Tandheelkundig Instituut Dentoform 1 WIERSEMA We worden met den dag ouden Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Rede van Z. Exc. Dr. H. Colijn in de Eerste Kamer. KLEDINGMAGAZIJN rt&ibcefïaiies(i Officieele kennisgevingen Soest Rijkswaterstaat contra het konijn. sotm niBMBWD waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: ran 15 tegels I 0.75. mm Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tuaschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in beide bladen opgenomen. I6e JAARGANG. Vrijdag 19 Maart 1937 No. II. UITGAVE vbo „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemee» Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct., franco per post 65 ct., 17l/j ct. per maand. In dubbelen zin 1 In vijftig jaren verlengde het leven zich met ruim 50 pet. Maar steeds verder daalt het geboortecijfer. Het aantal jaren, dat een geborene in de periode 1870'79 gemiddeld had te leven, was toen voor den man 38.4 en voor de vrouw 40.7. In de periode 1921'30 waren deze cijfers respectievelijk 61.9 en 63.5- Het is inderdaad een statistisch vaststaand feit, dat de gemiddelde levensduur der Nederlanders in slechts ruim 50 jaren met ruim 50 pet. is toegenomen. 1 Dat is de triomf der wetenschap en van een verbeterde hygiënische levenswijze. \\>or- al de zuigelingensterfte is sterk verminderd- Van de in 1875 geboren kinderen was na een. jaar reeds een vijfde deel dood; in 1935 slechts een vijf en twintigste deel. Aan tubercu'ose stierven in 1875 n°g 90'3 menschen en in 1935 slechts 3162, niettegen staande de bevolking sedert 1875 meer dan verdubbeld is, n.l. 21/4. maal zoo talrijk werd' 'Aan typhus stierven in 1875 niet minder dan 1303 menschen en in 1935 slechts 81! Dr. J. H' van Zanten, deze en andere cijfers in De Opbouw" onder de loupe nemende, noemt deze zeer sterke vermin dering van het aantal typhus-slachtoffers alleen het gevolg hiervan, dat in de ver- loopen 60 jaar nagenoeg in het geheele land waterleiding met verplichte aanslul ting is aangelegd. Enkel aan het feit van het stijgen van den gemiddelden levensduur der Nederlanders heb ben we het te danken, dat de bevolking van ons land op buitengewone wijze toenam in jïielental, n.l. van ruim 3-767-000 in 1875 tot (ruim 8.474.500 in 1935- Het verschil tüsschen V.-^ecnvnrr t(f«- ripp vreemde en vertrek naar 'tien vreemde, is onbeduidend. Hoezeer, ondanks de bevolkingstoename, het geboortecijfer achteruit giftg bewijst het 'ifeit, dat sedert 1875 het geboortecijfer met ïiog geen vierde steeg, tegen het zielental piet 2 l/i Waar mag worden aangenomen, dat we zoetjes-aan het hoogtepunt hebben bereikt van den gemiddelden levensduur, voor zoover deze door menschelijk ingrijpen weten schap en hygiëne is te bepalen, moeten we vreezen, dat we het tijdstip naderen, waar op een verdere teruggang van het geboorte cijfer tot een daling van het zielental on- 'eer bevolking moet leiden. Er wordt ten onzent nog al eens smalend gedacht en gesproken over bepaalde propa ganda in andere landen tot verhooging van het geboortecijfer. Zulke propaganda Lijkt in onze oogen wel eens onnoodig, omdat wij groeien zonder dat we iets dergelijks be hoeven. Maar het kin niet anders, of dit soort groei moet straks ophouden en ddn komen we aan een geleidelijk verval van volk en natie toe, als het geboortecijfer blijft dalen. Eéns zullen we misschien de propaganda be hoeven, welke we thans zoo geringschatten. De voortbrenging en opvoeding van kin- tieren vereischen altijd lijden, opoffering cn ongemak. Deze tellen den menschen vaak zwaarder dan het ideëel gewin aan liefde en de voldoening over het volgen van de hoogste menschelijke roeping. Bovendien heb ben we in onzen modernen tijd, waarin we zoo groote beteekenis toekennen aan de menschelijke rede, gemakkelijk een excuus bij de hand om ons te onttrekken aan de wetten en verplichtingen der Schepping. Men maakt zich n.l» nogal graag bezorgd over tie maatschappelijke toekomst van onB na- ges 1 ht. Zeker, ook de rede hoort tot de jScln ping en we hebben haar te gebruiken ten behoeve van een te verantwoorden le venshouding. Maar ze mag geen dooddoener worden ter verontschuldiging van