Uit den Soester Raad. m m m n mm m m H te te m Ui i 11 H HP A 1 A M Capitulanten-verordening verworpen» Ons Weekpraatje. Radio-genot. Soest mm M wA K mm Ernstige beschuldiging van de Heer Nooder. Is de Heer Thijssen niet gerechtigd om raadslid te zijn Naar de 5e klasse der personeele belasting Vrijdagmiddag kwam de Raad onzer ge meente in openbare vergadering bijeen. De heeren v. Klooster en Hornsveld waren afwezig. Na de gebruikelijke opening werden de notulen der vergadering van 18 Juni vastge steld, zij het, dat de heer Thijssen een aan merking had gemaakt, die werd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kostprijsberekening over het jaar 1936 van de voor Amersfoort benoodigde hoeveel, beid gas, waaruit de aan deze gemeente over het jaar 1 Mei 1937/38 te berekenen gas- prijs blijkt. Voor kennisgeving aangenomen. b. Balans per 31 December 1936 en ver lies. en winstrekening over 1936 van de ziekenauto der Afd. Soest van de Ned. Ver. E.H.B.O. /oor kennisgeving aangenomen. c. Jaarverslag met verslag van den pen ningmeester over 1935 der Vereeniging Vrij willige Brandweer Soest. Voor kennisgeving aangenomen. d. Mededeeling van Mej. A. P. Blok, dat fcij de benoeming tot gemeentevroedvrouw aanneemt. e. Wijziging der begrooting voor het Soester natuurbad voor het jaar 1936- Voor kennisgeving aangenomen. f. Overzichten van het gasbedrijf over de maanden Maart en April 1937. Voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van het bestuur der vereeniging tot uitzending en verpleging van ziek.zwakke en prae.tuberculeuse kinderen onder de ken spreuk „Trein 8.28 H.Y.S-M-'* te Amsterdam, verzoekende wijziging van het uitbreidings plan, welk adres bereids in behandeling is ge nomen, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae.advies. Aldus besloten. h. Beantwoording van B. en W. van vra gen, gesteld in de raadsvergadering van 12 Mei 1937, voozoover beantwoording niet in die vergadering heeft plaats gehad. i. Schrijven van de N.C. Centrale Slacht plaats houdende verzoek renteverlaging van de door de gemeente verstrekte hypotheek. Gesteld in handen van B. en W. voor prae. ad\ ies. j. Verzoek van de Pro/. Utrechtsche Ver. eeniging tot bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind om subsidie voor 't jaar '38. Verwezen naar de begrooting 1938. De heer THIJSSEN vraagt, hoeveel het toax verliescijfer van het Natuurbad bedraagt. Dit blijkt te zijn f 10-682,06. De heer STROBAND vraagt, waarvoor het Ingekomen stuk betreffende de verkeers.puz- zlc in de Torenstraat, dat de vorige vergade ring aan de orde was, in handen van B. en W. gesteld moest worden. Deze kwestie is toch weinig belangrijk De VOORZITTER wijst er op, dat deze kwestie wel degelijk belangrijk is. Wanneer toegestaan wordt, dat motorrijders de Toren straat in mogen rijden, dan moeten zij het verkeer 2 maal kruisen. Met de K.N.A-C. is men in bespreking. Ook in de Kerkstraat zal vermoedelijk eenzelfde regeling moeten getroffen o Ven. 3. Vasts.eding van besluiten tot begroo- tingswijziging: a. algemeene wijziging, dienst 1937; De heer H1LHORST constateerde, dat deze overboeking van een post van rond f 400- van openbare-werken naar gemeente-reiniging, een slinksche manier was om een chauffeur langs een achterdeurtje aan te stellen. Er is gereorganiseerd, omdat er personeel teveel was, thans blijkt alweer het tegendeel. Deze man was schijnbaar allang voor dit baantje bestemd. Zoowel de VOORZITTER als wethouder DE BRUYN bestreden dit, en wezen er op, dat het hier een zuiver administratieve han deling betrof. Weth. DE BRUYN verweet den heer Hil- horst, spreekbuis te zijn van iemand achter de schermen en dat hij het oor leende aan al lerlei praatjes. De wijziging werd goedgekeurd met 103 stemmen. b. wijziging dienst 1937. Credietaan- Vraag