De \J<uxtelij-Ue ltedwUity, de- Residentie e*t de TeeMaq-en. Buiientandsch OvevziM. Binnenlands-eb- GvevzUht. HIJlfl illWlll U LIS HILK1M Kerstmis in Spanje. Een Rus sisch schip in den grond ge boord; een Duitsch schip in beslag genomen. De kansen van den Engelsch-Franschen stap inzake de non-interven tie. Geen burgeroorlog in China. Moskou onderteekent het visscherijverdrag met Japan. Zooals wel reeds te verwachten was, zijn de kanonnen op het Iberisch Schiereiland gedurende de Kerstdagen niet tot zwijgen gebracht. Wij hebben er reeds eenige malen op gewezen, dat de hartstochten in Spanje te veel geprikkeld zijn, om nog eenige verwachtingen te kunnen koeste ren van een poging, de beide par tijen tot een wapenstilstand te kunnen bewegen. Ook in Londen en Parijs heeft men dit ingezien en daarom het zwaartepunt van de actie tot herstel van den vrede gelegd op de niet-inmenging van derde mogendheden. Wordt aan Franco en Caballero allen steun onthouden, dan moet de burger oorlog vanzelf wel door gebrek aan menschenmateriaal aan zijn einde komen. Zoo redeneeren Eden en Delbos, en niemand zal ontkennen, dat zij gelijk hebben. Een andere vraag blijft, of ook dezen toestand onder de huidige omstandigheden nog te bereiken is. Londen en Parijs hebben kort voor Kerstmis te Berlijn, Moskou, Rome en Lissabon desbetreffen de stappen gedaan en heden (Maandag) zal men zijn druk op de genoemde hoofdsteden nog wat versterken. Hopelijk heeft men succes, maar als zeker mag men dit geenszins beschouwen. Juist tijdens de Kerstdagen hebben de Spanjaarden zelf de heeren Eden en Delbos in hun streven naar de non-interventie van honderd pro cent weer nieuwe hindernissen in den weg gelegd. Eerst werd een Russisch schip, de „Komsomol", door Franco's vloot in den grond geboord, hoewel het schip, naar beweerd wordt, niet voor een Spaansche haven was bestemden niet met oorlogsmateriaal gela den was. Gevolg: protesten van "uuojcwiöiiscne ner.<? /w - *- rooversdaad van de Spaansche fascisten". Maar ziet, ook de roode vloot scheen het noodig te vinden zich van een buitenlandsch schip.dat zich niet in de territoriale wate ren bevond, en naar beweerd wordt eveneens geen wapens aan boord had en voor geen Spaansche haven bestemd was, meester te maken. En dat was 't Duitsche scfiip „Pablos" van de Oldenburg-Portugeesche scheep vaartmaatschappij. Dat de „verontwaardiging" in Duitschland daarop niet geringer was, dan die in Rusland, behoeft wel geen betoog. Ja, naar Reuter beweert, heeft Berlijn zelfs eenige Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche kusten gestuurd. Geen wonder, dat er onder de ze omstandigheden nog weinig van het plan Eden-Delbos te ver wachten is. Wel merkt men in de neutrale pers op, dat de Russi sche en Duitsche verontwaardi ging maar ten halve op haar plaats is, wijl men het er ten slotte naar gemaakt heeft. Het zal echter moeilijk zijn, Moskou en Berlijn daarvan te overtuigen. Meer succes mag men op het oogenblik verwachten van den stap te Rome, Italië en Engeland hebben hun meeningsverschillen in de Middellandsche Zee en Roo de Zee zooveel mogelijk bijgelegd en wel door middel van een gent- lemen-agreement. Tegenover den Negus, die kortgeleden zijn tafel zilver moest verkoopen, om in zijn verder levensonderhoud te kun nen voorzien is het wel niet zeer „gentlemanlike", maar voor een ieder, die van meening ls, dat de Italiaansche medewerking ln Europa niet ontbeerd kan wor den, moet deze overeenkomst wel toegejuicht worden. Italië schijnt onder de nieuwe omstandigheden wel bereid ta zijn, zich uit de Spaansche aan gelegenheden terug te trekken. En het behoeft wel geen betoog, dat indien Italië bereid is, er aan mede te werken, dat de non-in terventie overeenkomst door allen wordt nageleefd, zulks inderdaad zal kunnen geschieden, Engeland, Frankrijk en Italië zijn tesamen zeer zeker in staat een alleszins voldoende controle uit te oefenen cp de niet-inmenging. Aangeno men, dat men de nieuwe tenden tie in de Italiaansche politiek naar haar juiste waarde schat, dan behoeft men alle hoop op 'n