de volbren ging van moeizame plichten. Hoe de vrucht van ons leven zich zal ontwikkelen en hoe ze zal gedijen op den veranderden levensbodem, hangt niet alleen van óns ingrijpen af en van de bestemming, welke wij ons denken. Het is de vraag, of een nageslacht niet andere behoeften zal ken nen, dan wij ze kenden. En geen dingen zal kunnen missen, welke wij meenen noodlg te hebben. Er zijn slechts bitter weinig menschen die hun geboorte hebben durven vloeken, dat zal in de toekomst niet anders wezen. Het leven is onder schier alle omstandigheden te leven waard. Dat is zonder meer duidelijk voor al degenen, die het leven als een roeping tot iets hoogers erkennen, maar het geldt in zijn algemeenheid zelfs voor degenen, die den dood als eindpaal en bestemming zien. De meest logisch-lijkende theoriën over de levenskansen eener toekomstige menschheid zijn ineengestort onder de uitkomsten der practijk, ook en voooral de theorie van Malthus. De wereld is een Schepping, welke de menschheid onbeperkte bestaansmogelijk heden biedt, onze onvolkomenheid belem mert een rechtvaardige verdeeling ert van. Naar grootere rechtvaardigheid moet wor den gestreefd en deze zal hopen we de toekomst eens brengen. Vredehofstr. 9 Soest SPREEKUUR MAANDAG-S vail 9—12 UUR. VULLINGEN vanaf f 2— GEHEELE GEBITTEN f 30.— ALLES INBEGREPEN. (Tweede gedeelte.) HET SYSTEEM VAN AANPASSING. Die therapie (geneeswijze) is bij herhaling aangeduid ook door de Regeering, ook door mijzelf in verschillende redevoeringen, die ik ge'noüJen "neb ais het s'ysteeml vd.11 aanpassing bij de veranderde omstandigheden. Die aan passing was noodig in drieërlei zin. Voor zoover de bodemproductie betreft, moest er zooveel mogelijk voor gezorgd worden, dat de regeling dier productie in on3 land aan gepast werd bij de mogelijkheden van afzet van die producten in het buitenland- Voort brenging en afzetmogelijkheden moesten zoo dicht mogelijk bij elkander worden gebracht. Ik ben de eerste om te erkennen, dat dit niet ten volle gelukt is, maar daarvoor zijn ook zeer bepaalde oorzaken aan te wijzen. Ten deele toch moest er mede rekening gehouden worden, dat een te radicale en de snelle aanpassing van onze bodemproductie 6ij de afzet mogelijxneden in het buiten- zand een ommekeer in het leven zou hebben geroepen, die in menig opzicht verwoestend zou hebben gewerkt op het systeem, dat wij in ons land hadden. Afbreken alleen is gemakkelijk genoeg, maar als men afbreekt, behoort men tegelijkertijd ook op te bouwen Daarom moest deze aanpassing een regel matig en niet t esnel verloop hebben, ter wijl ook gerekend moest morden met de mogelijkheid, dat de omstandigheden ten op zichte van onze bodemproductie zich weer ten gunste zouden kunnen wijzigen- Bij de industrie heeft de aanpassing vooral gewerkt in de richting vaan het verzekeren van een grooteren afzet van onze binnenlandsche pro ductie in het binnenland zelf ter vergoeding van wat men niet meer in het buitenland kwijt kon- Dat is geschied vooral door het middel van contingenteeringen hier in Ne derland en ook door toekenning in Indië van een behoorlijk aandeel in den afzetdaat ten behoeve van de Nederlandsche Industrie, die door de goedKoope Japansche goederen van de markt was verdreven- En in de derde plaats heeft er aanpassing plaats gehad, en het is daartegen, dat in hoofdzaak de be zwaren gaan, van de Nederlandsche produc tiekosten aan die in het buitenland, om aan uitvoer nog te kunnen behouden wat door buitenlandsche maatregelen niet ten eenen- male onmogelijk werd gemaakt. Dez elaaatste vorm van aanpassing, die vajn de productiekosten hier te lande aan die in het buitenland, is in hoofdzaak buiten de Regeering om gegaan. Die heeft in het bedrijfsleven zelf plaats gehad. De Regeering is natuurlijk op dit terrein ook werkzaam geweest, maar dat was, met een heel onbeduidende uitzondering, ai- leen op haar eigen terrein, opdat van haar salarissen >en loonen. En waar, zooals ik» zeide, die aanpassing van de productiekosten hoofdzakelijk heeft plaatsgevonden in het vrije bedrijfsleven zelf, meen ik mijnerzijds niet een woord van ernstige waardeering te mogen achterhouden voor de vakvereenigin- gen, die