aanbouw Mariaschool. De heer STOBAND wees er op, dat de verbouwing van de Maria.school niet geheel door Soester arbeiders uitgevoerd zou worden, hetgeen hij betreurde. De heer THIJSSEN drong er bij het Col lege op aan, dat zij hun invloed zouden ge bruiken, om alsnog te bereiken, dat een Soes. ter architect dit werk zou leiden, en dat Soes ter arbeiders dit werk zouden uitvoeren. De VOORZITTER wees er op, dat het betrokken schoolbestuur geheel vrij van han delen was, en dat hij deze vrijheid onaangetast wilde laten. Bovendien was deze zaak op zeer aangename wijze besproken en de ver zekering was gegeven, dat Soester arbeiderè zouden worden betrokken bij de verbouwring. Pressie kon en wilde spr. niet gebruiken. Ook de heer NOODER verklaarde zich er legen, om pressie uit te oefenen. Hem had e verheugende tijding bereikt, dat hier vol- ens contract-loon zou worden betaald. De begrotingswijziging werd hierop z.h.t. £g>edgekeurd. (.4. Voorstel tot opnieuw: vaststelling van I de op 9 Dec. 1936 vastgestelde bouwver ordening, zulks in verband met eenige door Ged. Staten gemaakte opmerkingen. Over dit punt ontstond eenige discussie, daar bleek, dat bij de nieuwe verordening, de Raad weinig zeggenschap meer had. De VOORZITTER wees er op, dat het logisch was, dat Ged. Staten hierin ook zeg genschap wilde hebben, daar dit college bezig is een z.g. streek.plan te ontwerpen. De nieuwe verordening werd z.h.s. goed gekeurd, waardoor de oude verordening" hier. mede vervalt. 5. Vaststelling van besluiten tot wijziging van de verordeningen heffing straatbelasting en heffing aanlegbelasting. Z.h.s. aangenomen. 1 6. Vaststelling van besluiten tot belegging van gelden. Z.h.s. aangenome.. 7. Vaststelling van besluiten tot wijziging van de raadsbesluiten van 24 Maart 1937, verband houdende met het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst. Z.h.s. aangenomen. 8. Voorstel tot verplaatsing der gemeente van de 6e naar de 5e klasse voor de heffing van de personeele belasting vaar de eerste twee grondslagen. De heer STROBAND adviseerde, dat het Oollege nu met betere termen aan moest ko men, anders zou dit voorstel weer net zooveel onthaal vinden als vorig jaar: nihil. De VOORZITTER was zich daarvan be wust en zou een en ander bespreken met den Inspecteur der Belastingen. Het besluit werd z.h.s. aangenomen. 9. Adres van D. Kroon, verzoekende res titutie van een bedrag van f 5.wegens schade, welke hij zou hebben geleden door de schuld van gemeente.ambtenaren in de uit oefening hunner functie, met voorstel van B. en W.' Goedgekeurd, dus geen inwilliging. 10. Vaststelling van nieuwe verordeningen, als bedoeld in art. 6 der Winkelsluitingswet, geldende voor de kappers- of barbiersonder nemingen en de slagerswinkels. Z.h.s. aangenomen. 11. Voorstel tot vaststelling van eenige strafverordeningen, regelende onderwerpen, welke thans voorkomen in de Algemeene Po litieverordening. Z.h.s. aangenomen. 12. Voorstel tot vaststelling van een ca- pitulantenverordening. Dit voorstel vond al net zoo weinig bijval als vorig jaar. De heer v. d. BERG vond, dat er ter plaat, se personen genoeg waren voor de, voor capi- tulanten aangewezen, functies. Hij adviseerde slechts een paar fucties op de lijst te plaatsen. De VOORZITTER wees er op, dat er aan de lijst niets viel af te dingen, daar een en ander door hoogerhand was bevolen. De heer THIJSSEN voelde ook weinig voor deze groote lijst. „Laten wfe er twee functies opzetten n.