HET LEDERHUIS goedkoopste adres Fa. Russcher Geef Ito Sn W ONS KOLONIAAL BEZIT. B. FUGERS Jr. Gebr. Alders Burgelijke stand Soest Kerkberichten. Klacht pan een huismoeder. Afslag Reuzen ÏS3S85JSKSS3SSOB# K. van Sloten Dz. S3RS3S3&3K3ESKS G. Wieier Zn. SCHAGEN'S Schoenhandel Gijsbert Maris Voor St. Nicolaas-geschenken naar Dat is een Idee! E. J. GEURT5 Slagerij DE B1RKT B. KOOT Het was ter onzer voldoening. Het zal ter 's werelds voldoening moeten worden. De fingelsche krantenkoning Lord Ro thermere maakt op het oogenblik een reis om do wereld en belande daarbij ook in Ned.-Inddt, waar een redacteur van de Sumatra Post hem interviewde. De jour nalist vroeg ren krantenkoning naar hon derdlei dingen, waarop hij prompt ant woordde. Ons interesseeren echter in dit ge val het meest de vragen en antwoorden, welke betrekking hadden op de verhouding tusschen Duijschland en Holland. Allereerst viel ons op een waarschuwing van den Engeschman, dat Holland moet op passen om buiten den (een) toekomstigen oorlog tc blijven. „Holland moet op zeer vriendschappelijk en voet staan met Duitsch- land" heetle het o.m. uit den mond van Lord Rothermere. „Holland kah zich niet ver dedigen tegen een luchtaanval, door de groote snelheid der moderne vliegtuigen". Tegen deze uitspraak zou vooral wat het laatste betreft, iets z,ijn in te brengen. B.v. het betoog van de wederkeerigheid in het vermogen. Wat de Duitschers als ze zulks willen en trotseeren durven ten aanzien van 'n luchtaanval op Nederland kunnen, zou den wij ook kunnen prestoeren ten aanzien /an b.v. een deel van Rijnland en Westfalen. Het is geen kunst om boven Keulen, Aken en andere steden enkele kolven met bacte riën te laten vallen of er de giftigste gassen te verspreiden. Wie zulke middelen ter oor logsvoering kiezen, vergaan er óók zélf aanl Dat neemt niet weg, dat we beseffen, dat een toekomstige oorlog „dank" zij den tech nisch cn- scheikundigen- en bacteriologisch en „vooruitgang" der rnenschheid, allerverschrik kelijkst zal zijn. Zóó verschrikkelijk, dat Nederland bij een aanval volstrekt niet meer mag rekenen op de vanzelf sprekenden steun dien het vroeger van anderen mocht ver wachten. In liet verleden voelden we ons veilig door de wetenschap, dat b.v. Enge land aan Dui schland de voordeel en van onze kust misgunde en omgekeerd hetzelfde mocht I worden aangenomen. Dat misgunnen is er op het oogenblik nóg wei, maar de oorlogstechniek is tegen woordig zóó geperfectioneerd, dat de mogend heid, die den oorlog verkiest om een aan gevallen mogendheid te steunen, wéét, dat 't dan ook mede zal gaarn om het eigen „zijn of „niet-zijn". Oorlog kan nog slechts leiden tot vernietiging in het} gunstigste geval van één der partijen, maar zal waarschijnlijk voeren tot den ondergang van bei-Ie par.ijen. We kunnen er daarom op aan, dat Neder land, als het in een oorlog wordt betrokken, zijn eigen boontjes te doppen zal hebben. In dat verband bezien, doen we} goed, met de waarschuwing van Lord Rothermere ter harte te nemen, en te trachten met Duitschland op goeden, als het mogelijk is „op vriendschappelijken voet*' te komen cf te blijven staan. We geven toe, dat dit niet altijd zal mee vallen. Toch zullen we over en weer elkaar moeien zien te verdragen in onze onder scheiden geaardheid. Zelfs de Fransche pre mier Blum heeft -zulks als een noodzakelijke voorwaarde erkend voor het behoud van den VTede tusschen Frankrijk en Duitschland. De ideologie der Duitschers mag voor ons geen reden voor vijandschap tot het Duitsche volk of (en) het Duitsche rijk zijn. Het tegendeel zou even onlogisch als ge vaarlijk wezen. „Engeland, Frankrijk, Nederland en Bel gië zullen om de tafel moeten gaan zit ten en overleggen, hoe de Duitsche eisch ©m koloniën te bevredigen is. Gebeurt dat niet, dan komt er oorlog.'' Ziedaar een tweede uitspraak van Lord Rothermere in zijn interview met de Suma tra Post. Als goede vaderlanders zijn we natuurlijk geneigd om, deze uitspraak lezende, een hooge borst op te zetten en te beslissen: dat nóóit! Laten we liever onze koloniën verdedigen, nietwaar; onze leger, en vloot- macht uitbreiden. Laten we vechten tot onze laatste druppel bloed en als dat niet helpt, dén als Van Speyk en liever de lucht in vliegen. 