gunstige regeling in de Spaan sche kwestie nog niet te laten varen. Het kan geen verwondering wekken, dat men in Berlijn de belichten over de nieuwe Itali- aansch-Britsche toenadering met eenig wantrouwen ontving. Rome heeft dit wantrouwen nu weer uit de wereld geholpen door een artikel in de Giornale d'Italia, waarin Gayda uiteenzet, dat Ita lië geenszins van plan is de sa menwerking met Duitschland te herzien. Kijken wij nu tenslotte nog even naar het verre Oosten, waar men het gevaar voor het uitbre ken van een burgeroorlog op liet laatste oogenblik nog bezworen heeft. Maarschalk Tsiang Kai- sjek is in vrijheid gesteld en met zijn vroegere „cipier", Tsjang Sjoe-liang, te Nanking aangeko men. De aanvoerder der muiters heeft nu verklaard, dat alles op een „misverstand" berustte en dat hij nu als boetvaardige Tsjiang Kai- sjek naar Nanking was gevolgd, „teneinde mijn straf voor mijn misdaad af te wachten". Het heeft wel iets weg van zekere Russische processen, waarin de beklaagden zichzelf van alles be schuldigden, wat de machtheb bers maar wenschen. In China moedelijk zal Tsjiang Kai-sjek verklaren, dat de daad van Tsjang Sjoe-Liang niet als mui terij of opstand moet worden be schouwd en dat de kwestie „niet op financieele wijze" werd gere geld. Dat is typisch Chineesch; de laatste opstand in Kanton wist Tsjiang Kai-sjek te onder drukken door de Kantonneesche generaals flinke bedragen te schenken. In ieder geval is men het nu weer met elkaar eens en de Chi- neezen behoeven geen bloed in een burgeroorlog te storten. Japan zal thans wel eischen, dat met nog grootere kracht te gen het communisme in China wordt opgetreden. De betrekkingen tusschen de Sovjets en Japan zijn intusschen wat minder gespannen geworden. Ten lange leste heeft Moskou toch nog de visscherij-overeen komst voor den tijd van een jaar geteekend. Zooals bekend, wei gerde men zulks eerst als repres- saille tegen het Duitsch-Japan- sche anti-communistische ver drag. - In Iford (Engeland) heeft een kerkbestuur besloten de kerk klok af te schaffen en in de plaats daarvoor gramofoonplaten en luidsprekers te gebruiken. De geloovigen zijn het met de mo derne begrippen van het kerkbe stuur evenwel niet eens. Een bewijsstuk van de Fransche hulp aan de Rood terroristen in Spanje Nótu --— 2X71 CAMAPABA JnoqUè-6-- IiJUftOU£«ü3£- - Puebl oEA&IS. PeHenece ai feuxiés o juvcrtud jb£Loa —-AJPQuxhocto Miliciano extraiü^ro gWmrs roPtu.AK tfttTv. ff* Donderdagavond is de eigen lijke trek naar de Residentie be gonnen en hoewel er na den tweeden Kerstdag vanzelfspre kend eenige „opluchting" ln de overvolle straten van het Haagje kwam, ls en blijft het schitterend versierde paleis in het Noordeinde tot na 7 Januari het middelpunt van Nederland en zijn koloniën. Juist dezer dagen hebben wij het weer zoo goed kunnen opmerken: onze landgenooten beschouwen de verloving en het a.s. huwelijk van onze beminde prinses met den sympathieken prins Bernhard als een groot familiefeest. En geen Nederlander, die het maar even kan doen, wenscht van dit feest weg te blijven. Niet slechts uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Delft en Leiden, maar ook uit het hooge Noorden en van beneden de Moerdijk stroomden en stroomen de feestgangers naar de residentie. Op den tweeden Kestdag b.v., toen de officieele en particuliere feestverlichtingen brandden, heerschte er ln de bin nenstad zulk een enorme drukte, dat men zich niet anders dan voetje voor voetje kon voortbe wegen. Het weer hielp overigens niet mee, want een dikke mist, die weinig aangenaam aan deed, hing in de straten. Maar wat trekt men zich daarvan aan, als het harte warm ls. En de vele smaakvolle versieringen leden geenszins onder den nevel, inte gendeel, het geheel werd er nog sprookjesrê^htiger door. De Groen markt, ee#i van de drukste en mooiste punten van de stad, waar o.a. het Stadhuis en de kerk zijn gelegen, waarin het vorstelijk hu welijk zal worden voltrokken, had met zijn hooge lichtmast, waar aan slingers van lichtende oranje rmsÉ^werkefij^ leis1 tovenaar'ciéfóT. En r.iec minder