PLANKENKOORTS m Tandheelkundig Instituut Dentoform Een Belgisch verkiezings experiment. 3 CARLTON BIOSCOOP IVOROL Uitgave i DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Gedenkt den Sabbathdag. Soest Prinses Juliana en Prins Bernard te Zeil am S©@. Het werkloozencijfer zakt. Het minste tandbederf DE HETER CDUQAMT waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soesier Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie s worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 2 April 1937. No. 13. Welke beteekenis de uitslag zal hebben. Romaansch en Germaansch Fascisme. Dit artikel wil een bijdrage over actueele politiek wezen, zonder "dat 't een politiek artikel zal zijn. Het fascisme is nu eenmaal «en modern en belangrijk verschijnsel en ver dient daaarom ook groote aandacht. Opmerkelijk is, dat het heeft kunnen wor tel schieten in landen, welke onderling een geheel tegengestelden volksaard vertoonen. Denken we maar eens aan Italië en Duitsch- land. Is het inderdaad verwonderlijk, dat de bevolking van deze beide landen, die toen ieder een zeer eigene cultuer hebben en ge woon zijn om zoo verschillend te reageeren, een gelijke geschiktheid vertoonen om zich te schikken naar een stelsel, waarvan de dictatuur de grondslag is Neen! De Romaansche volkeren hebben impul- feleve karaktertrekken. De menschen zijn er zeer beweegelijk, spontaan, oppervlakkig, gauw meegesleept. De geschiedenis bevat 'n overvloed van bewijzen, dat er soms maar kleinigheden noodig zijn om de massa haar geestelijk evenwicht te doen verliezen, de opvoering van een tooneelstuk kan aan leiding zijn tot het uitbreken van een bloedige revolutie. Ze zijn van zulke laaiende sponta niteit, dat ze er gemakkelijk toe komen om achter welken profeet ook, aan te loopen, als die zijn ideeën maar met verve naar voren weet te brengen en door woord en gebaar, bij voorkeur ook met gebruik van fcieuwe propaganda-methoden, de massa weet te boeien en te begeesteren. 1 De beweging van Musolini in Italië is ?n korten tij'd tot macht gekomen. Vlak voor den Duce waren het enkele anarchistische leiders, die het volk tot zich wisten te trekken, Italië was een toon beeld van den chaos. Gewerkt werd er haast tiiet meer. De eene fabriek na de andere werd door arbeiders bezet, die er de roode vlag heschen, den boel vernielden en- het maatschappelijk raderwerk aldus lam legden. In enkele maanden tijds was het *aanzien van het land radicaal veranderd en 99 pet. van de anarchistische raddraaiers schreeuwden fcich de kelen heesch met daverende „Eviva el Duce"-s ter eere van Mussolini. Zulke volkeren wisselen gemakkelijk van Idealen, maar zonder deze laatoten kunnen ze het niet stellen; hun onzelfstandighe'd ver- eischt de steun van een grooten medemensch of van wat ze daarvoor houden, den steun dus van een „leider". De geschiedenis van alle Romaansche vol keren wijst deze behoefte uit, de behoefte echter óok om van tijd tot tijd van ideaal en van leider te wisselen. Zoo gaat het in Italië, Spanje, de Midden- en Zuid-Amerikaansche republieken, in Roemenië Frankrijk, België enz. Hoe meer deze volkeren van het Ro maansche centrum verwijderd wonen en met andere volkeren en culturen contact hebben, des te minder scherp komt de ei^en volks aard in het openbare leven tot uiting, maar de aard is er en doet zich gelden. Tot zelfs in België, waarover straks. Geheel andere karaktertrekken hebben de Germaansche volkeren, in het bijzonder de Duitschers. Hun spontaniteit is niet sterk; hun impulsiviteit is gering; hun reactie is traag. Hun handelingen zijn veel sterker op de rede ingesteld, maar deze rede ondergaat in aanzienlijke mate den invloed