VMiuuiing inzake llluiineering. De Middenstand in de luren gelegd. DROST-Kwaliteit f Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. Officieele kennisgevingen Meditatie. HEE REN KL E EDING Soest' De Kettingbrievenzwedel. waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huls" en Soesler Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: »an 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tariel. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van; „DE SOESTER COURANT"» Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD"» Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIIS per 3 maanden 50 ct„ franco per post 65 ct., 17% ct per maand. 16c JAARGANG. Vrijdag 19 Februari 1937. No. 7. Steuntrekkers helpen door steuntrekkers te maken. Het schijnt, dat de Januari-maand met haar balansopruimingen ook bij de regeering koop-» les-lusten heeft opgewekt, welke zij thans )en koste van den middenstand gaat botvieren. De organisatie van den z.g. B.-steun, d-i. de aanvullende steun aan werklooze arbeiders, beeft ze van een geldelijke beweging omge zet in een warenhuis-nering, waarbij de minis- ler van sociale zaken zich tot devies koos: rechtstreeks van fabrikant tot gebruiker! Het flevies, dat den middenstand sinds jaar en Bag om den hals werd gebonden en van lijd tot tijd èen slagje werd aangehaald. De regeering schrreef over haar plannen *».in. aan de gemeenten: Waar uiteraard bij het afsluiten van groo- te partijen goederen meestal lagere prij zen kunnen worden bedongen, dan bij aan koop van geringere hoeveelheden door 'de gemeenten ieder afzonderlijk, zal dien tengevolge het totaal voor deze subsidie ter beschikking komende bedrag een groo- ter nuttig effect kunnen sorteeren dan bij Igedecentraliseerden inkoop het geval is. Reeds worden besprekingen gevoerd om trent den aankoop van belangrijke partijen Waarvoor in aanmerking komende goede ren. f De gedeeltelijke steun in natura zal be- staan in schoenen, klompen, sokken, wol len- en tricot ondergoederen, werkklee- Wing, luiers, lakens en sloepen enz. i We achten dezen vorm van hulpverlee- Oing aan de werklooze arbeiders zeer be denkelijk. Het heeft iets weg van de red- ping van den eenen armoedzaaier door hem pet restantje voorraad levensmiddelen van Ben anderen armoedzaaier toe te bedeelen. Alle maatschappelijke groepen der- bevol king worden door de crisis getroffen en al le ontvangen ze in hun zorgvolle omstandig heden in een of anderen vorm steun van de regeering, arbeiders, boeren, jd, zelfs fa brikanten. Allen dus, behalve de midden standers. Die kunnen alleen van het Borg- SteUingsfonds een credietje bekomen tegen Üe verplichting van rente en aflossing, mits. de betrokkene voor 100 pet. credietwaar- üig is en de gemeenten middels een hoof- delijken omslag een betaling fonds perdu 'cloen, plus een jaarlijksche bijdrage storten, voor het risicootje, dat er toch nog te dekken zou kunnen overblijven. Deze aan zijn crisislot overgelaten mid denstand wordt nu zelfs nog bedreigd door de regeering, die aan den schoenwinkelier, den klompenmaker, den manufacturier zijn klanten gaat ontnemen door zelf als groot leverancierster van velerlei artikelen, tot lui ers toe, op te treden. De steuntrekkers worden geholpen met middelen, welke het kweeken van nieuwe steuntrekkers ten gevolge heeft. Dat heet dan „goedkoop". Den middenstand, den winkeliers, komt een zekere bclooning voor de hun geeigende be middeling toe. Het is zeer de vraag, of de bureaucratische rompslomp, welke altijd aan een rechtstreeksche overheidsdistributie is ver bonden, tenslotte niet veel duurder uitkomt dan de normale winkeliersbemiddeling. In elk geval forceert de regeering op de door laar gekozen wijze een inkomstenbekor. ring van een bevolkingsgroep, welke nieuwen nood wekt en nieuwe leniging Jaarvan nood' zakelijk