Bestelt nu Uui winierias costuum 01 iapoo. DE TROONREDE. TWEEDE BLAD De Radio-distributiekabel komt er vast. Dan is het Radiolust zonder Radiolast. Soest Maatkleermakerij WIERSEMA Het Uitbreidingsplan. Sportkroniek. Officieele kennisgevingen DER CECOMB. SOESTEK BLADEN VAN, VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937. I De económische opleving* Versterking der positief Chris telijke Grondslagen. Hulp aan groote gezinnen. woord en sprak ongeveer als volgt: De uitnoodiging om hier de schietwedstrij den te openen, heb ik gaarne aangenomen, omdat dit een goede gelegenheid was om mijn gevoelens ten opzichte van de B.V.L. te toonen. Waarschijnlijk behoef ik, aldus niet te vertellen van het ontzageiijke nut der B.V L- voor land en volk, daar de man nen, die hier zijn, mannen zijn, naar ik hoop, die'geschouderd staan rondom den troon van Oranje. Hoewel vredelievend van aard zullen zij pal staan voor Oranje en klaar staan om zoo noodig toe te slaan. Twee jaar geleden was spr. op een B.V-L.' De fïnancieele commissie adviseerde voor taan een beg.ooiing te maken, waarover enige discussie ontstond. Tenslotte zou een ander in overweging worden genomen. De periodiek aftredende bestuursleden. Mevr. Warnaars en de heer Michiel, werden beiden herkozen. Na het voo lezen van een verslag van de algemeene vergadering was de rondvraag aan de orde, waarin werd medegedeeld, diat in het a.s. seizoen waarschijnlijk Lode van Gent en Prof. v- d. Sleen in Soest weer zouden optreden en tevens een film-avond in „Carl- ton'1 op het programma staat. Een jaar zijn we weer voortgegaan op den weg van het parlementarisme. Op het oogenblik gaan daarbij Golijn en zijn mannen voorop. Wat we te wachten hebben van de huidig aanvoerders? De Troonrede heeft het ons imo of meer geopenbaard, duidelijker dan we het de laatste jaren gewoon waren. In bijzon derheden zullen we het bij de komende Al gemeene Beschouwingen over de Staatsbe groting vernemen. Het kabinet—Colijn, vragende- en rekenen de op cl en steun en de medewerking, waar mogelijk, van allen, wil zijn een christelijk talilt. a.nut- mt* *7.1111 hefinsel- kabiret. Dat blijkt duidelijk uit zijil beginsel verklaring. Zonder verscherping der tegen- stellingen tusschen de verschillende bevol kingsgroepen wenscht het de versteviging te bevorderen van de positief christelijke grond slagen van onze Nederlandsche maatschappij- Dat de regeering deze verklaring niet slechts „zóo maar'- heeft afgelegd pour besoin de la caase bewijst de nadere pre- ciseering in de Troonrede van de principieele maatregelen welke het kabinet zich heeft voorgenomen Als we dit deel van het regeeringsprogram goeil bezien, meenen we daarin eenige spe- cifiek-katholieke strevingen te herkennen naast bijzondere verlangens van de protestantsch- christelijke partijen. Tot de laatste rekenen we: het tegengaan van de ontheiliging van den wekelijkse hen rustdag en tot de eerste de beperking van den arbeid buitenshuis van de gehuwde vrouw, de bijzondere zorg voor de belangen van het groote gezin en de be scherming der publieke eerbaarheid. Het komt ons niet te gewaagd voor om aan te nemen, dat katholieken en prot.