Jluclrtf/aaci haftddspMieU "BiH^teniandsck Ovwzicht Buiie-nlatvdsck OvewzUUt de strijd te Sjanghai, die tot nog toe bleef bij kleine schermutse ling enin de noordelijke zone der internationale concessie, een meer algemeen karakter aan te nemen. Het offensief is begon nen door de Japansche troepen in de wijk Hongkioe en korten tijd later nam ook in de weste lijke wijk Tsjapei de strijd een een aanvang. Fabrieken, scholen enopenbare gebouwen werden in brand gestoken of onder geschut genomen, de rivier de Wang Po is versperd door 20 schepen, die de Chineesche militairen hebben laten zinken, ten einde te voor komen dat ook in het zuiden van de stad Japansche troepen aa& land zullen komen. Tot nog tot schijnt China zich te kunnen handhaven en het bereidt zich voor om Nanking in staat van verdediging te brengen. Toch schijnen de Japansche en Chi neesche autoriteiten nog weer onderhandelingen te willen aan-' knoopen om alsnog tot een vreedzame regeling te komen. Incidenten in Europa, Ook in Euopa is het een week van incidenten geweest. Achter eenvolgens kwamen er deze week berichten binnen van een aan val op een Italiaansch schip door vliegtuigen van Franco, van een incident bij Las Palmas, waarbij drie Spaansche passa giers van een Fransch schip werden gehaald door soldaten van de rechtschen, onder bedrei ging van een. beschieting door Spaansche kanoneerbooten, ver der van bommen, die door een vliegtuig van de rechtsche par tij in de nabijheid van een En- gelsch schip geworpen werden en ten slotte van een aanslag op een Deensch schip door eenige vliegtuigen van Franco, welk schip is gezonken, terwijl de op varenden konden worden gered. Al deze incidenten kunnen naar wordt beweerd opgevat worden als een bewijs dat Franco zich misschien onzeker gaat voelen, nu de steun uit het buitenland hem dreigt te ontvallen. Het Britsch-Duitsche jour nalistenconflict. Uit het feit, dat drie Duitsche journalisten in Engeland die verdacht werden van spionnage, het lad uitgezet zijn en dat daarop gevolgd is de eisch van Berlijn dat Engeland zijn corres pondent van de Times, Ebbutfc terug zou roepen, is een heel conflict voortgevloeid. Engeland betoonde zich weer verontwaar digd over de eisch van Duitsch- land en verklaarde dat de uit wijzing van de Duitsche corres pondenten geen reden geeft tot een dergelijke represaille maat regel, omdat het niet is gedaan wegens hun houding als journa list maar om hun optreden bui ten hun journalistieke werk kring. Berlijn verzekerde hierop dat het aan de Engelsche regee ring heeft verzocht om den En- gelschen correspondent terug te roepen omdat de berichten van Ebbutt reeds lang anti-Duxtsch getint waren. Wanneer aan dit verzoek niet werd voldaan, zou Ebbutt uitgewezen worden. Vol gens de Duitsche pers zouden deze maatregelen eerder geno men zijn, als het niet was uit gesteld om de goede verstand houding met Engeland niet te verbreken, maar door deze daad van Engelsche zijde meeit Duitschland ook tot dergelijl e maatregelen te moeten overgaau. Ook tegen andere journalistei die den indruk gegeven hebber zich buiten hun werkkring ou met de buitenlandsche Duitschi politiek in te laten, zullen ver der maatregelen geno-nen wor den. Tegen deze beide feiten is een protest ingediend door de buitenlandsche persvereeniging in Berlijn, bij de rijksministers Goebbels en von Neura'.h. Ber lijn gaf nogmaals te kennen, dat de uitwijzing van Ebbutt, die be kend staat als een rustig ge matigd correspondent in journa listieke kringen, niet zou zijn ge schied, als de Engelsche ïegee- ring. geen aanleiding gegeven had door de uitzetting der Duit sche journalisten. Der Angrifi. 