Lapland - een land met toekomst Kolonisatie-arbeid in Finlands Noordelijkste provincie Van de Botnische Golf tot de IJszee Een warme stroom houdt de Petsamo- fjord steeds vrij van ijs Sport zonder spel regels Bover# De Petsamo-f jord in hét Noordelijkste deel van Finland. Grauwe rotsen met zeer spaar zaam groen rijzen hier uit de golven van dü Usgftft. nnahong Het bovenstaande is niet historisch, maar inderdaad geeft bovenstaande beschrijving, welke wij in een Engelsch blad vonden, 'n goed beeld van datgene, wat zich in vele garderobes, overigens niet slechts in Eng#. staat begint het reusachtige kapitaal, be legd in den weg naar de IJszee, thans ren te af te werpen, en de menschen, die langs dezen weg wonen, hebben te eten, hoewel men zich kan indenken, dat het leven hier geen weelde is. Nog niet, maar het ziet er naar uit, dat Lapland een tijd van opkomst tegemoet gaat. Dan zal men met recht vragen: Is het werkelijk mogelijk, dat men in dit land, vlak bij den Noordpool, waar gedurende zes maanden strenge vorst heerscht, kan leven? En waarvan leven de menschen hier? Waaróm is het voor den Staat de moeite waard hier groote bedragen te in- vesteeren? In Lapland zijn reusachtige wouden, waarvan nagenoeg geen hout wordt ge bruikt. Wel is waar groeien de boomen hier niet zoo vlug als in Zuidelijker streken, maar het hout is van beduidend betere kwaliteit. Voor verwarming en om huizen te bouwen is er hout genoeg, wat de Fin- sche boeren overigens allemaal zelf kun nen en waarvoor men slechts een bijl, zaag en boor noodig heeft. Maar ook hout voor allerlei doeleinden is hier in groote hoeveelheden te vinden, mits slechts de moeilijkheid van 't trans port wordt opgelost. Daartoe moeten de ontelbare natuurlijke waterwegen, die hier aanwezig zijn, voor het vervoer van vlot ten worden ingericht, waarmee men dan ook druk bezig is. Van hout alleen kan men echter niet goed leven, maar de ko lonisten vinden er een aardige bijverdien ste in door 's winters als houthakker, 's zo mers als vlotschipper voor de groote cel- lulosefabrieken te werken. Deze bijverdienste is noodzakelijk, want op den schralen grond groeien wel aard appelen, maar bijna niets anders. Gerst en haver worden wel tot in zeer Noordelijke streken gezaaid, maar komen dan niet altijd tot volle ontwikkeling. Melkvee kan men zoo Noordelijk niet hou den, in plaats daarvan heeft men rendie ren. Er wonen hier ook nog Lappen de BIJ DE ILLUSTRATIES: Links boven: Een nieuwe nederzetting in de sub-arkti- sche zone. Door het aanleggen van wegen lokte de staat kolonisten naar deze afgele gen streek. Rechts boven: Halt! niemand mag zonder controle het geheimzinnige Lapland binnengaan. Links: In de herbergen aan den weg naar de IJszee zorgen deze vriendelijke en prope re studenten in oude kleederdracht voor 't lichamelijk welzijn der gasten. De garderobe als wedstrijdterrein. De onvolmaaktheid van vele takken van sport en de behoefte, tot de verdere popu lariseering van de sportgedachte het zijne bij te dragen, waren voor James Appleton aanleiding, een nieuwe sport uit te vinden. Hij deed het en schreef aan een bekend sportblad: „Zeer geachte redactie! De sport, zooals deze heden beoefend wordt, leidt tot versplintering. De een gaat boksen, de ander voetballen en wie zich aan een tak van sport gewijd heeft, is voor alle andere sporten verloren. Ik stel daar om voor, de door mij uitgevonden eenheids- sport in te voeren. Aan het spel, dat ik den naam van „Uni- sport" gegeven heb, kunnen een onbeperkt aantal menschen deelnemen. Gestreden wordt om een symbool, dat door een bal, maar ook door ieder ander voorwerp kan worden gevormd. Een speciale kleeding is niet voorgeschreven. Deze sport kent geen overtredingen. De partijen bestrijden el kaar volgens de vereenigde regels van boksen, tennis, hardloopen, rugby, catch- as-catch-can en worstelen. Verder worden de voornaamste regels van het handbalspel alsmede typische figuren uit skicursussen overgenomen. Komt een