voor Van over de grenzen. KRAKELINGEN. Officieele kennisgevingen Soest GALALITH BROCHES OORKNOPPEN ARMBANDEN HOUTEN COLLIERS Te huur HIINDERWtex» Burgemeester en Wethouders van Soest ■laken bekend, dat het verzoek van M. v. d. Broek, Kerkstraat 21a, te Soest, om op/in 'perceel, kadastraal bekend in sectie C no. 2677 gelegen aan de Kerkstraat een ben zinebewaarplaats te mogen uitbreiden door hen op heden is verdaagd. Soest, 4 Mei 1937. 1 GESLAAGD. Voor het te Baarn gehouden eindaxamen tyliddelbare' Handelsavondschool slaagden onze plaatsgenooten: H. v. d. Lugt, M. v. d. Vel den, G. P. Schothorst, J. L. M. Bosboom en K- de Bruin. MEDISCHE EXAMENS SOESTER VRIJW. REDDINGSBRIGADE. Ter verkrijging van Diploma C (instruc- fceursdiploma) van den Nederl. bond tot het redden van drenkelingen, is het noodzakelijk voor het medisch gedeelte het oranje-kruis tdipicma te behalen. Daar een der leden (Mej. M. Veenendaal) reeds haar technisch gedeelte C met succes heeft afgelegd en !een paar andere leden eind van dit seizoen hetzelfde hopen te bereiken, heeft het be- fetuur der Soester Vrijw. Reddingsbrigade moor alle leden een 2 jarigen medischen cursus georganiseerd waar de medische lei der Dr. H. J. Stro band als docent optrad. Een 10 tal leden volgden steeds trouw deze jfcursus en het mag het bestuur en Dr. Stro band groote genoegdoening schenken dat *l!e tien slaagden. Het examen werd ten huize van een der bestuursleden afgenomen door de doctoren jfitnoband en Wierenga (aangewezen door het Oranjekinds) en had een vlot verloop. Wierenga behand-'\Ut> het theoretisch en Stroband het praktisch gedeelte. Alle ndidaten te weten de dames: H. J. Hüb- B. Oostveen, J. R. Oostveen, G. Rei- Ebing, J. J. Stroband—Hiensch, M. Veenendaal ea de heeren: M- L'. v. d. Es, W. Quelle, J. Reiman Jr. en F van jluyven hadden mén d.n een voldoend cij- zoodat Dr. Wierenga, die na afloop de ptslag mededeelde terecht niet alleen de jididaten maar ook Dr. Stroband geluk- grenschte met het bereikte succes. De heer .Witvoet, die een jaar de cursus heeft j|evolgd, behaalde medisch A en het voor- opdg Oranje-kruis diploma. Tot slot dankte voorzitter de beer M L. v. d. Es beide okioren voor hun aanwezigheid cn ii Let jjijzonder Dr. Stro band voor diens belang - ozen medewerking De candidaten zijn hem ■eer veel verplicht. .UITBREIDING AUTOMATISCH A telefoonverkeer. Het Hoofd van het Telefoondistrict Utrecht Hjttaakt bekend, dat ingaande 3 Mei automa- Msch interlocaat telefoonverkeer mogelijk is f|bsschen de abonné's der automatische net ten in het telefoondistrict Utrecht en de [Aangeslotenen te Zwolle en Meppel. De kengetallen dezer netten zijn; Zwolle K 200 en Meppel K 220. feest van de constitutie van Dolffuss. Met een plechtig Te Deum in de St- Stephanus kathedraal werd het feest in- autoriteit is van het Duitsche volk, door gezet. De président der republiek Schusch- nigg, de leden der regeering, het corps diplomatique en vertegenwoordigers van 't ïeger, van het vaderlandsche front en de beroepsorganisaties woonden de kerkelijke plechtigheid bij. Later op den dag vond een groote mani festatie plaats van het vaderlandsche front. Het défilé van de leden langs de tribunes welke tegenover het raadhuis waren opge steld, en waar zich o.a. de leden der regeering bevonden, duurde verscheidene uren. IN RUSLAND kenmerkte de viering zicli in hoofdzaak door geweldige militaire parades. Op de treden van het Mausoleum voor Lenin stonden o.a. Stalin, Molotof, Kalinin, Kaganowitsj en andere regeeringsleden, als mede Dimitrof, de leider der komintern. De volkscommissaris van oorlog, Worosjilof, hield een toespraak tot de troepen: „Het leger moet steeds tot den strijd bereid zijn" zeide