ï. de politie en de bad knecht'1. De heer NOODER gaf een korte beschouw ing over het doel van het capitulanten.stelsel. „Laten we nu geen Jan Klaassen verkoop en, zooals de heer Thijssen weer doet, doch keur het goed of niet.goed. De heer THIJSSEN„Ik zal de woorden van den heer Nooder maar niet overnemen, daar acht ik me te fatsoenlijk voor....'', waarop de heer NOODER meteen van re pliek diende en de k.d.p..afgevaardigde toe- toebeet, dat hij zijn praatjes maar voor zich moest houden, daar hij anders dingen ter ta fel zou brengen, die oorzaak zouden zijn, dat de heer Thijssen voor de laatste maal in de raadszaal zat! De VOORZITTER maande de heer Nooder tot kalmte aan en verzekerde de heer Thijssen dat het woord „Jan Klaassen'1 niets onfatsoen lijks bevatte, daar hij anders zelf zou hebben geprotesteerd. De heer STROBAND vond het gewenscht, dat de capitulanten, die eventueele vaccatures hier zouden komen vervullen, pl.m. een jaar op proef moesten werken. De capitulanten- raad in Den Haag kan toch zeker niet be- oordeelen of iemand voor Soest geschikt of ongeschikt is. Men behoeft niet lang bij het leger ge weest te zijn of men weet, dat een groot deel der manschappen de lijn trekken of de kant jes er af loop en. De VOORZITTER achtte dit stelsel een groot belang voor het leger en daardoor voor het Vaderland. Als oud.militair nam hij het natuurlijk op voor de caputilanten.raad, die z.i. wel degelijk haar plicht zou doen. De heer STROBAND wees er op, dat bij deze regeling de capitulantenraad meer te vertellen had dan de gemeenteraad. Netjes wordt men in een hoek gedrukt. De heer ENDENDIJK was ook voor een proef-aanstelling van een jaar. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. «iet het amendement van den heer Stroband, m stemming gebracht enverworpen met 76 stemmen. Dit is de 2e maal, dat deze verordening verworepn is en nu zal het van hoogerhand wel worden opgelegd. 13. Voorstel tot wijziging van de jaarwed, de van den hulp-keurmeester. Z.h.s. aangenomen 14. Adressen van G. H. Asslnk, voorheen hoofdagent van politie, betreffende: Deze adressen waren reeds eenige malen fan de agenda afgevoerd, doch dezen mid dag werden zij toch behandeld. a. alsnog toekenning van een recherche, en tijdelijke salaristoelage; De heeren STOBAND en NOODER deden een lang verhaal over overuren en recherche- toelagen. Uit een en ander bleek, dat de le den een brief hadden ontvangen van den ad ressant, doch hiermede bepaalden zij zich niet tot het onderwerp. m Het afwijzend prae.advies van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. b. toekenning eener vergoeding in ge maakte verhuiskosten. De VOORZITTER las de conclusie voor der ftnancieele commissie, die adviseerde tot toekenning der verhuiskosten- Een uitgebreid antwoord hierop had de Voorzitter reeds klaar, waarin hij zijn vroeger ingenomen standpunt gewijzigd had en de raad adviseerde tot betaling der verhuiskosten, doch zonder de toekenning van gordijnen en matten. Een en ander was bepaald op f 68.77 hetwelk z.h.s. werd goedgekeurd. De begrootingswijziging, die hieruit voort vloeide liet de voorzitter onder den hamer doorgaan. 15. Voorstel inzake een toe te kennen schoonmaakvergoeding voor het perceel Steen, hofstraat 6. Z.h.s. aangenomen. 16. Voorstel tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van schoolgelden. De lieer ENDENDIJK vond een en ander zeer ingewikkeld worden, doch spr. verheug, zich er over, dat de groote gezinnen ontlast werden. Hierna werd dit voorstel z.h.s. aangenomen. 17. Behandeling van een voorstel van eenige raadsleden inzake wijziging van het ambtenarenreglement. De heer STROBAND wilde nog een kleine wijziging indienen en gaf een explicatie van het voorstel, dat ingediend was door de hee ren Thijssen, Stroöand en v. d. Ven, wat hierop neerkwam, dat het bestaande ambte- tenaren.regelement meer in overeenstemming moest gebracht worden met de gemeentewet. Mooi gebruind® Huid van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. De VOORZITTER wees er op, dat wan neer "een wijziging in het voorstel wérd aan gebracht, een nieuw voorstel moest worden ingediend. De heer HOM dacht, dat de heeren beter met den wet op de hoogte waren, dan had dit voorstel' reeds bij Georganiseerd Overleg ingediend kunnen worden. Dit punt wordt dan van de agenda afgevoerd. 