I S&eStom Twilfit Corsetten Dc aalmoes voor den middenstand. NOUVEAUTÉ Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. „DROST'-kwaliteit De geestelijke vrijheid. Soest Vacantie-tijd. Vacantie-rust. soEsm imsBWD waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD', Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 cl„ franco per post 65 et, 20 ct. per maand. 16e JAARGANG VRIJDAG 20 AUGUSTUS. No. 33 Informeert eens bij Uw ken nissen naar 6 „Briefkaart-Foto's" vanaf f 2.— in de bekende prima uitvoering Steenhofstraat, 56, Tel. 2486 Het borgstellingsfonds.. 7. ijn wer king in de praktijk. (Schrijver dezes heeft al eens eerder be toogd, dat het Borgstellingsfonds voor den Middenstand een instelling is, waarvan slechts weinig nut kan worden verwacht en boven dien peperduur is voor de organen, welke haar werking moeten financieren. .Beter een half ei dan een leege dop'* meenden anderen. Inderdaad, er werd en wordt van overheidswege weinig of niets ge daan om den Middenstand door de moeilijk heden van den tijd heen te helpen. Wanneer we dat constateeren, mogen we nochtans niet over het hoofd zien, dat de middelen tot hulp aan den Middenstand niet zoo voor de hand liggend zijn, als die tot hulp aan ar beiden boeren 'en industrie. De beste zij het dan indirecte hulp voor middenstanders ls en blijft de overheidszorg tot behoud van de koopkracht der massa. De Middenstand heeft echter recht, juist gelijk andere maatschappelijke groepen, op Üirecten overheidssteun. En deze bleef tot he den uit. Door de instelling van een borg steilingsfonds als zoodanig te accepteeren, stelt de Middenstad zich tevreden met het ontvangen van een aalmoes en beneemt hij fcich het uitzicht op een meer algemeene steunactie van de overheid. Als het Borgstel® lingsfonds iets ten goede uitricht, komt dit goede niet aan heel de groep van winkeliers Ttn neringdoenden ten voordeele, maar aan enkelingen. En terwijl die enkelingen „misschien" wor den geholpen, geraken belangrijke groepen van winkeliers en neringdoenden meer en meer in nood, doordat de regeering nog steeds talmt om de lasten aan de zaken en bedrij- te ontnemen, welke de ontwikkeling van den handel belemmeren. Accijnzen en heffingen vermoorden het café- of restaurant- en het slagersbedrijf geheel. Om nu maar enkele voorbeelden tc noemen. De personeele belas- dng drukt zóo speciaal op elk winkelbedrijf, lat ze als een straf op ondernemingszin kan ïvorden aangemerkt. Verlichting in deze lasten, dat zou di recte steun aan den Middenstand beteekenen. Hulp met een credietje aan een winke liertje hier en daar, die zijn zaak niet meer op pooten kan houden, is slechts een zaak van individueelen steun, welke mogelijk het algemeene Middenstandsbelang zelfs na- deeiig kan zijn. Iioe werkt het Borgstellingsfonds eigenlijk In de practijk We hebben reeds eerder als onze meening kenbaar gemaakt, dat er aan dit fonds weinig behoefte zou blijken te bestaan. Een der voorwaarden voor crediet is ook hier: dat de aanvrager credietwaardig zal blijken. Welnu b liet algemeen gesproken kan een crediet- *.s.ar,..ige middenstander op normale wijze cre- jLei ueKOinen by de reeds bestaande particu liere of i-oöperatieve financieele instellingen. Hij behoeft zich en zijn zaak dan bovendien niet onder de voogdij te stellen van een com missie van plaatsgenooten, al zijn die dan ook -naar den opzet en de bedoelingen van het Borgsteilingsfonds .onbaatzuchtige bekwa me lieden, bereid om zonder eenige financi eele belooning de vele en tijdroovende werk zaamheden'van hun voogdijschap te ver richten. Een der gestichte fondsen heeft een rapport gepubliceerd over de werking van het fonds in de eerste drie maanden van zijn bestaan. Van de 27 gemeenten, welke het gebied omvat zijn er nog slechts 7 toegetreden. Welnu in de drie maanden van werking kwamen uit deze gemeenten slechts 21 ver zoeken binnen, waarvan er tot nog toe 15 werden