BuUe*daHcUcU Ovevzicht Halitovate- sitatonUvtyZh, Ut het IniecnatUtHcde wezddUdd HUtfreftCaftdsch Oizevzidht Op het Rijkssportveld te Berlyn werd een internationaal concours liippique gehouden. Een overzicht van de baan tydens de dres- suürproef. Meer dan ooit vallen er op het oogenblik in Europa natio nale stroomingen waar te ne men, welke zich uiten in een overdreven nationalen trots met de daaraan verbonden schrik barende nationale gevoeligheid. En het is werkelijk niet slechts in kringen van uiterst rechts, waar men deze mentaliteit aan treft. Termini technici, welke on middellijk na den wereldoorlog dood en begraven schenen, wor den nu weer uit hun schijndood gewekt en seriegewijs door de onvermoeid werkende propa gandamachine in de wereld ge slingerd. Kijkt men nu iets na der naar het fabrikaat, dan zal men in de meeste gevallen een fabrieksmerk kunnen ontdekken dat uit drie kleine woordjes be- ttaat: Made in Germany. Het pleit zonder twijfel voor de groote kracht van het Duit- sche volk, dat het na de econo mische en moreele ineenstorting welke op den wereldoorlog volg de, weer in zoo betrekkelijk kor ten tijd het zelfvertrouwen her won en bovendien, zooals de Duitscher het zelf noemt, een nationale Erhebung onderging, Welke eenig is in de geschiedenis. Hoe echter voegt zich nu een dergelijk nationalisme in het in ternationale wereldbeeld? En hoe gedraagt het zich ten aan zien van het meest actueee pro bleem, het behoud van den vrede? Er zij in de eerste plaats op gewezen, dat nationalisme even als iedere andere bestaansvorm zich op een actieve en een pas sieve wijze uit en dat slechts de activiteit van het nationalisme consequenties in het internatio nale verkeer met zich brengt. Want deze activiteit strekt zich uit buiten de grenzen van de persoonlijkheid of de natie en derhalve moet men in conflict komen met de nationale uitin gen van andere volken. Derge lijke conflicten kunnen echter bij gebrek aan een mezhtige rechterlijke instantie slechts naar eigen goedvinden opgelost worden: door coalitie in geval van parallel loopende b&angen, door strijd bij tegenovergestelde interessen, in welk geval men dan al naar zijn intensiteit en de kracht van den vijand zijn wapens kiest. Deze zijn veelzij dig, maar toch overwegend van geestelijken, cultureelen en ten slotte in hun laatste consequen tie van militairen aard en wor den zoowel in dienst van de pro paganda als ook in dien van de vernedering van den tegenstan der gesteld, want propaganda, dus het naar voren brengen van de eigen goede hoedanigheden en het belasteren van den vijand zijn het territorium van een der- gelijken strijd. Hoe gemakkelijk nu echter het een tot een blinden nationalen trots, het ander echter tot den haat tegenover andere naties leidt, laat zich gemakkelijk aan de hand van de wereldgeschie denis bewijzen en leert boven dien ook de tegenwoordige tijd, welke reeds meermalen getuige was van onwaardige perscam pagnes. Intusschen veroordeelden zich de beide verschijningsvor men van een overdreven natio nalen eer reeds zelve door het feit, dat zij bereids ver verwij derd zijn van den bodem der werkelijkheid en zich alleen van het meer of minder groote ver beeldingsvermogen van de lei dende elementen voeden, maar minder gevaarlijk zijn zij daar om zeker niet. Het is niet oninteressant, twee Duitsche mannen over het hier behandelde onderwerp, natio nalen haat, nationalen trots, na tionalen eer en nationaal karak ter te hooren spreken, twee mannen, waarvoor de natie van de denkers en dichter zich wel niet behoeft te schamen: Goethe en Schopenhauer. In zijn gesprekken