Z)e E-ïrfdstbt cö-vistibititotzeh c?isi-s en kaac yevazZH. Stochv ov&c tnfyetc*id! BidtesrtaHd&ck Ovevzickt B Sinds een week verkeert het Britsche wereldrijk in een toe stand, die even ongelukkig als onhoudbaar is. In den nacht van 2 op 3 December hoorde de man van de straat iets, dat voor in gewijden reeds lang geen geheim meer was, n.I. dat in het parti culiere leven van zijn koning din gen waren, die de critiek van de zoo aan tradities hangende En- gelschen wel moesten opwekken, met hoeveel eerbied men overi gens ook naar zijn vorst opkeek. En met een slag verdween alle belangstelling voor andere aan gelegenheden; van het hooge noorden van Schotland tot Kaap stad en van Toronto tot Mel- bourne sprak men over niets an ders meer. En niet slechts daar, maar ook op het vasteland van Europa en in Amerika vulden de berichten uit Londen geheele pa gina's. De groots rede van Roo- sevelt te Buenos Aires bleef zoo gr3d als zonder commentaar; de verklaring van Delbos, Frankrijks Üinister van Bultenlandsche Za ken, werd nauwelijks gehoord; de bloedige burgeroorlog in Span je verdween op den achtergrond. En men zou het lijstje nog met een honderdtal andere gebeurte nissen kunnen aanvullen. Het zijn alle belangrijke gebeurtenissen, die de algemeene aandacht niet slechts verdienen, maar ook noo- dinr hebben, indien men tenmin ste wil, dat er verbetering in den Europeeschen toestand komt. Maar de sensatie bleek machti ger te zijn dan oorlog, kanonnen, staatslieden en bewegingen bij elkaar. Vertrokken niet talrijke Canadeesche en Amerikaansche correspondenten van het Spaan- sche oorlogstooneel naar Cannes, omdat daar veel „interessanter" dingen te beleven waren. Daar had de vrouw zich teruggetrok ken, die nu al sinds eenige dagen het middelpunt van de wereld vormt. De man van de straat, of hij nu in Londen, Liverpool, Amster dam of Parijs zijn bezigheden verricht, om in zijn levensonder houd te voorzien, realiseert zich niet, welke groote politieke ge varen er uit den huldigen toe stand kunnen voortspruiten. Naast de dynastieke ziet hij voor al de tragisch menschelijke kern van de zaak, deze maakt zich meester van zijn gevoel en daar door laat hij zich leiden. Hij houdt van zijn koning, wil zijn vorst, die zich zoo populair heeft weten te maken, gelukkig zien, ook indien er in breede kringen van de enorme bevolking, die de Britsche commonwealth bewoont, gegronde bezwaren bestaan tegen het huwelijk van den monarch met een vrouw, die reeds twee maal gescheiden is. Want hier ligt tenslotte het zwaartepunt voor den doorsnee-Engelschman; hij staat absoluut afwijzend te gen het verbreken van een hu welijk. Had de koning willen hu wen met een jonge vrouw uit den lagen adel, ja zelfs uit den gegoeden burgerstand, geheel het empire zou gejuicht hebben. An ders dan bij ons, wordt den En- gelschen koning te dien aanzien geen enkelen dwang opgelegd. Hij kan zijn vrouw kiezen uit welken stand hij wil. Daarom kent de Engelsche wet ook het morganatische huwelijk niet, waarbij de kinderen uit een der gelijk huwelijk voortgesproten niet in aanmerking kunnen ko men voor de troonsopvolging. Breede kringen hebben nu ge- eischt, dat er alsnog een derge lijke wet zal worden aangenomen om den koning een huwelijk met de vrouw van zijn keuze mogelijk te maken. Baldwin heeft dit op goede gronden van de hand gewezen en ook de kerk, in Engeland een zeer machtige instelling, verzet zich er tegen. De vrouw van den ko ning is de koningin, haar oudste zoon is de troonopvolger; dat is Engelsche traditie en moet En gelsche traditie blijven. En nu is de strijd uitgebroken tusschen „koningsmenschen" en „regeeringsmenschen". De bladen hebben hun houding bepaald: de z.g. deftige pers, zooals de Times ziet slechts twee mogelijkheden: afstand van den troon of afstand van Mrs. Simpson. De populaire pers daarentegen wil den koning behouden, wat er ook moge ge beuren en maakt een hevige pro paganda voor een morganatisch huwelijk. En terwijl de almacht der sensatie alle belangstelling op dit punt dwingt, draait het rad der geschiedenis in steeds razender tempo voort, worden de levensbelangen van het Britsche empire van meer dan een zijde bedreigd. En Eden, op wien in het Foreign Office zaken liggen te wachten, die zijn geheele be langstelling opeischen, kan zich tenminste eenige dagen lang slechts met dynastieke kwesties bezighouden. En