'n Heldendood is ongetwijfeld schoon voor de overlevenden. Maar die overleven den zullen het toch zonder koloniën moeten stellen, wanneer we inderdaad onze kolo niën in een oorlog te verdedigen krijgen. Ons koloniaal bezit steunt op het recht an de overweldiging. Wanneer we op on ze beurt niet aan dit verouderde recht ten onder willen gaan, dan moeten we meewer ken om door een verstandelijke voorziening in de rechtmatige behoefen van anderent, ge. weid tegen ons te voorkomen. De behoefte van Duitschland aan kolo niën valt niet te ontkennen. Wordt aan die behoefte niet tegemoet getreden door onder, ling overleg, dan zal Duitschland gelijk ook wij dat eens deden en zooals Italië onlangs deed, nemen wat het noodig heeft. Willen we meewerken aan het behoud van den vrede in de wereld, dan zullen we voortan allen de bereidheid hebben te be toenen om te offeren voor het levensbelang van anderen. Dus niet alleen van Duitschland. Ten aanzien van een nieuwe verdeelin; der voordeel en van koloniaal bezit, zullen ééns zoo zien we het de mogendhe den zich dienen te scharen om de conferen tietafel. Het zal dan wellicht niet in de eerste plaats om den afstand van souvereine rech ten behoeven te gaan, echter wéi om het toewijzen van zekere exploratierechten aan volken, die aan een gelegenheid van eco nomische exxpansie behoefte hebben. Men kan met een dapper, nationalistisch gebaar, dit alles bestempelen als lafheid; als een zich gewonnen geven vóór de eerste GEBOREN: Mathilda Maria, d. v. J. P. de Jong en D. de Haar, Gr. Melmw. 33; Maaike Antonia, d. v. J. W. Abbel en A. Bor, Nieuweweg 36; Cecilia Jaqueline Anneke, d. v. P. C. A. J. Ammerlaan en S. W. C. Crul, Mariastraaf 22; Hendrikus Theodorus Maria, z. v. A. J. v. Dorre- steyn, en A. W. M. Horvers, Spoorsfr. 6; Johannes Everardus z. v. J. Papanburg en G. de Sain, Gallenk. Pelsweg 5; Dirk Jan, z. v. J. v. d. Broek en G. Klein, Schrikslaan 74; Gerardus Jacobus Maria, z. v. G. A. M. Niland en A. C. Roebbers, Stationsweg 8; Willem Anton, z, v. W. v. d. Grift en A. Werkhoven, Ossendamw. 2a. ONDERTROUWD: M. J. Bokma, 23 j., Beukenlaan 20a en M. Westhuis 23 jaar, Middelwijkstraat 34. GEHUWD: J. Smienk 37 jaar en H. Weerdesteijn 41 jaar, v. Maarenstr. 2; OVERLEDEN: Jenneke v. Rietschoten, 2 jaar, Kostverlorenweg 2; Pieter Gerrit Veltman, 27 jaar, ongeh. Nieuweweg 3. slag is aangekomen in werkelijkheid pro- pageeren we slechts den wereldvreden door volkeren verzoening, het vervangen van ge weld door overleg en logica. Er is dikwijls méér moed noodig om het verstand te laten zegevieren, dan om toe te geven aan men- schelijke en lang niet altijd rechtvaardige impulsen. Soest zit stikkevol met honden, Maar de bezitters weten niet, Dat zij zelf het plezier er van he n. En een ander het verdriet. Ga je met je kleinste wandelen, Met z'n nieuwe slob-pak aan, Als je één minuut niet uitkijkt, Kun je thuis aan 't wasschen gaan. Komen je drie andere kinderen Later van hun wan'dling thuis, Inspecteer dan eerst hun schoenen- Twee van de zes zijn vast niet pluis. Maak je 's avonds nog een rondje, Hangend aan den arm van je man, Dan. blaft je achter ieder groen hegje Zoo'n vervelende keffer an. Zelfs in een autobus ben je niet veilig. Want, een juffrouw met aan een koord Drie lieve, rood bestrikte hondjes, Reist met je mee naar Amersfoort. Overal zie je dames wandelen, Scheefgetrokken door zoo'n hond vrind, Soms wachten ze even, en je hoeft niet te Wat je later op je straatje vindt- [vragen, T. W. B. SOES1. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Voorm. 10 uur Ds. Hospers van Zeist. Nam. 6 uur Ds. J. I. van Schaick. Zondagsschool van 12 tot i uur. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds. J I. van Schalk. Zondagsschool van 12 15 tot 1.15 uur. Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds E. Groeneveld. Zondagsschool nam 23 uur. HERV. (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Ds. D. E. J. Hupkes, emer. pred. te Ermelo. Nam. 6 uur Ds. R. Bartlema van Zeist. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk. Voorm m uur Ds B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds- S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters Nam. 5.30 uur Ds. B Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorin. 10 en nam 6 uuj Ds N. Rijdemast Woensdag n.m. 7-30 u. Ds. N. Bijdemast VER. VAN VR1JZ. GODSDIENST!GEN Voorm. 10.30 uu Dr. K- F. Sparnaay van Amsterdam. Zondagsschool iederen Zondag van 12 uur in „Religie en Kunst". R.K. KERK- Kerk Steenhofstraat. H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis :ur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Geen opgave. Nam. 23 uur Zondagsschool R.K. KERK. ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur. 's Middags 4 uur Lof. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK Geen opgave. BAARN. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10-30 u. Ds J. W. N. S uy en-erg. Nam. 6 uur geen dienst. GROOTE PROPAGANDA-AVOND Woensdagavond werd 111 Religie en Kunst een gezamenlijke propaganda- avond gehouden door een achttal ver- eenigingen. Door de heer Gorter, voorz. der Broederschap werd de bijeenkomst geopend met een kort welkomstwoord. Eerst sprak hierop de heer J. Rink voor de Internationale Vereen. Bellamy. Spr. begint met de voorlezing van een proclamatie van de Burgemeester van Zeist, waarin een nieuw werkcomité bij eengeroepen wordt, om meer te doen voor de werkeloozen. Spr. vindt dit lof felijk, doch acht het als alle arbeid in die richting onvoldoende. Het concur rentie en winst-systeem is het bederf van de tijd. Slechts wanneer wij allen samenwerken om de ideeën en profetieën van Bellamy te doen zegevieren, het geld stelsel af te schaffen en de gelijkstelling van allen aanvaarden, kan de toekomst verbeteren en is het niet noodig, dat de crisissen na verloop van tijd terugkeeren. Voor de Theosofische vereen, sprak mevr. Addens, zij nam tot onderwerp Dierenbescherming. Aan de hand eener uitspraak van Annie Besant, zette spr. uiteen, dat men geen recht heeft over de dieren, doch een plicht tegenover hem. Iedereen moet zich tot taak stellen, wreedheid jegens dieren tegen te gaan. De mensch is de door God aangewezen bestuurder van het dierenleven, en moet hiervoor zijn taak vervullen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer D. A. v. d. Poel welke de belangen der Ned. Vegetariërsbond voor sprak. Onder vegetarisme moet men ver staan een leefwijze, welke uitsluit het expresselijk gedcodde dier tot voedsel te gebruiken. De Bond is dus negatief, doch negatief tegen het kwaad, waardoor men vanzelf het goede doet. Deze levens houding geeft antwoord op vele vraag stukken ïn het leven. Een succesvol op treden was dat van den heer N. van Za lingen, voor de Nederl. Ver. tot afschaf fing van alc. dranken. Deze snelteeke- naar illustreerde zijn toespraak op ver rassende wijze. In Nederland wordt jaar - lijksch 200 millioen aan alcoholhoudende dranken uitgegeven. Dat is juist twee maal zooveel als de Nederl. Spoorwegen ontvangt. De consultatiebureaux voor tu berculose te Rotterdam hebben uitge wezen dat aldaar in één jaar 9000 kinde ren van dronkaards behandeld zijn. Ook de tallooze droeve ongelukken van alco hol bij snelverkeer spreken, evenals de vorige genoemde feiten, voor zichzelf. Na