't blad van Goebbels, heeft in een scherp artikel tegen de buiten landsche journalisten, die zich in de buitenlandsche politiek men gen, gepubliceerd. Opnieuw heeft de vereeniging der buitenland sche pers een protest gezonden tegen de dreigementen en be schuldigingen, die geuit zijn te gen de buitenlandsche corres pondenten in ^erlijn gericht aan Funk, de perschef der rijksregee- ring en Asmann, de chef van de persafdeeling van het mini sterie voor buitenlandsche zaken. De mensch van de komende generatie zal vlieg-mensch zijn, spoorweg, resp. auto-mensch is. zooals de mensch van onzen tijd Hieraan valt niet te twijfelen. Want als wij de vervoercijfers van onze K.L.M. over de laatste jaren beschouwen, dan is het duidelijk, dat de toekomst aan de lucht is. Alleen reeds in het laatste verslagjaar steeg het vrachtvervoer vande K.L.M. met ca. 50 pet. in vergelijking met het jaar tevoren; het personen vervoer zelfs met 200 pet.. Maar juist omdat ons nationale lucht verkeer nog een enorm,. toekomst heeft, is het begrijpelijk, dat in den laatsten tijd de vraag is ge hoord, in hoeverre het mogelijk is. de K.L.M. van het buitenland onafhankelijk te maken. Men ging daarbij uit van het feit, dat de K.L.M. gedwongen is op haar Indië-route van buiten landsche vliegvelden gebruik te maken en den dienst met bui tenlandsche, met Amerikaansehe machines te onderhouden, en men stelde als eisch, dat de K.L. M. dan thans het geval is, zich onafhankelijk moet maken door in het buitenland eigen vliegvel den te gebruiken en door bij de nationale industrie haar machi nes te bestellen. Hoe juist deze gedachte en hoe gerechtvaardigd deze eisch ook zijn, voor practische verwezenlij king komt het denkbeeld nau welijks in aanmerking. Het aan leggen en onderhouden van vliegvelden op buitenlandsch grondgebied is niet alleen een kwestie van vergunning van den betreffenden staat, maar ook 'n kwestie van geld. En wel van zoo veel geld, dat er niet, aan gedacht behoeft te worden, dergelijke plannen ten uitvoer te brengen. Daarbij berust het geheele inter nationale luchtverkeer in Europa en ook daarbuiten op het prin cipe van onderlinge samenwer king, hetgeen tot nog toe vrij goed heeft voldaan. Met de nationale vliegtuigin dustrie is het echter een andere zaak. In den aanvang van het luchtverkeer behoorden wij mede tot de leidende landen op dit ge bied. Dat de K.L.M. later tot bui tenlandsche machines overging, vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in economische overwegingen. Ook het luchtverkeer is per slot van rekening een aangele genheid, die uit zakelijk oogpunt bezien moet worden. 't Huidige luchtverkeer eischt het gebruik van machinemate riaal, dat aan de hoogste tech nische eischen voldoet. Dit geldt vooral ook voor den dienst op Indië. Aan het bedrijfsklaar af leveren van deirgelijke toestel len gaan echter zoo vele experi menten en proefnemingen voor- lf, dat alleen serie-productie van dergelijke machines loonend kan tijn. Hiermede is het precies )ender gesteld als bij de automo bielindustrie. En evenals dit voor een nationale automobielindu strie het geval is waarbij de omstandigheden door grooter af zetmogelijkheden nog gun«tiger zijn staat of valt ook een na tionale industrie van groote vliegtuigen met de al of niet aanwezigheid van internationale afzetmogelijkheden. En deze zijn zoo goed als niet voorhanden. Men kan er zich bovendien van overtuigd houden, dat