terwijl hij dat gedwongen is te doen, handelen de anderen. Steeds meer vreem delingen trekken naar Spanje, om zich daar in den burgeroorlog te mengen. Maar het Foreign Of fice heeft geen tijd, om de noo- dige maatregelen te beramen. En zoo zijn er honderd en meer din gen. Dat vergeet men in Groot- Brittannië. En ook vergeet men in het vuur van de debatten, dai. de Engelsche koning de eenige band is, die de verschillende do minions, die het empire vormen, bijeenhoudt. Om een dergelijken symbolischen kracht mag geen strijd ontstaan. Nog is niet duidelijk, wie deze crisis tot uitbreken heeft ge bracht en waarom daarvoor juist dit tijdstip werd uigekozen. Dui delijk is slechts, dat men hier een groote verantwoordelijkheid op zich geladen heeft en dat el- ken dag, dat het conflict voort duurt de gevaren grooter worden. Mrs. Simpson heeft nu ver klaard, dat zij zich terug wil trekken, intlien het probleem daardoor opgelost wordt. Laat ons voor het Britsche wereldrijk en de geheele wereld hopen, dat dit laatste spoedig het geval zal zijn. Het huwelijk van de Prinses. Een brutale oplichtster. De huwelijksgeschenken. De heer M. A. G. van der Leeuw t De storm. In terview van Dr. Colijn. De K.L.M. luchtkarteering. Het prinselijke huwelijk vormt natuurlijk nog steeds het gesprek van den dag, en ongetwijfeld zal het dat nog blijven tot den ze venden Januari en waarschijnlijk nog wel langer! Er is dan ook een gebeurtenis op til, zooals er maar zelden zal voorkomen in de heele geschiedenis van Neder land. De versieringen in Den Haag worden al reeds aange bracht, er wordt een Ievendigen „handel" gevoerd in kijkplaatsen langs de route van den konink lijken huwelijksstoet, en uit alle gesprekken kan men hooren, hoe zeer Nederland meeleeft met het geluk onzer Prinses. Ook het „op lichtersvak" schijnt te willen pro- fiteeren van de algemeene feest vreugde: in Rotterdam heeft een brutale oplichtster getracht om haar slag te slaan. Zij vervoegde zich namelijk in een bekende juwelierswinkel, en zeide daar, 'n Intieme vriendin van de Prinses te zijn, waarbij zij 'n (valschen) adellijken naam opgaf. Zij wilde een huwelijksgeschegalt yoor de Prinses koopen en zocht daartoe een kostbaren ring uit. Toen het echter op betalen aankwam, zei- de zij, geen geld bij zich te heb ben, zij wilde echter toch den ring meenemen. Vanzelfsprekend eischte de juwelier eerst een le gitimatiebewijs, hetwelk de dame echter niet kon leveren.. Waar op de juwelier beleefd maar be slist weigerde den ring mede te geven, en de dame den winkel verliet. Even later kwam zij ech ter terug, nu met een brief van denRotterdamschen burge meester! Terecht wantrouwde de juwelier het zaakje echter, en hevig beleedigd verliet de dame den juwelierswinkel. De politie, die spoedig gewaarschuwd werd, ontdekte al spoedig, dat de op gegeven namen en adressen al heelemaal niet klopten, hetgeen ook trouwens te verwachten was! Men is er nog niet in geslaagd de oplichtster te arresteeren. Intusschen zijn er echter ge noeg huwelijksgeschenken, die wel zullen worden aangeboden aan het Prinselijke paar. Het groote nationale huwelijksge schenk, het Jacht, zal reeds in het voorjaar van het volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen; de inrichting van het Paleis te Soestdijk, het tweede deel van het nationale cadeau, zal echter eerst In den loop van Wij menschen van deez' nieuwen tijd, Een tijd, zoo vol beroering, We zijn ons hoofd een beetje kwijt, En daad'lijk in vervoering! We zijn niet, zooals vroeger, meer Bezadigd en bezonken, We zijn alsdynamiet, veeleer, Een regenvuurwerkvonken! We staan metéén in vuur en vlam, We schreeuwen en we schelden, We zijn niet, als voorheen, zoo tam, Maar laten ons thans gelden! In Spanje woedt nog stééds de strijd, En Duitschland maakt verdragen, Die, in deez' toch al feilen tijd. De rust nog meer belagen En zelfs in 't kalme Engeland, Zóó flegmatiek geheeten, Ook daar is thans de strijd ontbrand, Naar eer en naar geweten! Ook daar wacht men eenommekeer, Misschien een abdicatie, De keuze komt slechts hiér op neer: Een vrouw, ofwelde Natie! Een vrouw, die twee maal was getrouwd.... Het woord is aan den Koning, 't Probleem, al is de Liefde oud, Is nieuw voor gindsche woning! Kolommen worden voigedrukt, Met afkeer envereering, De wereld wacht, wié of er bukt, De Vorst, of de Regeering! Men wroet, men