Ijsbaan geopend? Neen! J Rond het Paleis Soestdijk. Maar Van den Breemer's ROOMIJS is er weer! v. d. Breemer K"t'*d N"L%r m 2502 Van over de grenzen. fficieel ekennisgevingen Soest Kerkberichten* KONINKLIJK BEZOEK. Vrij onverwachts heeft Hare Majesteit de Koningin Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht aan *t Paleis Soestdijk. Te ongeveer twee uur werd de aandacht van het publiek getrokken door het bekende uitleggen van den looper"". Dit was voor .velen een teeken om zich vol blijde ver wachting op te stellen bij de ingang van het Paleis. Omstreeks kwart voor drie verscheen de bekende zwarte hofauto met de Oranje standaard. Hare Majesteit was vergezeld van een hofdame. Zij was gekleed in een bruine bontmantel met bijpassende muts. Vriendelijk beantwoordde Hare Majesteit de hartelijke toejuichingen van het talrijke pu bliek. Bij de ingang van 't Paleis werd Hare Ma jesteit verwelkomd door den intendant Jhr. de Jonghe van Zwijnsbergen. DE RIJKS VELD VACHT GEÏNSPECTEERD! Kort nadat Hare Majesteit ten palcize was gearriveerd, marcheerde de nieuwe brigade der Rijksveldwacht naar binnen. Deze twintig mannen maakten in hun keu rig verzorgde uniform 'n buitengewoon pret- tigen indruk en zullen volkomen in staat blijken voor 't verrichten van de gevraagde diensten. Hare Majesteit inspecteerde de nieuwe bri gade en heeft" niet nagelaten haar hoge goedkeuring over de birgade uit te spreken. EEN LANG BEZOEK! Het geduld van degenen, die voor 't paleis hebben gewacht op 't vertrek van Hare Ma jesteit, is wel op een zware proef gesteld. Het werd vijf, zes uur en nog steeds ïwerden er geen voorbereidingen voor 't ver trek getroffen. Eindelijk te ruim zeven uur, 't was toen reeds lang donker reed de hof- huto weder voor en vertrok Hare Majesteit in de richting Amersfoort. DE KONINGSLAAN. De werkzaamheden op de Koningslaan na deren thans hun voltooiing. Door velen werk- joozen uit Baarn is in werkverschaffing 'n jl60-tal halfcirkelvormige perken aangelegd. Om *t andere perk zijn er 'n 40-tal rho- dodendrons ingeplant. In totaal niet minder dan 3200 struiken. In de overige perken zal 'n groote af wisseling van rozen en lage heesters ge plant worden. Ook in 't park is 't aanzicht veranderd. Overal onder de boomen steken de gele en blauwe crocusjes hun kelken omhoog. Het geeft aan 't park een vroolijk aanzien, deze kleurenweelde. Spoedig zullen ook de nar cissen, hyacinthen en tulpen bloeien. Het gazon midden voor 't paleis is echter onveranderd gebleven en heeft niets van z'n statie ingeboet. HET GESCHENK VAN DE JEUGD. In aansluiting op de mededeeiingen van het Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk, vernemen wij. dat dezer dagen met de aanleg van de sport, en tennisvelden en den bouw van het daarbij behoorende paviljoen wordt aange vangen. Dit is met de inrichting van de bi bliotheek in het paleis, het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd, waarin ge* symbolisecrd zullen zijn twee groote waarden van het jeugdleven: geestelijk-intellectueel' en lichamelijke training. Op het sportterrein, dat op ongeveer 7 minuten loopen van het paleis ligt, komen twee tennisbanen, terwijl daaromheen gele genheid bestaan voor de beoefening van ver schillende soorten sport. Het paviljoen zal omvatten een groote zit kamer, waaaan aansluirtend de kleedkamers met douche-gelegenheid zijn geprojecteerd. Voor de zitkamer komt een groot terras, van waar men een goed overzicht over de tennisbanen heeft. Het paviljoen wordt uitgevoerd in bak steen met een plint in klinkers, terwijl het metselwerk daarboven, in overeenstemming met het paleis, wit gesilicaat wordt. Het wordt gedekt met een rieten kap. Architecten zijn de heer en ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk en ir. A- J. van der Steur. Het terrein wordt aangelegd en beplant volgens het plan van den landschapsarchitect, dr. ir. J. T. P. Bijhouwer. Voor nieuwe inwoners belangrijk om eens ken nis mede te maken. Elke hoeveelheid kan op elk tijdstip worden bezorgd. 