?AMEf) RUBRIEK T Wollen japonnen op practische wijze gemoderniseerd. BABYKLEERTJES ONS PATRONEN HOEKJE. 11ET BESTELLEN FAN PATKONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkregen bij «Het Practisch Mo deblad" Postbus 30, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel LICHAAMSOEFENING EEN VOORNAMEN ZORG Het spreekt vanzelf, dat jonge meisjes een ander soort van gymnastiek moeten doen dan de vrouw van middelbaren leef tijd. Toch moet ook deze laatste den noo- «Ligen zorg aan haar lichaam besteden en voor haar komt het er vooral op aan, haar lichaam lenig te houden. Het dagelijksch kwartiertje gymnastiek is daartoe onmis baar. Van veel belang is ook de houding en de gang. Ieder mensch heeft van nature een eigen wijze van loopen, doch men kan hier in ook bewust verbetering brengen. Als men er eens op let, zal men tot de ontdekking komen, dat eigenlijk maar heel weinig menschen een werkelijk mooie houding en gang hebben. De meer of minder wagge lende gang, die vele corpulente vrouwen hebben, is alles behalve mooi te noemen. Meestal is het een verkeerd aanwensel, dat men zooals alle verkeerde gewoonten, kan afleeren, als men er zich d<e noodige moei te voor geeft. Wie dus een eenigszins wag gelenden gang heeft, moet een tijd lang bij het loopen aan haar houding denken. Men vnoet met tamelijk vlugge stappen loopen, dus niet slenteren en ook niet draven en daarbij letten op de houding van hoofd en Wchaam, want op beide komt het aan. Wat de houding van het hoofd betreft, moet men er op letten, dat de bovenkant *ran den schedel ook werkelijk het hoogste punt van het lichaam moet zijn. Men moet -dus de kin niet naar voren steken, en even min intrekken, doch in een lossen, natuur lijken stand brengen. De schouders moeten niet worden ingetrokken, want dan wordt de hals te kort. Men verkrijgt de juiste hou ding van de schouders het best, door zich voor te stellen, dat er een paar gewichten op rusten. Als men hier een paar dagen goed op let, gaat het al vanzelf. De voe ten moeten niet naar buiten geplaatst wor den, doch naar voren gericht. Voor den spie gel kan men dagelijks controleeren, of men de juiste houding gevonden heeft. En pro fil moet men in den spiegel een voi^om^n rechte ruglijn zien. Vooral voor degenen, die vee* oezigue- clen staanden moeten verrichten, is het van veel belang ook bij het staan, een juiste houding aan te nemen. Nooit moet men bij het staan het gewicht naar achteren ver leggen, want dan krijgt men piin in de dij been en en kuiten. Een belangrijk en haast onmisbaar mid del om het lichaam gezond en veerkrachtig te houden zijn zonnekuren, die men tegen woordig ook 's winters als de zon ons in den steek laat, met de kunstmatige hoogtezon kan volhouden. Door korte bestralingen met de Hanauer kwartslamp, die de bloed circulatie in de huid verhoogt, gaat men er gezonder en frissc-her uitzien. Een fletse huid krijgt een gezonde rozige, gebruinde tint en wordt soepel en glad. Puistjes en dergelijke verdwijnen, evenals zomersproe ten. Doch ook het weerstandsvermogen te gen ziekten neemt door deze korte zonne- behandelingen toe en men gaat zich heele- maal beter en flinker gevoelen. lederen morgen een kwartiertje gymnas tiek doet dan de rest. Eerst een strekoefe ning: de armen worden omhoog geheven, de handen boven het hoofd gevouwen en nu rekt men zich uit, alsof men zich een paar centimeter langer wilde maken. Dan worden de armen achterwaarts gebracht, de handen weer gevouwen en men probeert de armen achter den rug zoover mogelijk naar boven te brengen, waarbij de schou derbladen naar elkaar toe gedrukt worden. Deze oefening doet de leelijke „speknek ken" verdwijnen en verstrekt tevens de borstspieren. Vervolgens gaat men op den rug liggen en heft beide beenen tegelijk omhoog, zoo hoog als men maar kan, doch met styve knieën en voetgewrichten. Lukt het niet dadelijk met beide beenen tegelijk, dan oefent men eerst been voor been, tot men het ten slotte met twee tegelijk kan doen. De volgende oefening gebeurt in zittende houding op den grond, doch zonder op de armen te steunen. De beenen moeten heel stijf tegen den vloer gedrukt liggen. Dit zal eerst misschien niet gaan, maar dan gaat men zoo zitten, dat men de voeten onder een zwaar meubelstuk, een kast of com mode bijv., steekt. Na korten tijd zal dit hulpmiddel niet meer noodig zijn. Ook een paar beenbewegingen uit de heupen zijn noodig. Men gaat rechtop staan en heft nu een been zoo hoog mogelijk zij waarts, dan naar voren en ten slotte achter waarts. Nadat men deze oefening met elk der beenen om de beurt verscheiden malen heeft uitgevoerd, gaat men weer op den /ug liggen en heft nu beide beenen tegelijk omhoog, terwijl men de armen om de knieën legt. Dan maakt men met de voe ten een draaiende beweging van rechts naar links en omgekeerd, verscheiden ma len achtereen. Elk dezer oefeningen moet men ongeveer vijf of zes maal achter elkaar doen. Als be sluit doet men dan nog tien ademhalings oefeningen. Wie deze gymnastiek geregeld volhoudt, zal reeds na korten tijd den heil- zamen invloed ervan op zijn lichaam en zijn gezondheidstoestand ervaren. Wij g-cvc-u op bijgaande ai- beeldingen eenige gemoderni seerde japonnen weer, die een zeer geslaagd geheel zullen geven. Links een japon, die zeer gekleed is geworden, doordat het stoffen voorstuk vervangen is door een zeer apart vest, dat in even afgeronde lijn over de taille reikt en ceintuur met strik van hetzelfde materiaal aangeeft. Men kan hie. b.v. effen of ge ruite zijde voor gebruiken, ook velours chiffon in een warme tint zal goed kleeden. In het midden is een japon, die een bovenstuk en mouwen van wol len of zijden kant heeft, die in geschulpte lijn opgezet wordt. Wil m^i de japon voor gekleed dragen, dan zet men ook aan den rok een kanten stuk. Rechts een meisjesjurk met Dunne wollen en flanellen weefsels in ivoor of zachte tinten worden voor de klee ding van babies aangewend. Kleine gekleurde moesjes komen eveneens in aanmer king, zooals men dit boven aan verwerkt ziet voor het practische jurkje, waaronder truitjes gedragen worden. Aan de rugzijde heeft deze jurk, al thans de pas, aangeknipte stofreepen, die aan de voor zijde gestrikt worden. Als garneering worden festonste ken in de kleur der moesjes gewerkt langs hals, mouwtjes en banden. Aardig kleeden het manteltje en muisje, die beide van flanel gemaakt en gefes tonneerd zijn in schulpvorm. De doopjurk (links) is van batist en versierd met entre- deux, terwijl de tusschen lig gende reepen met kleine bloe metjes geborduurd worden in zachte tinten. Het mutsje is in overeenstemming met de jurk. Zoodra de kleintjes gaan kruipen zijn overalls onmis baar en worden b.v. van ge kleurd of met motiefjes be drukt katoenen flanel ge- gemaakt. Dit materiaal heeft het voordeel, dat het warm kleed en goed waschbaar is. garneering van bedrukt zijden of fluweelen biezen, die in ronde vorm geknipt worden aan het bovenstuk. V Japonnen voor feestelijke gelegenheden De wintertijd brengt ver schillende feestelijke gelegen heden, dien een extra japon noodig maken, zonder dat men bepaald een zeer gekleede avondrobe zal kiezen. Vele slanK kleedende model len leen en zich hiertoe bij zonder goed en maken door hun eenvoud een voornamen Indruk. Zwart is en blijft voor