tn&eiliji<e> missie Uuilzh>la*idscU 6/wziM Birmmlaridsch GvzvzuM Commandant en officieren van het momenteel te Kiel gestationneerde Fransche op leidingsschip „Jeanne d'Arc" in gesprek met den Franschen gezant te Berlijn. De begrafenis der slachtoffers van de „Deutschlanti" heeft in tegen woordigheid van Adolf Hitier naby Wllhelmfshafen plaats gehad. Een overzicht van de droeve plechtigheid. De Engelsche en Fransche re geering hebben eenigen tijd ge leden tot den Belgischen minis ter-president het verzoek gericht de mogelijkheid eener verminde ring der handelsbelemmeringen en een herstel van de economi sche betrekkingen tusschen de volkeren te bestudeeren en even tueel voorstellen ter bereiking van dit doel te doen. Van Zee land heeft deze opdracht aan vaard, heeft intusschen in Lon den en Parijs met de leidende staatslieden besprekingen gehad en is nu naar de Vereenigde Sta ten gereisd, om daar met Roose- velt en zijn medewerkers onder hand lingen van een beslissend karakter te hebben. Want hoe schoon ook het initiatief van de Oslo-staten moge zijn, de sleutel van den economischen poort ligt niet in 's-Gravenhage of Stock holm, maar in de U.S.A. Intus schen mag men niet vergeten, dat het nog niet voldoende zou zijn, indien Roosevelt zich bereid verklaarde, dezen sleutel aan van Zeeland te overhandigen. Want ook Engeland houdt de hand aan een van de grendels welke op het oogenblik den weg naar het vrije economische ver keer afsluiten. De Ver. Staten bezitten wel licht de grootste economische macht. Niets bewijst dat beter dan het feit, dat sinds jaren het goud uit alle deelen van de we reld naar de U.S.A. stroomt en dat in de gewelven van het spe ciaal daarvoor gebouwde Fort Knox de grootste goudschat, welke de aarde ooit zag, opge hoopt ligt. Nu spreekt men te genwoordig veel over de „ont troning van het goud", maar dit is minstens genomen zeer overdreven. Want het vrije ver keer van goederen en kapitaal is slechts op een internationale va- lutabasis mogelijk en daarbij kan men het goud zeker niet missen. Daaruit volgt, dat een belang rijk deel van v. Zeeland's taak aan de oplossing van het mone taire probleem moet zijn gewijd. Er moeten wegen gevonden wor den om te verhinderen, dat het goud zich slechts in een enkele richting beweegt. De goud stroom moet overeenkomstig de beweging der goederen vrij kun nen vloeien. En het is verder noodzakelijk, dat de verschillen de valuta's weer in vaste verhou ding tot elkaar gebracht wor den en daarin niet van de een of andere zijde eigenmachtig veran dering worden gebracht. De va luta's moeten weer stabile waar demeters zijn en niet het middel De kabinetsformatie. Nadat minister Colijn in den loop van deze week verschillende besprekingen heeft gehouden be treffende de kabinetsformatie, met de ministers van Lidt de Jeude, Oud, de Graeff en mr. Goseling, moet het thans wel voor waarschijnlijk gehouden worden, dat de poging van mi nister Colijn, om een kabinet op breede basis te vormen, mislukt is. In welke richting de beslis sing nu zal vallen is nog niet te zeggen, maar wel zal het niet lang meer kunnen duren, voor dat deze beslissing in een of an deren zin genomen wordt. Don derdagmiddag heeft minister Colijn een conferentie gehad met prof. mr. C. P. M. Romme, verte genwoordiger van de R. K. partij in de Eerste Kamer. Het internationale land- bouwcongres. In een plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal, onder bijzonder groote belangstelling en in te genwoordigheid van vele hooge autoriteiten en buitenlandsche deelnemers, is Donderdag het 17de Int. Landbouwcongres ge opend. Toen allen aanwezig wa ren verscheen als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, mr. W. J. baron van Lynden. Kort daarna arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard, vergezeld van zijn adjudant, jhr. ir. Roëll en zijn