fAMES RUBRIEK SPORTIEVE MODELLEN Wat zal de mode ons brengen? Zelfgemaakte pantoffels. GEBREID VEST VOOR MEISJES VAN 2—4 JAAR. WAT DE MANNEN MOESTEN WETEN! WASSCHEN VAN ZIJDEN KOUSEN. ONS PATRONENHOEKJE. SSy-3 r HFT n oTELLEN VAN PATRONEN. Pationen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan- VTaag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad", Poetbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prys der patronen bedraagt, indien niet andera staat aangegeven 0.58. Betaling steeds vooruit, In postzegels, per giro of per postwissel. Pantoffels bestaan uit drie deelen, die boven elkander afgebeeld zijn, n.1. binnen- en buitenzooien en het bovenstuk, die stuk voor stuk afgewerkt en daarna met elkan der verbonden worden. Het best kan men dit werk op een leest uitvoeren, die de schoenmaker wel gaarne zal leenen. Het bovendeel bestaat uit stof en voering; voor het eerste kan men b.v mantelstof nemen, terwijl een warme stof als voering wordt gebruikt. De bovenstol wordt aan de ach terkant met een gewone naad dichtgestikt evenals de voering, daarna plat gestreken. De naden van de bovenstof worden nog maals platgestikt op de stof. Beide stof- deelen worden daarna met de verkeerde kant op elkander gelegd en aan de boven kant vastgenaaid. Voor de binnenzool knipt men eerst een stuk stevig, doch buigzaam karton m den vorm en naait hierover met overhandsche steken een lapje katoen, wit of gekleurd, wat men heeft, daarna legt men ze op de voering en knipt een lap, die 11/2 2 c.M. langs den omtrek grooter is dan de zool en naait deze op het katoen vast. (Zie boven rechts). Aan onder- en boven kant komt een weinig ruimte, die ingehaald, wordt. De binnenzool is nu echt stevig af gewerkt. De onderste zool, waarop men. loopt, wordt van meerdere lagen stof ge werkt, die men doorstikt. De onderste laag kan men (indien men deze heeft) b.v. van een oude vilten hoeden maken en de overige stoflagen 2 c.M. breeder knippen en er omheen slaan, daarna de zool verschillen de malen doorstikken, zooals de afb. aan geeft. De overstekende stof wordt op de zelfde wijze afgewerkt als aan de binnen zool. De schoen wordt u op een houten leest (1) gezet en de binnenzool met enkele spij kertjes vastgezet (2), daarna trekt men het bovendeel glad over de leest en naait dit samen met de binnenzool, waarna men ten slotte de onderzool vastnaait (3). Vanzelf sprekend heeft men een stevige paknaald en sterk ijzergaren noodig voor dit werk. No. 4 geeft aan hoe aan de binnenkant bij de hiel een reepje lir.t of fluweel wordt aangebracht, nadat de omtrek geheel is omgeboord met tres of bandfluweel. Afb. 5 geeft ten slotte een der schoenen te zien als hij geheel gereed is en met voldoening gedragen kan worden. Sportieve modellen blijven zich steeds handhaven, vooral voor de morgenuren zijn zij onmisbaar. De eerste mantel van tweed of noppé heeft doorgestikte randen en opstaande kraag, die uit de raglannaden komt. Shawls en dassen zijn dezen winter inderdaad onmisbaar om de halsopening aan te vullen en ze worden van wol len weefsels, doch niet minder van fluweel en bontstoffen ge maakt. De rok met bolero kleedt jeugdig en is een heel, dat onder driekwart de lange, kameelharen of van ge ribd fluweelen mantel wordt gedragen Behalve de gebruikelijke wintermantels zullen dezen winter veel met bont gegar neerde costumes worden gedragen. Nu eens ziet men dit toegepast op de zakken, dan weer langs buitenomtrek man mantels en zelfs langs den onderkant der ietwat klokkende rokken. imitatie worden toegepast. Astrakan neemt wel een bijzonder groote plaats in evenals Breitschwanz en geschoren lam, terwijl Seal en bever zich evenmin laten verdrin gen. De mantel van het eerste costuume heeft een vrij diepe halsuitsnijding en hierin B 23 Meisjesvest voor den leeftijd van 24 jaar. Ben. materiaal 150 gr. 3 draads wol, 5 knoopjes en een paar naalden 2}4 of 3. (Afhankelijk van een min of meer losse hand van breien). Maten. Lengte hoogste punt van schouders tot on derkant 33 c.M. Omtrek rug en borst pl.m. 58 c.M. Lengte mouw (naad) 25 c.M. Dokke wol. "Af steken hebben een breedte van 5 c.M. Het is noodig vóór dat men het werk be gint om een klein proeflapje te breien, teneinde zich te overtuigen, dat het