0 Burgemeester en Wethouders van Soest. Gelet op art. 75 en vlg. der Lager Onder wijswet 1920; Brengen ter openbare kear liis, dat dc Raad dezer gemeente in zijne ^eigadering van 24 Maart 1937 heeft besla ten de wettelijk voorgeschreven medewerking ie ve Te en en ten aanzien van de aanvrage van het R.K- Kerkbestuur van de parochie van Öe Onbevlekte Ontvangenis der H. Maagd Maria te Soestdijk om aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Mariaschool zulks wegens stijging van het aantal leer lingen dier school, j Soest, 31 Maart 1937. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter openbare kennis, dat op 24 Maart 1937 bij hen is ingekomen e£ii ver zoekschrift van C. van Ooijen, van beroep melkhandelaar, wonende te Soesterberg om een verlof B. in de navolgende locahteit voorlocaliteit(winkel) van het perceel, plaat selijk gemerkt no- 81 en gelegen aan den .Verlengde Postweg aldaar. Binnen twee weken 11a de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het ver- leenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, den 31 Maart 1937. 1 Burgem. en Weth. voornoemd, De loco Burgemeester, GA SI IJLE. De Secretaris, J. BATENBURG. SOESTER SCHAAKCLUB. Zooals reeds vroeger gemeld werd, is een 'groot schaaktournooi uitgeschreven op 5 en 6 Mei (Hemelvaartsdag). Ongetwijfeld brengt 2rulk een tournooi groote financieele uitgaven met zich mede. Moge velen, ook niet-schakers, dit streven tot het houden van een groot tournooi steunen door een storting op giro nummer 191949, ten name van den heer H. J. Heuff, Soestdijk. De promotie- en degradatiewedstrijden heb ben een onregelmatig verloop wegens het niet opkomen van vele leden op den club avond. Laat ieder lid er toe medewerken .voor een ordelijk verloop van deze wedstrij den, aus reserveer Uw Dinsdagavond voor de Soester Schaakclub. Oplossing probleem nr. 25: Dh2gl- Goede oplossingen ontvangen van de da tnes H, C. Coops en A- Bt Spijker en de 1 heeren: C. G. v. Bavel, J. Brandenburg, A. v. Dijk, J- M. Heesbeen, J. Kromhout, K. Plas, K. Post, J. v- 't Riet en Th. de Ruig. Op den eerstvolgende club-avond zal de loting plaats vinden van den probleem op- lossingSwedstrijd. Alle deelnemers, ook niet- leden, worden verzocht hierbij tegenwoordig te zijn. Club-avond: iederen Dinsdagavond, in de bovenzaal van Carlton, Burgem. Grothe- .straat, Soestdijk. GEM. KEURINGSDIENST. Overzicht over de maand Februari 1937- Geslacht op de N.V- Centrale-Slachtplaats: 36 runderen, 4 paarden, 5 pinken, 9 vette kalveren, 81 varkens en 1 schaap. Huisslachtingen: 2 runderen, 1 vet kalf, 19 varkens en 1 schaap. Ingevoerd werd: 9632 KG. vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bij: 5 runderen en 3 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop in 't klein onder Toezicht"': 5 runderen. Uit nood werden gedood: 6 runderen. Gestorven: 9 nuchtere kalveren >en 1 varken. Afgekeurde geheele dieren: 1 rond, 9 nuch tere kalveren en 1 varken. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: ll paar longen, 5 harten, 13 levers, 3 milten, 5 paar nieren, 3 magen, 3 stel darmen, 3 uiers, 1 borstvlies en 5 lymphklieren. Van varkens: 8 paar longen, 1 hart, 2 levers, 1 paar nieren en 3 lymphklieren. Van kalveren: 2 paar nieren. SOESTER EIERVEILING. Op de heden gehouden eierveiling noteer den we de volgende prijzen. Gr. Kippeneieren f3-65 per 100- Kleine kippeneieren f 3.40 per 100- Eendeneieren f 1.40 per 100. ARBEIDSBEURS. Heden waren in totaal 368 personen in geschreven. De cijfers voor de verschillende ambachten zijn als volgt: Timmerlui 16, metselaars 26, schilders 28, stucadoors 5, opperlieden 47, grondarbeiders 4, tuinlui 30, losse arbeiders 50, Boekhou ders 3, boekbinders 1, huish, diensten 8, onderw. pers. 1, chauffeurs 3, werksters 6, drukkers 2, letterzetters 1, meubelmakers 3 en loodgieters 3. E.S.V.O. Wat de resultaten zijn van de bezorging van drukwerken, vlugschriften, couranten enz., waarop de ontvanger geen zeker recht kan doen gelen, is zoo zachtjes aan wel aan vele neringdoenden, vereenigingen enz. gebleken. Zij die al eens dergelijk werk lieten uitvoe ren, zullen zich ongetwijfeld nog vele malen bedenken, voor zij weer dergelijk werk laten verrichten. Het resultaat is meestal, dat de voorraad, welke voor de geheele gemeente bestemd was, slechts in een klein gedeelte brieven bussen terecht komt, dat groote partijen te recht komen in afgelegen sloten of verstopt worden ia den grond, terwijl het materiaal ook vaak blijk heeft gegeven zeer goed ver brand te kunnen worden. In dit verband is het ons aangenaam te kunnen melden, dat een zeer vertrouwd adres zich onder den naam Eerste Soester Ver- spreidings-Onderneming (E.S-V-O.) heeft op geworpen, deze werkzaamheden op voortref felijke wijze en onder controle te laten uit voeren. Wij weten hoe riskant het is, z.g. ver trouwde personen voor deze werkzaamheden te noemen. Waar wij het hoofd dezer onderneming echter kennen als zeer betrouwbaar, durven wij^ voor ditmaal een uitzondering te maken. De inrichting is gevestigd Braamweg 44. STEMMING GROSLIJST. Zondag a.s. zal door de R.K. Kies-Ver- eenigingen te Soest en Soesterberg de stem ming voor de Groslijst der Tweede Kamer verkiezing worden gehouden. Te Soest is daartoe gelegenheid in de parochiehuizen St, Joseph en St. Ludgardis en te Soesterberg in het gebouw der Kath. Mil. Vereeniging- REVUE SOESTERBERG'S GEMENGD KOOR. In verband met de viering van het 10-jarig bestaan van „Soesterberg's Gemengd Koor'" zal op Zaterdag 3 April in „Huis ten Halve" een revue worden opgevoerd, bestaande uit 25 tafereelen, waarin op humoristische wijze het wel en wee der vereeniging zal worden uitgebeeld. R. K. VROUWENBOND - SOESTERBERG. Door de R.K. Vrouwenbond te Soester berg zal op Maandag 12 April a.s-, 's avonds 8 uur, in „Huis ten Halve" de jaarvergade ring gehouden worden. De Zout-industrie te Boekelo zal een de monstratie geven, terwijl de dames van de St. Luduina-club voor een verrassing zullen zorgen. KATH. KRING SOESTERBERG. Vrijdag 9 April a.s., 's avonds 8 uur, zal in „Huis ten Halve" door de Kath. Kring St. Carolus te Soesterberg de jaarvergade ring worden gehouden. OPHEFFING TELEFOONSTATION. Men deelt ons mede, dat met ingang van 1 April 1937 het telefoonstation in de van Weedestraat 36a is opgeheven. GESLAAGD. Op de avond-ambachtteekenschool te Amersfoort zijn dezer dagen voor het eind diploma van den 5-jarigen avondcursus ge slaagd onze plaatsgenooten J. v- d- Brink Jr. en K. van Sloten Dzn., zulks onder eer volle vermelding. Een gelukwensch aan de beide geslaagden. Aan de ambachtschool te