TSMBp, Bid en werk! Ontwikkelen en afdrukken Fotograaf DROST ,,'L HIRONDELLE" Gharmeuse Onderjurken limM Sproeten komen vroeg in o3- Uitgave» DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Dameshoeden, Japonnen, Blouses en Rokken. EE REN KL E E DI NG De Eerste Kamerrede van Dr. H. Colijo NUUVkA^TÉ Lente. Het aschpuntrecord verbeterd. SOïSTBt T1IBJV6BWD waarin opgenomen „De Nieuwe Soeater", „De Soesler Post", „Huls aan Huls" en Soester Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS: yan 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden In beide bladen opgenomen toW dubbel tarief. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD gemeei Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 et., tranco per post 65 ct.. 20 ct. per maand. 'ertentie s worden in Deiae Diaaen opgenomen .J I6e JAARGANG. Vrijdag 7 Mei 1937. No. 18- in de bekende prima uitvoering Steenhofstr. 56 Tel. 2486 De wereld ligt in nood. Daar staat een kind te schreien. F .aapt, helden der partijen, Zijn vlieger uit de goot. (Top Naeff). De verzorging van het bosch begint bij den boom. Het weggetje, waaraan ik woon, is maar i smal, heel smal. Aan den eenen kant staan de ijzeren hekken, waarmee wij, menschen, onze eigendommetjes zoo héélemaal als zulks maar mogelijk is, voor ons zelve reservee ren en aan den anderen kant is een vrij scherpe gias-begroeide glooiing naar een diepe gracht. Over dat weggetje, sappelden een dezer dagen een jonge man en een jonge vrouw, „woonwagen!ui". Ze hadden een tweewielig gammel karretje bij zich, dat getrokken werd door een verarnsoed hitje. Op dat karretje verzamelden man en vrouw de tod den en vodden, die ze aan de huizen op kochten om ze later weer met een klein winstje, aan anderen te kunnen overdoen. Terwijl de man bij een mijner buren „hoort", of er wat op te ruimen is, tracht de vrouw het wagentje te keeren, daarbij het hitje aan den teugel rondleidende. Het lukt haar niet.. Het smalle, lange, gammele slingert m den 'graskant, het valt haTf om en glijdt dan achteruit weg, het water in. Het paardje kan nog tijdig worden losge- spannen. De man, wien het geval toebehoorde, komt bij mijn buur vandaan ,en ziet plots het drama, dat zich juist heeft voltrokken. 'Kalm voor zijn doen, loopt hij naar de plaats des onheils, grijpt zonder een woord te spreken het sjofele hitje bij den teugel, draait het beest heel kalm nog steeds in de juiste positie en begint het dan. uit alle macht en ter bekoeling van zijn. toch blijkbaar aanwezige, inwendige woede, met de punt van zijn klomp tegen het onderlijf te schoppen. Maar nu bevangt de woede mij. Ik stuit op den kerel af en. „bid" hem toe, dat hij zija lafhartig bedrijf zal staken. Dat hij dat onmiddellijk zal doen. Om hem duidelijk te maken, dat het me! ernst is en mede om mijn eigen woede bot te vieren slinger ik hem allerlei krachttermen toe. De kerel is óók niet met stomheid geslagen en 'n oogenblik staan we als kemphanen tegenover elkaar onder de snelgroeiende belangstelling van de toe vallige passanten. Ik heb met mijn optreden bereikt, dat de dercle trap naar het schamelijke paardje werd ingehouden maar toen mijn tegenstander, en ik behoorlijk hadden uitgeblaft tegen el kaar, begon de voddenkoopman uit te va ren tegen zijn vrouw. Die kreeg toen in wcorden de portie, welke aanvankelijk aan het paardje in trappen was toegedacht. En ik deed niets meer in het geval. Ik wist eenvoudig niet meer. Totdat een van mijn buren naar buiten kwam. Een eenvoudig man, lang niet zoo „geschoold" als ik. Hij schrijft ook geen „mooie" artikelen voor de krant, maar hij draagt altijd een paar half-opgestroopte mouwen. „Hoor r's effe zei de buurman tegen den voddenkoopman, 'n ongeluk is 'n ongeluk en daar kan dat paardje niks an verhelpe en je vrouw nog minder. Daar mot je nou niets geen ruzie om maken. Kijk, pak eris an, dat doen we zóó. De twee boomen van het wagentje wa ren nog te grijpen. Hij nam er één eni wees den koopman den anderen aan. Ik ging mijn buurman helpen. En met 'n „één-twee" trokken we het geval weer gemakkelijk op den kant. Tot stil geluk van alle partijen ln wier harten weer vrede was. 