L\ de Oude. WaacUeid Jledatne! Ot/e&zicUt BuüetrloHcUdx Óueczicht Het Stadion te Amsterdam wordt uitgebreid. Een kijkje op. bet werk» Niets ls absoluut slecht; In al het slechte steekt ook iets goeds. Zoo blijkt thans langzamerhand, dat een afschuwelijke gebeurte nis als het proces tegen de Trotz- kisten te Moskou toch ook wel een goede uitwerking kan heb ben. Het kan niet worden ont kend, dat het proces vele mil- lioenen menschen tot nadenken heeft gebracht, men heeft in ze keren zin een onderzoek naar zichzelf ingesteld, ideologieën werden nog eens aan 'n nauw keurige bestudering onderwor pen en het resultaat van dit al les blijkt een licht te zijn, dat op veel, wat donker was, een nieuw schijnsel werpt - - aarzelend nog, beginnen begriopen, die reeds dood en hegraven schenen, weer tot nieuw leven te komen. Ja, het is v/aar: woorden als vrijheid en recht hebben voor ve len, juist tengevolge van de Mos- kousche les, weer een nieuwen klank gekregen. Ook van dege nen, die niet als fascist of com munist beschouwd kunnen wor den, had zich in de laatste jaren een zekere twijfel meester ge maakt. De economische opleving van Sovjet-Rusland, de politieke successen van de fascistische sta ten dit alles in de onvrijheid bereikt hadden deze lieden van hun oude geloof vervreemd, zonder dat zij dit zelf nog be kennen wilden. Het proces te Moskou, men kan het duidelijk waarnemen, heeft hierin een gelukkige ommekeer gebracht. Want dit proces laat slechts een conclusie toe: Dit zijn dus de vruchten van de dicta tuur. In deze conclusie kan geen verandering worden gebracht, hoe men ook over de processen, denkt. Zijn zij vervalscht, de be schuldigingen uit den duim ge zogen, de bekentenissen trucks dan getuigen zij op gruwelijke wijze tegen een systeem, waarin de mensch weerloos moet lijden, Zijn zij echt, zijn er werkelijk duizenden in dezen staat tot ver raders, moordenaars, spionnen en saboteurs geworden, dan getuigt dit tegen een systeem, dat dit al les gebaard heeft, nog vernieti gender. Men heeft dus geen an dere keuze, dan ae dictatuur ver antwoordelijk te maken. Het pro- pes is een product van de dicta tuur, onmogelijk in vrije landen, in een democratie niet denkbaar en dat is de overtuigende les, die het Moskousche proces aan al degenen geeft, die niet meer wisten of nooit geweten hebben, wat er op het oogenblik nog met begrippen als democratie aan te vangen zou zijn. Er kan thans welhaast geen twijfel meer aan bestaan, dat iedere dictatuur, zonder onder scheid, veroordeeld is, in ver schijnselen van dezen aard ten onder te gaan. Wat ln Sovjet- Rusland gekomen is, moest ko men en het zal steeds weer komen, indien de vrijheid, uit welke overwegingen en met wel ke doeleinden ook, het doet er niet toe door wlen, van haar na tuurlijk recht en haar taak ont heven wordt. De fataliteit van deze ontwikkeling, is het indruk wekkendst; zij ls het, die in dit jaar 1937 aan al degenen, die waren gaan twijfelen, het zelf bewustzijn terug kan geven het zelfbewustzijn, dat zij noo- dig hebben, om het schip hun ner wenschen en idealen weer rechtstreeks in den koers der vrijheid te sturen, zonder zich door dictatoriale kapers uit de zen koers te laten slaan. Er zijn oneindig veel vormen van vrijheid, en niet minder lang is de rij van wantoestanden, die uit haar kunnen voortspruiten. Nooit kan hier het zuiver goede gevonden, nimmer ook kan daar het zuiver slechte gebracht wor den. Wie het volmaakte zoekt, moet besluiten, het buiten de aarde te zoeken. Maar er zijn principes, die in zichzelf reeds een maximum aan kwaad