Het yeuaae vcm de jAfumsthe mythe Óveecdcht BuitentoHcUch óveuzicht Het nieuwe oorlogsgevaar, dat de Japansche militairen in N. China hadden doen ontstaan, heeft gelukkig veel van zijn drei gend karakter verloren. Zelfs Indien het alsnog tot een oorlog zou komen, wat voorloopig nog niet valt aan te nemen, zou deze gelocaliseerd blijven. De Euro- peesche mogendheden waar schijnlijk ook Sovjet-Rusland, zouden zich er buiten houden. Hoewel het eigenlijk latente Japansch-Chineesche conflict nu weer wat van zijn actualiteit heeft verloren, valt er voor de wereld uit het gebeuren in het Verre Oosten toch nog een be langrijken leer te trekken. Meer en meer blijkt namelijk, dat het, om een oorlogsgevaar te be zweren, absoluut niet voldoende is, een staat, die van nature oorlogszuchtig is, te voldoen niet eens door middel van territori ale concessies. Terwijl Japan ook thans nog, zij het voorloopig zonder oorlog, er toe overgaat van de Noord-Chineesche pro vincies een tweede Mantsjoekwo te maken, heeft het nog niet eens het eerste, pas in 1932 ver overde, behoorlijk verteerd. Aan zijn kolonisatorische behoeften boden zich daar in het reusach tige gebied, dat grooter dan half Europa is, voor langen tijd alle denkbare mogelijkheden. Ander zijds kan Japan van de verove ring van Noord-China niet de minste verlichting van zijn eco nomische en bevolkings-politieke zorgen verwachten. Want dit deel van China is zeer dicht be volkt, zoodat Japan hier moei lijk een deel van zijn bevolkings overschot kan heenzenden, ter wijl ook de rijkdom aan grond stoffen in dit gebied heel wat minder groot is, dan men het in Tokio wel eens voorgeeft. De af zet van Japansche wareo in N. China was bovendien verzekerd, zelfs zonder toedoen v?an de Ja pansche garnizoenen, die reeds vroeger in de omgeving van Peiping en Tientsin gelegd wa ren. Daarentegen moest de Ja pansche industrie bij een nieuwe toespitsing van den toestand op een nieuwe boycot-beweging in het overige China, dus met ster ke reduceering van haar export rekening houden. Voor den oor log, dien Japan scheen te willen doen losbreken, door van de re geering te Nanking te eischen, dat zij zou afzien van haar sou- vereiniteitsrechten in de Noord- Chineesche provincies, bestond dus geen der economische rede- 1 nen, welke volgens de gangbare meening agressiviteit van de z.g.1 „have-nots" verklaren. Hadden de Japansche militai- 1 ren hun zin gekregen, was er een oorlog uitgebroken, dan had deze slechts beschouwd kunnen worden als een preventieve oor log, ter bescherming tegen het verre en mogelijk slechts inge beelde gevaar, dat zich op een of ander tijdstip de legers van de Sovjet-Unie met de legers van China zouden kunnen verbinden om de Japansche bezitting op het Aziatische vasteland te be dreigen. Dit strategische toe komst motief is het eenige, wat de laatste Japansche actie nog eenigszins rationeel had kunnen verklaren. Maar het is de vraag of dit voor Japansche militairen nu wel van zoo'n beteekenis ls geweest. Ter verklaring yan hun initiatief staat naast eenige binnenlandsche moeilijkheden in hoofdzaak slechts de oorlogs zuchtige mythe van het huidige Japan ter beschikking, zijn eigenaardig geloof aan een be paalde Japansche zending, de meening, dat Japan geroepen is, de heerschappij over Azië uit te oefenen. Waar een dergelijke ideologie hand in hand gaat met een enorme bewapening, waar voor de geheele natie moet wor den uitgezogen, heeft men tot aanstichting van een oorlog geen rationeele oorzaken en geen verstandelijke doeleinden