't Is 'n onnoozel gebeurtenisje, dat ik hierboven schilderde maar het heeft me toch tot nadenken gestemd. Ik vond, dat ik met al de edele gevoelens, welke me tot het geschetste optreden tegen den voddenkoop man dreven, toch maar verre ten achter, stond bij het daadwerkelijk ingrijpen van mijn eenvoudigen buurman. De mensch voert over het algemeffli schoo- ne leuzen. Een der beste is dia van „Bid en werk Als we deze leuze inderdaad in praclijk brachten, dan zou het er heel wat beter uitzien op de wereld. Het woord „bid den" echter verstaan we als regel verkeerd en we verzuimen het werken naast het bid den. Wat we onder „bidden" verstaan, is eigen lijk preeken. We zoeken ons zelf en ande ren beter te maken, de wereld te redden, door te verkondigen, wat o.i. goed en niet goed is. Door te wijzen voorts, met klem en nadruk, op hetgeen er mankeert aan de gemeenschap of aan anderen. We dragen luide onze beginselen uit, maar maken er ons zóó druk mee, dat we geen tijd vinden om er naar te leven. We bidden, praten, propa- geeren, debatteeren, bestrijden tot in deq treure, maar we vergeten te doen, wat onze hand te doen vindt. We willen met woorden een wereld her vormen, maar laten na onze hand aan de ploeg te slaan en den bodem geschikt te maken voor bewerking. We verkondigen, dat het bosch niet deugt, maar verzuimen om den eersten boom al vast het voedsel te geven om hem het betere leven mogelijk te maken, We praten en preeken tegen het onge loof, tegen bolsjewisme enz., maar als we er óók stuk voor stuk aan zouden hechten om den medemensch practisch te helpen en bij te staan om zijn bescheiden deel te ver werven van 's levens welvaart, dan zouden we aan datgene, wat we slecht of verkeerd weten, ook den. voedingsbodem van zijn pa rasitair bestaan hebben ontnomen. We willen echter alleen strijden tegen ideecn en algemeene verhoudingen; we be seffen niet, dat de liefde, welke het ver keerde verteert, moet beginnen van onde ren af. Ik las dezer dagen een Tijd-vers van Top Naeff, gepubliceerd in Elsevier's Maand schrift. Hij schildert er in, hoe fel de men- géureven ooot nun „1ierikTi^eiaen'"'"ïëg:ên- over elkaar staan. Met méér voor elkaar te doen, zouden ze zich kunnen vereenigen ten goede. Beginnen we daartoe met het kleine en geringe! De wereld ligt in nood. Daar staat een kind te schreien..! Raapt, helden der partijen, Zijn vlieger uit de goot. De massa's zijn niet meer te helpen; de massa's zijn nog slechts op eikaars onder gang bedacht. Voor de practijk der liefde, welke naar vrede voert, moeten we terug naar het menschelijkheidsbetoon van individu tot individu. We moeten ons eikaars zorgen meer daadwerkelijk gaan aantrekken. W. K. van Rossutn 18 Langestraat, Amersfoort Sinds 1907 Uw adres voor: Van Kübler-kleeding hebben wij de alleenverkoop alhier. beschouwingen zijn gewij 1 aan de samen werking van politieke partijen en zij lelings ook aan Kabinetsformatie na de a.s- ver kiezingen, dan blijft het Kabinet daar na tuurlijk buiten. Alleen zou ik mij een «pmerking vullen veroorloven naar aanleiding van een uit lating van den heer Marchant et d'Ansem- bourg eneen van den heer van Lanschot. De eerste spreker betoogde dat dc Kroon door de aanwijzing van een Kabinetsfor mateur in het huidige systeem betrokken werd in de partijpolitiek en dat zulks niet het geval zou zijn, in het systeem dat door de N.SB werd voorgestaan. Want zoo be toogde de geachte afgevaardigde, in dat sy steem kan de Kroon den besten Nederlan der aanwijzen om formateur te zij i van een op te richten Kabinet, ongeacht zijn poli tiek inzicht. Ook van deze stelling van den geachten afgevaardigde heb ik ietwat op- .