Ofn de economische toekomst {/oh Vlededand Binnentondsc-k OveezCcht Intieme Revue.... Bviienlondstk Ove&ziM - - Uit de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek zoojuist heeft gepubliceerd blijkt, dat er in Nederland aan het einde van de maand Februari 1937 minder geregistreerde werkloozen waren dan aan het eind van de desbe treffende maand in 1936. Waren er aan het einde van Februari 1936 465.463 werkloozen inge schreven, eind 1937 bedroeg dit aantal 439.533. Zooals men ziet, is de daling niet zoo heel groot, n.1. 26.689. Maar desondanks moet zij begroet worden als een symp toom van algemeene opleving, zulks te meer, daar ook tegenover de maand Januari 1937 de werk loosheid gedaald is en wel in bijna alle beroepsklassen. Ziet men af van kleine stijgingen in het drukkersbedrijf, in de papier industrie, in den mijnbouw, in de visscherij en in den handel, dan beweegt de daling zich over de geheele lijn. Daar de daling in de metaalnijverheid hier te lande niet noemenswaard is, kan er niet, zooals in vele andere staten, gesproken worden van een „oor- logsconjunctuur"? tpn dit is een verblijdend verschijnsel. Want slechts een algemeene opleving is gezond, niet een hoogconjunctuur In een bepaalde industrie, die het dient gezegd, zeer wel stimu lerend op de andere bedrijven kan werken. Maar vallen de oor eaken, die tot een groote bedrij vigheid in een bepaalde industrie geleid hebben (b.v. legeropdrach- ten), weg, dan is het met de op leving snel gedaan. Men zal opmerken, dat op een aantal van 465.463 werkloozen 'n daling van 26.689 niet zoo heel veel te beteekenen heeft. Dit is natuurlijk juist en er kan meteen aan toegevoegd worden, dat er op een flinke daling van het aantal werkloozen in ons land weinig kans bestaat, zoolang er aan den Internationalen handel nog veel te veel moeilijkheden in den weg worden gelegd. Het is hier niet de plaats om uiteen te zetten, waarom dit zoo is. Genoeg zei te zeggen, dat onze regeering zich daarvan volkomen bewust is en derhalve tracht, op alle mogelijke wijzen verbetering in dezen toe stand te brengen. In dit verband ls ook het laat initiatief van on zen minister-president Dr. Colijn tot afbraak van de handelsbe lemmeringen van zooveel belang. Het is waar, dat dit initiatief nog niet tot concrete resultaten heeft geleid. Maar de ongeduldigen on der ons moeten daarbij bedenken, dat de nieuwe economische orga nisatie van de wereld, of zelfs maar van een gedeelte daarvan, geen werk is van een paar dagen. Ernstige studies en vele bespre kingen zijn noodig, alvorens men de basis voor een dergelijke nieu we organisatie kan leggen. In ieder geval is het verheugend, dat het plan-Colijn in Europa en speciaal in het democratische deel van Europa, steeds meer aan aanhang wint. Zoo hield de heer Anders Orne, de directeur-gene raal van de Zweedsche posterijen, dezer dagen te Stockholm een rede voor de buitenlandsche pers- vereeniging, waarin hij een uit eenzetting gaf over de Conventie van Oslo en het streven van de daarbij aangesloten staten om tot een verbetering van de han delsbetrekkingen te komen. Na dat hij had uiteengezet, waarom de Conventie van 1933 tot eind 1936 feitelijk had gesluimerd, ver klaarde hij, dat zij thans door het initiatief van Dr. Colijn is gewekt en opnieuw tot levende werkelijkheid is geworden. Verder verklaarde de heer Orne, dat Frankrijk, Engeland en de Ver- eenigde Staten in hun hart niet ongeneigd waren, zich aan te sluiten bij de handelspolitieke entente van Oslo. Wellicht steunt deze verklaring op mededeeling van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken Sandler, die immers kort geleden een bezoek aan Londen en Parijs heeft ge bracht. Zeker is wel, dat Dr. Colijn voor zijn initiatief een gunstig tijdstip heeft uitgekozen, want overal wenscht men het nieuwe streven thans met kracht voort te zetten en dit is noodig ook, want bij een eb van de bewape ningsconjunctuur zal de werk loosheid weer snel toenemen en de kans voor een actie tot ver betering van den internationalen handel veel minder gunstig zijn. Overigens zoekt onze regeering het niet slechts in het groote, maar ook in het kleine. Wij be doelen daarmede, de pogingen, om verbetering ir den handel tusschen ons land en bepaalde staten te brengen. Zoo vertoeft onze handelsmissie onder kundi ge leiding van jhr. van