Een nieuwe Lente, 'n nieuw geluid! De noodzakelijkheid van een krachtige Ned. Luchtvloot Binnenlandsch Overzicht Buitenlandsch Overzicht Een nieuwe lente, 'n nieuw geluid, De ribes in m'n tuin loopt uit, De crocus geurt weer in het gras, En ik pronk met een nieuwe das, D'r staan weer foto's in de krant Van lammetjes in 't boerenland.... M'n gevel heeft een beurt gehad, De verf die glimt, en is nog nat. Een boompje, achter in m'n tuin, Al doodgewaand krijgt weer een kruin, En zoo, dat je hem haast niet ziet Zingt daar een leeuwerik z'n lied. M'n vrouw die koopt een nieuwe hoed En ik zeg niks, en vind het goed! Het slagers jog werpt in de haast Een kushand naar de meid hiernaast, Die gichelt, en hem met een kleur Nog even nakijkt aan de deur.... Het is, of er iets in je groéit, De hééle wereld openbloeit! Ik schrijf m'n lied weer ééns zoo blij: De Lènte is op komstjoechei! Maar ginder, aan het Spaansche front Woedt nóg de strijd om eigen grond En Engeland als steeds paraat Kijkt toe, hoe of het verder gaat. Het Fransehe leger wordt vergroot' En d'Italiaansche oorlogsvloot Houdt, als bewijs: ook ik tel mee, Manoeuvres in de Roode Zee! Het Duitsche Rijk, toch lang niet klein, Wil nog een beetje grooter zijn En eischt nu koloniale macht.... Een Hollandsch schip werd „opgebracht" En werd met lading toegerust Geplunderd aan de Spaansche kust.... Een nieuwe lente, 'n nieuw geluid.... De wereld gaat toch hard vooruit! Maar ik kijk liever naarm'n tuin, Met, hoog, die vogel in de kruin....! Het is geen geheim, dat onze luchtstrijdkrachten een ontstel lenden achterstand vertoonen. Gelukkig ziet men dit meer en meer in en het ontbreekt ook niet aan teekenen, welke er op wijzen, dat men van zins is in dezen toestand verandering te brengen. Wij herinneren in dit verband aan de zestien z.g. lucht kruisers, welke de regeering on langs heeft besteld. Maar daar mede is de Nederlandsche mili taire vliegdienst nog geenszins /;eheel uit de put geholpen. Mi- Itaire deskundigen zijn het er >ver eens, dat ons land zich als jeste verdediging in een eventu- »elen oorlog een bombardeervloot ual moeten aanschaffen. Het zal nderdaad veel geld en ookeeni- jen tijd kosten, om dit te berei ken, maar zoo verklaren onze militaire experts de offers zul ten het doel waard zijn, want een bescheiden, doch zeer goede lucht rloot zal een belangrijk onder deel van onze op preventie be rekende weermacht kunnen zijn. Deze meening nu, is zeer zeker luist. Na den wereldoorlog heeft fle luchtmacht zich ontwikkeld tot een uiterst krachtig en ge vaarlijk wapen, dat als overwicht van de balansschaal van nog meer gewicht is dan de overige deelen van de weermacht (leger en vloot), en dit wel in het bij- Eonder voor een kleinen staat, cooals Nederland tenslotte is. Want terwijl het leger van een kleinen staat steeds min of meer gebonden zal zijn aan het terri toir van dat land, kunnen de snelle vliegtuigen, met hun groo te beweeglijkheid en uitermate offensief vermogen, op elke des- gewenschte plaats gebruikt wor den. Bovendien kunnen de vlieg velden van een kleinen staat ge bezigd worden als bases voor dee- len van de luchtstrijdkrachten van de bondgenooten. Want ze ker is wel, dat een eventueele toekomstige oorlog in ieder geval een oorlog van twee statengroe- pen tegen elkaar zal zijn. Een oorlog, welke Nederland alleen tegen een anderen staat zou moe ten voeren, is ondenkbaar. Men denke aan dit verband maar eens aan de uitspraak, dat de Engel- sche grens aan den Rijn ligt. In dien wij tot een oorlog gedwon gen worden, zullen wij aan onze zijde dus steeds machtige bond genooten hebben. In een hoofdartikel van de N. R.C. wordt er in dit verband nog op een belangrijk feit gewezen. Indien ons land in een gewapend conflict zou worden betrokken, kan een machtig tegenstander als hfl zulks wenscht ons leger voor korter en of langeren tijd