hieuw o$favsie$ ioi behaud van den vted&l UUwxeulcwvcUdt Ovevzicht WdUotn.... Schaownoak! Biui&rtahdscU Oi/evziM Indien een zoo pacifistische na tie als Engeland zich gedwongen ziet, in het loopende financieele jaar viermaal meer geld voor mi litaire doeleinden uit te geven dan in het jaar 1913-1914, kan men daaruit slechts de conclusie trekken, dat de strijd tegen het militairisme voorloopig verloren ls. Aan de consequenties, welke uit dit weinig verheffende feit voortvloeien, zal men zich niet kunnen onttrekken; Nederland svenmin als Engeland. Ook wij sullen onze bewapening moeten opvoeren, zij het tegen wil en flank. Maar anderzijds mag men den moed niet verliezen, dat er nog eens een andere dan de zoo gevaarlijke gewapende vrede tot stand komt en moet elke factor, die den vrede kan dienen, onze volle belangstelling blijven be houden. Nu is het dikwijls lang niet gemakkelijk om vast te stel len, welke factoren den vrede wèl sn welke den vrede niet dienen. Wellicht herinnert men zich nog het groote internationale vredes congres, dat verleden jaar op het Initiatief van den 'bekenden pa cifist "lord Cecil te Brussel bijeen kwam. Bij die gelegenheid heb ben wij er op gewezen, hoe wei nig eigenlijk van dergelijke con gressen te verwachten valt. „Het geheel heeft iets weg van een bijeenkomst van antilopen, die er tegen protesteeren, door de pan ters verscheurd te worden" schre ven wij. En de feiten hebben ons In het gelijk gesteld: ondanks hun protest worden de antilopen nog steeds door de panters be dreigd. Nu is er dezer dagen te Berlijn een ander congres bijeengeko men. Wij meenen het internatio nale congres van oud-strijders, dat tenslotte geleid heeft tot de instelling van een „Permanente Internationale Commissie van Frontsoldaten". Deze commissie heeft tot taak „de moreele krach ten van de oud-strijders ir> dienst van de zaak van den vrede te stellen." Mag men nu verwachten, dat het werk van deze commissie meer vrucht zal dragen dan dat van lord Cecil en zijn medestrij ders? Het goede voornemen, in dienst van den vrede te werken, ls zoo wel voor oud-strijders als voor ledér ander, afhankelijk van twee voorwaarden. Eerstens moeten er werkelijk factoren aanwezig zijn, die den vrede bedreigen. Twee- flens moet de mogelijkheid be staan, deze factoren tegen te werken. Den vrede kan men tlechts daar dienen, waar hij te genstanders heelt, en slechts dan, wanneer men in staat is, deze tegenstanders te bestrijden. Dit valt niet te ontkennen. Ook be sturen van organisaties van oud strijders kunnen de natuurwet ten niet veranderen. Zijn er landen, waarin zekere machten niet den vrede, maar den oorlog willen? Hitier, die de oud-strijders heeft toegesproken, antwoordt: „Waar oud-strijders regeeren, is dat uitgesloten. Die wenschen den vrede." Hoe de Duitsche rijks kanselier tot deze these komt, is intusschen niet gemakkelijk te begrijpen. In zijn boek „Mein Kampf" en in vele redevoeringen die hij voor 1933 gehouden heeft, eischte hij den oorlog tegen Frankrijk. Men verontschuldigt hem thans met de verklaring, dat hij toen nog geen verantwoorde lijk staatsman was.-Natuurlijk is dat juist, maar frontsoldaat was hij! Waar zijn nu factoren aanwe zig, die den vrede bedreigen? Wil len de Fransche of Engelsche an ciens combattants beweren, dat hun regeering of aanzienlijke deelen van hun volk oorlogs zuchtig zijn? klaarblijkelijk ont breekt bij hen de eerste voor waarde tot het verrichten van diensten voor den vrede zij mis sen namelijk tegenstanders. In dien er ergens waarlijk een mili taire geest heerscht, dan hoog stens in Italië, Duitschland, Rus land en Japan dus voor een deel in landen, waar oudstrijders zelfs regeeren. Daar echter de „moreele krachten" ten gunste van den vrede door een ieder slechts in het eigen land ont plooid kunnen worden, is de Per manente Internationale Commis sie van Frontsoldaten reeds van tevoren tot onvruchtbaarheid ge doemd. Tenslotte komt het hierop neer dat de oud-strijders in democra tische landen, in het bijzonder gedurende iedere crisis, met een beroep op den vredeswil van hun kameraden in de dictatoriale sta ten hun regeeringen zullen trach ten af te houden, van iedere maatregel, die door den tegen stander ten rechte of ten on rechte als 'n onvriendelijke daad zou kunnen worden beschouwd, ook al zou deze daad, gezien de omstandigheden, nog zoo noodig zijn. De kameraden van daar ginds echter zouden nimmer in staat zijn, iets dergelijks te on dernemen. Als goede volgelingen willen en moeten zij den leider, die hun vertrouwen heeft, vol gen. Wij gelooven dan ook niet, dat de nieuwe internationale com missie van frontsoldaten, niet toevallig te Berlijn ten doop ge houden en niet toevallig onmid dellijk door Rome tot. een bezoek uitgenoodigd, veel voor den vrede zal kunnen presteeren. Het Paleis Soestdflk wordt Ingericht. la verband hiermede heerscht er groote bedrijvigheid om en nabjj het paleis. Het per soneel van H.M, de Koningin is beilg met de verhuizing, Hoog water alom in het land. Schier alle rivieren in ons land zijn tot een hoog waterpeil ge wassen, en 't aantal overstroom de polders, wegen en landerijen is legio. In de afgeloopen week heeft men dan ook veel last on dervonden van het' hooge water, want ettelijke pont- en veerdien sten moesten worden stopgezet, en vele boerderijen, soms vaak zelfs heele dorpen, werden vol komen geisoleerd, zoodat het ver keer slechts onderhouden kon worden per roeiboot. De Beersche overlaat is begonnen té werken, zoodat een gedeelte van hetBra- bantsche land onder water stond, en in vele plaatsen, zooals Arn hem, Nijmegen en Zutfen, ston den de kaden aan de rivieren blank. Op het oogenblik dat dit overzicht wordt geschreven zijn er nog geen berichten gepubli ceerd omtrent een val van het water, doch toch schijnt het hoogtepunt reeds voorbij te zijn, zoodat het water hopelijk snel wederom op normaal peil zal ko men. Het water heeft dit jaar zoo hoog gestaan, als in jaren het geval niet is geweest, en de Beer sche Overlaat werkte ditmaal voor het eerst sinds zeven jaar. Over het algemeen schijnt de schade echter niet belangrijk te zijn, hoewel op sommige plaat sen, waar het water, na den vo- rigen hoogen waterstand, weer gevallen is, een ware plaag op treedt, en wel in den vorm van emelten. Deze onaangename, vraatzuchtige larven richten veel schade aan in gras- en koren land, daar zij de malsche wortels aanvreten. Gansche stukken land zijn belegerd door de larven, en hier en daar zijn er plekken gras land en dergelijke volkomen ver nield, doordat de wortels door de dieren zijn aangetast. Nieuws omtrent de K.L.M. Dat onze K.L.M.-dienst, zoowel als -piloten er mogen zijn, is in de afgeloopen week wederom eens bewezen. Het K.L.M.toestel „Edel valk", dat eenige dagen met twee dagen vertraging te Medan arri veerde, had op de Indlëroute met zwaar noodweer te kampen, waar door deze achterstand veroor zaakt werd. Vooral tusschen Ro me en Calcutta heeft het ver scheidene malen zwaar gestormd en zelfs gesneeuwd, en bij Cal cutta vroor het op een hoogte van 3500 meter zoo hard, dat de bloemen op de ruiten kwamen! Gezagvoerder Sillevis heeft het toestel echter veilig door den storm weten te loodsen, en ten slotte landde het vliegtuig met den naar verhouding geringen achterstand van bijna twee da gen veilig op het vliegveld van Medan. Te Parijs is tusschen de ver tegenwoordigers van de K.L.M. en