met Ecker- mann zegt Goethe over den na tionalen haat: Op den laagsten trap van cultuur zult u hem steeds het sterkst en het heftigst aantreffen. Er bestaat echter 'n trap, waarop hij geheel ver dwijnt waarin men in zekeren zin boven de naties staat en men in het geluk of het ongeluk van een buurvolk evenzeer me deleeft, als ware het aan het eigen volk overkomen. En Schopenhauer spreekt in zijn Aphorismen zur Lebensweis- heit over den nationalen trots op de volgende wijze: De Foedk-ooDste. soort van trots daarentegen is de nationale trots. Want hij verraadt in den daarmede behepte het gebrek aan individueele eigenschappen, waarop hij trots zou kunnen zijn. Dan zou hij niet behoeven te grijpen naar datgene, wat hij met vele millioenen deelt. Wie voortreffelijke eigenschappen bezit, zal veeleer de fouten van zijn eigen natie, wijl hij deze voortdurend voor oogen heeft, het duidelijkst herkennen. Maar iedere erbarmelijke mensch, die niets in de wereld heeft waarop hij trots kan zijn, neemt zijn toevlucht tot het laatste middel, tot de natie, waar hij toevallig toebehoort: hiermede stelt hij zich schadeloos en is nu bereid, alle fouten en dwaasheden, die de natie eigen zijn, te verdedi gen. Men mag deze twee uitspra ken van twee helden van den geest beoordeelen zooals men wil, het zal toch niet te ontken nen zijn, dat overdreven natio nale trots en chauvinisme niet slechts tot ernstige wrijvingen maar ook tot vernielende ex plosies moeten leiden, want elke agens provoceert een reagens en beide moeten elkaar steeds over treffen, willen zij tot een defini tieve overwinning leiden. Het is derhalve geen toeval, dat na den wereldoorlog het na tionale bewustzijn sterk in waarde daalde en dat de eerste reactie op de bloedige worsteling een politieke strooming was, welke internationale doeleinden voor oogen had. Want in het veld had de soldaat geleerd, dat de vijand, die hem in de meest zwarte kleuren was afgeschil derd en dien hij zich dus als met de meest schandelijke eigen schappen behept voorstelde, in werkelijkheid niets anders was dan hij zelve, namelijk een arm mensch, die evenals hij in de loopgraven gedreven werd en slechts schoot, omdat hij wist, tref ik hem niet, dan treft hij mij. Prins Henri J. E. de Bour bon Hertog van Normandië overleden. Dezer dagen is Prins Henri J. E. de Bourbon, Hertog van Nor mandië overleden. De grootvader van de thans ontslapene be weerde destijds den ontvluchten Dauphin, zoon van den onthoof den Lodewijk XVI, koning van Frankrijk te zijn, die niet zooals men dacht gestorven, maar uit de Temple ontvlucht zou zijn. Eerst in 1831 toonde hij zijn aanspraken in het boekje: Me moires du Duc de Normandië écrits par lui même. In 1834 werd hij als buitenlan der over de grens gezet. Na een verblijf in Londen vestigde hij zich in Nederland, waar hij in 1845 te Delft stierf, in welke plaats hij ook werd begraven. Van de velen, die zich voor den ontvluchten Dauphin uitga ven, was hij de eenige van wien men niet, ondanks een nauw keurig onderzoek, kon bewijzen, dat zijn beweringen valsch zou den zijn. Prins Henri J. E. de Bourbon, Hertog van Normandië, studeer de aan de militaire academie te Breda. Nadat hij in verschillen de plaatsen officier was geweest werd hij bevorderd tot kapitein te Middelburg. Na eenige jaren verliet hij den actieven dienst. Hij vestigde zich op het kasteel Henegouwen bij Hasselt. In de wereldoorlog werd dit kasteel echter geheel verWoest. Hij keer de toen weer naar Holland terug waar hij tot zijn dood toe is ge bleven. Zijn zoon Prins Louis de Bourbon maakt als dichter en schrijver onder