van een slaaf schen (slavischen) geest. De Germaan heeft weinig individueel zelfvertrouwen. Van daar dat de Duitscher die in den vreemde komt zaken doen, zich veelal kenmerkt door onderdanigheid. Sterker dan welke buitenlan der echter ook, voelt de Duitscher zich sterk als het lid van een verbonden volk; hij heeft ontzag voor zijn eigen kracht, wanneer die vereenigd is; hij is zich „bewust" als onder deel van de massa. Hij vereert het „kolos sale", massale, onafzienbare. Hij schaart zich graag in de rij, omdat hij zich dan te duch ten weet. Vandaar, dat de Duitscher ook met ver eering opziet naar den sterken mensch met diens bindende gedachte, die het volk in geslotenheid weet samen te voegen. De Duitscher zal, wanneer de eenheid, de mas sale macht en kracht eenmaal is verkregen, deze niet alleen met het gevoel maar ook met zijn verstand aanvaarden en daarom zal het fascisme zooals het zich bij onze Oosterburen onder der naaam van nationaal- socialisme heeft gevestigd ofschoon het pas jaren na het Italiaansche fascisme groeide, waarschijnlijk nog langen tijd bestaan, als 6e Romaansche volkeren weef met ninuwe ideeën zijn bezield. Het Nederlandsche volk is van Germaansch ras, maar door de geografische ligging van het land, door zijn vroegere verbondenheid met Romaansche volkeren en vooral door een eeuwen langen strijd voor eigene vrij heid en zelfstandigheid, heeft 't volkskarak ter een smeltproces ondergaan, waaruit het met een geheel eigen karakter naar voren is gekomen, een karakter, dat zich door objecti\i;eit en vooral door een groote nuch terheid kenmerkt. Het Nederlandsche volk heeft een sterke behoudzucht, die uitgaat naar het goede, wat het in het verleden leerde waardeeren en die wantrouwen opwekt tegen het nieuwe, dat uit den vreemde tot ons komt. We zijn niet impulsief, noch explosief ge noeg om onder de begoocheling te geraken. Daarnevens hebben we in den loop van eeuwen geleerd, dat onze kracht niet schuilen kan in het massale, maar slechts in de ver- zekerdheid van den eigen wil en in de nauwgezette overweging van het eigen be lang. Ons volk is individualistisch. Dat moge wel eens omslachtig zijn bij verkiezingen, wanneer tientallen politieke partijen naar on zen gunst dingen, deze individualiteit brengt toch een sterke bekoring mede, omdat we hier bij alle verschil van inzicht geen behoefte hebben om elkaar af te slachten, maar 'n vrij hooge graad van verdraagzaam heid de band is, welke de eenheid vlecht uit de verscheidenheid. We gelooven, dat het goed is om een en ander nog eens naar voren te brengen, nu de volgende week in België eeii par- tiëele Kamerverkiezing plaats heeft, welke als een. referendum vóór of tegen het fascisme wordt aangemerkt. We verwachten, dat de uitslag van deze verkiezing ten onzent meer deren zal verrassen door het vrij hooge stem- mencijfer, dat we voor den fascistenleider (rexisten-leider) voorzien. De Belgen staan, geheel voor wat de Wa len betreft en ten deele voor wat de Vla mingen betreft, sterk onder den invloed van de Romaansche cultuur, terwijl bij een ander deel der Vlamingen, door een geestelijk on derdrukking van eeuwen, sterk het Germaan sche stambewustzijn is gaan spreken. In België vindt het fascisme daardoor een goeden voedingsbodem. Toch gelooven we, dat ook België op den duur te zeer slechts uitloop er van zoowel de Romaansche als de Germaansche cultuur zal blijken te zijn dan dat het fascisme er zich machthebbend zal kunnen vestigen. Niettemin, het cijfer, dat de Belgische fascistenlcider Degrelle er in den stembusstrijd van de volgende week zal behalen, kan verrassend zijn. We schatten het op tenmin ste 30 pet. van het totaal. Daarbij