de directie van de K.L.M. zelf, deze bevoegde instanties en zeker de mogelijkheden reeds lang ter dege hebben onderzocht. Juist om economische en financieele redenen werd van nationale pro ductie afgezien en tot het com promis van licentie-aanmaak van een Amerikaansch type over gegaan. Dit is zeker geen ideale oplossing, maar het is voorloopig het meeste dat bereikt kon wor den. Dóch bij deze beschouwingen opent zich nog een geheel ander perspectief. Het machinepark van de K.L.M. bestaat bijna uitsluitend uit Amerikaansehe Douglasmachines. Aanleiding bier is natuurlijk in de eerste plaats de kwaliteit geweest. Maar dat er ook nog andere motieven toen de K.L.M. met haar uit- tn het spel waren, is gebleken, breidingsplannen naar Australië en de Philippijnen voor den dag kwam, teneinde aansluiting aan het luchtnet van de Pan-Ame rican Airways te verkrijgen. Terwijl Australië niet onge neigd bleek, aan deze plannen zijn medewerking te verleenen, stuitte men daar, waar men het 't minst verwacht had, bij de Amerikanen, op tegenstand. Amerika, dat de ruggegraat van het nieuwe trajectenplan van de KL.M. moest worden, wees de voorstellen van de maatscshappij kort en goed van de hand. Zonder hiermede op de aan koop- en uitbreidingspolitiek van I de K.L.M. ook maar in het minst critiek te willen uitoefenen, moet hier toch de vraag worden j opgeworpen, of thans niet de tijd I gekomen is, om een andere ori- j enteering in dit opzicht te over- I wegen, een oriënteering die ook uit economische en handelspoli- tiek oogpunt te verdedigen zou zijn. Wij willen hier slechts de fei ten duidelijk laten spreken: wij waren fatsoenlijke en goede klanten van de Amerikanen en hebben als goede zakenlui ge dacht, dat ook zij het spreek woord dat de eene dienst de an dere waard is, kenden. Dit nu is een misrekening gebleken. Nu moeten wij het roer dan ook omgooien en het kan niet anders of wij keeren dan tot Europa te rug. Want ook op de Europee- sche markt zijn vliegtuigen, die als men allereerst de kwali teitsvraag overweegt niet voor de Douglas behoeven onder te doen. Mede wegen echter nog twee andere vragen, in hoeverre zijn aan den aankoop van Euro- peesche fabrikaten van gelijk waardige kwaliteit voor ons we zenlijke economische en han- delsvoordeelen verbonden? Eerst de kwaliteit: Het is be kend, dat allerwegen onder hoo- gen druk aan dè productie van groote, viermotorige vliegtuigen wordt gewerkt. Wij denken aan de Engelsche de Havilland, de Fransche Farman en, zeker niet in de laatste plaats de Duitsche Junkers, die in zijn nieuwe type de 4-motorige laagdekker Ju 90, een machine geschapen heeft, welke voor dag- en nachtverkeer met passagiers zoowel als vracht bij uitstekgeschikt is. Dit nieuwe type moet van alle moderne comfort zijn voorzien en aan 40 passagiers plaats bieden. Het is noodig voor de toekomst van ons luchtverkeer dat men de ontwikkeling van de buitenland sche vliegtuigindustrie volkomen zakelijk en zonder eenig spoor van politieke sympathie of anti pathie gadeslaat. En even zakelijk en vrij van politieke vooroordee- len dient men de andere vragen, die bij aankoop den doorslag ge ven, te overwegen. Zoo de econo mische en handelspolitieke pers pectieven die zich bij een ge wijzigde aankooppolitiek van de Berlijn bereidt zich voor op zijn 700-jarig bestaan. Een der hoofdscholen in feesttooi. K.L.M, zouden openen. En dan behoeft er niet lang over gepraat en gedacht te worden: een der gelijke transactie met Duitsch land zou niet dan voordeelen met zich mede brengen. De han delsbalans NederlandDuitsch land is actief en globaal be schouwd actiever dan die tus- schen Nederland en de Ver. Sta ten. Ten slotte nog iets over de •verhouding tusschen Ned.