UEBLQUIIIGSRIItfiEil J. TH. UOSHUILEH SPIJKER Maatregelen tegen exploitatie van jeugdige werkkrachten 2 Met Schoffel en Hark. Nog niet geslaagd met U St Nicolaas-geschenk De Middenstands-actie in Soest. Het Uitbreidingsplan goedgekeurd» Echt en goed Op ieders tafel MASSELINK'S Weldadigheids-Revue. Burgelijke stand Hooge Raad van Arbeid vóór wettelijke regeling. We herinneren allereerst even aan enkele feiten Het zal ruim een half jaar geleden zijn, toen er in het Zuiden van ons land een er- beidsconflict dreigde in een groote onder neming, waar enkele honderden volwassen arbeiders in dienst waren. De bedoelde fabriek ondervond hevige concurrentie van een gelijksoortige onderne ming, waar zoo goed als het geheele vol wassen personeel door jongens en meisjes was vervangen, welke jeugdige arbeidskracht ten met een grijpstuiver werden beloond en In staat waren om daarvoor dezelfde ar beidsprestatie te leveren, dank zij de bedrijfs. mechanisatie, als het vroegere volwassen per. soneel. De concurrentiestrijd tusschen de on_ dernemingen A. en B. werd aldus met zeer gelijke wapenen gevoerd. Onderneming A. kon zelfs niet meer produceeren tegen den prijs, waarvoor onderneming B- gelijkwaar dige artikelen vermocht te leveren- Het is duidelijk, waarop deze strijd mo§st oitloopen. Wilde onderneming A. zich niet tot ondergang zien gedoemd, dan moest ook fcij het volwassen personeel door jeugdige arbeidskrachten vervangen. Uit sociale over wegingen zag de directie van A. tegen zulken maatregel op. Zij wilde dan liever besluiten tot een loonsverlaging, welke niet verder zou gaan dan de verzekering van de bestaans mogelijkheid der onderneming' zulks vereischte. De arbeidersorganisa'ies echter wezen deze loonsverlaging af, maar verklaarden zich be reid om mede aandrang op de regeering uit te oefenen, opdat concurrentie door het ge bruik van goedkoope, jeugdige arbeidskrach ten voor de toekomst zou worden uitge schakeld. Zóó kwam de zaak in hoogste instantie jrnn de orde. De minister van sociale zaken beloofde een spoedig advies ter zake van den Hoogen- Raid van arbeid te zullen be vorderen. heid van den arbeider. Hoofdfactor is de goedkoop:e der arbeidskrachten geworden en de tijdsomstandigheden brengen het mee, dat die goedkoope krachten zich als jeugdige werkloozen in overgproote getale op de ar beidsmarkt presenteeren. Indien hier niet van bovenaf wordt geordend zal het werldoozen- leger meer en meer uit volwassenen gaan bestaan, met als gevolg een algemeen lager volksinkomen, dus vermidering van koopkracht en meerdere werkloosheid. Deze vicieuze cirkel moet worden gebroken. Men zal begrijpen, dat deze heid van ontzaglijk véél grooter beteekenis Is dan uit het conflict tusschen de beide bovenbedoelde concurrenten alléén, geconclu. deerd zou Kunnen worden. Over heel de linie van het economische leven is de strijd fel en verwoed. De nog Immer voortschijdende bedrijf smechanisatie stelt de productie.mogeLijkheden meer en meer onafhankelijk van leeftijd en bekwaam- De Hooge Raad van Arbeid heeft thans zijn advies vastgesteld met betrekking tot het vraagstuk der vervanging van de volwasse- vraagstuk der vervanging van de volwassen arbeidskrachten door jeugdigen, hetwelk door den minister van Sociale Zaken bij den raad aanhangig gemaakt was. De raad beeft zich met groote meerder heid (34 tegen 9 stemmen) uitgesproken voor het treffen van een wettelijke regeling, waar bij de overheid de bevoegdheid verleend wordt t.a.v. de getalsverhouding bij alge- meenen maatregel