ÜiM Witands-tU OuwziM. Oviï <zetfctcmdi% beleid. BuiietolancUch óvevzUUt. hedeetattdec. Dezer dagen hebben wij bij de behandeling van de Begrooting van Buitenlandsche Zaken kun nen lezen, dat Nederland ook in de toekomst aan zijn beproefde neutraliteitspolitiek zal blijven vasthouden. Dat zal een ieder verheugen, die zich realiseert.dat ten overstaan van den steeds verwarder wordenden internatio nalen toestand en de groeiende spanning een zelfstandige hou ding de eenige mogelijkheid is, om ons land buiten geschillen te houc'en, die het niet rechtstreeks aangaan. Nu kan men zich echter de mo gelijkheid zeer goed indenken, dat ons land, ondanks alle voor zichtigheid, die reeds uit zijn neutraliteitspolitiek voortspruit, toch in een gewapend conflict zal worden medegesleept. Een zoo danig feit zou waarlijk geen pre cedent vormen. En wat dan? Zou ons land, dat zeker niet in staat geacht kan worden zich afdoen de tegen een overmachtigen vij and te beschermen, in zoo'n ge val tengevolge van het feit, dat het geen bondgenooten heeft, al leen komen te staan? Wel zijn wij lid van den Volkenbond maar dat dit instituut niet immer den aangevallene tegen den aanran der vermag te beschermen, be hoeft thans wel niet meer uit eengezet te worden. De feiten hebben zulks reeds bewezen. Het antwoord op de gestelde vraag kunnen wij vinden, indien wij ons een oogenblik bewegen op het gebied der internationale politiek. De gebeurtenissen zijn elkaar in den laatsten tijd in versneld tempo opgevolgd. Men behoeft geen onrustzaaier te zijn om te verklaren, dat de huidige toe stand in vele opzichten denzelf den ernst wettigt als in 1914. Het is opvallend, dat het ini tiatief in Europa uit Frankrijk's handen naar Rome en Berlijn is overgegaan. En Parijs is zoo in zijn binnenlandsche moeilijkhe den verstrikt, dat het niet waar schijnlijk is, dat het spoedig weer het heft in handen zal kunnen nemen. Nu behoeft het geen be toog, dat de behoudende politiek van Frankrijk, welke bezwaren men daartegen ook moge hebben voor ons Nederlanders minder riskant is, dan de z.g. dynami sche politiek van Berlijn en Ro me. Wij weten wel, wat wij heb ben, maar niet, wat wij krijgen! Er zouden dan ook redenen te over zijn, om zich ten zeerste on gerust te maken, ware het niet, dat Engeland zich tot het uiter ste inspant om olie op de golven en water op het vuur te storten. Men mag dan ook getuigen, dat de matigende invloed van Lon den, een van de weinig hoop gevende elementen van 't oogen blik is. Eden heeft nu eenige dagen ge leden te Leamington het een en ander over de Britsche politiek gezegd, dat ook voor ons land van belang is. Hij verklaarde met nadruk, dat de Engelsche solda ten slechts in dienst staan van den vrede. Alleen dan, wanneer het Britsche belang geschaad zou worden, zouden zij in actie tre den. En hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zij ook in den strijd zouden worden geworpen, indien Nederland, België of Frankrijk werden aangevallen. Deze belangrijke verklaring ver dient de allergrootste aandacht, niet in het minst, wijl zij eigen lijk geheel buiten de lijn van de traditioneele Engelsche politiek, die er immer op uit is, zich ner gens te binden, valt. Dit moet ons verheugen, om dat wij er thans verzekerd van zijn, dat Engeland ons zonder eenigen twijfel te hulp zal ko men, indien ons land het object zou worden van een niet uitge- lokten aanval. Dat deze weten schap er intusschen niet toe mag leiden, dat wij de zorg voor ons eigen leger verwaarloozen, be hoeft geen betoog. Bouwen op eigen kracht is en blijft een eer ste vereischte. En dat wij al onze aandacht aan onze landsverde diging moeten blijven schenken, klemt te meer, wijl er in de woor den niet slechts een zekere ge ruststelling, maar ook een waar schuwing gelegen is. Dat een der gelijke verklaring n.1. door Lon den werd afgelegd, bewijst, dat de Britsche regeering den toe stand bijzonder ernstig inziet, en dat zij van zins is thans 't uiter ste te wagen, om den vrede te redden. Daarnaast tracht Londen nog steeds de Europeesche staten tot samenwerking