secretaris, jhr. Dedel. De openingsrede werd uitge sproken door dr. A. G. A. Ridder van Rappard. Achtereenvolgens namen daarna het woord de voorzitter van het congres, Mar kies de Vogue, de minister van Landbouw en Visscherij, dr. L. N. Deckers en minister-president dr. H. Colijn. Nadat hiermede het eerste deel van de openings plechtigheid was afgeloopen, vertrokken belde. Prins_Bflrnhard eenere economische politiek, wel keer naar streeft, den handel te beinvloeden en daardoor voor het eig enland tijdelijke voordee- len te verkrijgen. Het zoo Ingewikkeld geworden valutavraagstuk is overigens niet slechts een product van een ver keerde handelspolitiek, maar vooral ook van den wereldoorlog, welke aan bijna alle Europeesche landen een te zwaren last op de schouders legde. Ook voor dit vraagstuk zal men een oplossing moeten vinden. Amerika bijv. kan toch niet eeuwig aan de vor deringen blijven vasthouden, welke het toch niet innen kan. Maar naast de problemen van monetairen en financieel-poli- tieken aard verheffen zich de niet minder belangrijke vraag stukken van den ruil van goe deren en prestaties. Het is nog steeds een wet van Meden en Perzen, dat de goederen, welke met de minst mogelijke kosten en moeiten worden vervaardigd, voor de menschheid het voordee- ligst zijn. Nu kan bijv. Neder land beter kaas dan locomotie ven maken en in Duitschland is het weer omgekeerd. Om een an der voorbeeld te noemen: de winning van natuurlijken rubber gaat met heel wat minder moei ten en kosten gepaard, dan de vervaardiging van het kunstma tig product, de z.g. buna. De na tuurlijke weg zou dan ook zijn, dat Nederland Kaas, Indië rub ber en Duitschland de locomo tieven maakt en dat men deze goederen al naar de behoeften tegen elkaar inruilt, natuurlijk met behulp van de op goud ge baseerde valuta. Slechts als ieder volk op grond van zijn bij - zonderen aanleg, de bodemge steldheid van zijn land, enz. goederen gaat produceeren en deze tegen die van andere lan den inruilt is het mogelijk, den algemeenen levensstandaard op het hoogst mogelijke peil te brengen. Het is werkelijk waan zin, dat in een tijd, waarin de techniek de afstanden op den aardbol kleiner en kleiner maakt de protectionistische handelspo litiek tusschen de volkeren hooge muren opricht. Helaas heeft nu het protec tionisme, niet in laatst in Ame rika en ook in het Britsche em pire nog talrijke aanhangers, en dat dikwijls juist in de toonaan gevende kringen. Roosevelt maakt daarop intussehen een gunstige uitzondering. Kullen de beide staatslieden, van Zeeland en Roosevelt, er In slagen, dezen tegenstand te overwinnen? en de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Daarna werd ingeleid de ma nifestatie voor den vrede door prof. Ernst Laur, directeur van den Zwitserschen boerenbond. Verschillende sprekers van an dere nationaliteiten betuigden hiermee hun instemming. Het vredesmanifest werd met alge- meene stemmen goedgekeurd. Eenige dagen voor de officieele opening was al een kleine, maar zeer verzorgde tentoonstelling van Nederlandsche landbouwpro ducten geopend in het Palace Hotel te Scheveningen. Thans is een aanvang gemaakt met de verschillende sectie-ver gaderingen waarmee de congres werkzaamheden in volle werking zijn. De tunnelbouw te Rotterdam Nadat de vele voorbereidende technische werkzaamheden be ëindigd waren, is deze week een aanvang gemaakt met den tun nelbouw te Rotterdam. Aanwezig waren o.a. de minister van Wa terstaat, jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude en de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. van Karnebeek. De bur gemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn hieid een toespraak, welke werd beant woord door ir. Telders, president commissaris van de N.V. Maas tunnel, die het werk zal uitvoe ren. Hierna werd het sein tot den aanvang gegeven