1U zal nUt BinHZ-hlands-cW Gz&vzidtl BuUutlancUcU Ozeczicht Betaling, zaot „neen" z&ggen Een zeer belangwekkende .bill' werd dezer dagen door het En- gelsche parlement behandeld. Het betreft hier een nieuwe re geling van de salariëering der hoogste staatsambten. Dit schijnt oppervlakig beschouwd weinig in- Interessant te zijn. Den buiten lander in het bijzonder zal het wel onverschillig laten, dat de Engelsche ministers, die tot nog toe verschillende inkomsten ge noten, nu allen jaarlijks 5000 pond zullen ontvangen, met uit zondering van den minister-pre sident, die 10.000 pond per jaar krijgt. Maar in deze wet wordt voor de eerste maal voorzien in een staatssalaris van niet minder dan 2000 pond voor een functie, die in andere landen in het ge heel niet als staatsfunctie, ja, dikwijls zelfs als anti-staats functie wordt beschouwd en ze ker in geen enkel ander land door den staat wordt gehono reerd: voor den „leader of the opposition", den leider van de oppositie. Deze nieuwe instelling verdient alle aandacht. Zij sym boliseert wel zeer verrassend het geheele onderscheid tusschen twee staats- en maatschappelijke opvattingen; degene, die het tegen elkaar ingaan van mee ningen en stroomingen als ge- wenscht en als onontbeerlijken bron van evenwicht en verrijking beschouwt, en die andere pseudo- moderne, welker wijsheid juist hierin bestaat, alles, wat van een enkele meening en een enkele goedgekeurde strooming afwijkt, als verderfelijk te doodverven. De „leider van de oppositie" was in Engeland, krachtens een ongeschreven wet, intusschen reeds lang een quasi-officieele persoonlijkheid. Hij genoot zeer bepaalde voorrechten, werd voor alle belangrijke beslissingen ge consulteerd, zat als lid in zeer belangrijke raden en had maat schappelijk in zekeren zin de positie van een kroonprins, die morgen reeds op den troon kan komen. Maar het is een groote stap van de nakoming van zeke re spelregels ook tegenover den geen, die neen zegt men vindt varianten van deze spelregels ook in andere parlementaire lan den naar de honoreering dooi den staat voor het feit, dat hij neen zegt. Men kan gemakkelijk beweren, hier met een soort om- kooperij te doen te hebben, maar nog gemakelijker is het te bewij zen, dat een dergelijke redena tie onlogisch is. Wanneer aan een bepaald ambt eenmaal wet telijk een bepaling verbonden is en wanneer de benoeming tot dit ambt niet door den betaler ge schiedt in dit geval niet door den staat, maar door de sterkste oppositiepartij is het moeilijk in te zien, welken invloed de be taler door het feit, dat hij be taalt (en in ieder geval betalen moet) zou kunnen winnen. Wat in deze nieuwe wet slechts tot uiting komt is een psycholo gie, die misschien niet overal be grepen en derhalve ook niet ten volle gewaardeerd kan worden: de psychologie, dat de oppositie werkelijk een essentieel, onont beerlijk deel van staat en maat schappij is en de minderheid in het volksleven een even belang rijke factor als de meerderheid. Men overdrijft niet, indien men beweert, dat in deze psychologie het geheele geheim van de zoo genaamde democratie ligt. Gezicht in vogelvlucht op den Australischen havenstad Sidney. De verjaardag van Prinses Juliana. Verleden week Vrijdag vierde Prinses Juliana Haar 28sten ver jaardag. In het geheele land verd deze dag met groote vreug de gevierd. Overal werd gevlagd. Het was wel opvoJloml, maal meer vlaggen te zien waren dan vorige jaren het geval was geweest. De jarige Prinses zelf vertoefde te Soestdijk, waar zich H.M. de