5&ME5 RUBRIEK vA rf ÈdL zti±Fl$ ff Voor het bruidje. \ji 1 'W AJ93Ö VERANDEREN VAN BESTAANDE MODELLEN 361 Voorjaarshoeden VOOR MODE -NIEUWTJES. ONS PATRONENHOEK)E. HET BENTELLEN VAN PATRONEN Pitrouen van te deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, Lndien niet anders staat aangegeven, f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro ol oei postwissel Iedere vrouw zal tegenwoordig, vóór zij overgaat tot de aanschaffing van nieuwe fcleedingstukken, die van een vorig jaar eerst aan een grondig onderzoek onderwer pen. Is het wellicht niet mogelijk om een bestaande voorjaarsmantel te modernisee- ren door de sluiting in het midden te doen Vallen met een lange rij knoopen en knoops gaten? Verder kunnen bestaande japonnen zien geeft. Een aardige fantasiestof of be drukt zijdje met effen bovenstuk en knoo pen in de zelfde kleur kleedt zeer af en kan met succes gemaakt worden van een dergelijk model als bovenaan is weerge geven. Het groote verschil valt onmiddellijk op, evenals bij de twee andere modellen, die zich veel meer aan de tegenwoordige eischen aanpassen en gemaakt zijn van opgevroolijkt worden door een aardig gar nituur, een chaibot, een corsage enz. De komende anode biedt vele mogelijk heden, o.a. in den vorm vain bolero's en «apejes, die een japon, wanneer men zon der mantel uitgaat, zooveel gekleeder ma ken. In plaats van de ruime klokkende cape, jdie nagenoeg tot de taille reikt, treedt thans de bolero, zooals de linker afbeelding te bestaande japonnen (zie onderaan). Men kan duidelijk zien hoe het wél en hoe het niet moet zijn. De lijn der mantel, zooals het linker mo del aangeeft is veel flatteuser dan het oor spronkelijke model. Men ziet hoe buiten gewoon veel vlotter zoo'n knoopsluiting in het midden werkt. Het voorjaarsbruidje stelt weer geheel andere eischen aan hare bruidsjapon, dan zij, .welke in den winter den dag der dagen doorleeft. Eenvoud in lijn en uitvoeringen blijven ■echter de voornaamste op dracht, die uitgevoerd dient te worden, wil het geheel sla gen. De japonnen blijven lang, doch de sleep is bescheidener van lengte. Het hier weergegeven model is in prinsessebouw in vier lange banen en heeft een hoo- ge, een weinig ingehaalde halsafwerking of een garnee- ling van nervures in stervorm. .Veel wordt de gedrapeerde halslijn hier toegepast, terwijl de mouwen met ingehaalde bovenwijdt naar den pols toe aansluiten. Om het hoofd geplooide, korte sluier met hoefjes oranjebloesem. Het bruidsmeisje heeft een zacht gekleurde tafzijden ja pon met korte pofmouwen en lange handschoenen, terwijl hare japon uit taille en rok bestaat met ruime ceintuur Corsage even uit het midden «n hoed met golvende rand inet toefjes bloemen. Het kleine bloemen-strooistertje heeft •en lang zacht rose zijde jurkje met lang, ingehaald rokje, dat met bloemenkransjes geborduurd is. De kleine jongen heeft een fluweelen petje met zijden kraag en mouw- De voorjaarshoeden zijn dit jaar zóó extra vagant, dat het inderdaad prettig aandoet, indien men eens een paar eenvoudige mo dellen ziet. Lang niet iedereen staan de hoedjes, die soms alleen het achterhoofd bedekken of de Bretons met in het rond een omgesla gen rand, evenmin als de geheel teruggesla gen rand aan voorzijde van den hoed. Het linker model is van fijn zwart stroo met een tegen gevoerde rand van zacht rose zijde, om de bol een rigslint met strik of clips. Het andere model is meer voor zomer- scbe dagen en heeft een breede, ietwat gol vende rand en garneering van lint. Geheel onderaan een model van een moderne tasch, en