hij; „het is de plicht van de roode gardisten, om op wacht te staan voor het sovjetvolk en voor de proletariërs der ge- heele wereld". Daarna legde Worosjilof, mede namens het leger, opnieuw de belijdenis van trouw af aan de partij en aan Stalin. Bij de parade zag men voor de eerste publiek werd gedood. De politie had zeer strenge voorzorgmaat regelen getroffen. Sinds een maand waren tal rijke arrestaties verricht, zooals men weet- IN FRANKRIJK schijnen de demonstranten zich vooral door het mooie weer te hebben laten stemmen. De viering kreeg daardoor het karakter van een groot volksfeest. Te Parijs was de deel neming ongekend groot. De arbeiders van alle categorieën hebben betoogd .voor toe passing van het program van het volksfront en hier en daar voor solidariteit met de strijdende kameraden in Spanje* IN BELGIË hebben socialisten en communisten in de mees te plaatsen afzonderlijk gedemonstreerd* Te Brussel echter stapten ze broederlijk in den zelfden stoet mee, zonder dat zich noemens waardige incidenten hebben .voorgedaan. De Iersche vrijstaat. Nieuwe republikeinsche Grondwet Volgens de thans gepubliceerde tekst Van de nieuw ontworpen Grondwet, zal Ier land ook in. de toekomst een parlement hebben en een senaat. Deze laatste zal .wor den samengesteld op den grondslag van ver tegenwoordigers der beroepen. De „president" zal volgens het ontwerp in de bevoegdheden van den gouverneur- De 1 Mei-dag, ééns de dag voor uiting ,van het revolutionair sentiment der massa jen daardoor vaak met zorg tegemoet gezien door degenen, die de openbare orde moes ten handhaven of gehandhaafd wenschten te zien, deze dag is geleidelijk aan, meer en meer van karakter veranderd en tot een feest dag van den arbeid geworden, als zoodanig fcelfs „ge-" en „ver"ordend door de autori teiten zelve. De eenige luidruchtigheid, welke hem thans nog kenmerkt, is die van een uit gelaten blijheid. Behoudens natuurlijk de nor male incidenteel© uitzonderingen. 1 Vanuit alle landen zijn ons de berichten toegekomen van de wijze, waarop de 1 Mei dag werd gevierd. Uit deze halen we een €n trnder aan. IN DUITSCHLAND werden pompeuze samenkomsten georgani seerd. In het Olympisch Stadion te Berlijn heeft Hitier de jeugd toegesproken en daarbij da aanspraak der kerken op de godsdienstige I jeugdvorming van de hand gewezen. Wij I aldus de Führer voeden de kinderen op I tot nieuwe Duitsche menschen. Wij vormen Zen gemeenschap met hen en houden hen bij (elkaar tot ze 13 jaar zijn. Dan worden ze Ingelijfd in onze partij, in de S-A., S.S- of andere formaties. Zij komen vandaar in het arbeidsfront en den arbeidsdienst. Daarna Zolgt voor hen twee jaar lang militaire dienst- Onze geweldige beweging zal overwinnen; üe eigenzinnigheid en de domheid van enke lingen zal ons niet weerhouden. Wij kunnen intusschen niet dulden, dat de autoriteit van onze beweging, die de ©enigerlei instantie wordt aangetast. Dat geldt ook voor alle kerken. Voor Zoover zij zich bemoeien met haar gods dienstige problemen, bekommert de staat Zich niet over haar. Als zij trachten, zich door bepaalde maatregelen, door brieven, encyclieken enz-, rechten aan te matigen, die slechts den staat toekomen, dan zul len wij haar terugduwen'tot de haar toe komende geestelijk-zielzorgende activiteit- IN OOSTENRIJK armbanden ZOMERTINTEN VANAF 69' ALS TEKENING S IN METAAL EN HOUT VANAF r 24' ALS TEKENING 4* DE GROTE MODE VAN 7«S T.M. 95 l METALEN EN HOUTEN DE LAATSTE SNUFJES VANAF 24 DIV. UITVOERINGEN VANAF..... 