'AMEb RUBRIEK i rtCj Mk ZOMER- HOEDEN Mantels en Rokken van verschillend materiaal. Huis- en Tuin vacantie-japonnen WAT NEMEN WIJ MEDE OP REIS? ONS PATRON EN HOEK E. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiscb Mo deblad" Postbus 36, Oen Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of pei postwissel. II Wannter wij eens rondom ons Kijken, dan kunnen we zien, dat de mode vele mo gelijkheden biedt en tevens rekening houdt met het veel bescheidener bedrag, dat aan kleeren kunnen besteden De mantels en rokken, die van twee ver schillende materialen ge maakt kunnen worden, helpen hiertoe niet weinig mee, want voor deze vlot te manteltjes, als hier b.v. drie modellen worden weergegeven is slechts wei nig stof noodig. Het manteltje links kan wellicht nog uit een be staande zijden japon ge maakt worden, want de pandjes zijn slechts klein, alleen de volant die ech ter slechts weinig klokt, vraagt iets mesr stof, doch kan zelfs nog naadjes aan de zijkanten hebben. Kan men er geen lange mouwen uit krijgen, dan neemt men ze iets korter en draagt er langere handschoenen bij. Aardig zijn deze soort be drukte jasjes ook van ka toen of linnen of andere effen zomerjurken. De middelste mantel van geruite wollen stof kan b.v. in bruin beige op een bruine rok gedragen worden. Niet alleen groote, doch ook de aardige kleine klokruitjes en de pieds de poules zijn voor dergelijke modellen zeer geschikt. Het middenstuk werkt apart doordat de ruit schuin is genomen en in geschulpte lijn. Aardige puntige kraag en knoopslui- ting. Het derde model is van zijde of linnen en is zeer geschikt voor slanke figuurtjes, heeft een dubbele ingeperste plooi aan de rugzijde en sluit aan de voorkant met een rij knoopen. De groote verscheidenheid van hoeden, waarover wij ons reeds bij de voorjaarscol lecties verwonderden, worden nog steeds weer aangevuld door nieuwe modellen. Mooie fijne soorten exotisch stroo, ook com binaties van stroo en cellophano, zijden weefsels en zeer soepel vilt dienen als ma terialen. Naar mate de zomerzon zich meer zal doen gevoelen zal ongetwijfeld aan breed gerande hoeden de voorkeur gegeven wor den, die het gelaat meer overschaduwen dan de zeer kleine modelletjes. De platte bollen maken het vooral met wind dikwijls heel moeilijk te voorkomen, dat de hoeden afwaaien en het kapsel derangeeren. Pret tiger in het dragen waren de modellen met bollen, die het hoofd omsluiten. Wel wordt een hulpmiddel geboden in den vorm van een elastiekje, dat achter het haar bevestigd wordt, doch indien men geen krullen of rollen heeft, dan is er uiterst weinig „hoe- vast". Wij geven hier enkele modellen weer van zeer nieuwe ontwerpen, waarvan de boven ste een kapje is van zeet* fijn en gemakke lijk plooibaar stroo, dat aan de voorzijde een stevige teruggeslagen, scherp gepunte rand heeft. Het is een zeer amusant mo del, dat een deel van het kapsel te zien geeft en het achterhoofd omsluit. Geheel rechts is een zeer moderne hoed van bedrukte zijde, waarbij een das van hetzelfde materiaal gedragen wordt bij een effen mantel. Het model heeft eenige over eenkomst met de hoeden uit het directoire tijdperk. De rand en bol zijn van dubbel materiaal met een s'tevige tusschenvoering, terwijl men op regelmatige afstanden stik sels kan waarnemen. Afwerking met geribd lint, dat aan de achterzijde in een platte strik wordt HANPTASSCHEN. Weinig vrouwen denken er aan, haar handtasch regelmatig te onderhouden. Men vindt het vanzelfsprekend, dat men niet met ongepoetste schoenen de straat op gaat of met vuile, kapotte handschoenen, doch denkt er weinig of