waarbij de burgemeester op een knop druk te en hiermee het signaal gaf dat de werkzaamheden konden beginnen. De motor van de groote zandgraafmachine werd onmiddellijk aangezet, de vracht auto's kwamen binnenrijden. De eerste kluit zand werd door de machine uit de aarde gerukt en het begin van het groote werk was semaakfc* Weenen aan de Vecht. Het kasteel Nijenrode heeft zich in de afgeloopen week voor één avond van naam veranderd, van uiterlijk en van sfeer. Het was niet langer het eerbiedwaar dige kasteel met zijn echt-Hol- landsche omgeving, voor deze eene keer was het Weenen wel niet aan de blauwe Donau, maar aan de Vecht, doch dat deed aan de Weensche sfeer geen afbreuk. Onder de „Weensche" feestvier ders werden opgemerkt minister Slingenberg, de president van de Ned. Bank mr. L. J. A. Trip, de Oostenrijksche zaakgelastigde, de heer G. Alexich, nog wel in Oos- tenrijksch costuum, en de com missaris der Koningin in Ut recht, jhr. mr. dr. Ridder van Rosenthal. Het feest was op uit stekende wijze voorbereid, de stemming steeg met het uur; het geheele feest is volkomen ge slaagd en heeft volmaakt beant woord aan het doel. De Prinses bij de promotie van een harer studiege- nooten. Bij de promotie van mej. M. Rooseboom tot doctor in de wis- en natuurkunde heeft Prinses Juliana haar belangstelling ge toond door zelf aanwezig te zijn. Mej. Rooseboom was para- nymph bij de promotie van de Prinses en zij behoorde tot de bruidsmeisjes bij haar huwelijk. Na de promotie heeft de Prinses nog geruimen tijd ver toefd in de Gewelfkamer, waar de promovenda recipieerde. Toen H.K.H. het gebouw weer verliet had zich heel wat publiek opge steld bij den uitgang, dat de Prinses luide toejuichte, toen de auto vertrok in de richting van Amsterdam. Frankrijk heeft dezer dagen een oud-president en zijn kabinet verloren. De bekende politicus Doumergue, de eenige protestan te president, welke Frankrijk ooit gehad heeft, is vorige week heen gegaan. Doumergue is steeds een van Frankrijk's krachtigste staatslieden geweest. Het bericht over Doumergue's overlijden wordt intusschen over schaduwd door andere meldingen uit la belle France. Het Kabinet- Blum heeft n.1. een opwindende week achter den rug, welke ge ëindigd is met de demissie van de geheele regeering. Frankrijk's financiën waren sinds lang in de war. Grondige saneeringsmaatregelen waren derhalve noodig. Daarvoor waren het vertrouwen In de Fransche valuta en credieten voor de schatkist noodzakelijk. Maar de spaarders hadden geen vertrou wen in Blum's sociale politiek. Derhalve vluchtte het kapitaal naar het buitenland en de spe culatie deed bovendien het hare om het Vincent Auriol den Fran schen minister yart finanpiën, I moeilijk te majcen. Vopr de re geering bleef er geen, anderen weg over, dan dwangmaatrege len te nemen. Zij vroeg en kreeg van de Kamer 1.1. Woensdag be paalde financieele volmachten. Oorspronkelijk verzetten de com munisten zich tegen deze vol machten, wijl deze hun niet vér strekkend genoeg waren. In het holst van den nacht kwamen zij echter op hun plan, om blanco te stemmen terug, en zoo ver kreeg de regeering in de Kamer de meerderheid. Nu moesten de volmachten nog door den se naat goedgekeurd worden. Daar kon Blum intusschen niet steu nen op goed gediciplineerde ver tegenwoordigers van het Volks front en bovendien is het verzet onder de grijze senatoren tegen Blum's financieele politiek veel grooter dan in de Kamer. De financieele senaatscommissie amendeerde zooals te verwach ten was, dan ook het regeerings- voorstel. Volmachten tot maatre gelen tegen de speculanten en tot herstel van de credietwaar- digheid van de Fransche schat kist daar kon de Fransche senaat zich mede vereenigen. Maar deze volmachten moesten nauwkeurig omschrijven, wat de regeering te doen had. Het moch ten geen blanco volmachten zijn, welke aan de