-«b i- irta amersfoortUTCECHT-zeist Vijfde gedeelte. DE TOEKOMST POLITIEK EN ECONOMISCH. Ik stap nu af van de critiek op het regeeringsbeleid en ga nu mijnerzijds iets zeggen over de toekomst. De heer van Lanschot heeft in zijn belangwekkende rede twee vragen gesteld: wat nu op politiek gebied en wat nu op economisch gebied Ik stel voorop dat ilc die twee vragen nog niet scheiden zal, omdat ik daarvoor, zoo als ik zal aantoonea, vooralsnog geen kans zie. Plet regeeringsbeleid zal ook in de ko mende vierjarige periode zeer sterk staan onder den invloed van den financieelen en economischen toestand. Nieuwe vragen op dit terrein beginnen al aan den horizon zichtbaar te worden, vragen die niet minder ingewikkeld zijn dan die welke wij in de afgeloopen vier jaar op te lossen hebben gehad. Ik noem voorloopig maar alleen de vraag van het consoüdeeren, zij hel in an deren vorm van tal van m.iatregelen, die in verband met de crisis als tijdelijke maatre gelen getroffen zijn moeten worden. Wanneer nu door meer dan een spreker Diverse modellen Van Weedestraat 28 Tel. 2894 geschikte man was, het dan denkbaar is, dat de N.S B meerderheid die heeren aan vaarden zou als formateur? Dat zou natuur lijk niet het geval zijn, maar dan beteekent dat ook, dat de Kroon niet kan aanwijzen dengeen, dien Zij op dat oogenblik de meest geschikte persoonlijkheid acht om als Ka binetsformateur op te treden en in haar vrijheid wordt aangetast en beknot. De vrij heid van de Kroon is een zoo essentieel bestanddeel van ons staatsbestel, zooals dat in de constitutioneele monarchie tot uitdruk king komt, dat die vrijheid buiten allen twij fel behoort te worden gesteld. Maar en kom ik op de opmerkingen van den heer van Lanschot daarom acht ik ook onjuist dc beperking, die deze geachte af gevaardigde in zijn rede heeft aangebracht, toen hij zeide; dat de min die niet slaagt in de vorming van een Kabinet bij een eer ste poging, persé de tweede opdracht be hoort te ontvangen tot vorming van een Kabinet van een ander karakter. Ook dat houdt de beperking in die de vrijheid van de Kroon aantast, bovendien meen ik dat het beroep van den geachten afgevaardigde op de historie allerminst v0Hedig is geweest. Mag ik eraan herinneren dat in 1913 de heer Bos de opdracht kreeg voor de vor ming van een parlementair Kabinet, maar dat de opdracht van een extra-parlementair Kabinet ging naar den heer Kort van der Linden. Mag ik eraan herinneren, dat in 1925 de opdracht aan den heer Marchait werd gegeven voor cle vorming van een parle mentair Kabinet en daarna een opdracht werd gegeven aan den heer de Visser Ilc meen, dat die vrijheid van de Kroon om uit te zoeken den man dien zij op een gegeven oogenblik het meest geschikt acht 0111 die taak te vervullen, in geen enkel opzicht behoort te worden beperkt en ik voeg eraan toe, dat de Kroon nooit han delt zonder adviezen, die zij heeft inge- v: cl eer.5 r.rcr-1 u. K>-■ formatie te maken hééft geha.1, en die ver schillende adviezen onder de oogen heeft gehad, weet ook, dat somtijds in een eer ste advies reeds een subsidiair advies ge geven wordt, en natuurlijk rekent de Kroon met de adviezen, die zij ontvangt, en dat zal wel zoo blijven. Maar de uiteindelijke beslissing staat aan de Kroon. Het staat voorts volstrekt niet vast dat de man, die aangewezen werd als de meest geschikt om e,en parlementair Kabinet te vormen, om nu maar die gangbare ujtdrukki g een oogen blik te gebruiken, ook de meest geschikte persoon zou zij 1, om een extra-parlementair Kabinet in het leven te roepen. Mijnheer de Voorzitter! Over samenwer king tusschen politieke partijen is door ver- Lieve Lente, schenk uw zegen, 1 Vriendelijk voorjaar, kom oh kom. Waarom zoolang weggebleven, In de Lente-tijd waarom Steeds maar scherpe Noordenwinden, Kou en regen, grauw© lucht- Lentetijd is aangebroken, Maar de menschheid rilt en zucht- Lieve Lente, schenk geen regen, Schenk ons „voorjaar" als het kon Strooi uw bloemen allerwegen, Schenk ons warmte, schenk ons zoni Meimaand is in 't land gekomen, En gebroken is de lucht. Meimaand heeft ons zon gegeven, En die brandt alweer geducht. Zomerpakjes en -toiletjes, Komen spoedig uit de kast- 't Mouselientje, 't Crêpe de Chientje Worden even aangepast-! Lieve Lente, gij brengt zorgen, Voor de garderobe mee. Lieve Lente, heb erbarmen, Met mijn platte portemonnaie. E. v. I gezien. Ik zou hem de vraag willen stel len: acht de geachte afgevaardigde het mo gelijk, dat indieit eens het overigens vol strekt ondenkbare zou gebeuren, dat de N.SB. de meerderheid verwierf of althans een sterke parlementaire partij werd in ons land, dat de N.S-B. er zich mee zou ver eenigen, dat de keuze van de Kroon op iemand anders viel dan op de FÜhrer van de N.S-B. Mag