-chris- telijken over en weer elkaar zijn tegemoet gekomen om in onderlinge samenwerking en kele van elkanders speciale desiderata te ver wezenlijken. landdag in Twente, toen hij daar met Gene raal Duymaar van Twist over Soest gespro- ken heeft. Spr. heeft toen moeten belooveji, dat hij all-a krvchten in zou spannen om deze afdeling tot groei en bloei te brengen. Spr. zal dit gaarne doen, geschraagd door de goede verstandhouding van de leden. Spr. hoopte, dat de wedstrijden vlot en sportief zouden verloopen en dat daardoor de goede roep, die van Soest uitgaat, onderstreept zal worden, terwijl de activiteit naar binnen zal worden geprikkeld. j- De voorzitter zegde den Burgemeester dank voor zijn openingswoord en verzocht hem het eerste schot te lossen. Natuurlijk voldeed de Burgemeester aan dit verzoek. Het doet er niet toe, dat het een poedel was. i Hierna knalden weldra de schoten op verschillende banen, terwijl ditmaal de regen gelukkig achterwegen bleef, i Wegens plaatsgebrek volgt de lijst der prijswinnaars in ons volgend nummer. Waar de heer Colijn aljijd zeer terughou dend heeft gestaan tegenover de „teekenen van opleving", is 't verheugend, dat ook hij thans blijkbaar heeft kunnen onderschrijven, wat in de Troonrede omtrent den algemee- nen e-.oro nischen toestand wordt gezegd- De ontwikkeling van dezen toestand Heet „gun stig" en wordt een weersniesrelinfr Ereheeten overgaan, daar het welvaartspeil er is ge stegen. Do stijgende middelen Stellen de re- gcering bovendien in staat om ook weer wat meer tc gaan doen voor de geestelijke en stoffelijk, belangen der bevolking aldaar. Suriname is hetzelfde zorgenkind geble ven, da het ook in „normalen" tijd was, Cuaracao heeft geen zorgen gekend de laat ste jaren, het wist zelfs van de crisis geen kwaad. En ook hier te lande gaat het goed en bete] tnde. Gevolg daarvan zal zijn, dat weer een ac tieve, constructieve sociale en economische politiek zal kunnen worden gevoerd; bedrijfs regelingen, werkloosheidsverzekering, reorga nisatie der steunverleening, tegengaan arbeid van gehuwde vrouwen, regelingen betreffen de den arbeidsduur, cultureel werk voor jeug dige arfceidsloozen, hulp aan de groote ge zinnen enz. Belangrijk was ook de aankondiging van de opheffing der landbouwcrisismaatregelen, Iegelijk echter met nieuwe(?) regelingen voor prijssteun. De coördinatie van het goederenverkeer b. schrik der vrachtautohouders! schijnt mede een ernstig voornemen der regeering te zijn gebleven. Aan één ding vooral schijnen de ruimer toegevloeide middelen vooral wél en aan een andere zaak voorloopig in geen geval besteed te zullen worden; resp. aan dè ver werking der weermacht en de verbetering van hot onderwijs. Dat is natuurlijk jammer; iedereen bald deze volgorde liever andersom gezien. We zijn echter aan de omstandigheden van on zen tijd gebonden. Terecht werd er in de Troonrede aan herinnerd, dat de internatio nale spanning hevig is. De toestanden en ver houdingen in het buitenland leeren ons>, dat iwlj ten onzent heeï wat bezitten aan mate rieel én voorar geestelijk goecf, cfat het ver dedigen waard is. i NIJVERHEIDS-AVONDSCHOOL. Blijkens een advertentie in dit blad wordt wederom de gelegenheid opengesteld leer lingen te doen inschrijven voor het volgen van Nijverheidsonderwijs hier ter plaatse. Ouders en voogden worden met klem aan geraden de kinderen, die straks in de bouw vakken hun brood moeten verdienen, de school te doen bezoeken. I I De werkloosheid begint af te nemen, niet vergeten mag echter worden, dat zij het I eerst werk zullen vinden, die behoorlijk on derlegd zijn en zeker zal in de toekomst steeds meer ontwikkeling worden gevraagd. Wij vragen ons bij het bezoeken van de tentoonstellingen van die school dikwijls af, weten de ouders eigenlijk wel hoe bevoor recht hun kinderen zijn, dat zij deze gele