peutert, raadt en gist, Men roert in het verleden Men fluistert, spotmen smaadt en vischt, Zooals we 't altijd deden En èrgens, onder feilen druk. Daar vecht een eenzaam man, Z'n strijd omménschelijk geluk, Waar géén bijhelpen kan! 1937 gereed kunnen zijn. Maar dan zal het paleis ook wel groote veranderingen hebben ondergaan Zooals men weet, zullen al de onderdeelen van het geschenk, zooals de verschillende tapijten, die geknoopt zijn, de schilderijen de inrichting der bibliotheek (het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd), het in orde maken van den tuin, enz, uitgevoerd worden als een groot geheel, zoo dat er dus van versnippering van de geschenken, waarvoor men eerst vreesde, geen sprake is. De bekende sportvlieger M. A. G. van der Leeuw, de directeur van de N.V. de Erven van Wed. J. van Nellen, de groote thee-, koffie- en tabakhandel te Rot terdam, is in de afgeloopen week met zijn vliegtuig in de Waalha ven gestort en verdronken. De heer van der Leeuw, die uit de richting Ostende kwam, wilde naar Nederland terugkeeren, en ontving per radio advies om naar Ypenburg te gaan, daar er te Waalhaven slecht zicht was. Door de duisternis, die inviel, wilde de heer v. d. Leeuw vermoedelijk toch te Waalhaven landen, daar er iets beter zicht was; doch bij 't veranderen van richting gleed het toestel plotseling af en stort te in de Waalhaven. Een verlies voor de Nederlandsche sport- luchtvaart. De storm, die in de afgeloopen week wederom boven Nederland gewoed heeft, heeft groote scha de aangericht. Verscheidene schepen kwamen in nood, en er werden verschillende dijken zoo als b.v. die op Texel en bij Wer kendam, door den storm bedreigd. Ook werd j.1. Woensdag de ge heele binnenstad van Rotterdam als het ware overstroomd, en het oude gedeelte van de stad stond dan ook geheel onder water. De minister-president, Dr. H. Colijn heeft in een interview, dat aan den correspondent van het Fransche blad „Le Temps" werd toegestaan, als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat het ex tremisme in de politiek, noch van rechts, noch van links, een ont wikkelingskans heeft. En als eventueel de Nederlandsche de mocratie, die gegrondvest is op een basis van 't Oranjehuis, be dreigd zou worden door zulk een extremisme, hetzij van commu nistische, hetzij van nationaal- socialistische zijde (wat volgens den minister vrijwel uitgesloten is) dan zou heel Nederland, de socialisten inbegrepen, hier te gen in opstand komen. De mi nister besloot het interview met den wensch, dat de autoriteit van de uitvoerende macht zal wor den versterkt, nadat hij nog eenige opmerkingen had gemaakt over de devaluatie. Vijftien jaar geleden werden er door de K.L.M. pogingen onder nomen om een begin te maken met luchtfotographie, voorloopig alleen voor reclamedoeleinden. Met betrekkelijk primitieve mid delen werden er foto's vervaar digd, en er werden plannen ge opperd, om deze fotographie te gebruiken voor karteering van gebieden. Maar deze plannen stuitten af op onwil, men vond dat alles veel te omslachtig en te duur. Maar de K.L.M. zette door, en nu na vijftien jaren is er een zeer uitgebreide fotodienst ontstaan, die in het belang der wetenschap veel belangrijk werk verricht. Zoo is deze reclame- arbeid meer en meer vervangen door wetenschappelijke waarne mingen, Vooral dhr. Corsten heeft hierbij een ware pioniersarbeid verricht. Een schipwordt verscheept. De motorkotter „Drott" bestemd voor onderzoekingsdoelelnden wordt aan boord gebracht van de „Schönfela" te Hamburg, vanwaar het naar Iran wordt getransporteerd* De Japansche Langhaarden kwamen te Alaska bijeen om zich ln sportleven strtjd(!) met elkaar te meten. Winnaar was de 72-jarige Kato met een baardlengte van 4 Meter. Amerika. Met den kruiser „Indianapolis" is Roosevelt te Buenos Aires aan gekomen. De begroeting, die hem daar ten deel viel, was allerhar telijkst. Het doel van dit bezoek was het bijwonen van de Pan- Amerikaansche conferentie. Deze conferentie zou zich bezig hou den met de bestudeering der vraagstukken om een oorlog te voorkomen. Verder zou men naar de beste manier zoeken om ge rezen conflicten 't doeltreffendst en 't spoedigst weer bij te leggen. Tevens bestaat de mogelijkheid dat men tot het oprichten van een Amerikaansche Volkenbond zal overgaan. Roosevelt hield bij de opening van het Congres een rede, waar in hij de ellende