WOLLEN NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huls" en Soester Advertentieblad". Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 16e JAARGANG VRIJDAG 24 SEPTEMBER. No, 38 „DROST" f kwaliteit De eerste vergadering! De derde Dinsdag in September. Uit de Schepping. Camisoles en Directoirs Tel. 2804 Soest Die vlieger ging niet op. Loonen en Arbeidsduur bij het Staatsbedrijf der P.T.T. U slaagt voor wat U in „Het Modehuis" E.H.B.O. cnfüth^atieó.ffl SOEm niHJVÓBWD ADVERTENTIEPRIJS: v*n 1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. - Advertenties tusschen de tekst dubbel tariel. Bij contract belangrijke korting. Advertentie s worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct., 20 ct per maand. Informeert eens bij Uw KBNNISSJBN naar 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f 2inde bekende prima uitvoering. Steenhofstraat 56 Tel. 2486 Vorige week Donderdag kwam de raad Voor het eerst bijeen, onder leiding van zijn bieuwen voorzitter. Natuurlijk het publiek, inaar niet minder de raadsleden, waren meer Üan gewoon belangstellend. En het resul taat van. dien middag was? Daarop zou men kunnen antwoorden, dat de raadsleden hun belofte van beterschap hebben gehouden, óf dat de voorz. de ver gadering beheerschle. Wij zijn geneigd de laatste conclusie te trekken. Van het begin tot het einde bleef de leiding onverbiddelijk in zijn hand, met het ïesultaat, dat na behandeling van één der balatigste kwestie's van den laatsten tijd, n.1. de reorganisatie bij O. W. en wat daarom heen ligt, hem van meer dan één zijde dank .werd gebracht. Zijn optreden is dan ook als van iemand met een vasten wil, een vaste koers, als ge volg van een zich inwerken in de details van het onderwerp en het hebben van een vaste overtuiging over recht en onrecht, waarbij de gave van het te kunnen zeggen. En toch was er een zekere soepelheid. Een dergelijk optreden zal niet nalaten van paedogogischen invloed te zijn op de raads leden, die ook, zullenmoeten *-—»■». te bekeerschen, en dan mogen wij verwach ten, dat de mindere gunstige naam van den Óoester raad zich spoedig zal beteren, de gemeente tot heil. NASCHRIFT. Dit stukje had reeds de vorige week moe ten geplaatst worden maar bleef helaas lig gen. Wat er in staat t-a* van onzen Burger vader blijft naar we hopen nog heel lang voor onze gemeente van. kracht. Redactie. Deze historische dag ligt weer achter ons. Tienduizenden trokken, als naar gewoonte naar de Residentie om onze Koningin met blijden jubel te begroeten en uiting te geven aan hun hartelijke liefde voor het Huis van Oranje; het verbond tusschen God, Ne Ierland en Oranje werd weer vernieuwd. Toch ligt de cardinale beteekenis van dezen dag elders. Die moet ge zoeken in de ontmoeting van Hare Majesteit de Koningin met Haar Volk in de Ridderzaal, waarin een vereenigde zit ting gehouden werd van de beide Kamers der Staten-Generaal en waar Hare Majesteit de Troonrede voorlas, die onder meer de op somming bevatte van de wetsontwerpen, die in het aangevangen zittingsjaar de Staten-Ge- neraal zullen bereiken en voor welker tot stand koming de medewerking van de volks vertegenwoordiging werd ingeroepen. Hoe is nu de verhouding, naar anti-revo lutionair beginsel, van de Landsregeering tot rle Volksvertegenwoordiging Volgens de grondwet deelt de Kroon de wetgevende macht met de Staten-Generaal, een opvatting, die zuiver ligt op de revolu tionaire lijn. In par. 86 van ons programma •chruft Dr. Kuijper hierover onder meer: „Het is onwaar, het is een pure fictie „en een onderstbo» enkecring van alle ge- zondebegrippen, om de Staten-Generaal „in liet gestoelte d,er Landsoverheid te „laten plaats nemen. „Immers, beiden, èn Overheid en Volk „worden, door zoo tegennatuurlijke ver- „menging, van hun eigenaardig karakter „/beroofd, en gerukt uit hun onderling „verband. „Niet genoeg kunnen we er dan ook op „.aandringen, dat onze geachte medestrij „ders in de anti-revolutionnaire Kamer leden er toch het hunne aan mogen „doen, om de inzichten van ons volk „ten aanzien van dit hoogst