inderdaad meermalen in die richting hebben meegewerkt om dit doel te bereiken. Tegen de beide eerste punten van dezen drieërlei vorm van aanpassing: zijn geen be paalde bezwaren ingebracht; alleen zegt men nu, en het was voornamelijk de geachte af vaardigde de heer Mendels, die zich daarvoor tot tolk maakte; dit laatste, die aanpassing van de productiekosten, wat meebrengt ver laging van loonen, had niet moeten gebeuren. Immers zoo is de stelling, hoe hooger de loonen, hoe grooter de koopkracht. Ja, Mijnheer de Voorzitter, daartegen breng ik geen bezwaar in, maar ik voeg er wel iets aan toe; hoe hooger de loonen, hoe hooger ook de productiekosten en hoe hooger de productiekosten, hoe moeilijker het weer worden zou voor onzen uitvoer naar het buitenland, die juist door verlaging van productiekosten in staat gesteld behoorde te worden om zooveel mogelijk van het afzet gebied te behouden. Want men vergete niet, en de geachte afgevaardigde de heer Mendels zal dit, dunkt mij, ook niet ontkennen, Ne derland is een land, dat moet blijven uitvoe ren, omdat door dien uitvoer alleen de mid delen kunnen worden verkregen om de grond stoffen, die wij noodig hebben voor onze eigen industrieele producten, die natuurlijk ook als eigen industrieele producten te kunnen betalen. Aan grondstoffen zijn wij, afgezien van de voedingsmiddelen, die natuurlijk ook als grondstoffen zijn aan te merken, in Ne derland zeer schaarsch bedeeld. Er zijn ook andere bezwaren op dit punt ingebracht, in verband n.l. met de bestrijding van de werkeloosheid. Ook de geachte af gevaardigde de heer van Lanschot heeft zich daarvan, zij het in bedachtzame woorden, tot tolk gemaakt- Men heeft gezegd: er hadden veel meer openbare werken moeten worden uitgevoerd teneinde op die wijze geld onder de bevolking te brengen en daarvoor de binnenlandscbe koopkracht te verhoogen. En wanneer men dan aan dit punt toe is, dan komt men altijd voor den dag met Zwe den, waarop ook de geachte afgevaardigde de heer Mendels ditmaal weer gewezen heeft. Nu zoa Ü-t beginnen met een weder vraag. Waarom is men op dit terrein niet meer concreet? Waarom wijst men nu niet aan, welke nuttige werken tot stand hadden kunnen worden gebracht, die de regeering over het hoofd heeft gezien Want alleen 'dan heeft de grief eenige beteekenis. Men weet, dat tusschen 1920 en 1936 aan open bare werken door Rijk, Provinciën en Ge meenten een bedrag is uitgegeven van 2156 miilioen. Dat is dooreengenomen 135 milli- oen per jaar- Men weet dat op dit oogenblik m behandeling is een hoeveelheid werken, die tesamen slechts weinig onder de 400 mii lioen zullen vorderen. Nu vraag ik: gezien op het vele, dat in het verleden gedaan is, gezien op het vele dat thans onderhanden is, wat is er nu buiten datgene, wat de Regeering ge daan heeft en wat zij in voorbereiding heeft, in concreto nog te noemen, dat zij had kun nen doen, maar over het hoofd heeft gezien. Die vraag meen ik, mag van de Regce- ringstafel worden gesteld. En 'ens wat Zweden aangaat, dat ocjc nu er tafel is gebracht, moet ik er op iveelste maal op wijzen, dat Zweden e is, dat in hoofdzaak goederen expoi die tot de grondstoffen behooren, waaio.u op het oogenblik de geheele wereld roept; hout, cellulose, ertsen en oorlogsmateriaal. Nederland daartegenover heeft in hoofdzaak op grondstoffengèbied slechts de voedings middelen, die men elders echter niet hebben wil of, waar men ze elders wel hebben wil, niet betalen kan. Daardoor wordt aan onze export een zeer enge grens gesteld, terwijl voorts aan onze eindproducten van de in dustrie in het buitenland bijna overal door bijzondere handelsbelemmeringen moeilijkhe den in den weg worden gelegd. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 12 Maart r937 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. van 't Lam, van beroep timmerman, wonende te Soest om een verlof B in de navolgende localiteit; groote voorlocaliteit (z.g. dagverb'ijf) van het perceel, plaatse lijk gemerkt no'. 