HALLO! HALLO! Hier Hilversum Holland De klanken uit het heelal worden opgevangen Het wonder van het radiotoestel Op een ontdekkingsreis door een radiotoestellenfabriek Skiland rondom den Watzman ..-xnuenen menschen, die thans dage lijks de genoegens van een uitstekende radio-ontvangst genieten, doordat rij zich door eenvoudig te draaien aan een knop van hun ontvangtoestel zonder moeite met alle deelen der wereld door den aether in verbinding kunnen stellen, zijn nauwelijks meer te tellen. Hoe ongelooflijk weinigen zijn het ech ter, die er werkelijk eenig begrip van heb ben, hoeveel moeite en werk, genialiteit on uitvindersgeest, geduld en vlijt noodig wa ren, om deze eenvoudige, onschuldig uit ziende toestellen te maken, waaraan wij slechts enkele knoppen behoeven te draai en, om de wonderlijke kracht te ontwik kelen, waarmede de klanken uit het heelal worden opgevangen, die in onze kamers weerklinken. gebouwd. Is dit geheel in overeenstemming met de teekeningen en de constructieplan nen gelukt, dan gaat het toestel weer terug naar het laboratorium, door de handen van de alwetende ingenieurs en moet nu ieder denkbaar onderzoek kunnen doorstaan. Is een toestel van een zeker type door dit vagevuur van onderzoekingen veilig heen- hart, of werden wij gekweld door wen- schen, die niet in vervulling gingen? Het is vergeten. Eén wensch hebben wij thans nog maar: dat morgen de zon weer zal schijnen. Er kwam dezen winter iemand den berg op, bleek van de atmosfeer der stad, in on vree met zichzelf en de wereld. Hij leed aan afschuwelijke slapeloosheid en iedere maaltijd was hem een kwelling. Drie we ken later was hij het mikpunt van aller spot en plaaglust, want niet alleen sliep hij 's nachts zijn tien uur als een marmot, maar hij at menigen hotelier de ooren van het lijf en bruin was hij als een nikker! In zijn tochtenboek stonden alle „Hochtou- ren" vermeld, die als een stralenkrans van Berchtesgaden uitgaan: Vorderbrand met het Törrnerjoch, Rossfeld, Purischciler- haus, Scheibstein, Hoher Göll, Reileralrn, Toter Mann, Gotzenalm, vijf dagen Stei- nernes Meer met verblijf in Funtensee, Untersberg en ten slotte als kroon op het werk: Watzmann-Hocheck. Als men daarboven weer in Berchtes gaden terugkeert, staat men eerst haast wat onwennig tegenover het drukke gedoe: elegante, bont gekleede vrouwen, schaat- senrijdsters vol zwier en gratie cirkelend op de ijsbaan midden in het dorp, klingelende sledespannen en voorbijsuizende rodelsle- den, lattengeklapper tot voor de huisdeur, dansmuziek uit de tearooms en zon-aanbid- ders in ligstoelen op de terrassen. Doch lang duurt dit niet en weldra voelt men zich weer volkomen thuis in deze vroolijke wereld van gezonde, onbezorgde winter vreugde. Daarboven: De spoelen voor een radiotoestel worden door vlijtige vrouwenhanden tot op een gedeelte van een winding nauwkeurig ge wikkeld. Het bouwen van een radiotoestel vereischt trouwens de allergrootste nauw gezetheid. Links: Het ijken van een meetzender met een meetversterker. Deze miniatuurzender zendt gewenschte golven op elke wille keurige lengte en sterkte uit, om zoo het toestel te kunnen probeeren. Rechts: Het onderzoek van een vierlampsontvang- toestel eer het uit het laboratorium naar de fabriek gaat^De ingenieur weet in het ge wirwar van draden goed den weg. en klare berglucht snakkende stadsmen- schen uit alle deelen van de wereld sa men, die allen slechts één doel hebben: de ski's aan te gespen en langs de schitterend witte hellingen in suizende vaart