te bewegen en blijft het in zijn bemoeiingen vol harden, een nieuw Locarno tot stand te brengen. Onze taak is het daarbij, onze neutraliteit volkomen te hand haven, te blijven vasthouden aan onze vriendschappelijke betrek kingen met alle stalen, maar ons anderzijds, ondanks alle even tueele steun, militair op alle ge beurlijkheden voor te bereiden. Het huwelijk van de Prinses. De spelling-verwarring. De psycho-technische ten toonstelling te Den Haag. Brand in Amsterdam Kolen dampvergiftigingen. In de afgeloopen week zijn de wetten tot goedkeuring van het Prinselijke huwelijk en tot na turalisatie van Prins Bernhard, die dus nu Nederlandsch Staats burger is geworden, van kracht geworden. De wettelijke voorbe reidingen tot het huwelijk van onze Prinses zijn nu dus alle ge troffen, en we naderen reeds hoe langer hoe meer den dag, die voor heel Nederland een ware feestdag zal worden. In Den Haag zijn reeds vele ontwerpen voor versiering van straten en huizen gemaakt, over al langs de huizen worden collec tes gehouden, om gelden te ver zamelen voor een mooie decora tie, en in heel de stemming in de Residentie voelt men, dat er iets bijzonders op til is. De stad, voor al natuurlijk de binnenstad, be looft dan ook een waarlijk sprookjesachtige gedaante te krijgen. Alle straten, vooral die in de omgeving van paleis en kerk en langs de route van den bruidsstoet, worden versierd met green, palmboompjes, guirlandes, vlaggen, en verder met alles, wat zich ertoe leent, om een mooi en feestelijk geheel te krijgen, ter wijl overal feestverlichtingen aan gebracht zullen worden. prinselijke paar aan dezen wensch gehoor zal geven, is een open vraag. Professor Mr. A. C. Josephus Jitta, de bekende Rijksbemidde laar, heeft, in verband met zijn slechten gezondheidstoestand, in de afgeloopen week ontslag ge vraagd als lid van den Haag- schen Gemeenteraad. Er schijnt nog steeds geen eind te komen aan de groote verwar ring, die er in Nederland heerscht op het gebied van de spelling. Blijkens de in de vorige week verschenen Memorie van Ant woord betreffende de Onderwijs- begrooting, zal de nieuwe spel- Z.D.H. Prins Bernhard v. Lippe Biesterfeld is in de afgeloopen week tot Nederlander genaturaliseerd. We hebben U, Hoogheid, een welkom bereid, Alreeds bij Uw komst in ons land, U hebt het bemerkt, in den loop van den tijd, Steeds nauwer nog, werd er de band. De band, die Oranje en Nederland bindt, In tijden van vroeger en nü En die ook al sinds G' U in Holland bevindt, Zich eveneens uitstrekt tot U. We toonden spontaan onze instemming reeds, We hebben gejubeld, gejuicht, We hebben ook U onz' aanhank'lijkheid stééds Bij elke ontmoeting, betuigd! We hebben U, Hoogheid, verwonderd doen staan, Van 't nuchtere landj' aan de zee, Van zulk enthousiasme, zoo gul en spontaan, Daarvan had U vast geen idee We hebben U 'n welkom in Holland bereid, 't Was eerlijk en hart'lijk gemeend, U hebt zich met ons, in den loop van den tyd, Steeds nauwer en nauwer vereénd. U sprak onze taal bijna zónder accent, U won onze harten (en hoé?!) U maakte zich met ons vertrouwd en bekend, U kwam als een vriend naar ons toe! En 't éénige, dat nog ontbrak aan den band. Al voélden we 't nauw'lijks ook maar, Dat was het verschil, dat bestond in.... het land, Een niet noemenswaardig bezwaar. En tóchnu ook Gij dan een Hollander zijt, Nu zijn we toch éven ontroerd, Al werd door de kranten heel nuchter, het feit In enkele regels gevoerd Nu voelen we eventjes Hoogheid, dat U Nóg dichter tot óns komt te staan, En wéderom heeten w' U welkom doch nü AlsHóllander, wel te verstaan! ling (in dit geval de spelling '36, dus die van Mr. Slotemaker de Bruine) nog niet in de regee- ringsstukken worden ingevoerd. Men heeft nu op het oogenblik de dwaze en ergerlijke toestand, dat op alle scholen, volgens een in de afgeloopen week versche nen besluit nu ook op de Litte- rair-economische H.B.S., waar tot nu toe oude spelling werd ge schreven, onderricht wordt ge geven in de spelling Marchant, terwijl er vele voorstanders zijn van de spelling Slotemaker, en terwijl er op