aan tal op te zetten steken noch teveel noch te weinig is. Zulks hangt veel af van de hand van breien en de soort wol, die men kiest. Volledige beschrijving van dit breipa- troon is verkrijgbaar bij Het Practisch Mo deblad Postbus 36, Den Haag, giro 203203, a ƒ0.25. Zelfgemaakte St. Nicolaas- Cadeaux. Als St. Nicolaas nadert, moeten wij ge woonlijk diep in onze beurs tasten. Maar de tijden zijn er niet naar, dat wij het dit jaar zoo kunnen doen als vorige jaren. Het is 't beste, dat wij zelf de handen uit de mouwen steken en zelf de cadeautjes ma ken, die we anders kant en klaar in den winkel kochten. Niet alleen het speelgoed voor de kleine kinderen, maar ook de ge schenken voor vader, moeder, dochter en zoon. Het wordt u gemakkelijk gemaakt door onze St. Nicolaaspremie, die u duide lijk uiteenzet, hoe u de cadeaux moet ma ken. Deze premie is op aanvraag verkrijgbaar bij de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels, of door gireeren van twaalf cents op postrekening 62626 van den Modedienst te 's-Oraven- hage. Maak nu uw St. Nicolaas-cadeaux met onze premie! Deze sobere bontgarneering voldoet zeer en maakt niet zoo'n zwaren indruk als de hooge kragen, die zich soms zelfs tot de tailie voortzetten. ALs materiaal worden stevige wollen stoffen gebruikt, evenals laken en fluweel. Bont, zoowel als mooi# wordt een warm wollen shawltje gedragen. De blouse met aangeknipte schoof past er uit stekend bij, terwijl de onderste Jumper blouse by bet rechter costume behoort en een klein opstaand boordje heeft. u - „Honderd mannen kunnen nog niet in een week doen, wat een vrouw op een dag doet", heeft men weieens gezegd. Of dit zonder meer waar is, weten we niet, maar wel is 't zeker, dat de meeste mannen dé taak en de moeilijkheden van de vrouw on- schatten. De beeren der schepping zou den heel wat kunnen leeren uit „De Huis houding in de crisistijd", het by velen reeds bekende premie-boekje. Daar staat nu eens goed en duidelijk in, wat een vrouw zooal te doen heeft en hoe zy het moet doen. Maar niet voor de mannen stellen wij deze premie beschikbaar, maar voor de vrouwen. De duizend en een wenken, die „De huishouding in crisistijd" bevat kun nen immers iedere vrouw te pas komen. Stel het dus niet uit en vraag vandaag nog dit nuttige premieboekje aan bij Het Praktisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, onder bijsluiting van twintig cents aan postzegels. Ook kan men twintig cents gi reeren op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad, Den Haag^ ZAL DE MOF WEER ZEGEVIEREN Modeprofeten voorspellen, dat de mof een ware zegetocht zal gaan houden, zoowel overdag als 's avonds en onontbeerlijk zal blijken te zijn voor iedere elegante vrouw. Men zal hem in de meest verschillende uit voeringen zien., van de kleinste modellen af, die natuurlijk hun doel volkomen voorbij streven tot de meer groote modellen toe, waarbij het practisch nut vóór alles geldt en tevens doublé usage handtasch zijn. Bontsoorten in de grootste verscheiden heid worden ervoor verwerkt, doch de meest kostbare zijn van Neitz, hermelijn en Chin chilla. De elegante met zilvervos gegar neerde fluweelen middagmantels hébben dito mofjes met een afwerking van hetzelf de bont. Over het algemeen zal men op straat platte, van kortharig bont gemaakte mof fen zien dragen. Sportieve en wandelcostumes zijn met Asti. i of Fersisch lam op de breede revers en groote manchetten afgezet en Astrakan muts en mof aan de Russische drachten ontleend. De meeste hoeden zijn slechts gedeelte lijk van bont, b.v. alleen de hooge bollen, die soms den vorm van een bloempot aan nemen, breed bij den rand en naar boven toe smaller, somwijlen met staartjes van vos gegarneerd. Men ziet ook wel vosse- kopjes tegen de bol gehecht, doch beschei den garneeringen behouden de overhand. De avondmoffen zijn, zooals gezegd, uiterst klein van vorm en van kostbare bontsoorten gemaakt. Meermalen echter ziet men ze van gesteven tulle met pastel kleurige bloemen versierd by avondjepon nen dragen; terwijl andere weer bestaan uit één of meerdere 6oorten bloemen, b.w imitatie-viooltjes, die heerlyk geuren en de illusie van echte bloemen opwekken. Het laatste is wel het nieuwste, n.1. dat de mof niet meer als voorheen van