BUthtftlandsch Ovcvzickt dfkd&^n afgevaardigden hebben in de vergadering de meeningen van hun regeeringen betreffende de voorstellen van de beide partijen, uiteengezet. Achtereenvolgens hebben gesproken: Grandi, dja een verklaring voorlas van d« opvatting te Rome, Corbin, die nogmaals het standpunt van da Fransche regeering uiteen zette en verklaarde dat Frankrijk weigert de partijen in Spanje te erkennen als oorlogvoerende exi de controle ter zee gehandhaafd wenscht te zien, vervolgens dr. Montiro, de Portugeesche afge vaardigde, die namens zijn re geering uiting gaf aan weinig vertrouwen in het controle-stel sel, maar des te meer in de non interventie-commissie en na hem de Russische ambassadeur, Maisky, die zijn regeering voor 't controle-systeem verklaarde, en tegen de erkenning als oorlog voerenden van de Spaansche partijen. Lord Plymouth verklaarde dat Engeland zijn standpunt zou handhaven, zoolang er geen voorstellen gedaan waren, beter dan het Fransch-Engelsche. Het verdeelingsplan van Palestina. Het is te begrijpen dat in een groot rijk als het Britsche steeds vele en velerlei kwesties zich voordoen. Palestina is op het oogenblik een van de gebieden, die de zorg van de Engelsche re geering vragen. Het rapport van de koninklijke commissie is Don derdag gepubliceerd. Hierin wordt voorgesteld om te onder handelen over een verdeeling van het land met de Arabieren en de regeering van Trans-Jor danië, een Joodsch gedeelte en een enclave onder Engelsch mandaat en wel van een punt ten noorden van Jeruzalem tot een punt ten zuiden van Beth- lehem, met een corridor van Jeruzalem naar Jaffa. De heilige plaatsen van de Joden en Ara bieren zouden in bijzondere be scherming genomen worden. Over deze voorstellen hebben beide partijen zich ontevreden betoond. Het Hooge Arabische comité heeft verklaard dat het geen afstand wil doen van Haifa, Safed en Tiberias. Van Joodsche zijde is scherpe critiek uitge oefend. Jeruzalem met de groote Joodsche bevolking, zoo rede neeren de Joden, met de univer siteit en de bibliotheek, de stad, die het centrum is van het gees telijk en godsdienstig leven der Joden, ligt buiten hun gebied op die manier. Belangrijke Joodsche werken en kolonies komen in de Arabische staat te liggen. Het algemeen standpunt van de Zi onisten is momenteel dat dit „het einde beteekent van een schoone droom." Botsing tusschen Chinee- zen en Japanners. Terwijl het Amoer-incident tusschen rusland en Japai neg nieteens geheel geregeld <s, komt Japan al weer in botsing met een andere buurman n.1. China Bij Peiping is een gevecht uitge broken tusschen Chineesche en Japansche troepen. Volgens de Japansche verklaring hebben Chineesche soldaten het vuur geopend op Japansche troepen, die een nacht-oefening hielden. Aanvankelijk werd dit incident door Japan als ernstig be schouwd. De Japansche troepen hebben Wing Ping beschoten er. de gevechten schenen vor.rloopig niet te zullen eindigen. Thans echter is het incident voorloopig geregeld, de Chineesche en ia- pansche troepen heo'oen zich teruggetrokken, alleen zouden de Japanners het station ten noor den van Wing Ping nog bezet houden. Het wantrouwen schijnt dus nog niet geheel verdwenen te zijn. Agressieve voetballers. Al schijnen de mogendheden op politiek gebied te streven naar vrede, in andere opzichten lijkt dit wel het tegenovergestel de te zijn. In een voetbalwed strijd te Weenen van Italië tegen Oostenrijk althans is in den let terlijken zin bloed vergoten. Al spelend, waarbij de een den an der hinderde en de ander een langen neus trok tegen den eer sten zij de Oostenrijkers en Ita lianen elkaar in de haren ge vlogen, waarbij de heeren elkaar flink hebben toegetakeld. Al thans wordt melding gemaakt van een hersenschudindg, eenige uitgeslagen tanden, een drievou dig gebroken kaakbeen en een neusbeen fractuur. De verdere spelers waren ook alle min of meer gewond. Werkelijk een ver- .kwikkeliik spelletje voetbal De Prins onderwerpt zich aan de