naar be neden te glijden. Waar zou men een heerlijker, verrukke lijker en gezonder vacantie kunnen door brengen dan binnen den kring dezer trot- sche bergen, boven in een eenzame berg hut, waar ongedwongen kameraadschap heerscht en iedereen elkaar met je en jij aanspreekt. Hadden wij zorgen daar ginds, ver weg. in het dagelijksch leven van het lage land, knaagde het verdriet aan ons slotte zal komen, tegemoetzien. Evenzoo ziet men in de schepping van gezonde eigen woningen zoowel voor den arbeider als voor den ambachtsman een van de voornaamste sociale plichten. Voor de verwerkelijking van deze idee worden alle ter beschikking staande openbare en particuliere middelen gemobiliseerd. Zoo trekt een zeer interessant project van een stedelijke spaarbank op het oogenblik d« aandacht. De spaarbank van de stad Hallo geeft in de toekomst bouwcredieten tot een hoogte van 70% der bouw- en bodemkos- ten, indien 25% der totale kosten bij haar gespaard zijn BELANGRIJKE VONDSTEN IN OLYMPIA. Zooals zoo dikwijls bewees ook bij de nieuwe opgravingen in Olympia het toeval goede diensten. Men was een Romeinsche waterleiding op het spoor gekomen en wilde den loop daarvan nagaan, toen rnen op bronzen voorwerpen stuitte en antieke werkplaatsen ontdekte. Men groef ver schillende gietovens op, waarvan er een zeer goed bewaard is gebleven. Er moet hier op worden gewezen, dat men daarbij niet te doen heeft met hoogovens, die voor de winning van erts bestemd waren, maar met ovens, die het reeds gewonnen erts tot het gieten van de schoone antieke bronzen beelden, enz. verwerkten. De tot nog toe in de geheele wereld zoozeer bewonderde kleine en groote kunstvoorwerpen werden vervaardigd op een wijze, die steeds onbe kend was gebleven. Thans is dit raadsel echter door de opgraving van deze werk plaatsen opgelost, evenals dat andere groote raadsel, hoe de oude Grieken het toch klaar speelden, groote voorwerpen in één stuk te gieten, zooals b.v. de groote zuilen voor de Hagia Sophia te Istanboel. Aan onze met alle middelen van de moderne techniek uitgeruste gieterijen is dat nog nimmer gelukt. De ertsovens zijn aan den oever van een beek aangelegd, de gietvor men werden al naar de gewenschte grootte in de aarde ingegraven. De geheele aanleg is van een verbazingwekkende eenvoud en getuigt van een diepe kennis der gebeur tenissen in de natuur. Er zij hier slechts op gewezen, dat b.v. de tegels van da ovens met stroo doorvlochten werden. Na het verhitten van den oven- verbrandde dit strp.o natuurlijk, de tegels werden poreüs en daardoor werd een springen van den oven vermeden. Intusschen moest er voor elk gietwerk een oven gebouwd worden, daar de oude tengevolge van de vorming van slakken onbruikbaar werd. HOE LANG MOET DE VACANTIE ZIJN? Een interessante discussie over den duur van het verlof wordt op het oogenblik m de kringen van het Duitsche Arbeidsfront gevoerd. Uit de „Deutsche Arbeits-Korre^- pondenz" is te ontnemen, dat men voorloo- pig tot het resultaat gekomen is, dat het verlof het gaat hier om betaalde vacan tie als sociale verplichting niet naar de hoogte van het inkomen mag worden be rekend. Veeleer moet het verlof naar den ouderdom van den arbeider en den aard van zijn werk worden bepaald. De jeugdige ai'beider zou even goed, zooal niet beter bedacht moeten worden dan zijn oudere collega, die reeds in het volle bezit van zijn mannelijke kracht is. Van een bepaalde leeftijdsgrens af zou dan intusschen weer om een te vroege uit putting te voorkomen een verlenging