18. Vaststelling van een besluit tot wij ziging van het raadsbesluiut van 7 April 1932, betreffende het in eigendom overnemen van strooken gronds. Z.h.s. aangenomen RONDVRAAG. De heer VAN BREUKELEN vroeg of het niet in strijd met den armen.wet was, dat een 35-tal menschen van de steun naar Maat schappelijk Hulpbetoon zijn overgeheveld. Hij vroeg of zij nog in werkverschaffing geplaatst mogen worden. De VOORZITTER antwoordde, dat hij vol. gens voorschrift handelde en dat die menschen niet in werkverschaffing geplaatst mogen wor. den. Het beste is zelf werk te zoeken. De heer VAN BREUKELEN„Van werk boeken kan men niet eten'1. Hij vroeg tevens wat er van waar was, van in de bladen ver schenen berichten over 'n verbouwing aan de Vredehofstraat, waar de buiten-muren niet konden worden opgetrokken. De VOORZITTER zal hierop nog nader van antwoord dienen. De heer HELMUS vroeg, waarom de werk verschaffing op het landgoed van Jhr. Bosch van Drakensteyn stopgezet was. De VOORZITTER antwoordde, dat Baarn geprotesteerd had, dat Soester werklieden in Baarn in werkverschaffing geplaatst waren De ambtenaar van de Heidemaatschappij die gaarne Soester werklieden had had de fout begaan, hierbij geen toestemming te vra gen in Baarn. Thans worden de bermen en wegen ver beterd, onder leiding van de Heide-Maat- schappij, waarvan de bcgrooting reeds goed gekeurd is door beide minister^ en Gedepu teerde Staten. Tevens vroeg de heer HELMUS of de ge sloopte weg-afscheiding bij de Albert Hahn- weg hersteld zal worden of niet. Een en ander Is beloofd. Dit zal nader onderzocht worden. De heer v. d. BERG vraagt, of er voor den muziektent in Soesterberg een kwastje yerf aanwezig is. Dit zal worden overwogen. De heer Zijlstra vroeg hoe het stond met de plannen der verkaveling van „Vredehof1 Dit zal zoo spoedig mogelijk worden be handeld. De heer HOM vraagt hoe het kan, dat bij de wegenverbetering een werkkracht pro ductief loon verdiend, terwijl anderen bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn. De Jiieer HILHORST vraagt of er reeds antwoord was gekomen van Ged. Staten be treffende verbetering Maatw., Brinkvv. enz. Hiermede zal zoo spoedig mogelijk worden aangevangen. Hierna gaat de vergadering in geheimen zitting over tot het behandel/en van punt 19. Belastingreclames. Een Edele huidverzorging! Gebruik overdag Witte Purol. Dit Wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid mooi enzuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Bppth. en Drogisten. Tsjaikowski en Ida de Leeuw- van Rees. Johan Sebastian Bach en Fred Fry. Dominee Spelberg en de recepten van Kers. Ik zal geen woord kwaads zeggen van de radio, ze was van een aangename ver rassing voor me, toen ze in miju leven werd ingeschakeld en dat leven, zou iets van zijn aantrekkelijkheid inboeten, als ik de kraan zou moeten gaan missen waaruit ik mijn mu ziek tap of het gesproken woord, dat me in een of andere richting poogt op te voeren. Juist omdat ik 't genoegen en de ontspan ning, welke mijn toestel me bieden, zoo waar deer, ga ik er zuinig mee om. Niet om finan cieels redenen, maar om mijn smaak niet te bederven. De meeste menschen vinden een taartje op z'n tijd lekker, maar wie zich bij eiken maaltijd aan taartjes zou trachten te verzadigen, krijgt er al heel gauw een af schuw van, óf hij raakt den smaak er van volkomen kwijt Op 'n roomhorentje zal hij gaan zitten kauwen als een ander op een droge korst brood. Ik zet mijn toestel regelmatig aan voor liet beluisteren op verschillende stations van de persberichten. Deze hebben nu eenmaal miju permanente belangstelling. En als