flaluurzien ai 6 „PAS'-Foto's f NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soesler", „De Soester Poat", „Huis aan Huis en Soester Advertentieblad Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. fl.00 Fotograaf DROST Het Proefgebod. Officieele kennisgevingen Soest ZOMER- ONDERGOEDEREN SJIlon! vanaf 55 ct. J. Hoppenbrouwers Ondank. Met Vadertje Staat gaat het 't weer beter. Dames! WSERSESyfA soïmnEumqD ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden In belde bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD'. Algemee» Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 25 Juni 1937. No. 25 in de bekende prima uitvoering. Steenhofstraat 56 TEL. 2486 DE OMGEVING VAN DEN. GESCHAPEN MENSCH. Wij komen nu tot de woonplaats van het eerste menschenpaar en wel in den hof van Eden tegen het Oosten of wel het paradijs. We mogen wel spreken van een. historisch paradijs, want van ouds is er een strooming geweest, die het paradijs en wat er in was allegorisch opvatte. Hoewel niet schriftuurlijk noch van chris- telijken oorsprong, heeft zij toch verwarrend gewerkt. O a. noemen we Simon Magus de Samarttaansche prognosticus (waarzegger), Philo de Jood. Ook Origenes allegoriseerde. Augustines geloofde aan een gemengd stof felijk en geestelijk paradijk in overeenstem ming met het Katholieke geloof. Petrus Lom- bardus en Thomas Aquino hielden het his torisch karakter van het verhaal vast. Maar in latere tijden heerschte er nog prooté verwarring. Dr. N. D- v. Leeuwen, Amsterdam 1926, trekt een parallel tusschen het magisch mytisch naturalisme der Baby- loniërs en het paradijs verhaal. Op blz. 12 zegt de schrijver: wanneer de boomen zintuigelijk waarneembaar waren, behoeft de slag dat nog niet geweest te zijn. En Dr. Geelkerken sprak wel van realiteit feen mythe of allegorie, maar zegt hij ,koor de Asser Svnode. Ik wilde slechts zeg den, aar wc mer ineaeaeenngcu neuoen om trent een „zijn" dat al ons intallectueele be grijpen in zijn volheid verre te boven gaat. Op ten andere plaats spreekt hij van idieele boo men, maar houdt toch vast aan het begrip tonde. Maar wij zull«n het eenvoudige paradijs- /erhaal tenvolle aanvaarden, zooals het daar geschreven staat. Zoo nam God de Heere den mensch en zette hem in den hof van Eden, om dien te bouwen en dien te be waren. En de Heere God gebood den mensch Zeggende: Van allen boom dezes hofs zult gij vrijelijk etoh; maar van den boom der kennis des goed en des kwaads, daarvan zult gij niet eten; want ten dage als gij daarvan eet zult gij den dood sterven. Daar waren bij al de boomen in den hof twee van bijzondere beteekenis n.1. de boom des levens en voorts in het midden van den hof de boom der kennis des goed en des kwaads. Dr. Kuijper noemt die boom de boom der consciëntie, omdat de consciëntie* iverking in den pas geschapen mensch nog ondenkbaar was, en gelijk, we later zullen cien, juist door dien boom werd opgewekt. Beide boomen spreken van een hoogere le vensorde. Om te komen tot een toestand van het onverliesoaar goed. Eeuwig te leven en «euwige gerechtigheid. Wij komen nu dus tot het Proefgebod zelve. Wat doet het proefgebod? Het hield niet een eisch in, die uit de zedelijke wereldorde voortvloeide, maar etxi gansch willekeurige ordinantie, die op niets rustte dan op de vrij machtige wilsbeschikking Gods. De wet ge schreven in het hart van dit eerste menschen paar had dit proefgebod dan ook nooit kun nen openbaren. Op zich zelf staat dit proef gebod dus ganschelijk builen de zedelijke wereldorde, valt het buiten de wet Gods, en tvas het al of niet eten van dien boom een op rich zelf zedelijk onverschillig iets. Hier is de volstrekte vrijmacht Gods aan het woord die aan den mensch iets verbood. Wanneer iemand iets goeds doet kunnen er twee