de Fransche luchtvaartmaat schappij Air France een overeen komst gesloten over een nieuwe luchtlijn der K.N.I.L.M. Batavia- Saigun. De opening van deze nieuwe lijn, welke een schakel vormt in de verbinding Neder- landsch-IndiëChina, kan dus binnenkort worden tegemoet ge zien. De heer Plesman en jhr. Rens- dorp, die te New York zijn aan gekomen teneinde besprekingen te voeren omtrent een nieuwe K. L.M.lijn Batavia-Maniila op de Philippijnen, -verleenden aan de vertegenwoordigers der United Press te New York een interview, waarin zij verklaarden, dat de K.L.M. zich krachtig zal verzet ten tegen een voorgesteld Britsch -Amerikaansch „monopolie" voor den trans-atlantischen lucht- dienst. Deze landen beramen na melijk, Ierland te reserveeren voor hun landingen, doch zij ver liezen uit het oog, dat er spoedig andere landen zullen zijn, o.a. Nederland, die vliegtuigen heb ben, met zulk een groote vlieg- radius, dat zij in staat zijn Ier land als landingsplaats uit te schakelen. In de Hertenkamp in de gemeen te Bergen wordt een ooievaars nest gebouwd. Het optrekken van de takkenbossen voor het nest. De aller „schoonste" levenstijd, Waarmee je ega je verblijdt. Op zeek'ren ochtend aan 't ontbijt, Wanneer ze plots onvoorbereid Zoo hardop in d'r eentje zeit: Ziezoo, het is weer schoonmaaktijdl Dié is thans aangebroken Je gangen staan weer boordevol, Je kamers zijn weer leeg en hol, 't Karpet ligt aan een langen rol (Waarover ik in donker tól!) De heeleboel is stapeldol, En haal het vast niet in je bol Te praten overkoken! Je vrouw heeft toch geen tijd ervoor. Ze jaagt onafgebroken door, Ze heeft voor niets meer oog of oor. Ze ruikt naar boenwas #n naar gloor. Ze taalt niet naar het gascomfoor, Ze drilt, als een sergeant-majoor Een ieder, die haar nadert Je schrijfbureau staat in de hal Je boeken liggen óveral De stofzuiger, die zoemt je mal. Je spuwt je nijd uit en je gal Je noemt je huis een paardenstal En in het uiterste geval Verdwijn je, en.vergadert"! De meubels geuren van de was. En in de serre ligt een plas. En daarin drijft je nieuwste das Tezamen met je actetasch, En 't winkelhaakje in je jas Ontdek je na drie dagen pas, Althans, dat is te hópen Totdat op zeek'ren dag, zoowaar, Je van kantoor komt, en.\.. ziedaar: Het is gedaan weer voor een Jaar, De schoonmaak is eindelijkklaarI En nog wat suffig en wat gaar Be-glimlach je ereis elkaar, Het is weer afgeloopen! toonen. Een der dieren is dan ook door het Leidsche Museum aangekocht; het skelet zal voor het publiek vorden tentoonge steld. Het Prinselijk paar op Mittersill. Het Prinselijk Paar bevindt zich nog op het Kasteel Mittersill waar Prinses Juliana en Prins Bernhard nog /olop kunnen ge nieten van het mooie winterweer en de sport, en niet te vergeten van de vele mdere geneuchten, welke Mittersill biedt. Prins Asch win, de broer van Prins Bern hard, is thans ook 'in het kasteel aangekomen, en tezamen worden vele tochten ondernomen. Ook aan het Salzburger Fest, dat de zer dagen te Mittersill werd ge houden, hebben de Vorstelijke gasten deel genomen, en zij heb ben zich niet onttrokken aan de traditie, dat dit feest moet wor den gevierd in de „Dirndl"dracht en de grijs-groene jachtcostuunis die indertijd door Keizer Franz Josef op zijn buitengoed te Ischl tot hofdracht werden verheven. Congres der SJD.A.P. De S.D.A.P. heeft Zondag haar jaarlijksch congres gehouden, 't Belangrijkste hier genomen be sluit is wel het prijsgeven van het principe der nationale ont wapening. Ook de S.D.A.P. erkent thans de noodzaak van een na tionale weermacht. De partij is van meening, dat, indien de de mocratische landen bedreigd worden, ook Nederland zich niet afzijdig mag houden. Ontploffingsramp