8 en gelegen aan de Ferd. Huycklaan aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen hel verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, den 13 Maart 1937. Burgem. en Weth. .nd, De Burgemeester, G. DEKETH, De Secretaris. J. BATENBURG. „WAAROM ROOK JIJ ALTIJD 5TERTABAK?' /OMDAT DUPE TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT!' NIEMEUERs SFÜ-MAX VAN 5 TOT 15 Ct P. HA) F ONJ 1 Was als Ti sprookje als te ons zaqsn inote maneschijn en nu schijnen te in eens qenóeq van ons ie hebben Onbewust van de bedreiging Van de zijde van den mensch, Leven daar de duinkonijnen Alles gaat hum zeer naar wenschl Vader langbeen graaft z'n holen En is zich geen kwaad bewust, En de juniores spelen In het duin naar hartelust. Maar dat zorgelooze leven Van het dartele duinkonijn. Zal helaas niet lang meer duren: 't Is te mooi om waar te zijn. Straks'zal het geweer er knallen, En verspreidt er angst en schrik En de rest der duinkonijntjes Sneuvelt er door klem en strik. Hun behoeften gaan niet verder, Dan de zorgen van vandaag, En de veldgewassen zijn er Voor de ejschen van hun maag En wanneer de stormen woeden, Langs het Noordelijke strand, Voelen zij zich zeer behaaglijk, In het duin van Ameland. Nog wordt door de Amelanders Voor 't konijnenvolk gepleit Men zegt; die beschuldigingen, Strijden met de werkelijkheidi Er is echter weinig hoop meer, Dat zoo'n pleidooi hier nog baat, Want de machtige bestrijder, Draagt den naam „Rijkswaterstaat". ANTI-REV. KIESVEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE". Vrijdag 12 Maart was er in het gymn. lokaal der Chr. U.LO. School een leden vet* gadering waarbij o.a. de afgevaardigden wen» den benoemd voor de deputatenvergadering, welke op 9 April a.s. te Utrecht zal worden; gehouden. Benoemd werden de heeren A. Endendijk en H. A. Stork en als reserve da heer E» J. Hekman, secr. Na eenige mededeelingen van het bestuur en o.a. de mededeeling dat Hekman tot secretaris was benoemd de heet H. M. Kemp tot aig. adj- en de heer Van Tol opnieuw tot penningmeester was benoemd* kwam o.a. ter sprake de a-s. feesten bij dn terugkeer van 't Prinselijk Baar op 't paleuf Soestdijk. Wethouder de Bruijn deelde niedo dat het zoo moeilijk was om de kermispret bij die gelegenheid te weren, wanneer ki| niet voldoende gesteund wordt door de chr» menschen i.c. de anti-rev. Het schijnt vrijwel zeker, dat de burge* meester zijn toestemming zal geven voor het Jalen draaien van twee draaimolens om daar* door inkomsten te verkrijgen, waardoor da uitgaven voor een deel kunnen bestreden worden. Het algemeen comité voor de feestelijk» heden heeft besloten, dat er geen lunapark en' geen kermis zal zijn in haar program maar kan niet verhinderen, dat de buurtvereenigin* gen met toestemming van den burgemeester draaimolens enz. laten komen. Het is vooral door het principieel optreden van de Chr. Oranjevereen. en wel door haar voorzitter,' den heer C. N. v. d. Flier, dat in het comité dit is kunnen bereikt worden- Ook da geneesheer P. Donker, Middel wij kstr., werkta daartoe krachtig mede. Het resultaat van de besprekingen was, dat de heer v. Maare een motie indiende, welka unaniem werd aangenomen en wel om aai| den burgemeester van onze woonplaats eert ernstig verzoek schriftelijk te verzenden onl alsnog alles te weren wat op kermis bo» trekking heeft bij de a.s. feesten. Telefoon 240S Soesterbstr. 9a. Dames en Heerenkleermakerij DAMESSTOFFEN MODE-ARTIKELEN! REGENJASSEN. SCHOORSTEENBRAND- Maandagmorgen, ongeveer 7.30 uur bralij een ernstige schoorsteenbrand uit in perceel Verl. Kolonieweg hoek Eikenlaan, bewoond, door H. K- Dc Vrijwillige Brandweer, ge* alarmecrd door de sirene, was als gewoon* lijk spoedig ter plaatse en trachtte het vuue in het rookkanaal van de schoorsteen der benedenkamer te smoren, wat echter eerst na herhaalde pogingen en na reinigen met den ramoneur mocht gelukken. Het fel bran* dende zeer wijde rookkanaal moest toe.i no® verder grondig van brandend roet worden gereinigd. De oorzaak van dezen schoorsteenbrand was gelegen in brandend roet in het rook* kanaal, dat zich door het stoken met hou< en eierkolen in groote hoeveelheden had af gezet. Tot kwart voor tien waren de vrijwil* ligers in koude en regen boven op het dab? bezig. Aan huis en inboedel is geen schade ont staan,

Soester Courant | 1937 | | pagina 1