ik hem vragen of, wan neer de Kroon nu eens van oor leel mocht zijn, dat de heer Albarda of wat misschien in de oogen van de N.S B. nog erger is, de heer Colijn op dat oogenblik de meest schillende sprekers het woord gevoed. Ik zal WGAREN m daarop niet diep ingaan, omdat ook dat on derwerp valt buiten de sfeer van het Kabinet als zoodanig. Wel meen ik te mogen zeggen, dat het nog altijd niet heel duidelijk is, wat onder samenwerking van politieke partijen in verband met een Kabinetsformatie behoort te worden verstaan. Ilc heb daaromtrent natuur- lijk mijn eigen meening, een meening die ik nu niet verder zal uiteenzetten, maar die in hoofdzaak overeenstemt met wat Jhr. D© Geer eenigen tijd geleden in een van onze maandschriften daarover heeft geschreven- Overigens lilkt. het mij practisch gesproken eenigszins preamatuur om over die samen werking op dit oogenolik veel te zeggen. Daar is in de eerste plaats de vraag, hoe de uitslag der verkiezing zijn zal, die natuur lijk mogelijkerwijs een geheel anderen blik op de zaak geven kan dan wij er op het oogen blik misschien over hebben. Maar er is ook nog iets anders en dat mag ik nu van de Regeeringstafel wel eens zeggen- Dat is dit, dat op die mogelijkheid van samenwerking van politieke partijen nadat de stembus ge opend is, ook van invloed zijn kan de wijze, waarop politieke partijen tijdens den stembus strijd tegenover elkaar optreden. Ilc geloof, dat het niet overbodig is, om deze opmerking hier te plaatsen. Maar, mijnheer de Voorzitter, zal ik dan niet spreken over samenwerking van polilieke patijen na de verkiezing. Ik zal wel eenige oogenblilcken aandacht schenken aan de za kelijke vraagstukken, waarvoor een nieuw Ka binet zal komen te staan. Zie ik wel, dan zijn er voornamelijk vier vragen, die in het centrum zulien staan van het toekomstige po litieke beleid; ik denk aan ons Staatsbestel, ik denk aan de Landsverdediging, ilc denk aan de financieele poli'iele en ilc denk aan onze economische politiële. Iedereen dié mee wil tellen Legt zich toe op een record, En men hoeft zich zelfs niet enkel Te beperken tot de sport, Want er zijn nog heel wat dingen Die men heel gewoontjes noemt Waarin iemand uit kon blinken En aldus werd hij beroemd. Ook de huisvrouw volgt in spanning Het verloop van dezen strijd, Wan. tot slot een aschlawina Is voor haar geen heug'lijk feit. Want al is dan ook zoo'n wedstrijd Van erg huiselijken aard: Een mislukking gaat waarschijnlijk Met een scherp conflict sce^ Het sigaren-aschpunt.record Is de nieuwste nieuwigheid. En om dat record te breken, Voert men nu een feilen strijd. Tien twee tiende centimeter Kreeg men nu al voor elkaar, Wie dat niet kan overtreffen Wordt op puntende sigaar. Stoere rookers in den lande: Grijpt Uw wapen: de sigaar! Zet U rustig in een hoekje En dan trekken, trekken maar- Maar wanneer Uw topprestatie Overal bewondering wekt. Moet ge daarbij toch bedenken, Dat aan 't kortste eind Ie trekt^ het voorjaar, koop tijdig een pot Snm'ol. Bij alle Drogisten. oesc A.R. KIES VEREEN ICING. De afd- Soest van de A.R. Kiesvereen. heeft haar verkiezingscampagne ingezet met een vergadering in St. Jozef. Spreker was de heer Goslinga uit Utrecht met het onderwerp: „Waar het lij dc ver kiezing om gaat". De voorzitter der afdeeling, de h?cr Vonk, opende de vergadering met het l°zen van Psalm 33 en het zingen van Psalm 18 16- Vervolgens sprak hij een woord Man wel kom tot de vele belangstellenden, waaronder ook wethouder De Brujjn zich bevond. Hierna was het woord aan den heer Gos linga. In 'n keurig verzorgde rede, behan delde spreker de verschillende systemen van regeeren. Op duidelijke wijze schilderde hij ons het verschil tusschen een absolute mo narchie en een dictatuur. Zoowel de N.S.B» als het Communisme moeten bij deze verkie zing niet aan de beurt komen. Met een enkel woord sprak de heer Gos linga tenslotte nog over de scheuring in eigen partij, ontstaan door het optreden van do heeren Kersten en Lingbeek. Spr. betreurde dit optreden zeer. Met een aansporing om. ook bij deze ve» kiezing op God en niet op de menschen te bouwen, besloot sdt. ziiu rede.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1