Koningin bij Haar Kin deren gevoegd had. Voor het Pa leis bracht men den Prinses 'n bloemenhulde. Ook de Residentie van de Koningin was in een feestelijke stemming, 's Avonds werd op het Malieveld een vuur werk afgestoken. De week, die voorbij is, bracht den K.L.M. naast een teleurstelling toch ook nog een goed bericht. Om met het minder aangename te begin nen: De Amerikaansche regee ring heeft verklaard, dat zij voor- loopig haar toestemming voor 'n geregelden luchtdienst tusschen Soerabaja en Manilla niet kan verleenen. Omtrent de reden van deze weigering tast men eenigs- zins in het duister. Immers na de reis van Plesman en jhr. van Rensdorp naar Amerika was men wat dezen dienst betreft, zeer pptimistisch gestemd. Het is mo gelijk, dat Amerika een bepaalde overeenkomst heeft met Enge land en dat de K.L.M. hier de dupe van wordt. Het behoeft echter ook niet uitgesloten te worden, dat het hier slechts om een kwestie van tijd gaat, dat Amerika eerst zelf in staat wil zijn, deze lijn mede te bevliegen, zoodat zij deze te zamen met de K-L.M. onderhouden kan. Al jaren is de voortvarende directie van de K.L.M. doende geweest om toestemming te ver krijgen tot het instellen van een luchtlijn van Batavia op Austra lië. Steeds zonder eenig resultaat. Thans echter, heeft de Australi sche refreerinc einrïeliilr.haar stemming gegeven, de dienst van Nederland naar Batavia door te trekken naar Australië. Dit be- teekent een mooi succes voor de K.L.M. Aan de opening van deze luchtlijn zijn weliswaar verschil lende voorwaarden verbonden. Ten eerste mag geen locaal ver voer van passagiers of post plaats hebben, ook mag geen post van Australië mede geno men worden. Dit, om de Austra lische maatschappijen niet te benadeelen. Nu moet de Neder- landsche regeering haar toestem ming nog geven voor het open stellen van deze luchtlijn. Van deze zijde zullen de K.L.M. ech ter wel geen moeilijkheden in den weg gelegd worden! Nederland als touristen land. Het is een bekend feit, dat Nederlanders, als zij het even kunnen doen, bij voorkeur hun vacanties ons lieve land ver laten, en hun geld in het buiten land gaan brengen. En in Ne derland zelf, blijft het toch al tijd „Nederlandsch". Steeds meer blijkt het nu, dat ook buitenlan ders graag hun land verlaten en dan naar Nederland trekken. Zoo heeft dezer dagen een aan tal Zwitsersche touristen een be zoek aan ons land gebracht. De menschen waren opgetogen over het natuurschoon, dat hun hier geboden werd. Vooral over de bollenvelden waren zij enthou- siast, en voor velen was het zien van de zee iets overweldi gends. Den Isten Mei vertrok ken de Zwitsers weer naar hun land, en het lijdt geen twijfel, of zij zullen goede propagandis ten voor het vreemdelingenver keer naar ons land zijn. Vorige week werden wij opge schrikt door het bericht van een bomaanval op een Nederlandsch schip, de „Fauna" van de K.N.S.M. Nadere berichten melden nu, dat door een zwart gestreept, grijs watervliegtuig een bom ge worpen werd, welke gelukkig het schip niet raakte. Daarna cirkelde het vliegtuig nog even boven het schip, waar op het in oostelijke richting ver dween. De „Java" convoyeerde het schip daarop door de Straat van Gibraltar, zonder dat er verdere ongelukken gebeurden. Noorjdwiik wil badnlaats Wanneer het weer maar even toelaat, treken velen op hun vrije dagen of middagen naar de bloembollenvelden, die thans in vollen bloei staan. Noordwijk poogt daarvan te profiteeren en heeft de slagzin „Noordwijk Bloemenbadplaats" uitgevon den, in de hoop, dat