'AME5 RUBRIEK w CASAQUES. ■An GEKNOOPT KLEED VOOR DE KINDERKAMER. Wollen Japonnen DE ARTS ZEGT. DAT DAMESBLOUSES. Vlekken in kunstzijde en andere weefsels. ONS PATRONENHOEKTF, BIETEN, 'N ZEER GEZONOE GROENTEN Wat doet gij met Uwe schoenen, wanneer HEXJIESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen Tan In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, Indien niet anders staat aangegeven 0.68. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. üibimibi Het 64 X 100 cJVÏ. groote kleed is lil «myrna «teek geknoopt. Noodig een stuk stra mien van 80 y 124 «ierkantjes, waar v an 5 ▼ierk. 4 c.M. zyn, doch rekening moet gehou den worden met pl.m. 4 5 c.M. aan alle kna- ten meer te nemen. Bui tenomtrek oran aaien met groote steek, om uitrafelen te voorko men. De knoopen be staan uit 2 steken, die can de draden gewerkt worden. Werkproef 1 an 2 geven zulks aan. Om te voorkomen, dat de lussen ongelijk van grootte worden, maakt met gebruik van een leep je karton. Men begint het kleed te bewerken aan den emallen kant links en wel met de onderste rij. Men begint met 20 rijen mat geel te werken en 21e wordt begonnen met de kleuren die voor de motieven vereischt zyn. 1 Vierkantje 1 knoop. Kleuren: O grijs, o lichter grijs X st. kruis licht rood, lig. g. kruis middel blauw H middelbruin. V zwart. De geheele ondergrond wordt mat geel. Boven den olifant komen eveneens 20 rijen in de laatste kleur. Afwerken omslaan der rafelkanten en tegenvoeren met ste vig linnen, franje aanknoopen van pl.m. 10 c.M. lang. Inplaats van knoopen kan dit kleed even eens op hetzelfde soort gaas met smyrna- wol in den kruissteek worden gewerkt. Wollen jersey japonnen zijn zeer geschikt voor koude winterdagen. Aangezien de modellen van dit weefsel een voudig zijn, leenen ze zich bijzonder goed voor huis- kleeding. Opgestikte plooien, die gedeeltelijk uitspringen, geven voldoende onderwijdte aan de overigens rechte rok ken, aangezien dit materiaal zich niet leent voor klokken de modellen. Eenvoudige beenen knoopen, ook galica- lith vormen behalve een nonchalant geknoopt sjaaltje de eenige garneering. De ruimte der bovenmou- wen wordt verdeeld over uit- naadjes. Passen en opgestikte naden geven iets zeer sportiefs aan deze modellen. De groote mode vormen casaques, die bijzonder geschikt zijn voor gniddagkleeding, doch in de fijnere weefsels ook 's avonds gediragen worden. De afwerking is zeer ver- achillend en nu eens zijn de schoot jes ruim en klokkend, dan weer omsluiten ze als het ware de heu pen. De casaque links wordt op een donkere rok gedragen en heeft een onderbéleg van dit materiaal midden voor. Sluiting met strikjes en gedrapeerd recht boord. De middelste casaque vormt één geheel met de stof der japon, die gedacht is van zwart wollen geor- gette met pllssé's en zich in het by zonder leent voor oudere dames. De blouse rechts heeft opgestikte deelen, terwijl ook de mouw langs het armgat stiksels heeft. Stotteren niet als gevolg van een orga nische afwijking voorkomt, doch slechts «en nerveuse uiting is. Het kenmerkend verschijnsel is, dat stotteraars bepaalde lettergrepen of letters onderbreken. Meest al ligt da moeilijk uit te spreken letter aan het begin van een lettergreep en wordt of «mwrdare malen herhaald of lang uitge sproken. Veel jféduld van de zijde der ouders is ccodjg om -i«e kinderen van dit euvel af te i helpen en steed* moeten z\j op rustige vyyflz# kind hM .gestotterde woord laten herhalen, totdat ten slotte de uitspraak steeds beter wordt. Het zelfvertrouwen komt dan langzaam terug en de kinderen zullen zelf trachten de woorden goed uit te spreken. Berispingen en harde woorden zijn mis plaatst, omdat het de kinderen, die het •door hun nerveuse aanleg toch reeds moei lijk hebben, noch meer irriteert. In ernstige gevallen zal het noodig zijn deskundig spreek-onderricht te laten geven, om te voorkomen, dat deze stoornis zich ook op ouderen leeftijd blijft voortzetten. EENVOUDIGE EN GEKLEEDE MODELLEN By één rok kan men een groo te verscheidenheid van blouses dragen, mits men beide in toon houdt. De blouse staat steeds nog in het middenpunt der belang stelling, hetgeen niet te verwon deren is, omdat met weinig kos ten steeds een ander effect ver kregen wordt. Ouderwetsche zijden japonnen b.v. kunnen vrijwel altijd ver maakt worden tot een blouse, hetzij zijde, stof of fluweel ver werkt wordt. Hoofdzaak is, dat het model zich aanpast aan de soort van het weefsel. De een voudige overhemd modellen, die zoowel van stof als flanel en vyella gemaakt kunnen worden, draagt