van beshiur bepaalde re gelingen te treffen. De meerderheid der voor standers van een wettelijke regeling (22 leden) wil de bevoegdheid der overheid tot ingrij pen niet afhankelijk stellen van het initiatief van het bedrijf. Aan het advies is een ontwerp voor een „arbeidersgeialsverhoudingswet'', met toelich ting toegevoegd, terwijl een uitvoerig rap port der arbeidsinspecctie met enkele ande re nota's bij de bijlagen is gevoegd. De spoed, welke voor het verkrijgen van het bovengenoemde advies is betracht, doet ons de hoop koesteren, dat de regeering met voortvarendheid een wettelijke beslis sing zal bevorderen. We hopen slechts, dat de regeering voor de wet een mooiere Ne- derlandsche benaming zal weten te vinden dan die van „Arbeidersgetalsverhoudingswet", blijkbaar een vinding van den Hoogen Raad van Arbeid. Met de feitelijke stekking van bet advies kunnen we ons zeer goed vereenigen. Het is zeer zeker waar, dat het bedrijfsleven er weer méér door aan banden wordt gelegd, maar sommige banden zijn noodig om dat gene wat nog overeind staat, <samen te houden. In een tijd van volkomen disorde kan men zonder ordening de welvaart onmogelijk meer( achterhalen. Alle maten en modellen Graveeren gratis. WlS Prijzen zeer billijk. Van Weedestr. 8 Telef, 458 „Gelukkig het land, dat een krachtige mid denstand bezit'% Dat is een uitspraak van een bekend Duitsch staatsman onder het vorige regime. Nog altijd is die uitspraak waar, ook voor ons land. Geen land ter wereld is te noe men, dat zuLk een goed georganiseerde mid denstand heeft als juist Nederland. En toch, ea toch, de handeldrijvende middenstand! Komt in gevaar, groot gevaar! Sedert een tiental jaren verrijzen, meest in de groote steden, groote winkelbedrijven. Niet dat het publiek daar zoovel goed- kooper koopt, neen, zeer vele gevallen zou den te noemen zijn, waarbij zou zijn aan te toonen, dat men even zoogoed, ja soms goed. kooper in de middenstaiids.zaken terrecht kan. Het is alsof het publiek wordt over rompeld door de enorme reclame, welke van die zaken uitgaat. Men besseft niet welke groote belangen er op het spel staan als de middenstand haar terrein zou verliezen- £c Soaaier winkeliers staan echter „pal*', 3j t»eb bee de iumden óneen geslagen, de irie middenstands organisaties werken samen •oor dn groote actie „De ,Wica''. Allerwe- 4«t> prijkt net groene raambiljet voor de <vfnk«li. Her zal goed zijn het koopwKl publiek er eog eens op te wijzen dat men moet koopen i« die winkels waar het raambiljet hangt. Bij aankoop van elke 50 cent ontvangt At kooper een genummerde bon. De ver taling komt op 30 December. Dan zal het bekend worden wie de mooie qadeaux in ont vangst kunnen nemen. U kunt ze nu reeds zien in het winkel pand, Van Weedestraat 34- Om nog meerdere bekendheid aan de actie te gc\en ging Dinsdagavond het muziekcorps van de Soester Harmonie gevolgd door een verlichte reclamewagen, door onze plaats. Zeker zal deze goed opgezette reclame- tocht z n uitwerking niet mdsseav Het parool is dus „Koopt in Soest'' en t,Spaart de bons''. Steunt de ondernemende winkeliers in hun >treven. 'CEMEENTERAADS-VERG.ADERIN. Tegen a.s. iWoensdagmoren 10 uur is de 'èie raad onzer gemeente weer bijeen geroepen. De agenda, welke wij, wegens ona eenigs- zins vervroegd uitkomen, niet kunnen opne men, bevat wederom een 1'5-tal punten, waar onder een voorstel tot het doen uitvoeren van werken in de bosschen in werkverchaffing, va est steeling van een nieuw reglement voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de reorganisatie bij O.W. en het ontslag aan H. A- Vos. PROPAGANDA-AVOND B. V. L'. Op Donderdag io Dec., zal door de Bijz. Vrijw» Landstom een propaganda-avond wor den gegeven in het gebouw Religie en Kunst aan de Rembrandlaan. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor de Vrijwillige Landstormers, donateurs en ge- noodigden. De spreker van dien avond zal zijn Ds. J. Voorsteeg, Pred. te 's Gravenhage. OPENBARE VERGADERING. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie betref fende een openbare vergadering, waarin Ds- J. H. Snethlage, Herv. Pred- te Oyen (N. Br.) zal spreken over: „Twee werelden en het Godsdeinstig vraagstuk''. DIEFSTAL. Uit een der in aanbouw zijnde huizen op het Kerkpad tegenover „Middelwijk" is een partij looden pijp. ontvreemd. De politie doet onderzoek. KON. NED. BOND, VAN OUD.ONDEROFFICIEREN In de groote vergaderzaal \an „Carlton'' werd Maandagavond het 12l/2-jarig jubiieum van bovengenoemden Bond, afdeeleng Soest", gevierd. De avond was druk bezocht. De toch al gezellige zaal was mooi versierd, hetgeen meewerkte tot de goede stemming. De samenkomst werd geopend door den eere.voorzitter, kolonel b. d. J. J- L. Phaff. Spr. verwellkomde allen, en resumeerde het gebeuren der afdeeling. Veel goeds en veel moeilijks is doorgemaakt. Spr. herrinnert aan degenen, die aau de afdeeling ontvielen, w.o. de heéren De Vries, J- van Baerle, H. v. d. Hilst en M. Westra. Een woord van dank werd gebracht aan de oprichters van den Bond, welke door alle leden zeer geappre cieerd wordt. Spr. wenscht Bestuur en leden geluk met dit jubileum, in 't bijzonder de voorzitter, die met zijn echtgenoote zeer veel doet voor de afdeeling. Vooral de medevver. king van. Mevr. Maris wordt zeer op prijs gesteld. Namens het bestuur werd haar een fraaie bloemenhulde geoffreerd. De heer Maris, voorzitter, dankte den heer Phaff voor zijn woorden en verzekert de eerc.voorzitter, dat zijn aanwezigheid zeer op prijs gesteld wordt. De heer Maris herdenkt vervolgens de voornaams.e gebeurtenissen vaü de afdeeling. Opgericht in 1929 met 15 leden, telt de Deze week ek weer aordige dingen ge oord; nie aorig veur degene die d'r de dupe van binnen, maor 'k zeg da zoomaor bie manier van spreken. Zoo ek geoord, da de reorganizasie aon openbaore warken nou beginnen zei. 't Lie- kend wel 'n groote opruuming van "n lap- piesmagazien.. D'r zei 'n oud oofd van dienst mit wach- geld op kuujeren worden gestuurd, dan nog n opzichter ook al op wachgeld, verder 'n amp.enaor in üedelijke dienst voorgoed foetsie en nog *n amp.enaor van de woningdienst ook veur goed weg. Opgeruumd staot netjes. Aket zoo bekick, dan is da wegsture van al die mensche, meer van B- en W. uutge- gaon, dan van den direkteur. Maor k'om op dcuze plaos nog wel es op da zaokie trug. Dan is 'ter nog nog 'n wegstuurderie. D'r zeilen ook nog twee tiepistes van et raoduus bedankt worre. Maor daor ek et naotije van de kous nog nie van te wete kennen komme. Nou gaane me nog effen verder mit die gescchiedenis van meneer Mulder. Toen die goed en wel in de raod zat, wera de Bannigstraot nernieuwd. D'r was 'n geeime vergaodering geouwe en direkt daor achter, kwam de eer M. in de gewone raosvergaodering mit mede- deelingen over et wark aon de Banningstr. da de warkwieze nie deugde en de bepaolinge van et bestek nie wieren naogekommen. De burgemeester zee, dat 'n deskundige da weten kon, en iè verzocht om die fouten op de plaos -zelf aon te wiezen. Daor zee ie d'n andere dag, dater gol vingen in