S&eS&om. KRAKELINGEN. Officieele kennisgevingen Soest Radio-distributie via lijn of aether, U kan anders, MAAR NIET BETER. oytekbceftallet/j Schoolboeken C. J. L. Alders Zonnebrand! ^PUKOL^5"1 De Burgemeester der gemeente Soest, deelt mede, dat hij van den leider van het sub- kamp 3 van de Jamboree een in de Engelsche taal gestelde dankbetuiging heeft ontvangen, waarvan de vertaling hieronder volgt: 12 Augustus 1937. Hooggeachte Burgemeester, Namens de Engelsche padvinders, die het voorrecht hadden, om gisteren een bezoek aan Soest te brengen, verzoeken wij U bij dezen om onze dankbare ge voelens voor de te Uwent doorgebrachte prettige uren te aanvaarden en onzen dank over te brengen aan de bevolking van Soest. Wij, die deel hebben uitgemaakt van de Jamboree, zullen naar Engeland met ons meevoeren vele gelukkige herinneringen aan Holland en zijn bevolking en ondet de meest waardevolle herinneringen zul len die zijn van de groote vriendelijkheid van de bevolking van Soest, ter gele genheid van ons bezoek aldaar. Wij gevoelen de behoefte onzen dank uit te spreken jegens U, het comité, dat de feestelijkheden voorbereidde en de fa milies die ons onthaalden. Wij allen hopen mettertijd terug te 1 - en om U alsdan weer te ontmoeten. Met de moeste hoogachting, (ond ert eek ening i Augustus 19937. De Burgemeester voornoemd, W. A. J. VISSER- VREEMDELING AANGEHOUDEN. Is het een Engelschman, Duitscher, Oostenrijker of Slowaak Zoo nu en dan heeft onze Gemeente de twijfelachtige eer bezocht te worden door buitenlanders zonder papieren, maar vol met „verhalen". Meestal probeeren de heeren een argelooze Soestenaar eenige guldens lichter te maken, om dan met de bekende noorder zon te vertrekken. Een tijd lang zijn we van dergelijke on- gewenschte vreemdelingen verschoond geble ven, doch Zaterdag begon het spelletje weer. Zaterdagmiddag n.1. had een inwoner aan de Birktsiraat de eer een vreemdeling op be zoek te hebben. De vreemdeling zeide ge stuurd te zijn door een handelsrelatie van den inwoner, welke hij zeer nauwkeurig be schreef zoodat er geen reden was aan 's mans eerlijke bedoelingen te twijfelen. Natuurlijk „zocht'1 de vreemdeling werk, dat hij door tusschenkomst van de bewoner van de Birkt- «traat hoopte te krijgen. De vreemdeling vertelde dan, dat hij in Engeland werk kon krijgen, doch dat hij als verstekeling dit land moest binnen komen. Voor de noodzakelijke onkosten had hij enkele Engelsche ponden noodig. Na dit verzoek was zijn lot spoedig be slist; beleefd maar beslist werd hem de deur gewezen. De inwoner stelde hierna onmiddellijk de politie in kennis met het gebaurde. De politie-auto snorde weldra over den Rijksweg en bij een halte van de autobus werd de vogel gevangen. Nadat hij naar het politie-bureau was over gebracht, werd een aanvang gemaakt met een verhoor, dat een zeer interresant verloop had. Het bleek n.1., dat de intenditeit van den vreemdeling volkomen zoek was. Eerst ver telde hij Oostenrijker te zijn, even later was hij Duitscher, gevlucht uit een concentratie- Hmp. Het verhoor had tenslotte weinig resultaat, temeer daar de vluchteling op directe vragen in alle talen zweeg. Ieder moment dischte hij een ander verhaal op, zoodat er reden ge- )oeg bestonden om hem vast te houden. Tenslotte bleek het, dat de man Tsjecho- Alowaak was. Na dit verhoor is de vreemdeling overge bracht naar Utrecht en ter beschikking ge steld van den Vreemdelingendienst. Daar de