als offensief orgaan uitschakelen door het achter een bepaalde lijn terug te dringen en daar opge sloten te houden. Dat eischt slechts het tijdelijk inzetten van overmachtige krachten, die na het terugdringen elders kunnen worden gebruikt. Ten aanzien van de luchtvloot van de zwak kere, zoo merkt nu de N.R.C. te recht op, geldt dit geenszins: het is onmogelijk om permanent en overal het meesterschap in de lucht te hebben; de zwakkere kan zich dit meesterschap des- ge wenscht plaatselijk en tijdelijk verzekeren, in het uiterste geval zelfs door een deel van zijn lucht strijdkrachten te doen optreden uit luchtbases van de bondge nooten. Juist dezer dagen heeft ook kolonel Best, commandant der luchtvaartaf deeling voor krijgs wetenschappen in een lezing nog eens gewezen, op 't groote voor deel, dat een behoorlijk georga niseerde luchtvloot biedt. Kolonel Best heeft bij déze gelegenheid uiteengezet, wat wij noodig heb ben een luchtvloot met 'n sterk te van 214 oorlogs vliegtuigen en 30 schoolvliegtuigen, t.w. lucht verdediging: 48 jachtkruisers, 24 jachtvliegtuigen en 16 bombar deervliegtuigen strategische ver kenning: 12 vliegtuigen, veldleger 24 jachtvliegtuigen en 72 andere vliegtuigen; opleiding: 18 oorlogs vliegtuigen en 30 schoolvliegtui gen. Met deze organisatie kan door de luchtmacht op redelijke wijze worden voldaan aan normaal te verwachten opdrachten, mits re kening wordt gehouden met de volgende eischen: 1. Reeds in vredestijd moet bovendien aan reservevliegtuigen in tweede lijn kunnen worden beschikt over ten minste 2/3 van het aantal der organieke sterkte in eerste lijn; 2. De nationale vliegtuigindustrie moet aan hooge eischen van pro ductiviteit voldoen. Zooals al gezegd, zal dit alles veel geld en veel tijd kosten. Speciaal de organisatie van onze eigen vliegtuigindustrie, die hoogst noodzakelijk is, daar men in het buitenland bijna geen ge legenheid meer heeft, tot 't doen van groote bestelling, zal nog vele moeilijkheden met zich brengen. Maar in ieder geval is in Neder land op 't oogenblik de wil aan wezig, om de verdediging van ons land op de best mogelijke wijze voor te bereiden. En waar een wil is, is tot dusverre nog steeds een weg gevonden. Te Huizen ia een nieuwe kortegolfzender in aanbouw voor de P. C. J. Gisteren was het juist 10 jaar geleden, dat de eerste kortegolfzender over de aarde klonk. ontwerpen tot wijziging van onze Grondwet. Ook in de Eerste Ka mer is men van meening, dat de voorstellen van geringe beteeke- nis zijn, en een aantal leden plei ten voor een meer intensieve herziening. Deze leden zijn het niet eens met de Regeering, die van meening is, dat de tijd voor grondige herziening nog niet ge komen is. Er werden eenige be zwaren geopperd met betrekking tot de mogelijke uitsluiting van revolutionaire volksvertegenwoor digers en de beperking van de parlementaire onschendbaarheid. Over het algemeen echter be schouwt men de wetsontwerpen als niet belangrijk. Luchtbeschermingsoefening in Gelderland. In Gelderland werd een lucht beschermingsoefening gehouden, welke alleszins bevredigend ge acht mag worden. De oefeningen welke door den min. v. Binnenl. Zaken, mr. J. A. de Wilde, werden bijgewoond, hadden een vlot ver loop. Vooral over de avondoefe ningen, welke uitsluitend beston den uit dooven en afscherming van verlichting, konden de auto riteiten tevreden zijn. Het ver keer lag vrijwel stil, de weinige auto's reden met gedempte lich ten. Hoewel nog niet de ge- wenschte absolute duisternis be reikt was, was het resultaat toch aanmerkelijk beter dan bij vorige oefeningen. Een zeer interessant en technisch perfecte bijzonder heid was de reportage van de A. V.R.O., welke werd gegeven van uit het waarnemingsvliegtuig der K.L.M. en die voor alle luisteraars zeer goed verstaanbaar was. H.M. de Koningin op de Jaarbeurs. H.M. de Koningin heeft deze week aan