den weg laogen. D'r lag 'n dikke laog zand op die nieuwe weg en op last van B. en We wier da zand der afgeschept. Maor d'r was niks niemendal van gol vingen te zien, de weg lag er prachtig bie. Je begriept, dn uutvoerder van da wark den technisen amptenaor van openbaore war. ken, den opzichter en nog een paor deskun. digen, waoren d'r allemaol bie, en allemaol waoren ze nieuwsgierig naor den afloop. Maor d'r kwam nog meer, ze adden as onderbed veur die betondek geen zand ge- bruukt, maor zwarte grond en daor zat veul veen in, en deur da veenzuur kwam d'r veenzuur mit de beton in aonraoking en zou de beton verteeren. 't Eele gezelschap stond beduusd van da wetenschappelik betoog. De burgemeester snoot z'n neus, en wachte wat den uutvoerder en den opzichter zouwen zeggen. Nou, van da wetenschappelijke praotje bleef ook a niks over. In de eerste plaos is daor eel geen veen te bekennen, maor ze adden et nieuwe dek op den ouwen ingerejen weg gelegd, zoo dat de nieuwe weg nooit mooier en beter kon leggen, dan de weg lag. De burgemeester, die nog es z'n neus ad gesnoten, wier zoo boos, datie de eer M- in et bijzijn van de deskundigen een groot standje gaf. Maor de eer Mulder gaf de zaok nog nie op. Ie bewerkte 'n stuk of wat raos- leejen en die vroegen 'n spoedvergaodering van den raod aon. Ie ad zich de medewerking verzekerd van den eer Grootewal, die zooas bekend is, 'a goed spreker is, en die mos nou de kat de bel aanbinden. Da eele zaokie ging teugen B. en W., teugen den opzichter en misschien nog weL teugen 'n paor, maor et mos de oedanigeden van den eer Mulder aon de menschen laoten zien. De wethouwer van openbare warken, ver zekerde zich de medewerking van 'n neu- traole deskundige, en die ield op et eele zaokie et oog en onderzocht wat er van 'l een en ander waor was. Want in de spoed vergaodering kwainmen d'r weer and re din gen. D'r zouwen boomstammen onder et weg. dek zijn blieven zitten. En me'eer Mulder wist precies waor der een zat. Maor daor vertel ik 'n andere keer weer van en dar- vertél ik ook op welke manier de eer Mulder zich dc medewerking van den eer Grootewl vearzekerd ad. Nou ajuuties, tot de volgende week. D'N DIKKE. De mooie Soester Eng blijft gespaard. Gedeputeerde Staten behouden wijzigingen vóór. Bij besluit van 23 Nov. 1936 hebben Ged. Staten van Utrecht het door den gemeente raad van Soest op 20 Nov. 1835 vastgestelde uitbreidingsplan goedgekeurd, doch evenwel uitzonderende enkele punten, die op diverse kaarten afgebakend zijn met roode stippel lijnen. Een dezer punten geldt de LINTBEBOUWING, r welke door Ged. Staten niet goed gekeurd werd. In het uitbreidingsplan was lintbebouw ing ontworpen langs den geprojecteerden weg aan de N.zijde der spoorlijn Utrecht-Amers foort en langs den bestaanden, pas herziene betonweg Soestduin en-Soest erberg. Met het oog op het natuurschoon daar ter plaatse, hetwelk zonder eenige twijfel door deze be bouwing groote schade ondervinden zou, heb ben Ged. Staten hun instemming hiermede niet gegeven. Om deze reden is ook afgekeurd de bebouwing van de fraaie Berkenlaan, waar men nog het ongerepte natuurschoon bewon deren kan. Van de GEPROJECTEERDE WEGEN is die ten N.O.zijde, van den Kampweg niet goedgekeurd. De oorzaak hiervoor wordt ge zocht in reserve tegenover eventueele uit breiding in de toekomst, welke o pgrooter schaal genomen zal worden, dan deze weg aangeeft. Thans kan men zich hiertoe nog niet voldoende oriënteeren. Eveneens is afgewezen de geprojecteerde weg naar den straatweg