mogelijkheid bestaat, dat de vreem deling een misdadiger is van internationaal ka liber, is er in diverse hoofdsteden geïnfor meerd naar zijn antecedenten. i Ongetwijfeld zal dit muïèje een staartje hebben. niet hebben aangesloten bij de Soester Scnaakclub. Wanneer zullen we ook deze schakers in ons midden vinden? Clubavond in hotel Carlton, Soestdijk» iederen Dinsdag. Oplossing probleem nr. 37: Pb8 aó. ZOMER-CONCERT. A.s. Woensdagavond, 25 Augustus, des avonds 8 uur, zal de Soester Harmonie „Pa- tiëntia Vincit Omnia'', Dir. H. Kok, een concert geven in het rosarium. Het navolgende program zal worden uit gevoerd: The Midda-y, marsch, K. J. Alford. La Dame De Piqué, ouverture, F. Suppé- iCaizer Wals, Joh. Strauss- Potpourri uit de Vogelhandelaar, C. Zeiler. Voorwaarts Marsch, potpourri, .W# Ciere. Dans La Bruyére, ouverture, A. Govaeris. Fantasie op motieven van Mendelsohn (1809—1849) A. Floris. Officier of the Day, marsch, R. B. Hall. STEEDS MEER SLACHTOFFERS. Nog s, eds worden eiken dag rijwielplaat jes van diverse fietsen gestolen* Vooral de omgeving van het Natuurbad schijnt een eldorado te zijn op dit gebied. Wij meenen te weten, dat reeds tientallen plaatjes, van fietsen die aldaar in de hei ge parkeerd waren, ontvreemd zijn. 1 De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. op de kap van een lamp, welke in een sol datenbarak van het militaire kamp te Waals dorp bij den Haag hangt, door een zwaluwen- paar een nestje was gebouwd, in welk nest thans een groote zwaluwenfamilie was ge huisvest. Niet één der soldaten dacht er aan iets te doen, waardoor de rust der vogels zou wor den verstroord. Integendeel, alles werd ge daan om het ongewone verblijf der vogels zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Ook wezen wij er toen op, dat het Re glement van den Inwendigen dienst het ver blijf van vogels op een dergelijke plaats niet toelaat en deze bepaling zou vroeger vol doende zijn geweets om het „kwaad"' in de kiem te smoren. Het beschermend gevoel voor dieren en vogels is thans zoover uitgegroeid, dat men voorschriften ter zijde legt of handelt in strijd hiermede en dat het geval te Waalsdorp niet alleen staat, daarop wees ons een onzer lezers. Eenzelfde geval doet zich n.1. voor onder den ingang der soldaten-ccantine der Lucht- vaartafdeeiing te Soesterberg. Op de kap van een waterdichte ballon be vinden zich aldaar twee nesten; van één staan de jonge bewoners op uitvliegen. Niemand zal ook daar de vogels maar in het minst storen en wanneer een poes in de omgeving komt is het vermakelijk te zien hoe de oude vogels onder angstig gepiep over de kat heenscheren. is, om velen van dit gebeuren tt doen ge nieten. Belangstellenden voor dezen tocht verwij zen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. EEN TWEEDE NATUURBAD IN, WORDING. Toen het Natuurbad in gebruik was ge. nomen werd het afgevloeide water naar een, reservoir gevoerd, hetwelk zoo was gemaakt, dat het water daarin moest bezinken* Al spoedig kwam men tot de onaange name ontdekking, dat het reservoir te klein was en dat haar bodem het water niet meer kon verzwelgen, doordat èn bodem èn wan. den met planten begroeiden* Men heeft toen maar het ^gebruikte zwem. water dehei laten inloopen. Misschien had, bij een andere bodemge-, steldheid dit geen bezwaren opgeleverd, hier apprecieerde de. heidegrond het water niet en het gevolg was, dat een groote plas ontstond; in de onmiddellijke