Karne- beek nog steeds m Zuid-Afrika. Er zijn lieden, die beweren, dat dergelijke ondernemingen slechts op touw worden gezet, om de le den van zoo'n missie een aange naam reisje te verschaffen. Niets nu is minder waar. Ook al levert het werk van dergelijke missies geen directe concrete resultaten op, het voordeel, dat wij ons daarmede verschaften, mag toch niet onderschat worden. Want indien het al niet mogelijk is, onmiddellijk bestellingen in ons land te doen, de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat dit wat later wel het geval zal zijn. En de taak van deze missies is dan ook voor een groot deel gelegen, in het verschaffen van bekend heid aan ons land en zijn voort brengselen. Onbekend, maakt on bemind en bij den onbeminde koopt men niet. Van het werk van de commis sie-Van Karnebeek mag rneri dan ook veel goeds verwachten, zooal niet direct dan toch in de toe komst. Een A.N.P.-correspondent berichtte dezer dagen uit Sao Paulo op welk een uitstekende wijze de handelsmissie zich van haar taak kwijt en met welk een groote tegemoetkomendheid zij overal in Brazilië wordt ontvan gen. Door middel van lezingen en films maakt men de Brazilianen bekend met de schitterende hoe danigheden van ons stamboekvee en vele andere Nederlandsche producten. Bovendien is het de commissie gelukt om van Bra zilië langs den doornigen weg der handelsaccoorden een regeling te verkrijgen, die gunstiger is dan een ander land heeft kunnen be reiken. Brazilië is nog een betrek kelijk jong land, met een groote toekomst. Goede handelsbetrek kingen met een dergelijk land zijn van groot voordeel. Daarom moet het werk van onze handels betrekkingen met een dergelijk land zijn van groot voordeel. Daarom moet het werk van onze handelsmissie toegejuicht wor den. Prof. Vening Meinesz terug in ons land. Een dezer dagen keerde de be kende geleerde, prof. dr. F. A. Vening Meinesz na een onder zoekingstocht van verscheidene maanden, in ons land terug. Zoo als men weet was Prof. Vening Meinesz aan boord van Hr. Ms. „O. 16", die op de terugreis naar Nederland kort geleden te Lissa bon was aangekomen, en die ge durende eenigen tijd als convoy- schip voor de Nederlandsche koopvaardijschepen in de Neder landsche wateren heeft gediend. Prof. Vening Meinesz vertelde na zijn terugkeer eenige bijzonder heden over de reis, over de er varingen aan boord van de duik boot en aan wal, over de hooge eer, welke den commandant der O. 16 en den professor ten deel is gevallen in Amerika: President Roosevelt heeft de beide Neder landers ontvangen. Prof. Vening Meinesz was uiterst tevreden over de resultaten, welke hij in ver band met ziin. &t.uclia heeft met gen bereiken, en bracht hulde aan onze marine, die in het be lang van het wetenschappelijk onderzoek en tevens voor 't vlag vertoon van Nederland in andere landen, zulk mooi en dankbaar werk heeft verricht. Huldeblijk aan L. Smit's en Co.'s Sleepdienst. In de afgeloopen week werd aan L. Smit's en Co.'s Interna tionalen Sleepdienst een hooge onderscheiding verleend: de gou den De Ruyter-medaille, welke slechts eenmaal in de vijf jaren wordt verleend, is door Vice-Ad miraal Quant aan de directie van bovengenoemden dienst uitge reikt. Na een hartelijke toespraak van den vice-admiraal, waarin hij den nadruk legde op de vaak zoo moeilijke taak van een sleep dienst, en waarin hij tevens het beleid en den moed van de vele leden van het personeel huldig de, overhandigde hij de hooge onderscheiding aan dhr. Murk Leis die hierna dankzeide, mede .namens wal-, technisch en adml- iasgsfi De laatste hand aan het Feyenoordstadion, dat Zaterdag j.1. in gebruik werd genomen. nistratie-personeelvan den sleep dienst. De Phohi heeft van het gesprokene 'n opname gemaakt, welke later is uitgezonden, zoo dat ook de sleepbooten, welke in andere landen verblijf houden, de plechtigheid hebben kunnen hooren. Het nieuwe stadion te Rotterdam Het nieuwe stadion, verrezen op opdracht van de N.V. Stadion Feijenoord, aan de zuidgrens van Rotterdam, is geopend, en dat is een feit van groote beteekenis voor Rotterdam. Immers, het nieuwe stadion, waar interland voetbalwedstrijden kunnen wor den gehouden, is een groote aan winst, niet alleen op sportgebied, maar ook om economische rede nen. Want, duizenden menschen komen naar de voetbalwedstrij den kijken, en na afloop betee- kent dit duizenden bezoekers van restaurants, café's, duizenden trampassagiers, om van de hotel gasten nog niet eens te spreken. Een nieuw aantrekkingspunt van „Herlevend Rotterdam!" De internationale suikerconferentie. Zooals men weet zal er te Lon den op den vijfden April een in ternationale suikerconferentie worden geopend, en op deze be sprekingen zal ook ons land ver tegenwoordigd zijn. De Neder landsche delegatie is als volgt sa mengesteld: Dr. H. Colijn, min.