QxHiqiaA - to&iieitzn EwtflentancUed ö.u-etyLcPit fëuiïentancUcti Oju-eAwLdht ikeui*» technische beschouwingen. In verband met de betreurenswaardige ongelukken, welke onze nationale lucht vaar* maatschappij met de Douglas- tuachines gehad heeft, lijkt het ons juist, «enige technische beschouwingen aan dit Vliegtuigtype om een kwestie gaat, die niet ioa werden ona reeds eenigen tijd geleden uoor wu volstrekt objectief en betrouw- baa» deskundige ter beschikking gesteld. Xondei nu voor de absolute Juistheid daar in vd je .uaan, houden wij deze publicatie iixifi >oor onzen plicht, wijl het bij de be- iptekmg van het voor en tegen van dit Vuegtype om oen kwestie gaat, die niet weent» ons nationale aanzien betreft, maar "oor de rragische ongelukken van de laat- i«t* .aren '»o« diep in cie beiangen van ons \tj'K mgrypt. Ook begeven wij ons daar mede niet op het «ebiea («ener onzakelijke, r*enzVdig« nrltiek, want de «erie ongeluk ken dei rantste ;«aren .kan noch aan toe valligheden uoch tan persoonlijke tekort komingen toegeschreven worden: zij vindt .iaar onze meening haar laatste oorzaak net gebruikte machlnetype. Lichte bouwwijze. An eerste plaats aebben de Douglas- rannkaren, toowei de D(J l alsook de DC 3, «en zeer .oen te bouwwijze. Dit vindt zijn oorzaak m de Amerikaansche consvuctle- voorschriïten. .L)e eischen,. welke de Ame rikaansche autoriteiten Ier. aanzien van de veillgheidsfactoren stellen, zijn voor zichtig uitgedrukt. ietwat „liberaler" dan de Europeesche. Daardoor hebben de Amerikaansche fabrieken natuurlijk de mogelijkheid lichter te bouwen en daar mede bereiken zij uit den aard van de zaak grooter snelheden, zij het ook ten koste eener verzwakking van de veilig- heids-coëfficient. Reparatie- en controlemogelijkheden. Eveneens zijn de reparatie- en controle mogelijkheden bij de Douglas beperkt. Men moet, om in een vleugel te komen met het doel een goede controle uit te oefenen, het geheele draagvlak afschroe ven. Dat is natuurlijk voor een luchtvaart maatschappij, die economisch met haar materiaal moet omgaan, een kostbare aan gelegenheid, wijl het afnemen der draag vlakken eenige uren tijds kost. Bij de Europeesche fabrikaten zijn tot dit doel aan de onderzijde van den vleugel groote afschroefbare kleppen aangebracht, die op ieder gewenscht oogenblik een gemak kelijke controle van de geheele constructie, stuurinrichting, brandstofreservoirs, enz. mogelijk maken. Het stijgvermogen. Ten aanzien van het stijgvermogen, d.w.z. onmiddellijk na den start, is het volgende te zeggen: Met een motor be draagt het stijgvermogen der Douglas na den start 0.83 M. per seconde. Een presta tie, die veel te gering is. Voor een lucht verkeer, waarbij het in de eerste plaats op Nederland eert Vondel. De 350-jarige herdenking van den ge boortedag van Nederlands grootsten treur speldichter Joost van den Vondel is Zater dag in de stad zijner inwoning „Zij, die als Keizerin de kroon draagt van Europa" veiligheid aankomt, moeten motoren met een stijgvermogen van minstens 2 M. per seconde geëischt worden. Is dit niet het geval en weigert een van de motoren, dan is een toestel zoo goed als niet meer te houden. Ook het motortype Cyclone G 100 heeft slechts een stijgvermogen van 1.25 M. per seconde. Hierin is naar alle waar schijnlijkheid de oorzaak gelegen van den tragischen start met de DC 2 „Lijster" te Croydon. De benzinetanks. De benzinetanks liggen bij de Douglas- toestellen onder het midden van den romp, wat beteekent, dat de tanks bij een nood landing snel scheuren en de benzine dan onmiddellijk met de heete uitlaatgassen in aanraking komt en in brand vliegt. Bij een deel van de toestellen liggen de tanks (noodtanks) zelfs in de cabine, in