i verschijnt volgende week vroegtijdig. liizendiiio «an adwrieiües «oor dit speciale nummer s.«i spoed Nationaal Huwelijksgeschenk Le inzameling te Soest. Soest 't Goedkoopste adres in nieuwe en 2e handsch meube len enz. I. IUT oVekbceftali&i/s HE E REN KL E E Dl NG öd AAN DE BURGERIJ VAN SOEST, eigen krachten, mede kunnen helpen aan "het totaal bedrag, dat alhier bijeenge- Op verzoek van het Plaatselijk Comité voor de inzameling van gelden voor het Nationaal Huwelijksgeschenk schrijf ik Uiet zeer veel genoegen een enkel woord van opwekking. Heel het Nederlandsche Volk juicht en is blijde. Onze geliefde Prinses Julia- na gaat trouwen. En Héér geluk is óns geluk! Daarom wenscht het Nederlandsche Volk aan dat geluk uiting te geven door écn, nationaal geschenk aan te bieden. Voor een ieder bestaat thans gelegen heid daarvoor een kleine gave af te zon deren. Alle deze kleine gaven maken te zamen ééne, groote gave, en deze wil het Nederlandsche Volk stellen in handen van Haar, die dat Volk zoo dierbaar is. Gij, Soester, geef ook gij Uwe gave. Geef uil blijheid van Uw gemoed, geef uit liefde voor onze Prinses. Bij de verloving gaaft gij spontaan ui ting aan Uwe vreugde en aan Uwe liefde. Toont dit ook bij het huwelijk en geeft, geeft, opdat onze geliefde Prinses uit handen van het Nederlandsche Volk, dat Haar op de handen draagt, een Haar waardig geschenk ontvangt. Soest, 25 November 1936. G. Deketh, Burgemeester van Soest. bracht zal worden en door bemiddeling van den E.A. Heer Burgemeester zal worden afgedragen aan den Penningm. van het Prov. Comité te Utrecht, die het op zijn beurt dan weder zal overmaken aan den Algemeen Penningmeester van het Nationale Comité. Ook per giro kan men zijn beschik baar gesteld bedrag overmaken en wel door storting of overschrijving op de postgiro-rekening van den Penningm. vap het plaatselijk Comité alhier, No. 134908, ten name van de Nederlandsche Midden- standsbank, van Weedestraat 11 te Soest. De aldus per giro ingekomen gelden zul len in de plaatselijke pers worden ver antwoord, evenals de totaal-opbrengst met de bussen en met de lijsten, Moge deze inzameling een gunstig ver loop hebben! Dirigent Eduard van Belnum, voor een eivolle zaal het eerste abonnementscon cert gegeven. Zaal en balcon waren ge heel bezet en onder het vele publiek zagen wij ook een groot aantal muziek liefhebbers uit onze gemeente. Hoezeer het gegevene door het talrijke publiek werd gewaardeerd bleek uit de langdu rige ovatie, die den dirigent en het orkest staande werd gebracht. Hoe wilt U zooiets kunnen beschrijven werd mij gevraagd, toen een aantal om- zittenden ontwaarden, dat ik van de pers kwam. Dit is iets wat nooit te beschrij ven valt. En inderdaad, hoe kunnen deze regelen juist aantoonen hoe schoon en gedragen het buitengewone concert was. Wij kunnen niet anders doen, dan de Raad van Beheer van Musis Sacrum van harte gelukwenschen met een zoo groot succes van een avond vol kunstgenot. Moge dit succes aanleiding worden voor den Raad van Beheer om het aan tal te geven concerten te verdubbelen, zoodat zij, die nog geen gelegenheid had den door plaats gebrek dit werkelijke kunstgenot te moeten missen, in de toe komst ook gelegenheid