Verstellen van overhemden. HUIDVERZORGING IN DEN WINTER Fraaie bandwerkpremie. De wintervoorraad. GEBREIDE POPPENUITZET MET VOLLEDIGE BESCHRIJVING nmnnnnninnininniiiimnir ONS PATRONENHOEKjE. VOOR GEZETTE DAMES VAN OUD NIEUW MAKEN HEI BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko pende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bjj „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Oen Haag, Postreke- ping 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.Ö8 Betaling steeds vooruit, ln postzegels, per giro of per postwissel leelijke plekken vertoon en is ge wensen t, terwijl men geen gevallen, doch geplukt ooft moet inslaan. Bij sterke vorst legt men zakken met hooi gevuld op de wintervoor raden, deze zijn licht, broeien dus niet en sluiten de koude af, terwijl men de ramen afsluit met zakken en de kieren, waardoor Ijzige wind naar binnen kan komen, af sluit. In vochtige kelders plaatst men pot ten met kalk die de vocht tot zich trekken, doch regelmatig vernieuwd moeten worden. staat uit een rechte kraag van bontstof, waarvan de uiteinden gekruist worden en zich naar den onderkant verbreed en. Zij worden op den mantel geknoopt, terwijl kleine opgezette zakjes van bontstof aar dig kleeden. Met de wisseling der jaargetijden onder gaan kleeding, voeding en woning groote veranderingen. Wij hebben in den herfst niet slechts met den thermometer rekening te houden, doch wij moeten ons wel degelijk bewust zijn, dat onze levenswijze van najaar en winter hemelbreed verschilt met die in de heerlijke zomermaanden, wanneer wij ons door de zon laten koesteren. Evenals een plant zonder toereikende verlichting gaat kwijnen, heeft ook onze huid een voortdurende, harmonische be lichting noodig. Door de dikkere kleeding kan het licht niet tot onze huid doordrin gen. In den zomer is hieraan geen gebrek, doch in den winter kunnen wij in ons noordelijk en weinig zonnige land aan de eischen, die ons lichaam in dit opzicht stelt, niet voldoen. Het is dus noodig, dat wij dit euvel op de meest doelmatige wijze weten te verhelpen. De badplaatsen in het hooggebergte wor den steeds meer bezocht en men geniet er van de zuivere lucht. Veelal zal zoo|n korte wintervacantie de gezondheid meer ten goede komen dan onder dezelfde om standigheden een veel langere zomerreis. Doch ook op andere wijze kan men zorgen, dat het lichaam over den noodigen weer stand blijft beschikken en de reservekrach- len niet verbruikt. Het gebrek aan zon kunnen wij in zekere mate aanvullen, indien wij gebruik maken van de ultraviolette stralen van de Hanauer hoogtezon. waardoor men tonaf- cankelijk is van de weersgesteldheid en de wisseling van het klimaat. Men kan door middel van dit toestel da gelijks een nauwkeurige af te meten hoe veelheid ultra violette stralen op zich la ten inwerken. Het komt niet aan op den langen duur der bestralingen, doch meer op regelmatig volhouden. De beste resultaten ^rijgen gezonde menschen door korte be stralingen, z.g. lichtdouches, die niet meer dan twee a drie minuten duren. Ook de voeding moet in de herfst- en wintermaanden weloverwogen en doelma- ug zijn, zoodat men geen tekort aan vita minen heeft, hetgeen eveneens op de huid tot uitdrukking wordt gebracht. In voor jaar en zomer en zelfs in den vroegen herfst kunen wij volop profiteeren van ver- sche groenten, diverse slasoorten en vruch ten. In den herfst blijven ons nog volop peren en appels te genieten en daarnevens een vrucht van hooge voedingswaarde, die het organisme zuivert, n.1. de druif. Naarmate herfst en winter voortschry- c.en, worden groene groenten schaarscher en dan moet de huisvrouw zorgen, dat de gezinsleden voldoende vitaminen krengen, die onmisbaar zijn voor een goede wer king der huid. De moderne voedingsleer wijst op het groote nut van groene kruiden, die men niet genoeg in allerlei