genheid hebben, dit onderwijs te volgen? Hoe dikwijls wordt de klacht geuit door ouderen, dat hebben we nooit kuniren leeren. Laten we er voor zorgen, dat de kinderen later niet zullen zeggen, dat hebben onze ouders nooit begrepen en daarom is het ons CRISIS COMITÉ B De vorige week vergaderde bovengenoemd Comité (verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel aan steuntrekkende en in de werkverschaffing geplaatste arbeiders) voor de eerste maal onder voorzitterschap van Bur gemeester Visser. Besloten werd o.a* in het vervolg minder vergaderingen te houden, terwijl door de grootere tusschenpoozen der vergaderingen de ondersteunigen hooger zullen zijn. Voor eventueele spoedgevallen kunnen de betrokkenen zich wenden tot de afd. sociale zaken der gemeentesecretarie. 11 j J WANDELTOCHT. Naar wij vernemen, zal de „Soester Turn- club" op Zaterdag 9 Oct. a-s. haar jaarlijk- scne wanoeltocnt nouden. Deze heeft plaats onder de officieele reg lementen en bepalingen van het K.N-G.V. De te loopen afstanden zijn 25 K.M* voor personen boven de 16-jarige leeftijd en 15 K.M- voor personen beneden genoemden leettijd. Vertrek om 2.30 uur van Hotel „Du Pas sage", Birktstraat alhier- Keulen. Londo.i Reg.—Drottwïch Brussel Fr- Radio-Centrale Soestdyk. Diversen. Droitwich» London Rcg. Droltwich. DINSDAG 28 SEPT. 11.05 London Reg. Keulen. Brussel Ned. London Reg< Keulen. Radio-Centrale Soestdyk. Droitwich. Keulen. Rome. Droitwich. WOENSDAG 29 SEPT- 11 -05 DroitwichLondon Reg. Keulen. Brussel Ned. London Reg. London Reg.—Droitwich. Keulen. London Reg. Radio-Centrale Soestdijk. Droitwich. Budapest. Berlijn. DONDERDAG 30 SEPT- 11.05 London Reg. Keulen. Brussel Ned. Keulen. London RegDroltwlcn. Keulen. Radio-Centrale Soestdijk. Diversen. DroitwichLondon Keg- 10-20 Brussel NedFr. 10.50 Berlijn. 4.20 450 635 7.00 8,00 840 10.00 12.20 I-20 2.20 4.20 7.00 8.00 8.30 9.20 II-20 12.20 1.20 220 3.20 4-50 6.20 7.00 8.00 1000 11-05 12.20 1.20 220 3.20 620 7.00 8.00 8.35 RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK", SCHIETWEDSTRIJDEN DER B.V.L. Onder groote belangstelling is Woensdag)- middag een aanvang gemaakt met de jaa,r- lijksche schietwedstrijden der afd. Soest van Hen Bijzonder Vrijwillige Landstorm. 1 Zooals ieder jaar waren de schietbanen in den tuin van Pension „Oranjehof' vroolijk opgetuigd met nationale vlaggen, terwijl het vaandel van de B.V.L. de wand sierde. Onder de aanwezigen merkten wij op de Burgemeester, de Inspecteur van Politie, het raadslid Hornsveld, de heer Groart Comm. pan de Brandweer en vele anderen. De waarnemend voorzitter der afd. de beer J. v. d. Kluyt heette allen welkom, in bet bijzonder de Burgemeester en andere autoriteiten. 'lil po Burgemeester verkreeg hierna het ZIEKENFONDSEN. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat zij, die lid zijn van de Maatschappij Ziekenfonds Amersfoort e. o- en in aanmerking wenschen te komen voor een reductie op hun fondspre mie, zich hiervoor kunnen aanmelden aan het Bureau voor Sociale Zaken ten gemeen tehuize, onder overlegging van hun lidmaat schapskaart. ontgaan. Het Bestuur verwacht, dat er van de school, evenals vorige jaren, wederom goed GEM. KEURINGSDIENST. Overzicht over de maand Augustus 1937. Geslacht op de N.V- Centrale-Slachtplaats: 57 runderen, 7 paarden, 27 yette kalveren, 78 varkens, 7 schapen en 1 nuchter kalf. Huisslachtingen; 2 runderen en 3 varkens. Ingevoerd werd: 11082 kilogram vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bij: 3 runderen en 7 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop in 't Klein onder Toezicht'': 2 runderen. Goedgekeurd onder voorwaarde van „In- Vriezen'': 1 rund. Uit nood gedood: 2 runderen. Gestorven: 1 nuchter kalf. Afgekeurde geheele dieren: 1 nuchter kalf. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 5 paar longen, 1 hart, 15 levers, 1 milt, 1 paar nieren, 2 magen, 2 stel darmen, 1 uier en 3 lymphklieren. Van varkens: 3 paar longen, 1 maag, 1 stel darmen, 7 lymphklieren en 3 kilogram ongesmolten vet. Van kalveren: 1 paar longen. Van paarden: 1 lever. Van schapen: 1 paar longen en 1 lever. MOND- EN KLAUWZEER IN li'; ONZE GEMEENTE. Ook in onze gemeente wordt de veestapel bedreigd door de Mond- en klauw ze erziekte. Op last van het veeartsenijkundig toezicht wordt de melk van de aangetaste koeien, voordat zij in consumptie wordt gebracht, gepasturiseerd. Een waarschuwing om bovendien de melk te koken, lijkt ons op zijn plaats. BETROUWBAARHEIDSRIT VOOR MOTOREN. De Amsterdamsche motor-vereeniging „De Amstelstad" organiseert Zondag a.s- een be trouw baarheid srit van 200 K.M» over slechte wegen. De groote rust zal plaats vinden in Hotel „Bosch en Duin" aan de Bosstraat alhier, tusschen 1 en 3 uur. JAARVERGADERING MY. TOT NUT, VAN 'T ALGEMEEN- Woensdagavond hield het departement „Soest'* van de Mij. tot Nut van 't Algemeen haar jaarvergadering in „Religie en Kunst''. De belangstelling voor dezie vergadering was zeer gering. Slechts 3 leden gaven blijk van hun belangstelling. De presidente, Mej. Spronk, heette de aan wezigen welkom, waarna het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Het financieel overzich van den penning meester was zeer in mineur gestemd. Een nadeelig saldo van f 13*94 en een teruggeloopen ledenaantal tot 76, bleek uit dit verslag. ORANJE GARDE. Défilé voor den Minister-President. Gelijk reeds in de dagbladen vermeld, heeft zien op prinsjesdag niet onbetuigd gelaten. Plm. 33 Vendels, waaronder ook Vendel Soest, (ïeftöen in ruimematen van hun aanhanke lijkheid en trouw aan ons Vorstenhuis blijk gegeven. Overweldigend was de aanblik der 1000 gardisten, zooals zij opgesteld stonden op bet Lange Voorhout. 's Middags was er een vergadering in den Dierentuin waar o-m- sprak Z. Ex. Minister Slotemaker de Bruine, die in een gloedvolle rtde aanspoorde om op den ingeslagen weg voort te gaan. Hierna volgde een défilé voor den Mi ister-. President. In zijn dankwoord spoorde deze aan tot trouw aan Vorstenhuis en Vaderland. Tevens zeide hij toe, dat mocht er een beroep op zijn medewerking gedaan worden, hij zich, gezien het doel, zich hieraan niet zou ontrek ken. Tot slot volgde een taptoe op het Malie veld. De Oranje-Garde kan met voldoening te rugzien op dezen dag. U is dan tijdig gereed. Alle nieuwe stoffen, garneering en mode-artikelen zijn nu voorradig. Soesterbergschestaat 9a - Tel. 2408 Depot Stoomen en Verven. RADIO-CENTRALE SOESTDIJK. PROGRAMMA BUITENLANDSCHE STATIONS. ZONDAG 26 SEPT. 8-30 Brussel N ed. 10.50 Keulen. 11-20 Brussel Fr* 12.20 Keulen. 1*20 Brussel Ned. Fr. 2*40 Droitwich; 3.35 Parijs Radio. 4.20 Keulen. 6.20 Parijs Radio. 7.20 London Reg, 8.20 Brussel Fr. 9.25 Droitwich. 10-50 Keulen. k MAANDAG 27 SEPT. 11*05 Droitwich. il 1 *50 London Reg* |12-50 Brussel Ned* 1*30 London Reg. I VRIJDAG 1 OCT. 11.05 London Reg. 12.50 Dro".'. .vich. 120 Brussel Ned. 4.20 Keulen. 5-20 Droitwich. 6.20 London Reg. 7.00 Radio.Centrale Soestdijk. 8.00 Keulen. 9.20 Droitwich- 10.00 Diversen. t0*50 Keulen. 