de jongere Ka tholieke auteurs snel naam. De begrafenis van Henri J. E. de Bourbon geschiedde op zeer eenvoudige wijze. Slechts enkele familieleden en kennissen waren aanwezig. De opening van de Wereld Jamboree nadert snel. Nog luttele dagen en de ope ning van de Wereld Jamboree is daar. Deze opening die op 31 Juli zal geschieden, zal door H. M. de Koningin verricht worden. Deze plechtigheid zal plaats vin den ln de groote arena. Onmlrf- Dit verklaart het ook, dat juist de frontsoldaten ook op het oogenblik nog degenen zijn wier zin voor overdreven nationalis me even gering is als hun stre ven naar internationale over eenstemming groot genoemd kan worden. Wanneer men tenslotte nog bedenkt, dat de welbewuste op hitsing van een volk tot natio nale avonturen nog dikwijls dienst moet doen om minder populaire acties te dekken, dan komt men misschien een stap dichterbij de overtuiging, dat cultuur en barbary dingen van grooter beteekenis zijn, dan het toevallig behooren tot een of an dere natie, waarmede anderzijds natuurlijk niet is gezegd, dat men zijn vaderland niet lief zou moeten hebben. Want liefde voor het vaderland en overdre ven nationale trots zijn twee ge heel verschillende dingen. dellij k hierop zal 'n opmarsch van meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld met hun na tionale vlaggen en banieren langs de Koninklijke tribune trekken. Het station Vogelenzang heeft men met het oog op de te ver wachten groote drukte reeds uitgebreid. Er is een extra uit gang gebouwd om de afvoer van de vele duizenden vlot in zijn werk te doen gaan. Twee extra perrons ter lengte van bijna 300 meter zijn aange legd benevens een speciaal spoor, dit met het doel om de lange treinen voor de aanvoer der contingenten een opstelling te kunnen geven, zoodat het uit stappen snel kan geschieden. De Nederlandsche Spoorwegen hebben vele maatregelen geno men om het bezoek aan de Jam boree te bevorderen. De Neder landsche deelnemers aan de Jamboree kunnen tegen een zeer laag tarief van slechts één cent per k.m. naar en van Vogelen zang x-eizen. 20 extra treinen worden voor de deelnemers ingelegd .Op 3 en 4 Aug. gaan voor een bezoek aan de Jamboree telkens 2000 welpen per extra trein van Haarlem naar Vogelenzang-Bennebroek, terwijl op 1 en 8 Aug. ongeveer 6000 deelnemers des namiddags naar Haarlem vervoerd zullen worden om daar naar de kerk te gaan. Op 10, 11 en 12 Aug. zullen ongeveer 15.000 deelnemers per extra-treinen door Nederland vervoerd worden voor uitstapjes. Hevig onweer boven ons land. In de afgeloopen week woedde een hevig onweer boven ons land, dat drie menschen het le ven heeft gekost, terwijl een groot aantal boerderijen in brand r-aakten. Vooral langs de kust en in de IJsselstreek woed de 't onweer erg. Te Staphorst werd een boerde rij, die midden in het dorp was gelegen door de bliksem getrof fen. De boerderij brandde ge heel af. De belendende percee- len wist men echter te behou den. Ook boven de hoofdstad woed de een hevig onweer. Het ging gepaard met hevige slagregens. De brandweer hoefde nergens assistentie te verleenen. De wer velwind ontwortelde enkele boo- men en ook verschillende mar kiezen hadden het zwaar te ver antwoorden. De Groote Kerk te Alkmaar Zooals men weet bestond er groot gevaar voor instorting van de Groote Kerk te Alkmaar. De Kerkvoogd had reeds verschil lende maatregelen genomen. De diensten mogen o.a. voorloopig niet gehouden worden. Thans is men begonnen met een voor- loopige restauratie. Men heeft een stutbalk geplaatst onder een gebroken beer. De leiding heeft dhr. Ringers, architect van het onderhouds