6 „P ^"-Foto's f OPRUIMING NOUVEAUTÉ Uitgave DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. L 00 Fotograaf DROST De Concordaatskwestie in Joego-Slavië. Het Proefgebod, Welkom Vreemdelingen. Voorrang. KLEEDINGMAGAZIJN .oVeftttaft ctiiea ,/j Soest soEm mem/O) waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester POst", „Huis aan Huls" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: tan 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentle's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD', Algemeen Christelijk Weekblad ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. I6e JAARGANG. VRIJDAG 30 JULI, No. 30. in de bekende prima uitvoering. Steenhofstraat 56 TEL. 2486 Een les voor onze Groot-Nederlanders. Landsgrensen zijn de lijnen van een historische ontwikkeling. Noch legeraanvoerders, nóch politieke propagandisten kun nen grenslijnen voor langen tijd omleggen. De goede „nationale" geest van velen is de laatste jaren ontaard in een „nationalis tisch en" geest, zich kenmerkend in een im perialistisch streven, in het zich wiegen op draomen van een „grooter" vaderland. Deze nationalistische geest is een fatale, omdat hij noodw erdig voert tot strijd naar buiten, tot oorlog, dwingelandij over anderen. Nationa listische idealen zijn niet te verwezenlijken zonder de rechten en verlangens van buiten onze huidige grenzen levende volken of volks groepen geweld aan te doen. Wanneer onze Groot-Nederlanders hun zin zouden krijgen, dan werden zoowel Belgisch als Fransch Vlaanderen, benevens een Duit- sche grensstrook, met Nederland „vereenigd'V Zóó zien deze menschen nu eenmaal het toe komstige Groote Nederland- Maar vele Duit- schers verlustigen zich op hun beurt óók in den aanblik van reeds ontworpen, ja zelfs gedrukte en in omloop gebrachte landkaar ten van het toekomstige vaderland, waarin behalve groote Oostelijke en Zuidelijke vreem de gebieden, met een belangrijk deel van Denemarken, ons heele toekomstige Groote Nederland is opgenomen! Ook „groot" is maar een betrekkelijkheid, „groot" is reuzen- spijs! We kunnen als staat wel groot lijken, wan neer we onze grenzen kunstmatig hebben weten te verleggen, maar daarom zijn we nog niet sterk- Het is voor de eenheid van een volk niet voldoende, dat het in zijn geheel op eenzelfden „stam" steunt- Alle volksstam men hebben zich in hun historische ontwik keling gedeeld en deze deelen kregen in den loop der tijden door allerlei invloeden klimaat, bodemgesteldheid, aanraking en verkeer met andere stammen, godsdienst enz- een eigene cultuur, eigen gewoonten en opvattingen, eigen karakters- Het gaat met getrouwde en aangetrouwde familieleden „goed", wanneer men ieder in z'n waarde laat en hef onderlinge verkeer niet él te in nig is; „slecht" wanneer men uit familiezucht zich al te zeer met de private aangelegen heden der anderen inlaat. We hebben al eens een Groot-Nederland gehad en dat is toen mis gegaan. Zeker zoo erkennen de Groot-Nederlanders maar dat was het gevolg van belangrijke bestuurs- foutcn- Inderdaad, maar bestuursfouten, zij het ér.dere, zullen in een hernieuwd Groot- Nederland niet uitblijven; Belgische- en Fransche Vlamingen verschillen in tempera ment, cultuur, gewoonten en godsdienst té zeer van den gemiddelden Noord-Noderlan- der, dan dat we voor het geheel een wet geving zouden kunnen opleggen en aan dit geheel een bestuursmethode kunnen opleg' gen, welke allen welgevallig is en aan geen