nabijheid van het kam', peerterrein. Sommige kampeerders dachten het voor drinkwater te gebruiken, anderen .genoten" van een gratis ,',zwemgelegenheid"* Een en ander had tot gevolg, dat er bor den werden geplaatst, waarbij het drinken van, dit water werd ontraden en het zwemmen daarin werd verboden. Naar wij vernemen worden er thans plan. nen bestudeerd teneinde een andere oplossing) te vinden. RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK". Dit gepiep is dan oorzaak, dat een of an der bezoeker der ccantine even gaat zien, welk onheil voor de kleine bewoners dreigt. Onze berichtgever is er tevens van over tuigd, dat hij, die zijn handen naar één der nesten zou uitsteken, van zijn collega's een geduchte uitbrander als het daarbij bleef in ontvangst zou moeten nemen. VERHARDING VAN, TROTTOIRS. Ongeveer een jaar geleden werden de trot-, toirs van vele lanen van een asphaltlaag voor zien, hetgeen zeer zeker een verbetering was te noemen. Door een verkeerde raming van 'de be grooting kwam dit werk duurder uit dan men gedacht had en misschien was dit de reden, dat aan verdere werkzaamheden niet begon nen werd. Thans worden, onder leiding van de Hei demaatschappij, de trottoirs van de Koningin, nelaan en Korte Hartweg en hierna de Re- gentesselaan en Lindenlaan onder handen ge nomen. Dit werk wordt uitgevoerd in werkver schaffing met Rijks-subsidie. Begin Novem ber hoopt men met een en ander klaar te zijn. fer ,,/tm Bestelt thans Uw Wij zorgen voor vlugge bediening. Boek- en Kunsthandel Steenhoffstraat (naast Postkantoor), Tel. 2476 HULDIGING A. PIJPERS. Zaterdag werd op het bureau van den Commandant der iste afdeelingsschool, den fuajoorvlieger G. P. van Hecking Colen- fcrander, de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant- ma joor-opzichter 3e klasse W. A. Pijpers van het Luchtvaartbedrijf. Door den Heer H. M. van Gorkum, waar nemend directeur van het Luchtvaartbedrijf werd de jubilaris toegesproken, waarna hij in intiemer kring werd gehuldigd. - w* In de montage-afdeeling werd de PAROCHIE SOESTERBERG. namens het personeel en oud-personeel een 1 Zondag 22 Augustus bestaat de R.K. Kerk; zilveren draagmedaille en een fraaie hang-te Soesterberg 100 jaar. lamp aangeboden. j ïn 1837 werd door Pastoor Rademaker, De jubilaris dankte zeer getroffen voor de j dank zij de offerzin van Neerland's Katholie- CHR. ORANJEVEREEN. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de groote openlucht-bijeenkomst welke de Kring Utrecht der Chr. Oranje-vereenigini- gen op Zaterdag 28 Augustus te Driebergen organiseert. De sprekers zijn: Ds. Is. Voorstecgh, Jhr: Mr. P. P- de Beaufort, Burgemeester van Driebergen en Ds. I. Datema- vele blijken van sympathie. SOESTER SCHAAKCLUB. Nu de zomerwedstrijd achter den mg is, ken, een aanvang gemaakt met den bouw van de kerk. In 1839 is zij geconsacreerd geworden zoodat men over 2 jaar het eeuwfeest der consecratie herdenkt. Dit feest valt samen bestaat er gelegenheid tot het spelen van met het «o-jarig priesterfeest van Pastoor vrieneschappelijke wedstrijden. A.s. Dinsdag. Mocking' den tegenwoordigen parochieherder, avond komen een 10 12 spelers van de schaakclub „Den Dolder" naar Soest voor I ONS WEEKPRAATJE EN DE POSTERIJEN. Dienst op 31 Augustus a.s. Het Postkantoor alsmede het Postagent schap Soest-Zuid Soesterbergschestraat 39 zullen op 31 Augustus a.s. voor den Post dienst niet langer opengesteld zijn dan tot 13 