krijgen om mede te genieten, wat inderdaad KUNST is. Als uitvloeisel van hetgeen in de vorige bijeenkomst, gehouden in De Gouden Ploeg, bijeengeroepen door „Soest Voor uit" de Chr. Oranje Ver. en „Soest-Zuid' op verzoek van den E.A. Heer Burge meester, is besproken en waarbij zich in principe tot medewerking aan de in zameling voor het Nationaal Huwelijks geschenk ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard de navolgende plaatselijke vereenigingen: A.D.O., Bijz. •Vrijw. Landstorm, Voetbalver. Soest, E. 'H.B.O., Oranje Garde, Chr. Zangvereen. Cresendo, Ned. Chr. Vrouwenbond, Chr. Gymnastiekver. Fraternitas, R.K. Voet balver. Dios, Vrijw. Brandweer v. Soest, Soester Turnclub, Soester Bouwkring en De Jonge Werkman bereid verklaarden, heeft zich thans uit die vereenigingen een Comité samengesteld, hetwelk de inza meling zal voorbereiden en regelen en als volgt is samengesteld: Eere-Voorzitter: Mr. G. Deketh, Burge 1 meester van Soest. Voorzitter: M, van Veeren (Soest Voor uit). Secretaris: C. Haver (Vrijw. Brandweer): Penningm.: J. van Schaik (Bijz. Vrijw. Brandweer). Leden: Mevr. C. Dijkstra (Ned. Chr. Vr. Bond), Mevr. v. d. Waal (Ned. Chr. Vrouwen Bond), J. J. v. Am erom (Chr. Oranje Ver. èn Oranje Garde), J. v. d. Broek (V.V. Soest), J. Brus (A.D.O.), Dr. P. Donker (Soest-Zuid), C. N. v. d. Flier (Chr. Oranje Ver.), M. Landman (Fra ternitas), C. Langelaar (Soest-Zuid), W. Lustenhouwer èn de Jonge Werkman): J. J. Meurs (Soester Turnclub), A. A. Kerkkamp (Soest Vooruit), A. v. Stemp- voort (Cresendo). Een opwekking aan de Soester Burgerij om deze inzameling goed te doen slagen, is bijna niet meer noodïg. Ieder kent het sympathieke doel ervan en waar het jon ge Paar zich juist op het Paleis Soestdijk blijvend zal gaan vestigen en veel met Soest en zijn inwoners in aanraking zal komen, zal onze gemeente naar verhou ding toch zeker niet met deze inzame ling willen achterblijven bij andere ge meenten. De inzameling zal geschieden met be hulp van lijsten, waarop men kan intee- kenen èn met busjes, waarin men zijn gave kan deponeeren. Ter bespoediging en vereenvoudiging wordt men beleefd verzocht bij inteekening tevens het be drag terstond aan den collectant (-trice) ter hand te stellen. Indien men reeds te voren bij zich zelf bepaalt, welk bedrag men disponibel wil stellen en hoe, zal dat een vlotte afwikkeling der inzame ling, als de collectant (-trice) aan de deur komt, ten zeerste ver gemakkelen. De inzameling zal huis aan huis ge schieden door leden van bovenvermelde vereenigingen, in het bezit van een busje en een gewaarmerkte lijst. Zij zal aan vangen op Zaterdag 28 November a.s. en zal in elk geval op Zaterdag 5 Decem ber zijn beëindigd. Juist ten einde een ieder in staat te stellen zijn of haar gave voor het gestel de doel te geven, zal mede met busjes worden ingezameld; elke gave, hoe klein ook, is natuurlijk welkom, zoodat alle inwoners zonder uitzondering, ieder naar VERGADERING RIJKSGEPENSIONNEERDEN Dinsdagmiddag werd in café Butselaar een vergadering belegd door de Ned. Bond van Gepens. in Nederland. Nadat de voorzitter der afd. Soest een kort inleidend woord gesproken had, kreeg de heer S. Baar da, Voorzitter der