gewichtig „punt tot klaarheid te brengen en een „iegelijk te inzien, dat een Staten-Gene- „raai, die in plaats van de volksrechten „te bepleiten, overheid wil spelen, zijn „plicht en roeping verzaakt en elke aan spraak op onze achting verbeurt. „Het gezonde en eenig goede begrip is, „dat men aan de Staten-Generaal het „karakter toekenne van te zijn de pleit- „bezorger van de volksrechten, of, wil „men de geconcentreerde natie". De Staten-Generaal moet dus optreden, niet als overheid, maar als het orgaan van het Volk om aan de Overheid te zeggen, wat de natie gevoelt, denkt, en wat haar dunkt het raadzaamst te zijn. We kunnen niet genoeg aandringen op be studeering van onze anti-revolutionaire begin- sellen. Gegrond als ze zijn op Gods Woord, kunnen we alleen van hun toepassing op het staatkundig leven heil en zegen verwachten voor Land en Volk. De herfst komt. ZachtkenS nadert hij. Nog niet in de verkleuring der blaren tot geel en rood en bruin, evènmin in de berooving der loof- en vruchtboomen van hun bladsiersel. Maar de allereerste symptonen van z'n nadering openbaren zich. De kortende dagen, de da lende temperatuur, de vaak grijs-grauwe luch ten, het schraalbezette en zwijgzame vogel- orkest, de verstarring van 't groen in boom en struik, de ontlaste bouw akkers, de kale weiden, de ontsiering der tuinen,altemaal teekei.en, die ons vertellen, dat hij nadert, de herfst, die den zomer afsluit en den winter, straks zal aankondigen. Wat zegt ons deze stage wisseling der jaargetijden? Hoort ge daarin de voetstap van den Eeuwige? De herhaling van Zijn eed in 't Noachietische verbond: Voortaan zullen! zaaiing en oogst, koude en hitte, zomer en winter, en dag en nacht niet ophouden? Veel schoons heeft de Ideere God ons in den naderenden herfst gelaten, en zouden we machtige ons schenkt in ZïjrTTïéeriijkê" schep ping, ook al valt geen lachende lenteweelde of vol-zomersche pracht meer te bewonderen? Zijn de creaturen in den herfst dan niét meer de letters in Zijn heerlijk scheppings- boek, die ons Gods almacht en wijsheid too rn? De landman oogstte voor een deel de vrucht van z'n arbeid, opgetast in schuur en hooi schelf, voedsel voor mensch en beest. In den boomgaard blinken nog rijlcbeladen boomen met keurig ooft. Langs den boschrand glinsteren de rijpe bessen van vlier en meidoorn, van braam en vogelkers en lijsterbes. Ze noodigen het vo- gelenheir: Tast toe! In uw tuin bloeien de forsche dahlia's, de langgesteelde scabiosa's, de teere petunia's, de breedgefaopte asters; in 't vrije veld staan nog de gele herfstleeuwetand, de tengere vlasbek, het struiscbe duizendblad, (vaak wit, soms rozerood) de sterke weegbreestengels. Als de vorstin vin den dag vol majesteit in den vroegen ochtend ontwaakt uit haar bed van purper en goud en met haar zonnestra len naar Goddelijk bestel een nieuwen dag inluidt, dan staat ge verwondert stil o.n van de kleurige straalbreking in de parelende dauwdroppels te genieten Onze onzegbaar mooie heide waait u nog een gloed van rood en paars tegemoet; die wonderschoone hei met haar talrijke gehei menissen van bijen en hommels en vlinders, van graafwespen en mestkevers, van duivels naaigaren en vleeschetende zonnedauw. Daar hebt ge onze bosschen van grijs groene denrei en donkere sparren, \an lichte lorken en trotsche eiken, van glalde beuken en bonte herken, wat een rijkdom is daar niet verscholen! De vruchten in de krui nen en de gevreesde paddestoelen aan hun. voet spreken ons van een oogst, die rijpt. Gc schopt ze niet, noch knuppelt ze met uw stok, die prachtige „bloemen van 't ho.sch", de paddestoelen, waarbij naar 't oude hciden- sche volksgeloof kabouters speelden, elfen rusten en heksen dansten. Gifii;' zijn ze of eetbaar. Ge zoudt' ze niet lustenPrach-ig, dan hebt ge van de giftigheid geen last. (Gedenk aan het diama te Amersfoort!). De vogels, die wegtrokken of die ble ven. -maar waar zou ik het einde vin den, indien ik al die gestolde Godsgedach- ten, geboetseerd door de almacht van den Schepper u zou trachten voor te stellen? Daarover D.V latei wel iets* Aug. j. 1. over de „Nood der Ambtenaren bij het P.T.T.