noodig. Een oorlog ontstaat dan in zekeren zin om der wille van den oorlog. En derhalve mag men, ook al is het oorlogsgevaar in het Verre Oosten voorloopig weer geweken, den toestand in dit deel van de wereld geenszins optimistisch beoordeelen. Met deze eigenaardige, door prof.Heinrich Focke gebouwde vliegmachine werden bij het vliegveld Bremen verschillende vliegrecords op Duitschen naam gebracht. Een Lippische kei voor het Prinselijk Paar. De Amersfoortsche burgerij heeft dezer dagen de gelegen heid gehad om een wel zeer orgineel geschenk nl. een 3V« ton wegende kei uit Lippe-Det- fnold aan het Prinselijk Paar aan te bieden. Vele inwoners van Amersfoort vadden zich naar Baarn bege- n, om getuige te zijn van het .anbieden van deze kei. Te Baarn werd de stoet ge formeerd, die nog voor aankomst bij het Paleis het bosch werd ingeleid om door één der zij- lrekken het park te bereiken. In deze stoet werden verschillende vaandels meegedragen en be vonden zich ook eenige muziek corpsen. In het park lag de steen op een wagen, om door ongeveer 150 Amersfoortsche ingezetenen naar de groote weide voor het Jagershuisje te worden gebracht. Hier was een podium opgesteld, waar de Vorstelijke personen zouden plaats nemen. Terwijl 't Prinselijk Paar onder de tonen van het Wilhelmus arriveerde, -n-d de kei voor het front ge- ken. Nadat mr. Versveld, de voorzitter v^n het uitvoerend comité, door den burgemeester aan het Prinselijk Paar was voorgesteld en met eenige toe passelijke woorden den kei aan het Prinselijk Paar overdroeg, beantwoordde de Prins deze korte rede en werden ook de overige comitéleden aan het Prinselijk Paar voorgesteld. Ten slotte werd een keilied aangebo den, dat door een koor van Amersfoortsche ingezetenen werd gezongen. Het Amersfoortsche Mannenkoor bracht nog een on verwachte hulde, die staande door de vorstelijke pers*onen in ontvangst genomen werd, waar na de Prinses en de Prins zich onder luide toejuichingen weder naar het paleis begaven. De nieuwe Nederl. gezant in Tsjecho-Slowakije. De nieuwe Nederlandsche ge zant mr. dr. Lambert Carsten werd door den president van Tsjecho-Slowakije in audiëntie' ontvangen. Mr. dr. Lambert Carsten over handigde zijn geloofsbrieven. In zijn toespraak zeide de nieuwe gezant zeer vereerd te zijn, zijn land in TsJechoslowakiJe te mo gen vertegenwoordigen, in welk land de groote gaven van geest en hart verpersoonlijkt zijn in de groot mannen, welke Neder land gastvrijheid heeft geboden, nl. de groote geleerde Comenius en de stichter van de republiek, Masarijk. De president wees in zijn antwoord op de idealen van beide landen. De politiek is zoo wel in Nederland als in Tsjecho- Slowakije gegrondvest op het verlangen naar een vreedzame samenwerking tusschen de ver schillende volken. Ontploffing in de staal fabrieken van de Muynck Keizer. Een ernstige ontploffing heeft plaats gehad in de staalfabrie ken van Muynck en Keizer, wel ke zich op de grens van Utrecht en Zuilen bevind. Zes werklie den werden gewond. Het onge luk gebeurde doordat in een zeer gecompliceerd gietstuk een gas ontploffing ontstond met het gevolg, dat door de gaten in het stuk gloeiend metaal naar bui ten stroomde. Veertien arbeiders waren met het werkstuk bezig, toen de explosie ontstond. Zij die boven het gietstuk stonden waren er het ergst aan toe. En kele doktoren verleenden de eerste hulp waarna de gewonden naar de rijksklinieken zijn over gebracht. Men begrijpt dat dit GoudtrftU6port in de Vereenigde Staten. Hoe de zwaar bewapende auto'a Fort Knox binnengaan. gunstig, het