OPRUIMING! NOUVEAUTÉ WIERSEMA B Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SQESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Onze geleerde kinderen. Het Proefgebod. SEIZOEN-OPRUIMING Manége. Het SpelHng-labyrinth. KLEEDINGMAGAZIJN oVefrffceft cdiéó.2 Officicele kennisgevingen SOESTER, TW5BWD waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", ,,De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS; van 1—5 regels 10.75. mm Elke regel meer 15 cent. Advertentle's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentle's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD'. Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct„ 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. VRIJDAG 16 JULI, No. 28. Ze weten van alles wat. En ner- Ö>ds genoeg van. Kónden ze raaar lezen en schrijven. Een dezer dagen krijgen we onze kinde ren weer thuis van de school, hetzij voor goed, hetzij voor het genieten van een va- cantie, welke hen moet sterken voor een nieuwe jacht naar geleerdheid. Onze kinderen zijn knap. We staan er be duusd van te kijken, wanneer we uit hun boeken en schiiften zien, wat ze allemaal moeten leeren tegenwoordig. Dingen, waarvan ve zelf nooit gehoord hebben; vakken, waar- Tan we zelfs den naam niet kunnen nazeggen. Inderdaad, de huidige jeugd pompt men ;an alles is. Mdar er schijnt in die kleine hersentjes 'n leelijk lek te zitten, waar van llles ook uitloopt. j In Rotterdam heeft men eens 'n onder- toelc ingesteld naar de algemeene ontwikke- Ing der leerlingen van de 6e en 7e klas en le resultaten daarvan statistisch bewerkt. Voor aardrijkskunde werden eenige zeer )envoudige vragen gesteld, b.v. de volgende: De hoofdstad van Nederland heet: Tiel ligt in de provincie: Weenen in het land: Singapore ligt in het werelddeel: iWarschau ligt in het land: Bandoeng ligt op het eiland: Het water tusschen Deventer en Kam pen heet: .Waalwijk is bekend door: De schepen voeren te Rotterdam aan: hout uit: Tezamen 1688 leerlingen behandelden deze Dpgaven en ze leverden slechts 58 pet. goede antwoorden; ipt één klas werden slechts 28 pet. goede antwoorden verkregen. Met „geschiedenis'» stond de zaak al even fclirn; ongeveer hetzelfde percentage aan goede antwoordden op zeer eenvoudige vragen kwam binnen. Van staatsinrichting bleken de leerlingen heelemaal geen kaas te hebben gegeten. Van het 6e en 7e leerjaar waren de precentages resp. 26 en 47; het slechtste percentage per school bedroeg slechts 3! En toch Behoefden de kinderen, wat staats inrichting betreft, slechts te antwoorden op yragen als: De Tweede Kamer telt leden- De leden der Tweede Knier worden ge kozen door Het dagelijksch bestuur der provincie word gevormd door Nu willen we er de kinderen niet te hard om vallen, dat het resultaat van het gegeven onderwijs zoo onbevredigend is. Zij hebben daaraan minder schuld dan degenen, die de leerstof voor de jeugd bepalen. Over het algemeen is hét programma veel te overla den. Als ze vau school gaan, blijken ze de helft vergeten, van wat ze hadden behooren te onthouden, maar dit verlies zal daarna van jaar tot jaar nog erger worden. Wanneer we dezelfde vragen, die de Rotter, damsche schooljeugd moest beantwoorden, eens voorlegden aan laten we zeggen: dienstplichtigen, dan zou de uitkomst nog veel en veel meer bedroevend zijn. Laten we het erkennen, toen we het geheele vragenlijstje, voor wat aardrijkskunde, geschiedenis en staatsinrichting betreft, had den doorgezien, moesten we ons zeiven toe geven, dat we, zonder gebruik van de ency clopedie, evenmin aan een percentage van 100 bij een beantwoording zouden zijn toe gek omen. We hebben kennissen, die middelbare schoolopleiding hadden ontvangen voor de grap „getest'» op hetgeen was blijven hangen van datgene wat ze op de lagere school reeds hadden geleerd. Een hunner liet Bandoeng op Sumatra gelegen zijn. „Nou ja'» zei hij, toen we zijn antwoord corrigeerden, „als ik het noodig zou hebben gehad om de juiste lig ging van Bandoeng weer te kennen, zou ik deze even hebben opgezocht'». Zóo'n opvatting is 'n practische. Wanneer de kinderen