behandeld; 6 aanvragen werden af gewezen, 9 ingewilligd. Gemiddeld werd per toegewezen aanvrage f350.crediet verleend. Van een groote behoefte aan dezè instelling ls dus niets gebleken, maar bovendien gesteld nu eens dat straks ook de resteerende aan- vragen zijn afgewerkt, dat er voorts een toe wijzing van 60 pet. zal plaats hebben en het crediet op gemiddeld f 350 kan worden ge schat, dan beteekent zulks in cijfers, dat er aan een groepje noodlijdende winkeliertjes een totaal-crediet van ongeveer f 4400 is verleend. Deze gelden moeten worden terugbetaald. Maar niet terugbetaald worden de sommen, welke de gemeenten aan het Borgstellings fonds moeten betalen. De zeven aangesloten gemeenten hebben een gezamelijk inwonerstal van rond 94000 voor wie 10 cent per inwoner als deelname in het kapitaal" moest worden betaald, d.i. tesamen f 9400. Bovendien moeten ze elk jaar een contributie betalen van 2 cent per in woner, d.i. f 2880- Tegenover een inleg dus van f99400 en een jaarlijksche contributie van f 1880 staat een crediet van f 4400 aan een paar men- scchen. Zeker, het is mogelijk, dat er dit jaar nog een paar aanvragen bij zullen ko men, maar nog grooter is de waarschijnlijk heid, dat de aanvragen in volgende jaren een stuk beneden die van thans zullen blijven, omdat nu alle credietbehoevenden van jaren achtereen, zich „verzameld" tot 21 uit 7 gemeenten hebben gemeld. Het Borgstellingsfonds werkt onbegrijpelijk duur. Het is duidelijk, dat een gemeentebe stuur een winkelier, die aan den grond zit vooral zoolang hij nog credietwaardig" moet zijn! voordeeliger kan helpen met een ,,God zegene de greep" van f350 aan voor schot uit de kas van Maatschappelijk Hulp betoon dan via het Borgsteilingsfonds, Uit één gemeente kwam slechts een aan vrage voor crediet. Die man heeft 60 pet. kans, dat hij f 350 ter leen ontvangt en een Commissie van Toezicht over zijn vloer. Maar de- gemeente heeft ai betaald van dit jaar: f 500 ineens en fj,00 aan contributie. Uit 3 andere gemeenten kwam in het ge heel nog geen aanvrage om crediet, maar deze gemeenten hebben tesamen dit jaar aan het fonds betaald: ruim f9.50 ineens en bijna f 200 aan contributie. Het Borgstellingsfonds is een duur zoet houdertje, dat den Middenstand als zoodanig geen voordeelen brengt en mogelijk het ne men van meer doeltreffende maatregelen der overheid tot saneering van de nering en het winkelbedrijf in het algemeen tegenhoudt. Wanneer we eens een vergelijking maken tusschen ons volk en' het Duitsche volk, dan is het verschil wel hemelsbreed. Bij ons een vrijheid als bij geen ander volk wordt gevonden; bij onze buren de ab solute afwezigheid van alle vrijheid. Wat is daarvan de reden? Geen zelfverheerlijking past ons. God de Heere is het die ons mannen heeft gegeven, die met groote opofferende liefde en vreeze Gods, ons volk hebben opgevoed en geleid tot een zelfstandig volk dat in zijn kern gods dienstig is, en geen tyrannie of dwingelandij van wien ook kan clulden. Die eeuwenlange strijd heeft ons volk ge hard en gestaald om de geestelijke goederen die het verworven heeft naar waarde te we ten ie schatten. Zoo is onder leiding van den eminenten Dr. Abraham Kuijper, die nog spreekt nadat hij reeds lang gestorven is, de schoolstrijd in gezet. Niet de universeele staatsschool, maar de school der ouders, waar de kinderen worden opgevoed zooals de ouders begecren, omdat die ouders ook voor hun kroost de verant woordelijkheid dragen en ze dan ook op school wenschen opgevoed naar de begin selen van Gods Woord. Zoo hebben we onze Antir. beginsele/r* op liet Staatkundig terrein en God gaf ons mannen, die deze beginselen verpersoonlijk ten, waardoor ons volk werd geregeerd naar het richtsnoer van Gods Woord. Dat is de niet te waardeeren zegen heden ten dage. waardoor ons volk een uitzonder lijke positie inneemt in 't midden van een wereld vol van haat en wrevel, van burger krijg