werk der Alkmaarsche Kerk. Of het postkantoor ontruimd zal worden is nog niet vastge steld aangezien de Rijksgebou wendienst eerst een rapport van Monumentenzorg daarover, zal afwachten. Het Japansch-Chineesche conflict. Gedurende deze heele week heeft er een gespannen atmos feer geheerscht in het Verre Oosten, al scheen het zoo nu en dan dat er eenige ontspaning merkbaar was. Al onderhande lend, besprekend en regelend, bleven zoowel China als Japan een wantrouwende houding aan nemen en bereidden zich voor op een oorlog. De eischen die Japan stelt zijn in hoofdzaak de volgende: Terugtrekking van de Chineesche troepen uit het gebied van de Marco Polobrug; bestraffing van de schuldigen en verontschuldi ging over het incident; onder drukking van de anti-Japansche beweging en het communisme. Verder wenscht Japan geen ac- coord te sluiten met de Centrale regeering te Nanking, maar wil het geval localiseeren, door te onderhandelen met de plaatse lijke Chineesche autoriteiten v. Hopei en Tsjahar. Nanking wei gert een plaatselijke overeen komst te erkennen, die niet door de Centrale regeering is onder teekend. De wapenstilstand, die in het begin van deze week was gesloten, werd al gauw weer geschonden en herhaaldelijk zijn gevechten in de omgeving van Peiping geleverd, waarbij al vrij veel dooden en gewonden gevallen zijn. Hoewel de nieuwe commandant van het Japansche leger, generaal Katsoeki, uit drukkelijk heeft verklaard, dat Japan wenschte op vreedzame wijze tot een overeenkomst te komen en dat het alleen geweld zou gebruiken wanneer het er toe genoodzaakt werd, hebben de Japansche troepen alle sta tions tusschen Sjanhaikwan en Tientsin bezet en het luide het bericht dat Nanking algeheele mobilisatie zou hebben afgekon digd. Hierop liet het zich aanzien alsof aan de eischen van het accoord van Hopei en Tsjahar voldaan zou worden. Nanking echter bleef volhouden in zijn verbod aan de Noord-Chineesche autoriteiten om in te gaan op de Japansche voorwaarden. Intus schen duurden de gevechten voort, weer met schending van een afgekondigde wapenstil stand. Peiping werd gebombar deerd. Wel gingen kort daarop weer de geruchten, dat de vredes kansen stegen, daar Japan ver klaarde dat het bevredigd zou wezen als de Chineezen voldeden aan de eischen, maar Nanking, dat niet werd geraadpleegd bleef zich verzetten tegen een plaat selijke regeling van het incident. De voorbereidingen tot oorlog bleven dan ook voortgezet. Ge ruchten annexaties en plannen tot aanvallen worden afgewis seld door berichten over hoop op een vriendschappelijke regeling. De reden, waarom Japan alleen met de Noord-Chineesche auto riteiten wil onderhandelen en niet met de Centrale regeering is volgens Chineesche opvatting, de bedoeling van Japan om Hopei en Tsjahar los te maken van China en vast te hechten aan het Japansche rijk. Het schijnt wel dat de onder handelingen, die thans te Tient sin worden gevoerd, eenige vor deringen maken; Tokio lijkt niet geheel pessimistisch gestemd te zijn, maar toch blijft het ver sterkingen zenden aan zijn le germachten. Ook wordt gemeld, dat de troepen van Nanking den grens van Hopei overschreden hebben, maar op bevel van de Centrale regeering zouden zij niet verder optrekken dan Pao- ting Foe, de grens, die bij de be sprekingen te Tientsin is vastge steld. De toestand blijkt dus nog wel zeer onzeker te zijn, de onder handelingen worden gevoerd in een sfeer van spanning en on rust. De crisis in Tsjecko-Slowa- kijë. Nadat reeds eenigen tijd de onderhandelingen tusschen de agrarische partij en de minister van financiën met de andere partijen