bont gemaakt behoeft te worden, doch dat men vry is in de keuze van het materiaal. Jonge meisjes zullen mofjes kiezen, die uit lichte wazige tulle gemaakt worden met overeenkomstige bloemen, terwijl de ma trone een. niet minder mooi geheel krijgt met smaakvol geplooide zwarte tulle en violettes de Parme, Ohacune a son choix. De dunne zyden kousen worden tijdelijk opgeborgen, totdat de warme voorjaars dagen hen weer noodig maken. We zullen ze gaarne zoo goed mogelijk houden en trachten te voorkomen, dat ze verkleuren of strepen gaan vertoonen. Om dit te voor komen kookt men gewone wilde kastanjes af in water, zeeft de vloeistof en spoelt de kousen zonder toevoeging van zeep in dit water, waardoor de kleur mooi en de zijde soepel en zacht blijft. Heeft men geen kastanjes dan weekt men de zijden kousen enkele minuten in koud wateren slaat ze daarna even door een niet te warm vlokken sopje, waarby men op 1 L. 1 theelepel zout voegt, daarna twee maal naspoelen in koud water. Zwart zijden kousen worden voor de tweede maal in blauwselwater nagespoeld. Kousen mogen nimmer gewrongen, doch slechts uitgedrukt en daarna in een zachte doek opgerold worden. Bijna droog worden ze op den verkeerden kant met een lauw warm ijzer opgestreken. Wanneer men zijden kousen op deze wijze behandeldt, zullen ze niet alleen mooi van kleur blyven, doch tevens veel langer mee gaan. HUISHOUDELIJKE WENKEN Om het krassen van porcelein door opstapelen van borden, schateltjes e.d. te voorkomen is het aan te bevelen er papie ren of flanellen rondjes tusschen te leggen. Celstofpapier, dat men vaak om breekbare waar wikkelt bij het thuis bezorgen, leent zich uitstekend voor dit doel. Het glazuur blijft mooi door deze voorzorgen en zonder krasjes, die het zoo'n veel gebruikt aan zien. geven. De soort van tusschen-dekjes hangt na tuurlijk af van het min of meer in gebruik zijn. Een eetservies, dat b.v. bij bijzondere gelegenheden slechts voor den dag ge haald wordt, kan b.v. flanellen rondjes krijgen, die in een der hoofdkleuren omge- haakd worden '1 losse 1 vaste. Het f ia nel noch materiaal vragen groote uitgaven en het aantal, dat meerdere dozijnen bedraagt kan evenmin een overwegend bezwaar op leveren, aangezien het werk, dat in ver loren oogenblikjes even ter hand genomen kan worden, vlug gaat. Haarborstels, die slap beginnen te wor den, stijven op indien men ze schoen1: opt in zeepsop, waaraan men een eetlepel bruine suiker heeft toegevoegd een weinig citroensap en een handvol zout Uitschud den en drogen zonder naspoelen. GEKLEEDE JAPON. Succespatroon VKK 2000. Prijs f 0.25 plus f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zwart crêpe satin is wel héél mooi voor die model gekleede japon met een garnee ring van witte matte zijde óf wat héél mo- ern is: kraag, manchetten en ceintuur van paars. Men krygt hierdoor weer eens een andere combinatie. De japon heeft een rug uit één stuk en tweebanen van achteren met figuurnaden, terwyl in den rug aan den bovenkant een split is gemaakt, dat met knoopjes en lusjes sluit. De kraag be staat dan ook uit twee gedeelten. Het lijfje heeft een op de zijkanten ge stikt midden stuk, terwijl de voorbaan uit drie deelen bestaat en ingezette plooien heeft. De mouwen zijn in raglan model. Patronen in de maten 44, 46, 48, 50. MEISJESMANTEL. 1214 jaar. Succespatroon VKK 2007. Prijs 0.25 plus f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Aankomende meisjes vragen speciale mantels. Ze zijn de kindermodellen ontwas sen en kunnen ook nog geen echte bak- visch-mantels dragen. Ze zijn zoowat tus schen mal en dwaas. Een mantel, als hier weergegeven is past goed voor den leef tijd van 1214 jaar. Rug uit twee banen en het voorstuk heeft twee smalle zijbanen en de voorbaan, die met een dubbele rij kleine knoopen sluiten Behalve van mantelstof is dit m< I mooi van fluweel. BON VOOR GOEDKOOPE PATRON. Op te zenden aan „Het Practisch Mude blad", Postbus 36, Den Haag, giro 2U32U3. NAAM: STRAAT: Y PLAATS: Patroon No. Maat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer vat „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont- 2007 vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels Hefst van 11/2. 3 ol 6 cents)

Soester Courant | 1936 | | pagina 4