uur. Voorts zeilen deze kantoren op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van post- wsseils (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen, quitantien, belastingbetalingen, postcheque en giro (behalve voor het aan nemen van stortingen met spoedbehandeling of spoedbericht, het uitbetalen van cheques met spoedbehandeling of telegrafische mach tiging tot uitbetaling en uitbetalingen op reis- post chequeboekjes). De avondbcstelling wordt niet uitgevoerd. Tusschen 18.3019.bestaat gelegenheid tot het afhalen van correspondentie. BIJ PIET ZOMERAVOND-CONCERT. Tevens afscheid van de directeur van P.V.O« Zooals elders in dit nummer vermeld, zal de Harmonie P.V.O- alhier Woensdag 25 Augustus, des 's avonds om 8 uur, een zo meravond-concert geven in het Rosarium. Dit concert zal een zeer bijzonder concert worden, daar het een afscheids-concert be treft. Op dien avond n.1. zal de directeur, de Heer H. Kok Sr., voor het laatst het Har monie-corps dirigecren, daar hij, met ingang van 1 September, zijn ontslag heeft gevraagd, zulks in verband met zijn leeftijd. Dien avond zal een tijdperk van 35 jaar voor de Harmonie worden afgesloten. 35 Jaar heeft de Heer Kok zijn beste krachten aan de Soester Harmonie gewijd. Zoowel als fanfare- als Harmoniecorps heeft hij P.V.O- in de hoogste afdeeling gebracht, hetgeen bewijst, dat de scheidende dirigent met toewijding zijn taak heeft vervuld. Ongetwijfeld zal een groote menigte Woens dagavond het Rosarium bezoeken, om hun waardeering voor het werk, dat de dirigent heeft verricht, daardoor tot uitdrukking te laten komen. En de Harmonie én het muziek-mïnnende deel van de bevolking zal hem ongetwijfeld RADIO-CENTRALE SOESTDIJK. PROGRAMMA BUITENLANDSCHE STATIONS. ZONDAG 22 AU O, 8.30 Brussel Ned 9.20 Brussel Fr. 12.20 Keulen. I.20 Brussel Ned. Fr. 2.20 Keulen. 7.50 Droitwich 8.20 Keulen. 9.20 Brussel Fr. 10.50 Diversen. MAANDAG 23 AU.G. II.05 Droitwich. 1.20 Brussel Ned. 2.20 Keulen. 3.05 London Reg* 5-20 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 7.00 Radio-Centrale Soestdijk. 8.00 Diversen. 8.20 Brussel Fr, 9.20 Keulen. 10.20 Diversen. DINSDAG 24 AU.G. 11.20 Droitwich-London Reg 1.20 Brussel Ned. 2-20 Droitwich. 3.20 London Reg. 5.40 Droitwich. 6.20 London Reg. 7.00 Radio-Centrale SoestiLk 8.00 Diversen. 8.20 Parijs Radio 10.50 P-'ijn. WOENSDAG 25 AUG. 1.05 Droitwich. I.20 Brussel Ned. 2-20 Droitwich. 3.35 London Reg, 5.20 Droitwich. 6.20 London Reg.1» 7.00 Radio-Centrale Soestdjjk. 8.05 Droitwich- 9.20 Rome. II.35 Droitwich- DONDERDAG 26 A. i 1.05 London Reg 1.20 Brussel Ned. 2.20 London Reg 3.35 Droitwich. 6.20 Keulen. 7.00 Radio-Centrale Soe> 8.00 Parijs Radio. 8.30 Keulen. 9.20 Brussel Fr 10.50 Weenen. VRIJDAG 27 AUG. 11.05 London Reg 12.35 Keulen. 1.20 Brussel Ned. 2.20 London Reg. 5-20 Droitwich. 6-20 London Reg. 7.00 Radio.Centrale Soestdijk. 8.00 Parijs Radio. 10.00 Diversen. 10.30 Brussel Fr 10.50 Berlijn. ZATERDAG 28 AUG. 11.05 Droitwich. 1.20 Brussel Ned. 220 Droitwich. 6.20 London Reg. 7.00 Radio.Centra.e 8.00 Diversen 8.30 Keulen. 