houde men in 't oog, dat Degrelle, door een zijner vertegenwoordigers en diens opvolgers in de Kamers te gelasten om ont slag te nemen, een partiëele verkiezing voor of tegen het fascisme heeft kunnen uitlokken in het voor hem gunstigste district van het land, n.1- in de hoofdstad Brussel, het „kleine Parijs", waar de Fransche (Ro maansche) invloeden altijd heel sterk zijn geweest en waar een bevolking huist, op wie het grooten indruk maakt, als een jon-_ ge, zeer welbespraakte leider er met voor ons Nederlanders ongekend pathos nieuws Ideeën komt voordragen. Vergeten we niet, dat het Belgische volk juist jaren van gerechtvaardigde teleurstelling in het beleid der groote politieke partijen achter den rug heeft. Vergeten we niet, dat Brussel iets heel anders is dan België. En dat België niet te vergelijken is met ons Nederland, dat dapper zijn eigen cultuur wenscht te handhaven. In de christelijke „Rotterdammer" troffen we het volgende stukje, dat wij overnemen, omdat 't vermoedelijk ook velen onzer plaats- genooten uit het hart gegrepen is. Het Nederlandsche volk vergezelt in ge dachten het Prinselijke Echtpaar op zijn tochten in den vreemde en gunt het gaarne de ontspanning op Poolsche sneeuwvelden en Oostenrijksche Alpen of aan de Cöte d'Azur. Voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van de jonggehuwden stijgen in de samenkomsten van Christus' gemeente en in Vredefcofstr. 9 - Soest SPREEKUUR MAANDAG-S van 9—12 UUR. VULLINGEN vanaf f 2.— GEHEELE GEBITTEN f 30 ALLES INBEGREPEN. de huiselijke godsdienstoefeningen gebeden op naar Gods troon. Verzwegen mag echter niet, dat ons Chris telijk volksdeel telkens met smart en droef heid verneemt hoezeer de Zondag ontluisterd wordt en de Zondagsheiliging in het gedrang komt. Wij zien volstrekt niet over het hoofd, dat met name het Duitsche volk „ruimer" opvattingen omtrent de Zondagsviering hul digt dan Cahinistisch Nederland en wij denken er ook niet aan andere volken als het ware geestelijke voorschriften op te leggen; maar het gebod Gods wijkt niet voor traditie of landsgebruik. Gewoonte neemt de schuld niet weg. Een en andermaal wezen wij in het voor bijgaan en in voorzichtige termen reeds op deze dingen, maar wij achten ons niet ver antwoord, wanneer wij over de gepubliceer de feiten, welke de consciëntie van geloovig Nederland schrijnen, niet openlijk en ronduit het licht en het oordeel der Schrift laten vallen. De eisch van Gods Wet moet naar het voorbeeld van trouwe Godsgezanten niet in de laatste plaats aan vorsten en grooten der aarde worden voorgehouden. Want die Wet geldt voor allen, ,,'t zij laag van staat of hoog met eer gekroond". Hier is echter ook in het geding de sym pathie van ons Christelijk volksdeel voor Prins en Prinses. Deze hartelijke toegenegenheid zou een deuk krijgen, wanneer het jon^ paar, straks in ons midden teruggekeerd, hier 1 te lande zoo weinig rekening zou houden met het Sabbathsgebod als thans volgens de persberichten het geval is. Eerbied voor ae Kroon en liefde voor het Oranjehuis zouden ook van ons gevraagd mogen worden, maar de innige verhouding zou er onder lij len. Doch wat van veel grooter beteekenis is: een schoone traditie van het Oranjehuis zou verscheurd, met de eigen belijdenis zou ge broken worden; terwijl ten slotte en boven al gehandeld zou worden in strijd met het gebod, dat ook voor vorsten geldt: „Gedenkt den Sabbathdag, dat gij dien hei gt". „JA ZEKER, ROOKT U GERUST, MAAR DENK ER OM ALLÉÉN RIJPE TABAK? NIEMEUERj STERTABAK VAN 5TOT15 CU KALFORT f CARLTON THEATER. PLANKENKOORTS. Szöke Szakall cn Otto Walburg dragen deze amusementsfilm, en 't is vooral eerstge noemde, die 't