terugtrekken van de Chineesche troepen schijnt door gezet te worden en ook moeien de Japansche troepen een begin gemaakt hebben met het ont ruimen van Wangping. De autoriteiten van Hopei en Tsja- har zouden toegestemd hebben in het accoord volgens de eisch van Japan. De houding van Nanking is en blijft echter nog onzeker en de berichten die binnenkomen spreken elkaar te gen. Aan den eenen kant wordt nl. gemeld dat de centrale re geering blijft weigeren om eeni ge overeenkomst, die niet door haar is goedgekeurd, te erken nen, van de andere zijde luidt I het dat Nanking de inhoud van de overeenkomst der plaatselijke autoriteiten met Japan zou heb- ben goedgekeurd. Van de wijze waarop Nanking zal reageeren op de laatste besluiten der Noord Chineesche leiders hangt dus veel af. De non-interventie-be sprekingen te Londen. Ondanks het hoopgevende feit, dat de voorstellen van Engeland aangenomen waren als basis pij voor de kostelijke gift van dit mooie gebouw. Spreker dankte degenen, die fraaie geschenken voor de in richting van het gebouw gege ven hadden. Ook wees de bur gemeester op de moeilijke dagen die Thiel thans doormaakte. Hierna sprak mr. S. baron v. Heemstra, commissaris der Ko ningin eenige woorden. Hij wees op het karakter van deze plech tigheid. Nadat de commissaris der Koningin in Gelderland het stadhuis voor geopend had ver klaard, werd de vlag aan den voorgevel geheschen. Verscheidene spiekers hebben daarna gelukwenschen en ca- deaux aangeboden, waarna de burgemeester deze sprekers be dankte. Ten slotte werd een rondgang door het gebouw ge maakt. De toestand in het Oosten. klaarde dt de eisch van China om alle plaatselijke overeenkom sten te onderwerpen aan de goedkeuring van de centrale re geering te Nanking, niet in over eenstemming is met den politie- ken raad van Hopei en Tsjahar. Kort daarop luidde het be richt, dat generaal Soeng Tsje Joean lid van den raad van Hopei en Tsjahar, gehoor had gegeven aan de Japansche eisch en dat de troepen van het 29ste leger teruggetrokken werden wat echter dadelijk weer tegenge sproken werd door generaal Feng Sji Han, de bevelhebber van de 37ste divisie van het 29ste leger. Dien zelfden dag had een tweede bombardement van Wangping plaats en dreigde de strijd een algemeen karakter aan te ne men, daar op verschillende pun ten bij Peiping botsingen ont stonden. Tot opperbevelhebber van het Chineesche leger werd benoemd de christen-generaal, Feng Joe Sian. Den daaropvol- genden dag (Woensdag) scheen de toestand weer gunstiger, zoo wel in Peiping als in de buurt van Wangping was alles rustig. De berichten luidden dat de Chi neesche troepen begonnen de stellingen te ontruimen en dat generaal Soeng Tsje Joean de eischen van Japan zou inwilli gen. Daar echter de Chineesche troepen Wangping niet wilden verlaten keerden ook de andere legers weer naar het gebied te rug en begonnen nieuwe loop graven aan te leggen. De laat ste berichten luiden wel weer voor verdere besprekingen, zijn toch de onderhandelingen te Londen deze week doodgeloopen. Italië wenschte de behandeling van de onderwerpen in de volg orde, zooals ze in het Engelsche witboek stonden, waardoor dus eerst de erkenning der Spaan- sche partijen als oorlogvoeren den tot stand zou komen. Enge land was ervoor om eerst de kwestie van het terugtrekken der vrijwilligers te bespreken. Duitsschland verklaarde het eens te zijn met Italië, de an dere leden van de commissie, Frankrijk, België en Tsjecho- Slowakije sloten zich aan bij Londen. Thans heeft de Engelsche re geering