tegen stelling met de Europeesche typen, waar bij de tanks zich meestal .in de draagvlak ken bevinden. Ook bezitten de Europee sche machines een bijzondere inrichting, welke het den piloot mogelijk maakt, alle benzine in geval van nood binnen weinige seconden te laten wegvloeien. Een verder bezwaar. Bovendien kan het Douglastoestel bij weigering van een motor niet hoog genoeg stijgen. Voor een veilig luchtverkeer is een eerste vereischte, dat een hoogte van 2500 a 3000 M. kan worden bereikt. Bij het motor type Cyclone G 2 ligt deze grens echter reeds op 1300 M. en bij de Cyclone G 100 ongeveer op 1800 M. en bereikt dus in geen geval de voorgeschreven hoogte. Daar door laten zich ook de verschillende onge lukken in het bijzonder in de Vereenigde Staten, waar bij de weigering van een motor in blindvlucht de noodzakelijke hoogte niet kon worden bereikt en de machine tenslotte in den nevel tegen de rotsen vloog, verklaren. Bijzondere aanwijzingen. In verband met deze zeer wel bekende gebreken van de Douglas-toestellen hebben zoowel de Zwitsersche luchtvaartmaat schappij „Swissair" alsook de Zuid-Ameri- kaansche onderneming „Panagra" hun piloten de strikte aanwijzing gegeven, bij slecht weer niet te starten, resp. de Alpen van Zuid-West-Europa en den Andes van Zuid-Amerika niet te bevliegen. De Zuid- Amerikaansche deskundigen wezen bij het geven van deze aanwijzing in het bijzonder op de gebrekkige biindvlucht-eigenschap- pen van de Douglas. In tegenstelling hier mede is het interessant, dat de vliegtuigen van het Zuid-Amerikaansche Condor-Syn dicaat ook bij slecht weer regelmatig hun dienst op de Andes-route, de moeilijkste ter wereld, onderhouden en wel geduren de eenige maanden tweemaal per week met dezelfde machine. Aan deze bijzonderheden zouden wij nog verschilende andere kunnen toevoe gen. Voor het oogenblik echter meenen wij hiermede te kunnen volstaan. met een Vondeltentoonstelling ingezet. Thans houdt heel ons land, voorgegaan door radio en pers zich een week lang meer bezig met den zanger van onver gankelijke reien, den feilen hekelaar van hetgeen er laakbaar was in zijn tijd, dan anders in een heel jaar, misschien zelfs is het niet te veel gezegd: dan in een heel menschenleven. Want zij die Vondel nog lezen, zijn niet talrijk meer.,. Populair is Vondel nooit geweest en zal hij met zijn gedragen verzeil in onze gehaasten tijd ook nooit kunnen worden. Toch is het ver rassend te zien, hoe menigeen, die thans Vondels verzen hoort voordragen, tot zijn eigen verwondering getroffen is door de schoonheid ervan. Zoo moge dan deze her- denkingSweek het Nederlandsche volk nader brengen tot zijn grootsten dichter en vele schoone zangen, die reeds geheel ver geten dreigden te raken, weer doen her leven. Bedrijvigheid van Prins Bernhard. Prins Bernhard, zoo schreven wij eeni gen tijd geleden, naar aanleiding van eenige bezoeken van den Prins aan be kende Nederlandsche industrieën, zet zijn verkenningstocht door het Nederlandsche bedrijfsleven voort. Wij hadden eraan toe kunnen voegen door het Nederlandsche vereenigingsleven, want ook dit onder vindt herhaaldelijk de blijken van 's Prin sen belangstelling. Was het de vorige week de Nederlandsche padvinderij, die zich in zijn belangstelling mocht verheugen en daarvan het daadwerkelijke bewijs mocht ontvangen in de bereidverklaring van den Prins om met ingang van 22 November 1937 op te treden als Koninklijk Commis saris bij de „Nederlandsche Padvinders", deze week vieJ de Nederlandsche Heide maatschappij de eer te beurt, Z.K.H. het beschermheerschap dezer instelling te zien aanvaarden. Deze maatschappij verkeert daarmede wel in een bevoorrechte positie, want zij geniet thans de bescherming