overwegingen zijn. Men kan het goede doen om het goede zelf maar men kan het goede doen om) 'God. Wanneer iemand iets goeds doet uit betere aandrift des harten, staat God daar geheel buiten. Dat is dan de aandrift van uw eigen hart. Dit is het standpunt van den ongeloovige, niet het standpunt des geloofs. Het standpunt des geloofs wordt eerst dan betreden, als ge afziet van alle eigen oordeel en doet wat ge doet omdat God het zoo «vil. Dan strengelt ge door het zedelijke het godsdienstige leven en viert de aanbiddinge Gods door Zijn beeld op aarde haar vol komen triumph. Het doen van het goede buiten God om is zedelijke zelfgenoegzaam heid, die niet alleen met zeer ongeloovigen zin kan gepaard gaan maar tenslotte feite lijk alle geloof in de ziel vermoordt. Ware dus Adam in het goede volstandig gebleven om het goede, overmits het goede hem aantrok en strookte met de inspraak en den zin van zijn hart, zoo ware hij wel een deugdminnaar geworden, maar zulk een die den God zijns levens naar wiens beeld hij geschapen was verloochende. En dit is het nu, wat in de zedettjvvet' niet in kon zijn, en krachtens de oorspron kelijke gerechtigheid niet uit Adam zelf kon opkomen, wat in het proefgebod lag. Een gebod waarvan de inhoud Adam hart niet toespreekt, dat als gebod geen aantrekkings- punt in zijn innerlijk besef vondt en tot welks volbrenging niets anders hem bewegen of dringen kon dan de nuchtere klare on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan het woord Gods om dat woord. Het geld hier den zelfden strijd, die zoo vaak bij het kleine kind en bij den miLitair voorkomt. Ge gebiedt of verbiedt uw kleine kind iets en nu wil het wel gehoorzamen, mits ge het eerst uitlegt waarom het zoo en niet anders moet. Doet ge dat nu en over tuigt ge uw kind dan handelt het naar uw gebod, maar niet omdat ge het zoo geboodt, maar omdat het de zaak zoo inziet. Dan is dus feitelijk en uw gebod en de gehoorzaam heid opzij geschoven en wat overblijft is: het kind handelende naar eigen zedelijk inzicht. En dan de militair waarvan de hoofdman zoo kostelijk spreekt. Ik zeg tot dezen ga en hij gaat en tot een ander doet dat en hij doet het en tot mijnen dienstknecht kom en hij komt. Dat is onvoorwaardelijke gehoor zaamheid. Was dit gebod nu moeielijk voor den mensch met zijn ingeschapen Godskennis en volkomen op zijn God in al zijn doen en laten aangelegd. Neen in geenen deele. Wordt vervolgd. jTurgnnccsrer en vv etnouaers van ooest, gelet op artikel 75 der Lager Onderwijswet 1920, brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergade ring van iS Juni 1937 is besloten onder in trekking van het besluit d.d. 30 December 1936, rc afd. no. 4588, de wettelijk voorge schreven medewerking te verleenen, ten aan zien van het verzoek van het R.K. Kerk* bestuur van de parochie van de Onbevlekte Ontvangenis der H. Maagd Maria te Soest- dijk, d.d. 8 Juni 1937 om: a. uitbreiding der Mariaschool met twee leslokalen en de eerste inrichting van één dier lokalen; b. inrichting van een gedeelte van de aan te bouwen gangruimte tot kamer van het schoolhoofd alsmede; voor een aanbouw aan het gymnastieklokaal van genoemde school. Soest, 18 Juni 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de N.V. Bataafsche Import Mij., gevestigd te 's-Gra- venhage Carel van Bylandtlaan 16 om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie C, No. l%72» gelegen aan de Birkstraat een benzine bewaarplaats te mogen oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 18 Juni f937. Soest, 18 Juni 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het verzoek van dej Transportwerktuigenfabriek „Tempo" te Amersfoort, om op/in perceel, kadastraal be kend in sectie E no. 1S32 gelegen aan de Amersfoortscliestraat een transportwerktui- genfabriek te mogen oprichten door hen op heden is verdaagd. Soest, 22 Juni 1937. uit te kijken het Kerkpad over. I De wielrijdster A. R. uit Hilversum, werd hierdoor aangereden en kwam te vallen. Zij kneusde daarbij haar been. Dr. De Vos verleende de eerste hulp en daarop werd zij met de politieauto naar Hil versum vervoerd. 