uit sluiten. Dat zijn de elementaire principes van de vrijheid de principes, die waarborgen, dat de mensch niet onschuldig ingeker- kerd en om het leven gebracht kan worden, die een ieder onder controle stellen, die een ieder dwingen rekening en verant woording van zijn daden af te leggen, die een ieder het recht geven, zijn meening vrij uit te spreken en een ieder voor den dwang bewaren, medewerking te moeten verleenen aan de aller gevaarlijkste euvels, zooals het militairisme, het byzantinisme en de verafgoding. Nu reeds, nadat de gebeurtenis nog slechts enkele weken achter den rug ligt, blijkt, dat de Moskousche processen een waarschuwing zijn geweest, waar aan gelukkig voldoende publici teit is verschaft, om als de meest pakkende propaganda voor de vrijheid dienst te kunnen doen. De zekerheid is ontstaan, dat daaT, waar de vrijheid geen basis is, niets valt te construeeren, wat tenslotte niet tot ontaarding ver oordeeld is. HET PRINSELIJK PAAR OP HUN HUWELIJKSREIS. De Vorstelijke gasten, prinses Juliana en Prins Bernard bezichtigen het voormalige Keizerlijke Slot Schönbrunn te Weenen. De reis van het prinselijk paar. Dinsdagmorgen heeft het Prin selijk Paar Krynica, de Poolsche wintersportplaats, waar Zij zulke heerlijke weken hebben doorge bracht, per auto verlaten en zich naar Boedapest begeven. Na een kort bezoek aan de Hongaarsche hoofdstad, waar het Neder!and- sche Prinsenpaar buitengewoon hartelijk werd ontvangen, Ismen per auto naar Weenen vertrok ken. In Boedapest beleefden de Prinses en de Prins aardige in cidenten; immers, de Hongaren hebben nog niet vergeten, dat zooveel zwakke en bloedarme Hongaarsche kinderen in de moeliijke na-oorlogsjaren in Ne derland verpleegd zijn. Zoo ge beurde het nu in de nabijheid van Boedapest, dat een der oude vrouwen, die voor de kapel ston den, welke Prinses Juliana en Prins Bernhard bezichtigden, plotseling een zegenwensch be gon te improviseeren voor H.M. de Koningin en de Prinses! Prin ses Juliana liet de poëtische ze genbede voor zich vertalen, en bedankte vriendelijk. De Hon gaarsche bladen melden zeer veel bijzonderheden over het bezoek van het Nederlandsche Prinse lijke Paar. De ontvangst in de Hongaarsche hoofdstad is dan ook buitengewoon hartelijk ge weest. Vermoedelijk zullen de Prinses en de Prins zich binnen kort naar Zeil am See begeven, waar, zooals men weet, H.M. de Koningin verblijf houdt. De Oslo-staten. Naar wij vernemen hebben op één na alle Oslo-staten een ant woord gericht aan onze Regee ring, waarin zij de uitnoodiging aanvaarden om experts te zen den voor de te houden bespre kingen, die de mogelijkheid zul len onderzoeken van een nau were economische samenwerking. Waarschijnlijk zal men in ver band daarmee dan een confe rentie voorbereiden. Slechts het officieele bericht van Noorwegen is nog niet bij 'onze Regeering binnengekomen, hoewel de pers berichten reeds eerder meldden, dat Noorwegen experts zal zen den, zoodat we mogen verwach ten, dat het officieele antwoord der Noorsche regeering ook spoe dig binnen zal komen. De besprekingen, welke dus worden gehouden door experts uit de volgende landen: België, De nemarken, Zweden, Luxemburg, en vermoedelijk dus ook Noorwe gen. De besprekingen hebben plaats na 1 Maart, in Den Haag. De juiste datum is nog niet be kend. Ongeluk te Zandvoort. In de afgeloopen week heeft te Zandvoort een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee men schen het leven gekost heeft. Woensdag namelijk werd een oefening gehouden met de roei- reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij. Hoewel