19' ALS TEKENING 49 RINGEN ECHT 21LVER MARQ. SN M. STENEN V AF 24'T.M. 5°° AMERSFOORT wet neerkomt op een verbreking van 9ea juridischen band, die Ierland met groot- Brit- tannië verbindt en dat zij den grondslag legt voor een onafhankelijke republiek. Niets bewijst intusschen, vervolgt Havas, dat De Valera niet zou trachten, de dubbel zinnigheid te laten voortduren ten aanzien van den juisten aard der relaties van Ier land met Groot Brittannië. Indien echter het nieuwe ontwerp wordt aangenomen, dan zal dit ongetwijfeld de isoleering van Zuid-Ier- land beteekenen. Van. bijzondere beteekenis acht men te' Londen het feit, dat in de nieuwe grondwet niet gesproken wordt over de koning, dat de vrijstaat het recht opeischt zijn eigen re- geeringsvorm te kiezen en het statuut zijner betrekkingen met het buitenland op te stel len, én dat als nationaal grondgebied in de Grondwet héél Ierland wordt opgeëischt. Te Londen moet de publicatie van het ontwerp-Grondwet een uiterst ongunstigen indruk hebben gemaakt. maal weer formaties kozakken in hun bonte vooroorlogsche uniformen. Overigens waren de zware artillerie, tanks van alle modellen en formaten en vooral ook de luchtmacht in dit militair schouwspel vertegenwoordigd. In een half uur tijds vlogen ongeveer duizend vliegtuigen over het roode plein. Het wat de grootste iuchtdemonstratie, welke Moskou ooit heeft beleefd. IN POLEN hadden enkele incidenten plaats. T© Warschau hebben bijna 100.000 personen deelgenomen had de 1 Mei-viering weer een geheel tegen- aan de zeven optochten, waartoe de autori- gesteld karakter. Dóar geven juist de kerken' L~UI .wijding aan het gebeuren. Het was voor de vierde maal, dat het „nieuwe Oostenrijk" den nieuwen nationalen feestdag vierde, het teiten hun toestemming hebben gegeven. Bij het voorbijtrekken van een der stoeten weerklonken schoten, waardoor vijf deelne mers werden gewond en een kiï»d eadejr het generaal optreden en onder meer zijn veto over .wetsontwerpen kunnen uitspreken. i De Iersche vrijstaat zal dan „Eire'' hee- ten. Over den koning of .Groot-Brittannië wordt niet gesproken. j Havas meldt nog, dat De Valera het ont- werp-grondwet aan het volk zal voorleg gen bij de komende algemeene verkiezin gen. De president zal volgens het ontwerp door rechtstreeksche verkiezingen voor den tijd van zeven jaar worden verkozen. Voorts zou het Iersch de eerste officieele taal worden. Het Engelsch zou s;echts als tweede taal worden erkend. In politieke kringen te Londen is men van oordeel, dat deze nieuwe Iersche gxoud- Elke medaille heeft 'n keerzijde. Met medewerking van het departement van sociale zaken is er een boek verschenen on der den titel „Het werkende land", waarin een overzicht wordt gegeven van al hetgeen de regeering heeft gedaan tot bestrijding van de werkloosheid. O.a. de bewering, dat het moreel van ons volk door de werkloosheid niet is aange tast, heeft nogal vvat critiek uitgelokt. In „D Groene" spreekt Anton M. Brou wer er min of meer smalend over. Zie me al die plaatjes maar eens aan, zegt hij, naar die bruggen, naar die ontgonnen heide, naar die nieuwe boerderijen, naar die nieuwe ka nalen. Nederland moet trotsch zijn. Welk een bestrijding van de grootste plaag van dezen tijd I Maar dan laat hij de keerzijde der me" daille zien: Ons land heeft 600.000 werkloozen en 190.000 jeugdwerkloozen; 60.000 ouderen wor den in werkverschaffing bezig gehouden; 9000 jeugdwerkloozen krijgen wel eens een kamptijd van acht weken. Zoo bouwt men een volk rijker aan geest, flinker aan karak ter? De schrijver vraagt om eens het oor te luisteren te leggen naar de werkelijke nooden van ons volk. Naar de ellende van uit elkaar gerukte gezinnen. Naar de heldenmoed van eenvou dige vrouwen, die met een beetje centen een onhandelbaar gezin verzorgfn. Wij zouden in de werkverschaffingen naar binnen gaan. Zoo heel onopzichtig. En hooren naar de einde- looze verhalen van wel