-Indië en Japan. Men zal zich herinne ren, dat de Japansche gezant te den Haag baron Koewajima, zich kort geleden officieel voor een luchtverbinding Batavia-Manilla -Tokio heeft uitgesproken. Een verleidelijk perspectief voor de uitbreidingsplannen van het Ned.Indische lijnnet van de K.L. M. Doch ook in ander opzicht veelbelovend, want de tegen woordig zoo goede verstandhou ding tusschen Japan en Duitsch land zou ook op het terrein van de luchtvaartpolitiek voor ons van voordeel kunnen zijn. Thans reeds maakt de Duitsche vliegtuigindustrie een goede kans uitverkoren te worden voor de uitbreiding van het Japansche luchtvaartnet. Men ziet dat er meer kanten aan dit probleem zijn dan men bij oppervlakkige beschouwing zou denken en dat het waard is, grondig overdacht te worden met nuchter, zakelijk verstand. Het aanbieden van het jacht Piet Hein. Het nationale huwelijksge schenk het jacht Piet Hein is nu zoover gereed gekomen, dat men de datum van de aan bieding van dit jacht aan het Prinselijk Paar heeft kunnen vaststellen. Deze gelegenheid wil men dan ook waarnemen, om een groot- sche hulde aan het Prinselijk Paar te brengen. Deae hulde zal n.m. bestaan uit een groote re vue van motor- en zeiljachten. Het schouwspel, al deze jachten versierd met duizenden vlaggen en wimpels, zal zooals begrijpe lijk buitengewoon feestelijk zijn. De overdracht van de Piet Hein zal op zee plaats vinden. Vanzelfsprekend zijn strenge maatregelen voor de orde geno men. De aanwijzingen van de Rijkspolitie zullen door alle deel nemers stipt opgevolgd moeten worden. Ieder zal het Prinselijk Paar kunnen begroeten, daar het jacht drie maal langs de vloot zal gaan. Men zal de booten zoo opstellen, zoodat een vaargeul overblijft, waardoor het Prinse lijk jacht zijn eerste tocht zal houden. Het vliegtuig-ongeluk te Soesterberg. Ook in de afgeloopen week heeft het luchtverkeer weer haar slachtoffers geëischt. Een militair Koolhoven-vlieg tuig, dat voor eenige militaire autoriteiten werd gedemon streerd, stortte neer. Een invlie- ger en een mecanicien, die zich in het vliegtuig bevonden wer den beiden gedood. De velen, die de demonstraties van het vliegtuig hadden gade geslagen waren zeer onder den indruk van dit ernstig ongeval. Uit het vliegtuig, waarvan na dat het neergestort was, nog slechts een wrak overgebleven was, laaiden de vlammen onmid dellijk hoog op. De leden van de hulpdienst van het vliegtuig slaagden er in, met behulp van schuimspuiten, het vuur te be dwingen. Dhr. Frits Koolhoven, die juist uit Brussel was aange komen, werd met de noodlottige tijding in kennis gesteld. Dat door den dood van deze twee mannen, de luchtvaart een groot verlies leidt blijkt wel uit de verklaring van dhr. Koolhoven: Twee van mijn beste krachten heb ik plotseling door den dood verloren. Brutale dokter. overval op een In de residentie hebben twee onbekenden dr. de Ridder in zijn woning aangevallen en beroofd. Twee mannen zeiden den dokter bij een patiënt te willen komen, maar de dokter verklaar de, daar al eerder te zijn geweest en niet van plan te zijn, nog eens voor niets naar dit adres te gaan. Daarop vielen de mannen den dokter aan en eischten schade loosstelling. De dokter gaf hen toen zijn beurs, waarin f 30 zat, waarop de mannen de vlucht namen. Een uitgebreid- onder zoek werd ingesteld, vingeraf drukken werden gemaakt, doch