Bond, gelegenheid om zijn causerie te houden. Spr. wijst erop, dat de gepensi onneerden zich thans niet meer zoo vei lig mogen en kunnen voelen als vroeger, daar de regeering zich meer en meer gaat interesseeren voor de pensioenkorting. Dit is van het grootste nadeel voor ge- pensionneerden van vóór 1920. Hoewel zij in de loop der jaren 40% toeslag ge kregen hebben, strookt toch dikwijls het pensioen niet met het levensniveau. Eenigen tijd geleden wilde de regiering gezinspremie laten betalen door de ge- pensionneerden. De Bond heeft zich in adres en audiëntie daartegen verzet, en dit in samenwerking met de georgani seerde gepens. Spoorwegambtenaren. Na dit gezamenlijk protest werd het voorstel ingetrokken. Min. Colijn deel de mede, dat door hem voorstellen tot herberekening der pensioenenwet inge diend zullen worden, daar het den mi nister onbillijk voorkwam, dat sommige pensioenen méér, of gelijkstaande uit- keeringen bedragen als de salarissen van werkende collega's, Spr. zegt hiervan, dat dit alleen maar waar kan zijn van pen sioenen van 70%, doch dat de gemiddel de pensioenen slechts 50% bedragen. Nadat het voorstel tot wetsontwerp aan de commissie-Palm ter onderzoek was toegewezen, heeft de bond weer een adres verzonden, en zich tot verschil lende Kamerleden gewend. Dit nieuwe ontwerp houdt in, dat de pensioenen van vóór 1923 met 8%, van 19231934 met 10% en na '34 weer met 8% verminderd zouden worden. In het memorie van antwoord der Kamerleden, die ongeveer voor de helft tegen dit ontwerp waren, werden verschillende der bezwaren en motieven van de Bond naar voren ge bracht. Een Haagsch Comité, het zgn. Comité Last, werkt in dezelfde richting, doch meer onder hoogere ambtenaren. De Bond heeft dit Comité samenwerking voorgesteld, doch wacht nog op ant woord. Thans komt het tweede voorstel van Colijn, en nu moeten allen paraat staan, doorzetten. De eenige mogelijkheid om tot succes te geraken, is organiseeren. Al die versnipperde clubjes bereiken niets. Daarom noodigt Spr. alle aanwe zigen uit, zich als lid der Bond op te geven, zoodat ook in Soest een afdee- ling der Bond opgericht kan worden. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Beerstra, lid van de sub commissie van het Comité-Last te Rijs wijk. Spr. onderschrijft het gesprokene, en deelt mede dat het comité Last z^er zeker geneigd is tot medewerking en raadt de Bond aan, tot correspondentie hierover. Nog enkele aanwezigen voerden het woord, waarop de heer Baarda de ver gadering sloot, en de aanwezigen in de gelegenheid stelde, zich op te geven als lid der Bond. Enkele verklaarde zich bereid voor lidmaatschap, zoodat men hoopt over te gaan tot een tweede vergadering ter oprichting eener afdeeling te Soest, Korte Brinkweg No. 9 Soest Telefoon 720 Tevens inkoop van geheel ot gedeeltelijke inboedels D>«MBn«BttaacMBai9BaaH(iiaia VEILINGNIEUWS. Door Notaris Mr. Dr. A. E. Schouten te Baarn, werd op Donderdagavond in de Gouden Ploeg bij opbod publick ver kocht: 10 huizen (5 dubbele) aan de Schoolstr. nos. 20a tot en met I. K. te Soest, samen groot 50 Aren, bij elk perceel ca. 500 M2 grond. Perceel 1, helft van een dubbelhuis, inge zet op f 1550, door K. v. Middelkoop te