het onderwerp me interesseert, zoek ik een of andere rede te beluisteren. Soms, als ik niets beters te doen heb, „zoek" ik den aether af, om te zien, of ik van hier of daar iets kan opvangen, dat aanslaat op mijn oogenblikke- lijkc geestelijke gesteldheid. Dan kan plots de een of andere theoloog, al mijn aandacht verwerven voor zijn verklaring va:i een bij beltekst. Ot ik verbijt mijn innerlijke on rust op de wilde klanken van een oeuvre van Tsjaikowski; dan wel: ik laat mijn fan- tasiën deinen op het golvende rythme van een wals van Strauss. Dan geniet ik van een radio. Een uitzending kan zoo goed verzorgd zijn als mogelijk is, de knapste artisten mogen al voor de microfoon staan, de grootste geleer de moge van zijn kennis bereid zijn over te dragen, wanneer de honger, althans de trek er niet is, smaakt geen enkele boterham, hoe' de „meubileering" derzelve overigens ook moge zijn. Heel veel menschen bederven het radio genot, dat hun deel zou kunnen zijn, door hun toestel van den morgen tot den avond „aan" te laten staan, 't Schijnt, dat sommigen daartoe komen uit vrees, dat hun iets zal ont gaan wat hun belangstelling zou kunnen hebben; anderen voelen zich geschaad, wan neer ze voor hun goede geld niet zooveel verwerven als maar mogelijk is. Typisch Ne- derlandsch en volksch is zulke, gedachtengang. Wie den heelen dag de radio heeft „aan" staan, hoort practisch weinig of niets meer van hetgeen deze voortbrengt. Als iemand onverwachts het toestel af zou zetten om daarna aan het radio-slachtoffer te vragen wat er laatstelijk werd gegeven, dan kreeg men misschien ten antwoord: recepten van Kers. Het radio-misbruik is vooral ergerlijk in café's. Dat ervaar ik vooral in dezen vacantie- tijd. Déar zijn de luidsprekers een plaag ge worden voor de gasten, een feitelijkheid, welke volstrekt niet wordt ingezien door de exploitanten dezer zaken, die steen en been klagen over den slechten tijd, maar voort gaan met hun klanten via Hilversum, Hui zen, Parijs of Keulen, de deur uit te jagen. Caféhouders schijnen te redeneeren: ik heb voor het toestel betaald en ik betaal boven dien belasting voor de radiomuziek, nou zul len m'n klanten er ook voor de volle ioo pet. van genieten. Het ding davert en tatert den heelen dag; de caféhouder beseft geen oogenblik meer, wdt het ten gehoore brengt, maar de moe-gefietste klant is gedoemd om een kniples van mevr. Ida de Leeuwvan Rees aan te hooren, weerberichten en koer sen te verwerken in een taal, die hij niet Verstaat, Johan Sebastian Bach te genieten, terwijl hij met zijn meisje over de liefde zit te praten of 'n wals van Strauss te dulden, niettegenstaande zijn eenig verlangen uitgaat naar talkpoeder op een dank zij een fiels- zadel doorgezeten lichaamsdeel, 'n Paar i veekooplui zitten misschien in* 'n hoek van de zaak te zwetsen, terwijl 'n pastoor of dominee een godsdienstig halfuurtje per luid spreker ten beste geeft of „pandoer niet vijftig" klinkt óp van de kaarttafel, détonee- rend tegen de stemmige klanken van een psalm. Radio kan een genot zijn, omdat m goed toestel het doorkomen van éen van velerlei stations met zeer onderscheidene programma's, naar keuze mogelijk maakt, 'n Verstandig mensch zoekt zich dan ook iets, dat zijn oogenblikkelijke interesse heeft. In een café of welke openbare gelegenheid ook, waar menschen samenkomen van allerlei geeste lijke standing, van verschillende smaken en van vsak zeer tegengestelde stemmingen, is een radi> een kwel-ding. Een draadiooze uit smijter van zeer gewenschte klanten. i Ah de exploitanten van openbare lokali teiten dat begrepen, zooals men zulks in het buitenland pleegt te begrijpen, dan zouden ze het kwel-ding uitbannen en aldus klanten behouden en winnen. Want die zoeken vooral verpoozing door rust. AANRIJDINGEN. Zondag hadden 2 