der bevolkingsgroepen het gevoelen opdringt, dat ze als zoodanig ondergeschikt wordt ge steld aan belang en inzicht van een andere groep. In een Groot-Nederland zou het hui dige Nederland bewust of onbewust willen domineeren en ddt feit op zich zelf reeds zal een samenvoeging der „Dietsche" volkeren in één staatsverband, tot mislukking doemen. i Joegoslavië levert o-ns in dat opzicht een merkwaardig voorbeeld. Joegoslavië is het vergroote vóór-oorlogsche koninkrijk Servië- Vele Serviërs droomden van de stichting van een groot Joegoslavië (Zuid-Slavië), d-i. een staalkundige gemeenschap van Slavische vol keren, van .welke de Serviërs dan het kern volk zouden zijn- Deze droom werd door het verioop van den oorlog 1914—1918 verwe zenlijkt. Het dwergrijkje Montenegro werd na dezen oorlog aan Servië toegekend en !óók kvumen daarbij belangrijke gebieden van de ontbonden; Oostenrijksch-Hongaarsche •°'~^archie, jp.a;J deelen van .Spermarken, het grootste deel van Dalmatië, Bosnië, Herzoge- wina, Kroatië en Slavonië, het westelijk deel van den Bancat, en dén nog: gedeelten van Bulgarije en van Albanië. De heele zaak te- samen werd herdoopt in Joegoslavië. Het Groot-Servië was er dus, maar thans mo?st het proces aanvangen om van al de sa mengevoegde „stamverwante" volken één geestelijk en cultureel geheel te vormen- De ze poging is tot op den dag van heden een groote ellende gebleven- Hoe meer de regee ring van Belgrado (de hoofdstad van oud- Servië en het tegenwoordige Joegoslavië) de volkseenheid nastreefde, o-m. door het ver plichte onderwas in de Servische taal op de scholen, des te krachtiger werd het verzet daartegen van de Kroaten en andere minder heidsgroepen, die „desnoods" de staatkundi ge een l eid wel wilden aanvaarden, maar daarbinnen een bestuurlijke scheiding ver langden en vrijheid om de eigen cultuur te onderhouden- Er werd gecomplotteerd en ge revolteerd- Koning Alexander, de eerste vorst over Joegoslavië viel in Marseille onder moor- denaarsland; de doodelijke schoten waren af gevuurd door Kroaten, zijn nieuwe onder danen! Alexander heeft eerlijk gestreefd naar een verzoening tusschen de samenstellende bevol kingsgroepen van zijn nieuwe rijk. Hij heeft deze cultuur zooveel willen ontzien als in 'n politieke eenheidsstaat maar mogelijk was. Daarom ook had hij voorloopig nog in het geheim onderhandelingen gevoerd met net Vaticaan over het sluiten van een Con cordaat. Zoo geheim waren deze onderhan delingen, dat ze werden beperkt tot den per soon van den Koning zelf eenerzijds en den PauselijKen Staatssecretaris, kardinaal Pacelli, anderzijds. Pas toen deze twee in principe tot overeenstemming waren gekomen, werd de Joegoslavische regeering in de onderhan delingen ingeschakeld. Waarom moest dat alles zoo geheimzinnig gaan? Schuilde er iets verkeerds of iets 011- oirbaars iu de bedoelingen van koning Alex ander Volstrekt niet. Om dat duidelijk te maken, moeten wij wijzen op de nieuwe godsdienstige tegenstellingen in het Groote-Servië (Joego slavië). Oud-Servië dus het land zooals het voor den oorlog was, mocht een betrekke lijke godsdienstige eenheid worden geheeten. De Servische orthodoxe kerk was staats kerk (Grieksch-Katholiek), het hoofd der kerk werd benoemd door den koning uit een voordracht van drie, op te maken dooi de orthodoxe leden der volksvertegenwoor diging. Maar door de vorming van den Groot- Servischen staat waren mét de Serviërs stam verwante volkeren vereenigd, welke een an dere godsdienst beleden: Roomsch-Katholieken en Mohammedanen. In Groot Servië vormen de Servisch-Orthodoxen een minderheid van ae totale, circa 15 millioen zielen tellende bevolking, n.1. 