gerechten kan ver verwerken en steeds aan allerlei soepen kan toevoegen, fijngehakt en rauw. Slaatjes van verschillende rauwe groen ten mogen nimmer aan den middagdisch ontbreken. Als men op deze wijze een verstandige, goede voeding verzorgt, zal de huid soepel en veerkrachtig blijven en zal men er jeugdig en frisch uit blijven zien. Wordt kosteloos toegezonden De avonden zijn weer zoo gezellig lang, dat wij vrouwen, onder het licht van de lamp met nijvere vingers handwerken. Wat een genot is dit! Allerlei aardige dingen maken we: kleedjes, theemutsen, poppen- kleertjes, jumpers, pullovers en wat nog niet al meer. Voor deze nijvere dames hebben wij een aardige handwerkpremie beschikbaar, wel ke een overvloed van allerlei handwerken bevat. Deze handwerkpremie, waarin ook nog andere modellen staan, wordt gaarne toe gezonden ais u even schrijft aan de Re dactrice Damesrubriek, Nieuwe Haven straat 58, den Haag, met tien cent aan postzegels ingesloten, of per giro op postrekening 62626, van den Modedienst te Den Haag, Indien men over een kelder beschikt, waar de wintervoorraad appelen, aardap pelen enz. bewaard kan worden, moet men zorgen, dat inderdaad geen levensmiddel door bederf weggeworpen behoeven te woi'den. Eer. kelder moet koel en droog zijn en liefst muren en zolder hebben, die regel matig gewit kunnen worden. Het laatste staat niet alleen frisch, doch verjaagt aller lei insecten en mocht zich een brutale in dringer op een of ander plekje bevinden, dan is hij gemakkelijk te zien op de helder witte muren. Het witten kan echter het best in de warme zomermaanden gebeuren, aangezien de muren dan vlugger drogen. De vloer wordt grondig schoongemaakt en de kelder eenige dagen gelucht. Aardappelen zijn zeer gevoelig voor vocht en worden het best "bewaard in een „silo". De aanschaffing hiervan brengt na tuurlijk kosten met zien mede en daarom kan men zoo noodig hulpmiddelen te ne men. Een kist, die men op vier steenen geplaatst heeft en een anderkant heeft, waarin gaten geboord worden, kan even als een latten geraamte gebruikt worden. Een vereischte is, dat aan alle kanten lucht toe kan treden, terwijl het noodig is steeds te controleeren of er geen zieke aardappelen aanwezig zijn. Vóór men de wintervoorraad bestelt, vraagt men eerst een proefmaal van de te leveren aardap pelen. Kool kan men lang bewaren op latten, terwijl winterpeen, schorseneeren en zelfs bieten onder zand bewaard worden. Keu kenkruiden worden in de buitenlucht ge droogd in bosjes, zoodat men b.v. in de dure winterweken steeds selderij en peter selie heeft. Appelen en peren worden eveneens op latten bewaard en wel zóó, dat zij elkander niet raken. Regelmatig nazien of zich geen Overhemden, ln de goede kwaliteiten en mooie pasvormen blijven duur in aanschaf fing en daarom zal menige huisvrouw zuchtend constateeren, dat de manchetten weer versleten zijn, het boord rafelig of da hals dun wordt. Het groot bezwaar is, dat men bij de gekochte overhemden geen extra stof krijgt. Alleen heeft men tegenwoordig b}j de betere kwaliteiten wel extra man chetten en meestal twee boorden. De man chetten indien men althans slechte paar heeft kan men gemakkelijk lostor* nen en omzetten, terwijl men over de rafels kant een smal reepje van de zelfde stof naait, echter zóó, dat dit geen moeite geeft bij het omslaan. Het best kan men een stuk! uit het rugdeel nemen, indien het borststuk' versleten is en in het ontbrekende stuk' met wit katoen aanvullen. Men moet bij het vernieuwen van hef borststuk echter zeer nauwkeurig te werk gaan, zoodat streepjes of dessins precies' uitkomen. Boorden kan men met een small reepje batist verstellen, dat juist tegen dé' vouw, doch er niet overheen mag komei^ B 50. Dit aardige poppenuitzetj^ bestaat uit camisole, broekj onderjurk, jurk, cape en' muts. Wij stellen van dit uitzetj^ een volledige