men bij voorkeur 's mor gens, doch buitengewoon ge schikt zijn zij voor vrouwen, die haar beroep buitenshuis uitoefe nen. Het model boven rechts is hiervoor zeer geschikt. De smal le nervures aan mouwen en voorpanden breken de overigens sobere lijn, terwijl een smal, éven uitstaande recht kraagje met fluweel strikje zeer vlot staat. Sluiting met knoopen. Voor 's middags zijn de model len gekleeder en mag men z'n fantasie meer den vrijen teugel laten. Effen en gekleurde kunstzijde, satijn, crêpes bieden een rijke keuze in de meest uiteenloopende prijzen en de snit past zich ook hier aan het materiaal aan. Boven links is een gekleed model met drie kwart mou wen en glad schootje, in het midden open, flatteuse schabot met clips in de hals uit snijding. Opvallend is, dat deze laatste vrij wel aan alle modellen uiterst bescheiden en hoog is en de mouwen half of driekwart lang. Het model er onder kan van satijn of fluweel gemaakt worden en heeft een mooie garneering van plissé's, driekwart lange mouw en ruim klokkend schootje. Voor huis- en werkende vrouwen is de geruite blouse zeer practisch wat model be treft en tevens af kleedend. De rechte rui van het aansluitende ondergedeelte werk goed tegenover het overigens schuin geno men bovendeel en de vrouwen. Knoopslui ting. De kraag, die in de halsopening ge regen wordt kan verschillend zijn, nu eens van piqué, dan weer van fluweel, waar door een geheel ander effect verkregen wordt. Men kan even goed vlekken uit kunstzij den weefsels doen verdwijnen, dan uit an dere fijne textielwaren, hoofdzaak is, dat men de herkomst weet en in verband hoer- mede het middel toepast, dat noodig is. Onbekende vlekken bevochtigt men met lauw water, legt de stof op de hand en tikt met een vochtig gemaakt lapje op de stof. Is de vlek na het drogen niet minder ge worden, dan herhaalt men de behandeling met lauw zeepsop en bet met lauwwater na. Nimmer mag men echter bij kunst- noch zuivere zijde te hard wrijven. De wen ken, die hieronder volgen, zijn zoowel voor witte lingerie als voor zijde, indien dit al thans niet uitdrukkelijk vermeld is. Kunstzijde, die o.a. acetat bevat, mag echter nimmer met ace ton, alcohol of al cohol bevattende parfums, azijn, ether e.d. in aanraking komen. Bij bont wasgoed, geverfde of bedrukte kleedingstukken of op andere wijze ge kleurde textielwaren, die niet van een (indanthren) merk voorzien zijn, overtuige men zich steeds van de wasch-echtheid aan een klein lapje of weinig in het oog val lend deel der japon, of blouse; b.v. aan een naad. Het meest zekere is en blijft steeds om kleedingstukken, waarop een vlek is ge komen deskundig te laten ontvlekken of stoomen in een speciale inrichting ook met vermelding van de vermoedelijke her komst der vlek. Benzine moet geen enkele huisvrouw aanwenden by het verwijderen van vlek ken, omdat dit steeds gevaarlijk blijft. Be kend is, dat tydens de reiniging geen vuur of gasvlam in de nabijheid mag branden, doch meermalen hebben de benzinedampen, die in een vertrek bleven hangen, na het gebruik zelfs nog explosies gegeven toen licht ontstoken werd. Trouwens meerma len bemerkt men na het ontvlekken met benzine, dat er een groote kring ontstaat, die niet minder leelijk is dan de oorspron kelijke, geheel of gedeeltelijk, verdwenen vlek. Biervlekken worden met lauw water ge bet waaraan enkele druppels ammoniak zijn toegevoegd. Bloedvlekken met lauw water betten en indien ze reeds langer in het weefsel zijn, met 20 pot. ammoniak-oplossing. Vetvlekken. Betten met Benzineform, Benzol of een soortgelijk middel, dat bij drogisten te verkrijgen is. De vlek op een vel afvloei papier of propje watten leggen en om het vormen van een kring te voor komen na de beihandeling boven stoom hou den. Versohe vetvlekken verwijdert men door ze op afvloaipapier te leggen en te be strooien met magnesia of bloem. Vruchtenvlekken worden met lauw wa ter gebet, waarin by verouderde gevallen waterstofsiyxroxyde wordt toegevoegd. Zoo noodig het weefsel er eenige uren in laten liggen (dit laatste geldt alleen voor witte weefsels). Grasvlekken worden met water en zeep behandeld waaraan waterstofsuperoxyde is toegevoegd, naspoelen in koud water. Koffie- en chocoladevlekken als boven. Copieer-potloodvlekken. Met aceton be handelen, zuivere alcohol of brandspiritus (geen kunstzijde!) Bieten worden gedurende de winter maanden veel te weinig gegeten. Zoo twef of driemaal per winter wellicht en daar houdt (het mee op. Indien huisvrouwen ech ter wisten hoeveel waardevolle bestand deel en bieten hebben, dan