stralend zijn de vier lichtfonteinen op den Vijver- dam, die hun fonkelend licht in het water van den schoonen Hof vijver laten weerspiegelen. Waar men overigens ook komt, op het aloude Voorhout, in de drukke winkelstraten (Wagen straat, Hoogstraat, Spuistr. enz.), overal raakt men onder den in druk van het schoone, dat hier gewrocht is. Ja, de residentie heeft er werkelijk blijk van ge geven, te weten, wat het aan zijn Voastenhuis en de vele tiendui zenden gasten verschuldigd is. Den Haag plukt trouwens rijke vruchten van zijn goede zorgen. In café's en restaurants wordt 't geld dezer dagen met handenvol naar binnen gesmeten. Van des morgens vroeg tot 's avonds laat zitten de groote zaken tjok- en tjokvol met lieden, die eens even uit willen blazen van hun tocht langs de verschillende illumina ties. Een woord van eer komt in de ze dagen toe aan de Haagsche verkeerspolitie, die zich door de enorme drukte niet in het minst van de wijs laat brengen en de ontzaggelijke menschenstroom aan touwtjes in de hand schijnt te hebben. En ook de Nederland- sche Spoorwegen verdienen eer- pluim op den hoed. Uit alle stre ken van het land legde en leg' men goedkoope treinen in; voo" de eerstvolgende dagen staan e weer verschillende goedkoopi reisjes naar de residentie op het programma. En deze extratreinen vertrekken eerst 's avonds weer uit Den Haag, zoodat men ruim schoots gelegenheid heeft om de versierde hofstad te bekijken. Waar 't minder vlot mee gaat, dat is met den verkoop van plaat sen langs den weg, die de huwe lijksstoet volgt. Waarschijnlijk vindt men over het algemeen de prijzen te hoog en nu moet wor den toegegeven, dat vele plaat- senverhurende-Hagenaars er in den beginnen maar een slag naar geslagen hebben en inderdaad prijzen vroegen, die in geen ver houding stonden tot de hoogte, die men als recht en billijk zou kunnen beschouwen. Onder den druk van de geringe vraag is er echter in dezen toestand al spoe dig verandering gekomen en voor een gulden of tien krijgt men op het oogenblik een goede plaats. Dit lijkt misschien nog niet zoo heel weinig, maar men moet be denken, dat de Hagenaars vrij groote onkosten hebben gemaakt, fifèn in elkaar. Daar heeft Bouw- en Woningtoezicht voor gezorgd. On gelukken zijn dus zoo goed als uitgesloten. Maar dit alles kost natuurlijk vrij veel geld. De offi cieele tribunes b.v. kosten alleen reeds aan pacht- en bouwkosten 160.000. Maar of er nu veel of weinig plaatsen verhuurd worden, een conclusie kan men uit de drukte van deze dagen reeds concludee- ren: Op 7 Januari zal een groot deel van Nederland zich te 'sGra- venhage vereenigen, om in groote eensgezindheid het vorstelijk hu welijk te vieren. En is in deze ge bleken eensgezindheid aller land genooten geen reden gelegen, om tevens het jaar 1937 met opti misme tegemoet te zien? Kerstmis in Den Haag. Ont zaglijke drukte op Tweeden Kerstdag. Tientallen autobus sen en extra-treinen. Een pluim voor de Haagsche po- lftie. Noodlottig ongeluk te Zeeland. Kerstvergaderin gen van S.D.A.P. en C.P.H. Voor den Nederlander heeft Kerstmis 1936 wel een zeer bij zondere beteekenis gehad. Eens gezind was 't Nederlandsche volk in zijn blijdschap over het aan staande huwelijk van Prinses Ju- liana met Prins Bernhard. De Residentie was het centrum van die blijdschap. Duizenden Neder- Vertegenwoordigers van Frankrijk en Turkije bij de diploma tieke besprekingen, welke fee Partfg plaats hadden. De vroegere Fransche Minister Bonnet is belast met het -toezicht op de regeling der krijgsschulden tusschen Frankrijk en de U.S.A. landers zijn op Vrijdag, Zaterdag en Zondag naar Den Haag geto gen, allereerst om daar de ge liefde leden van het Koninklijk Huis toe te juichen en in de tweede plaats om de sprookjes achtige verlichting van die stad te aanschouwen. Wat de drukte op die drie da gen in Den Haag betreft, heeft de tweede Kerstdag het met vlag en wimpel gewonnen. Reeds vroeg in den morgen kwamen uit alle oorden van het land autobussen aangereden, zoodat Den Haag op dien dag meer het uiterlijk van een wereldstad had dan van de