maakt. Dat alles is een bewijs van ondank te genover degenen, die zich gaarne hebben beschikbaar gesteld om zich tegen een ui terst geringe en zeer onvoldoende beloo ning te belasten m'et de distributie van be paalde levensmiddelen voor de .werkloozen en andere armen, van goedkoope margari ne b.v. en vleesch in blik. De middenstand heeft altijd blijk gegeven van te willen handelen naar de omstandig heden. Hoevele neringdoenden geven niet eigener beweging een zekere korting aan werkloozen .en andere crisisslachtoffers bij aankoop van bepaalde artikelen! En toch wordt deze zelfde middenstand nog herhaal delijk belaagd door het egoïsme van an dere bevolkingsgroepen. En aan dit slechte spel van ontwrichting van het economische evenwicht doet de re geering nu mee door ook zelf als koopvrouwe te gaan optreden. We hebben weinig bewondering voor de ze geste, van welke we verhopen, dat ze door de protesten der belanghebbenden spoe dig tot lamgeslagen gebaar zal worden. Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat vorderingen op de ge meente Soest ten laste van het dienstjaar 1936 ten spoedigste ter gemeente-secretarie (af- tfeeling financiën) moeten worden ingediend. Soest, 11 Februari 1937. HERIJIC VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend: dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden: te Soesterberg in het gymnastieklokaal aan den Verlengde Schoolweg op Donderdag 4 Maart a.s des voormiddags van 1022 uur "en des namiddags van 12 uur. te Soest in het gymnastieklokaal der O.L. school in de Kerkebuurt op Dinsdag 9 Maart e.s. van des voormiddags van 912 uur «n des namiddags van 14 uur voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begi-nt met «en der letters A. L. or» Woensdag 10 Maart a.s. van des voor- middags van 912 uur en des namiddags van 14 uur voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begint met een der letters M.-S. op Donderdag 11 Maart a.s. van des voor middags van 912 uur en des namiddags van 14 uur voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begint met een der letters T.-Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht: re, dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangebo den om onderzocht te kunnen worden; IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken ma ten blank geschuurd. Koperen gewichten af- gewasschen en ook de gaten gereinigd. IJze ren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeter? roestvrij zijn gemaakt en daar na ingewreven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1937 gestempeld moeten zijn met de letter k. en dat er, bij verzuim of verhin dering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten cn gewichten laiar. herijken aan het ijkkantoor te Utrecht, f -„riarijneningel 61, des Zaterdags van 91 3e. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeuringsmerk driehoek, niet in winkels enz. mogen wor den teruggebracht. 4e. dat betaald moet worden voor het on derzoek van maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van gewichten (jus- teerloon) en wel ten bate van 's Rijks schat kist; t;e. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afge geven gezegelde enveloppe, daar de gewicht jes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen, moeten voldoen. Soest, n Februari 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Jezus aan den ingang van zijnlijdensweg. Voorwaar, voorwaar zeg ik u: Indien het tarwegraan in de aarde niet valt en sterft, zoo blijft het alleen; maar indien het sterft, zoo brengt het veel vrucht voort. Joh. 12:24. Bij de opening der Egyptische graven der vorsten, heeft men ook graan korrelen gevonden, die nog geheel gaaf waren hoewel zij daar eenige duizende jaren gelegen had den, De levenskiem was niet tot ontwikkeling! gekomen, omdat zij niet in de aarde ge vallen waren en niet waren gestorven. Het hemelsche tarwegraan is Jezus Chris tus, die uit den hemel is nedergedaald op da- ze aarde, niet om hier onder de menschep te verkeeren en dan weer heen te gaan, maar om met de menschheid één te worden (den mensch in alles gelijk geworden uitgenomen de zonde). Door dat één worden met de menschheid, met een wereld die vervloekt is en in het Jjooze Iicrt en door God isveroordeeld» Informeert eens bij UW KENNISSEN g naar B 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f2.