aanrijdingen plaats. Om 7 uur 's avonds reed een wielrijder uit Mijdrecht op den Nieuweweg, nabij de halt* Nieuwe weg, met een emmer ijs in zijn rech terhand. Hij moest voor een paar voetgangers uitwijken en veranderde van richting, doch kon dit niet aangeven. Een 10-jarige wiel- rijdster botste daardoor tegen hem op, waardoor i>eije fietsen vrij ernstig beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte proces.verbaal op tegen den wielrijder. Denzelfden avond te half 9 had op de Vre* dehofstraat een aanrijding plaats. Op het smalste ge leelte dezer straat reed een touringcar, bestuur» door J. B. uit Haar lem, in de richting Amersfoort. Een luxc.auto bestuurd door bestuurd doo" H. V. uit Zut- phen, reed op dit óogenbh1- in de richting Baarn, doch kon dooi de drukte ter plaatse niet ver genoeg uitwijken, waardoor de spat borden en wielen der wagens elkander raak ten. Beide wagens werden vrij ernstig bescha digd. GESLAAGD. Voor het Mulo.examen slaagden de na volgende leerlingen der R.K. U.L.O-School alhier: Ali van Schadewijk, Maria van de Hof, Kees van de Berg, Antoon Luypen, Ka- rel Verwer, iWim Graffner en Piet Simons. BRAND. Maandagmorgen, te ongeveer 11 uur, bralt in de schuur van den winkelier v. D. aan de Krommeweg alhier, brand uit. Het vuurtje, dat waarschijnlijk door het brandend fornuis is ontstaan, werd met eenige emmers water spoedig gebluscht, zoodat de brandweer, die spoedig arriveerde, weer even. vlug kon inrukken. De politie stelde naar de oorzaak ee" op zoek in. OPENBARE VERKOOPING. Dinsdagmorgen te 11 uur werd door No- t'aris A. O. Dammers alhier, in hotel Kern land publiek verkocht (bij inzet:) I. Een villa met prieel, schuur en tuin aan de Wilhelminalaan no. 17, groot 6 Aren. Ingezet op f 4100.door den heer J. Flapper. II. Een perceel grond aan de WOhelmina. laan, groot 4-60 A. Ingezet op f 925.door den heer C. Swager. Volgende week bij toeslag. Een vacantie op de fiets Dan Purol meenemen Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. TENTOONSTELLING IN DE VAN DER HUCHTSCHOOL. Zaterdag en Zondag hebben zeer velen een kijkje genomen in de van "der Huchtschool aan de Molenstraat alhier, alwaar de resul taten van het leervak „Handenarbeid" ten toongesteld waren. Over hetgeen de leerlingen in het afgeloo- pen leerjaar weer gepresteerd hebben, zou men een boekdeel kunnen schrijven, en dit boek een titel kunnen geven als b.v. „Wat kan men maken met triplex, figuurzaag, verf, klei enz". Groote en kleine werkstukken, het was alles even keurig. Bij de groote werkstukken zagen we een 2-tal echte zweefvliegtuigen, waarvan er een reeds 17 K.M. in het luchtruim is geweest. Bij de kleinere werkstukken waren om. zeer fraaie figuren gemaakt van boetseer.klei. Zoowel de werkstukken van de lagere cn hoogere klassen verraadden ambitie en ijvei en misschien artistieke aanleg. SOESTER SCHAAKCLUB. Oplossing van stelling no. 35: Zwart aati zet maakt remise, b.v. als volgt: 1. Ke7 (op andere zetten wint wit; het toegevoegde veld van el is n.1. e7). 2- Kdl Kd7; 3. Kcl Kc7; 4. Kd2 Kd6; 5- Ke3 Ke7. Fout zou hier zijn Ke5, daar dan zou volgen 6. Kd3 Kd5; 7. Kc3 en zwart verliest de oppositie, waarna wit één der kritische velden kan bezetten; het toegevoegde veld van e3 is el. Geeft men in een diagram in cijfers aan da toegevoegde velden, dan verkrijgt men het volgende: 1 op c2, c4, c6, c8; 2 op d2, d4, d6, d8; 3 op e2, e4, e6, e8; 4 op cl, c3, c75 op dl, d3, d7; 6 op el, e3 en e7. No. 36- Eindspel van Hüberner cn Bah'' ZWART. abcd e fgh 00 e- o m co e* WIT. a. Zwart aan zet houdt remise. b. .Wit aan zet wint. Oplossingen met aanduiding van de toe gevoegde velden worden gaarne ingewacht b$ het secretariaat van de Soester Schaakclub, Mendelssohnlaan 5. Soestdiik.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6