- president, leider der delegatie; minister Deckers, prof. van Gel deren, en ir. Louwes, terwijl bo vendien nog eenige deskundigen op het technische gebied dezer conferentie, alsmede een secre taris de reis zullen medemaken. Hopelijk zal deze conferentie mooie resultaten mogen boeken. Economische betrekkingen Turkije-Nederland. Holland is nog steeds bezig, naar alle kanten overeenkomsten te sluiten, terrein te verkennen en besprekingen te voeren op het gebied der economie. Behalve de conferentie der Oslo-staten, de handelsmissie naar Zuid-Afrika (welke intusschen mooie resulta ten heeft bereikt), de suikercon ferentie te Londen, en nog ande de besprekingen, is er in de af geloopen week een handelsver drag tusschen Turkije en Neder land onderteekend. Reeds waren twee verdragen gesloten, een clearing-overeenkomst en een fi- nancieele overeenkomst, waarbij was bepaald, dat Nederland tot een bedrag van 35 millioen gul den zal mogen deelnemen aan aanleg van havens, oprichting- van industrieën en dergelijke. Het thans geteekende verdrag is als het ware een aanvulling van de beide vorige; de Turksche minis ter van economische zaken heeft in een toespraak de handelsdele gaties ontvangen. Bezoek der Koningin aan kinderziekenhuis. H.M. de Koningin heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het Juliana-kinderziekenhuis te 's Gravenhagede Landsvrouwe sprak persoonlijk tot elk kind, en reikte geschenken rond. De kin deren juichten H.M. hartelijk toe. Na thee gebruikt te hebben, ver liet de Koningin het gebouw, toe gejuicht door een groote menigte die buiten de hekken had post gevat. ItaliëZuid Slavië. Zoo is in den afgeloopen week het verdrag tusschen Italië en Zuid-Slavië dan tot stand geko men. De reis van minister Ciano is dus niet tevergeefsch geweest. In den loop der jaren zijn tus schen meerdere landen reeds verscheidene dergelijke vriend schapsverdragen gesloten. Tel kens luidden zij dan, even als thans een „nieuw tijdperk" in. En de goede bedoelingen van zulke verdragen kan men ook niet anders dan waardeeren, maar na al die „nieuwe tijdper ken" is de toestand in Europa er nog steeds niets beter op gewor den. Op het oogenblik bijvoor beeld, is de verhouding Italië Engeland, niettegenstaande de verdragen van vriendschap toch wel min of meer gespannen. Nu is het mogelijk, dat het nieuwe verdrag werkelijk de verhouding ItaliëZuid-Slavië ten goede zal komen. Zooals men weet, deden en doen zich in het gebied op de Itali- aansch-Zuid-Slavische grens dik wijls moeilijkheden voor. De taal strijd vooral is daar niet vreemd aan. Italië heeft nu toegestaan, dat er in de Servisch-Kroatisch- Sloveensche taal onderwijs mag worden gegeven, terwijl ook het houden van godsdienstoefenin gen in die taal niet langer ver boden zal zijn. Wat het economisch gedeelte betreft, zal het handelsverkeer van Italië met Zuid-Slavië op on geveer dezelfde wijze plaats heb ben als dat van Italië met Hon garije en Oostenrijk. Natuurlijk stelt Zuid-Slavië daar ook wel het een en ander tegenover, maar als men clen in houd van het verdrag leest, krijgt men toch den indruk, dat Italië hier de gever is en Zuid-Slavië' de ontvanger. Daar dit echter niet strookt met de politiek, wel ke Italië tot nog toe steeds ge- Door den Minister van Waterstaat, Mr. J. A. de Wilde, werd te Bellen een nieuw rioleering-zuiveringssysteem officieel in gebruik gesteld. Een Rotterdamsche familie heeft aan een verhuizer een kist toevertrouwd met brie ven, kwitanties en paperassen, welke door dezen zouden worden vernietigd. In tegen stelling echter, heeft de verhuizer de do cumenten (waaronder van intiemen aard) weggeworpen op den rijksweg Rotterdam- Delft.... Zoo in letterlijken zin dan Gaat je naam nu over straat, Zoo word je vertrapt, bekliederd In den modder onzer Staat Zoo wordt je intieme leven, Jaren zuinig opgespaard, Voor millioenen