schilderde, die er in Europa heerscht tengevolge van de oneenigheid en den wensch om zijn gebied uit te breiden, ook door middel der wa penen. Wat de President der Ver- eenigde Staten daar in Zuid- Amerika allemaal vertelde, was niet erg vleiend voor Europa en ook niet volkomen juist. Vermoe delijk vond hij het noodig een afschrikwekkend voorbeeld te stellen en zoodoende de eenheid der Amerikaansche Staten te be vorderen. Wel zeer juist waren zijn woorden: „Ik ben overtuigd, dat de gewone lieden overal in vrede wenschen te leven, maar de leiders en de regeeringen ne men hun toevlucht tot den oor log." Om een oorlog te voorko men achtte hij de democratie de beste regeeringsvorm. Op een des betreffende vraag van de Pers verklaarde Roosevelt, dat de con ferentie 'n succes geworden was. Maar alle conferenties zijn bijna altijd een succes, hoewel later dikwijls het tegendeel blijkt. Japan. Behalve de verhouding met Rusland, die nog steeds veel te wenschen overlaat, heeft Japan nog meerdere moeilijkheden. Na de afkondiging der uitsluiting door de Japansche spinnerijen, waardoor 25.000 Chineesche ar beiders werkloos werden, vonden er te Tsingtao ongeregeldheden plaats, zoodat Japan zich ge dwongen zag, hier een duizend tal Japansche mariniers heen te zenden. Deze patrouilleeren daar nu door de straten en trachten zoo de rust te bewaren. Spanje. In de toestand van Madrid is niet veel verandering ingetreden. Van beide zijden worden over winningen gemeld, Franco is weer in den aanval, maar veel resultaat heeft dit hem nog niet opgeleverd. Telkens gaan er ge ruchten van een tusschenkomst van bultenlandsche regeeringen, om den strijd spoediger tot een einde te brengen, maar vermoe delijk zullen die regeeringen zelf niet weten, hoe zij dit zullen moe ten doen. Skandinavië. Het hotelpersoneel te Oslo heeft een staking afgekondigd. De re den hiervan was een conflict over de regeling der loonen. Verder bereikten ons uit Zwe den voor dit land goede berich ten. In de Zweedsche industrie schijnt namelijk een periode van grooten bloei te heerschen. De productie zou 30 pet. hoogerzijn dan in 1929 en het getal der werkloozen moet volgens die be richten met ongeveer de helft afgenomen eiin. Frankrijk. Minister Delbos heeft in de Kamer in antwoord op de mede- deeling van den Engelschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Eden, verklaart, dat ook Frank rijk Engeland met ai zijn strijd krachten zal bijstaan in geval van een niet uitgelokten aanval. Voor België werd eenzelfde ver klaring afgelegd. De Communisten waren het Zaterdag niet eens met de door Blum gevolgde buitenlandsche politiek. Zij eischten meerdere hulp voor de Volksfrontregeering in Spanje en daar Blum zijn po litiek niet veranderen wilde, had er een stemming plaats over een motie van vertrouwen in de re geering. Met 352 tegen 169 stem men behaalde Blum de meerder heid. Door de communisten werd blanco gestemd. Het is wel eigen aardig, dat de meerderheid naai rechts opgeschoven is, en de aan hangers van Blum hem in dil geval niet steunden. Engeland Dit is wel het land, dat deze week het meest in het brand punt der belangstelling heeft ge staan. In het begin der week brandde in Londen het Crystal Palace af na urenlange moeizame arbeid gelukte het eindelijk het vuui meester te worden. De schade wordt op ongeveer IJ millioen Pond Sterling geschat! En dan is er de constitutionee- Ie crisis. Voor het buitenland kwam deze niet zoo onverwacht, maar in Engeland zelf wist men van de feiten over het algemeen niet veel af. Het schijnt, dat de Koning van plan is met mevrouw Simpson te trouwen. Nu zijn ei in Engeland velen, die hier nieta op tegen zouden hebben; zij zeg gen, laat de Koning een morga natisch huwelijk sluiten, en on zen Koning blijven. Maar 't Ka binet en een ander groot gedeel te van het volk zijn hier wel op tegen. Niet alleen omdat mevrouw mevrouw Simpson een Ameri kaansche is en niet van adel, maar hoogstwaarschijnlijk voor al, omdat zij reeds tweemaal eer der gehuwd is geweest en van beide echtgenooten gescheiden is. De verklaring van Baldwin, dat het Kabinet niet geneigd is voor stellen te doen, om een morga natisch huwelijk van den Koning mogelijk te maken, heeft de toe stand wei eenigszins verscherpt. De Finscha staatspresident Svlnhufoud viert 15 December z(jn 75sten verjaardag.

Soester Courant | 1936 | | pagina 8