7 4T17Dr>Ar O ATT 11*05 London Reg.Droitwich. 12-05 Keulen. 1*20 Brussel Ned. 2-35 Keulen. 3*35 Diversen. 4-20 Keulen. 6-20 London Reg. 7.00 Radio.Centrale Soestdyk 8-00 DroitwichLondon Reg. 9*20 Rome Wijzigingen voorbehouden. AANRIJDINGEN. Woensdagmiddag te 2 uur reed een wiel rijder op de Steenhofstraat in de richting Amersfoort. Deze wielrijder werd ingehaald door een anderen wielrijder, die bij het pas- seeren de eerste wielrijder aanreed. Laatstge noemde smakte tegen een boom en bekwam een knie-wonde en eenige schaafwonden* Procesverbaal werd opgemaakt, terwijl de onfortuinlijke fietser per auto naar huis werd vervoerd. Oj» ditzelfde uur reden op de Soesterberg- schestraat twee race-fietsers, toen zij een tan dem passeerden, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Een meisje, dat achter de tandem reed, zwenkte echter plotseling den weg over, waardoor een botsing met een van de wielrenners onvermijdelijk was. Beide fietsen werden flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade werd onderling geregeld. Het indertijd zooveel geruchtmakende, zoo fel becritfseerde, telkens gewijzigde zooveel geld gekost hebbende en thon. b.j de Kroou Sr behandeling zijnde, maar in Soest b.j 4. meeste al weer vergeten „uubretdingsplan'1 Dinsdagavond in een spoedvergade- ring weer ter tafel, nu slechts voor een par- tieelc uitbreiding. Wij willen even de aandacht vestigen op dit geval, omdat ons bleek, dat meerderen geen juiste kijk hebben o3 het onderhavige en ta de toekomst mogelijk meer voorkomend, gevallen. Wat toch was de zaak? Aan de Molen, str-at was grond verbocht, waarvoor ver- wacht kon worden, dat bouwaanvragen zou- den worden ingediend. Nu was tn het oor. spronkelijk uitbreidingsplan door den raad ook de Molenstraat opgenomen, doch doot G. S. werd dat gedeelte er uit genomen, om alzoo het natuurschoon van de Eng, zoovee! mogelijk te sparen, daarbij niet indenkende, dat de Molenstr. een verharden weg was, waaraan dus gebouwd mocht worden. Dit had tot resultaat dat men hier zou mo gen bouwen volgens de oude verordening, nl. 5 Meter vanuit de grens van den weg, terwijl bij het Uitbreidingsplan 10 M. was voorgeschreven, zooals ook reeds bij den nieuwbouw aan de Molenstraat was toegepast. Afgedacht van de vraag, of het niet beter ware geweest, dat het Gemeentebestuur da delijk ingegrepen had, was het nu, nu het gevaar dreigde, dat de toestand aan de Mo lenstraat bedorven zou worden, de taak van het Gemeentebestuur om te komen met het voorstel van een partieel uitbreidingsplan voor dat gedeelte, zelfs al zou de schijn gewekt worden, dat het ging tegen personen. Onle. genzeggelijk zijn de koopers van die bouw- terreintjes gedupeerd en heeft het den schijn alsof onrecht zou worden gepleegd, want nu kan op die terreintjes niet worden gebouwd weg'ens te weinig diepte, wat bij de oude bouwverordening wel mogelijk was. Nu zal er achter-terrein moeten bijgekocht worden, wat dus zeggen wil, schade voor de koopers der terreintjes. Om nu in dit geval niets persoonlijk te zien, moet men zich de zaak zuiver voorstellen. De raad stelde een Uitbreidingsplan vast, met de wetenschap dat verschillen ie personen! meer of minder gedupeerd zouden worden, wat op zichzelf niet billijk zon zijn. Om eren-, tueele onbillijkheden weg te nemen riep zij in 't leven een schaderegelingscommissie, Hetzelfde was bij het oorspronkelijke uit breidingsplan geschiedde, is ook van toepas-, sing op de partieele uitbreidingsplannen en in dit licht ging de raad met op één na al-, gemeeene stemmen met het voorstel van li. en W. accoord. CLUBNIEUWS V. V. SOEST. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden* Soest I Culemborg I o2. Soest IT Zeist II 24. Het 2e elftal, dat thuis speelde, kon het tegen Zeist niet bolwerken; vooral voor de rust gaf Zeist de toon aan. Daarna ging het iets beter en werd de 4—0 achterstand in- geloopen tot 42. Het ie elftal trof het al bijzonder slecht. Er is meer gespeeld in een modderbad, dan op een voetbalterrein en aangezien de gast- heexen, op deze glibberige massa beter thuis waren, bleven de punten in Culemborg* 26 Sept. a.s. 2 uur, op het Soest-terrein; Soest I J.S.V. I. A.s. Zondag komt de Jutfaasche club op bezoek, welke in het afgeloopen seizoen ge promoveerd Is naar de K.N-V.B. Dit zijn in de rege' elftallen waar terdege rekening me de gehouden moet worden. Dus ie elftal-spe lers aangepakt en houdt de punten in Soest. H.V.C. II Soest II» Het 2e elftal wacht een moeilijke taak. H.V.C- in eigen huis is niet mis- Willen er resultaten behaald worden, dan vooral niet futloos spelen. Wanneer men wat wil berei ken, dan moet er 2x45 min. hard gewerkt worden niel door enkelen maar door alle spelers- Vertr. om 1.15 p fiets vanaf Tenssen. BEKENDMAKING. Het Hoofd van het gemeentebestuur vaii Soest brengt op grond van artikel 36 lid 4, der Woningwet hierbij ter openbare kennis,, dat bij besluit van den gemeenteraad van he« den is bepaald, dat de vaststelling van een( plan van uitbreiding wordt voorbereid vooé het gedeelte der Molenstraat O.Z. gelegen( tusschen den Soesterengweg en Molenweg eenerzijds en de wegen nos. 55 en 60, ge^ projecteerd in het bij raadsbesluit d-d. 20 No* vember 1935, ie afd. no. 2990 vastgesteld^ uitbreidingsplan, zooals dit door Gedeputeeri de Staten van Utrecht bij besluit van 23 No* vember 1936, 2e afd. no. 3014/1.820 is goed* gekeurd, anderzijds, alsmede voor de aai< weerszijden van dti weggedeelte der Molen* straat O.Z. gelegen gronden, zooals een eq ander op de bij het raadsbesluit van hedea feehcorende teekening in blauw is aangege^ ven. Soest, 21 September 1937. Het Hoofd van het gemeentebestuur^ W. A. J. VISSER1 DIENSTPLICHT. Ontslag buitengewone Dienstplichtigen. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat op 1 Octobeï Van dit jaar wegens geëindigden dienstplicht uit den dienst worden ontslagen de buiten gewone dienstplichtigen, die dit jaar 40 jaar oud werden of worden. Aan ieder buitengewoon dienstplichtige, dia uit den dienst is ontslagen, wordt, tenzij hij als vrijwilliger in dienst is bij de landmacht, de zeemacht of de overzeesche weermacht, een bewijs van ontslag uitgereikt of toege zonden alleen ingeval hij, blijkens een ter gemeentesecretarie van zijn woonplaats mon deling of schriftelijk gedaan verzoek, op zoo danig bewijs prijs stelt. Soest, 24 September 1937. SCHOUW.. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter openbare kennis van belangheb benden, dat op Maandag, 11 October a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, wa terleidingen, bruggen, heulen, heggen, enz. Belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artikelen van het Reglemnet op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht. j Overtreding der daarin voorkomende be palingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. t Soest, 22 September 1937. Burgem. en Weth. voornoemd} De Burgemeester, iW. A. J. VISSER. De Secretaris, J. batenburg.

Soester Courant | 1937 | | pagina 6