nooit aan een tasch niet alleen uitwending, doch ook van binnen keurig in orde te hebben. De voering moet regelmatig naar buiten gekeerd en ge borsteld worden en wat er niet in hoort wordt weggegooid of op de plaats van be stemming gelegd. Ook de handtasch is dank baar voor de „slanke lijn", aangezien hij zijn vorm verliest, wanneer er meer inzit dan noodig is! Kleine torntjes aan de binnenvoering worden gerepareerd en daarna wordt het uitwendige in oogenschouw genomen. Voor zoover tasschen niet van peau de suede zijn kan men ze van tijd tot tijd met crème in wrijven, lieiM kleurlooze schoencrême of w was, waarna het leer weer goed wordt •a. Lakleeren tasschen. onder-. houdt men met enkele druppels olijfolie of glycerine, terwijl men peau de suède met een gummiborstel afwrijft. Staalborsteltjes tasten het te veel aan, hetgeen op den duur goed merkbaar is. 's Zomers zullen bij voorkeur licht leeren tasschen gebruikt worden, welke men met benzine of beter nog benzineform schoon maakt, daarna bestuiven met aardappel meel en met een zachter* doek opwrijven. Men kan voor dit laatste ook evengoed talkpoeder gebruiken. Heeft het leer een doffe vlek gekregen, dan neemt men deze eerst af met een zacht zeepsopje en wrijft er naarna met citroensap over, waarna men zoolang met een zachten doek wrijft, totdat de plek volkomen droog is en vervolgens wrijft men hem in met witte was, héél dun om te voorkomen, dat het leer hard wordt. Metalen handtasschen borstelt men in een zeepsopje schoon, doch zilveren handtas schen kan men beter vakkundig laten rei nigen. Het is een kleine uitgave en de tasch is na de behandeling van een zilver smid ali nieuw.- Wie gevoelt met warme dagen niet de behoefte om een eenvoudig bont bedrukt ka toenen of koele linnen japon te dragen? Om den prijs be hoeft men het maken van zoo'n japonnetje niet te laten, want voor een uiterst gering bedrag kan men reeds zeer goed slagen. Een bonten on dergrond met fleurige bloe- menmotieven of, indien men de voorkeur geeft, aan een lichten fond met blauwe, roode of zwarte motieven, is in groote verscheidenheid van uitvoering verkrijgbaar. De lijfjes dezer japonnen zijn zeer eenvoudig van snit en vragen weinig of geen gar neering. Hoogstens zal men op een effen linnen lijfje een hand ge borduurde versiering aanbrengen om hals en wel licht langs schootje, zooals de middelste japon te zien geeft, die bij een geruite katoenen rok gedragen wordt. Het linker model heeft een aansluitend lijfje met effen opgestikte pas in de hoofd kleur, waarvan ook reepen op de rok gestikt zijn. De wijde pofmouwen zijn van organdie of glasbatist. Rechts is een gebloemd linnen japon met tweebaans rok en eenvoudig lijfje met V-vormige hals uitsnijding en korte, ruime pofmouwen, waarvan de ruimte over smalle, rechte bandjes verdeeld is. Het schortje, dat er bij gedragen wordt is vooral zeer practisch voor huis- en tuin werk en wordt in de hoofdkleur gekozen van het bloemenmotief. Het is opgeknipt midden voor en heeft lange banden, die om het middel gaan, elkander kruisen en vóór gestikt worden. „Eén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven", neen, lezeressen, dit aan tal geldt niet de kinderen, doch de koffers. Twee groote koffers, die natuurlijk ook in de coupé mee moeten, twee kleinere kof fers, een hoedendoos, een rieten mandje en twee cartonnen doo- zen De echtgenoot lacht ironisch bij het zien van al die bagage. „Maar vrouwlief", vraagt hij, „hoe is het nu mogelijk, dat je zooveel bagage meeneemt voor je zelf en twee kinderen". „Lieve help", is de uitroep zij ner ega, „de huisapotheek