op school maar zoo veel wetenschappelijken „ondergrond" ont vangen, dat ze zich zelf konden behelpen, als zulks eens te pas kwam, zou dat al een beel behoorlijk resultaat zijn. De wetenschappelijke ondergrond is echter onvoldoende door een te veel aan gedoceerde vakken én een te groote doseering van som mige takken van wetenschap, welke, hoe in teressant ook, van weinig practische bcetee- kenis zijn in het toekomstige leven. Kinderen zooden veel minder hekel aaa _Hesihiedenis'» hebben, wanneee Hm meesters schreven: Van die vrucht niet eten noch die en leeraren er meer op uit zouden (mochten) zijn om ze een zeer algemeen, noem het „oppervlakkig", inzicht in de geschiedenis te geven zonder de kinderen te willen binden aan namen, jaartallen enz. Bij het Rotterdamsche onderzoek naar de kennis der historie werd o.m. gevraagd: Voor Alva's komst vluchtte naar Duitschland. Tijdens het 12-jarig bestand ontstonden >er twisten tusschen Het komt ons prachtig voor, als onze kin deren het precies zouden weten, wie er 'n kleine 400 jaar geleden voor Alva op den loop ging en welke groepen onzer beweging het in dien tijd niet met elkaar konden vinden, maar heel wat zwaarder tellen we het feit, dat het aantal goede antwoorden der kin deren over zeer eenvoudige vragen omtrent ons huidige staatsbestel, veel en veel minder was dan dat inzake de oude vaderlandsche geschiedenis. Erg vinden we het, dat de kinderen niets blijken te weten omtrent het ledental van de Tweede Kamer en dat ze b.v. Colijn deze Kamer laten „kiezen'». Of onkundig zijn van de beteekenis van een college van Ged. St. Dat ze van de twisten van 400 jaar gele den weinig meer afweten, soit! Maar dat ze blijkens zekere „antwoorden" meenen, dat Nederland meegevochten beeft in den oor log van 19141918, dat is treurig. De dingen, die de kinderen voor de prac- tijk des levens dienen te kennen, zooals staats, inrichting, komen in het leerprogramma al te zeer né. het vele andere, dat later voor de meesten, als volwassenen, of onnutte ken. nis zal zijn, óf best-ernd is, totaal vergeten te worden. Eigenlijk is zoo goed als alles, wat op school geleerd wordt, tot „vergeten worden" gedoemd, wannéér de leerling in het latere leven geen blijken geeft van belangstelling in de geschiedenis van den dag. Betoont hij die belangstelling wel, dan zal hij regelma tig lezen, kranten, tijdschriften en boeken. En aldus zal hij ook van tijd tot tijd weer de dingen tegenkomen welke hij op school leerde. Wij voor ons vinden het 't groote tekort van het lagere school.onderwijs, dat de kin deren worden afgeleverd aan de maatschappij zonder dat ze mondeling en schriftelijk vol komen vertrouwd zijn met de Nederlandsche taal. Zoowel het lezen als het schrijven der meesten, die de school verlaten, is uiterst ge brekkig. Zoo ze al in staat zijn om bepaalde zinnen zonder al te veel fouten neer te schrij ven ze vermogen allerminst om op 'n on gedwongen wijze hun eigen gedachten op paiper te stellen. De meeste menschen, die alleen lager onderwijs hebben genoten, zien op tegen het schrijven van een brief als tegen een berg. En toch, het is onze overtuiging, dat wan neer kinderen, die de school verlaten, vóoral geleerd zouden hebben om vlot d.i. met de juiste beklemtoning, „met begrip", te lezen en hun gedachten gemakkelijk op papier te uiten, veel behouden zou blijven van het geen ze daarneven nog aan kennis hadden vergaard en dat ze zich later nog gemakke lijk de wetenschap zouden verwerven, welke ze voelen te missen. Want ze zouden lezen en luisteren in het latere leven; ze zouden converseeren over de feiten van den dag. Ze zouden zich niet beperken tot het spellen van de ongelukken en moorden uit de krant, maar ze zouden een veel wijdere belangstel ling in de maatschappelijke gebeurtenissen openbaren. Op school wordt veel geleerd, dat gauw vergeten wordt. Veel van wat op school niet geleerd zou worden, zou later worden ge kend als men de kinderen op school zoo vaardig mogelijk maakte met de taal. DE VERKEERDE WILSKEUZE VAN DEN MENSCH. EEN PROOI DER SLANG. Het listige woord der slang had allengskens