en revolutie, van ongeloof en despo tisme en geestelijke onderdrukking. Onze buren hebben die geestelijke vrijheid niet kunnen verwerven. Zij hadden daaraan ook geen behoefte en voelden zich zeer wel on- <fër het hiërarchisch geestelijk gezag. En nu zien wij daar het resultaat. Slechts een man heeft het zeggenschap over het geheele volk zoowel staatkundig als gods dienstig. Elastieko Insteps Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 De mensch niet meer voor al zijn daden en woorden en gedachten verantwoordelijk aan God de Almachtige, de Schepper van hemel en aarde, maar aan een zondig mensch, die zal voorschrijven wat we hebben te ge- looven en waarvoor we onze knieën heb ben te buigen. Een man, die het dogma, dat Christus Gods Zoon is, belachelijk vindt, en dit wezen van heel het Christendom verwerpt, is daar minister van eeredienst en hoogste autoriteit in kerkelijke zaken. Een kleine groep met Dr. Martin Niemöller houdt stand. Ook daar schonk God een man, die in den wereldoorlog bewezen heeft een groot vadeilander te zijn en als duikbootcomman dant de hoogste orde ontving „Pour la Me rite'' als bewijs van groote waardeering voor wat hij gedaan heeft. Nu zucht deze predi kant al maanden in de gevangenis omdat hij zich zijner belijdenis niet schaamt. In het proces van Ds. Dibelius sprak deze predikant de merkwaardige woorden: Men moet de tegenstellingen kunnen verdragen. Dat is wer kelijke kracht. Niet om de principieele tegen stander neer te slaan of den mond te snoe ven en achter de traliën te zetten. Dat is zwakte. Bewijs van mindere waarde en vrees. Het proces Dr. Martin Niemöller is op nieuw uitgesteld omdat men nog steeds op zoek is naar bewijsmateriaal. Is 't niet ar melijk, om eerst iemand maar vast maanden gevangen te zetten en dan later eens te gaan zoeken naar het bewijs of hij eigenlijk wel schuldig is. Wij mogen en kunnen God de Heere niet genoeg danken voor onze geestelijke vrij heid, voor de mannen die God ons geschon ken heeft en hebben veel te bidden voor on ze broeders en zusters daar over de grens, die om des geloofs wille zoo hittiglijk wor den vervolgd. Daar wordt nu ook een strijd baar heldenvolk geboren, dat zich buigt al leen voor God en voor Gods Woord en zich uitsluitend laat leiden door Gods Geest. SOU DEO GLORIA. H. A. S- BEWUSTELOOS GEWORDEN. Maandagavond werd de wielrijdster Mej. S- alhier, die op de Van Weedestraat reed, plot seling onwel en viel van haar fiets af. Zij werd bewusteloos in een tuin binnen gedragen, waarna Dr. Donker de eerste hulp verleende. Spoedig kwamen de levensgeesten terug en per auto werd Mej. S- naar huis gebracht. RUZIE OP HET KAMPEERTERREIN. Voor de tweede maal is de politie ge roepen geworden voor een ruzie op het kam peerterrein. Was er vorige week oneenigheid ontstaan tusschen een paling-boer en eenige kampeerders, thans was een andere kwestie aan de orde. Het komt veel voor, dat wan neer stads-menschen kampeeren, zij ander mans bezittingen niet weten te waardeeren, in welken vorm dan ook. Zoo gebeurde het, dat, bij het kampeer-terrein in Soestduinen, kampeerders steeds over een particulier stuk grond heentrokken, ondanks het verbod van den eigenaar die in het geheel niet op een dergelijk bezoek was gesteld. Het slot van het liedje was, dat de po litie tusschen beide kwam en de zaak onder zocht. Het bleek, dat een familie uit Amster dam, die daar kampeerde, oorzaak was van velerlei soorten van aanstoot en ergenis. Om aan een en ander radicaal een einde te maken, zijn de Amsterdammers aangezegd ten spoedigste te vertrekken. HET BESTUUR VAN SOEST VOORUIT. De bestuurscrisis van Soest Vooruit is thans door het aannemen der benoeming van het oude Bestuur opgelost. Inmiddels heelt de Heer Kerkkamp te ken nen gegeven niet af te zullen treden als be stuurslid. De bestuursfunctie's zijn thans weer ver deeld als vroeger. In de gehouden bestuursvergadering is de Heer