van den vacantietijd moeten plaats vinden. De discussies over dit onderwerp zijn nog niet afgesloten en men mag met belang stelling de resultaten, waartoe men ten- Wie heeft wel eens een rondgang door do laboratoria van een groote radiotoe stellen fabriek gemaakt? Uren heeft men noodig om door het doolhof van werk plaatsen, constructiekantoren, teekenzalen en controlekamers te wandelen, waar in ieder vertrek ingenieurs zitten te rekenen, meten en construeeren, om steeds betere toestellen te maken, steeds een volmaakter ontvangst te krijgen. Het begint al in de groote teekenzaal, waar de constructeurs voor hun reusach tige witte teekenborden zitten te puzzelen en rekenen, plannen voor nieuwe typen ontwerpen, onderdeelen van oude toestel len trachten te verbeteren en te vereen voudigen. Tot in de allerkleinste onderdee len wordt hior iedere nieuwe idee, iedere verbetering uitgerekend en doorge- construeerd, zoolang tot op het papier het geheele model kant en klaar is en aan de technische afdeeling kan worden doorge geven, die nu in een moeizame, handenar beid het apparaat gaat bouwen. Van te voren heeft echter de ontwikke lingsingenieur zijn aanwijzingen daarbij gegeven. Hij is het dikwijls, die den teeke naars nieuwe ideeën aan de hand doet, zooals hij ook aan de bestaande modellen geregeld verbeteringen tracht aan te bren gen. Hij is de eigenlijke ziel van het bedrijf. Wil men hem een bezoek brengen, dan moet men al dadelijk bij hem in zijn merk waardige kooi van dubbel gevlochten gaas binnentreden. Daar zit hij, vrijwillig op gesloten, zoodat de onrustige wereld van klanken, die uit den aether regelmatig in zijn onderzoekingsapparaat wil binnen dringen, niet bij hem kan komen. Voor hem op de tafel staat een ontvanger, die ons zijn innerlijk prijsgeeft, een voor den leek volkomen onbegrijpelijk gewirwar van draden en schroeven, waarmede de inge nieur gemakkelijk weet om te gaan. Met een miniatuurzender, die naast hem staat, zendt hij de gewenschte golven in iedere lengte en sterkte naar zichzelf uit en on der drj v°rVing van het ontvang- Voordat de teekening van den construc teur aan de schrijftafel berekend en ontwikkeld naar de fabriek gaat, wordt alles, wat zij bevat in het laboratorium in werkelijkheid omgezet. In een groote fa briek wordt ieder ontwikkelings- en fa- zorgvuldigste manier gekomen, dan gaat het met een van zijn in genieurs op reis. In de verschillende deelen van het land wordt het type nu op zijn selectiviteit geprobeerd. Daartoe worden speciale plaatsen met ongunstige ontvangst mogelijkheden opgezocht, waar door de sterke beïnvloeding van verschillende zen ders de ontvangst bemoeilijkt wordt. Intusschen is ons ontvangtoestel ook op bezoek geweest in het laboratorium der luidsprekers. Hier heeft het zich den luid spreker laten uitzoeken, die het best bij hem past. Want niet iedere luidspreker kan zonder meer bij elk radiotoestel worden gebruikt. In een zaal van het luidsprekerslaborato rium staan vier, vijf ontvangtoestellen van hetzelfde tj'pe naast elkaar op een bank. Men heeft ieder toestel met een speciaal type luidspreker verbonden. Hier krijgt het ontvangtoestel zijn stem toegemeten, een harde of een zachte, een luide of weeke, een warme, of een koude, ieder naar zijn aard. Bij een onderzoek wordt dit verschil onmiddellijk duidelijk: Iemand draait de schakelaar om. Het toestel krijgt een stem, nu een andere, dan weer een derde. En ofschoon al deze apparaten van binnen volkomen aan elkaar gelijk zijn, spreken zij