teBisen Be mmi mm De bom op de Zeven Provinciën. „BABY"- 1 opnamen J Fotograaf DROST Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. De verschillende Geestesstroo- mingen op het wereldferrein. Neerlands' veiligheidsgaranties. Deputaten Vergadering A.R, Partij. Officieele kennisgevingen fflEMMD waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huls aan Huis" en Soester Advertentieblad", ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 10.75. ülke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bi) contract belangrijke korting. Advertentie s worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van j „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD Algeme. Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS pee 3 maanden 50 ct„ franco per post 65 ct„ 17V, et. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 5 Maart 1937. No. 9. Ze was in velerlei zin een voltreffer. Maar gaf een onjuist beeld van den toekomstoorlog. Het congresbesluit van de S.D.A.P* om den plicbt van nationale verdediging te aan vaarden en dus mee te werken aan de vor ming en instandhouding van een behoorlij ke weermacht, voerde ons in gedachten on willekeurig terug naar de dagen van het in cident met de Zeven Provinciën. De bom, weike dit muitersschip trof, was niet alleen een voltreffer ia de oorlogsbeteelcenis van dit woord, maar miste evenmin haar uit werking op de politieke constellatie van ons land. Ze schrikte alle goedwillende, maar lauw-geworden vaderlanders op! Menigeen voerde ze tot het besef, dat de gezagsonder mijning bedenkelijke vormen had aangeno men en dat het noodig was daartegen een reactie te wekken en te steunen. De bom op de Zeven* Provinciën leidde ook tot kras se maatregelen tegen de S.D.A.P- én... bracht mede veten in deze partij tot ge- zagsbezinning endemocratie. Het huidige besluit van de S.DA.P* om de nationale verdediging voor te gaan staan, Is in zekeren zin nóg een nawerking van de bom. Anderszins heeft deze zelfde bom in klei neren kring een tegengesteld effect te weeg gebracht. De pacificisten, onder welke be naming we in het bestek van dit artikel al leen de eenzijdige ontwapenaars bevatten, hebben gehuiverd van deze bom en er de schrikwekkendste consequenties aan verbon den. Eén bom vanuit 1400 meter hoogte zoo hielden ze ons voor en er lagen, eo lijken op het dek van de Z. P. Nóg 200'n bom en het schip zou met man en muis in de diepte zijn verdwenen! Stel je eens voor, aldus luidde hun leering, hoe het in een volgenden oorlog zal toegaan. Deze zal vanuit de lucht worden gevoerd. Geen schip, geen kazerne, geen groot gebouw, geen kerk, geen stad en geen dorp zal heel blijven. Vluchten zal geen zin hebben, want enkele bommen met gifgassen zuilen een Üorp uitmoorden. Enkele kolven met bac teriën, omlaag geworpen, zullen voldoende zijn om pest, cholera en andere ziekten over een land, als het moet: over een werelddeel te brengen. Degenen, die de zaken zóó voorstelden, Schenen gelijk te hebben, want hoe gemak kelijk was het niet gegaan met die ééne bom pp de Zeven Provinciën. Eén bom van 1400 Meter hoogte. een voltreffer! Menschen. die den oorlog niet van nabij hebben aanschouwd en zijn ontegenzegge lijke verschrikkingen alleen van een film in fle bioscoop kennen, hebben zoo weinig oor- 1 1 liteitsbesef. We hebben de bom op nooit énders dan militair ge- als een bof-böm beschouwd. Dut leert ons thdns wel de geschiedenis fler oorlogvoering in Spanje, Honderden ma len hebben heele esquadrilles oorlogsvlieg tuigen boven Madrid gekruist en duizenden granaten hebben het plaveisel der straten omgewoeld en huizen getroffen, die geens zins het doelwit waren der vijandelijke bom menwerpers. Maar het bijna torenhooge ge bouw der posterijen, om welks vernietiging het wél ging, staat, zij het dan gehavend, nog recht overeind en het personeel werkt er onverdroten voort, zelfs onder bommen regens. Ook de radiopost van Madrid is nog nimmer tot zwijgen gebracht. Honderden vliegtuigbommen zijn geworpen naar de oor logsschepen van de rebellen of omgekeerd naar de kruisers der Volksfronters, maar niet één schuit is door zulk een aanval ver gaan De