m m m m m m m i üf b 8 B 1 i Pi Rondom het Paleis Soestdijk» Zonnestraal-collecte mi p|l Ons Weekpraatje, Met vacantie naar Duitschland? Soest li^I iTcroer w net spreker bekend, mat er o.a. •oor het missiehuis Soest er berg aanzienlijke bezwaren volgens de kinderwet rullen wor den ingediend. De heer v. d. BERG wenscht een dergelijke gelegenheid om meer werk in Soesterberg te krijgen, niet voorbij te laten gaan. Deze fabriek kan best zoo gebouwd wor den, dat de omgeving er geen hinder van beeft. De VOORZITTER deelt mede, dat de raad in deze zaak geen zeggingschap heeft. Het college van B. en W. hebben reeds toestemming gegeven tot den bouw. Eventu ele bezwaren, die volgens de hinderwet zul len worden ingediend, zal het college zwaar laten wegen. De vergadering besluit hierop dit punt voor kennisgeving aan te nemen. 11. Voorstel tot benoeming van een ge meentevroedvrouw. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Juli a.s. tot benoeming over te gaan. De heer ENDENDIJK z'n rechtsgevoel is niet voldaan. Men had Mej. Westra bet raads besluit, waarin ze ontslagen werd, eerder mee moeten deelen. Zij had dan gelegenheid gehad tegen deze beslissing in beroep te gaan bij het ambtenarengerecht. De heer H1LHORST vindt, dat er in de vorige vergadering reeds genoeg is gespro ken en verzoekt om tot stemming over te gaan. De heer NOODER vraagt of de raad in deze geen besluiten neemt, waarvan zij later spijt zal hebben, mede in verband met een eventueel beroep van Mej. Westra op het ambtenarengerecht. De heer GASILLE deelt mede, dat er bij dit ontslag geen sprake kan zijn van beroep. Bij de hierna volgende stemming worden er 9 stemmen uitgebracht op Mej. Blok en vier ongeldige stemmen. Hierdoor is Mej. Blok aangesteld tot gemeentevroedvrouw. 12. Benoeming van een Voorzitter en le den der Commissie van toezicht op de ge meentelijke arbeidsbeurs. B. en W. stellen voor te benoemen één voorzitter en 4 leden, te weten 2 le den-werkgevers en 2 leden-werknemers. B. en W. geven hiervoor de navolgende Voordracht Voorzitter: 1. H. J. Gasille 2- D. A. de Bruijn. Leden-werkgevers: 1. W. v. Asch- 2- A. Mulder. 3. G. H. v- d. Berg. 4- G. G. Mol. Leden-werknemers: 1. T. v. Leuveren. 2- G. den Besten. 3- H- M. Reulen. 4* H. Boersma. Voor de werkgevers worden gekozen de heeren v. Asch en G. G. Hol. Voor de werknemers de heeren A. G. den Besten en H. Boersma. Bij de voordracht voor voorzitter hebben jflleen de beide wethouders 'n plaatsje op de lijst gekregen. Dit blijkt op 'n vergissing te berusten. Het tollege meende n.1., dat als voorzitter alleen fén der wethouders mocht fungeeren. Aan de voordracht wrdt hat raadslid Zijl- Ura nog toegevoegd. Deze wordt met een meerderheid van zes stemmen gekozen. Aangezien het intusschen ruim half zeven Is besluit de voorzitter eenige punten der igenda te Laten vervallen. Men vangt aan met punt 16 te behandelen. 16- Behandeling van een voorstel van een flrietal raadsleden tot het wederom in ge meentedienst aanstellen van C. G. J. van Heijst in de functie Technisch Ambtenaar IIIe klasse. heer NOODER vindt dit een geschikte gelegenheid om nog eens van leer te trekken legen de reorganisatie van Openbare Werken. Hij wijst er op, dat in zijn eerste rapport de directeur gezegd heeft een degelijk ambte naar niet te kunnen missen. De beide latere papporten wenscht spr. niet te behandelen. Hij neeft den indruk, dat deze door B. en W. tijn gedicteerd. De heer STROBAND wijst er op, dat er bij de reorganisatie slachtoffers moesten val len. De raad moet echter de consequenties van de reorganisatie dragen, omdat ze die zelf heeft goedgekeurd. De heer ENDENDIJK wenscht deze man niet tot stempelaar te maken aan hetzelfde bureau, waar hij eerst als ambtenaar gewerkt heeft. Hij wenscht hem aan te stellen in de betrekking van klerk-teekenaar, zooals deze in het reorganisatieplan is opgenomen. De heer GASILLE wijst er op, dat deze klerk-teekenaar nog niet door Ged. Staten Is toegestaan. De beer NOODER wenscht het voorstel ean te houden tot de gevraagde teekenaar is