de Utrechtsche Jaar beurs, die ook dit keer weer een groot succes is geworden, een be zoek gebracht. Onze vorstinne heeft zich langs de verschillende stands laten leiden, en gaf vele malen blijk van Hare waardee ring over het groote werk, dat hier weer tot stand is gebracht. In aansluiting aan dit bezoek maakte H.M. de Koningin een rijtoer door Utrecht, die 'n ware triomftocht is geworden. Nederlanders in het Spaansche controlestelsel. Twee Nederlanders hebben hooge functies gekregen bij het Spaansche controlestelsel. De vice-admiraal M. H. van Duim is benoemd tot algemeen chef van het controlebureau en schout-bij nacht J. C. S. Olivier tot chef van de controle ter zee. De beide Nederlandsche zeeofficieren heb ben hun benoeming door de non- interventiecommissie aanvaard en vertrokken reeds Maandag naar Londen. Nederlandsche schepen aangehouden. In de afgeloopen week ?ijn, tot onze pijnlijke verbazing, ver scheidene Nederlandsche koop vaardijschepen in de Spaansche wateren aangehouden. Eerst werd de „Triton", geladen met sinaas appelen, door een gewapenden trawler der rechtsche troepen naar Ceuta gebracht. De K.N.S. M. heeft onmiddellijk de regee ring hiermede in kennis gebracht waarop Dr. Colijn, onze minister president, onverwijld telegrafisoh opdracht gaf aan den kruiser „Java", om zich derwaarts te be geven. Ook het pantserschip „Hertog Hendrik" zal naar de Spaansche wateren gaan, om al daar zoo noodig steun te verlee- nen aan de Nederlandsche koop vaardijschepen. Nauwelijks waren de berichten omtrent deze aan houding en in beslagneming der lading gepubliceerd, of daar werd reeds melding gemaakt van een nieuwe aanhouding. Ditmaal was het de „Serooskerk" van de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij, die door een schip van de Franco vloot werd aangehouden en naar Ceuta gebracht. Het schip was geladen met stukgoederen en naar men ons mededeelde, was er, wat betreft de lading, geen enkele reden tot aanhouding. Na eenige uren werd de „Serooskerk" weer vrijgelaten. Intusschen heeft de Nederlandsche gezant te Tan- ger, de heer F. Gerth van Wijck, protesten ingediend bij de auto riteiten te Ceuta; de „Triton" is echter nog niet vrijgelaten en de lading moet als verloren worden beschouwd. Ongeval Handelsmissie in Zuid-Amerika. De Nederlandsche handelsmis sie, welke onder leiding van Jhr. v. Karnebeek naar ZuidAmerikaj was vertrokken, teneinde econo mische onderhandelingen te voe ren, heeft te Rio de Janeiro een ongeval met de auto's gehad; waarbij de secretaris der missie, Jhr. van der Wijck, zoo ernstig werd gewond, dat hij in het zie kenhuis moest worden opgeno men. Enkele andere heeren wer den licht gewond In verband met het bezoek der Nederlanders zal een straat in Rio de Janeiro den nieuwen naam van „Kon. Wil- helminastraat" krijgen. Tevens zal een groot banket aan de Ne derlanders worden aangeboden. Behandeling der wetsontwerpen v. d. Grondwetsherziening in de Eerste Kamer. In de Eerste Kamer heeft men in behandeling genomen de wets Mussolini naar Lybië. Niet alle belangrijke reizen laat de Duce aan zijn schoonzoon Graaf Ciano over. Ook zelf gaat hij wel op stap, zij het dan ook in het binnenland. Aan boord van de kruiser „Po- la" is hij in Lybië aangekomen. Verder bevonden zich niet min der dan 140 journalisten aan boord. Men kan dus niet zeggen, dat Mussolini niet goed bewaakt is. Nu het doel van de reis: Ten eerste bijwoning van de vloot- manoeuvres, ten tweede inwij ding van den weg van 1800 km. lengte, welke de verbinding vormt tusschen. Tripolis en Egypte en ten derde zal de Duce de kolo niale tentoonstelling te Tripolls openen. Wat de vlootmanoeuvres betreft, dit is wel uit politiek oogpunt het belangrijkste gedeel te van het bezoek. Het gaat hier om het probleem van het sluiten der Middellandsche Zee. Het eiland Pantellaria neemt in het Italiaansche bewapeningsprogram