leer. PAARS IN VELE NUANCEERINGEN EN VOOR VERSCHILLENDE DOELEINDEN GEKOZEN Jaren aaneen heeft de bijzondere kleur, welke verkregen wordt door het effect volle mengen van rood en blauw hoofd zakelijk gediend om toegepast te worden aan de kleeding van Bisschoppen en Kar dinalen. Van deze inderdaad bijzondere kleur gaat dan ook een bepaalde, we zou den bijna zeggen: mystieke, stemming -dit. Schilderachtig en tevens indrukwekkend is de aanblik, die van deze hooge geeste lijke waardigheidsbekleders uitgaat, wan neer zij bij kerkelijke feesten plechtig voortschrijden in hun donkere warm getin te gewaden. Het heeft er veel van alsof deze alleszins geslaagde menging van twee voorname kleuren een rythmische werking heeft. Wellicht is dit aanleiding geweest om b.v. voor muziekkamers als hoofdtoon paars te kiezen, de kleur, die vrywel onafzien baar lang beperkt is gebleven, behalve voor kerkelijke gewaden, voor bekleeding van altaar en kansel. Niet alleen de oude Italiaansche mees ters plachten bij voorkeur hun Madonna's in purperen gewaden te schilderen, doch ook andere beroemde schilders deden zulks v.nl. Böcklin, die de Moeder Gcds in een purper fluweelen mantel uitbeeldde van ongekende kleurenpracht. Opvallend is, dat deze kleur slechts bij één enkele half-edelsteen gevonden wordt n.1. bij de amethyst. Een steen, die noch de flonkerende stralen van den diamant, noch het lichtende rood van den robijn weer geeft en toch reeds in de grijze oudheid gold als zinnebeeld van kuischheid, rein heid en waardigheid, dienende om de aard- sche liefde te overwinnen en een reine ziel te verkrijgen. Deze amethysten, alhoewel slechts half- edelsteenen, worden in eere gehouden door de geestelijkheid en sieren de ringen die de Bisschoppen dragen. Niet het diepe, warme purper der kerke lijke kleedij, doch een andere menging van rood en blauw, waarbij de laatste Ideur in grootere hoeveelheid aan de kleurstof wordt toegevoegd en een kouder nuance brengt van paars, wordt na de dieper rouw gedurende de maanden van halve rouw in combinatie met zwart en grijs gedragen. De meeste paarse bloemen worden ook overwegend veel meer bij droevige, dan bij meer opgewekte omstandigheden gebruikt; voor deze laatste kiest men bij voorkeur andere kleuren. Paarse seringen, die over het algemeen vrij spoedig verwelken, wanneer zij in een vaas staan, doen onwillekeurig verganke lijkheidsgedachte opkomen en worden eveneens zeer veel als afscheidsgroet aan afgestorven medegegeven. Alhoewel de viooltjes voorjaarsbloemen en geurige boden zijn, die ons komen ver tellen, van de blijheid, die in hun is over de komende lente, zullen toefjes hiervan meest door oudere dames als corsages ge dragen worden tot voor korten tijd al thans. Thans heeft zich de opvatting, dat paars in al zijn nuanceeringen eigenlijk weer behoort bij vrouwen van middelbaren leeftijd, gewijzigd en dragen omdat het de modekleur is ook jonge meisjes deze tinten. Hoelang echter, vragen wij ons af, want in Parijs heeft paars weer reeds lang plaats moeten maken voor allerlei andere kleuren, waarbij het mooie bois de rose een groote rol speelt. Een feit is, dat men bij de keuze van paars uiterst voor zichtig te werk moet gaan, omdat het een kleur is, die lang niet ieder flatteert en spoedig verveelt. Alleen, indien men over een min of meer uitgebreide garderobe be schikt kan merr een paarse japon hebben om nu en dan eens te dragen. Doet uw voordeel met Ja, waarmee? Dat zullen wij u gauw zeggen! U kunt uw voordeel doen met de VoorT jaarsmodepremie, welke bestaat uit een Voor j aarsmodeblad