een dreigend aanzien hadden gekregen, is thans de fi- nancieele crisis uitgebroken. De agrariërs hebben den strijd aan gebonden. Na een korte minister raad heeft het kabinet Hodzja den president Bensj zijn ontslag aangeboden. Behalve de finan- cieele kant van de crisis is zij ook van politiek belang. Dit kan beschouwd worden als het begin van den strijd tegen de agrariërs om hun machtspositie te breken. De drie voornaamste punten waar het om gaat zijn: 1 de prijs voor de overnemingen vaa de oogst van dit jaar. 2 de ver goeding voor de z.g. „ijzeren graanvoorraad" waarvan het graanmonopolie de lasten niet meer kan dragen, naar het heeft verklaard; 3 het toelaten van de Katholieke coöperaties tot het corps der graankoopers. Het zijn de Tsjechische clericalen, die den aanval op de agrkriërs ope nen. De vraag is thans of agrarische partij, nu het offen sief door de rgeeringscrisis eer der is geopend, dan men aan vankelijk dacht, weerstand zul len kunnen bieden. De voorstellen inzake dt non-interventie. Het voorstel van Nederland om aan Engeland op te dragen, naar een regeling in de non-in terventie te zoeken, is niet al leen met algemeene stemmen aangenomen, maar ook onmid dellijk uitgevoerd. Engeland heeft deze week niet stilgezeten. Woensdag reeds zijn de Britsche bemiddelings voorstellen inge diend aan de commissie. Deze voorstellen bevatten hoofdzake lijk de volgende punten: Het stelsel der zeecontrole wordt af geschaft, in plaats daarvan zou den neutrale waarnemers in de Spaansche havens geplaatst worden, ter controle over de la dingen der schepen, die in Span je aankomen. Het systeem van waarnemers aan boord van de schepen, bestemd voor Spanje, blijft bestaan; de landcontrole aan de grenzen wordt hersteld; de partijen in Spanje zullen er kend worden als oorlogvoeren den, mits de non-interventie commissie toestemt in het terug trekken der vrijwilligers. Met deze voorstellen hoopt Engeland te voldoen aan de verlangens van alle partijen. Wel zullen nog veel onderhandelingen gevoerd moe ten worden, zoowel met de par tijen in Spanje als met de an dere mogendheden van de niet- inmengingscommissie. Inmiddels is het bemiddelings voorstel van Eden gunstig ont vangen en aanvaarden alle par tijen het als grondslag voor ver dere besprekingen; alleen Frank rijk kon niet onmiddellijk uit sluitsel van zijn regeering geven. Later gaf het als zijn meening te kennen, dat de voorstellen be treffende de erkenning als belli- gerenten van de partijen in Spanje alleen kan worden aan vaard, als beide partijen de voor waarden en beperkingen hieraan verbonden, (o.a. 't terugtrekken der vrijwilligers) goedkeuren. Duitschland verklaarde dat het bereid is tot samenwerking en tot het doen van concessies, voor zoover ze niet in strijd zijn met de Duitsche politieke prin cipes. Uit Spanje wordt gemeld, dat generaal Franco het recht van oorlogvoerenden wenscht te zien toegekend, alvorens het terug trekken der vrijwilligers behan deld wordt. Corbin, de Fransche afgevaardigde, dringt er daar entegen op aan, dat de terug trekking der vrijwilligers, zoowel als het zenden van waarnemers naar de havens van alle kanten belicht zal zijn, voor de rechten van oorlogvoerenden aan de Spaansche partijen erkend wor den. Met dit alles is er nog maar zeer weinig positiefs bereikt, en de algemeene gedachte is, dat er nog wel eenigen tijd mee heen zal gaan, voordat alles geregeld De wolkbreuk, die zich Donderdag; boven Engeland ontlastte, spoelde in de long- bridge Road te onden het houten nlaveisel geheel los, zoodat het verkeet aestrenut «u-

Soester Courant | 1937 | | pagina 5