het geloof der vrouw in God en Zijn Woord ondermijnd. Langzaam gleed zij af van het fundament der zekerheid waarmede het een maal ontvangen was. Eens stond voor haar bewustzijn die boom in het helder licht van Gods gebod. Rondom lokten te midden van de weelde der paradijs-natuur de schoonste vruchten. De mensch behoefde niet hetgeen die ééne boom kon schenken. Gods gebod was dus niet zwaar, geen kwelling van den geest. Maar het slangenwoord deed toch in nieuw, in ander licht dien boom verschijnen. Die boom was voor haar niet als vroeger. De Heere God had wel gezegd, het stond met onuitwisbaar schrift in hare ziel ge- aanroeren. -sa Dit was haar sinds geweest als een eisch der natuur. Maar nu werd het alles anders voor haar. De vrouw dacht na over het god delijk gebod. Het „WAAROM" kwam in hare ziel, waarom verboden, waarom juist deze boom Aan die vrucht zag zij geen grond voor het verbod. De boom was goed tot spij ze, een lust voor de oogen. Ja, nu werd zelfs deze vrucht in hare oogen beter en schooner dan die van welke andere boom. Het verbod Gods scheen haar thans wille keur. Voorheen als Gods bevel kritiekloos aanvaard, omdat Hij het had gegeven, en daarom met gezag bekleed, werd het nu als onredelijk betwijfeld. En met dien twijfel ont waakt een zinnelijkheid, haar eertijds onbe kend. Zoolang in een onverstoorbare harmonie het evenwicht bewaard werd en de drang der zinnelijkheid beheerscht werd door den geest, die in Gods licht zich mocht verblijden, bleef in haar levensgaven eene onderschikking in overeenstemming met den organischen bouw van 's menschen geestelijk leven. Maar nu dringt langzaam voorwaart eene stuwkracht, die opstrevend uit het lagere, het hoogere leven in ontwrichting brengt. Geen honger dreef de vrouw, geen nood druft dezes levens, maar zinnelijke weelde zucht, tot nu door samenwerking vaat alle krachten barer ziel getemperd op de maat, die het leven zelf stelde. De boom scheen, goed tot spijze, de vruchten lokten. Een lust was hij voor de oogen, bekoorlijk de aanblik. En dan de kennis van het nieuwe, noig verborgen en toch reeds heimelijk begeerd, „begeerlijk om verstandig te maken", het werkte mede om de majesteit van Gods ver bod te doen benevelen door hetgeen de zin nen boden. SPOTKOOPJES Ziet onze etaSag© Van Weedestraat 28 - Te!. 2804 Zeer veel koopjes in Japonstoffen, kousen, handschoenen, kraagjes ceintuurs enz. Heerendassen vanaf 10 cent Heerensokken vanaf 25 cent Overhemden vanaf 89 cent Overhemden, boorden en alle mode artikelen 15 korting, Zie etalages! Zie etalage's! Telefoon 2408 Soesterb.str. 9a, Neen, het paradijsverhaal is, gezien uit het oogpunt van de ontkieming van de zondedaad, steeds nieuw en actueel. Het wordt telkens weer alzoo doorleefd, ook al is de mensch zich daarvan niet altijd klaar bewust. Voor alle eeuwen heeft het aan de menschheid ont dekt, hoe het zedelijk kwaad ontspruit in de ziel, temidden der conflikten, die in den strijd des levens ons omringen. Natuurgetrouw beschrijft het den oorsprong van het booze in de menschenziel. Ook het booze heeft een wordingsweg. Het slaat niet plotseling uit gelijk de bliksem uit de wolk, doch het groeit allenkslcens, als de plant, die opschiet uit haar zaad. Zoodra zij is gerijpt tot de openbaring van de daad, zwijgt één oogenblik de sprake der consciëntie, die onder het proces der wording telkens weer zich hooren doet. De daad schijnt dan ge heel het zielsbestaan te boeien, zoodat voor haar alleen slechts de mogelijkheid blijft. Zoo was het ook hier. Zij zag dat de boom goed was tot spijze, die hare zinnen streelde en bovendien wenkte het ideaal der hoogere wijsheid, want hij was begeerlijk om ook verstandig te maken. En dan volgt abrupt als stond een oogenblik haar bewustzijns leven stil de daad. Zij nam van zijne vrucht en at en zij gaf ook haar man en hij at. De val was alzoo voltrokken aan het men sch elijk geslacht. Ook de zonde gehoorzaamt aan wetten, die haar vreeselijke uitwerking noodwendig maken. Zonde baart zonde en hare besmetting plant zich steeds voort. Zoo wordt zij in het pa radijsverhaal beschreven