de zee zeer ruw was, besloot men, toch de oefe ning te houden, en men stak in zee. Door de hooge golven kwam er direct veel water in het vaar tuig, en weldra sloeg het tot grooten schrik van de toeschou wers om. Het grootste gedeelte der bemanning wist zich direct in veiligheid te brengen, doch verscheidenen waren onder de omgeslagen boot terecht gekomen Met groote moeite wist men allen op het droge te krijgen, doch enkelen waren bewusteloos. La ter zijn toen de schipper van de boot, J. Molenaar, en een der roeiers, Schuiten, overleden. Het droevig ongeluk heeft vanzelf sprekend 111 Zandvoort zeer veel verslagenheid veroorzaakt. Swammerdam herdenking. Een dezer dagen werd te Lei den een herdenking gehoudeh naar aanleiding van het feit, dat het driehonderd jaar geleden was dat de beroemde natuurkundige Jan Swammerdam werd geboren. Een plechtige bijeenkomst in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit werd gehouden. Na Spanje. Reeds meer dan eens hebben wij erop gewezen, dat het altijd moeilijk is, betrouwbare berich ten uit het land van den bur geroorlog te verkrijgen. Dit is zoo wat betreft de vorderingen, die gemaakt worden, en ook wat het aantal der buitenlandsche vrijwilligers aangaat. Herhaalde lijk bereiken ons nu berichten, dat duizenden en nog eens dui zenden Italianen voet aan Spaan- schen wal gezet hebben. En deze berichten zullen ook wel een kern van waarheid bevatten, maar dat het zoo erg is, als men ons wil doen gelooven, kunnen wij toch niet aannemen, 't Is wel gemak kelijk getallen te noemen, vooral als de controle erop moeilijk uit te oefenen is. GeneraaL Franco schijnt een groot offensief tegen Madrid voor bereid te hebben. De eerste aan val op deze stad echter moet door de regeeringstroepen afgeslagen rijn, zelfs wordt gesproken van vorderingen der verdedigers. Nog steeds bestaat er de Niet-inmengings-commissie. De Duitsche gezant te Londen Von Ribbentrop, heeft hierin nu ook zitting genomen. Het moet anders geen prettig baantje zijn hiervan lid te zijn, daar aller- wege de meening heerscht: Er wordt toch nooit iets bereikt! De commissie vergadert en gaat uit elkaar; geeft af en toe eens een communiqué uit, maar tot goede resultaten brengt zij het niet. Op het oogenblik is de houding van Portugal de oorzaak van het wei nige succes der commissie. In het begin der week gingen er geruchten, dat Von Ribben trop een bezoek aan Lord Hali- fax zou brengen. Op zichzelf is dit niet belangrijk, dat een ge,- zant aan den minister van Bui tenlandsche Zaken een bezoeje brengt. In dit geval echter hecht te men er groote waarde aan, daar men meende, dat de In het Duitsche „Jungvolk Jahrbuch 1937" wordt o.m. gezegd, dat er buiten Duitschland nog 33 millloen Duitschers wonaa, waaronder 7 mlliioen „Grenzdeutschen" in Nederland. Zij zijn, zegt het boek verder: „Deutsche so gut wie wir"I Dat wist U nog niet, Nederlanders, Dat wij hier allen.Duitschers zijn? AI wonen we dan nou toevallig Op zoogenaamd neutraal terrein! Al hebben we een eigen landje, Al hebben we een eigen Staat, Een Vorstenhuis en een Regeering, Al is het Hollandsch, wat U praat.... Het mócht wat, al die kleinigheden Die tellen wij misschien dan, hier, Maar 't „Jungvolk Jahrbuch" zegt van Holland! 