10.20 Droitwich. Wijzigingen voorbeiu- Doorzitten, Stukloopert. J^£j^^^Beid^fMjooie^v3rv3(^i^6C^ct het spelen van zulk een wedstrijd. De spelers van het 3e en 4e tiental worden verzocht aanwezig te zijn. Deze wedstrijd vormt een goede oefening, die niet alleen Soest maar vooral Den Dolder zeer noodig heeft. Noor steeds zijn er vele schakers, die zich DIERENBESCHERMING. In ons „Wcckpraatje"' van vorige week, wezen wij er op, dat het gevoel voor vogels en dieren bij de groote massa steeds meer ingang vindt. Als voorbeeld haalden wü daarvoor aan. dat OVERDRACHT VAN DE „PIET HEIN'-. Zaterdag 28 Augustus zal de overdracht plaats hebben van het Prinselijk Jacht als on derdeel van het nationaal huwelijksgeschenk. Dit feit, hetwelk te 4 uur in de haven van Muiden aanvangt en zich voltrekt op het IJsel- meer, is tot een groot nationaal gebeuren ge maakt, waarvoor in de kringen der watersport zeer groote belangstelling bestaat. Honderden zeil-, stoom- en motorjachten zullen gepavoiseerd liggen langs de vastge stelde route. Het is van zelf sprekend, dat ook de Nieu we Onderneming „IJsclmeer" op haar post GEVONDEN VOORWERPEN. Bij het politie-bureau zijn inlichtingen te bekomen o\er navolgende gevonden voor werpen: Gummibal, auto-nummerplaat, partij appels, dameshoed, portemonnaie, gouden armband, bril, rijlaars, zilveren armband, armband. Aangeloopen een Iersche setter. Aangevlogen een postduif, ARBEIDSBEURS. Bij de arbeidsbeurs waren heden 285 werk- zoekenden ingeschreven. De voornaamste be- roepen waren: Metselaars 34, stucadoors 9, slagers 4, transport arbeiders 8, losse arbeiders 39, grond arbeiders 37, tuinlieden 23, chauffeurs 12, kantoorbed. 5, rijwielherstellers 1, tim merlieden 39. DE WONING VAN DEN BURGEMEESTER. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Burgemeester het fraaie landhuis van Mej. Lommen op de Soesterbergschestraat gekocht, om zich daar te huisvesten. AANGEBODEN DIENSTEN GEWAARDEERD. De werklieden, die bij de werkverschafn fing te Soestduinen werken en die verleden week zoo spontaan de helpende hand bo den bij de blusschingswerkzaamheden tijdens de zware bosch- en heidebrand te Soestdui nen, hebben hiervoor van Gemeentewege .een, gratificatie ontvangen. «Natuurlijk gaan wij door". Het is duidelijk, dat de luchtvaart, welkt betrekkelijk nog in haar kinderschoenen staat* niet ontkomen is en ook in de toekomst niet ontkomen zal aan de tegenslagen, die aan geen enkele groote onderneming worden ont houden en zeker niet aan moderne verkeers ondernemingen. Zonder de K.L.M. daar mca tekorten in haar beleid aan te wrijven, mag men constateeren, dat haar verlieslijst, de na men van omgekomen passagiers en perso neelsleden bevattende, tot een schrikbarends lengte is gegroeid. De risico's der lucht vaart zijn nog vele en in verhouding tot het vervoerde aantal personen, is de verlieslijst der burgerlijke luchtvaart veel grooter dan die van andere verkeers-ondernemingen. Daarom past bescheidenheid ten aanzien van wat men kan en durft te presteeren. Het is bepaald jammer, dat na elke groo'.e ramp welke de K.L.M. treft, de bravoerstem- ming boven die van de rouw uitkomt. Nog waren de lijken der bij Brussel omgekomöB passagiers niet geïdentificeerd, of de na de ramp gebruikelijke berichten verschenen in de bladen, meldende: en tóch blijven alle vliegtuigen volgeboekt en ons personeel ver saagt niet. Dat laatste is mooi, omdat het plicht is, maar men moet vermijden den indruk te wek- ;ken alsof men onverschillig staat tegenover den dood. Dat is aanmatigend en onwaar. ,Hoe hebben de stewardessen gereageerd" zoo stond de vraag gesteld in een „inge lijst'' Telegraaf-artikeltje ,,op de ramp van de Flamingo, waarbij er harer, Martha van der Laan, is omgekomen?'' En de redactia vervolgde: ,Wij hebben die vraag gesteld aan Plilde