willen, maar niet kun nen werk vinden. Naar de schampere spot en ook naar moede dankbaarheid en bittere haat. „Een stempelend land" zoo heet de WIItT' Aiuuirccj £.rla.n.rl, werkend land en een stempelend land. We hoeven onze oogen niet te sluiten voor de nooden en voor de ontzettende werkloos heid om daarnevens tot de erkenning te ko men, dat de regeering zooveel grootsche wer ken tot uitvoering heeft doen brengen, dat we sterk en goed ingericht de nieuwe toe komst kunnen ingaan, welke we ten besluite van de crisis verhopen. Voor een objectief oordeel moeten we ook eens luisteren naar wat buitenlanders over den toestand ten onzent zeggen. Zoo'n oor deel gaf de gezaghebbende Fransche statis ticus Jean Dessirier. in de Paris Midi. Hij bracht daar bij o.m. de volgende punten naar voren: In Nederland is de algemeene bedrijvig heidsindex 20 pet. hooger dan in 1931 en blijft slechts 15 pet. beneden het niveau van 1929. De werkloosheid, afgezien van seizoens invloeden, vermindert. 2. De buitenlandsche handel toont een ster ken vooruitgang. De uitvoeren zijn 50 pet. hooger dan een jaar geleden. 3. Die vooruitgang is, volgens den schrij ver, vooral te danken aan de voorzichtige algemeene politiek der regeering en de op merkenswaardige stabiliteit van het prijs niveau. 4. De ontwikkeling van het staatscrediet en van den rentestandaard in het algemeen verdient vooral de aandacht. Een 3 pet. lee- ning van den staat heeft een gunstig onthaal gevonden. De staatsfinanciën verbeteren in nauw ver band met de economische expansie. 5. Het herstel in Nederland wordt stevig geschraagd door de verbetering in de ko loniën, waar het moederland groote belan gen heeft. Dank zij een onpartijdige leiding, geheel en al gespeend van demagogie en van lage po litieke bij-oogmerken, ontwikkelt zich in Ne derland een krachtig en zeer snel herstel. Behoudens onvoorziene gebeurtenissen van internationalen aard is voor de geheele na- 'tie een groote voorspoed in het zicht". Het groote onrecht in het kleine recht. niks, omda? het maar örfi F 7.50 gaat en geen verstandig mensch het in zijn hoofd krijgt om voor zulk een vordering een procedure te beginnen, aangezien deze hem hoe ook de uitslag zij veel méér kost 't Is wéar, wat er in dit antwoord staat, maar daarom ook zoo verbitterend. Als het om kleine bedragen gaat, die den ar men mensch of den ploeterenden midden stander-winkelier toekomen, dan is er geen recht te verkrijgen. Omdat ons recht te duur isl Komt er dan nooit eens een practische en soepele regeling voor het in geld uit gedrukt - „kleine" recht? Moet het groote onrecht ten aanzien van de invorderitïgs- mogelijkheid van kleine posten blij.en voort duren Kitty, Lockie, Willy, Er ïs in ons land altijd nog een oud Fransch decreet van. kracht hetwelk bepaalt, dat in de registers van den Burgerlijken Stand alléén vóórnamen mogen worden ingeschreven ontleend aan de verschillende kalenders en aan namen, welke in de oude geschiedenis bekendheid verwierven. Hier werd in het al gemeen gedoeld op de gebruikelijke Latijn- sche vóórnamen. Zooals het geval is met zooveel oude en verouderde wetten, wordt ook aan dit decreet weinig meer de hand gehouden en speciaal in Amsterdam staan hon derden Kitty's, Hetty's, Elly's, Loekie's en Willy's ingeschreven. Een Eindhovensche papa wilde zijn doch ter eveneens „Kitty" geheeten hebben, maar de ambtenaar weigerde de inschrijving daar van en toen de vader weigerde om een andere naam te noemen, werd de kleine wereldbur- gerres ambtshalve als „Catharina" geboekt. Waartegen de vader later vruchteloos heeft geprotesteerd, de handeling van den ambte naar was wettelijk-juist. Natuurlijk zijn de Nederlandsche papa's thans in Kitty-ïsten