medemenschen Op den Rijksweguitgekaartl Liefdesbrieven en kwitanties, (Die tenminste zijn betaald!) Zijn daar als een zoete regen Op de aarde neergedaald. Huiselijke moeilijkheden, Welstand, zorg en tegenspoed..,. Woeien ons in bonte massa Langs den straatweg tegemoet.... Dat is wat voor onze Ko-tjes, Bij hun wekelijksche krans, Voor de Bet-jes, Mie-tjes, Pietjes, Wélk een luister en een glans! Want natuurlijk heeft zoo'n Ko-tj«, Dat van lasterpraatjes lééft, Wel een kennis of een nichtje, Die zoo'n briefgelézen heeftS En, wanneer dat niét mocht wezen Nou, dan geeft dat óók al niet, Want dan weten ze het toch wel, Alsexpert op dat gebiedJ Is dat eventjes een bof je Voor kleinzielig Nederland? Zoo een kijkje om het hoekje Van de nette middenstand? Is dat eventjes een pretje Voor het roddelend publiek, Zoo'n intieme étalage, Vol van zoete romantiek....? Troost U, gij, die gedupeerd werd, Ging uw naam ook over straat..., G'loof me, dat.... zonder brieven, Met zoo velen.... toch wel volgd heeft, rijst de vraag: Tot welken prijs voor de Zuid-Sla vische landen is dit verdrag tot stand gekomen? Het antwoord hierop zal wel niet al te lang op zich laten wachten. De Pauselijke encycliek. De Pauselijke encycliek heeft heel wat onrust in het Derde Rijk teweeg gebracht. Maar nu de Heilige Vader zich met den toe stand van de Kerk in Duitsch- land bemoeid heeft, durven ook de bisschoppen zich beter te ver weren. Met klem kwamen zij op voor het behoud der Katholieke jeugdvereenigingen en spoorden de ouders aan, ditzelfde te doen. Met het controle-plan in Spanje, waarover het grootste gedeelte der buitenlandsche pers in het begin zoo enthousiast was, vlot het niet zoo erg hard. Geen won der ook, een grondige controle is maar niet zoo één twee, drie ge organiseerd. Volgens de laatste berichten, zal deze nu 29 Maart definitief in werking treden. Of zou er weer uitstel komen? Wat de terugroeping der vrijwilligers uit Spanje betreft, ook hierover is men het nog lang niet eens en het is wel zeer de vraag, of men in dit opzicht wel ooit tot overeenstemming zal geraken. We hebben er al eens meer op ge wezen, dat het heel gemakkelijk is voor een land, om te zeggen, alle vrijwilligers moeten zich uit den strijd terug trekken. Maal ais deze dit nu weigeren? Wie moet dan ingrijpen? Maar zoover is het nog lang niet, aangezien Italië, zij het dan nog niet offi cieel, verklaard heeft, dat het niet bereid is, zijn vrijwilligers terug te roepen. In de bespre kingen, welke de Fransehe minister Delbos met de ambassadeurs van Enge land en Duitschland gehouden heeft, was deze niet zeer te spre ken over de houding van Italië. Dit land toch was het, dat de terugroeping der vrijwilligers voorstelde, en nu men pogingen doet, om dit voorstel werkelijk heid te maken, trekt Italië zich terug. Duitschland daarentegen kreeg een pluimpje. Na den 20- sten Februari heeft 't geen vrij willigers meer naar het land van den burgeroorlog laten gaan. In Italië spreekt men alle beschul digingen, dat dit land voortgaat vrijwilligers naar het Iberisch Schiereiland te zenden, tegen. Behalve de politieke gebeurte nissen, waren er verleden week ook vele ongelukken in het bui tenland, welke onze aandacht kwamen vragen Engeland's oudste vliegstei? de hertogin van Bradford werd vermist. Men vermoed, dat zij in zee is omgekomen. Bovendien had in Frankrijk 'n ernstigen vliegramp plaats. Het betrof hier een Engelsche machine, de „Capricomus" welke haar eer ste reis maakte. Zij was op *«eg van Southampton naar Atexan- drië en had zes passagigfs e.an boord, waarvan er vijf zijn om gekomen. Ook in Amerika speelde zich 'jx ontzettende luchtramp af. Daar is een passagiersvliegtuig te plet ter gevallen, waarbij alle dertien inzittenden om het leven zijn ge komen. Ook een Duitsch vliegtuig is verongelukt. Hierbij werden vier menschen zwaar gewond, terwijl een persoon gedood werd. In Polen is de Zigeunerkoning overleden. Dit tengevolge van de verwon dingen, opgeloopen bij een fa milietwist! Niettegenstaande dit gewelddadig einde, heeft de be grafenisplechtigheid op indruk* wekkende wijze plaats gehad. Nu is het de vraag echter: Wie zal opvolgen? Hierover is men 't lang niet eens. Zoo ziet men, dat ook het kleine wereldje der zi geuners zijn moeilijkheden en problemen heeft.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6