toegestaan. De heer HOM leest 'n door den directeur geschreven getuigschrift voor. Dit getuigschrift is vol lof over den heer v. Heyst Spreker wenscht het voorstel in stemming te bren gen zooals het oorspronkelijk is ingediend. Wethouder DE BRUIJN antwoordt, dat dit getuigschrift is gegeven om v. Heyst voort te helpen en practisch niets met de zaak te maken heeft. Hij verzoekt de raad om nu niet de heele zaak weer in het honderd te brengen. De reorganisatie werkt thans door en blijkt een aanzienlijke verbetering te zijn. D eheer HELMES bestrijdt dit echter en heelt opgemerkt, dat de inwendige dienst nog lang niet in orde is. De heer GASILLE vraagt, waar het geld Vandaan moet komen om deze man even tueel te betalen. i De heer HOM zegt, dat daar B. en Wh voor moeten zorgen. Het voorstel wordt hierna, in stemming ge bracht. Met 76 stemmen wordt hierna Van Heyst weder aangesteld. Ook het voorstel om een desbetreffende wet 76 stemmen aangenomen. 22. Vaststelling van een besluit tot het oninbaar verklaren van posten behoorende tot den dienst 1936- Z.h.s. aangenomen. 24. Vaststelling van een besluit tot ver huur van grond aan A. Hilhorst Z.h.s. aangenomen. 25. Voorstel tot ruiling van grond met A. H. van Brummelen. Betreft grond aan de Soesterbergschestraat. Z.h.s. aangenomen. 26. Voorstel tot verkoop van grond aan P. Beekman. Betreft een perceel grond aan de Verl. Talmalaan hoek Soester Eng weg. De heer ENDENDIJK vindt, dat men maar eieren voor zijn geld kiezen moet en het be treffende stuk grond voor f3.per meter geven. Ook verkoopen van grond met ver lies kan een wijs besluit zijn. De heer GASILLE wijst er op, dat de boekwaarde van de grond f4-is. De ge meente moet een aanzienlijk aantal meters voor dien prijs terugkoopen. Spreker heeft er reeds twee kwartjes af gedaan. 1 1 Bij stemming staat de raad den verkoop van den grond voor 3 gulden per meter toe. 27. Crediet-aanvrage voor verhooging van het voer onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen geraamde bedrag voor losse loo- nen. Lf. en W. vragen een crediet groot f 800. Z.h.s. goedgekeurd. Hierna gaat men over tot behandeling van de belastingreclames. De punten 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 en 21 blijven, evenals de rondvraag, dus be waard tot de volgende vergadering, welke binnen eenige wkeen wel zal worden ge houden. in zijn kerk n.1. durfde uitspreken, dat ftejrrootingswyjagttig aan ie Krengen, wordt het getal der predikanten van de. Men ziet geen openbaar geweld, Opgewekte gezichten. Gesloten gedachten. Een schijn welke be driegt. Dezer dagen ontving ik van een goeder kennis een prentbriefkaart uit Düsseldorf. En? zoo vroeg ik hem, toen ik 'ml later ontmoette. Hij bleek met een gezelschap per autobus naar df tentoonstelling „Schaffendes Volk" te zijn geweest. Een gammele reis, zoo ver zekerde hij. Het uitstapje had uit-en-thuis 23 uur geduurd, waarvan er 16 in de autobus waren versleten en dus nauwelijks 7 uur' op of nabij de tentoonstelling. Deze heette hij overigens schitterend; imposant, massaal, massief, grootsch, enfin: Duïtsch. En de toestand in Duitschland? Natuurlijk stelt men zoo'n vraag aan iemand. die ex geweest is, al is het dan ook slechts korten tijd. Trouwens, alle menschen, die het buitenland bezochten al staken ook slechts een neus om de toegangsdeur zijn als regel zeer gedecideerd in hun! oordeel. Zoo óók mijn goede kennis. Na alles, wat hij er over in de Neder-! landsclie kranten had gelezen, was heti hem bij onze Oosterburen „kolossaal" mee gevallen. De menschen hadden opgewekte ge zichten en je zag geen bedelaars noch baliekluivers op straat en wat die z.g- kerk vervolging betreft, onzin! Langs den] weg had mijn kennis kruisbeelden gezien. Er zijn méér menschen, die zoo vlug 'n oordeel gereed hebben en daarom wil ik ze er op wijzen, hoe gemakkelijk ze toe komen om zich zelf en hun omgeving te misleiden door hun oppervlakkige in drukken. Het is helaas een feit, dat wie de werkelijke toestanden in Duitschland wil ken nen,' daartoe slechts buiten Duitschland zijn