hier doet. Hij weet van niets iets te maken en hoe onbeduidend een voorval ook is, door zijn spel en mimiek weet hij iets kostelijks te Burgemeester Grothestraat 58, Soestdijk Telefoon 425 Vanaf Vrijdag 2 April tot en met Donderdag 8 April, elke avond 8.15 uur. Zondagmiddag 2.15 uur matinee. Het groote Weensche amusements-filmwerk In de hoofdrollen de twee groote komieken Szöke Szakatl en Oilo Walburg. Verder uitgebreid bijprogramma, waarin Fox- en Polygoon-Journaal en opnamen van wanneer lullen we dat ontsierende plakkaat heeJamaaJ kunnen afscheuren O é&fèïp: r— Zoo kwam het werkloozencijfer i Eindelijk dan toch tot staan, |Wamt ruim' zesentwintigduizend I Zijn er weer aan 't werk gegaan Na zoovele bange jaren Dat het als-maar slechter ging, JComt dus eind'üjk ook in Holland De onverwachte kentering. De werkloosheidsschoonmaak is nog In het allereerst' begin En reeds gaat het Moeder Holland Al iets beter naar den zin, Ze vuurt al haar medewerkers Dan ook alle dagen aan, n Want er is nog heel wat rommel* Die eerlang moet van de baan. Aller oogen zijn in Holland Op dat eene punt gericht, Want er kwam bij enkele buren Immers ook al weer wat licht! Voorwaarts klinkt het allerwegen Voorwaarts nu, met vaste hand.1 ^)at is immers in t belang van Hoog en laag in Nederland, scheppen. Ook in dit blijspel lanceert hij tallooze grappen en domheden. Hij speelt hier voor onhandige krt ilenlersbediende, wordt op een onverwacht oogenblik voor een jagende ban kier gehouden en op een nog onverwachter oogenblik voor een drama isch tooneelspeler, die voetstoots geëngageerd wordt om dan vervolgens het geluk te hebben, dat hem voor een geheel mislukt optreden de gTga voor een heel jaar wordt uitbetaald en hij den winkel kan overnemen, vanwaar hij een maal smadelijk is weggejaagd. Dit geluk had de kruideniersbediende tj danken aan den impresario Otto Walburg, die op zoek naar een acteur, die flink bulderen kan de ruzie van den kruideniersbediende met z'n meisje hoort, en meent in Szöke den man gevonden te hebben, die tot in de verste uithoeken van een theater te verstaan is. Szöke vergeet de weldaad van den door zijn schuld aan den dijk gezetten impresario niet en Otto krijgt het baantje van kruideniers bediende in Szöke's winkel. Szöke vindt volop gelegenheid de eene zotheid na de andere te verzinnen en de grenzenlooze domheid van zijn omgeung geeft hem daartoe een overvloedige gelegenliei l, zoodat er aan amusante momenten geen einde komt. Als nieuwbakken auteur moet hij bijv- optreden in Shakespeare's Julius Caesar, het. geen natuurlijk tot een schandaal in het thea ter leidt, en, aan de artistendeur gezet, krijgt Szöke met z'n gouden épauletten nog do eer van een juist passeerend corps mariniers. Otto Walburg helpt voortreffelijk de zot- i heden ten top te voeren, stapelt onhandig heden op elkaar, welke niet na te vertellen zijn. De muziek van deze vroolijke geschie denis is van Paul Abraham. i In het bijprogramma vertoont Carlton dez« week H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Pr, Bernhard in het winterverblijf Zeil ara Se-e, AANBESTEDING. Namens den heer H. W- Ran werd Zater dagmiddag om 4 uur door den architect N.I-V.A., P. Beekman, in café Zonneheuvel aan de Torenstraat aanbesteed: Het verbouwen van perceel Soesterberg- schestraat, hoek Gallenkamp Pelsweg (Han delshuis). Inschrijvers waren de H.H-: H, Klein, Soest f 4561 Fa. Rams en v. d- Broek, Soest f5228.— C. Wijnands, Soest f5279 W. Elzenaar, Soest f 5400— N.B. Bouw- en Adm. Mij., Soest f5530-—- W. v- Asch, Soest f6265— J. Mets, Soest f6488.— en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta

Soester Courant | 1937 | | pagina 1