alle officieele en nagenoeg alle particuliere instel lingen de spelling De Vries en Te Winkel wordt geschreven.Hoe moeten nu de jonge menschen, die dit jaar de school verlaten hebben, schrijven? Op school hebben zij geleerd, de spelling- Marchant te gebruiken, in de maatschappij wordt er „oude spelling" van hen geëischt. Kort geleden hoorden wij van 'n jon geman, die gesolliciteerd had naar een betrekking op een groot handelskantoor. Hij ontving na eenigen tijd bericht, dat men ge loofde, dat hij wel de geschikte capaciteiten bezat voor de be trekking, maar dat de firma hem toch niet kon gebruiken, daar men geconstateerd had, dat hij spelling-Marchant schreef.. Men heeft zich met al die verschil lende spelling-besluiten in een wespennest gestoken, waarover al heel wat woorden zijn geuit. Het is dan ook te hopen, dat er bin nenkort een einde zal komen aan de hopelooze verwarring. Een Engelsche courant heeft onlangs een bericht gepubliceerd over een geheim protocol over Nederlandsch Indië, dat deel zou uitmaken van het verdrag tus- schen Japan en Duitschland Het bericht, dat intusschen niet erg geloofwaardig genoemd kan worden, is dan ook te Tokio ont kend. Zooals men weet, heeft Minis ter Slingenberg in de afgeloopen week in Den Haag in het voor malige schoolgebouw aan het Bleyenburg een Psychotechnische tentoonstelling geopend. Deze zeer interessante tentoonstelling mag zich in een groot bezoek verheugen, en er worden belang wekkende voordrachten gehou den, o.a. over beroepskeuze in verband met de psychotechniek en dergelijke, door bekende per soonlijkheden op dat gebied, zoo als Mej. Dr. Biegel enz. In Amsterdam heeft deze week een hevige brand gewoed: de groote winkel van sportartikelen en dergelijke van Perry en Co. in d5 Kalverstraat werd grootendeels door brand verwoest. Er werd groote schade aangericht. Het perceel, dat in verband met de aanstaande Sint Nicolaasdrukte gevuld wejs met groote voorra den, brandde zoo goed als geheel uit, waardoor niet alleen dit ma gazijn, maar ook verscheidene fi lialen ervan, ernstig gedupeerd zijn. Daar er des nachts niemand in het gebouw aanwezig was, werd de brand eerst bemerkt, toen de vlammen en rookwolken reeds uit het dak sloegen. Deze week hebben zich eenige ernstige gevallen van kolendamp vergiftiging voorgedaan waarvan een met doodelijken afloop: in Apeldoorn werd een echtpaar be dwelmd, ten gevolge waarvan de vrouw overleed, in Delft werden een man en twee kinderen be wusteloos aangetroffen, en in Voorburg was een geheel gezin van negen menschen door kolen damp vergiftigd. Ieder late zijn schoorsteen controleeren, er ont staan vele van dergelijke onge lukken door verstopte pijp of schoorsteen Uit den strijdrand Madrid. Manschap pen van de roode troepen werpen verschan singen op in de straten van de hoofdstad. Ook in Indië blijkt men mee te leven met onze Prinses, getuige de vele geschenken, die aangebo den zullen worden, en de vorste lijke delegaties, die reeds op weg j naar Nederland zijn. Nu heeft men de officieele instanties in Indië verzocht, om hun medewer king te verleenen aan de bewe ging, die het jonggehuwde paar wil uitnoodigen voor een reis naar Nederlandsch Indië. Of het 1 -\rv-zr*- Prins Bernhard verrichtte te Eindhoven zij nr eersteofficieele daad door .'het; leggen Vanl een gedenksteen ophet fundament yan 'JbétVtw^kundig pj?^tyatorium^tejEindhovg] „Vrede en vredesprijzen". Het anti-communistisch ver drag tusschen Duitschland en Japan. Vreemde berich ten. De Fransche persvrij heid. Reis van verschillen de ministers. De burgeroor log in Spanje. Nadat in vorige weken al ver scheidene Nobelprijzen waren toe gekend (waarvan die voor Che mie een Nederlander, Prof. De- bije ten deel viel) is men er nu toe overgegaan, de personen aan te wijzen, die de Nobelprijzèn voor den vrede zullen ontvangen. Zooals men 'weet, heeft bij tes tament Dr Alfred Nobel de op brengst van zijn vermogen be stemd, om een fonds te vormen, waarvan jaarlijks 5 prijzen uit gekeerd kunnen worden aan die genen, die de Menschheid een grooten dienst hebben bewezen. Een