rustige Residentie-plaats, die zij in werkelijkheid is. Vooral in den namiddag werd het enorm druk, toen uit Amsterdam om de tien minuten treinen arriveerden, wel ke hun inhoud in Den Haag af zetten. We schatten niet te hoog, als we schrijven, dat op tweeden Kerstdag honderdduizend men- schen uit alle hoeken van Neder land een bezoek aan Nederlands' Residentie gebracht hebben. ïeiTei ahtiercr-0cants pn oi_ hebben van dezen" geweldigen menschen-toestroom natuurlijk geducht geprofiteerd. Om elf uur des morgens maakte men reeds queu voor Heck's lunchroom. Dit ging zoo den geheelen dag door, zoodat men handen te kort kwam om al die drink-grage en eet- grage menschen aan hun portie te helpen. Des avonds om negen uur moesten alle café's gesloten worden, omdat ze tot de laatste plaats bezet waren. Ja, er is op tweeden Kerstdag geld verdiend in Den Haag! De caféhouders en restaurateurs vooral in de binnenstad zijn best te spreken en verwachten tegen 7 Januari een nog groote ren toeloop. Waarschijnlijk zijn de Haagsche politieagenten minder goed te spreken, al zeggen zij daarvan natuurlijk niets. Hun taak is in deze dagen wel verre van gemak kelijk! Van 's morgens vroeg tot 'f.ovoncb laat zijn de agenten in de weer, om het verkeer in goede baneii te houden. Op de Kapel- brug en bij de Kneuterdijk was het één gewirwar van auto's en trams. Dat er geen ongelukken zijn voorgekomen is ons een groot raadsel en pleit voor de Haag sche politie, die haar taak uit nemend verstaat. Een pluim voor de Haagsche agenten is dan ook alleszins op zijn plaats! Na deze bijzondere Kerstdruk te in de Residentie, gaan we ten slotte over tot de behandeling van enkele algemeenheden. Helaas heeft het op de drie „Zondagen" ook niet aan onge lukken ontbroken. Zelfs zijn bij deze ongelukken eenige men- schenlevens te betreuren. Aan 'n ernstig ongeluk, dat in Zeeland plaats had, was de mist schuld. In den nacht van Zaterdag op Zondag namelijk, begaven twee dames en twee heeren uit Goes, die den tweeden Kerstdag te Mid delburg hadden doorgebracht, zich per taxi naar hun woon plaats Goes. Op 'n gegeven oogen blik reed de bestuurder in het water. De bestuurder en de twee zich in de auto bevindende hee ren konden zich door verbrijze ling van de voorruit uit het voer tuig bevrijden. De beide dames echter, konden niet uit de auto komen en verdronken. Eerst toen de wagen met behulp van een kraan tegen den wal was opge trokken, konden de slachtoffers worden bevrijd. Een van de da mes was moeder van zes kinde ren, de ander was ongehuwd. Voor f3a ki'T rlpron "v> - eindigde De tijd van Kerstmis is niet alleen een tijd van overpeinzing, maar ook een tijd van vergade ring. Der traditie getrouw heeft ditmaal weer de S.D.A.P. haar j aarlijksche Kerstvergadering ge houden. Te Amsterdam sprak vóór een zeer druk bezochte ver gadering ir. Albarda, terwijl in Den Haag, in twee zalen, name lijk in de zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en in de groote zaal van den Die rentuin, welke beide vrijwel tot de laatste plaats toe bezet waren, een vergadering werd belegd, waarin de heeren Verrink en Banning het woord voerden. Zoowel te Amsterdam als in Den Haag trokken de sprekers van leer tegen de zoogenaamde tegenstelling fascisme-communis- me, welke onderscheiding in we zen geen tegenstelling zou zijn, aangezien beide richtingen van hetzelfde hout zijn gesneden. De tegenstelling, waarom het in wer kelijkheid gaat, is deze: demo- cratie-fascisme. In beide verga deringen kwamen de sprekers tot de conclusie, dat Nederland voor extremisten niet benauwd behoeft te zijn en dat de democratie in Nederland overwinnaar zou blij ven. Terzelfder tijd hield te Am sterdam in de Apollohal de C.P. H. een zeer druk bezochte ver gadering, waarin de heer De Vis ser, voorzitter van de C.P.H., het woord voerde. Ook in deze ver gadering werd het Fascisme fel bestreden en tevens de S.D.A.P. uitgenoodigd, om tot een een heidsfront te komen. De bokshal Madison Square Garden te New York is ingericht als springhal voor skiërs.

Soester Courant | 1936 | | pagina 5