toch geheel verschillend tot ons. Het is nu de taak van den desKun- dige der luidsprekers om met het fijnste onderscheidingsvermogen de juiste stem voor het model te vinden, die de beste en zuiverste ontvangst waarborgt. Met de individueele stem is de top van de tech nische volmaaktheid echter nog niet heele- maal bereikt. Voor zijn omgang met den toekomstigen bezitter wordt het radiotoe stel eerst nog om zoo te zeggen van een zesde zintuig voorzien, in de gedaante van een soort van denkende zenderschaal. Wat is dat? Een zenderschaal bespaart den radiobe- zitter de moeite den aether af te zoeken naar het station,-dat in zijn woonplaats het duidelijkst te hooren is. Zooals bekend is, wordt de radio-ontvangst in elke plaats meer of minder beïnvloed door naburige zendstations, geringe golfsterkte of het al te zeer overheerschen van de plaatselijke of landelijke zenders. Met dit alles houdt de denkende zender schaal rekening. Door bepaalde verschillen in zijn scha al- verdeeling geeft hij aan, welke zender de beste ontvangst zal geven, Hoeveel moeite en arbeid achter dit nieuwe geschenk der techniek aan den verbruiker steekt, ver raadt de bescheiden zenderschaal echter niet. Men kan zich hiervan pas een vage voorstelling maken, als men eens de met duizenden spelden beprikte kaart van Eu ropa in het vertrek van den uitvinder heeft gezien, waarop de reikwijdte van alle Europeesche zenders aangeteekend staat. Het is slechts een klein onderdeel van de reusachtige techniek der radio-toestel- BIJ DE ILLUSTRATIES: - Links boven: Ieder toestel, dat de werkbanken verlaat, gaat naar de proefzaal en wordt daar door geoefende onderzoekers nagezien. Midden: Gezicht in een fabricagezaal der ontvang toestellen. Pas als de proeven volkomen gelukt zijn, worden de modellen in series aangemaakt. len-industrie, maar groot genoeg, om ons van bewondering te vervullen voor het nooit rustende werk van zoeken, verande ren en verbeteren, dat de ingenieurs hier jaar in jaar uit, volbrengen. Tusschen de oefenhellingen van de Berchtesgadener Skischool en de hoogal- pine skitochten op den Watzmann, of den Blauwijsgletscher liggen welgeteld een goede honderd mogelijkheden voor toch ten en afdalingen, de een al heerlijker dan de ander. Beginnelingen, meergevorderden en uitblinkers in de kunst van voortbewe ging op de lange latten kunnen hier in de genoegens van skisport en ander winter vermaak zwelgen. Zelfs de lange winter is nog te kort, om alles te genieten, wat de wintersche bergwereld van Berchtesgaden en omgeving den toerist biedt. Heel vroeg in den winter komt er een dag, dat de Watzmann zijn hoofd in een witte wolk verborgen houdt. In het land daarbeneden dringt een eigenaardige geur door. Het ruikt naar sneeuw, zeggen de menschen. Als dan de nevelen rondom den top van den Watzmann uiteen scheuren, straalt en glanst het over het heele dal. De winter is zijn heerschappij begonnen, versche sneeuw ligt rondom op de hooge gletschervelden. Het duurt niet lang, of de witte pracht heeft alles bedekt. Op een morgen, voor dag en dauw, moet de sneeuwploeg aan den slag gaan; sledengp- rinkel klinkt door de straten, de school jeugd komt op ski's naar de school gesuisd en huis aan huis staan weer de lange latten naast de deur, ten teeken, dat de winter- gasten weer in het land zijn. Deze streek aan de Zuidelijkste grens van het Duitsche Rijk ligt weken achter een onder een stralend blauwen hemel. En in die weken stroomen er weer de naar zon

Soester Courant | 1938 | | pagina 4