48.75 pet. De Roomsch-Katho. lieken maken 36.46 pet. dezer bevolking uit, de Mohammedanen 11.12 pet. en de Protes tanten 1.72 pet.; ongeveer een half procent bestaat tenslotte uit Joden. Het is duidelijk, dat in het bijzonder het Roomsch-Katholicisme dat zelfs in het grootste gedeelte van het land, wat de oppervlakte betreft, de alge- meene godsdienstige overtuiging van het volk vertegenwoordigt, niet in een tweede-rangs- posftie kon worden gesteld. Bovendien streef de de koning er naar om door een godsdien stige gelijkstelling een zoodanige bevrediging te wekken onder de nieuwe staatsburgers, dat daardoor de politieke gelijkschakeling zou worden bevorderd. Gelet op de verhoudingen in den nieuwen staat, zal men in de concordate regelingen niets onredelijks kunnen zien; alle voordeden welke de katholieken in Joego-Slavië krach ten het Concordaat zouden gaan verwerven, genieten ze b.v, ten onzent reeds lang. En toch werden de eerste onderhandelingen in het geheim gevoerd en werd er thans een orkaan van verzet der orthodoxe geestelijk heid tegen het Concordaat ontketend. Waarom dat? Omdat deze kerk, welke in het oude Servië het godsdienstig leven beheerschte en deswege een zeer sterke en voordeelige po sitie in het openbare leven innam, in het nieuwe Groot-Servië haar invloed ziet beknot.' Staatkundig zal er op den duur geen andere oplossing mogelijk blijken, maar het is te be grijpen, al acht men het misschien niet juist dat de orthodoxen zich tegen de eenig juiste opxossing vexzetten, welke ingaat tegen de oud-Servische traditie. Het land, het „groote'Servië, dreigt ten onder te gaan aan onderlinge verscheurdheid. De vreTle is uit de Staatskerk verdwenen, de aanhangers van andere godsdiensten voe- zich bedreigt het minderhedenvraagstuk heeft een acuter vorm aangenomen dan ooit. Al wat eens groot en sterk was in het kleine land, revolteert tegen zich zelf en de nieuwe onderdanen revolteeren tegen den nieuwen staat. Joego-Slavië verzwakt door zijn groot''heid. Laat dat alles den Groot-Nederlanders een les zijn. Een Groot-Nederland, mits langs een weg van eeuwen historisch te groeien, zal het karakter van den staat, zooals we dien thans kennen, vervormen en geen voldoening brengen aan de stamverwante groepen, welke zich met ons zouden vereenigen. Zijden Interiock Hemd of Directoir 63 cent Van Weedestraat 28 - Te'. 2804 Terwijl God de Heere nog spreekt in Zijn oordeel tegen het slangenbeest, openbaart zich de God des rechts op het zelfde oogenblik als de God der liefde, als de God van barmhartigheid, die behoudt en redt. Dan trekt God een scheur door al het geschapene en maakt Hij scheiding tusschen slangenzaad en vrouwenzaad. Let er wel op. God wil de scheiding en wel de vijandschap. Niet de mensch en nog minder de slang. Verdorven was heel de schepping, de slang had getrium- pheerd en de eere Gods was weg. Dan openbaart God Zijn verborgen, raad en Zijn eeuwig raadsbesluit. Daar is van eeuwigheid af een schepping naar de verkie zing Gods, die vóór er nog van afval sprake was, in-Gods gedachten aanwezig was. De profeet Jesaja profeetert ervan als hij zegt: ,,Want zie, Ilc schep nieuwe hemelen en een nieuwe aarde; en de vorige dingen zullen niet meer gedacht worden, en zullen