1 j DIEFSTAL. Ten nadeele van een bewoner van den Eigendomsweg is uit diens tuin een witge lakte houten tuintafel ontvreemd. De politie stelt een onderwoetc ui. AANRIJDING- Maandagmiddag om 1 uur reed de 8 jarige P. de B. alhier, plotseling: zonder nehoorlijk Modetinten. Ook beige en zandkleur Van Weedestraat 28 Te!. 2804 GOED AFGELOOPEN. Woensdagmorgen reed, juist bij het aan gaan van de school vau den Heer v. Iepe ren aan de Middel wijkstraat een taxi uit Arnhem in de richting Amsterdam. De chauffeur werd plotseling onwel en raakte in bewusteloozen toestand. Gelukkig wist de achterin de auto zittende passagier de auto tot stilstand te brengen. Na een be wusteloosheid van ongeveer een kwartier kwam de chauffeur weer bij. Vermoedelijk heeft men hier te doen gehad met een> toeval. We nemen aan, dat wanneer de passagier niet met de behandeling van een auto op( de hoogte was geweest, het ongeval droeve gevolgen zou hebben gehad, temeer daar, het plaats greep bij het aangaan van de school. Dr. Stroband, die onmiddellijk ter plaat se was, verleende de eerste hulp. SCHOOL VOOR RESERVE-OFFI CIEREN-WAARNEMER BESTAAT 15 JAAR. Bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg is Zaterdag de dag herdacht, waarop het 15 jaar geleden was, dat de school v.oo^ de opleiding tot reserve-officier-waarnemer is opgericht. In verband hiermede is in het Officiers- BORSTROKKEN) w^nof QK M" L. PANTALON w«Hdl 33 MERIDIAN HET IDEAAL Van Weedestraat 44 SOESTDIJK casino een reünie gehouden van de gedu rende deze vijftien jaar opgeleide reserve- officieren-waaraemer. Onder de talrijke deel nemers merkten wij op den reserve-majoor waarnemer Simon Thomas, eerste comman dant der school, en de beide eerste leeraren, de kapiteins-waarnemer J. van der Zanden en Th. van Weeren. Bij het monument, opgericht ter nage dachtenis der gevallen vliegers, staande voor het hoofdgebouw der militaire administratie, is in tegenwoordigheid van den commandant der Luchtvaartafdeeling, een krans gelegd, waarna de reünisten zich vereenigden aan een gemeenschappelijk diner in het Officiers- casino, waar mede aanzaten luitenant-kolonel F. H. van Heyst, commandant der Lucht vaartafdeeling en zijn adjudant. j GESLAAGD. j De heer L'. A. Heyster, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde dezer dagen tel 's-Gravenhage voor het examen gemeente- finainciën. WEDSTRIJDEN IN HET NATUURBAD. Evenals vorige jaren zullen ook in dit seizoen in het Natuurbad wederom divetrse zwnuweusirijuen worden gehouden. Maandag 28 Juni, 's morgens te 10 uur, zullen wedstrijden plaats hebben voor de militaire politie, zullcs ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het corps. Tevens zal op Maandag 5 Juli voor d/c Vijf-Kamp van officieren en onderofficieren het nummer 300 M. zwemmen worden ver- zwommen. Hieraan doen circa 70 personen mede. I HET PULLMANN-MONUMENT TE SOESTDIJK. Het plan van de Koninklijke Nederlandscht Vereeniging „Ons Leger" om door oprichting van een monument op 27 Juli a.s. Christoffel Pullmann te herdenken wegens de dappere daad, welke hij honderd vijftig jaar geleden als schildwacht bij het paleis Soestdijk heeft bedreven, heeft in ruimen kring sympathie on dervonden. Het benoodigde geld is echter (Historisch). Nu de wind nog hoog blijft loopeiit Komt de vliegertjjd weer aan. Daarom ging ik ook eens kijken Of de vlieger op wou gaan. Op het grasveld aangekomen, Zag ik jongens, héél heel druk, |Want de zaak was niet in orde, 't Vliegertouw helaas .was stuk. Bijna was hij in de wolken, Prachtig stil, het touw mooi strak, Toen daar eensklaps, dat was jammer, 't Onheil kwam, het lijntje brak Kijk meneer, daar, in de boomen Boven in die groote eik. Er is vast niet bij te komen, Hij zit ver buiten bereik. Bij de vele vlieger jongens Voegde zich een kleine man. „Zeg, wil ik het eens probeeren?" ,,'k Wed, dat ik hem hallen kanM •t Ventje zelf had ook een vlieger, Dien hij aan een knotwilg hing. 