dit de menschen zal lokken, bij hun bezoek aan de van ouds ver maarde bollenvelden, Noordwijk niet over te slaan. De Noordwij k- sche V.V.V. is zeer actief, ter wijl het college van B. en W. zijn volle medewerking verleent, om van Noordwijk een bekende bad plaats en Bloemenbadplaats te maken. Nadat een aantal Nederlandsche journalisten een bezoek aan Praag, waar zij zeer goed en hartelijk ontvangen werden, hadden gebracht, ver- trokken zij naar Weenen. Ook hier was de ontvangst boven al len lof verheven. Vrijdag bezich tigden zij de stad, waarbij de burgemeester als gastheer op trad. De heer dr. Fentener van Vlissingen, de voorzitter van de Internatio nale Kamer van Koophandel is van zijn reis naar de Balkanlan- den teruggekeerd. Aan eenige journalisten verklaarde hij, dat het zijn algemeene indruk was, dat er in deze landen een ople ving valt waar te nemen. Tevens constateerde hij, dat ook de poli tieke verhoudingen niet zoo ge spannen meer waren. Dat dr. Fentener van Vlissin gen in zoo'n korten tijd zoo veel verschillende landen heeft kun nen bezoeken is te danken aan „het" moderne vervoermiddel. De voorzitter van de Interna tionale Kamer van Koophandel was dan ook vol lof voor de K.L.M. Bij de Noord-Zuid Holl. Tramweg Mij. zul len binnenkort conductrices op de tram worden geplaatst. Zij zijn de eersten in Nederland Ik zal niet zeggenhet is aardig, Wanneer Je op de tram belandt, En een charmante conductrice Douwt je een kaartje in je hand. Ik zal niet zeggenhet is aardig, Wanneer je want zoo zijn wij hier Je ochtendbabbeltje wilt maken, Dat gaat met ééns zooveel pleizier Ik zal niet zeggen, het is aardig En op zoo'n grijsgrauw trambalcon, Brengt zoo'n moderne kaartjesknipster Een heel klein beetje lentezon. Ik zal niet zeggen, 't is héél aardig, Een lachje en een leuke toet, En o, ik ben er overtuigd van Dat ook dit nieuwtje het wel doét! En 'k zal niet zeggenik persoonlijk, Ik vind het óók een aanwinst, ja, En 'k zal ook niét m'n krant meer lezen, Wamieer ik op de tram nu sta. Maar(met vier dikke, dikke letters) Maarwat daar tegenover staat, Stel voor, dat het in alle branches Zoo aanstonds eens net eender gaat. Wat blijft er dan voor óns te werken? Wat blijft er dan voor óns te doen? Hoe moeten wij dan nog zoo strakjes 't Gezin verzorgen, met fatsoen? Want waar nu conductrices komen, (Al zijn het er nog maar een paar) Daar kon eenbres geslagen worden In onze werkeloozenschaar. Daar waren mannen mee geholpen, Die nu, in eindelooze rij Wie weet hoe lang al zonder loopen, (Al is de crisis dan voorbij Ik zal niet zeggenhet is aardig, Wat ons die Maatschappij daar biedt, Maar als we even vérder kijken, 't Principeneen, waardeer ik niét! Aan de militaire school te Dover Is men druk doende, voor de a.s. kroningsplechtieheden. de parade d®r tinnen soldaten ln te studeeren» De Kroningsfeesten in En geland. zullen de volgende week plaats Vöóf-al Ui de Engelsche hoofdstad het gesprek van den dag. Groote tribunes, die duizenden men schen kunnen bevatten, zijn al gereed. Vele buitenlandsche gas ten z£jn al aangekomen, terwijl anderen op weg zijn naar de hoofdstad van het Britsche we reldrijk. Maar evenals in andere landen, heeft men in Engeland ook met binnenlandsche moei lijkheden te kampen. Dit zijn in de eerste plaats wel de stakingen, die vooral in het autobus-bedrijf een dreigenden vorm gaan aan nemen. Te Londen heeft het autobus-personeel van Vrijdag op Zaterdagnacht precies om 12 uur het werk neergelegd. Daar door werden 5000 bussen uit het verkeer