al voor de dames, die de eer ste jeugd achter den rug heb ben het meest verkieselijk. Velen voelen zich ook tot bruin aangetrokken, waarbij goudleeren schoentjes zich zoo mooi aanpassen. Verder zijn er vele kleuren groen, blauw en purper, die zeer zeker ook een geslaagd geheel geven. Crêpe weefsels, satijn, fluweel en celourschiffon zijn de aange wezen materialen voor deze japonnen. Als garneering komen o.a. pailletten in aan merking, die men in wit, zil ver, goud en in verschillende kleuren ziet, doch het meest tot hun recht komen bij de tshitteriivg van het avondlicht. Links is een zwarte japon van zijden crêpe met bolero, die evenals de onderkant van de mouden met «malle rand- paiDetten is gegarneerd in verschillende nuanceeringen paaTS. De hals heeft een ge drapeerd lijn. In het midd«n een bruine satijnen japon met bloemen aan den hals. Bijzondere aan- r o^ht verdiend de mooie llinverdeelinjz aan voorzijde van het bovendeel. Rechts een zwart fluweelen japon met bovenpas van satijnin turgais. of fuchsia, waarvan ook de ceintuur is gemaakt De mouwen worden naar den pols toe wijder en zijn met een smal bandje afgewerkt. De hooge hakken Men ziet op straat zoo vele vrouwen en meisjes, aan wier gang het te bemerken is, dat iedere pas hun veel pijn veroor zaakt, daar de hakken der schoenen veel te hoog zijn. Konden zij zich zelve eens zien loopen, dan zouden zij wel verstan diger worden. Natuurlijk willen wij daarmede het dra gen van een hooge hak niet geheel en al uitsluiten, want bij avondkleeding zou b.v. een gewone wandelschoen met een platte hak absoluut niet staan. Bij sportkleeding wordt een platte of iets hoogere hak, evenals bij alle wandel toiletten gekozen. De vraag óf hooge óf lage hakken te dra gen zal dan voor ieder geval op zich zelf beantwoord moeten worden, maar zeker is het, dat men niet die belachelijk hooge hakken zal moeten dragen, waarbij men bij iedere stap, die men doet, pijn gevoelt, ook zelfs niet bij de avondkleeding. De voet bederft er inderdaad door en de mooiste kleeding komt niet tot zijn recht, indien men geen goede gang heeft, wat ten nauwste verbonden is met een goeden schoen. Sommige vrouwen hebben de gewoonte om de hoogte van een hak naar willekeur te laten veranderen; zij koopen b.v. schoe nen met zeer hooge hakken en laten deze na eenigen tijd aanmerkelijk lager maken of wel zij koopen de z.g. wandelschoenen en willen de hakken daarvan een eind hooger laten maken. In beide gevallen wordt de schoen bedorven en het gevolg is, dat hij den voet niet meer den noodi- gen steun biedt, waardoor men gauw moe wordt, onzeker loopt en daardoor zwikt. Bij het aanschaffen van nieuwe schoe nen is het dus noodig vooruit te bepalen of men avondschoenen dan wel wandel schoenen noodig heeft en ook hoe hoog de hak moet zijn zonder hinderlijk te zijn by het loopen. Als de man thuiskomt. De kritieke „vijf minuten". In de mees'te gezinnen doen zich wel eens kritieke oogenblikken voor, waardoor de goede stemming in huis beslist wordt. Tot zulke oogenblikken behooren de eerste vijf minuten, dat de man, na geda- inen arbeid, des avonds thuis komt. Allerlei werkzaamheden of zaken, be sprekingen of wat ook, die lang niet altijd tot de aangenaamste behoorden, hebben den WENKEN VÖOK DE PRACTMCHiH HUWYROUW. Slechts zeer weinigen weten, dat petro leum zoo'n prachtig hulpmiddel is in dt huishouding. Mét eenige druppels petroleum op een lapje maakt men niet alleen vuil koper schoon, doch ook nikkelen kranen, gordijn roeden, waarop vliegenvuil zit en andere metalen, doch ook spiegels, vensterramen, glas in lood enz. worden buitengewoon mooi en glanzend. De laatste