van alle leden van de Koninklijke Familie. Ook in ons staatkundig leven leeft Prins Bernhard ten volle mee. Zoo woonde hij Dinsdagmiddag de zitting van den Raad van State bij, warin het nieuwe lid van dit college, prof. mr. Aalberse, door den vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, werd geïnstalleerd. De aanbieding van het geschenk van de Kon. Landmacht. Omgekeerd echter ondervindt ook het Prinselijk Paar nog steeds blijken van medeleven der bevolking en wel telken male in den vorm van nagekomen ge schenken met zijn, nu al spoedig weer een jaar geleden gesloten huwelijk. Zoo is dezer dagen de geschenkenschat van de vorstelijke inwoners van Soestdijk weer verrijkt met een buitengewoon fraaie en tevens voor het nageslacht merkwaardige aanwinst'," het kunstig uitgevoerde kamer scherm van de Koninklijke Landmacht, dat in verschillende paneelen volgens ont werp van kapitein Van den Heuvel de blijde incomste van Prinses Juliana en Prins Bernhard in Den Haag en de ver schillende deelen van het leger in beeld brengt. Het geschenk werd door een depu tatie van militairen onder leiding van luitenant-generaal Reynders aangeboden, waarna luitenant-generaal Roëll nog een uiteenzetting gaf van de totstandkoming en de symboliek van het geschenk. Met bijzondere ingenomenheid aanvaardde Prins Bernhard het geschenk, daarbij den gevers den dank overbrengend van Prinses Juliana, die verhinderd was bij de aan bieding tegenwoordig te zijn. Merkwardig voor het nageslacht noemden wij dit ge schenk, omdat het geschonken werd juist in een tijd, dat het leger weer een zoo veel grooter plaats in het leven van ons volle gaat innemen. Zoo zal het later tevens te beschouwen zijn als een herinne ring aan het eindelijk zwichten voor den algemeenen drang naar versterking der defensie, waarvan ons land zich gedurende jaren na den oorlog zoo zeer aflceerig had getoond. Op Sint-Nicolaas de winkels dicht. Het Sint-Nicolaasfeest valt dit jaar op een voor den winkelstand wel zeer onge- lukkigen dag, namelijk op Zondag, leder weet, hoe het nu eenmaal in den aard van de menschen ligt, om tot het laatste oogen blik te wachten en hoe er dientengevolge juist op den laatsten dag, den feestdag zelf, nog gekocht wordt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de minister van Economische Zaken van verschillende zijden verzoeken heeft ontvangen, om voor den vijfden December ontheffing van ver schillende verbodsbepalingen der winkel- sluitingswet te verleenen, opdat de win kelstand geen schade lijdt door het zoo ongunstig samentreffen van Sint-Nicolaas- dag en Zondag. De minister is evenwel van oordeel, dat het geen groote bezwaren kan opleveren, het Sini-Nicolaasfeest in plaats van op 'Zondagavond op Zaterdag avond of Maandagavond té vieren en hij vindt daarom geen aanleiding ontheffing van bepaalde verbodsbepalingen van de winkelsluitingswet te verleenen. Intus schen geldt deze ministerieele beschikking, die voor vele neringdoenden een groote teleurstelling zal zijn, met voor het ge heele land, althans niet voor de hoofdstad. In Amsterdam toch mogen de winkels op grond van de plaatselijke winkelsluitings verordening op den vijfden December ge opend blijven. Handelsbesprekingen met Italië. Ten aanzien van onze handelsbetrekkin gen met het buitenland blijft de regeering diligent. Thans is Italië aan de beurt. Naar dit land is een delegatie vertrokken, bestaande uit dr. F. L. Rutgors Wzn., van het departement van Koloniën, ir. R. P. Bonthuis, inspecteur van den Landbouw en de heeren d'Ailly van de Vereeniging voor den Effectenhandel, Colthoff namens het Centraal Instituut voor de bevordering van het normale handelsverkeer, en an deren. De delegatie, welke