dier 5 prijzen is nu voor hem die het meest heeft gedaan voor de „verbroedering der volken". Voor 1935 achtte men dat dit was de Duitscher Ossietzky. Nu doet zich het eigenaardige feit voor, dat deze Ossietzky in zijn vader land voor een hoogverrader door gaat. De regeering van dat land heeft er dan ook tegen gepro testeerd. Verder is het Duitschers in den vervolge verboden, Nobel prijzen aan te nemen. Ook in Noorwegen zelf schijnt men het niet geheel eens met deze toe kenning van den Vredesprijs te zijn. Men kan nu echter niet zeg gen, dat dit gehaspel erg bevor derlijk voor den Vrede is Duitschland en Japan hebben bevestigd, dat zij een verdrag ge sloten hebben, „tot bestrijding van den Komintern". In vrijwel alle landen werd dit verdrag niet bijzonder gunstig ontvangen.Men zocht er andere bedoelingen ach ter, waaraan wonderlijke berich ten over „geheime clausules", die in de buitenlandsche pers de ronde deden, wel niet geheel vreemd zullen zijn geweest. Zoo I vertelde de „Evening Standard" b.v. dat Nederlandsch-Indië ten deel onder Duitsche en ten deele I onder Japansche economische in vloeden zou komen te staan. In Engeland scheen men hier meer geloof aan te hechten, dan in ons land. Het doel van dit verdrag schijnt evenwel niets anders te zijn, dan in de eigen landen het communisme te bestrijden, zon der zich met andere landen te bemoeien, ook tegen Rusland is het niet gericht. Waarom men echter voor deze kwestie zoo'n officieel verdrag moest sluiten, dat, wat vooruit wel te bereke nen was, niet veel sympathie zou ontmoeten, is wel eenigszins raadselachtig. Voor Japan is er ook totaal geen voordeel aan ver bonden. Immers, Rusland zal nu wel heelemaal niets meer voor samenwerking gevoelen. Het vis- scherij-verdrag, dat voor Japan van groot belang was, wil het al niet meer teekenen, en ook ver der kan het Japan nóg leelijk dwarsboomen. Een hernieuwing van het vroegere Japansch-Duit- sche bondgenootschap acht men nu ook uitgesloten. De Italiaan- sche pers oordeelde wel gunstig over dit anti-communistisch ver drag, maar.... Italië zelf zal er geen deel aan nemen. Daal wenscht men op het oogenblik goede maatjes met Engeland tfl blijven. Voor de Middellandsche Zee-kwestie is het namelijk van belang het Britsche Rijk niet U prikkelen. De Duitscher Stickling, welka door de Russen ter dood veroor deeld was, is, na een gratie-ver zoek van den Duitschen ambas sadeur te Moskou begenadigd. Met een gevangenisstraf van 10 jaar komt hij er nu af. De zes Russische veroordeelden zijn, vol gens berichten intusschen al te recht gesteld. Vrijheid is mooi, maar men moet die goed weten te gebrui ken, anders wordt het een mis bruik. Zoo ging het in Frankrijk met de pers-vrijheid. De grove lastercampagne tegen Salengro was daarvan wel een doorslaand bewijs. De regeering-Blum neemt nu doortastende maatregelen. Ten eerste is het echter de vraag of zij daar wel het goede oogen blik voor heeft uitgekozen en ten tweede, of die maatregelen het eigenlijke doel niet zullen voor bijstreven. Natuurlijk de laster moet tegengegaan worden, maar aan de critiek moet men de vrije hand laten. Weer eens zijn meerderé mi nisters op reis geweest. Horthy heeft een bezoek aan Rome ge bracht, waar hij met koninklijke eer werd ontvangen. Van Zee land ging naar Londen en heeft daar uit den mond van den mi nister van Buitenlandsche Zaken Eden, nog eens kunnen hooren, dat Engeland in geval van een inval in België achter dit land zal staan. In de toestand in Spanje is nog niet veel verandering inge treden. De regeeringstroepen. hebben den tijd goed besteed, hun leger en ook de orde zijn veel verbeterd, wat nu weer niet in het voordeel van Franco is. Aan beide zijden nemen buiten landsche krachten aan den strijd deel. De smokkelhandel in wa penen wordt in verschillende lan den oogluikend toegestaan. In Noorwegen, heeft de regeering thans maatregelen genomen, om hieraan een einde te maken, daar het in strijd is met de neu trale houding van dit land. gir Basil Zahoroff. de bekendi wapenfabrikant. Is overleden

Soester Courant | 1936 | | pagina 9