in het hart niet opkomen''. Jes. 65 17. Gods eeuwige uitverkiezende genade is aan het woord als Hij spreekt tot de slang: ,,En Ik zal vijandschap zetten tusschen u en tus schen deze vrouw en tusschen uw zaad en tusschen haar zaad: datzelve zal u den kop vermorzelen en gij zult het de verzenen ver morzelen''. Zoo heeft God het gewild, dat twee geestelijke stroomingen, de eeuwen door elkander zullen tegenstaan, getypeerd als in het paradijs ontsproten. De slang vertegenwoordigt het naturalistisch beginsel, dat de eeuwen door, in telkens nieuwe vormen verschijnt, de vrouw met haar geslacht de in Gods volk verwekte levens- en wereldbeschouwing die ook de eeuwen door zich zal handhaven. En deze beide stroomingen zullen onverzoenlijk tegenover cl. kander staan. De strijd wordt gestreden over heel het terrein der schepping. Wij lezen daarvan ia Openb. 12 7. En daar werd krijg in den hemel: Michael (d.i. wie is gelijk God) en zijne engelen krijgden tegen den draak, en de draak krijgde ook en zijne engelen. En zij hebben niet vermocht, en hunne plaats is niet meer gevonden in den hemel. En de groote draak is geworpen, namelijk de oude slang, welke genaamd wordt duivel en satanas, die de geheele wereld ver leidt hij is, zeg ik, geworpen op de aarde; en zijne engelen zijn met hem geworpen. Het vonnis Gods heeft dus allereerst be- trekking, op de diepgaande geestelijke anti these, die de geschiedenis der menschheid beheerscht. Het slangenbeest, zooals het door de Oude wereld gekend, beschouwd en ge waardeerd werd, ontvangt den vloek, die het boven al het vee vervloekt zal doen zijn en boven al het gedierte des velds. Het zou gaan op zijn buik en stof tot voedsel erlan gen zoodat het in onreinheid zich wentelen moest. En in dien vloek over de slang wordt tevens den geest van het heidendom getroffen, in welks religieuze wereldbeschouwing, de slangencultus een typeerend element was. De slang als incarnatie van daemonische macht verkrijgt in het licht van Gods Heiligen Geest, dat over Mozes was opgegaan, een anti.goddelijk karakter. De geest, die het heidendom typeert en zijn wezen openbaart, wordt er door getrof fen zoodat deze slang de daemoniscche' we reld, in haar Gode vijandig streven, represen teert. Met haar, staat de groote geestelijke worsteling, die de histor.e der menschheid in twee onverzoenlijke geestelijke stroomingen uiteen doet gaan in onlasmakelijk verband. Zoo was dus hier de moederbelofte een Iriumph van het vrouwenzaad. Maar al had de slang haar misleid, zoo bleef ook zij, de vrouw, toch schuldig voor haar dood en werd ook over haar het vonnis geveld. Tot de vrouw zeide Hij: ,Ik zal zeer vermenigvuldi gen uwe smart namelijk uwer dracht; met smart zult gij kinderen baren; en tot uwen Man zal uwe begeerte zijn en hij' zal over u heerschappij hebben''. Zoo mengt God de alsem der bitterheid in den grooten zegen. En die smart wordt de gansche Heilige Schrift door beschouwd als een exempel van alle smart. De barensweeën zijn in de Heilige Schrift als de smarten bij uitnemendheid voorgesteld. Het moeder wor den, is ten allen tijde in de Schrift beschouwd als een groote zegen en het was in Israël een gi'oote smaadheid wanneer een vrouw kinder. loos bleef en zelfs een reden, om tot echt- (Welkom, welkom jonge menschen In ons gastvrij Nederland, Met Uw vele duizendtallen Saamgestroomd van allen kant. Welkom, welkom vreemdelingen, Hier vereend in vriendenkring, Op het groote