Amersfoort is voor het diploma machine-bankwerker ge- sleegd onze plaatsgenoot de heer W. J- v- Lemel. Onze gelukwensch^ BENOEMING POLITIE-AGENT. Door den Burgemeester van Soest is in de vacature-W. Spies met ingang van 11 April 1937 benoemd tot agent van politie in deze gemeente: de heer A. de Liefde, tot dus verre agent van politie te Delft AFSCHEID VAN KOLONEL P. W. BEST- Dinsdagochtend heeft de kolonel der ge nerale staf P. W Best afscheid genomen als commandant der L.V-A- te Soesterberg. Na eerst in het hoofdgebouw van het zich daar verzamelde personeel afscheid te hebben ge nomen, heeft hij tezamen met zijn opvolger luit-kolonel F. A- van Heyst een rondgang over de terreinen gemaakt en bij deze gele genheid een bezoek aan de verschillende af- deelingen gebracht, waar hij eenige woordeq tot de hier aanwezigen ten afscheid sprak. Inmiddels was tijdens dezen rondgang ook de J A-VA. uit Schiphol gearriveerd en had den de officieren zich bij die der L.V-A- ge voegd, die zich in afwachting van de komst van den scheidenden commandant onder com mando van den majoor Hechius Colenbran der hadden opgesteld. De scheidende commandant heeft daarna allen toegesproken en er onder meer op gewezen, dat in de drie en een half jaar, dat hij het commando heeft waargenomen, slechts een fractie heeft kunnen uitvoeren van hetgeen hij zich had voorgesteld. Daar hij persoonlijk de L. V* A. als het mooiste wapen van het Nederlandsche leger be schouwt, hoopt en verwacht hij dan ook, dat voor den verderen opbouw en de ontplooiing van dit wapen allen den nieuwen comman dant even zoo goed zullen steunen aLs zij dit heni hebben gedaan. Hierna heeft kolonel Best zich met do staf naar de gebouwen van den directeur van hot luchtvaartbedrijf, kolonel b.d- K. E. Oudendijk, begeven, waar afscheid werd ge nomen. Na afloop der plechtigheid verzamelde de scheidende commandant met alle aanwezigen zich bij het monument der gevallen kamera den tot het maken van «en groote herinne- ringsfoto. WEER EEN BUITENPLAATS VERKOCHT? Na „Braamhage" blijkt thans een ander groot buitengoed, dat reeds lang onbewoond was, wederom een bestemming te hebben gevonden. Het aan de Vredehofstraat gelegen „Co- lenso", zal n.l- eerdaags weer worden be trokken. Een Jongenskostschool zou erin worden gevestigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Over de volgende voorwerpen kan men op 't politiebureau inlichtingen verkrijgen: Bruine actetasch, hondenhalsband, sleutel bos, heeren handschoen (peau de suéde), bril en een rijwielbelastingmerk. ORGELCONCERT. Een avond van kunstgenot. Donderdagavond gaf mej. Ida Jongsma haar 4e orgelconcert in de Wilhelminakerk. Ditmaal met medewerking van de sopraan zangeres Greta Burbach te Hilversum en de Chr. Gemengde Zang vereeniging „Crescendo" oJ-v, Mark Netelenbos Dit vierde concert genoot een waardige opkomst, gelijk ook Ds. B- Alkema in zijn openingswoord opmerkte. Spr- dankte ver volgens mej. Jongsma, welke met taaie vol harding deze concerten opzette en uitvoer de, en thans haar moeite zoo rijk beloond ziet. Nadat men samen, met orgelbegeleiding van de heer C. N- v. d. Flier, organist der kerk, een koraal gezongen had, ving Ida Jongsma haar orgelbesprhng aan met Tocca a en Fuga in d. mol! van Bach- De sterke inzet spande onmiddellijk aller aandacht, welke de organiste met haar beheerschte weergave van deze compositie wist vast te houden tot het einde. Na het fijne klanken spel der Toccata bruiste de sterke schoonheid der fuga in het weerkeerend thema prachtig op. Door fijn