Bilthoven-Soestdijk. Het bezwaar hiertegen houdt in, dat het punt, waarop deze weg op den straatweg zou uitkomen, een nieuwe gevaarlijke verkeers- hoek ontstaan zou. Hierbij herinnerende aan het feit, dat de verkeersweg Bilthoven-Soest dijk even verder ook op een moeilijk punt aan den Rijksweg uitkomt. Deze weigering geschiedt dus niet ten be houdt van natuurschoon, doch met het oog op 't drukke verkeer. Geheel anders in 't met DE SOETER ENG, Hiebij zou, wanneer bebouwing toegestaan werd, een zeer groot offer gebracht wor den. Immers is de oude Eng de glorie van elke Soestcnaar, een trekpleister voor bezoe kers en gasten- Ged Staten hebben dan ook tenstelligste hun goedkeuring onthouden aan eenig bebouwingsplaan aangaande de Soester Eng. Men weet dat het Noordelijk gedeelte in het uitbreidingsplan was opge^ nomen. ZONDER BEBOUWING 1 GEEN LANDBOUW In de belangen der volkshuisvesting vindt een bestemming als landbouw zonder bebou- ing geen steun. In het uitbreidingsplan stondi een gedeelte der grond ten Zuiden van de Birktstraat voor die bestemming opgenomen. Geen goedkeuring werd verleend. BESTEMMING VOOR NATUUR - RESERVAAT Aangaande de bestemming tot Natuurre» servaat, overwegen Ged. Staten, dat daarte» gen geen bezwaar bestaat, voor zoover de\ betrokken gronden eigendom der gemeente( zijn, maar ten aanzien van gronden, behoo^ rende aan partuculieren, rijst bedenking, om^ dat de gemeente niet in staat geacht wordtj de tegenwoordige toestand van landschappet lijke schoonheid uit biologisch oogpunt te( handhaven, wanneer de desbetreffende grond^ eigenaars hun medewerking niet zouden ver^' leenen en zoodanig handhaven alleen door aankoop of onteigening van gemeentewegej zou kunnen worden bereikt, van welk voor^ nemen evenwel niets is gebleken. VELE BEZWAARSCHRIFTEN, waren ingekomen, in totaal 109. Uitvoerig zijnj deze geschriften in behandeling genomen, j Hierbij zijn echter de bezwaarschriften van; „de Soester Bouwkring" en Algemeen Be^ lang" terzijde gelegd, daar deze vereenigingen( door Ged. Staten niet als belanghebbenden] zijn aangemerkt en geen recht kunnen doen; gelden op in het uitbreidingsplan gelegen] gronden. Alg. Belang heeft bovendien geet^' bezwaren bij den gemeenteraad ingediend. Ged. Staten zijn van meening, dat indieqi bij de uitvoering van het plan schade zou] ontstaan, de vastgestelde „schadevergoedings^ verordening de oplossing dan wel zal gevenj en dat de werkelijk geleden schade dooit de gemeente zal worden vergoed. Tegen het thans officieel goedgekeurde uit4 breidingsplan kunnen belanghebbenden,. di«( hun bezwaren bij den gemeenteraad hebben] ingediend, binnen 30 dagen vanaf de goed4 keuring bij de Kroon in beroep gaan. verecniging thans 36 leden. Het aantal dona. teurs is gestegen tot 83- De afd. Soest neemt de 10e plaats in den Bond in. Een vreugdevol oogenblik was het, toe 't vaan del van den Bond onthuld werd. De Schietvereeniging bloeit, dat is aan ve len bekend. Spr. hoopt, dat, wanneer in 1939 het 3e lustrum herdacht wordt, de afd- 100 leden tellen zal. Hierna werd het woord gevoerd door den heer D. v. d. Hasen. Spr, zegt, dat de afd. opgericht werd onder moeilijke omstandig heden, en herdenkt enkele feiten dienaan gaande De heer van Buren, voorzitter der schiet- vereen., wenschte de afd. geluk met haar jubileum. Hoewel slechts kort lid, roemt spr. de vriendschappelijke verhouding. Nad^t de heer Maris de sprekers bedankt had voor zijn gellukwenschen, was hiermede het officieele gedeelte van den avond afge- loopen, en bleef men