chauffeurskeuring. Prins Bernhard heeft een mooi voorbeeld gegeven voor de ver keersveiligheid, door zich te la ten onderwerpen aan de chauf feurskeuring in het psychotech nisch laboratorium van de P.T.T. Hier was onlangs de 500ste chauffeurskeuring verricht. De Prins gaf de wensch te kennen dat deze keuring geheel zou ge schieden, zooals bij ieder ander chauffeur zou plaats hebben. Aangezien alleen degene die de keuring heeft ondergaan met de uitslag bekend gemaakt wordt, is omtrent het resultaat dezer keu ring niets naders bekend. Prins Bernhard bezoekt de Marine te den Helder. Ook den Helder werd met een bezoek van den Prins vereerd. Geestdriftig werd hij in deze ma- rinestad ontvangen. Na de be groeting die voor het woonhuis van den commandant der ma rine plaats vond, werd een krans gelegd bij het marinemonument. Vervolgens bgaf de Prins zich met gevolg naar de buitenhaven, waar zij aan boord van de O 16 gingen. Terwijl de Prins de ma chinerieën bezichtigde stoomde het schip naar het diepe water om te duiken. Daar aangekomen weerklonk het duiksignaal en 't duurde niet lang of de O 16 was onder de oppervlakte van het water verdwenen. Tegen 2 uur kwam het schip weer in de ha ven aan. Daarna ging de Prins naar het Koninklijk instituut voor da Mfirinp. HA1 Ka* p.ptv en ander bezichtigde. Tenslotte werd een diner gegeven in de Marineclub op de Hoofdgracht. Z.K.H. Prins Bernhard be zoekt he£ kamp Waalsdorp. Ter gelegenheid van de her denking van het 108-jarig be staan van de Brigade Grenadiers en Jagers bracht Prins Bernhard een bezoek aan het kamp Waals dorp. De nieuwsgierigen die zich reeds lang voor den komst van den Prins bij de ingang hadden opgesteld, werden door de politie genoodzaakt zich te verwijderen, daar zich na tienen niemand meer tusschen het gedeelte van den spoorwegovergang en het kamp mochten bevinden. Nadat de Prins, die gekleed was in het, uniform van kapitein der Gre nadiers, de regimenten geïnspec teerd had, trok een défilé in dub bele colonne voorbij. Vervolgens werd een palmtak gelegd bij het monument van de in 1830 in België gevallen Grenadiers, waar na kolonel v. d. Bent den Prins de Grenadierssabel aanbood, die Koning Willem III als kolonel der Grenadiers gedragen heeft. De Prins maakte nog een rond gang door het Chr. Militair Te huis en de keukens. Het overlijden van den heer A. Hammarskjöld. Na een langdurige ongesteld heid is dezer dagen overleden den heer Hammarskjöld, rechter in het Permanente Hof van Int. Justitie. Dhr. Hammarskjöld, die in Upsala geboren is en ook daar 7.1in. «turiip vnlt.rvoirip- Vfirkrpp.tL. In Zweedsche oorlogschepen op bezoek ln Dultschland. Shirley gaat uitMet haar moeder wordt de De ontdekkingsreiziger Ripley bij een ontmoe- première van de nieuwste film bijgewoond. ting met koppensnellers in krijgdanscostuum. Sinds den oorlog zijn ontelbare ladingen goud van Europa naar Amerika en van Amerika naar Europa verscheept. Goud vloeide uit Nederland naar Amerika, van Amerika n. Frankrijk, v. Frank rijk naar Engeland, v. Engeland naar Amerika en van Amerika weer terug naar Nederland; en op het oogenblik vormen de Ver. Staten opnieuw het groote aan- trekkingspunt. Ontelbare tonnen kolen en olie worden verstookt, om de baren te transporteeren, ontelbare werkuren besteden zeelieden aan de verscheping van het gele metaal, zonder dat hun arbeid van veel nut voor de menschheid kan zijn. Want bijna de geheele stroom vloeit naar een punt, om daar rustig ter aarde besteld te worden: fort Knox in de Ver. Staten. Vierhonderd mijlen van de kust van den Atlantischen Oce aan verwijderd ligt een eenzame militaire post, waarom zich sinds den Indianentijd niemand meer bekommerd heeft. Dit punt werd door de Amerikaansche regee ring ter bewaring van het goud aangewezen. Het prachtige bosch dat hier stond, verdween, beton ln onmetelijke hoeveelheden werd in diepe schachten gestort en gestampt, geweldige pantser platen voleindigden het geheel in de omgeving rezen nu ver schansingen op, die