afgewerkte registratie wist mej- Jongsma srhitteiende echo-effecten te berei ken. In de beide koralen welke zij later speelde, vormde haar spel zich geheel naar de vrome eenvoud der kerkmuziek. Haar slotnummer was Psalm 33 van de Wolf, koraal met variaties. Meermalen heefl; mej. Jongsma bewezen, dat haar meeste sterk, te ligt in de klankvorming, welke bij een compositie als deze gemaakt wordt. Zij weet elke variatie een apart cachet te geven, om tenslotte in een krachtig koraal een ver heven slot te vinden. De jonge sopraanzangeres Greta Burbach zong enkele aria's, waarin zij zich deed ken nen als een talentvolle kunstenares. Haar vertolking van „Bist du bei mir" van J. S Bach was van een subiele schoon heid. Zij beschikte over een uiterst helder, goed geschoold orgaan, en heeft zich een zeer muzikale voordracht weten te verwer ven. Noemen wij nog bijzonder „Er weidet seine Herde", een schitterende samengang van orgel en zangster. Mej. Jongsma begeleidde op de haar eigen volkomene wijze. Zeei onlangs mochten wij nog genieten van de zang van „Crescendo", welk koor ons ook thans weer niet teleurstelde. Met groote aandacht werd vooral beluis terd Psalm 141 2, gecompagneerd door den dirigent Mark Netelenbos. „Crescendo" heeft het aangedurft, het „Halelujakoor" van Handel uit te voeren. Dit is een groot waagstuk voor een een voudige zangvereeniging, doch wij hebben niets dan lof voor de wijze waarop deze compositie ten gehoore gebracht werd. Ook de andere nummers, „Daar is een lied" van Jac, Bonset en Gezang 96 van Jellesma, werden zuiver en sterk gezongen. Alles bijeen een avond, waarmee men eer inleggen kan. De opbrengst was weef ten bate van het orgelfonds, en wij vernamen reeds, dat deze beduidend grooter was dan andere keeren. Ds. Wouters sloot de uitvoering met dank zegging. en onder dezen dienst verklaard, dat de ka tholieke kerk den strijd om het christendom niet zal opgeven. De leiders der Evange'is'he BeüjJeniskerk hebben zich men een Paascbbooi schap tot de geloovigen gericht, waarin zij spreken over het voortdurend gevangen zetten vat» Evangelische predikanten in «K>ncentratiekara*> pen. Deze boodschap werd o-a. voorgelezen door dominee Niemöller die tevens een lijst voorlas met de namen van vooraanstaand® protestanten, die in concentratiekampen zijn geïnterneerd. De politie heeft een inval gedaan in de kan toren van de beweging in het westen van Berlijn en heeft hierbij een aantal exempla ren van de boodschap in beslag genomen. In de boodschap werd o.a. gezegd: „De geloovigen moeten weten, dat niet valt te twijfelen aan de overwinning van de Kerk. Wij gedenken onze vervolgde en gevan gengenomen leden in gebed, dankbaar dat God ons de overwinning heeft gege\ en. Wij bevelen onze broeders en zusters in concen tratiekampen en gevangenissen aan GoJ, dia de Overwinnaar is, aan. Wij bidden God, dat Hij door Hen Zijn Naam zal verheerlijken. Wij herinneren aan de predikanten en ge loovigen, die uit hun parochies zijn verdre.en en de gemeenten, waar tengevolge van de o actie het Woord van God niet langer kan worden gepredikt. Wij weten niet, wie da volgende zal zijn, die wordt geroepen om zïjn eer, vrijheid en aardsch bestaan op ta offeren voor den naam van Christus. Gehoorzaamheid aan Gods woord ge1 iedt ons de aandacht van de geloovigen eron te vestigen, dat allen, die in Christus geloc- ven, in deze wereld moeten lijden. Wij za len niet in staat zijn hen te redden, nocï kunnen wij onszelf beschermen, doch we ;"<i- looven, dat alle vervolging voor de zaak