en Catharinisten verdeeld. Ik heb me bij de laatsten aangesloten. Waarom moeten we mét onze taal onze namen toch zoo buitenlands gaan verhaspelen. Catharina is wel geen Nederlandsch, maaï het is Nederlandsch-gebruikelijk. Kitty en Willy en al zulke namen méér, zijn een ver- Engelsching. Een modegril. Er is alles vóór om onze kinderen onder de bekende klas sieke namen te laten inschrijven, want dan kunnen we met het bezigen van den roep naam, bij wijzigingen van de mode, alle kan ten uit. Ze winnen allemaal Sommige kranten houden een „vragen- bus", waarin de juridische raadselen va t de lezers door een jurist tot een oplossing of daaromtrent worden gebracht. In zoo'n ru briek las ik de vraag van een automobilist, die al of niet door zijn schuld een fietsrijder voor f 7.50 schade had toege bracht. De man wilde weten, of hij to: be taling kon worden verplicht. Wat antwoordde de ïechtskundige van de krant Gelet op het bed ader gevorderde schade, k unt hei o s ui t waar u htj 1- lijk v. o dut 1' i' 1 l'.fe ge- wikke' Vertauh' j-a je Een medewerker van het Vaderland vindt het leerzaam en amusant wat alle partijbladen zooal geschreven hebben over den verkie-: zingsuitslag in Brussel. „Die welke pro-Zeelandistsich waren, heb ben geschreven: 't merkwaardige is, dat de bekendmaking van den aartsbisschop van Me- chelen vrijwel geen invloed gehad heeft en o- -■«=»-- *v-. Uacrrellf— moge achteruitgegaan zijn, wanneer die brief van bisschop van Roey er niet geweest was, zou de overwinning misschien wel aan den kant van Degrelle geweest zijn, zou hij althans in stemmenaantal zijn vooruitgegaan. Ik noem dit' maar als voorbeeld bij voorbaat van wat óns op 26 Mei te wachten staat. Wie dan de partijbladen leest, zal overal k'^ on aantreffen van die-der.grootte: Schitterende overwinning. Het volk op onze hand» Nóg mooier dan wij verwacht hadden Moreele victorie aan onze zijde. De tegenstander verpletterd. Laat de vijand maar opdoeken. Het doodvonnis geveld. Onze partij kan verheugd zijn. En nu nóg verder voorwaarts. Let u maar eens op mijn woorden: niemand zal ontevreden zijn. Iedereen zal optimistisch zijn voor de toekomst. Alle partijen zullen door alle partijen verpletterd, in het nauw ge dreven, op de knieën gedwongen, in de ach terhoede gedrongen, tot nederlaag gebracht zijn. U zutl nergens dat geef ik U op eer, breifje lezen: Onze partij heeft afgedaan. Wij leden een gevoelig verlies. Een uitslag nog ongunstiger dan vens u. Tegenpartij heeft overwonnen. Onze tijd is voorbij. Ontmoediging in onze gelederen. Tegenstander heeft ons afgemaakt. En mócht het verlies al niet te verdoezelen zij, dan ligt de schuld: bij de Kieswet, het toeval, een onvoorziene omstandigheid, eern misverstand, bof van anderen, een tijdelijlai inzinking, ech\e zuivering van onze gelecUV ren, machinaties van alle anderen tezamen tegen óns alleen, verleugening bij de anderen, oneerlijkheid bij anderen, wanhoop, enz. enz. In ieder geval is er overal en in ieder kamp bij alle politieke partijen en voor alle rich- richtingen: reden tot blijdschap, verheugenis, optimisme, goeden moed. Waarmee ik maar zeggen wil, dat 26 Meï een plezierige, vroolijke, feestelijke dag zal' worden. En dat wij nu maar niet zoo ons best moesten doen: niet zooveel schreeuwen, pra ten, betoogen, kalken, plakken en geld uit geven. prachtig dubbel Landhuis, mooiei stand, bevallende suitte met 2 kas ten, terras, gang, keuken (bete geld) W.Q met fontein, keldertje, overloop, 4 slaapkamers met vasts waschtafels, balcon, mooie zolder (4 kasten), garage, voor- en achter-i tuin. Prijs per maand 30 gulden. Ook te koop Sleutels bevragen; Van Weedcstraat 45.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6