-bedrijf'. Hoewel er in het bewuste artikel méér grieven voorkwamen dan door onderget. wa ren weergegeven, achtte deze het lijstje al méér dan voldoende en sprak hij de hoop uit, dat alle naar voren gebrachte grieven op pure fantasie zouden berusten. Sindsdien heeft echter het Chr. Prot. Post, Telegraaf en Telefoon Personeel haar jaar- ïijksch Congres te Leeuwarden gehouden en nu blijkt uit het verslag dat gegeven werd in de Nieuwe Utr. Courant van 8 en 10 Sept., dat de toestanden bij dit bedrijf, voor het personeel verre van rooskleurig zijn te noe men. Op dit Congres zijn heel wat klachten naar voren gebracht, zoowel wat betreft de ar- bbeidsduur als de loonen. Van Weedestraat 28 Men is o.a. teleurgesteld, omdat zooveel rechtmatige verlangens onvervuld bleven, zoo bv.. wat betreft het hulp-personeel, de adspi- rant-bestellers, de lokale krachten, die nog steeds wachten op een vaste aanstelling, ter wijl de loonen van genoemde groepen zoo zijn, dat ze er geen huisgezin van kunnen onderhouden. Er wordt geconstateerd, dat men met de bezuiniging bij dit bedrijf te ver is gegaan ¥têïsëimang 'Vordt tegengegaan; terwijl -er verder nog op gewezen wordt, dat er groe pen in dit bedrijf werkzaam zijn, die langer dan 8 uur moeten werken. Door verschillende ringen werd aangedron gen om te komen tot meerdere Zondagsrust. Tal van afdeelingen hadden klachten, welke haar oorzaak vonden in de zwakke bezetting en te ver doorgevoerde bezuiniging; in Arn hem b.v. werden verlofgangers midden in de vacantie teruggeroepen, omdat men op het kantoor het werk niet af kon. Dit, wat betreft enkele der grieven, welke op dit congres naar voren kwamen. Wat de loonen bij het P.T.T.-bedrijf be- teft, lezen we inr de Nieuwe Utr. Courant van 14 Sept. naar aanleiding van een actie, welke door het geheele Rijkspersoneel ge voerd wordt, om de_ 5 pCt. korting, ewlke 1 Jan. 1936 was ingegaan, weer te doen vervallen, dat het orgaan van de C.P.P.T.T. dit verlangen daarom ook redelijk acht, omdat het toch onmogelijk vol te houden is, dat menschen van 25 jaar, onder wie gehuwden niet kinderen, voor een volle werkweek te „beloonen" met een zuiver inkomen van: f 16.32 in een le klas standplaats. f 15.36 in een 2e klas standplaats. f 14.40 in een 3e klas standplaats zonder eenige kans op iets beters. Dat is toch een bloeiend StaatsDedrijf onwaardig, te meer, waar deze menschen bij hun indienst treding mochter verwachten, dat zij nu reeds lang besteller zouden zijn. Tot zoover, wat we citeerden uit de N. Utr. Courant van 8, 10 en 14 Sept. Als we nu van bovenstaande loonen ken nis nemen, kunnen wij de verzuchting be grijpen waarmede het artikel in „Wiering's Weekblad" besluit en welke aldus tot uiting komt. Men schijnt van reeds oudere personen met een gevestigde positie, van menschen met zware en ongeregelde diensttijden, zware nacht en Zondagsdiensten te verwachten, dat zij zich eenzelfde levenswijze aanpassen als de steuntrekkende werkloozen. Maar nu diend de vraag oog gesteld: Was de verlaging der porto van het luchtverkeer met Ned. Indië en het binnenlandsch verkeer, zóo urgent, dat niet eerst de positie van het personeel wat loonen en werktijd betreft, verbeterd kon worden? Meerdere malen hebben we gelezen, hoe de bevolking er naar snakt, dat de prijzen van vleesch en vet (wat thans nagenoeg een luxe artikel is, zoowel voor de steuntrekkers, als voor de arbeiders in het algemeen) verlaagd zouden worden, maar dat het zoo snakte naar porto-verlaging is ons ontgaan. En als deze verlaging nu ingevoerd is ten koste van de belangen van het personeel, is het dan niet beter, dat de porto-verlaging ongedaan gemaakt wordt En ten slofte: Is het met de billijke em rechtvaardige verdeeling van ons nationaal inkomen wel in orde? In tusschen hopen w© met de personeels- bonden, dat de Regeering in deze onhoudbare toestanden krachtig zal ingrijpen. N. DEN BROEDER. SOESTER SCHAAKCLUB. Dinsdagavond, 28 Sept. a.s., heeft plaats de 15e jaarvergadering; de agenda bevat de