materiaal kan verzamelen en bezien, 't Gaat er, inzake publieke voorlichting, bij onze Oosterburen thans toe. zooals het tijdens een oorlog in alle landen toegaat. Ik weet uit ervaring, hoe begeerïg de menschen dan zijn naar kranten uit den vreemde, t.w. uit neutrale staten, omdat ze voelen, dat det situatie onmogelijk zóó gunstig en voordee- Iig kan zijn als de officieele mededeelingen van de militaire- en burgerlijke leiding het voorstellen. Men wil dan de waarheid lee- ren kennen, zooals die alleen door buiten staanders kan worden gevormd. Omdat heel de Duitsche pers onder cen suur staat, de „beschuldigingen", welke de ze bevat, op last van Goebels en zijn con sorten worden opgenomen en tegenspraken of contra-beschuldigingen niet mogen wor den vermeld, daarom is het Duitsche volk in zijn geheel, uitermate slecht op de hoog te van wat er op zijn algemeen maajt-5 schappelijk-, geestelijk- en cultureel terrein geschiedt en Duitschland's positie in de rij van volkeren aangeeft. Zeker, het is niet zoo, dat de Nazi's er in het openbaar als verwoede beeldenstor mers te keer gaan en met knuppels dej priesters en dommees over straat vetrvol-f gen; wie zich een „moderne" kerkvervoï-J ging zóó voorstelt, mist realiteitsbesef. De moderne mensch gaat veel systematischer en doeltreffender te werk, hij vernietigt zon der hat publieke gevoelen af te stooten? door een te veel aan openbaar geweld. De gestapo werkt als regel geruischloos. Men hoort in Duitschland wel eens van een dommee, die wordt opgepakt.. maar het moest een dappere geloofsprediker als de gewezen duikbootkapitern Ds. Niemöüer we zen, die het, óndanks alles, in het openbaar Kerk. <fie al een» werden gearresteerd en in gevangenis of concentratiekamp opgesloten, thans de 500 (vijf honderd) is gepasseerd. Is dat kerkvervolging of niet? Maar de Duitsche bladen mochten deze openbaring Duitsche bladen mochten deze openbaring niet verbreiden en; buiten Ds. Niemöller's gemeenteleden, kent men thans slechts in het buitenland deze waarheid. Dat men langs sommige wegen in Duitsch land nog kruisbeelden vindt, ach, d<> heer Goebels heeft als minister nu eenmaal de propaganda te verzorgen. Maar laat men er Christus en Zijn Kruis onaangetast Volksstemmingen worden er verminkt om de bijzondere scholen te kunnen uitroeien; uit de meeste openbare- en thans ook uit zoo goed als alle vroegere bijzondere scho len, is het kruis „op last" van hoogerhand verwijderd en vervangen door het hakenkruis. De propagandisten van de nieuwe Duit sche beweging mogen op alle manieren het christendom beleedigen en de christelijke kerken aanvallen, maar de bedienaren van het Woord worden gearresteerd en ingeslo ten, omdat ze van den kansel tegen de ver derfelijke dwalingen van Rosenberg's theo- riën en Ludendorff's paganisme waarschuwen. De Nazi's bespieden hun medeburgers tot in hun eigen huizen, er worden in Duitschland menschen gearresteerd en ver oordeeld, omdat ze binnenskamers luisteren naar de uitzending van een buitenlandsch radiostation, waarnaar men het luisteren heeft verboden Zóó zou men nog een tijd lang kunnen PRINSES ARMGAD TE SCESTDIJK. Ti Groote menigte was Zondagmiddag ge tuige van de aankomst van Hare Hoogheid Prinses Armgad von Lippe, moeder van Prins Bern hard. Prinses Armgad werd op allerhartelijkste wijze door H.K.H. Prinses Juliana verwel komd. Prins Bernhard was op 't uur van aankomst nog in Amsterdam tot bijwoning van de Olympischen dag. Zeer waarschijnlijk zal Prinses Armgad tot na den verjaardag van haar zoon op Soestdijk verblijven. EX-KEIZER WILHELM TE SOESTDIJK. Maandagmiddag heeft de ex-keizer van Duitschland Wilhelm II een bezoek gebracht aan het Paleis Soestdijk. Te half vijf arriveerde hij van zijn buiten te Doorn, aan het paleis, waar hij op het bordes werd verwelkomd door het Prinse lijk Paar en Prinses Armgad. Om kwart voor zes is ex-keizer Wilhelm wederom per auto naar Doom-vertrokken. DE VERJAARDAG VAN DEN PRINS. Voor het eerst zal op 29 Juni a.s. Prins Bernhard zijn verjaardag vieren in ons land. Z.K.H. wordt