— in de bekende prima uitvoering. nam Hij die geen zonde gekend heeft, ook dat oordeel Gods in zich op. En dat oordeel was de dood te sterven om onzer zonden wil om alzoo de verschrikking van den dood en het oordeel Gods te niet te maken. Dat oordeel Gods over een gevloekte we reld en een menschheid die de zonde doet en een dienstknecht is van den overste de zer wereld Satan, had wel reeds in de ver te zijn dreigende slagschaduwen op Jezus vooruitgeworpen, maar was met het voort- schrijden der jaren steeds naderbij gekomen tot aan den intocht binnen Jeruzalem. Toen waren het nog de hosannahs.Toen riepen zij nog: Gezegend is Hij die daar kómt in Heeren Naam, maar de overste dezer we reld komt en heeft aan mij niets. De over ste of hellevorst deed zijn macht gelden. De hosannahs zullen weldra verstommen en het „kruis hem, kruis hem", zullen diezelfde menden uitgillen. Was het een verrassing voor den gezonde ne des Vaders Een noodlot dat hem over kwam? Neen. Ik kom om uwe wil te doen. De rot des boek's is met mijn naam ver vuld. Ik draag Uw heilige wet* i Die Gij den stervling zet In '*t binnenst ingewand. En dan zegt Christus: Nu is mijne ziel ontroerd; en wat zal ik zeggen, Vader ver los mij uit deze ure? Maar hierom ben ik, in deze ure gekomen. 1 Met bewusten wil was de Christus voort geschreden en was nu gekomen aan den ingang van Zijn lijdensweg. Mijn ziel U opgedragen, Wil U alleen behagen. Het was die volmaakte, goddelijke liefde, die Hem de kracht schonk om den drempel te overschrijden van dien donkeren lijdens weg, en om den beker van den toorn Gods over al onze zonden te gaan ledigen tot op den bodem. Zou Hij het uitroepen: Vader verlos mij uit deze ure? Dan zou het hemel sche tarwegraan niet sterven maar alleen blij ven en ook geen vrucht voortbrengen. Maar hierom ben ik in deze ure gekomen. Om de menschelijke zonde te sterven, om de toorn Gods te verzoenen en om veel vrucht voort te brengen. 1 Ter voorkoming van ongevallen, gezien het zeer vochtige jaargetijde waarin de voorgenomen feestelijkheden zullen vallen, achten wij het dringend noodzake lijk er op wijzen, dat volgens de bij de stroomleverende bedrijven bestaande be palingen, tot het uitvoeren van electriciteits-werken, slechts die installeurs ge rechtigd zijn, welke krachtens hunne ERKENNING als zoodanig bevoegd en verantwoord zijn. NED. VER. VAN ELECTR. TECHN. WERKGEVERS, AFD. SOEST. Zoo mocht Hij ook zien op het loon, dat Hem wachtte: Een schare verlosten, die niemand tellen kan en getrokken uit alle geslacht en volk en natie. Nieuwe hemelen en een r.ieuwe aarde, waar. op gerechtigheid woont. Een reine bruid dep Vader voorgesteld zonder eenige smet of rimpel. Verstaan wij christenen wel iets van dat lijden, dit piaatsbekleedend lijden met vol komen overgave des harten en volkomen eens willens met den Vader? Heeft Hij ook ge leden voor u en voor mij? Dan hebben ook wij deel aan de gezegende vrucht van zijn lijden en sterven. Dan zijn ook wij verlost uit den klauw van Satan en gekocht door zijn dierbaar bloed. Jezus aan den ingang van zijn lijdensweg. Laat ons alom Zijn lof ontvouwen; In Hem verblijdt zich ons gemoed, Omdat wij op Zijn naam vertrouwen, Dien Naam, zoo heilig, groot en goed. Goedertieren Vader, Milde Zegenader, Stel Uw vriendelijk hart, Op Wiens gunst wij hopen, J, Eeuwig voor ons open; Weer steeds alle smart. 