zouden zij er inderdaad anders over denken. Niet alleen, dat zy een basen overschot hebben en een tegenwicht vormen tegen een teveel ge bruik van zuren, doch zij werken tevens uitstekend bij rheumatiek, stofwisselings ziekten e.d., die o.a. verergerd worden door ihet zuren overschot. Bieten bevorderen de uitscheiding van vochten, zoodat ook de nieren gunstig beïnvleed worden en het bloed in betere conditie komt. De beste werking hebben bieten rauw geraspt op de fijne rasp, imet wat olie en citroensap aangemaakt Uitstekend zijn ze gekookt en b.v. als sla gegeten met an dijvie en appelen. De bieten worden in heele kleine blokjes verdeeld evenals de zure appelen, daarna in een kom gedaan met de goed gewassehen, zéér fyn gesne den andijvie, een gesnipperd uitje, peper, zou, olie en azijn of citroensap. Gestoofde bietjes zijn niet minder sma kelijk, ze worden zéér dun geschaafd en opgezet met drie k vier kopjes water, af hankelijk van de hoeveelheid, een theelepel kaneel, 1 klein uitje, boter, azijn, zout, peper en 1 theelepel suiker, het vocht even voor het opdoen binden. Wat doet gij met uwe schoenen, indien ze doornat zijn van een gedwongen uit gang in den regen? Gij trekt ze, thuiskomende, uit en zet ze hier of daar neer, liefst zóó, dat ze niet in het oog vallen. Wilt ge ze spoedig droog hebben, om welke reden ook, dan zet ge de schoenen voor em warme kachel; eerst daarna worden ze schoon ge maakt en gepoetst, niet waar? De meeste menschen kunnen we rang schikken onder degenen, die hun schoe nen niet op de juiste wijze behandelen en later komt de misère, die dit met zich mede bracht. Men begrijpt niet, dat de schoenen zoo spoedig hun model hebben verloren, dat ze wijd en uitgeloopen zijn en geeft de oorzaak aan het fabrikaat. De fout ligt echter in de behandeling en wel omdat de schoenen zonder meer nat weg gezet zijn. Heeft men geen spanner, dan vult men ze stevig óp met couranten-pa pier, waardoor het model behouden blijft, Het leer zal geen neiging vertoonen om te breken, indien het droogproces niet be spoedigd wordt door ze by een warme kachel te plaatsen, beter is ze op een tochtige plaats te laten drogen, alhoewel de ruimte verwarmd kan Rijn. Het straatvuil moet met een doek ver wijderd worden voor het drogen, doetmen dit niet, dan heeft men v<*el meer moeite het opgedroogde slijk te verwijderen, dat trouwens tot in de poriön van het leer kan doordringen en wel onzichtbaar ge maakt, doch niet verwijderd wordt doof schoencrême. Schoenen, 4lie toch nat zijn, kunnen gerust met een vochtige doek wor den afgenomen. Indien men z'n schoenen' zorgvuldig behandelt, zal men ze niet al leen keurig in het model houden, doch er veel langer mee doen. JONGEDAMES-JAPON. 18—20 JAAR. G 84. Prijs per patroon ƒ0.25 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze moderne japon kleedt bijzonder aardig en leent zich bij voorkeur voor slan ke figuurtjes. De raglanmouwen zijn wij der naar de los toe en warden met een smalle manchet afgewerkt. De ruimte aan het voorpand wordt wordt ingehaald en daarna worden voor- en achterpanden met de mouwen verbonden. De ruimte aan de taille wordt vloeiend verdeeld, zóó dat midden voor en achter recht blijven. De halsafwerking is met een klein split je midden voor, terwijl een aardig model kraag met scherpe punten in de halfope- ning komt. Wildleeren ceintuur om het middel. Vierbaansrók. Patronen voor 1820 jaar. MIDDAGJAPON IN GROOTE MATEN. G 78. Prijs per patroon ƒ0.25 plus ƒ0.05 voo* adm.- en verzendkosten. Deze zeer aparte japon in zwart met wit te gameering of in andere kleurencombina ties uitgevoerd, is eenvoudig, doch gekleed. De moderne halslijn, n.1. hoog aansluitend leent zich weinig voor dames, die in da groote maten vervallen. Een goede oplos sing wordt gevonden in de eenvoudigs halsgarneering, die uit twee reepen zyde of satijn bestaat, die dubbel geknipt eii slechts geknoopt worden. De ruimte aan de ingezette mouw is ver deeld over smalle nervures, zooals er even eens twee naar elkaar toeloopende in op-- gaande lijn aan voorpand en twee kleine aan de rok gewerkt zijn. Deze laatste heeft een achterbaan een voorbaan met verkorte zybanen en ingezette plooien. Patronen in de maten 46 t/m. 52. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: blad1 STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien- u tevens het laatste nummer va® „Het Practisch Modeblad" wenscht te ent* vangen, gelieve u 10 cent extra in te sluL' ten Postzegels liefst jfanJUL2- a oUL&sotal.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6