Hel tyt&ele aantal weddwzen. Binnenlandsc-k OvevziM. Spatie 1936 ftuite*ita*idsdi Öve&zidd. r* Herstel van evenwicht primair. De Ri>ksbemiddelaar professor Mr. A. C. Josephus Jitta heeft dezer dagen een beschouwing ge houden over 't onderwerp „werk loosheid", waarin hij eenige stel lingen ontwikkelde, die zeker niet van belang ontbloot zijn. Ons land telt nog altijd onge veer 400.000 werkloozen, wat dus wil zeggen, dat 5 pet. van het Neöerlandsche volk zonder werk is. Dit cijfer toont reeds aan, dat men hier met een zeer ernstig vraagstuk te doen heeft en het is dan ook begrijpelijk, dat van vele zijden naar een oplossing van dit nog altijd brandende pro bleem gezocht is. Overigens is 't probleem niet specifiek Neder- landsch, maar zuiver internatio naal. Desondanks is het onjuist, onze toestanden met die in het buitenland te vergelijken, omdat deze vaak geheel verschillend zijn Toch wordt dit maar al te dik wijls gedaan en de vergelijking valt dan meestal in het nadeel van ons volk uit. Vooral Zweden is het, dat ons dikwijls ten voor beeld gehouden wordt. Vergeten wordt daarbij, dat Zweden twee producten exporteert (ijzer en hout), waarop het oogenblik een enorme vraag naar bestaat, niet in de laatste plaats in verband met den huidigen bewapenings wedstrijd. Bovendien heeft Zwe den, hoewel veel grooter dan Ne derland, slechts 6 millioen inwo ners en deze bevolking neemt per jaar slechts met 20.000 zielen toe. De bevolkingstoename in ons land daarentegen bedraagt ongeveer 100.000 zielen, tegenover slechts 30.000 in België met een bijna even groote bevolking. Men ziet het, de omstandigheden zijn niet overal dezelfde. Bovendien is er nog een feit, dat men bij het werkloozenvraag stuk niet uit het oog mag verlie zen. Een economische toestand zonder werkloozen is onbestaan baar. Wil men een voldoend aan tal eerste rangs arbeidskrachten verkrijgen, dan is het zaak, meer personen op te leiden dan noo- dig zijn. Een werkloozenaantal in ons land van plm. 100.000 behoeft dan ook geenszins onrustbarend te zijn. Hoe kan men nu de werkloos heid doelmatig bestrijden? Som migen willen dit doen door kunst matige middelen, zooals b.v. een credietexpansie, waarvan nogDr. Colijn dezer dagen tegenover een correspondent van de Times moest getuigen, dat daarmede zeer zeker het werkloozencijfer omlaag gedrukt zou kunnen wor den. Maar al evenmin als onze minister-president blijkt profes sor Josephus Jitta een liefhebber van dergelijke middelen, waar voor later toch maar weer de on aangename rekening zou worden gepresenteerd, te zijn. Het „Plan van den Arbeid" kan dan ook in de oogen van dezen hooggeleer den heer weinig genade vinden, nog afgezien van het feit, dat hij de kosten daarvan eerder op 300 millioen dan op 200 millioen ta xeert. Wil men de werkloosheid op- heffen, zoo meent prof. Josephus Jitta, dan moet men de oorzaken wegnemen. Welke zijn nu de oor zaken van de werkloosheid? Eer stens de belemmering van 't vrije handelsverkeer en tweedens di verse structureele veranderingen in het bedrijfsleven. Men zou het ook anders kunnen zeggen: de werkloosheid is een gevolg van de slechte organisatie van de maatschappij, waarin wij leven. Tot het wegnemen van de oor zaken van de werkloosheid kun nen overheidsmaatregelen helaas slechts betrekkelijk weinig bij dragen. Deze maatregelen hebben Immers in den regel een negatief karakter. Zij komen volgens prof. Josephus Jitta neer op verbieden en beperken. Slechts zelden heb ben zij tot strekking, positief de productie te bevorderen. Men kan dan ook niet de oplossing van het werkloozenvraagstuk bevor deren, zonder zich rekenschap te geven van de meest gewenschte economische