de pauze sprak voor de vereeni- ging „Kerk en Vrede" de heer E. J. Roe ien. Spr. zegt, dat Dr. Colijn ons volk een christelijk volk noemt, daarentegen Prof. Huizinga spreekt van „een verlie derlijkt volk", omdat ook hier voorbe reid wordt op een mogelijke bacteriën oorlog. Temidden van de verliederlijkte wereld, zie Spanje 1 staat Kerk en Vrede, die vasthoudt aan de eene mogelijke op lossing: christ. antïmilitairisten, onder beleid van Dr. Colijn. Ook de afweer van oorlog voorbereiden is onchristelijk. Men moet zich van militair geweld los- t rukken. Voor de Intern. Orde der Goede Tem pelieren sprak de heer Busch. Spr. zegt, dat de broederschapsgedachte zich in de eerste plaats zal uitdragen door de drankbestrijding. Hierdoor kan men ko men tot de hoogere beschaving. De I.O. G.T. berust op een moreele grondslag en eischt plichtbetrachting. De dronk aard is propaganda voor de drankbe strijding, doch de matigen zijn de groot ste vijanden der drankbestrijding. Het spijt Spr. dat er deze avond geen kinde ren aanwezig zijn, daar de roep der broederschap zich toch" ook tof de toe komst uitstrekt. De heer J. v. d. Wey voerde vervol gens het woord als bestuurslid der Hu manitaire school. Het onderwijs dezer school trachten ïn toepassing te brengen de gewijzigde Daltonmethode. Het kind werkt in eigen tempo, waardoor het ka rakter versterkt wordt Bijzonder wordt het kind dierenliefde en plantenkennis bijgebracht Het onderwijzend personeel moet zijn vegetariërs, geheelonthouders, niet rooken, religieus en anti-militairis- ten. Heel nederig begonnen, is de school thans uitgegroeid tot een school met fröbelschool, lagere en ULO school. Tot slot van de avond droeg Mevr, Jekel voor de Alg. Nederl. Vrouwen- vredeblond, enkele gedichten voor. Een zeer mooi besluit van deze ware propa- ganda-avond. De avond was voorbereid door de Ned. Vegetariërsbond. W.I.C.A». ACTIE. In aansluiting aan de meledeelingen op blz* 1 van het eerste blad, kan nog worden be richt, dat bedoelde actie te 8 uur zal wor den ingezet met een muzikale rondgang doo* de gemeente door de Soester Harmonie. NUTSLEZING. Door mevr. Ter Broeke. de Man, voor drachtkunstenares te Aerdenhout, werd Vrij dagavond de eerste Nutslezing verzorgd in Religie en Kunst. Inplaats van „Lezing" kunnen wij beter zeggen: voordrachtavond. Want in hoofd^ zaak heeft het helaas niet talrijke publiek! kunnen genieten van de superbe gavel van de, e voordrachtkunstenares. Met haar onderwerp: „Hoe in Holland ert Vlaanderen, Moeder eh Vader gezieji worden", begeeft spr. zich uitsluitend op lit terair gebied. Zij stelt zich tot doel, aan de hand van des. be.reffende gedeelten uit werken van ver schillende auteurs, aan te toonen, hoe men in de dichters, en schrijverswereld tegenover, de Moeder en Vader staat. Eigenaardigi ig het dan, dat bijna overal de moeder boven de vader gesteld wordt. Vast komt te staan, dat moederliefde niet te vervangen is, vader, zorg echter wel. De moeder wordt gezien als de ideëele vrouw, meermalen ordt, vooral onder de katholieke auteurs, de ver gelijking igj ©trokken met Maria, de moedea gelijking getrokken met Maria, de moeder; van Christus. Het moederbeeld wordt omvat door een aureool van reinheid, edele opof fering, hoogste liefde. Opvallend is het, hoe. veel auteurs ook over hun eigen moedefl spreken in hun werken. De vader staaf veel meer op den achtergrond, hetgeen na tuurlijk verklaarbaar is, daar de band tusscheji moeder en kind het hechtste is. Zelfs do ont aarde moeder, die haar egoisme boven dèi zorg voor haar kind stelt, bcschoudt iets vaaj het glanzend aureool, dat de moederi ken merkt. Lezende uit de verschillende werken brengt spr. ook naar voren, hoe gemakkelijk! moederliefde in egoisme kaïi ontaarden. Del zorg voor het Kind, het waken over het kind, heeft zeer dikwijls, zij het dan zondefl opzet, ten