M, van Veeren met algemeene stem- Anders zijn ze huiselijk qenoeq maar in dezen tijd kan ik ze niet houderu-h^ Vacantietijd, vacantietijd De vogels vliegen wijd en zijd, Naar Oost en West, naar allen kant, Naar bosch of hei of naar Het strand. Ze zoeken er vergetelheid In spel en sport en in jolijt Ce treklust heeft ze aangetast En niets ter wereld houdt ze vast. Vacantietijd, vacantietijd! Vol vrije ongedwongenheid! Wie heeft er geen behoefte aan Om eens de vleugels uit te slaan, Om weg te vluchten uit de sfeer Van elke-dag.hetzelfde-weer Wie wil niet eens zich zien bevrijd Van jachten, zorgen, narigheid? Vacantietijd, vacantietijd! Zoo vurig en zoo lang verbeid; Het is een droom voor U en mij En deze droom gaat snel voorbij; Oan eischt het leven ons weer op En verder gaat het, in galop, Verkwikt, vol nieuwe moed en kracht Voor 't werk. dat ons daarna weer wacht. Ir. den tijd van de vacantie Vroeg vrouw Jansen aan haar maar Neem een dagje voor jezelf, Jan, Jongen, neem het er eens van! 'k Wil zoo graag eens de natuur in. Naar de bosschen of de zee, Huur een auto, want dan kunnen Alle zes de kinders mee; Jansen kon wel zelf chauffeeren, Want hij had rijvaardigheid; Eten doen we in de bosschen, 't Kost dan maar een kleinigheid# 1 "linke stapels boterhammen, Goed belegd met kaas en worst, Chocolademelk en koffie, Werd in flesschen meegetorscht. Heerlijk in een bosch picnicken, Echt een dagje voor je rust; Jansen zou het er van nemen, Daarvan was hij zich bewust. Met een Ford van het jaar twintig, 'n Groote „zes-onder-de-kap", Ging men 's morgens met z'n achten Al vóór dag en dauw op stap Bij de grens van de Gemeente a Werd er al gecontroleerd; Wegenkaart was niet aanwezig, Jansen werd..», verbaliseerd Mopperend en rood van kwaadheid Op den auto-eigenaar, Startte Jansen en.zijn voorband Plofte tergend uit elkaar. Dan maar eerst het wiel afnemen, Jansen had het meer dan druk; Transpireer end zuchtte Jansen, Vrouw, we hebben geen geluk. Jansen zat met zwarte handen Na 't karweitje weer aan 't stuur j Den verloren tijd inhalend, Joeg hij zeventig in 't uur. Hij zou rijden als de beste, Net zoo hard de Ford maar kon* Overtreding van de snelheid; Jansen ging wéér op de bon» Na een reeks van tegenslagen Kwam het midden van den dagj Jansen zou eens kijken of hij, Niet een rustig plekje zag. STOP! De boel werd uitgeladen, Hij had honger en was moe; Moeder sprak hij: Nd het eten Doe ik fijn een oogje toe. Hij dacht rustig te picnicken In het heerlijk dennenbosch; Doch de opgepakte massa Uit de auto brak nu los! Vrouw, zoo sprak hij, na het eten Ga ik slapen op het mos; Stuur de jongens maar wat verder, Om te spelen in het bosch. Heerlijk lag hij, maar het noodlot Bracht hem jicht toe op den koop Want hij was terechtgekomen Midden in.mierenhoop E. v. fi. men gekozen als ondervoorzitter; de Heer J. Batenburg tot penningmeester; de Heer G. Schuilenburg tot waarnemend secretaris. De Heer J. Kraaijenbrink, die nog niet ge heel hersteld is van zijn ernstige ziekte, zal na volledig herstel het secretariaat weer oo zich nemen. GESLAAGD. Voor de akte Duitsch L.O slaagde onze plaalsgenoote Mej. B Robijns, werkzaam aan de Chr. scholen (hoofden de heeren Fokkens en van der Flier) alhier. Voor de aictc Fransch L.O- slaagde onze plaatsgenoot de Heer B. Kouwenhoven, on derwijzer aan de Chr. school op Hees Voor het examen Engelseh L.O- slaaj da onze plaatsgcnoote Mej. M- Linzel. DIPLOMA ZWEMMEN. In het Natuurbad alhier wend het diploma voor geoefend zwcmmer(ster) behaald door; Mej. A- Dunk, Rotterdam' Mevr. M» T. Kossen-de Radder, Soestduinen; Mej. C- da Saryusz Bielski, de Paltz, Soestduinen; Mej. S. W- Ruys, Rotterdam; de Heer Steenhuyscn, Soestdijk; Mej. J- Nijhof, Soest. Voor dit diploma werd vereisclit ioo M. schoolslag, 50 M. rugslag, 50 M gekleed zwemmen, springen van de 1 M. plank, drij ven en watertrappen#

Soester Courant | 1937 | | pagina 1