speler in het bezit van het voorwerp, dan tracht hij zich daar mede in veiligheid te brengen, wat de an dere spelers, die deels het voorwerp voor zich opeischen, deels het trachten te ver nietigen, verhinderen. Het spel begint met het verschijnen van den eersten speler en eindigt eerst dan, wanneer het aan het meerendeel gelukt is, zich met het voor werp terug te trekken. Zij, die niets heb ben gekregen, heeten verliezers. Samenspel tusschen verschillende spelers ter bereiking van het doel is gewenscht; in dit geval wordt getracht, het voorwerp over de hoof den van de anderen heen aan de eigen partij toe te werpen. Een vrije worp be staat niet, maar wel zijn dubbele Nelson en opdringen toegestaan. Daar de „Uni- sport" geen overtredingen kent, zijn mee- ningsverschillen over spelregels uitgesloten en dit zal de sport zeer spoedig populair .maken. 5 Ik verzoek U mijn ideeën te willen pro- pageeren en mij mede te deelen, of ik een patent op mijn uitvinding zou kunnen krij gen. Met de meeste hoogachting, James Appleton." „Geachte heer Appleton! Wij zijn helaas niet in staat aan Uw verzoek tot propageering van Uw sport te voldoen. U zult weten, dat er op plagiaat geen patent verleend wordt. Zou er bij U twijfel bestaan aan het feti, dat de door U uitgevonden .Unisport" reeds lang be kend is, dan verzoeken wij U, na afloop van de voorstelling eens een kijkje te gaan nemen in de garderobe van verschillende theaters, waar de door U beschreven „Uni sport" iederen avond bedreven wordt. Hoogachtend, De sportredactie;" Rovaniemi is de hoofdstad van de Noor-1 flelijkste provincie van Finland en wordt 1 bijna door de poolcirkel doorsneden, zij is Sus zeer hoog in het Noorden gelegen. Maar daarmede is Finland nog lang niet ten einde, want Rovaniemi ligt pas in het Zuidelijke deel van de reusachtige provin cie Lapland, die zich van de binnenste hoek Van de Botnische Golf tot aan de Noorde lijke IJszee uitstrekt over een ongeloof lijk verlaten uitgestrektheid. De Finsche provincie Lapland is ongeveer 130.000 K.M.2. groot, het derde deel van Finland. Het is een bijna onbewoonde uitgestrekt heid, want het heeft ongeveer twee en een halve inwoner op iedere vierkante K.M. Zoolang Finland bij Rusland hoorde lot 19>8 was het als Groot Vorstendom een persoonlijk bezit van de Csaren bekom merde men zich nauwelijks om deze ver laten gewesten, daar in het hooge Noorden, die toentertijd ook nog geen ijsvrijen uit weg naar de Noordelijke IJszee hadden. Dat veranderde, toen de Finnen in 1918 In den vrijheidsoorlog tegen het Bolsjewis tische Rusland hun nationale zelfstandig- neid bevochten en men nu met alle ener gie begon aan den opbouw van den jongen Btaat. Bij den Vrede te Dorpat, dien Fin land ih het jaar 1920 met de Sovjet-Russen Bloot, ontving het een stuk van de IJszee het gebied om de Petsamofjord, waardoor de uitweg naar de zee liep, in ruil voor het Btuk Russisch Carolinië, waar nog eenige honderdduizenden Finnen wonen. Met de hun eigen taaien wil en doelbe wustheid begonnen de Finnen aan de be- woonbaarmaking van dit verlaten gebied. In een tijdsverloop van tien jaar werd in deze provincie werkelijk iets, dat de moeite waard is, tot stand gebracht. Dat wordt den mensch onmiddellijk dui delijk, als hij van Rovaniemi den weg op gaat en bij de wegkruising komt van waar de landwegen waarvan het mee rendeel eerst na den oorlog tot stand is gekomen naar alle richtingen de pro vincie ingaan. Daar leest men heel nuchter op een van de ijzeren borden van een weg wijzer: Petsamo 531 K.M.. Zooiets is wer kelijk fantastisch, want dat is een reusach- tigen afstand. Nog slechts enkele jaren geledén bestond de eenige verbinding met de Petsamofjord, waar trouwens in den Russischen tijd ook nog niets was, in nauwelijks begaanbare pa len; thans voert een straatweg naar deze Hooggelegen fjord aan de IJszee, waarlangs oien in de geriefelijke autobussen van de Laplandexpves, een dienst, die twee keer per dag van Rovaniemi en omgekeerd van