beschrijving beJ schikbaar voor ƒ0.35. Bestel-adres: Het Practiscl^ Modeblad, Postbus 36, Den' EENVOUDIGE JAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon VKK 2121. Prijs 30 cent plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Tweed, zoowel als fantasieweefsels, doch ook donkerblauw leenen zich voor deze japon, die zeer geschikt is voor gezette da mes. De eenige garneering bestaat uit stik sels op revers, mouwen en zak, hetgeen op effen wollen stof ook vervangen kan wor den door soutache. De japon heeft door- oopende banen, in den rug met figuurnav den. De voorzijde geeft een opgestikte bieal aan, waarin de knoopsgaten gewerkt worJ den. Sluiting over de geheele lengte. Patronen in de maten 44 t.m. 50. meisjesmantel Succespatroon VKK 2133. Prys 30 cent, plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten Meisjesmantels kunnen op heel eenvou* dige wijze zelf gemaakt worden, b.v. iri bladgroen, staalbauw, wijnrood, of bruin,' zullen zij brunuettes of blondines aardig kleeden. Het model deze schets is wel zeer] geslaagd en heeft een klnoopsluiting van! den hals tot 't middel. Knoopen, bolvorJ mig met de stof overtrokken. Ook aan de mouwen komt een rij knoopjes. Van het middel af wordt de mantel, die aansluit aan het bovendeel, klokkend, hetgeen voor deze korte modellen zeer vlot staat. Patronen voor meisjes van 8—10 en 10—4 12 jaar. BUN VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zendeu aan „Het Practisch Mode- blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203- NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1%, 3, 5, 10 of 12l/i cenL doch niet van 6 cent). is, en verwerkt trouwens veel gemakke lijker dan bont. Men kan naar verkiezing recht<^ reepen aanbrengen, doch aardig is de schulp. Ook de mouwen zullen naar den pols toe meer moeten aansluiten, terwijl de sluiting met naken en oogen plaats vindt. In de hals opening wordt een aardig wollen sjaaltje gedragen. Wanneer men een vergelijking maakt met beide mantels, zal men moeten toegeven, dat het linkermodel veel voor- deeliger werkt. De mantel, die voor een ouder zusje te nauw is geworden, kan heel geschikt ver maakt worden voor een jonger meisje. Zelfs al zou het mogelijk zijn een stuk van de lengte en de mouwen af te nemen, dan toch krijgt men een modle, dat niet aardig en vlot kleedt. De kraag en schouders zijn te wijd en te breed, de revers te vlot en allerlei hin derlijke kleine gebreken zullen opvallen. We zien de kleintjes niet minder gaarne aardig gekleed, dan de groote dochters en gaan dus aan het vermaken. Aan de hand van een patroon voor den gewenschten leeftijd valt dit allerminst moeilijk. De mouwen zullen aanmerkelijk nauwer ge maakt dienen te worden, terwijl van de lengte een stuk afgaat, doch uit practische overwegingen zorgen we voor een breede, handgenaaide zoom. De zijsluiting is met een aan het rechterpand aangebracht be leg, knoopen aan linkerpand.. De kraag van deze mantel is veel moderner en be- Met bijzonder aandacht zal de mode aan critiek der meer gezette dames worden ©nderworpen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat zij van plan zijn een nieuwe japon te koopen of een model uitgezocht hebben en haar keus reeds hebben gevestigd, dat at weer moeten hooren: „dit is geen af- kleedend model, het is alleen voor kleine figuren geschikt!" Het ideaal der hedendaagsche mode be nadert nu eenmaal niet de gezette, doch gaat de riching der slanke figuren uit. Laten wij er onmiddellijk aan toevoe gen, dat er slechts een zeer gering aantal paderdaad ideale figuren is. Ook de slanken beantwoordden hierbij lange na niet steeds tan, want by deze maakt het figuur weer >en jongensachtigen indruk, bij gene zijn bovendeel en heupen niet volkomen in harmonie. Laten de gezette dames zich ech ter troosten en bedenken, dat er nog vele modellen zijn, die