in België. In een Belgisch legerkamp heeft een verschrikkelijke ont ploffing plaats gehad. Deze ramp die in de buurt van Antwerpen gebeurde, eischte zeven dooden, terwijl meerdere onder-officieren zwaar gewond werden. Verschil lende landen betuigden hun deel neming en een ieder sprak over deze tragische gebeurtenis. En het ls ook in-droevig, want hoe veel families worden nu niet in rouw gedompeld. Maar dan zien we naar Spanje en we moeten er kennen, dat we ons haast niet meer realiseeren, dat daar da gelijks vele en vele slachtoffers vallen. Aan de berichten: zoo en zooveel dooden zijn we gewend geraakt. En nu heeft men uitge rekend, wanneer in het gunstig ste geval een einde aan den burgeroorlog kan komen. Dat is, wanneer er geen vrijwilligers meer mogen worden toegelaten en ook geen oorlogsmateriaal wordt aange voerd. Natuurlijk is de oorlog dan niet direct ten einde, maar op den duur zal men dan toch moe ten ophouden „uit gebrek aan menschen en krijgsmateriaal". M.a.w. er zal nog heel wat ellen de en leed in de Spaansche lan den geleden moeten worden, voor de rust er weer gekeerd is. Nu de meeste landen er in toe gestemd hebben, maatregelen te nemen, dat geen vrijwilligers meer uit of door hun landen naar Spanje vertrekken, achtte Frank rijk den tijd gekomen, 'n stapje verder te gaan, In de Kamer verklaarde Del- bos n.1., dat hij den Franschen vertegenwoordiger te Londen op dracht had gegeven, de niet-in- mengingscommissie te verzoeken de Vrijwilligers terug te roepen. Frankrijk wil hiertoe natuur lijk zijn medewerking verleenen, op voorwaarde, dat ook de an dere landen dit doen. Gesteld dat dit zoo is, dan heeft men een plan in theorie, maar hoe moef het in de practijk en hoe wil men hierop controle uitoefenen? Verder, zei Delbos, dat alleen Spanje over zijn lot moet beslis sen. En, vanzelfsprekend, zijn de andere landen het daarmee eens. Tsjecbo-Slowakije kan nu ook bogen op een „Ka mer-vechtpartij". Dit is de ^erste in al den tijd dat het Tsjeclio- Slowaaksche parlement bestaat, 't Is anders een rare gewoonte om, zoodra een ander het niet met je eens is, er maar op los te gaan slaan. In Abessyniê zijn na verschillende arrestaties de gemoederen weer zoodat tot rust gekomen. In een rapport aan den Duce heeft Graziani den dood van Ras Desta bevestigd, hij voegde er aan toe, dat de onder werping van het land thans vol tooid is. In België schijnt men den smaak van het schreeuwen tegen ministers te pakken te hebben. Terwijl minis ter van Zeeland een rede voor de leden van de Kamer van Koop handel te Gent zou houden, werd er geroepen „eruit, aftreden" en dergelijke dingen meer. De po litie moest eraan te pas komen, waarna de vergadering door kon gaan. Potvisschen aangespeeld. De Itallaansche dirigent Arturo Toscanlnl is in Den Haag aangekomen. Toscanlnl en z\jn vrouw verlaten het hotel -Vieux Doelen''» waar zji hun Intrek hebben, genopign. Men ls bezig de „Petrakls Nomlkos te herstellen, Nu de ver nielde deelen zijn verwijderd kan men paa duidelijk zien hoe groot de kracht yaa da ontploffing, ia geweest» Enkele dagen geleden spoelden er op een zandplaat In de Wes- terschelde 2 eigenaardige reuzen dieren aan, namelijk twee groote potvisschen. Deze dieren, welke de reuzen onder de walvischach- tlgen worden genoemd, zijn in deze streken betrekkelijk zeld zaam. In vroeger eeuwen gebeur de het vry vaak, dat dergelijke dieren aanspoelden op onze kust, doch sinds het jaar 1781 was het niet meer voorgekomen, dat men een potvisch vond. Des te inte ressanter is het thans, nu er twee volkomen gave en onbe schaafde exemplaren zijn aange spoeld, die uitstekend voor doeleinden geschikt zijn, daar zij

Soester Courant | 1937 | | pagina 8