1 H. A. S. .„//Ém amersfoort-UTRECHT-zeist WINTERLEZING. Vrijdag 26 Februari des avonds te 8 uur, zal in Religie en Kunst'*, voor de Ned. Chr. Vrouwenbond en het Comité voor Win- terlezingen optreden tot het houden van een lezing, Prof. Ds. Severeijn van Utrechti met als onderwerp: „De bestemming van den mensch Spreker is bij velen een bekende in onze gemeente en een aanbeveling kan overbodig worden geacht. Wij behoeven slechts in herinnering te brengen zijn rede gehouden voor de A. R. Kiesvereeniging over de eenheid en verdeeld, heid in de A.R. beweging, behalve dat Z. Eerw. ook meermalen optrad in de bedie ning des woords. ,Nu het kwartjesvindersgilde, Min of meer heeft afgedaan. Dient zich weer een ander gilde, Bij de goêgemeente aan. Met een stroom van mooie praatjes. Wordt het menschdom aangelokt iEn het eind van 't lied is telkens, j hun kwartjes zijn vergokt. Telkens vinden slimmelingen Blijkbaar weet een nieuw terrein, Telkens zijn er ook weer menschen Die te goedgeloovig zijn, Die maar kalm, berustend wachten Op het winnen van hun prijs, Maar ze worden ondertusschen Al maar wachtend, oud en grijs. Telkens wordt er weer gewaaschuwd Voor dat zwendelaarsgebruik. Maar oók even dikwijls loopen Er weer menchen in de fuik De gewiekste ondernemers, Richten daarop dan hun hoop. En de arme gedupeerde, Wfgdt onwetend filantroop. Toegangskaarten k 35 cent, zijn verkrijg baar aan de zaal. CHR. ORANJEVEREEN. „JULrANA VAN STOLBERG". Jaarvergadering op Vrijdag 26 Februan a.s. des avonds om 8 uur in het gym. lo kaal Chr. U.L.O' School Prins Bernhards laan. Agenda* 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag Secretaris en Penningmees* ter. 4. Verslag kascommissie over de boeken v. d. penningm. 5. Verkiezing voorzitter en verdere be stuursleden. 6. Rondvraag 7. Sluiting. Namens het Bestuut Algem. Ad. H. A. Storfc, VERKEERS-ON GEVAL. Maandagavond om 8.45 uur, kwam het 13. jarig meisje M. v. V. per rijwiel de Mo lenstraat af. Zij nam bij het oprijden van de Nieuweweg de linkerbocht. Hierdoor kwam ze in botsing met een luxe auto, die met matige snelheid over de Nieuweweg reed. Het meisje kwam te vallen en bekwam verwondingen aan gezicht en ledematen. Dr. S. verleende de eerste hulp. LEZING OVER BEMESTING. Donderdagavond werd in de „Gouden Ploegwederom door den heer Leenderta een lezing gehouden over „Bemesting'' en el speciaal het verschil tusschen stal- en kunstbemesting. Aangezien de heer Ten Raa ongesteld was, sprak den heer Blom 'n inleidend woord. De heer Blom vond het een eer voor do tweede maal den heer Leendertz te kunneq inleiden. Spr. was er van overtuigd, dat ook ditmaal de causerie 't aanhooren ten volle waard zou blijken te zijn. Hierna was 't woord aan den heer Leen dertz. In een zeer vlotte causerie zette hij uiteen de voor. en nadeelen van de stalbemesting. Groot is hierbij vooral het gevaar van eenzijdige bemesting. De grond heeft om vruchtbaar te zijn be paalde stoffen noodig. Om deze stoffen er in te brengen heeft men in sommige geval'.en wel drie of meer soorten stalmest noodig. Kippenmest geeft bijv. veel stikstof, maar stikstof alleen is niet voldoende. Hiertegenover staat de kunstmest. Men kan juist laten bepalen wat voor een bepaalde teelt noodig is en de mest precie» krijgen in de goede verhouding. Ook voor de vorming van de z.g. humus gaf spr. de voorkeur aan kunstmest. Hierna behandelde spr. eenige soorten mest en hun samenstelling. Na deze belangwekkende causerie werd ct een korte pauze gehouden. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen ge bruik gemaakt werd. *t Geheel was 'n zeer leerrijke avond. UTRECI-ITSCHE BOSCHBRAND WEER VEREEN IGING. Naar wij vernemen is tot lid van de Ut B.V. herkozen, den heer E. H. D. Insinger, wonende te Soestdijk,

Soester Courant | 1937 | | pagina 1