een nieuw plan over de procedure der non-interventie uitgewerkt, dat op de eerstvol gende bijeenkomst zal worden behandeld; tot zoolang zullen de andere regeeringen niets naders omtrent de nieuwe voorstellen vernemen. Het concordaat van Zuid- Slavië met het Vaticaan. In Zuid-Slavië is het concor daat met het Vaticaan behan deld in het Skoepsjtina. De or thodoxe kerk toont een krach tig verzet, daar deze zich als na tionale kerk in gevaar voelt ge bracht. Met een zeer geringe meerderheid was de ratificatie goedgekeurd door de commissie uit het Skoepsjtina, die belast was met de voorbereidende be handeling. Zij, die eerst het tot stand komen van het concordaat hebben bevorderd, stemden nu ertegen. De processie's en betoo gingen, die de Kerk houdt tegen het concordaat, worden door de regeering onderdrukt, daar deze de eenheid van het land tegen werken. Thans heeft het Skoeptsjina de ratificatie aangenomen met 167 tegen 129 stemmen en dus, vol gens den premier, Stojadinowitsj zijn goeden wil getoond om het concordaat aan te nemen. Door de ernstige ziekte van den pa triarch der orthodoxe kerk, War- nawa, die stervende, is, kan deze kerk op het oogenblik geen besluiten nemen. Stojadinowitsj heeft daarom voorgesteld de verdere behandeling uit te stel len. Voorloopig is hiermee dus de kwestie van het concordaat uitgeschakeld, wat voor velen wel een plotselinge en verras sende wending ls. De autorennen op den Nurburgring. Rudolf Carracciola, de winnaar van de race (links) in gesprek met Bernd Rosemeyer (rechts), die als derde eindigde. ongeluk in de omgeving van de fabriek groote .consternatie ver oorzaakte. Het nieuwe gemeentehuis te Tiel officieel geopend. Dezer dagen is het nieuwe ge meentehuis te Tiel door den commissaris der Koningin in Gelderland officieel geopend. De openingsplechtigheid ving aan met een rede van den burge meester, dhr. N. F. Cambier van Nooten, die den commissaris der Koningin en de talrijke aan wezigen welkom heette. Daarna richtte hij het woord tot de di recteuren en commissarissen van de Ned. Mij. voor Brandverzeke ring en zeide dat het gemeente bestuur zich gelukkig prees nu in het openbaar uitdrukking te kunnen geven aan zijn dank baarheid jegens deze maatschap - Vacantie-trlp ln het Verre Oosten Ook deze week heeft de Ja pansch-Chineesche kwestie weer een afwisselend meer en minder spannend karakter gehad, liet de stand van zaken zich nu eens gunstig dan weer ongunstig aan zien. Op het ultimatum, dat in het begin van de week Japan gezon den heeft aan de autoriteiten van Noord- China, en waarin de vroegere eischen nogmaals her haald werden: ontruiming van het bezette gebied, verontschul diging voor het- incident en be straffing van de schuldigen, on derdruking van de anti-Japan- sche en communistische actie en waarborgen tegen een her haling van het gebeurde, heeft de Chineesche regeering nog maals geantwoord, dat zij een vreedzame oplossing van het conflict wenscht, maar dat zij geen regeling voor geldig kan verklaren, die niet door Nanking goedgekeurd is. Japan verwierp echter de antwoord-nota van China en verklaarde de Chinee sche tegenvoorstellen onaanne melijk. De Japansche regeering besloot een strafexpeditie uit te zenden tegen het 29ste Chi neesche leger, waarmee direct 'n begin werd gemaakt door het bombardement van Wangping en de beschieting van de andere stellingen door de Japansche troepen. De gevechten hebben 40 minuten geduurd. Het ant woord van de Japansche regee- ring op de Chineesche nota ver-

Soester Courant | 1937 | | pagina 8