onder leiding staat van mr. A. van Kleffens, zal te Rome handelsbesprekingen voeren. Internationaal gerechtshof voor straf zaken te 's-Gravenhage. Een belangrijke onderscheiding is Den Haag als internationale conferentiestad opnieuw te beurt gevallen. De Volken bondsconferentie ter bestrijding van het terrorisme, welke van 1 tot 16 November De oorlog in het Verre Oosten. De dappere tegenstand van de Chinee- zen, die de geheele wereld verrast heeft, is niet in staat geweest de Japansche troe pen te bedwingen en zooals wei te voorzien was, begint hun militair verzet langzamer hand ineen te storten. In het Noorden kan eigenlijk nog slechts van een guerilla-oor- lóg worden gesproken, die overigens aan de Japanners last genoeg veroorzaakt, ter wijl thans ook het front bij Sjanghai door broken is. De weg naar Nanking schijnt thans voor de Japanners open te liggen, want het ziet er niet naar uit, dat Tsjiang Kai-sjek van plan is de „Zuidelijke Hoofd stad" te verdedigen. Het civiele bestuur is reeds van Nanking naar Tsjetsjoean ver plaatst. Ondanks de militaire tegenslagen schij nen de Chineezen zich toch niet aan de Japanners te willen onderwerpen. Hetmil- lioenenvolk is in dit opzicht zeer eensge zind en ook Tsjiang Kai-sjek weet, dat een eendrachtig China, dat eenigszins op den steun van de Westersche democratieën en Amerika zou mogen rekenen, den strijd nog zeer lang vol kan houden en Japan nog tot het brengen van enorme offers kan dwingen. En nu de gang van zaken te Brus sel, waar de vertegenwoordigers van de negen mogendheden a.s. Maandag weer bijeenkomen, een voor China gunstiger verloof schijnt te zullen nemen, behoeft men in het Hemelsche Rijk nog niet alle optimisme te laten varen. Eigenaardig blijft onder deze omstandig heden de houding van Japan. Indien het op het oogenblik eenige inschikkelijkheid betoonde, zou het ongetwijfeld zeer veel van China kunnen verkrijgen en kon het aan den kostbaren oorlog, waartoe Tokio economisch en financieel ternauwernood in staat is, een einde te maken. Desondanks blijft het land op het oogenblik hardnekkig eischen, dat de eerste stap tot verzoening van den onderworpene, dus China, zal uit gaan. Kennelijk verkeert men op het oogenblik in Japan in een soort overwin ningsroes en stelt men onder den indruk daarvan onmogelijk te vervullen eischen aan China en de conferentie van Brussel. Maar als men m Tsjetsjoean en de Bel gische hoofdstad voet bij stuk weet te houden, is het niet onwaarschijnlijk, dat de economische toestand in Japan Tokio tot inbinden zal dwingen. Hopelijk ligt voor het arme Chmeesche volk dit oogen blik niet ver meer af. Unaniem besluit van de nict-inmen- gingscommissie. L.1. Dinsdag is de sub-commissie voor de niet-inmeng*ig weer eens bij elkaar ge komen. Ditmaal was het wei een zeer on bewogen vergadering, die in recordtijd kon worden beëindigd. Dit is wei in hoofdzaak te danken aan de verklaring van den Rus- sischen vertegenwoordiger, dat Moskou nu bereid was het Britsche plan in zijn geheel zonder eenig voorbehoud te aan vaarden. Daarmede is een van de grootste hindernissen voor de verwezenlijking van het plan, n.1. de z.g. unanimiteitskwestie, voor goed uit den weg geruimd. Zooais men weet, had Rusland tot nog toe gewei gerd zijn goedkeuring te hechten aan toe kenning van oorlogvoerende rechten, zoo lang niet alle vrijwilligers uit Spanje zou te Genêve is gehouden, heeft namelijk be sloten Den Haag aan te wijzen als zetel voor het te stichten internationaal ge* rechtshof voor strafzaken. Bij dit gerechts hof zullen strafzaken betreffende terro ristische aanslagen aanhangig kunnen worden gemaakt, waarna den bedrijvers door dit hof eventueel straf kan worden opgelegd. Men hoopt