Driebergen; Perceel II idem, ingezet op f 1500 door idem; Perceel III idem, ingezet op f 1500 door idem; Perceel IV idem, ingezet op f 1550 door idem; Per- V, idem, ingezet op f 1500 door idem; Perceel VI, idem, ingezet op f 1500, door idem; Perceel VII, idem, ingezet op f 1550 door idem; Perceel VIII, idem, ingezet op f 1500 door idem; Perceel IX, idem, ingezet op f 1550, door idem; Per ceel X idem, ingezet op f 1850 door C. Groenesteijn te Soest. Donderdag 3 Dec. bij afslag e binaties. CROCUSJES OP HET GAZON Tusschen het gras van het gazon voor het Koningin Emma-monument zijn deze week van gemeentewege zeer vele cro- cusbollen gezet. De kleur der bloemen is gehouden in lila, de lievelingskleur der Koningin-Moeder, welke meteen een pas sende tint is voor het doel, n.1. versie ring van het Gedenkteeken ter Hater nagedachtenis, 2e WINTERSAMENKOMST In Religie en 'Kunst werd gisteravond door J. Kits, evangelist te Leeuwarden, de tweede evangelisatie-samenkomst ge houden. Voor een matig gehoor sprak Br. Kits over het onderwerp „Ellende, verlossing en dankbaarheid". Vooraf werd gezongen Ps. 103 vers 1 en 2, waarna gelezen werd Hand. 3:1—11 en de le en 23e Zondag der Heidelberg- sche Catechismus. Vanaf de geboorte leeft zelfs de Chris ten als een kreupele in de ellende, die als erfschuld hem omgeeft. Evenals de kreupele aan de Schoone Poort tracht men wel zichzelf telkens op te richten, doch zonder genezing valt men krachteloos weer neder. Voor geen geld is deze genezing te koop, doch zooals de kreupele door Petrus en Johannes met het Goddelijk woord genezen werd, wordt ook de zondaar alleen verlost door zich vast te klemmen aan Gods Woord en Zijn belofte. Alleen door ge loof kan men gered worden van de eeu wige dood, door Jezus Christus, die het licht brengt in de duisternis. Na deze verlossing komt als uitvloeisel vanzelf de dankbaarheid. Door gemeenschap te oefenen met Je zus Christus komt men tot het geloof, de eenige weg tot Zaligmaking. De Samenkomst werd beëindigd met het zingen van Ps. 68:10 en dankzegging. BEVORDERD. Met ingang van 15 Nov. is de heer E. J. van den Essenburg, sinds 4'/s jaar werkzaam als politieklerk alhier, bevor derd tot adjunct-inspecteur titulair. Wij wenschen onzen plaatsgenoot ge luk met zijn promotie. SOESTER EIERVEILING. Woensdag j.1. werd genoteerd: Kipeieren, groot f 5.40; Kipeicren, mid den f 4.— Heneieren f 3.30; E"'"en- eieren f 3.15. AM EBSFjOORTÜTBECHf Z EIST Deze week zijn er verrassende ding geschied in de onverkwikkelijke za welke hangende was tegen Hoofdag Assink In verband met het zedendelio een half jaar geleden in geze gemeent! gepleegd. Met het oog op 't feit dat Vrijdag (he* den) de zaak, nadat de heer hooge^ beroep aangeteekend had, opnieuw zoit voorkomen, vervoegde zich in het begiii dezer week het betrokken meisje, da^ inmiddels gehuwd is, bij de inspecteur van politie. Zij deelde in nerveuze toe stand mede, dat al haar verklaringen en' beschuldigingen tegen Hoofdagent Assink^ door haar uitgebracht, gelogen waren. Zooals begrijpelijk verwekte dit be richt niet weinig opschudding. De Bur gemeester ondervroeg haar, doch zij bleef bij de gedane ontkenning. Vanzelfsprekend wierp deze verklaring een geheel