dan ook een plaats van groote beteekenis in. Reeds vorig jaar werd het verboden, over dit eiland te vliegen. Daar het echter geen goede diepe havens bezit, is het voor de vloot van minder betee- kenis, maar als steunpunt voor vliegtuigen kan het goede dien sten bewijzen. Ook de kustweg dwars door Lybië, welke in zoo'n korten tijd tot stand gekomen is, is van strategische beteekenis. Hier toch denkt de Duce in geval van nood groote troepenverplaatsingen te plaats hebben. Dit natuurlijk vooral met het oog op Engeland, waarmede het op het oogenblik echter in de grootste vrede leeft. Op werkelijk vorstelijke wijze is Mussolini te Tobroek ontvan gen. Even later is hij per vlieg tuig naar de Egyptische grens vertrokken. De defensie-leening is door de Fransehe senaat goed gekeurd. Nu behoeft het dus al leen nog door President Lebrun onderteekend te worden. De lee ning zal ten hoogste 101 milliard francs bedragen. Van verschillen- zijn verdedigingsplan ondervon den. Er waren ook senatoren, die meenden, dat dit de „Nieuwe koers" was, welke de regeering nu insloeg, nadat haar andere expe rimenten mislukt waren. Hoe het ook zij, in ieder geval schijnt het, dat de laatste maatregelen der regeering Frankrijk meer ver trouwen in zijn toekomst geven. Duitschland heeft zijn antwoord inzake het westelijk pact overhandigd, maar officieel is van den tekst nog niets bekend. Zoodat het beter is met commentaar hierop nog even te wachten. In de Belgische senaat gaat het tegenwoordig rumoerig toe. Tot nog toe was het gewoon te, dat voor „toevallige" vaca tures tusschentijdsche verkiezin gen werden gehouden. Nu is er een wetsontwerp ingediend, om in den vervolge dergelijke ver kiezingen te verbieden. Het wets ontwerp werd aangenomen, ech ter zeer tegen den zin van de rexisten, die hun meening niet onder stoelen of banken staken. Dat is hun goed recht, maar het mag toch niet zoo ver komen, dat zij zich zelf vergeten, en hun buurman met hun handen ken nis laten maken. Want als een begint te slaan, dan wordt het direct een formeele vechtpartij. Zoo ging het in de Belgische se naat. De president schorste de vergadering en de openbare tri bunes, evenals die van de pers werden ontruimd. Het zal dan ook wel niet zeer verheffend zijn geweest, toen die vroede vaderen aan het vechten sloegen. Degene, die de eerste klap uitdeelde, graaf Degrunne, heeft zijn ex cuus aangeboden, waarmede het incident weer is bijgelegd. De wet op de tusschentijdsche verkiezingen heeft echter nog geen betrekking op de vacature van den laatsten tijd. De strijd gaat nu tusschen Van Zeeland en Degrelle. De strijd in Spanje duurt nog steeds voort. Men schijnt met de controlemaatre gelen toch eerder klaar te zijn, dan men gedacht heeft, want naar alle waarschijnlijkheid zul len deze den 13den Maart in wer king treden. Met wisselend geluk bekampen de partijen elkander, hoewel op het oogenblik de witten weer iets in het voordeel schijnen te zijn De stakingen in Amerika. Nu de stakingen bij de General Motors voor de arbeiders gunstig verloopen zijn en de stakers bo vendien de sympathie van de re geering hebben, hebben ook in andere automobielbedrijven de arbeiders het werk neergelegd. De arbeidsvoorwaarden zijn in het land van den dollar weliswaar veel slechter dan in de meeste Europeesche landen, maar de „uitvinding', van het bezetten dei fabrieken, is toch eigenlijk iets, wat niet goed te praten is; de fabrieken toch zijn niet 't eigen dom der arbeiders, en de staat moet ieders eigendom bescher men, zoodat hierin de Ameri- kaansche regeering te kort schiet Bi Mn do Koningin bracht een bezoek aan de 86ste jaarbeurs te Utrecht. Tijdens een rondgang over de terreinen, waar H, M, de Koningin werd voorgelicht door den heer F, H, Fentener van Vllsslncen, voorzitter van den Raad van Beheer,.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8