steeds elk jaar weer terugkeerende punten. Hieraan vooraf gaat een buitengewone le denvergadering voor reglementswijziging!; aanvang 8 uur. i De 3 daarop volgende avonden vindt er plaats de nationale wedstrijd van het Hil- versumsch Schaakgenootschap; reeds verschei dene leden van onze club hebben zich laten ten inschrijven; dit is nog mogelijk tot en met Zaterdag, 25 Sept. Op den Zaterdag d.a= v., d.i. 2 Oct-, vindt plaats de jaarvergade ring van den Stichtsch-Gooischen Schaakbond te Hilversum; buiten de afgevaardigden van iedere club zijn ook alle leden welkom. Herinnerd wordt de avond van 6 Oct. voor de massa-kamp te reserveeren. 1 In het nummer van 10 Sept. j.1. waren door oaöerget. verschillende grieven van het per soneel bij het P.T.T.-bedrijf naar voren ge bracht; zulks naar aanleiding van een artikel in één tan „Wiering's Weekbladen*' van 20 f 1k berq d<? mijne- 'orm ft voorbij blijven 2a nog wel eert tijdje slaan De Nederlandsch-Indische leening Had niet het beoogde succes. En dat is voor onze regeering Voorloopig een duidelijke les; Ze had blijkbaar teveel gerekend Op de economische wind, Zoodat ze na deze mislukking Licht niet met een tweede begint. Zoo is voor de kleine beleggers De kans weer ten gunste gekeerd, Want zij waren door deze leening Zeer zeker bet ergst gedupeerd. De storm, die een oogenblik dreigde, Is stilletjes overgegaan; Hun vliegers zijn nu eerst weer veilig En daarmede ook hun bestaan, v JABOTS KNOOPJES CEINTUURS HANDSCHOENEN vraagt. Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 De tweede helft der maand October Brengt Soest een prachtig jubilé. De Eerste Hulp Bij Ongelukken, Loopt dan al weer tien jaren meg. Tien jaren hulp bij ongelukken Tien jaren steeds tot hulp bereid. Wat in die jaren gepresteerd werd, Is werkelijk geen kleinigheid. Ontelbaar zijn de ongevallen, Die steeds gebeuren langs de straat E H B-O. ijlt steeds ter hulpe, E.H-B O. i9 „steeds paraat". Wanneer de telefoonbei rinkelt Weet men al gauw wat dit beduidt. Een mensch ging in 't verkeer ten onder. De Eerste Hulp trekt er op uit! Bij alle soorten ongelukken, Helaas vaak van heel ergen aard. Doet tusschen veel nerveuze kijkers, De Eerste Hulp haar werk bedaard. Een zwaren taak, dat hulpverleenen Aan mede-menschen in den nood. Door 't werk der Eerste Hulp ontsnapte Reeds menigeen een wissen dood! E.H.B-O. gaat jubileeren, „Helpt Uwen niede-menschPakvr'iftXYV Tien jaren lang heeft zij bewezen: „Wij zijn er zoo!" kwam altijd uit. Vandaar dat zij met het revue-spel „Wij zijn er zoo" dit feest besluit. 4 E. v. R-K. HANDELS-AVONDSCHOOL OPGERICHT. Maandagavond is de oprichting der R Ri Handels-avondschool een feit geworden. De school die. een opleiding zal geven voor hel pas-ingestelde middenstands-diploma dat in de toekomst noodzakelijk is om een winkel ot bedrijf te mo ei o, richten vang^ aan Vrijdag i October te uur in de R-K. U.I.-O-school achter het St. Joseph-gebonw. De lessen worden gegeven iederen Dinsdag en Vrijdag te 7 uur en duren iederen les- avor.d 21/ uur. Het cursus-geld bedraagt f 25.Direc eur is de Heer W Weyts Ook niet-katholieken kunnen tot deze school worden toegelaten. Men kan zich als leerling opge e 1 bij de navolgende adresrei: J. Koe'i k, Ta'lnal nnj G. Smits Birgem Grothesi, a J* Sch llcx, -Me lm weg G van de Poll, Wald- Pyrmoit» laan 44 De cursus duurt 3 jaren behalve voor hen die H.B-S. of Mulo-diploma bezitten. Voor de laai sten is slechts een leertijd van 1 jaar noodig. Opgave van leerlingen moet zoo spoedig mogelijk geschieden NIEUWE VORM VAN BALDADIGHEIDi Zaterdag werd in onze gemeente een nieu we vorm van baldadigheid geconstateerd. Er was n.1. een steen gelegd op de rails van de treinverbinding BaarnUtrecht. De machinist van een trein had de schok door den 9teen veroorzaakt zeer goed gevoeld en dies werd de politie gewaar schuwd. Er wordt thans naar de dadcr(s) gespeurd terwijl een zoodanig toezicht op het traject is ingesteld dat een dergelijke uitwas vaU baldadigheid niet meer zal voorkomen.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1