gevolge, dat het kind veel dingeql onthouden worden, daar de moederzorg tflj overdreven is, en slechts een uitvloeisel vafl( de drang om het kind voor zichzelf houden. J j Om haar ideën toe te lichten, maakte spr* gebruik van werken der verschillende voor aanstaande auteurs. Zij koos hiertoe o.a. ge deelten uit Boutens Beatrijs, uit gedichten van Geerten Gossaert, Henriëtte Roland Holst, Nijhoff, Karei van de Woestijne, Ja queline van der Waals, Guido Gezelle. Al- bert Verwey en Frederik van Eeden. Uit| proza.werken van Ina Boudier-Bakker, A. H* van der Feen e.a. „J Een avond, die veel meer belangstelling verdiend had. Ruime sorteering St. Nicolaas geschenken. o.a. Dames-tasschen, Dames- en Heeren porte feuilles en portemonnais, sigaren en sigaretten kokers, rijbewijsetui's, voetbal- en reiskoffers. Tevens een groote sorteering Nooitgedagt schaatsen. Alles tegen zeer lage prijzen. Beleefd aanbevelend, Torenstraat 23 Telefoon 342 Om Gsidersche Rookworst nu per pond 4? cent 3 paar knakworst in blik 0-45 Mainzer zuurkool per pond 0-10 3 pondsbl. gekruide Speculaas 0-85 Gcv. Spec. ll/2 ons, Pa. i Kaiser 0.23 Heerlijke Banket Staven Paul Kaiser 0-?c- Pracht doozen Choc. lettertjes 0.25 Praccht doozen Choc. dieren 0.25 Sirooigoed, mooie sorteering p. half p. 0.25 Zie onze etalage met inooie cadeaus Beleefd aanbevelend, J. C. VAN HAARLEM V "i We edestra.n 45 Telefoon 324 voor hout, triplex, golfplaten, car- bolineum, asphalt, Vlaggestokkcn, Huisvlijt—artikelen enz. Prachtige St. Nicolaas Cadeaux. Nieuweweg 89 Tel. 367 Soosterbergschestraat 57 Been pij pen Handwarmers Electr. Rijwiellamp Jasbeschermers Spatlappen vanaf f 1.25 0.44 3.75 0.85 0.15 Gereedschap voor figuur-zaagwerk en houtsnijwerk. Philips gloeilampen, Philips en Thermion Radiolampen. Peerlampen 39 en 46 ct. Groote sorteering schemerlampjes. Lampenkappen vanat f 2.75 Radio-ODderdeelen, Metalen Tocht- strip. Radio Reparatie-Inrichting Goed en Goedkoop Sigarenfabriek „HARO" Burgcm. Grothestraat 13 Tel. 320 Geen beier St. Nicolaas- Cadeau als een paar SCHOEIEN of warme WINTER PANTOFFELS uit DAMES-HEEREN EN KINDER SCHOENEN Koninginoeiaan 32, Soestdijk Telefoon 650 Prijsverlaging en Verzekering Nikkele brillen compleet met glaten fi.70, f 1.95, f2.50 en f2.95. Doublé brillen compl. f345. f3-7°. f445 en f 5.70. Cell. brillen compl. f 3.00, f3.25, f3.50 cn f5.00. Gratis oogonderzoek. Tevens kunt U tegen lage premie een nieuwe bril tegen iedere breuk verzekeren op polis. Vraagt inlichtingen, Gedipl. Opticien T. O. G. GALLENK AM P PELSWEG no. 2 7 TELEFOON 842 BOEK. EN KUNSTHANDEL TEL. 476 Groote sorteering Vulpennen vanaf fO-95 De prima „Swan" vulpen reeds vanaf f7.75 Luxe doozen Post. Foto .albums Vulpotlooden Prentenboeken Kinder leesboeken vanaf f 0-25. enz., enz. Komt U eens kijken U slaagt bij ons altijd; Ik geef op Sinterklaas avond een Stegemans 1ste soort fijne Rook worst, die is altijd welkom, per pond 0.55 Reclame Rookworst per pond 0-45 Grove Rookworst per pond 0-63 Bussinlcs familickoek 0-25 L. BI. Erwtensoep m. worst 0-35 Puddingsaus 2 flesschen 0-25 2 potten haring 4 stuks 0-25 Verkrijgbaar bij STEENHOFSTR. 27 - TEL. 661 Nieuwe Peulvruchten Groene Erwten per pond 12-10 ct. Bruine boon en per pond 12-10 ct. Walchersche wiite boonen per pond 18.16 ct- Spli;erwten per pond 15 ct. Pruimen per pond 16 ct- Wij doen mee aan de Dec. campagne. Wegens ons groot succes gaan wij door met onze EXTRA RECLAME RUNDVLEESCH 2 pond Biefstuk 1,15 2 pond Roasibief 0.9o 2 pond m.-gcrc lappen 0-75 3 pond doo igen lappen 1.05 VARKENSVIEKSCH 2 pond Fricandeau 0.90 2 pond magere lappen 0-75 2 pond CaTbonale 0.70 2 pond doorregen lappen 0-6'J 21/2 pond Rookworst 1-00 1 ons pekelvleesch of 1 ons Ham, 1 ons boterhamwowt, 1 ons heer lijke leverworst, tesamen voor 0-25 Birktstraat 10a Telefoon 977

Soester Courant | 1936 | | pagina 6