speciaal ontworpen wor den voor deze figuren. Toch mogen wij aan Ideze „troostende" gedachte nog wel een faad vastknoopen, n.1. om gewichtstoename tegen te gaan, hetgeen heel goed mogelijk is, indien men zich onthoudt van snoepe rijen en zeer matig eet. Suiker en toespij- ren worden niet gebruikt.We kunnen echter *gi ons mode-praatje niet ingaan op een be- Ipreking over diëeten en al wat hiermede Verband houdt en zullen onze „vol" slan ke lezeressen vertellen wat zij met succes kunnen dragen. Troost u met de gedachte, dat er ongetwijfeld zéér veel overblijft, zóó Veel zelfs, dat de keus u nog wel eens moeilijk zal vallen en dan, de vele details, die zoo'n levendig aanzien geven aan de kleeding, behoeven evenmin achterwege te blijven. De grondvorm behoeft niet gewij- xigd te worden, deze is afkleedend en recht, doch 't eigent veel meer aan de keuze der weefsels, garneeringen en last not least lan de kleur of een geheel afkleedt. Garneeringen in diagonale lijn, rechte plooien, rechte indeelingen, zwart, blauw of zeer stemmige kleuren, souple weefsels, die zich goed voegen, werken alle voordee- ling. Geen dwarse garneeringen, groote motieven, zwaar fluweel, forsche bontgar- nereingen, geen t e strak sluitende japon nen, noch te korte rokken. De mode-eisch, dat de rokken plm. 35 cM. van den grond moeten zijn, is niet geschikt voor gezette figure^ mge, in de taiile even aanslui tende "?ls met kraag van gladharig bont, v. in enkele plooien heeft, een chabot aihtigen indruk maakt, kleeden af evenals ensembles met driekwart-mantels, die echter geen klokkende onderlijn mogen hebben. Links ziet men onze bedoeling aan gegeven. De mantel kan van laken, velours de laine, zileeline of dergelijke weefsels gemaakt worden, terwijl het meer geklee- de ensemble b.v. met een vestblouse gedra gen wordt aan effen zijde. Meer afkleedend echter is een japon in prinsesse-vorm b.v. met kleine V-vormige halsuitsnijding en kanten chabot. Van zwarte of donkerblauwe wollen stof is dit ensemble zeer gekleed. Omtrek mantel met tres afgebiesd. Namiddag- en avondjaponnen hebben meermalen gecompliceerde lijnen, o.a. door het inbrengen van ingezette deelen, nervures, draperieën e,a. Ingehaalde ruim te ziet men meermalen aan schouders, bo ven de taille en zijstukken, waardoor de buste minder geaccentueerd wordt. Doffe zwarte zijde wordt voor deze gekleede mo- dollen zeer veel verwerkt, voor de avond japonnen vieren velours chiffon, brocaat, laine, met metaaldraad en cellophaan, moirée, kant en tulle hoogtij. De smoking jasjes van schitterend werkende weefsels, worden niet door gezette dames gedra gen. Vestachtige indeelingen der corsages bv. met kant of brocaat aangevuld, tulle met paillette e.d. zijn daarentegen zeer geschikt. Chabots, die naar de taille spits toeloopen zijn eveneens zeer geschikt voor gekleede middagjaponnen. De eerste japon links is zeer elegant en gedacht van doffe zwarte zijde met ge- incrusteerde kantstof, dat in vier punten op vóór-, rugpand en schouders. De kant wordt met uiterst kleine steekjes op de zijde gecordonneerd. Rechts een middag japon van dunne wollen stof b.v. wyn- rood, marine of zwart met incrustaties van tulle in denzelfden toon. Het vorig jaar was de driekwart lange mantel met knoopsluiting nog zeer mo dern, doch thans zien we bontgarneeringen ©p nagenoeg alle mantels, costumes en ensembles toegepast. Is het wonder, in dien onze opgroeiende meisjes mopperen over „dat vervelende antieke ding?" Met overleg en goeden wil kunnen wij haar te vreden stellen en het bestaande model mo dern iseeren. be h.iaag wordt er afgetornd, knoopen «veneens en de knoopsgaten dichtgemaakt. In de taille nemen wij de mantel in, zoo dat het model aan de moderne lijn beant woordt. Bontstof zal 'n zeer geschikte gar neering geven, die tevens weinig kostbaar

Soester Courant | 1938 | | pagina 6