genomen. In Lenden waar, meer dan in andere groote steden, het verkeer per autobus plaats heeft, zal het publiek veel last ondervinden van dezen maatregel van de werknemers bonden. Het is dan, ook vooral met het .oog op het groote aantal bezoekers in verband met de kro ningsfeesten, te hopen, dat aan deze staking spoedig een einde zal komen. Maar niet alleen de hoofdstad, ook het platte land kan bogen op stakingen. Zoo heeft de British Miners' Federation besloten, haar leden aan te sporen op 22 Mei a.s. het werk neer te leggen. Daar men nu nog eenige dagen den tijd heeft voor onderhande lingen, is het niet onmogelijk, dat men een oplossing vindt, welke beide partijen bevredigt. Zooals men weet staken bij het scheepsbouwbedrijf te Glasgow op het oogenblik 12.500 leerjon gens. De vakbonden hebben de zen jongens nu aangeraden op 5 Mei het werk te hervatten. Intusschen zijn al deze sta kingen wel typeerend voor den geest welke op het oogenblik onder de Engelsche Werknemers heerscht. Het bezoek, dat Graaf Ciano aan Albanië heeft gebracht, heeft de vriendschap tusschen Italië en Albanië nog eens extra onderstreept. Het telegram, dat koning Zogoe ter gelegenheid hiervan aan Mussolinl zond, was bepaald enthousiast. Het ant woord hierop was al even vrien delijk. In een onderhoud van koning Zogoe met de Italiaan- gp.ha. journaliste*^ hü.ttoa- - eens den nadruk op de broeder lijke vriendschap, welke er be staat tusschen beide landen en gaf tevens uiting aan zijn hoog achting en sympathie voor den Uit strategisch oogpunt is het kleine België een van de belang rijkste landen van Europa. Het „Slagveld van Europa" noemde minister Spaak het in zijn groote rede, die men als een antwoord en verduidelijking van de Fransch—Engelsche verklaring zou kunnen beschouwen. In deze rede ging het hoofd zakelijk over art. 16. Minister Spaak sloot zich hier aan bij de verklaringen, welke de Neder landsche minister van Buiten landsche Zaken onlangs over dit artikel in het Nederlandsche par lement aflegde. Minister de Graeff zei toen o.a., dat de ex- neutralen zich voor ieder geval zelfstandigheid wilden voor be houden. Dit beteekent dus onaf hankelijkheid van andere lan den. Ook over het recht van doortocht van vreemde troepen werd toen gesproken, waarbij ge zegd werd, dat het toestaan van doortocht gelijk zou staan met zelfmoord, daar de andere staat het binnenrukkende leger tege moet zou trekken en de strijd zich in het tusschen liggende land zou ontwikkelen. Deze woorden onderschreef mi nister Spaak ten volle. Dat Bel gië zich in dit geval zoo nauw bij Nederland aansluit ~0. ou«ten" zou voegen. i>e toestand in Spanje. Trouw wordt ons eiken dag de stand van de strijd tusschen de beide partijen in Spanje mede gedeeld. In den regel valt er niet veel nieuws te vertellen, terwijl men veelal nog betwijfe len moet, of het nieuws, dat men hoort, wel geheel op waar heid berust. Intusschen gaat de opmarscb van de Franco-troepen naar Bil- bao voort. Generaal Mola schijnt niet meer dan 20 K.M. van deze stad verwijderd te zijn. Minder aangenaam voor Fran co is echter het verlies van zijn grootste oorlogsschip, de „Espa- na". Het werd getroffen door een bom vanuit een vliegtuig, waarna het zich niet langer dan een half uur drijvende kon houden. Reeds in het begin van April werd het schip eenige malen door vlieg tuigen gebombardeerd. Een prachtige groep Berberleeuwen welke in den Berlgnschen Zo61ftsiach®a Tuin door den dQfflfiië-UE Kaden worden afsertcfci*

Soester Courant | 1937 | | pagina 8