v ia Christus 'n bewijs is voor Zijn overwinning Nieuwe Bisschoppei Conferentie. Het is een opmerkelijk verschijnsel, di t de strijd der riiksregeering tegen de ken, alle christenen tesamen heeft gedreve* in hun verzet, zij het dan, dat dit verzet! niet gezamenlijk is of wordt georganiseerd I De weerstand der katholieken sterkt de evan- 1 gelische protestanten en omgekeerd. Aldui Ahebben deze laatsten thans ook weer nieuwt kracht geput uit de houding van Rome. De tegen-actie der katholieken zal zich niet bij de uitvaardiging der jongste ency« clielc bepalen. In gewoonlijk welingelichte kringen ta Berlijn verluidt, dat kardinaal Bertram van Breslau voornemens is de Duitsche kardi nalen en bisschoppen medio April voor een spociale bijeenkomst naar Fulda te roepen, ten einde te confereeren over de kerkelijk® moeilijkheden met de regeering. Men ziet dit als den eerstvolgenden stap van de ka tholieke kerkelijke autoriteiten. Vernome® wordt, dat kardinaal Bertram in den loop va® de vorige week de bisschoppen van Mijns chen en Berlijn naar Breslau heeft uitgef noodigd om met hem te spreken over hef vraagstuk der katholieke scholen. Er is ook sprake van nieuw overleg, dal Hitier voornemens zou zijn, met de katho lieke kerkelijke autoriteiten te plegen. J Paschen in Duitschland. Het was te verwachten, da de Paaschdageq in Duitschland niet zouden verloopen, zonder dat van kerkelijke zijde in het zich steeds meer toespitsende conflikt tusschen de chris telijke kerken en de rjjksregeering, richt lijnen aan kerk-getrouwen zouden worden gegeven. Dit is dan ook inderdaad geschied, zoowel van katholieke als van protestantsche zijde. In de katholieke kerken is nog een her innerd aan den inhoud van de Pauselijke Encycliek. Mgr. Preysmg, de Bisschop van Berlijn, wekte zijn gehoor op om schriftelijk te protesteeren en te blijven protesteeren bij de Nazi-autorit eicen tegen de onderdrukking van het confessioneele onderwijs. Bij het ver laten van de St. Hedwigskathedraal werd de Bisschop door honderden toegejuicht met een „Heil Preysing". In de kathedraal de München heeft kardi naal Faulhaber de Paaschmis eecelebr«crd SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk. Voorm- 10 uur Ds E. Groeneveld. Nam. 6 uur Ds .Van Schaick. Emmakerk. Voorm. 10 uur Ds J I. y Schaick Kerkgebouw Hees. Nam. 6 uur Ds. E. Groeneveld. HERV, (GEREF.) EVANG- Voorm. 10 uur Prof Dr. J. Severijn vaft Utrecht. Nam. 6 uur Ds. J. A. van Amstel, van Lage Vuursche. GEREFORMEERDE KERK Julianakerk. Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Openbare Belijdenis. Nam 5.30 uur Ds S. Wouters. Wilhelminakerk. Voorm. 10 uur Ds B. Alkema. Openbare Belijdenis. Nam. 5.30 uur Ds B. Aikema- CHR. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. 10 en nam 6 uur Ds N. Bijdemasfc VER. VAN VRIJZ GOl)Sl)l EN S I K iEN Voorm. 10.30 uur Ds N. PaJt, Zutphe® R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. fi. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Kerk Burgem. Grothestraat H. Mis te 730 uur. Hoogmis te 10 uur. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. Nam. 23 uur Zondagsschool Nam. 6 u. de heer De Vries, Soes er erg- R.K. KERK- ie H- Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur- HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. Voorm. 10 uur Ds B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds B. Tuinstra. BAARN. DOOPSGEZINDE KERK. Geen dienst. NED. LUTHERSCH GENOOTSCHAP. Voorm, 10.30 uur Prof. Dr. F. W. As Korf van Leiden.

Soester Courant | 1937 | | pagina 5