Petsamo vertrekt, in ongeveer twaalf uur rijden dwars door het verlaten land, door de onmetelijke, zwijgende bosschen, over bruine moerassige vlakten, omhoog naar de „Maanfelka," de waterscheiding tusschen den Atlantischen Oceaan en de Oostzee, de kust van de IJszee bereikt. De IJszee, dat is eigenlijk, wat de Petsamofjord aangaat, paradoxaal want deze fjord is steeds vrij van ijs, omdat namelijk de warme golf stroom met zijn laatste uitloopers nog tot ->e komt. De Petsamofjord is daardoor -ï ijsvrije haven van Finland, aanleg der wegen trok de staat kolonisten naar de onbewoonde streken en zoo vindt men. thans langs dezen langen verkeersader een groot aantal eenvoudige, maar stevige blokhuisnederzettingen, waar taaie en ernstige kleine boeren een leven vol ontberingen leiden, maar toch een vrij leven op een eigen stukje grond, dat de staat hun bijna voor niets heeft afgestaan. Maar de groote weg naar de IJszee bracht nog veel meer, namelijk een van jaar tot jaar toenemende stroom vreemdelingen. Reizigers uit alle deelen der wereld komen in den zomer naar dit land, wanneer het in de eigenaardige schemering van een vele weken lang niet ondergaande midzomer- nachtszon ligt. Dat is de tijd der zilverlich tende nachten, waarover men in sprookjes leest. Hier treedt de maagdelijke natuur in haar woeste ongerepte schoonheid de be schaving met felle tegenstellingen tege moet. De donkere winternachten, wel is waar vaak verhelderd door het zeldzame verschijnsel van het flikkerende Noorder licht, zijn hier het langst, doch daarvoor geeft de natuur in den korten zomer meer dan voldoende vergoeding. Deze Noordelijke zomers laten onder den invloed van het regelmatige licht de planten snel tot ontwikkeling komen bijna als in een roes. Hier zijn nog dieren, die bij ons in het wild niet meer te vinden zijn: beer, wolf, lynx en de veelvraat. Wie eenmaal de overweldigende stille schoon heid van dit landschap heeft ondergaan, zal er diep van onder den indruk zijn en velen keeren steeds weer terug, om het haastige leven in de beschaafde landen voor enkele weken in de rust van het oneindige Lap land door te brengen. De vreemdelingen brengen thans reeds een belangrijk bedrag in het land. Voor den laatste Europeesche No maden men telt er ongeveer 5000 in Finsch Lapland. De talrijke waterwe gen en meren zijn daa rentegen buitengewoon vischrijk en op de tafel van den eenvoudigsten kolonist zal men vaak "het roze vleesch van 'n zalm en andere delica tessen vinden. Ook de eetbare pad destoelen zijn er zeer talrijk en verder be kende bessen, die in den korten zomer in bijna tropische over vloed in de bosschen en moerassen tot heerlijke vruchten rijpen. Vermoedelijk zijn er nog belangrijke ertsla- gen te ontdekken. Ook goud is reeds in den herfst van het vorige jaar gevonden. Sinds korten tijd zijn de rijks geologen aan het werk en het laat fcich aan zien, dat men nog voor vele verrassingen zal komen te staan. De Finnen hebben in de zeventien jaar, dat zij een zelfstandige natie geworden zijn, Lapland met kunde en cultureel in zicht reeds geweldig opgewerkt. Moderne schoolgebouwen vindt men zelfs in de meest afgelegen streken, en er zullen in de toekomst nog veel meer ko men. Nieuwe wegen worden aangelegd, on der andere één, die over den Westkant van het Inari-meer heen over Utsjoki en Noorsch gebied naar de IJszee voert, ten einde ook deze dunbevolkte streek voor 't verkeer en het contact met de meer be woonde wereld te ontsluiten. Een spoorweg van Rovaniemi naar het Oosten tot Kemijarvi is kort geleden in gebruik genomen. De kolonisatie-arbeid in Finlands Noor delijkste provincie „Lapi" is ongetwijfeld een werk, dat in ruimen kring belangstel ling verdient. Deze jonge, actieve natie le vert hiermede het bewijs, dat zij de in het volk sluimerende krachten door eeuwen van onderdrukking nog sterker en taaier geworden nu deze eenmaal zijn vrijge komen, op waardige wijze weet te gebrui ken.

Soester Courant | 1937 | | pagina 12