en zoo werkt zij nog. Gods licht was verduisterd in de menschen ziel, de majesteit van Gods verbod verbleekt, de zedelijke levensnorm miskend en des men schen eigen wezens wet verbroken. Nu bleef den mensch niet anders dan de nacht, de eenzaamheid der zonde, haar ziels- ontwrichting met hare wroeging en haar leed. De schrift teekent ons dan ook, hoe van stonde aan met het feit der zonde een diep ingrijpende wijziging in zijn bewustzijnsleven intrad. Gen. 3 17. omschrijft dit aldus. „Toen werden hun beider oogen geopend en zij werden gewaar, dat zij naakt waren en zij hechtten vijgebladeren saam en maakten zich schorten. i -•s>, voV-elssl Wanneer zelfs een examinator lu de Nederlandsche taal niet weet welke spelling geschreven moet worden (i,i (Courantenbericht)'. De exatnen.candidaten, Die wel weten mee te praten Over allerhande plagen Die hen momenteel belagen^ Krijgen nog een plaag erbjj Door de spelling.razernij. Zelfs de leiding loopt te dwalen En weet niet goed te bepalen Moe precies te moeten handtien, Welke weg men moet bewandtiov Niemand, die een uitweg vindt In het spellincJabvrinth. Zoo zien velen in hun droomen Die gevreesde dingen komen: Booze geesten, die hen kwellen, Die hen beurtelings vertellen Hoe het met die spelling moet Als men straks examen doet. Maar het ergste is, dat velen Hun diploma zoo verspelen, Die na lang en hard studeeren Zonder acte huiswaarts keeren En dit danken aan het feit Van het Boellinjrswanbeleid» Zoo zoetjes aan krijgt Soest attracties. Komt hier wat meer mondainiteit. Het paard was bijna reed? historie, Behoorde tot verleden tijd. Heel vroeger zag men équipages. Koetsiers in deftig livrei. Bij alle groote buitenplaatsen, Behoorden paarden en gerij. Met keurig uitgekamde manen. Met zwartgelakte tuigen op. Zag men de paarden paradeeren, Hetzij in draf of in galop. Het paard, het edelste der dieren, Trok destijds ook de Soester tram. Ook daar moest „bles" 't veld gaan ruimen, Omdat de tram een Fordje nam! De auto's hebben overwonnen, De paarden gingen op den loop. Waar nu de olievlekken liggen. Lag vroegertijd de paardenh Het paard, liet edelste der dieren, Keert in de maatschappij terug. Den laatsten tijd ziet Soest weer paarden, Met kwieke ruiters op den rug. Men vestigde hier een manége, De „Hippos" Waldeck Pyrmontlaan, Wie nu geen paard zal leeren rijden, Laat 't paard achter den wagen gaanl De wereld kent toch slechts degene, Die stevig in het zadel zit? Die werk verzetten kan als paaiden, Die als een paard is: sterk en fit? Wie in de stijgerende wereld, Te mooi rijdt, is die wel gewild? De Zondagsruiter is degene. Die over 't paard is heengetildi. E. v. E. Een goede huidverzorging WITTE Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. OVERGANG NAAR HET AAN VULLIN GSRESERVE. De Burgemeester der gemeente Soest, brengt ter kennis van belanghebbenden; Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings reserve overgaan: 1. de gewone dienstplichtigen ccr 'a d- macht, behoorende tot de lichting 1922, met uitzondering van hen. die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; 2. de gewone diensplicbtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lich ting 1922 de eerste oefeningen hebben be ëindigd, met uilzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende diensplichtigen zullen in geval van mobilisatie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of peisoon. lijke kennisgeving worden opgeroepen. De rijksgoederen, verstrekt aan de dienst plichtigen, die op genoemden datum naar be doelde reserve overgaan, zullen met uit zondering van schoenen en haarkam in de tweede helft van September of in October a.s. moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkecren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wij» ziging of vernieuwing bij het korps, weder aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zal aan belanghebbenden worden be- kend gemaakt, wanneer en waar de inlevennj* moet plaats hebben. Soest, den lOen Juli 1937. De loco-burgemeester voornoemd^ GASILLE.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1