het den schutters mogelijk maken, iede- ren boozen aanvaller op een af stand van vele mijlen onder vuur te nemen. Goud ter waarde van vele milliarden guldens rust daar onder veilige bescherming. Zes treinen, ieder geladen met goud ter waarde van 400 millioen dol lar, zullen hier in den loop van deze maanden aankomen, zoodat eind Augustus 1937 niet minder dan 6 milliard dollar of 9 mil lioen gulden goud in baren op deze plaats zal zijn onderge bracht. Hoe grotesk de huidige toe stand is, blijkt het best uit een voorstel, dat de Amerikaansche senaat eenigen tijd geleden ern stig in overweging had genomen: men zou het goud in de nabij heid van de Californische goud mijnen bewaren, om zich op deze wijze de transportkosten te be sparen met andere woorden: het goud zou op een zekere plaats uit de aarde gedolven worden, om het onmiddellijk daarna on geveer op dezelfde plaats in de aarde te laten verdwijnen! En daarbij zou het heel wat beter zijn, indien het goud zich niet zoozeer op slechts enkele plaat sen opeenhoopte. Iedere trein, die goud naar fort Knox brengt bestaat uit 10 wa gons. 10 postambtenaren, 32 sol daten, 3 officieren en het gewone spoorwegpersoneel vergezellen 't transport. Slechts 4 wagons in het midden van den trein zijn ben gehoord, die afkomstig zou den kunnen zijn van haar, maar ze waren niet te ontcijferen. Alle pogingen, die in het werk gesteld zijn, waren tot nog toe ten eenen male vruchteloos. De vliegtuigen zijn onverrichterzake terugge keerd, zonder ook maar een spoor ontdekt te hebben. Met den dag wordt de hoop zwakker dat Amerika zijn koene vliegster zal terugkrijgen en men kan wel zeggen dat het deze hoop al op gegeven heeft. De besprekingen der non- interventiecommissie. De kroning van den nieuwgekozen Poolsche Zigeunerkoning door een Grieksch-Orthox geestelijke. 1930 den titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter ter beschikking. Aan ver schillende werken op internatio naal gebied verleende de heer Hammarskjöld zijn medewer king. Velen brachten ten sterffeuize een bezoek van rouwbeklag. Ook H.M. de Koningin heeft Haar deelneming betuigd. Haar adju dant heeft n.m. een bezoek ten sterf huize gebracht en een krans namens Haar afgegeven. Vele leden van het corps diplomatiek en rechters van het Permanente Hof van Int. Justitie maakten gebruik van de gelegenheid tot het teekenen der registers, die zoowel in het sterhuis als in het Vredspaleis lagen. Een zware bandjir teistert Z.O. Borneo. In de afgeloopen week heeft in Martapoera en omgeving een Bandjir zeer groote schade aan gericht. Een groot aantal menschen zijn gedood, terwijl vele gezinnen dakloos zijn. De verbindingen, ook telegrafisch en telefonisch zijn verbroken. De postweg werd op vele plaat sen weggeslagen. Ook de sluis over de Liangpolder werd wegge slagen. In dit dichtbevolkte district, waar de bevolking hoofd zakelijk langs de rivieren woont is deze overstrooming wel een zeer groote ramp. Vooral de drukke winkelwijk in Martapoera heeft veel van het water geleden. Amelia Earhart verongelukt? Het is reeds meer dan een week, dat de heele wereld in groote spanning de pogingen volgt, die gedaan worden om de Amerikaansche vliegster Amelia Earhart en haar metgezel Fred Noonan op te zoeken. De Ame rikaansche regeering laat niets ongedaan om de beroemde pilote „Lady Lindy" zooals men haar dikwijls genoemd heeft, te red den. Oorlogsschepen en andere boo ten, vliegtuigen en meer dan .1000 man. ziin dast en. nacht in touw. Alle radiostations zijn voortdurend bezet. In het begin van de week hebben verschillen de stations seinen opgevangen, die men met vrij groote zeker heid herkend heeft als van Amelia Earhart, welke aangaven dat zij zich moest bevinden ten noorden van het eiland Howland, in de Stille Oceaan bij de Hawai- eilanden. Nadien is al dagen lang niets meer van haar ge hoord dat eenige aanwijzing zou kunnen vormen. De kustkotter Itasca schijnt den laatsten tijd nog wel zwakken, seinen, te heli- De niet - inmengingskwestie heeft deze week maar heel wei nig vorderingen gemaakt en schijnt niet over het doode punt heen te kunnen komen. Beide partijen, Rome en Berlijn tegen hun standpunt zoodat het zeer de vraag zal zijn of spoedig een Londen en Parijs, handhaven nieuwe oplossing zal worden ge vonden. Deze week heeft Franco een nota aan de mogendheden ge zonden, waarin hij eischt erkend te worden als belligerent. Hierin schijnt hij zich in de volgende bewoordingen te hebben uitge laten: De mogendheden, die deze eisch zouden afwijzen, moeten zich niet verwonderen, als zij onze int. economische politiek de deur zien sluiten voor hen, die zich onze vijanden betoond hebben. De houding, die Enge land hierop aannam, was zeer rustig en afwachtend; Duitsch- land betoonde zich uiteraard in genomen met de nota van Fran co. Intusschen deden verschil lende geruchten de ronde, n.1. dat een Engelsch schip getor pedeerd zou zijn door een duik boot van onbekende nationali teit en om hulp zou hebben ge vraagd en over een tankschip van de Spaansche regeering, dat een rechtsche bemanning in be zit zou hebben genomen, na de zeelieden, die zich aan boord be vonden, in het ruim te hebben opgesloten. Geen van deze ge ruchten is echter bevestigd en een onderzoek heeft niets van dit al uitgewezen. Londen en Parijs hebben ver klaard dat zij in dc vergadering, d,e thans bijeen is, één lijn zul len trekken en een zeer besliste houding aannemen. Nieuwe voor stellen van Fransch-Engelsche of Duitsch-Italiaansche zijde zijn zooals verwacht werd, niet bin nftknmftrv. Da verschillende voor het vervoer van het goud bestemd. Deze wagons hebben een dubbele stalen bodem en aan de onderzijde zijn schijnwerpers aangebracht, die automatisch bij elke stopplaats de aarde onder de wagons en in den omtrek daarvan fel belichten. Zoodra de trein stopt, stellen de soldaten en officieren zich overigens met gevelden bajonet bij de goud wa gons op. De baren goud zelf, onaanzien lijke stukken metaal worden stuk voor stuk in een doek ge wikkeld en op spiraalveeren ge legd, zoodat er gedurende den reis slechts weinig goud kan af schaven. Desondanks zou alleen van het goudstof, dat na ieder transport uit de doeken gehaald wordt, een geheele familie een jaar lang behoorlijk kunnen leven. De trein stopt niet onmiddel lijk bij fort Knox. 200 km daar van verwijderd worden de baren goud in pantserauto's geladen. Het convooi met geweren, gas maskers en stalen helmen neemt in deze pantserwagens plaats. De voor- en achterhoede van dezen stoet wordt gevormd door een tweetal tanks. Bovendien staan bij iedere wegkruising nog een aantal zware tanks opgesteld, die alle verkeer afsluiten zoodra het transport nadert. Roode licht signalen vliegen over het land en de rust keert eerst weer terug, wanneer de laatste kist met goud in fort Knox verdwenen is. En dit geheele geraffinieerde beveiligingssysteem is uitgedacht tegen een gangster-overval, die wel nimmer komen zal. Want wat zouden de gangsters met het goud moeten doen? Twee of drie baren zou men misschien aan oneerlijke smelters en helers kunnen verkoopen, maar dat zou een overval, waarvan de voorbe reiding een klein vermogen zou kosten, niet loonend maken. Slechts regeeringen van groote staten kunnen goud ter waarde van vele milioenen koopen en re- geeringeii willen steeds nauw keurig weteiï, van waar de baren goud, die zij koopen, stammen, Uncie Sam blijft dus verder in de ongelukkige situatie verkee- ren van den jager, die een beer bij den staart gepakt heeft: hij kan niet vasthouden en niet los laten. Hij moet het goud tegen den eenmaal vastgestelden prijs koopen; hij kan het niet wegge ven of verkoopen, want den vol genden dag zou hetzelfde goud waarschijnlijk weer aan de Ame rikaansche regeering worden aan geboden; dus moet hij met enorm veel kosten ieder transport naar fort Knox kost 50.000 dollar! zijn Midasrijk- dom begraven en bewaken, als hing daar het heil van de wereld af.

Soester Courant | 1937 | | pagina 5