politiek, handelspo litiek, sociale politiek, financieele politiek, muntpolitiek en zelfs mi litaire politiek. Bovendien is het steeds noodig te overwegen, of de noodzakelijke maatregelen tot leniging van den nood, niet de oorzaken van het euvel zelf ver scherpen. Intusschen meent prof. Jose phus Jitta, dat er thans na de vrijwel algemeene devaluatie en het verwijderen van verschillen de handelsbelemmeringen 'n her stel van welvaart op een aanzien lijk hooger peil, dan wij in het verleden gekend hebben, ver wacht mag werden. In dit ver band wijst hij er op, dat er reeds eenige verbetering te bespeuren valt en dat er b.v. in Tilburg 60 pet. van het aantal werkloozen na het prijsgeven van den gouden standaard aan het werk konden tijger in afwachting en ter bevorde ring van een spoedige verwezen lijking van die toekomst is het intuss-.hen noodzakelijk 't even wicht in de maatschappij te her stellen. En daartoe zullen zeer beslist nog offers moeten worden gebracht en geduld worden ge oefend. Dit moet men bedenken, indien men critiek op de over heid ten aanzien van dit pro bleem wenscht uit te oefenen. Een record-briefschrijver. In Brighton leeft een geestelijke, J. T. Bacon, die in den loop der laatste 46 jaar 60.000 brieven aan dagbladen en tijdschriften schreef waarin hij bepaalde onderwerpen behandelde. 8000 van deze brie ven werden, volgens hem, gepu bliceerd. Model op een tentoonstelling van oude kanonnen te Berlijn, Het huwelijk van de Prinses. Prof. Debije wint den No belprijs. Vermindering van het aantal werkloozen. De Rotterdamsche Zesdaagsche. Het nieuwe Fokkervliegtuig De film „Rembrandt". Zooals te verwachten was, heb ben de leden der Tweede Kamer deze week in hun vergadering de wetsontwerpen tot goedkeuring van het huwelijk van de Prinses en tot de naturalisatie van Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld zonder hoofdelijke stemming en zonder debat aangenomen. Prins Bernhard wordt dus Nederlander maar voordien zal hij eerst op een min of meer officieele ma nier worden ontheven van zijn Duitsche Staatsburgerschap, wel ke plechtigheid binnenkort zal plaats hebben. Zooals bekend, heeft de over heid beslist, dat de huwelijksdag van de Prinses een nationale feestdag zal zijn, en alle voor teekenen wijzen erop, dat die dag ook inderdaad een feestdag voor heel Nederland en speciaal voor de Residentie zal worden. De voorbereidselen voor de stadsver- siering zijn reeds in vollen gang, en nu de route van de bruidsstoet bekend is gemaakt, zullen vooral die straten, waarlangs deze stoet zal gaan, wel een bijzonder fees telijk aanzien krijgen. Het is een groot geluk, dat deze route zoo lang is, want nu zullen vele dui zenden meer in de gelegenheid zijn, den stoet te zien, en boven dien kunnen er op de groote on bebouwde gedeelten en op de pleinen, waarlangs de stoet gaat, groote tribunes geplaatst worden. Nu behoeven wij alleen nog maar te hopen, dat het den zevenden Januari niet al te koud weer zal zijn, want dat zou de feestvreug de misschien wel iets verminde ren; vele uren wachten in een vriestemperatuur valt niet mee! En als wij de voorspellingen van een Franschen klimatoloog mo gen gelooven, dan zal juist dezen winter de laagste temperatuur voorkomen, die men ooit in West Europa heeft geconstateerd, ter wijl de minimum-temperatuur wordt bereikt op 7 Januari Het is maar een geluk, dat aan de juistheid van zulke berichten meestal wel het een en ander mankeert! Onlangs is aan een Nederlan der een hooge onderscheiding te beurt gevallen: Professor J. W. P. Debije heeft den Nobelprijs voor chemie verworven. Weer een Ne- derlïuv'er, die een plaats verdient onder de internationaal beroemde geleerden