Is alleen het Voorjaarsmodeblad de moei te al waard, de vele verrassingen en voor- deelen, welke eraan verbonden zijn, ma ken het zoo aantrekkelijk, dat u het zeker niet wilt missen. Wees dus verstandig en doe uw voordeel met ons Voorjaarsmode blad, door het vandaag nog aap te vra gen bij de Redactrice Damesrubriék, Nieu we Havenstraat 58, Den Haag, onder bij- sluiting van tien cents aan postzegels. Of giereer tien cents op postrekening 62626 van den Modedienst. U zult staan te kijken! Om het bovenvlak van een olieverf schilderij schoon te maken neemt men een lang gevormde aardappel en verdeelt deze in de lengte in twee stukken, wasch hem af en wrijft men het snijvlak over de schil derij. Wanneer het geheele oppervlakte op deze manier behandeld is, neemt men het af met een vochtige spons en vervolgens met een In warm water uitgewrongen zeem lap, drogen met zachte zijden doek, waarop enkele drunnels beste lijnolie. HANDWERKENDE DAMES. Strijkpatroon STP 217. STP 217 Dit motief is bij de handwerkende dames zeer gewild. Op aanvraag 0.18 verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Ieder vel bevat meerdere motieven. Indien men een niet te heet strijkijzer gebruikt en niet te hard drukt, kan men eenzelfde motief meermalen gebruiken. Bij aanvraag duidelijk nummer opgeven. NIEUWE KLEEREN IN DE BLOEMENMODE. Tot nu toe gaven vele dames de voor keur aan min of meer „fané" bloemen, die er min of meer verbleekt van kleur uit zagen en waaronder anjers, rozen en zelfs tulpen karakteristiek bleken te zijn. De nieuwe bloemenmode brengt frissche tinten en willen als het ware wedijveren met het goudgeel der narcissen, de veelkleurige hyacinthen en tulpen, al de geliefde florakinderen, die het voorjaar brengt. Warme, sprekende kleuren van roze en lila en geel en rood en no.g andere zullen de kleuren der voorjaarscorsages uitmaken, niet te vergeten het paars der liefelijke, gemende viooltjes. Met kleine corsages violettes de Parme begint het voorjaar zijn kleurrijken bloe- menschat, die op mantels en costumes, soms zelfs op bont of moffen gedragen wor den. Opvallend weinig witte bloemen ziet men dragen, daarentegen nog wel lila kunst bloemen, verder Maréchal Niel' rozen in geel, chrysanthen in rood, goudgeel, blauw hoe fantastisch deze laatste kleur voor chrysanthen ook mogen lijken, de fantasie is nu eenmaal onbegrensd zooais men weet. Verder worden op middag- en avondja ponnen corease gedragen van rootte rozen, anjers en lelietjes der dalen, die toevallig Wèl wit rjjn, doch geflankeerd worden door groene blaadjes. De materialen voor deze corsages zijn duur, zoowel kunstzijde als organdie -en georgette en een enkele maal glad geschoren fluweel. Het logische gevolg van deze frissche nieuwe kleuren, die zoo'n wedloop met de meer en meer ontluikende natuur trachten te houden, dat ook op hoeden veel bloemen gedragen zullen worden en voorspeld is reeds, dat de meest moderne zomertoques uit een groote verscheidenheid van bloemen en kleuren zullen bestaan, die toch een harmonische eenheid geven, Is er wel een mode, flatteuser dan een, die in alle opzichten echt vrouwelijk is? Het tulband-model zal ongetwijfeld veel gedragen worden in voorjaar en zomer en zoowel in practische uitvoering voor spor tieve kleeding als bij gekleede middag- en zelfs diner-japonnen. Voor 's zomers zullen ze veelal met ge deeltelijk open bollen gemaakt worden d.w.z. dat slechts enkele reepen lint of zijde kruiselings over het hoofd gaan en aan de zijkanten gehecht worden. In Florida hebben deze laatste modellen gedurende de