't Zijn „Deutsche ja, so gut wie wir Dat hebben we alwéér geleerd, du» De wereld is toch vreemd en raai. Ik heb het, eerlijk, nooit geweten, In al m'n één en dertig jaar! Reclame, zéker, moet er wezen, In élk bedrijf, dat er bestaat. Reclame is de geest der tijden-. Reclame is hethandelszaad j Maar iéder firma adverteere Met eigen waren, eigen merk, En pronken met een anders veeren Maakt eerder zwak, inplaats van sterk! Reclame, zéker, is er noocfig, Voor élk bedrijf, voor iederland, Maar.adverteer géén dwaze dingen Voor menschen met gezond verstand! Laat Duitschland éven mogen weten: Wij zijn geen „Deutsche, so wie Sie.." G e e h „Grenzdeutschen" of wat-voor-Deutschen. Maar Nederlanders, sapristi Wij zijn een Vólk van de Bataven, Wij zijn een fiere, vrije stam, Wij tikten iéder op z'n vingers Die óóit aan onze vrijheid kwam! Wij zijn natuurlijk nèt als elders, Het óók niet altijd roerend eens, Maar daarom zijn we nog geen Belgen, Niét Engelsch, Fransch of Spaansch of Deenschï We zijn verdeeld óók in partijen, We denken heusch niet steeds gelijk.. Maar wij zijn allen Néderlanders, In 't vrije Nederlandsche Rijk! Koloniale kwestie wel ter sprake x>u komen en Duitschland zijn eischen tegen over het Britsche Rijk kenbaar zou maken. Duitschland zorgde evenwel voor een verrassing, door dat het géén verrassing bracht en nog geen koloniale eischen stel de. Het spreekt wel vanzelf, dat Engeland zich met betrekking hierop lang niet rustig gevoelt. Immers het Britsche Rijk heeft de meeste der vroegere Duitsche koloniën onder zijn beheer. En om daar nu afstand van te doen, vooral ook met het oog op zijn strategische positie in Afrika, dat valt lang niet mee! Vorige malen wezen wij er reeds op, dat Engeland ingespan nen bezig is met zijn bewapening. Het behoeft geen betoog, dat hiermede groote bedragen ge moeid zijn. De minister van Fi nanciën Neville Chamberlain, heeft in het Lagerhuis nu bekend gemaakt, dat men binnenkort 'n defensieleening hoopt uit te ge ven. De minister had gedacht tot een bedrag van 400 millioen pond sterling. Daar had hij dan voor vijf jaar genoeg aan. De Duitsche bladen wijden groote aandacht aan dit laatste Engelsche nieuws. Sommige ma ken zich ongerust, maar anderen zijn meer optimistisch gestemd. In de Belgische Kamer raakte men aan het begin der week slaags met elkander. De aanleiding hiertoe was de reis van den Kamervoorzitter Kamiel Huysmans naar Spanje. Men verweet hem propaganda voor de regeeringspartij gemaakt te heb ben. Ten slotte ging het tusschen Socialisten en Rexisten. welke woordenstrijd in een formeele vechtpartij ontaardde. Een waardige vertooning. De menschen op de tribune, die men vergat te ontruimen zullen ge noten hebben! Woensdag heeft Huysmans een toelichting op zijn Spaansche reis gegeven. Hij was gegaan voor het I.V.V., een ver- eeniging, die medische hulp wil brengen onder de zoo zwaar ge teisterde Spaansche bevolking. Hiermede was het incident afge loopen, en., misschien schaam de men zich een beetje zoo als kwajongens gevochten te hebben, Amerika. De staking in de automobiel industrie heeft een einde geno men. De vermeerdering van het loon der arbeiders komt ongeveer neer op 6 pet. Aan den aanvang der staking hadden de werkge vers dit echter al toegezegd. Het heeft nogal een eigenaardigen in druk gemaakt; dat de regeering eigenlijk de zijde der stakers koos en de werkgevers tot onderhan delen dwong. Zelfs verhinderde de regeering niet, dat de stakers tot terreur hun toevlucht namen. Tijdens een oefening met de roeireddingboot van de N. Z. H. R. M. te Zandvoort, welke werd bijgewoond door de secretaris van de N. Z. H. R. M. den heer Th. de Bool. ls het vaartuig in de branding; omgeslagen. Twee dooden waren te betreuren» Een brandkast van het Dep. van Financiën viel, doordat de kabel brak *>tL ML4ES9S8aK$s.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8