va-i dezen tijd. Een dezer dagen heeft Den Haag iets bijzonders beleefd: de politie heeft een inval gedaan in een speelhol in een onoogelijk huis in een nog onoogelijker straatje. Door het snelle optre den van de politie kon de wacht, die de spelers uitgezet hadden voor mogelijke invallen, hen niet meer waarschuwen, en zoo heeft de politie een goede vangst ge daan. Professor Josephus Jitta heeft onlangs op een conferentie van de School voor Wijsbegeerte als zijn meening uitgedrukt, dat de werkloosheid in Nederland als ge volg van de devaluatie sterk zal afnemen. Spreker zeide, optimis tisch gestemd te zijn wat betreft de werkloosheid, en voorts ver telde hij van de vermindering van het aantal werkloozen in Tilburg, welke vermindering hij beschouw de als gevolg van het verlaten van den Gouden Standaard. Ook in Indië schijnt er een op leving in verschillende bedrijven te bestaan. Zoo hebben de direc ties van Pamenoekan en Tjia- semlanden bekend gemaakt, dat de nog ingestelde salariskorting van 10 procent vanaf 1 Januari a.s. wordt ingetrokken, zoodat de salarissen thans weer op het nor male peil staan. Een verheugend verschijnsel. JEn.de laatste week zijn erlangs de Nederlandsche kust verschei dene lijken aangespoeld, die alle geïdentificeerd zijn als leden der bemanningen van de vergane log gers uit Scheveningen. Een lugu bere nasleep van de scheepsram pen uit den laatsten tijd. De oor zaak van het ongeluk van den „Van der Wijck" in Indië is nog steeds niet vast gesteld en men zal waarschijnlijk hierover wel altijd in 't duister blijven tasten; want 't is gebleken, dat de ramp niet is ontstaan, zooals eerst werd ge dacht, door verkeerd stuwen der lading. Wat dan de eigenlijke oorzaak wel is geweest, zal wel nooit aan het licht komen. De Rotterdamsche Zesdaagsche dat groote sportevenement, is ge ëindigd in een overwinning van het koppel PijnenburgWals. Waarschijnlijk zullen de SixDays voortaan altijd te Rotterdam worden gehouden, dat hebben wij tenminste van welingelichte zijde vernomen, zulks naar aanleiding van de meer welwillende houding van het Rotterdamsche publiek. Voor Amsterdam schijnt de at tractie van de Zesdaagsche niet zoo groot meer te zijn na de vier wedstrijden, die er reeds gehou den zijn. Op de internationale lucht vaartten toonstelling te Parijs is het nieuwe gevechtstype van Fokker, dat in het geheim ge bouwd is, te bewonderen. Dit nieuwe type heeft een bijzonde ren vorm, doordat het twee staar ten heeft, die door een vlak met elkaar zijn verbonden. Het vlieg tuig biedt grootere accomodatie voor bestuurder en schutter, die beide een beter uitzicht hebben dan zulks in vliegtuigen van het gewone gevechtstype het geval is. Verleden Donderdag is in het City-theater te Den Haag de pre- miere gegaan van de nieuwe film „Rembrandt". De veie bedenkin gen, die er tegen dit werk be stonden, schijnen niet geheel weggenomen te zijn, al staat vast dat de film ongetwijfeld een kunstwerk is. Maar men is er in Engeland niet in geslaagd, de typisch Hollandsche sfeer te tref fen, die men had willen bereiken. Maar het sublieme spel van Charles Laughton in de rol van Rembrandt doet vergeten, dat deze film een niet al te getrouwe weergave is van het leven van dezen grootste onder alle Neder landsche schilder*. Interessante ongevallenstatistiek. Een nauwkeurige Amerikaan- sche statistiek verraadt, dat 60 procent van alle ongevallen in Amerika het gevolg zijn van ver keersongelukken. Onder de onge vallen op sportgebied beheerscht voetbal met 9 procent het veld. Sint Nicolaas heeft zich één dezer dagen Ingescheeptzoo las lk ln het ochtendblad teneinde z*n jaarlijksche reis vanuit Spanje te