Bongertman, die leidster van de groep, die wij in haar kantoortje op Schiphol vonden. Zij is trotsch op haar leerlingen. Immers zoodra het bericht van de ramp, was binnengekomen, gaf de directie aan da stewardessen verlof dien dag geen dienst ta doen. Wie wilde, mocht naar huis. „Maar tot nog toe is er geen één gegaan. Allemaal hebben zij op den gewonen tijd haar mand genomen en zijn zij naar de machines gegaan* Ik vind het fijn, dat zij op deze wijza medewerken, want wij kunnen immers door, onze houding het publiek zoo sterk beinvloe- den. Ik ben vast overtuigd, dat vrouwen een taak hebben in het luchtverkeer; de stemming in een vliegtuig, waar een vrouw meehelpt, ia anders dan in een waarin alleen mannen wer. ken.'' Voor Hilde Bongei'tman zoo zegt da Telegraaf staat ook één ding muurvast; Natuurlijk gaan wij door'*. Direct na de ramp bij Croydon, waarvan zij zelf bijna het slachtoffer werd, heeft zi| dit gezegd en nu herhaalt zij het: „Waarom zouden wij niet doorgaan? Natuurlijk doen wij het wel'*. Ik heb het vroeger reeds gezegd nal Croydon n.1. zoo iets is niet natuurlijk'* Zoo iets te zeggen, is: onwaarachtigheid. Laat men erkennen;we moeten door! Zoo is het. Een bravourstemming past niet tegenoveC den dood; we mogen noch bij ons zelve noch' bij anderen een gehuichelde stemming van heldhaftigheid kweeken en we mogen geen mate van veiligheid der luchtvaart sugge- reeren welke ze niet bezit. De K.L.M. neme het ook eens van ons aan^ dat vele menschen zich allerminst met hel; stelsel van vrouwelijke stewards aan boord kunnen vereenigen. Ze zijn er niet noodig. Dq machines strijken genoegzaam vaak neer, om' de passagiers gelegenheid tot resauratie tq geven. Juffrouw Bongertman gaf in het hierboven geciteerde zelf te kennen, dat de stewardessen er slechts zijn voor de verzorging der „stem ming'* aan boord. De verschijning van zoo'n, meisje aan boord, opgewekt en met prettigq manieren, geeft zoo'n „gevoel van veiligheid'', nietwaar? Maar zoo'n meisje kan practisch niets uitrichten ten behoeve van de werke lijke veiligheid. Als de dood plots zijn muil seprt vanaf de aarde, dan valt de stewardess* daar mét de anderen in. Als er bediening aan boord nóodig is, laat deze dan door een jongen man geschieden! Dc eer der natie ontroofd. Jopie Selbach is getrouwd, u weet wel; de bekende zwemster uit onze estafette-ploeg; welke het Olympisch kampioenschap ver^ wierf „voor de eer der natie". Als we de sportredacteuren der groote! bladen mogen gelooven, dan is er een ge«* weldig vaderlandsch belang gemoeid met dq vraag of onze zwemsters al of niet een se conde korter kunnen doen over een baan' dan de buitenlandsche nymphen. En nou is Jopie Selbach gaan trouwen. Dat moest toch, eigenlijk riiet magge! De Telegraaf herinnerde er kort geleden nog aan, dat haar redactie het destijds al had' gezegd, dat Cupido's pijlen ..gevaarlijker" waren voor de suprematie onzer Nederland^ sche zwemsters dan de buitenlandsche con* currentie. Eerï paar jaar geleden had het zelfde blad zelfs van de „risico" gewaagd van het feit, dat onze zwemsters zoo.J knap van uiterlijk plegen te zijn! Het moet toch wel e|en erg egoïstisch# jongeman wezen, die de e'er van de hecle na* tie voor zich alleen opeischt. .Zou het niet veiliger zijn, als Mevr. Braun! bij haar keuze voor de africhting van kam«( pioenen voortaan wat meer of moet ik! zeggen; minder? - op het uiterlijk gin£ leti*—3

Soester Courant | 1937 | | pagina 6