op deze wijze daden van terreur als de vermoording van Koning Alexander van Joego-Slavië te Marseille te kunnen tegengaan. Voor de keuze van Den Haag als zetel van het nieuwe gerechtshof bracht de Nederland sche gedelegeerde ter Volkenbondsconfe rentie, prof. mr. J. A. van Hamel, den dank der Nederlandsche regeering over. den zijn teruggetrokken. Voor Rome en Berlijn was dit aanleiding geweest om nieuwe moeilijkheden te scheppen en hun medewerking aan de uitvoering van het plan afhankelijk te maken van een oplos sing van het door Rusland geschapen ge brek aan unanimiteit. Door de verklaring van Rusland zijn deze obstakels thans uit den weg geruimd, hoewel er ook zonder verdere oneenig- heden nog wel eenigen tijd zal verstrijken, alvorens de eerste vrijwilligers Spanje verlaten. In ieder geval kan de commissie echter thans in afwachting van de ant woorden van Salamanca en Valencia, die in den loop van deze week verwacht wor den, rustig haar technische voorbereidin gen treffen. Overigens schijnt de verandering in de houding van Moskou niet geheel onver wacht te zijn gekomen. Litwinof moet reeds te Brussel aan Delbos en Eden heb ben laten weten, dat zijn regeering niet bij haar verzet zou blijven volharden. Anderzijds is het ook niet onmogelijk, dat de reis van Haiifax naar Berlijn voor Moskou aanleiding is geweest om te pogen weer bij Londen in het gevlei te komen. De besprekingen te Berlijn. Aan de reis van lord Halïi'ax naar Ber lijn is intusschen nog een storm vooraf gegaan, zij het gelukkig ook een storm in een glas water. In de „Evening Standard" was een artikel verschenen, waarin voor speld was, dat Hitier aan Haiifax zou voorstellen, in ruil voor een vrije hand in Oost- en Centraal-Europa, zijn koloniale ambities voor tien jaren te vergeten. In Duitschland heeft dit artikel nogal veel kwaad bloed gezet en een oogenblik zag het er naar uit, alsof' de reis zou worden uitgesteld. Nu lord Haiifax intusschen te Berlijn is aangekomen, kan deze episode echter als afgedaan worden beschouwd. Interessant is nog het feit, dat het be wuste artikel geschreven is door een En- geisch journalist, die zeer Italiaansch- gezind, daarentegen echter sterk anti- Duitsch is. Indien men nu bovendien weet, dat men in Rome de Berlijnsche bespre kingen zeer ongaarne ziet, zou men wer kelijk eenigszins aan de hechtheid van de vriendschap tusschen Rome en Berlijn gaan twijfelen. Al te zeer vertrouwen de beide vrienden elkaar toch klaarblijkelijx niet. Koning Leopold in Engeland. Koning Leopolü van België is op het oogenblik gast te Londen. Men weet te melden, dat hij van zijn verblijf in de EngeJsche hoofdstad gebruik, wil maken, om een poging te ondernemen, de bespre kingen over een nieuw westelijk pact op gang te nelpen. En indien iemand daartoe in staat is, is het zeker wei de jonge Bel gische koning, die reeds meermalen blijk heeft gegeven, over groote diplomatieke talenten te beschikken. Bovendien heeft hij het voordeel, dat een. ieder van zijn onpartijdigheid overtuigd is. Overigens heerscht in zijn land nog steeds de kabinetscrisis en Mr. Janson, de liberale minister van Staat, is dag en nacht in de weer om een oplossing te vinden Hopelijk is hij bij den terugkeer van den koning uit Londen zoover, dat de crisis dan nog slechts een kwestie van enkele dagen behoeft te zijn. In het kader der Vondelherdenking werd namens het Neder- landsch Tooneelverbond bij het Vondelstandbeeld in het Vondel park te Amsterdam een krans gelegd door den voorzitter van het Verbond, Prof. Dr. J. van Ebbenhorst. In het gemeentelijk bouwvak te Rotterdam is men druk bezig met het vervaardigen van het eerste tunnelstuk voor den Maastunnel,

Soester Courant | 1937 | | pagina 4