beginnen Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan. Hij brengt ons Sint Nic'laas, ik zie hem al staan...» Zoo juichen de kind'ren weer vroolijk en blij, En wijach, we schudden ons hoofd er maar bijl Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan, Voor ons metberichten, hoe ver ze al staan, Hoe véél er gedood zijn, hoe veel weer gewond, Hoe veel werd verloren aan kostbaren grond! Hoe fel wordt gestreden, verbitterd gehaat.... Hoe men er de steden in wanhoop verlaat, Hoe mannen en vrouwen elkander bestoken, Hoe smeulende puinhoopen troosteloos rooken...» Hoe vliegtuigen bommen omlaag laten vallen, En hoe de geweren er ratelend knallen Hoe ginds de gewonde op 't slagveld thans kreunt, En hoe van 't kanonvuur, de aardbodem dreunt 1 Hoe tanks er het landschap in wellust vernielen, Hoévelen er ginder of èlders weer vielen Hoe lang het nog duurt voor Madrid is veroverd. En in een ruïne dan öm is getooverd, Een stad, bij een ieder door schoonheid geroemd. En één van de mooiste ter wereld genoemd! Hoe hiér weer de zooveelste slag werd gewonnen. Of daar zich een hevige strijd heeft ontsponnen, Hoe alles vernield wordt den grond ingeboord. Een land wordt vernietigd, een volk wordt vermoord... Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan, Ach, bracht hij eens eind'lijk 't bericht: 't is gedadnl De slag is geleverd, het oordeel geveld, De strijd is ten einde, van 't moordend geweld. De rust is gekeerd en de vrede herwonnen, Er wordt aan de opbouw van 't land nu begonnen! De chaos van bommen, van kogels, granaten Het wordt nu weer bouwland, met steden en straten! Wanneer dat eens waar was, en 't waarlijk geschiedde, Het ginder niet bruiste meer, kookte en ziedde.... Ja, dan zongen wij ook, verheugd en spontaan: Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan!! De conferentie van Weenen. Graaf Ciano aan het werk. Eenige toenadering tot En geland. De Duitsche vloot- bouw. Duitschland breekt de laatste banden van het Ver drag van Versailles. De roep om eenheid. Zoo zijn onze manieren! Sovjet en.aris tocratie. De strijd in Spanje. Graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, is den laatsten tijd wel zeer actief. Na zijn be zoek aan Berlijn had hij de lei ding in de onderhandelingen tus- schen Italië, Oostenrijk en Hon garije. Zaterdag is hij naar Boe dapest gegaan en volgens geruch ten bestaan er plannen, dat hij eerstdaags ook Londen met een bezoek vereeren zal. Veel klaarheid heerscht er niet over de te Weenen bereikte re sultaten. Men schijnt het er over een hervorming van den Volken bond gehad te hebben en ook 't communisme is ter sprake geko men. De bestrijding dezer wereld aanschouwing wil men met kracht ter hand nemen. Voor de rechts gelijkheid van Hongarije, wat de bewapening betreft, schijnt men wel wat te gevoelen. Hoewel het lang niet zeker is, dat Hongarije daartoe zal overgaan. De „inleiding" der besprekin gen, een banket ter eere der ver jaardag van Victor Emanuel, be- teekende overigens voor Italië 'n triomf. De Oostenrijksche Bonds kanselier bracht bij die gelegen heid een toast uit op den „Ko ning van Italië, keizer van Ethio pië". In het begin der week gingen er geruchten over een restauratie der Habsburgers en een verloving van Aartshertog Otto met een Italiaansche prinses. Later wer den deze berichten weer tegen gesproken, en in het uitgegeven protocol wordt er ook geen mel ding van gemaakt. De verhouding Italic-Engeland is den laatsten tijd wel iets beter geworden. Mussolini zou den wensch te kennen heb ben gegeven een „Gentleman Agreement" met het Britscherijk te kunnen aangaan. Engeland heeft zijn verdedigingsplannen kenbaar gemaakt en van Duit sche zijde bereikt ons