ander licht op de hangende zaak, daar dit algeheele vrijspraak zou inhouden. De volgende dag echter kwam de echt genoot van het meisje op het politie bureau met de ontstellende mededeeling, dat de verklaring, door zijn jonge vrouw afgelegd, geheel geschied was onder dwang en bedreiging van vrienden en be langhebbenden van de verdachte. Met naam en toenaam werden de aanstokers genoemd. Het meisje had eerst toege stemd, doch gewetens-wroeging plaagde haar thans. De politie stelde onmiddellijk een scherp onderzoek in. Ten huize van een der verdachten, de heer v. H., hoofdin specteur eener welbekende verzekerings maatschappij, vernam de politie, dat de ze heer naar Brabant was. In de drie plaatsen, welke door hem bezocht zou den worden, werden rechercheurs ge waarschuwd. Bij zijn vertrek uit een de* plaatsen werd de heer v. H. aangehouden en gearresteerd. De andere verdachte] a zekere van A. uit de Molenstraat, ia voortvluchtig, doch de politie meent hem reeds op het spoor te zijn. i Over het feit waaraan de heer v. H. v. A. zich hebben schuldig gemaa wordt door de Justitie zeer zwaar oordeeld, en met langdurige straf gtf* straft. I Voor verdachte Assink is thans all<{ 'hoop de bodem ingeslagen. Bij de b«| handeling van zijn zaak zal geen pl«i? meer baten. EERSTE ABONNEMENTSCONCERT MUSIS SACRUM Dinsdagavond j.1. werd in Musis Sa crum onder leiding van den bekenden RECTIFICATIE. In de advertentie van de fa. Van Altena, slagerij, Birktstraat, voorkonden 'e. in ons vo rig nummer, stond als huisnummer abusief vermeld no. 10. Dit moet zijn 19. STATISTIEK GEM. ARBEIDSBEURS. Op heden staan ingeschreven 460 werk zoekenden, te weten: 432 mannen boven 18 jaar, 22 mannen onder 18 jaar, 8 vrou wen boven 18 jaar en 7 vrouwen onder 18 jaar, w.o.: 64 losse arbeiders, 35 metselaars, 55 opperlieden, 33 timmerlieden, 54 grond- arbeiders, 38 schilders-behangers, 8 stu- cadoors, 10 loodgieters, 4 monteurs, 8 slagers, 36 tuinlieden, 5 winkelbedienden, 5 reizigers, 14 chauffeurs, 8 transportarb., 9 kantoorbed., 4 boekhouders, 7 huish. diensten, 4 werksters. GEVONDEN VOORWERPEN Knipmes, Kon.laan 25; rijwielbelasting- merk, Veldweg 11; zilveren gulden, Burg. Grothestraat 16; rol beschuit, K. Brink- weg 31; bruine muts met astrakan, Hart manlaan 13; damestrut, Beetslaan 22; gouden broche, Kerkstraat 7metalen spiegeltje, Hartmanlaan 11; grijze deuk hoed, Heideweg 66; paar gebreide hand schoenen, bur. v. Politie; glacé kinder handschoenen, bur. v. Pol.; foxterrier, bur. v. Pol. ALG. NED. VROUWEN-VREDEBOND Donderdag 19 Nov, had del jaarvergade ring plaats van afd. Soesti van bovenge- noemde vereeniging. In haar openingswoord wees del voorzit ster op de dreigende tijdsomstandigheden, S eeds moeilijker wordt het trouw te blijven aan onze overtuiging. Toch meent ze, dat er geen rede bestaat, te wanhopen aan de toekomst en aan het nienschelijk geslacht, waar onze generatie nog mannen heeft voor gebracht als een Fridtjof Nansen, een Al- bert Schweitzer, een Gandih, eeni Krishna- murti in Voor.Indië, een Kagawa in Japan. Voor haar blijft het richtsnoer steeds: „We. dersta den booze niet, maar overwin het kwade door het goede''. Uit het jaarverslag bleek, dat het bestuur nogal