gezellig bijeen met muziek en verschillende spelen- Mooie prij zen, waaronder veel wild en gevogelte, wa ren hiervoor beschikbaar gesteld- Van de afd. Heemstede, den Helder, Rijs wijk en Amersfoort, waren gelukstelegrammen ingekomen. GAAT NAAR en U slaagt ook beter. Uurwerken. Goud, Zilver, Optiek, Gero-artikelen. Van Weedestraat 25 Soesterbergstraat 26. E.S.V.A.C- Maandag 7 December vindt in de boven zaal van Carl on de eerstvolgende clubavond plaats- St- Nicolaas en zijn knecht komen dezen avond ook op bezoek. De opening van de zaal heeft plaats te 8 uur. Toegang bestaat alleen voor leden, do nateurs, juniores en adspiranten. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen v. d. fabrikant A. Mijnhardt- AANRIJDING. Woensdagmorgen had op den hoek Heide- weg.Plasweg een aanrijding plaas tusschen een auto en een rijwiel. De bestuurder der auto, een zekere G. M. uit Terschuur, van een bruiloft terugkomende, nam de bocht al daar aan de linkerzijde van den weg met een vaart van 60 K.M., met het gevo'g, dat de 23-jarige Mej. M. A. v- Z., die van de tegen overgestelde richting kwam, geraakt werd. Wielrijdster en fiets werden tegen de rech ter berm geworpen. De fiets werd zwaar be schadigd. Door Dr Rupert werd de ee.rste hulp verleend. Mej. v. Z. heeft waarschijnlk het sleu telbeen gebroken. Zij werd per auto mar haar woning overgebracht. ARBEIDSBEURS. Op heden staan ingeschreven 449 werk zoekenden, te weten 414 mannen boven 18 jaar en 20 onder 18 jaar; 8 vrouwen boven en 7 onder 18 jaar, waaronder 60 losse ar beiders, 34 metselaars, 53 opperlieden, 35 limmerlieden, 52 grondari eiders, 37 schilders, behangers, 10 stucadoors, 9 loodgieters, 6 slagers, 35 tuinlieden, 5 winkelbedienden, 12 chauffeurs, 10 kantoor bedienden, 7 huish- diensten, 4 werksters, 4 boekhouders. GEVONDEN VOORWERPEN. Rijwielbelastingmerk, Veldweg 11; metalen spiegeltje, Heideweg 66; keeshond, B- Gro- thestraat 49; muilkorf, K. Bergstraat 7; huissleutel, Nieuwstraat 33, overjas, Oran jelaan 4; snelbinder, idem; portemonnaie, K. Hart weg 39^39 J pakje sokken, eideweg 41e» zoet Rogg. brood en Bosscher Beschuit Vraagt Uw bakker of winkelier. 1EDEREN DAG VERSCH. Dinsdag* en ook Woesdag komt, Vlug wat, Dames en Meneeren! Hebt U nog geen kaart gekocht? De Revue zich presenteeren. .Wist U dan niet, dat het geld, Dat wij bij elkaar gaan spelen, Wordt besteed voor 't goede doel, Om de armen te bededen. Wist gij niet, dat gij met Kerst, Vreugde brengt in veel gezinnen? Wist gij -t niet? Het hindert niet, Want gij kunt nu nog beginnen. „Kom en zie1' bij „Lach en Geef'% Schaft U nu nog kaarten aan- Later zooudt g* U zelf verwijten: „Dat 'k daar niet ben heengegaanl" De Revue zal U vertoonen, Wat gij zelden hebt gehoord. Ernst en luim met heel veel liedie^ Een Revue, die U bekoort. Zestietal tafereelon glijden, Achtereen Uw oog >rl ij- Laat dat moois U niet ontglippen! Elke Soester komt! Ook Gij? J- il- P. GEBOREN: Helena Marina d- v. A. J- Mol en J. M. Verzaal, Bakkers weg 3; Adri< aan Willem z. v. A. Brouwer en H* Verhoef, Soesterb.str. 11; Maria Alida d. v- P. Stalenhoef en A. Niebocr, Da Costalaan Dirk Johannes z. v. A. Strumpel en M M. Hoolwerf, Nieuwstraat 35b. ONDERTROUWD: C. G. v. d- Brink, 23 j-, Baarn en J. M. Sukel, 22 j-, Beetzl. 39 GEHUWD: G. Mastenbroek, 23 j. en T» de Ruiter, 27 j., Hartweg 24; M. J- Bokir.a, 23 j. en M. Westhuis, 23 j., Baarn, Za-vd* voort weg la. OVERLEDEN: Cornelia \an Soes', 8 wed, v, G. Hoppenbrouwer, K- H.irtv?. 31

Soester Courant | 1936 | | pagina 10