kanonnen der nationalisten staan in een halven cirkel rond Madrid, maar de verdedigingsstellingen der milicianos in de hoofdstad weten ze te nauwernood te ver wrikken. Vliegtuigbommen en granaten van kanonnen zijn hulpmiddelen in den strijd, om een aanval voor te bereiden en te onder steunen. een deprimeerende sfeer van ver schrikking, geweld, nood, te verwekken, maar de beslissing moét worden geforceerd in den veldslag, in den strijd van man tegen man, het geweer, de bajonet, de handgranaat en de mitrailleur, re zijn nog „de" oorlogswa penen, zooals ze het waren in 19141918. En het gifgas! Rn de kolven met bacte riën? We hebben het vroeger al eens gezegd; men kan nooit weten, waartoe een krank zinnige wereld nog eens zal komen. Als de wereld krankzinnig wordt, gaan we er al lemaal aan, vriend en vijand. Maar voors hands is het niet aan te nemen, dat gifgassen en ziektekiemen als oorlogswapenen zullen worden gekozen. Omdat deze wapenen zich 'óók tegen de gebruikers keeren. Een. groot en sterk bewapend land heeft er alle belang bij om slechts met materiaal aan menschen en „normaal" oorlogstuig helaas, hoe wreed en bloedig kan ook dit reeds zijnl naar de overwinning te streven. Zoo gauw het gifgas en bacteriën gaat gebruiken, maakt het zich onmachtig tegen zelfs den zwak- sten tegenstander. Geen Duitsche luchtvloot kan verhinderen, dat enkele Nederlandsche vliegtuigen in den nacht pest zaaien boven Berlijn, cholera boven Münchem en gifgas sen uitlaten over Keulen. Nooit zal een oorlog tusschen twee lan den of twee volkerengroepen zóó fanatiek, zoo meedoogenloos kunnen worden als thans de burgeroorlog in Spanje, waar partijen el kaar haten als gevolg van de scherpste ideologische tegenstellingen, welke tusschen menschen denkbaar zijn. En toch wordt in dien strijd, hoe wreed hij op zich zelf ook is, geen gifgas gebruikt en worden er in Spanje geen ziektekiemen geënt op den bo dem der tegenpartij. Omdat deze soort van vernietiging de eigen vernietiging met vol strekte zekerheid ten gevolge moet hebben. Onze conclusie van dat alles is, dat Ne derland zich in een eventueelen oorlog zal kunnen verdedigen, zoolang het in staat is om den eersten stoot op te vangen of de uitwerking van dezen te vertragen, tótdat óf Volkenbondshulp opdaagt - waarop we, eerlijk gezegd, niet zooveel vertrouwen hefr-f ben óf het eigenbelang ander en er toe drijft om ons zoo gauw mogelijk te hulp te snellen. Men heeft ook op het jongste congres der S.D.A.P» gewezen op het noodlottige voorbeeld in Abessinië. Wie kan echter in ernst hebben geloofd, dat Engeland of Frankrijk, of welk land ook, uit ideolo-< gische overwegingen den Abessinischen verr- dedigers van hun grond het bloed van eigen zonen zou wijden? Ten onzent staan de zaken echter geheel anders. Om een voor beeld te noemen; een Duitsche aanval op ons grondgebied beteekent een rechtstreek- sche bedreiging, zij het een uitgestelde aan val, op Engeland. Zóó heeft in 1914 Enge land óók den aanval op België beschouwd. En een ander voorbeeld; Engeland zou zich geen dag meer veilig in zijn rijkste kolo niaal gebied voelen, als de Japanners vas ten voet kregen in Nederlandsch-Indië. Waar ons land als te verdedigen moet wor den beschouwd, is het van groot belang, dat een poüiieke partij, welke een vierde deel van ons volk in haar gelederen heeft, het standpunt der eenzijdige ontwapening heeft verlaten en uit overtuiging wil gaan meewerken om ons land weerbaar- te maken. Een oorlog, eveneens een verdedigingsoor log, zal verschrikkelijk zijn, zelfs al wordt daarbij het gebruik van de allergemeenste wapenen vermeden. Maar er zijn dingen, die nóg erger zijn dan oorlogsverschrikking en dat is; het laf en weerloos ondergaan van geestelijke knechting. Deze gecsfelijke knech ting zal het gevolg zijn van een toekomstige overweldiging. „Liever dood dan slaaf", is een hartekreet, welke elke ware Nederlander den leider der S.D A.P. zal nazeggen. Soesterb.str Telefoon 2408 voor Costuums, Demie-s, Mantels, Mantelcostuums en Japonnen. Vraagt eens vrijblijvend stalen. DE PRIJZEN VALLEN U MEE. MODE-ARTIKELEN REGENJASSEN Iste gedeelte Wanneer ik dit onderwerp