worden daar na met een schoonen doek flink nagewre- ven. geheelen mensch gevraagd, eenmaal thuis, wil hij zooveel mogelijk zich zelf zijn. De huisvrouw, die het als gewoonlijk druk heeft gehad met hare bezigheden en de kinderen, heeft, zooals dit veelal ge beurt, geen tijd gehad om uit te gaan. Zij ziet daarom met verlangen uit naar de "thuiskomst van haar man en naar „nieuws"; overstelpt hem dadelijk met vragen en ver halen. De „eerste" vijf minuten zijn veelal be slissend voor het verdere verloop van den avond, omdat op belangstellende vragen der vrouw wel eens ongeduldige antwoor den volgen. Onvriendelijke woorden we derzijds zijn het gevolg. Een verstandige vrouw zal haar man niet dadelijk na zijn thuiskomst met allerlei vragen overvallen, noch met klachten over de kinderen, de gedienstige, leverancier? of wat ook! Zeker zal zij zich wel eens teleurgesteld! voelen, als zij met verlangen naar zijn thuiskomt heeft uitgezien en inplaats van een antwoord niets dan een onvriendelijk gemopper krijgt. Deze kritieke vijf minuten behoeven geen onaangename verhouding mét zich mede te brengen, indien een vrouw rekening houdt met het feit, dat haar man tijd noo dig heeft om tot zichzelf te komen. Een rustige maaltijd, waarhij de kinderen niet, zooals veelal het geval is, den boven toon voeren, en waarbij slechts over alge- meene dingen gesproken wordt zal er zeker toe bijdragen evenwicht in de gedachten van den man te doen komen. Zijn geest zal zich ontspannen en na af loop van het maal moet de man zich op een rustige plaats kunnen neerzetten om zijn courant te lezen. Later op den avond onder het theedrinken is dan het oogenblik ge komen, dat men van gedachten kan wis selen en alles wat dien dag gebeurd is, be sproken worden. De vrouw moet zich veelal wegcijferen en hoewel zij het middelpunt is waarom heen alles draait, kan zij zich als zoodanig toch niet laten gelden. Geduld en tact zijn noodig om de gevaarlijke klippen te om zeilen, wil het scheepje dat „Huiselijk Ge luk" heet niet stranden, maar steeds veilige havens binnen zeilen. GEKLEEDE FLUWEELEN JAPON Succespatroon 1602. Prijs 30 cent pl. 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Aansluitende japon van zwart of groen fluweel met corselet werking, een der nieuwste eischen der mode, waardoor de ROK VOOR GEZETTE FIGUREN Succespatroon P M 358, Prijs 25 cent. Ook de meer gezette dames zullen gaar* ne als afwisseling een rok met jumper oi lange blouse dragen. De vestmodellen lee- nen zich vooral voor dames, die in groot^ maten vervallen. De rok, die onze afbeel* ding weergeeft, kan van stof of dof satijn, zijden crêpe en dergelijke weefsels ge maakt worden en bestaat uit zes banen. De sluiting kan men op de zijnaad met drukknoopen maken, doch modern is om b.v. twee ritssluitingen in de kleur van de rok ran te brengen. Patronen van deze rok in de maten 44— 4648 en 50. taille gemarkeerd wordt. Zeer slanke heuplijn met een niet zeer klokkende on derkant aan rok. Lange mouwen, aansluitend om den pols, die n-iar verkiezing korter en als drie kwart lange mouw god ragen worden. Als halsaf-. erlang een staand kraagje van lamé of brocaat. Sluiting rugzijde met split. Patr "*ar\ ir r, 4-i- 4*? 48 731 0u_'3l] BON VOOR GOEDROOPE PATRONEN. Op te zenden aan ..Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Ha&g, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No Maat dier hij aan postzegel*. indien u teven* he;. 1«*'-Wv> nummer va» Het Practisch Modobled" wenecto. fc. oofc< oanpen gelieve u 10 cent extrv fe tj gbrf- Postzegels liefst van 1H. M el I? rent. rlorh niet var: 0 cent>

Soester Courant | 1937 | | pagina 10