nu het be richt, dat men ook daar niet stil zit. Zes-en-vijftig oorlogsschepen zijn daar in aanbouw, waaronder 1 slagschip van 35.000 ton en 6 torpedojagers, een tweede slag schip is reeds bijna klaar. Een voor een zegt Duitschland de be palingen van het Verdrag van Versailles op. Deze keer was het 't tractaat, dat handelt over de internationalisatie der rivieren. Hierdoor heeft Duitschland zich bevrijd van de laatste banden, die 't verdrag van Versailles het oplegde. In politieke kringen be weert men dit al lang verwacht te hebben en er geen al te groote beteekenis aan te zullen toeken nen. Intusschen brengt deze stap voor België de grootste proble men mee, daar de vloot van dit land niet minder dan 1000 Rijn schepen telt, en de scheepvaart der betrokken mogendheden en vooral van België, voortaan, strikt genomen, alleen plaats kan heb ben bij de gratie van het Duit sche Rijk. Dit is dus weer een nieuw punt, waaruit conflicten kunnen voortkomen. Gelukkig gunt men zich in Frankrijk, En geland en andere landen den tijd om rustig na te denken, zoodat er geen overijlde stappen gedaan zullen worden. Wat de binnenlandsche politiek van België aangaat, deed de Ko ning in zijn jongste rede een beroep op al zijn onderdanen, om geleid door een goeden wil een einde te maken aan de onder linge verdeeldheden. Eenheid, dat is het juist, waar aan het allerwege ontbreekt. In sommige landen kan men dat nog voor de buitenwereld verber gen, maar in Frankrijk, b.v. ge lukt dat niet meer. De tooneelen in de Kamer op Vrijdag gaven daarvan wel een doorslaand be wijs. Het bleek weer, dat de basis, waarop Blum regeert nu niet bij zonder hecht en sterk is. Het be trof een lastercampagne tegen den sociaal-democratischen mi nister van Binnenlandsche zaken Salengro, en hoewel de Kamer tenslotte een motie van vertrou wen in de regeering aannam, la de politieke atmospheer toch nog lang niet zuiver. Salengro werd ervan beschuldigd, tijdens den wereldoorlog uit de loopgraven te zijn gedeserteerd. Men ging zelfs verder en verweet hem, naar den vijand te zijn overgeloopen. Tij dens de verdediging van Blum ontstond er een waar tumult in de Kamer. Een vijftig Kamerle den raakten zelfs slaags. Rechts zong de Marseillaisse met om hoog gestrekten arm, terwijl links het noodig vond door een gebal- den vuist de Internationale kracht bij te zetten. Salengro, die later aan het woord kwam verklaarde o.m. „Ik ben socialist, maar sol daat zonder vrees en blaam." De benoeming van 'n eereraadwerd afgewezen, maar zooals gezegd, de Kamer sprak haar vertrouwen in de regeering uit. Echter ook vrediger tooneelen spelen zich in Frankrijk af. On langs ontving de gezant der Sovjet-Unie te Parijs dearis tocratie. Men vergat met com munisten te doen te hebben, zelfs de Italiaansche gezant was aan wezigDe Bolsjewieken schij nen dus hun manieren toch nog niet verleerd te zijn! Dat het gevaarlijk kan zijn op de feiten vooruit te loopen, bleek dezer dagen weer met betrekking tot de Spaansche hoofdstad. De regeeringstroepen verdedigen zich met vuur, en nog steeds is Fran co geen meester van de stad. Met wisselend geluk bestrijden de zo nen van eenzelfde land elkander, en doen elkaar de heftigste ver wijten. Herhaaldelijk staan de mooie, oude gebouwen van Ma drid in brand. Vele slachtoffers vallen, maar geen van beide par tijen wil van ophouden of wijken weten. Indien de strijd straks be slist is, zal dit weer een probleem meer in de Europeesche politiek beteekenen. Naast de bekende vijfling heeft Amerika er weer een nieuwe attractie by in den vorm de vierling Bridges. Moeder en kinderen poseeran voor den fotograaf.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5