voor u ga be handelen, dan heb ik daarmede mij ais doel gesteld, dat wij een helderder inzicht krijgen van onze roeping in deze wereld als be lijdend Christen tegenover God de Heere en tegenover den naaste. De Heilige schrift begint met deze aan grijpende woorden: In den beginne schiep God hemel en aarde. De aarde nu was woest en ledig en duisternis was op den afgrond en de geest Gods zweefde op de wateren. En God zeide: Daar zij licht en daar werd licht. De aarde woest en ledig en duisternis op den afgrond. Dat was de materie, de stof, maar zonder den lieflijken geest van God. Gods geest zweefde op de wateren, welke wateren toen nog geheel de aarde bedekten. Toen sprak God: Daar zij Licht en daar werd licht. Zoo zijn dan van de schepping af de twee tegenstellingen aanwezig: Licht en duisternis. Die beiden spelen een zeer voornam» red in Gods woord. Er zija 168 teksten, die handelen over het licht en 128 die handelen over de duisternis. En dan leest men: En 'God zag het Echt dat het goed was; en God mankte scheiding tusschen het licht en tusschen de duisternis. God neemt de duisternis niet weg, integen. deel. {n Jesaja 45,7 zegt God: Ik formeer het Echt en schep de duisternis. Maar van God lezen we 1 Joh. 1:5 En wij verkon- gen U, dat God een Echt is, en gansch geene duisternis is in Hem. Zoo heeft God, die zelf enkel licht is. ook de duisternis gewild maar Hij maakte scheiding tusschen die beide en laat nu ook zijn schepsel de vrije keus doen tusschen Echt en duisternis. Tusschen. goed en kwaad. Lezen we nu Joh. 1. In den beginne was het Woord, en het Woord was bij God en hei Woord was God." Dit was ïn den be ginne bij God. Alle dingen zijn door hetzelve gemaakt en zonder hetzelve is geen ding ge maakt, dat gemaakt is. In hetzelve was het leven, en het leven was het Echt der men schen. En het Echt schijnt in de duisternis, en de duisternis heeft hetzelve niet begrepen. En dan zegt Joh. 3:19. En dit is het oordeel, dat het licht in de wereld gekomen is, en de menshen hebben de duisternis lie ver gehad dan het Echt, want hunne werken waren boos. Vers 20, 21. Want een iegelijk, die het kwaad doet, haat het licht en komt tot het Echt niet, opdat zijne werken niet bestraft worden. Maar die de waarheid doet, komt tot het licht, opdat zijne werken open baar worden, dat zij in God gedaan zijn. Die door God gewilde scheiding tusschen Echt en duisternis, tusschen goed en kwaad, vinden we terug in Gen. 3:15. Waar Gnd zelf vijandschap zet tusschen vrouwenzaad en slangenzaad voorgoed een einde nemen en die beide wel het vrouwenzaad da verzenen zal worden vermorzeld, d.w.z. in de uitoefe ning van zijn taak en roeping a.h.w. ver lamd en tegengehouden zal worden door de invretende en schadelijke werking van het slangenzaad, maar toch uiteindelijk zal dat slangenzood voorgoed een einde nemen en het den kop worden vermorzeld. Christus werd voortdurend tegengestaan, werd bespot en gehoond en buiten de poort aan het kruis genageld. Paulus had een scherpe doorn in het vleesch, en het was hem als een Satan, die hem met vuisten beukte. Hij bad tot driemaal vurig den Heere maar de Heere zeide: Mijn genade is u genoeg en Mijn kracht wordt {n zwakheid volbracht. Zoo zien we de worsteling op gees telijk terrein. Maar ook op stoffelijk terrein is die strijd er. Want we leven op m gevloekte aarde, die den mensch doornen en distelen zal geven. Daar is ook het onkruid en de landman bindt den strijd aan tegen die door hem niet gewilde, schadelijk planten en roeit ze uit anders komt er van zijn zaad niets terecht. God heeft die strijd gewild op alle ter rein van het leven. Juist daarom gewÜd, opdat in dje x-oortdurende strijd ook meer en meer het verlangen groeide om eenmaal verlost te worden van den vioek, en van de zonde en van het geweld des doods en der duisternis dezer eeuw. De mensch heeft die strijd niet begrepen en zoo had er ©en gruwelijke vermenging plaats waar de zonen Gods de dochteren der menschen aanzagen, dat zij schoon waren en met hen huwden. Toen werd de boosheid menigvuldig op de aarde. Zoo boos werd die eerste wereld, dat het God berouwde den mensch op aarde gemaakt te