wereldfeest van j Vrede en Verbroedering. Laat langs onze velden schallen 't Vrije onbezorgde lied! En geniet met volle teugen Van al wat cfit feest U. biedt. Laat Uw leuzen hier weerklinken Zoo verschillend in Uw taab Maar gezamelijk getuigend Van eenzelfde ideaall Jeugd uit alle werelddeelen Tracht de menschheid voor te gaan In de menschelijke deugden, Die veel grooten'* niet verstaan» Hier op Nederlandsehen bodem Vindt ge daarvoor sympathie^ Wij zijn in gedachten bij U, Od .Uw .Wereld-Tamboree» Nu het recht van voorrang feit is. Langs den grooten weg door Soest Is het recht van rechts vervallen, Dat voorheen steeds voorgaan moest Op de zijwegen staan borden, Wit met breeden rooden rano. Wie zoo'n voorrangsbord voorbijgaat, Die betreedt het ,,voorrangsland*\ Voor de vooiTangsweggebruikers, Zegt dit niet. Rijdt nu maar raakl Voorrangsweggeoruikers moeten Uitkijken, dat is de zaaici 'k Zag een auto voorrang geven, Aan een hoogbejaarden heer. De chauffeur kreeg een bedankje, 't Oudje groette: Dank U zeer! Naast de groote voorrangsrechten, Blijft steeds gelden dezen wensch: Weest voorzichtig en behandel, Uwen medemensch als mensch. 'k Zag een fietser voorrang „nemen" Voor een groote touring.car. 't Voorrangsrecht was aan den fietser. Zijn brutaliteit was bar. Voor de onbezonnen rijders, Is dat voorrangsrecht een kruis Want „brutalen'' hebben altijd. Voorrang naar het ziekenhuis. E. v. E» scheiding over te gaan. Maar de baring zélf, g!ng gepaard met groote benauwdheid en droefheid. Zoo ernstig was die benauwdheids- dat de vrouw er soms niet doorkwam en stierf na de geboorte van haar kind. Jacob moest zijn Rachel er door missen. Van haar staat geschreven: ,,En Rachel baarde en zij had het hard in haar baren. Eu als hare ziel uitging (want zij stierf) noemdé zij den naam van haar zoon Ben.oni zoon mijner smart, mijns weedoms. VRIJW. BRANDWEER TE SOESTERBERG BELOOND. In verband met het blusschingswerk dooï de Vrijwillige Brandweer van Soesterberg Zon- dagm.ddag j.1. verricht op het landgoed van den heer jhr. mr. dr. Clifford Kocq van Breu. gel te Driebergen, alwaar in een jonge den- nenaanplauting brand was uitgebroken, mocht dezer dagen voornoemde brandweer van den heer Clifford een van waardeering getuigend schrijven ontvangen voor de bijzonder ver dienstelijke wijze, waarop het corps aan he! blusschen van dien brand deelnam. Tevens wei'd in dit schrijven een opgave gevraagd van de gemaakte onkosten, terwijl bovendien voor de kas van het corps een gift werd toegezegd. GESLAAGD. Voor het M.U.L.O- diploma A. zijn ge slaagd: Wouter de Vries, Leo van Loon en Carl Knottnerus; voor het M.U.L.O. diploma B: Guus Dekking, Anton Damen en Kees van Popering, allen leerlingen der Openbare U.L.O. Schooi alnier. Voor het eind-examen van de huishond- school te Amersfoort, slaagden onze plaalsge- nooten de dames R. v. d. Berg en M. Zomer« Voor de acte Handelskennis L.O. slaagdö de heer J. Niland, onderwijzer aan den R.K. Jongensschool alhier. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris A- O Dammers te Soest had Dinsdag j.1 de afsl ig plaats van de villa en een pei-ceel grond aan da Wilhelminalaan No- 17, te Soest. De perceelen welke respectievelijk wa en ingezet voor f 4100-— en f 925 werden bij afzonderlijke afslag elk afgemijnd op 100.— en 100. Daarna in combinatie afgemij d door de% heer J- Flapper Gzn te Soest op f 450.—J Tota-lu kooDSonv f 1675

Soester Courant | 1937 | | pagina 1