is ver geten, die moet absoluut mee en dan in vredesnaam, maar apart ingepakt worden, want alles is propvol. Wat dacht je, man, dat ik teveel heb gepakt? Je kunt immers nooit staat maken op het weer, dat nu eens warm, dan weer koud is. Zelfs aan regenkleeding moet gedacht wor den. We hebben verschillende soorten schoe nen ook noodig, om nog niet van onder goed, kousen, hoeden en wat al meer te spreken". Nog steeds weer zoekt ze al pra tende bij elkander, misschien is ze diep in haar binnenste wel overtuigd, dat ze toch eigenlijk wel idioot veel heeft meegeno men. De dag van vertrek breekt aan, koffers worden van de auto geladen en puffend door den witkiel naar de coupé gebracht en in de netten opgeladen. De groote koffers krijgen een plaats in de gang, doch een passeerende conducteur, die deze gevaar ten ziet, protesteert en zegt: „neen, wer kelijk, dat gaat niet, mevrouw, deze moe ten in de bagagewagen worden meege voerd". Tegenwerpingen helpen niet, de man moet zijn plicht doen enweer een dienstman wordt geroepen. Mevrouw hem nerveus achterna, want de tijd dringt en de koffers moeten mede. In stilte en tot rust gekomen denkt me vrouw: „had ik den raad van mijn man toch maar gevolgd. Neen, werkelijk, ik heb ook niet alles noodig. Wie weet hoe weinig berging ik in het pension heb en dan moet de helft in de koffers blijven. Later blijkt trouwens ook meestal, dat de helft van de mee genomen kleeren niet ge bruikt wordt, want als men zijn vacantie m WAT HUISVROUWENPLICHT BIEDT Zuinigheid en spaarzaamheid zijn twee eigenschappen, welke iedere goede huis vrouw de hare moet kunnen noemen. Zuinigheid en iedere mogelijkheid, welke leidt tot besparing, zijn dringende eischen. Een mogelijkheid tot besparen willen wij onze lezeressen bieden. Sterker nog: wij zullen haar thuis zenden. Het is n.1. ons Zomermodeblad, dat zooveel voordee- len biedt, dat iedere vrouw er gebruik van moet maken. Het opent b.v. voor u of uw dochter de mogelijkheid om geheel gratis te leeren knippen en naaien. Grijp dan deze kans, door onmiddellijk even te schrijven aan de Redactrice Da mesrubriek, Meezenstraat 5 B te Den Haag, met tien cents aan postzegels bijge sloten. Nog gemakkelijker is het dit dub beltje te gireeren op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Laat deze kans niet voorbiielinnenf buiten doorbrengt maakt men het zich gaarne zoo makkelijk mogelijk. Komt het in de practijk ook niet altijd uit, dat er veel teveel kleeren worden mee genomen, wanneer wij, vrouwen, op reis gaan? Steeds nemen wij ons voor een vol gende vacantie alleen het allernoodigste mede te nemen en altijd weer blijkt, dat wij in dezelfde fout vervallen. Ongewenschte gasten Een typisch verschijnsel is, dat vlooien soms totaal verdwenen schijnen te zijn en men hen bijna onder de „voorwereld lijke" dieren gaat rangschikken! Eens klaps bemerkt men echter, dat men ta voorbarig is geweest en zoo'n ongewensch te gast zich in de dekens heeft genesteld. Wat te doen om deze, die wellicht door meerdere gevolgd zal worden te ver drijven? Het laatste is niet alleen nood zakelijk omdat deze kleine springers op onaangename wijze hinderen, doch te vens omdat zij ziektekiemen over kunnen brengen. Vroeger gebruikte men veel in sectenpoeder, die door middel van een gummispuit over beddegoed verdeeld werd. Thans echter past men tegen insec ten met succes verschillende in den han del zijnde preparaten toe, die ook bij de verdelging van motten worden aange wend en met een sproeier of spuit gespo ten worden, waar men zulks wenscht. Veel luchten van beddegoed en dekens, borstelen en kloppen