regeering b.v. de mogelijkheid zouden schenken de door de communisten zoozeer ge- wenschte controle op de banken in te stellen. Zooals Gaillaux in den senaat uiteenzette, zouden dergelijke maatregelen het ka pitaal nog meer afschrikken. Da senaat heeft daarop in eerste zoowel als in tweede behande- lingde door Blum noodig geach te volmachten aan het kabinet onthouden. En het slot was, dat Blum het ontslag van de regee ring aan den president der re-_ publiek heeft aangeboden. Daar mede is intusschen het Volks front niet ontbonden. Zijn meer derheid in de Kamer blijft be staan. Waarschijnlijk zal nu een radicaal-socialist, wellicht Dala- dier, opdracht tot kabinetsfor- natie krijgen. Of hij het dan met I de communisten eens zal kunnen worden Berafenis der slachtoffers van de Deutschland. De Deutschland is teruggeko men met de 31 slachtoffers van het incident van Ibiza aan boord. Vrijdag zijn deze te Wilhelmsha- fen begraven. In de rede, &ie admiraal Raeder daarbij uit gesproken heeft verklaarde hij voor het eerst, dat op het schip het bevel om te schieten al ge geven was, voor de bommen ge worpen werden. Onmiddellijk na dit bevel vielen de bommen, zoo dat er geen tijd en gelegenheid was geweest om het bevel uit te voeren, ook niet na het werpen der bommen. De kwestie der non-inter ventie. In het begin van deze week ls het accoord van de vier mogend heden der niet-inmengingscom- missie overhandigd aan de re geeringen van Valencia en Sala- manca. Duitschland heeft zijn tevredenheid uitgesproken over de nota van de controle-mogendhe- den; het is van meening, dat aan de eischen is voldaan. Op grond hiervan hebben de regee- rin van Italië en Duitschland be sloten dat deze beide landen weer zullen deelnemen aan het werk der non-interventie-com missie. Ze zullen weer actief meewerken aan de controle diensten in de Spaansche wate ren. Franco wil alleen 'n eindt van den strijd door de overwinning der nationa listen. In een interview heeft Franco verklaard, dat hij zeer zeker een spoedig einde van den strijd wenscht, maar alleen door over winning van de nationalistische troepen, daar hij elke poging om een compromis te sluiten, als verraad beschouwt. Duitschland en de Midden- Europeesclie staten. Von Neurath heeft op zijn reis door Midden-Europa beëindigd. Thans staat op het programma een bezoek van von Neurath aan Londen. Het schijnt dat Londen wel een vreedzame expansie van Duitschland in de streken van O.- en Midden-Europa wenscht zoo dit land daar economische en politieke actie zou kunnen ontwikkelen. Maar dit alleen als Duitschland opnieuw als lid van den Volkenbond zou willen mee doen aan de internationale sa menwerking. Spanning in Amerika Ten gevolge van den strijd in de Amerikaansche industrieën en de ernstige stakingsonlusten te Johnstown en Youngstown, waar formeele gevechten zijn ge leverd tusschen de politie en de stakers, vreest president Roose velt voor een groote scheuring in de democratische partij. Daarom heeft hij 400 leden van Demo cratisch congres uitgenoodigd tot een driedaagsche besprexing op het eiland Jefferson. De bur gemeester van Johnstown heeft den president verzocht om in te grijpen in de .arbeidsconflicten. De kroonprins van Bulgarije Uit Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, werd deze week de heugelijke tijding vernomen, dat er een kroonprins geboren was. Het is het tweede kind van Ko ning Boris en Koningin Johanna van Bulgarije. De koningin is een Italiaansche prinses. De jonge prins zal den naam Slmeon dragen en vorst van Tir- nowo wezen. Het oudste kindje van het koninklijke echtpaar, het prinsesje Maria Luise, ls thans viif laar oud Een close tip van den koning* en de koningin van Engeland in hun statierytuig op den derden dag der Ascot-races.wwelke evenala beide voriae. door hen werd biigewoond-

Soester Courant | 1937 | | pagina 10