season een enorm succes gehad even als in Californië. Men ziet hier dan ook na genoeg geen voorjaars-toiletje of er wordt een toque in tulbandvorm bij gedragen, veelal van dezelfde zijde als het hals doekje. Vele jumpers zullen zoowel in linnen als in dunne wol gegarneerd worden met ge haakte bloemen. Schieparella is uitgekomen met een nieuw model blouse, dat in de rok gedra gen wordt, doch erg overblousend is en van zeer dunne zijde of georgette ge maakt is. Tasschen van dezelfde stof als het mantel- costume blijven modern, vooral indien hiervoor tweed verwerkt is. Maakt men zelf zoo'n sportief costume, dan kan men bij de meeste tasschenwinkels zoo'n tasch be stellen als men wat ruim stof genomen heeft. De nieuwe Parijsche tailleurs hebben veelal twee rijen knoopen en zijn hoog ge sloten, terwijl deze met lange revers één enkele knoop op taillehoogte hebben. De verbreede schouderlijn handhaaft zich door de opgevulde ruime bovenmouwen. Men ziet tevens weer gestreepte flanellen tailleurs bij de O'Rossen's modellen ook in wit en naturel linnen. Zwaanzijden shan- tung wordt verwerkt voor korte jasjes, die men draagt bij zwarte wollen rokken. Louise Bombon geeft in hare voorjaars collectie vele toque modellen en andere, die aannemelijk gemakkelijker om het hoofd sluiten dan de tot dusver geldende platte bollen. Garneeringen worden veel midden voor aangebracht, in den vorm van rozetten van lint met in het midden een of andere bloem. Verbleekte kleuren worden veel fris se her, indien men ze na het wasschen in azijn, zout of aluinwater naspoelt. De aan wending van deze middelen houdt ver- bandt met de kleur, bjj rood, zwart en rose weefsels neemt men per liter een handvol zout, bij bruin en geel voegt men aluin aan het water toe en bij blauw en groen neemt men een aluin-oplossing. Vuile matten reinigt men het best met warm water en zout en schrobt ze met een stevigen borstel af, daarna overgieten met schoon water en buiten drogen, liefst han gende. MODERNE OVERHEMD-BLOUSES. Succespatroon 1958 A. en B. Prijs per patroon 0.30 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Blouses kunnen van 's morgens tot 's avonds gedragen worden, het verschil ligt alleen in materiaal en model. De stoffen zullen nu eens bestaan uit wollen mouseline, dan weer uit vyelle of een mooie streep in toile de soie of een voudig kunstzijdje voor de morgenuren. Men ziet zoowel moesjes als streepen en andere motieven. Eén ding hebben al deze eenvoudige modellen gemeen, n.1. dat ze hoog opgeknipte halzen met aansluitend omliggend kraagje hebben en steeds kleu rig kleeden. Deze modellen leenen zich eveneens bui tengewoon voor werkende vrouwen, dia bij één rok een aardige afwisseling in blou ses kunnen brengen en bijv. nu eens een strik dan weer een bloem aan den ha'j aanbrengen. Beide modellen hebben een schouderpas, alleen het onderste heeft er een, die ook over den rug gaat. De mouwen van het eerste model zijn met ruimte ingezet, die meerdere malen is ingehaald, terwijl de ruimte aan- den pols met een klem boordje wordt afgewerkt. Model 1 is lang. valt over de heupen en heeft een ceintuur om het middel, terwijl model 2 in den rok wordt gedragen. Patronen van model 1 in de maten 1V48 en model 2 van 40/46. BON VOOR GOEDKOOPE PATKONfcN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij Ingesloten f aan postzegels Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modebjad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra tn te slui ten. (Postzegels liefst van 1 1/2, 3 of 6 cents)

Soester Courant | 1937 | | pagina 8