wijzigingen had ondergaan. Op! het oogenblik is het als volgt samengesteld: Voorz., mevr. T. v- Berkum; Sccr. mevr. C. Hack.v. Duinen, Hartmanlaan 11; Pen ningm., mevr. G- v- d. Maas-Nieuwkoop; werkende leden, de dames: de Boer, Koop man, van Mourik, den Blaauwen, v. d. Bo- gaart. Het ledental was iets achteruit ge- loopen en bedroeg nu 94- Do financiën bleken bevredigend, al zullen ze niet in staat zijn het bestuur datgene te veroorloven wat het graag zou willen voor het vredeswerk. Er werd besloten tot het houden van een propagada.avond, met als spreekster mevr. van Geuns.Godfried, op 25 Nov. a.s., waar mevr. Jekel dan enke'e gedichten zal voor dragen. Medegewerkt zal worden aan den avoud door verschillende humanitaire vereenig ingen. Van den plaatselijken Vredeskring, waaarbij de A.N.V.V* is aangcslo en, zal wor. den voorgesteld te trachten, hier een vredes- filra vertoond te krijgen. Voor het verbreiden van do vredesgedachte en voor het winnen van nieuwe leden zal met portefeuilles wor den gewerkt, terwijl ook getracht zal worden leesclubjes te vormen. Tot slot gaf de voorzitster een uiteenzet ting van het verschil in karakter tusschen den Alg. Ned. Vrouw en. Vredebond en den Int. vrouwenband voor vrede en vrijheid. Terwijl ze een fusie in strijd achtte met het b elang van het algemeens vredeswerk, was een werken in nauw federatief verband zeer gewenscht. Do bijeenkomst word opgeluisterd door voordracht van eenige gedichten door mevr. Jekel.Laban, die op allen diepen indruk maakte. .WELDADIGHEIDS-REVUjB „LACH EN GEEF/% In aansluiting aan de mededeelingen, welW^ met betrekking tot deze Revue, welke qè 8 en 9 December in Eemland wordt opgéf voord, reeds zijn gedaan, kan thans het volt ledige program bekend gemaakt worden, n-ij 1. Hallo! Hier Revue „Lach en Geef 2. Vischje en Stekeltje in het Soesterball 3. Bij den Wonderdokter. 4. Brldge.avond. 5:. Gezondheidsler*! 6» Heil der Gymnastiek. 7. Ballet. Pauze. 8. Ons land. 9. Pieter en Peter. 10. De noodhulp. 1De Girls. 12- Artisten. 13. Tap.Dance. 14. I.'efdc zo*kt list. 15. Bij o^s in S«'e«t. 16- Slot-BalW. De medewerkend*!! 7«n: Mevr. A. Kübner.Mebocr, ï4»j. M* Hl ner, Mej. M. Veenendaal, H» Graaf, J. C. Hendriks, W. P-, J. Vtm J. C. v. d. Wal, W. RngeL A. »ubn«r, de Nies, e.a. Voorts wordt medeerking verleend dooi 12 Girls, wat de balletten betreft, ondfll leiding van den heer Jonhny Flopman. Muziek: de heer J. Ulterwijk en de he«H en mevrouw Henny. Wij bezochten deze week een repdtie, zonder ook maar in eenig opzicht uit dt school te willen klappen, moesten wij vol mondig erkennen, dat deze Revue voor dkl van het vorige jaar aan humor en geestig heid niet onder doet De spelers, die reeds zoo dikwijls hl Revue's zijn opgetreden, kennen het klapper! van de zweep, en er zal door het SoesteS publiek wederom met volle te ïgefn genoten kunnen worden. Meer mogen en willen wij T niet over zeggen, doch wie deze Rew i bc.zqelÓ krijgt waar voor zijn geld. \'«r Ingekomen giften voor het Weldadigheids. Comité: Mevr. B. S. f30-Mevr. A. M. H. L. f5.00, W, L. L. f2.50. Penningmeester: M. C. v. d* Plas, Van LeuncpLaan 21, Soest, Giro 45875- Ons St. Nicolaas- nummer 0

Soester Courant | 1936 | | pagina 5