dan 26 jaar. Overal in het land heeft de Prins zich in de enkele maanden dat hij in ons midde» was een groote populairiteit verworven. Niet in het minst in de plaats zijner in woning Soestdijk. Velen zullen dan ook door het uitsteken van de nationale driekleur, getuige geven van hun vreugde op dezen nationalen feestdag. Voor de inwoners van Soest en Soestdijk bestaat er tevens gelegenheid om een spe ciaal felicitatieregister te teek enen. Dit register is gelegen in de galerij van het paleis, dat men bereikt als men aan den Soesrerkant het hek door gaat. Talrijke inwoners zullen ongetwijfeld Dins dag a.s. op die wijze uiting geven aan hun groote eerbied voor Prins Bernhard. NIET PARKEEREN VOOR HET PALEIS. Door den minister van waterstaat is een besluit uitgevaardigd waardoor het in het ver volg verboden zal zijn om met 'n motorrijtuig te parkeeren tusschen de brug bij hotel Trier en de Koninklijke stallen, nabij het Baarn- sclie Bosch. Vooral mit 't drukke verkeer in den zomer is deze maatregel zeer toe te juichen. Vele berijders van motorrijtuigen gingen, vooral als een van de vorstelijke personen te zien was, n.1. midden voor het paleis met hun voertuig stilstaan. Hieraan is dus voorgoed 'n eind gekomen door deze ministerieele maatregel. Zaterdag 26 Juni» mmm ■"Cl/Lus r De uitgestoken hand, die «ij zoo dikwijls zagen, Komt Zaterdag Uw gift, Uw liefde-ofier vragen. De Sanatoria zijn boordev ol ellende, Gelukkig is de mensch, die T.B.C. niet kende- Die hand vraagt U om hulp, ach hebt toch mededoogen, De hoop op beterschap voor velen is vervlogen, Als men hen aan hun lot, hun zorg zou overlaten. Het is nog juist bijtijds, dat Uwe hulp kan baten. Getrouw aan het parool, „Gezonden voot de Kranken" Heeft menig lijder reeds heel veel aan hén te danken, Die offervaardigheid, barmhartigheid betrachten. Helaas, er zijn er veel, die naar genezing smachten! HELPT lenigen den nood, d'ontbering en de smarten! HELPT aan dit mooie werk, laat spreken Uwe harten! HELPT Uwen mede-mens ch, breng zonneschijn in 't lijden' HELPT allen „Zonnestraal', de T.B.C. bestrijden! E. v. E. doorgaan. Al deze dingen staan als feiten vast; ze zijn bewezen en worden geens zins te niet gedaan door de „opgewekte stemming" van de bevolking in een feest stad, noch door het feit, dat in sommige' streken hier en <3aar een kruis langs deri weg nog getuigt van den geest, welke Duitsch land eens heeft gekenmerkt. Boven deze bijdrage plaatste ik de vraag: Met vacantie naar Duitschland? Het is een vraag, welke velen zich in deze dagen stellen. Op zich zelf is dat al een merkwaardigheid en een veege aandui ding var. het klemmende der argumenten, welke tegen een eventueel bevestigend ant woord dezer vraag zouden zijn aan te voe ren. Er zullen ook ten onzent wel menschen zijn, die een ontwikkeling van toestanden als thans in Duitschland plaats vindt, niet erg en misschien „juist wel goed" achten. Welnu, laten zij er gaan genieten. Maar la ten zij ons dan niet komen vertellen, dat het er een eldorado is, omdat de menschen er nog „opgewekte gezichten" vertoonen! En laten ook deze vrienden van heti Duitschland van heden oppassen, dat ze niet struikelen over de een of andere de4 viezenregelïng of verward raken in het net van overige economische bepalingen, waar door al menige buitenlander in Duitschland op onverwachte wijze in de gevangenis kwam. In zulk geval zijn ze daar niet vlug om de ongeruste familie te verwittigen of om ken baar te maken, waarvoor de delinquent wordt vastgehouden. Een inwoner van Enschede zit terecht of ten onrechte, we weten dat hier niet al twee jaren in voorarrest en nog is bet zijn familie, zijn Nederlandsche advocaat of zijn eigen regeering niet bekend, waarvan hij wordt beschuldigd. Enfin, dat zijn van die risico's, die men in Duitschland op den koop van reis-, rente-, ÖL andere, marken, toe moet. nemen. V/ie niet sympathiseert met het streven in Duitschland blijft vrij om er al- of niet zijn vacantie door te brengen. Hij bedenke echter wel, dat een isolement van Duitsch land in het internationale verkeer de huidige Duitsche machthebbers kan doen inzien, dat ze met een vervolging van den geest hun volk niet de plaats in de wereld kunnen verschaffen, naar welke een overigens be grijpelijk verlangen uitgaat. Een slechte gelaatskleur. Witte Purol. houdt de huid gezond en verbetert de teint. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE SOESTER HARMONIE. Ondanks het feit dat P.V.O. geen subsidie meer ontvangt, heeft het bestuur toch ge meend den donnateurs en begunstigers een concert te moeten aanbieden. De Harmonie trof het echter MaandagJ avond niet met betrekking tot het weer. Aanvankelijk leek het, dat het koude weer de belangstellenden thuis zou houden. Maar al spoedig lokten de toonen naar de muziek talrijke toeschouwers naderbij. En het is de moeite waard geweest. Voor de pauze debuteerde de Harmonie met eenige nieuwe nummers, die zeer goed uitgevoerd werden. Tijdens de pauze gaf het Jeugdconcert haar eerste concert. Dit kranige troepje jongelui hebben deze avond hun beste beentje voor gezet. Onder de goede leiding van den heer J. Lagemaat zal dit ens^nble ongetwijfeld nog dikwijls van zich doen spreken door zijn thans reeds mooie prestaties. Na de pauze hoorden we eenige oude en_ bekend e, nummer». j Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking vaE AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonde! zon, alleen reeds door den invloed van lichl en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, De C.'alif van Bagdad werd weer bijzon-* der goed gespeeld. Na een pittige marsch volgde ook' nog d< bekende ouverture „Willem Teil" van Ros* sinï. Met 'n fraai uitgevoerde marsch besloot de Harmonie haar eerste zomerconcert, dat een succes geworden is voor dirisrent en leden van 't ensemble. SOESTER SCHAAKCLUB. F* Oplossing stelling 31 als wit begint1. Ka^ Kb6; 2. Kb4 Kc6; 3. Kc4 Kd6; 4. Kb5 Kd7| 5. Kc5 Ke6; 6. Kc6 Ke7; 7. Kd5 K16; 8. Kd( en wit wint door pion e4 te geven en piot h4 te laten promoveeren. No. 32 Eindspel van Uhl. ZWART, i abcdefgh WIT,. Wit begint en wint. GASVERGIFTIGING IN EEN. HONDENKENNEL. Zaterdagmiddag werd medische hulp inge roepen voor de 55-jarige O. Th. C. B., eige naresse van de hondenkennel „De Paddestoel'* die bewusteloos was geraakt. De geneesheer constateerde gasvergiftiging1 en vond de toestand zoo erg, dat hij over brenging naar het ziekenhuis gelastte. Zondag deed zich in dit zelfde huis eetï tweede geval van dien aard voor. Ditmaal was het de 55 jarige mej. G. S., die het slachtoffer werd. Zij werd eveneens per zie kenauto naar Utrecht vervoerd. De politie stelde in het huis een onder zoek in en trof daar een en ander in een zeer chaotische staat aan. n Zestigtal honden, allen van 't zuiverstt ras) bevonden zich in de verschillende kamers. veze kamers waren echter zeer slecht on derhouden. Overal trof men 'n bonte afwisse ling van halve eitjes, stukjes brood en koek, en last not least hondenuitwerpselea aan. Een en ander wazemde een dergelijke on« aangenaame geur uit, dat het onmogelijk was om lang in de kamers te vertoeven, zoowel voor mensch als dier. Verschillende honden waren dan ook stervende, terwijl 'n tweetal hoiKien reeds dood was. Met behulp van creoline wist men de toe stand in de kamers weer eenigszins te rei nigen. Nadat de veearts de zieke hondjes behan deld had, werden deze aan *n paar in de om- gering wonende kennelhoudsters toevertrouwd* Ter bewaring nam de politie de in het huis aanwezige gelden en loten van de staatsloterij waarvan mej. B. colportrice was, mede naar het politie bureau. Nader vernemen we nog, dat de toestand der beide dames, die gedurende langen tijd bewusteloos bleven, thans vooruitgaande is. Een medebewoner van het huis, die tot nu toe geen last ondervonden had van het onwelriekende gedoe in dit huis, is voor- k>opig elders ondergebracht EXAMEN. De heer J. A. Tonus, klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, heeft deze week met goed gevolg het examen afgelegd .voor het diploma _,Gem e en te-F inancië n

Soester Courant | 1937 | | pagina 8