hebben. Zoo kwam de zondvloed en verdierf hen allen. Alleen Noach vond genade in 's Heeren oogen met zijne drie zonen en hunne vrou wen, en al de diersoorten. Later komt het verschil weer uit tusschen de heilige linie naar de verkiezing Gods en het verbond der genade met de patriarchen: Abraham, Isaac en Jacob, en zijn volk Israël tegenover de heidenvolken, die God laat wan. defca" in do duisternis der afgodendienst met aUeen dit schemerlicht, dat zij nog een ver duisterde wet Gods hadden geschreven op de tafelen hunner harten. Tot in de volheid des tijds de Messias kwam, het beloofde vrouwenzaad in Jezus Christus om het slan genzaad den kop te vermorzelen. Hij was het licht der wereld ea heeft onder ons gewoond, en was vol van genade en waar heid. Ziet, dan komt weer die schrille dissonant. Maar de menschen hebben de duisternis lukken J Om het huis van Moeder Holland Zwermen sluwe kooplui rond. En een stroom van vleierijtjes Vloeit er rijkelijk uit hun mond. Elk der kooplui prijst vol ijver Beurtelings zijn koopwaar aan. Maar correct weet Moeder Holland, Elk van hen be woord te staan. Zij vindt het geheel niet noodig, Dat men haar iets moois belooft. Daarmee heeft men eens haar buurvrouw Immers ook een kool gestoofd. „Nee, zegt ze: die lieve praatjes, Daar ga ik niet meer op in/' En ze denkt: al wie zoo vleien. Hebben vaak iets_ inden zin //VADER. HOE WEET U NU OF TABAK RIJP IS heel EENYOUD/G JONGEN R/JPE TABAK HEEFT IMMERS EEN Ster op het pak NIEMEUERs STERTABAK VAN 5T0T15CCR HAlFONf Eever gehad dan het licht, want ook het van God verkoren volk, dat zijn wetten kende en de profetiën wist verwierp hun Messia» en nagelden Hem aan het kruis. Toch kon den zij het licht niet uitdooven. Dat licht gaat door om te beschijnen de van God geroepenen, om Echtdragers te zijn in dez4 duistere wereld. H. A. S. Den gen April a.s. staat gehouden te wot*< den in „TivoU" te Utrecht de Deputatenj vergadering der A.R. partij in Nederland^ Leden der Kiesvereeniging „Nederland eit Oranje" alhier, die deze samenkomst wen^ schen bij te wonen, worden verzocht daar^ van kennis te geven aan den secretaris^ JuEanalaan 80, uiterlijk tot Maandag 8 Maar 's avonds 7 uur. Voor zoover plaatsruimte beschikbaar zal dan getracht worden aan hun verlangeoj te voldoen. HET BESTUURJ Burgemeester en Wethouders van Soest^ brengen ter openbare kennis, dat door hca aan het bestuur van de eerste Soester Voet bal- en Athietiek Club alhier, ontheffing ia verleend, ais bedoeld in artikel 9 der Win kelsluitingswet, lenbehoeve van een te hou den fancy-fair in hotel „Eemiand-', alhier, op 18 en 19 Maart a.s. tot des avonds 11 uur, op 20 Maart a.s. tot des avonds 1» uur en op 22 Maart a.s. tot des avonda 11 uur. Soest, 23 Februari 1937. Burgem. en Weth. voornoem^ De Burgemeester, G. DEKETH." De Secretaris, J. BATENBURG. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, dat op 2 Maart 1937 bij hen is ingekomen een verzoek* schrift van W. Bos, van beroep chauffeur* wonende te Soest, om een verlof B. in da navolgende locaEteit: voorlocaliicit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 33 ea ge legen aan de Kerkstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtcekeuing dezer bekendmaking kan ieder tegen het leenen van dit verlof schriftelijk bezwaiea bij Burgemeester en Werhouclers inbrengen. Soest, 2 Maart 1937. Burgem. cn VVeth. voorn01 mdj De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. TR E KH ON DEN WE T. Burgemeester en Wethouders van Soest* brengen ter kennis van de hou Iers van hon denkarren, dat op 23 Maart a.s., ingevolge het bepaalde in het gewijzigde Koninklijk besluit vaan 6 Februari 1911 (Staatsblad n<\ 45), een algemeene keuring zal worden ge houden van de trekhonden en hondenkarren. Deze keuring zal piaats hebben des voorn*. '10 uur bij de gebouwen van Gemeente Wer ken aan den Lange Brink weg. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de hondenkarren volledig uitgerust moeten worden voorgeleid en dat bij niet.verschijning ter keuring doorhaling van de inschrijving ia het register zal volgen. Soest, 4 Maart 1937.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1