tot nog toe kon men de daders niet op het spoor komen. Vertrek van Prins en Prin ses Tsjitsjiboe. Nadat de Prins en Prinses Tsjitsjiboe eenige dagen hun ka mer hadden gehouden, zijn zij weer geheel hersteld naar Zwit serland vertrokken, om in Grin- delwald eenige tijd door te bren gen. Bij het vertrek waren velen op het perron aanwezig, om de ver- trekkenden nog een groet te brengen. Toen de vorstelijke per sonen zich in de voor hen ge reserveerde wagon hadden bege ven, sprak baron van Harden- broek van Hardenbroek de gas ten nog eenige woorden van af scheid toe. Spinnenplaag op Urk Urk heeft op 't oogenblik weer zeer te leiden van de spinnen. Gaan de bewoners uit, dan moe ten zij eerst een gordijn van spinnewebben verwijderen. Komen zij eenigen tijd daarna weer terug dan heeft zich reeds weer een gordijn van spinnewebben ge vormd. De straatlantaarns, die de eene dag gereinigd worden, geven den volgen avond reeds weer flauw licht, daar ook de lantaarns geheel met spinneweb ben bedekt worden. De bewoners vinden dan ook, daar de muggen niet steken, de spinnen veel onaangenamer dan de muggen. Steeds intensiever voert de Engelsche regeering haar actie, om zooveel mogelijk recru- ten voor het leger te winnen. De soldaten kunnen zich momenteel voor 21 jaren verbin den, waarna zii aanspraak kunnen maken op pensioen. De toestand in China. Al zag de toestand in de Oos telijke landen China en Japan er voortdurend dreigend uit, nu al weken lang, toch is er nog steeds geen definitieve beslissing geno men en geen einde gekomen aan de onderhandelingen. Beide par tijen schenen eerder voor een vreedzame oplossing te zijn dan voor oorlog, maar toch werd ook vernomen dat zoowel China als Japan eerder bereid waren zich tot het uiterste te verzetten dan toe te geven aan de eischen van den tegenstander. Intusschen kwam er evenmin een eind aan de incidenten en plaatselijke ge vechten, zoo dat de oorlog, die geen oorlog was, wel zijn slacht offers eischte. Thans schijnt de strijd losgebarsten in Sjanghai, hoewel de onderhandelingen nog worden voortgezet. In het begin van deze week deed zich een in cident voor bij het vliegveld Hoengjao, van Sjanghai, waar toe eenige Japanners zich toe gang wilden verschaffen. Hierbij is een schietpartij ontstaan, waarbij twee Japanners, een of ficier en een matroos gedood zijn. Dit geval heeft den toe stand aanmerkelijk verscherpt, wel wenschte Tokio zoo mogelijk een vreedzame regeling van het incident, doch tegelijkertijd kwa men berichten binnen over een aanval van Japansche troepen jp Nankau en over groote troe pen- en oorlogsschepenconcen traties door Japan in de omge ving van Sjanghai. De Japan- ;che ambassadeur, die afwachtte >f de Chineesche regeering stap pen tot toenadei-ing zou doen, is vertrokken naar Sjanghai, waar ook de Chineesche vertegenwoor digers van de Centrale regeering kwamen om in contact te treden met Kawagoe. De onderhande lingen zijn echter nog niet tot eenig resultaat gekomen, inte- endeel de laatste dagen is de oestand al critieker geworden. "Je strijd schijnt zich te zullen fspelen in en om Sjanghai en niet in Noord-China. Aan den usch van Japan om de Chineer che gendarmerie uit Sjanghai erug te trekken, is door de bur- emeester van die stad niet vol- iaan. De Nankau-pas, die een \oogst belangrijk punt is in de toegangsweg naar Tsjahar en dus naar Noord-China, hebben de Japanners genomen en ze bombardeeren nu de citadel, die nog door de Chineezen bezet wordt eehouden. Thans begint

Soester Courant | 1937 | | pagina 5