is gewenscht, ter wijl men geverfde vloeren of linoleum ai moet nemen met water en lysol. Een andere plaag zijn de z.g. zilver- vischjes, heel vlug wegschietende diertjes, die vooral dikwijls op plaatsen huizen waar het vochtig is. Zij brengen veel schade toe aan tapijten, photo's, papieren e.d. vooral wanneer zij in groote getalen aanwezig zijn. Ook hier helpt het be sproeien met genoemde preparaten uit stekend en mochten de vloeren van kas ten op een of andere wijze belegd zijn, dan zal men de belegging eerst moeten verwijderen, wil men afdoende kieren en naden kunnen bespuiten. Hoe kan men gebruikte flesschen schoonmaken. In iedere huishouding komt het meer- malen voor, dat grootere flesschen, inmaak- glazen e.d. die erg vuil zijn, grondig gerei nigd moeten worden, om ze weer gereed te maken voor het gebruik. Gaat het om wijnflesschen, dan geeft het schoonmaken niet zooveel moeite, met ge bruikt hiervoor warm sodawater en z.g. hageltjes of kleine metalen balletjes en schudt de inhoud flink heen en weer. De hageltjes worden in een zeefje opgevangen en de flesch met schoon water eenige ma len nagespoeld. Iets anders is het, om vette of sterk rie kende flesschen te reinigen. Maakt men deze met sodawater schoon, dan denkt men, dat alle vetsporen verwijderd zijn, doch la ter blijkt, dat er nog een vettig waas is achtergebleven of dat de sterke lucht is blijven hangen. De flesch inwendig met een borstel reinigen gaat niet vanwege de nau we hals, doch hier helpt het om de fles schen te vullen met verdund natronloog, daarna met geconcentreerd zwafelzuur. Men moet met beide vloeistoffen echter voorzichtig te werk gaan en oppassen, dal men geen spatjes in de oogen krijgt. Hel zijn bijtende giften, die, evenals zoutzuur en dergelijke chemische hulpmiddelen bui ten het bereik van onbevoegden moeten zijn. Men doet op 1 L. water 50 gr. natron loog (drogist), vult de flesschen hiermede en laat de oplossing een dag en een nacht inwerken, leeg gieten, vullen met warm water en nogmaals eenige malen naspoe len. Thans doet men ongeveer een vinger hoogte geconcentreerde zwafelzuur in de flesch, schudt deze voorzichtig heen en weer en giet de inhoud weer terug in de flesch, waaruit de vloeistof werd geschon ken en spoelt de schoongemaakte goed na; omgekeerd drogen. Wanneer men zwafelzuur eventueel ver dund wenscht te gebriuken moet men steeds eerst water in de flesch doen en daarna de gewenschte hoeveelheid bijvoegen, nim mer omgekeerd, aangezien het mengsel dan zoozeer verwarmd wordt, dat men kans heeft, dat de flesch springt. COMPLET MET KORTE MANTEL. Succespatroon 1957. Prijs f 0.30 0.05 voor adm. en verzendkosten. Wollen georgette, effen of met een klein ingeweven dessin is zeer geschikte voor complets. Is het echter de bedoeling om het meer voor den zomer te dragen, dan kan men ook effen zijden weefsels kiezen. Blauw is wel een van de meest dankbare kleuren, dat vrijwel iedereen goed staat en men vindt vele mooie man tels van donker tot pastelkleurige. Hals afwerking en ceintuur in afstekende kleur. De aansluitende japon bestaat uit vier doorloopende banen, die midden voor en achter op gestikt zijn. De mantel heeft een pas en de rugzijde en aansluitende mouwen. Shawlkraag, die een tamelijk diepe halsuitsnijding geeft. Figuurnaden aan voor- en rugpanden. Patronen in de maten 40 t.m. 46. Prijs van de japon 30 cent, doch van het geheele ensemble 50 cent. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbjj Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Pos+ypgols Hefst var 1 1/3^ 3_ nf (Lcentsl

Soester Courant | 1937 | | pagina 4