't Was een lust, zooals die jongen, Een, twee, drie den boom inging. Als een aap klom hij naar boven Tot den allerhoogsten top. En hij haalde, dat was aardig. Voor een vriend den vlieger op. Vlug ging 't ventje naar den knotwilg Waar zijn eigen vlieger hing. Het werd tijd, dat ook de zijne, Wolkenhoog de lucht inging. Evenwel -de mooie vlieger, Die nog slechts geraamte was, Lag, door koeien afgeknabbeld, Naakt en uitgekleed in 't gras. 't Was een droevige ontdekking, Voor den kloeken kleinen held, iWant zijn goeddoen werd zijn vonnis^ Door een stomme koe geveld! Gaat het meestal niet in 't Leven, Als het onze vrind verging? Heeft men er wel vaak pleizier van, Van zijnzelfopoffering Gaat het in het menschenleven, Er niet dikwijls zóo naar toe? Dat de ondank 's werelds loon is Is een waarheid als een... koe! E. Al bijna 23 rn.„uen meet- dan vsHeden iaa»- om dezen lijd. Dat qaai qoed Hebt ge soms uw hoofd vol zorgen? Vreest ge eiken nieuwen morgen? Hebt ge tegenslag in zaken En geen kans om winst te maken? Vreest niet en houdt goeden moed: Met 's Rijks Schatkist gaat het goed! Wekt een riks voor *t rijwielplaatje Soms een pijnlijke sensatie, Moet ge hier en daar voor dokken, Moet ge zwaar belasting schokken? Eén gedachte geeft U moed: Met 's Rijks Schatkist gaat het goed? Wil Uw omzet maar niet stijgen, Blijven schulden U bedreigen, Zit ge op *en klein salaris, Hebt ge 'n baan, die in gevaar 16? Houdt voorlooipg goeden moed: Met 's Rijks Schatkist gaat het goed! In het hart van vele mcnschen Rijzen nu reeds stille wenschen: Durven we weldra eens vragen Om den druk wat te verlagen? Kijk, dat geeft den burger moed En dan gaat *t ook hém wem y"*df Juist ontvangen Prachtige Damesstoffen^ Bedrukte Vista crêpe 40-65-75 per eL Nieuwe dessins georgette 95-110-130 per el. Effen linnens, 140 c M. 135 per el» Knippen 50 ct. Pasklaar 3.—» per japon Geheel maken 6. Mode-artikelen stoomen en verven. Telefoon 2408 Soesterbergschestraat 9a Dames- en Heerenkleeding naar maat. nog niet geheel bijeen. Het nieuwe gfed-enkteeken, dat op 27 Juli zal worden onthuld, zal een soldaat van 1787 in juiste uniform voorstellen. Hij staat op post en heeft den vinger aan den trekker om het waarschuwingsschot te lossen, dat hem het leven zal kosten. Het beeld is in brons gegoten en komt op een hardsteenen voet stuk te staan. Het geheel is ontworpen door mejuffr. I. A. van Beeck Calkoen te Utrecht. Het oude gedenkteeken zal een plaats krij gen in het Nederlandsch Legermuseum in het kasteel Doorwcrth te Oosterbeek. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN E.S.V.A.C. Daar Zaterdag 1.1. de regen als spelbretccr optrad, kon het volledige programma niet afgewerkt worden, zoodat ook voor de af- deeling A. de eindstand nog niet bekend is. De stand in deze afdeeliig is thans. Afdeeling A. v. Ieperen 5 3 117 141 Lub 5 3 1 1 7 5—3 v. Wely 5 2 2 1 6 52 v. d. Hucht 5 0 0 5 0 119 Zooals men ziet volop spanning, en welk elftal als triomphater uit den strijd zal ko men is met geen mogelijkheid te zeggen. Zaterdagmiddag valt in ieder geval de be slissing. Het programma is als volgt: Afdeeling A. 2.30 uur v d. Hucht v Wely. 3.10 uur v. Ieperen Lub. Afdeeling B. 4 uur E.S-V.A-C. Jeugdelftal v. d. Wal» Daarna, nriisuitreikinjt.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1