j£ie (coaten u-an een ê/ew-nfieningMnedtikifd fëinnentancUcA t ïSuitentaneUcfi ÖJu^eAqicM. Naar aanleiding van ons artikel over den nieuwen bewapeningswedloop ter zee üjn-ons van verschillende zijden eenige vragen gesteld, die betrekking hadden op de financieele zijde van de kwestie. Wat kost op het oogenblik in het bijzonder een «lagschip Men vindt tegenwoordig zooals bekend een kleiner en een grooter type slagschip. Van het kleine type 26.000 ton is in Frankrijk in 1937 de „Dunkerque" van stapel geloopen. Dit „scheepje" zou vol gens een schatting van het jaar 1935, d.w.z. voor de verschillende devalutaties, het land op 611 millioen francs komen te staan. Dat waren indertijd rond 61 millioen gul dens of 8 millioen ponden sterling. Deze calculatie zal zooals het meestal pleegt te gaan wel overschreden zijn, ook in ponden omgerekend. Intusschen zal men den prijs nimmer geheel nauwkeurig kun nen vaststellen, wijl zich gedurende de periode van den bouw verschillende deva luaties hebben voorgedaan en ook het prijs peil niet steeds hetzelfde was. Nog aanzienlijk duurder zijn natuurlijk de grootere typen. Van de beide slagsche pen van 35.000 ton, die in Frankrijk in aanbouw zijn, werden de bouwkosten van de „Richelieu" in 1933 óp 785 millioen (rancs en die van de „Jean Bart" op 850 fcnillioen francs geschat. Dat waren dus Indertijd rond 78 millioen resp. 85 mil joen goudguldens. Men mag aannemen, dat ook de landen, Idie thans begonnen of besloten zijn slag schepen van 35.000 ton te bouwen, daar- Een Prinses geboren Weer doortrilt een diepe vreugde het hart van millioenen Nederlanders, hier te lande zoowel als in het buitenland en in Onze overzeesche gewesten. Weer, evenals zlu ruim een jaar geleden, toen onze Kroon prinses in het huwelijk trad. Doch thans, meer nog dan een jaar geleden, is onze blijdschap vermengd met innige ontroering om het groote wonder, dat zich in het jonge Oranjegezin voltrok. Een Prinses geboren! Als een loopend vuurtje ging de blijde mare, door radio, telefoon en telex op slag over heel het land verspreid, van mond tot mond en bracht allerwegen blijde opwin ding in den nuchteren nauw begonnen werkdag. Weldra verschenen de eerste vlaggen, al spoedig gevolgd door plechtig klokgelui, dat wijding gaf aan den grau wen, druilerigen Maandagmorgen. Toch - eóó lang had het wachten geduurd en zoo Eeer waren wij er reeds op voorbereid, dat ons geduld nog wel langer op de proef zou worden gesteld, dat menigeen, nu het dan werkelijk zoo ver was, de blijde tijding eigenlijk nog niet recht wilde gelooven. Maar het plechtig gebeier der klokken, het groeiend aantal vlaggen, de blijde gezich ten alom, de oranje-strikjes die plots op mantels en jassen ontbloeiden dat alles overtuigde ten slotte den ergsten scepticus, dat het heuglijke feit nu dan toch werke lijk waar was: Een Oranjetelg is geboren een Prinsesje in Nederland De Nederlandsche conversieleening een groot succes. Deze week is op overtuigende wijze be wezen, dat het vertrouwen in het finan cieele beleid van onze regeering, ook al gaat ons land als gevolg van de sterk ver- boogde uitgaven voor leger en vloot thans onder aanmerkelijk zwaarder lasten ge bukt, volkomen ongeschokt is gebleven. De Nederlandsche Conversieleening 1938, rentende 33% is een groot succes voor dergelijke bedrage» moeten op brengen. Wat de lichtere klassen betreft, zijn de bouwkosten van kruisers van 5000 tot 10.000 ton op 18 millioen tot 36 millioen gulden en die van torpedojagers op 9 mil lioen tot 12 millioen gulden te schatten. Een duikboot 1ste klasse (ongeveer 1600 ton) zal ongeveer 7 millioen gulden, een duikboot tweede klasse ongeveer 4.5 mil lioen gulden kosten. Ter illustratie van deze sommen kan men hieraan nog toevoegen, dat een groot slagschip met zijn ongeveer 110 millioen gulden meer dan de helft van het bedrag kost, dat de geheele staatsbegrooting van een land als Noorwegen in een jaar be loopt Wanneer het inderdaad juist is, dat ver schillende staten van plan zouden zijn, van het 35.000-tons-type naar de slag schepen van 50.000 of zelfs 60.000 ton over te gaan, dan zal reeds een enkel exem plaar van deze schepen bijna zoo duur zijn, als het geheele Noorsche budget be draagt. Uit deze vergelijkingen laat zich ook verklaren, waarom slechts eenige zeer groote staten de lasten van een vloot van slagschepen kunnen dragen en zelfs een betrekkelijk rijk land als Nederland daar toe niet in staat is. Anderzijds blijkt er uit, welk een zegen men met dergelijke som men bij een ander, beter gebruik zou kun nen stichten, vooropgesteld dan, dat men ooit eens zou besluiten, dergelijke bedra gen voor betere doeleinden te innen en uit te geven. geworden. Zooals te verwachten was, heb ben houders van de 4 Staatsleeningen ruimschoots van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt, met het gevolg, dat slechts 2% op de vrije inschrijvingen kan worden toegewezen. Ook met de 3 Indische leening 1937 A is het tenslotte toch nog in orde gekomen. Deze is thans geheel geplaatst, zoodat geen nieuwe in schrijving behoeft te worden geopend. Minister De Wilde kan dus tevreden zijn. Eere-promotie van minister Slotemaker de Bruine. Ook voor een anderen Nederlandschen minister was het een goede week, zij het om redenen van zuiver persoonlijken aard. Minister Slotemaker de Bruine genoot de onderscheiding, door de Karlsuniversiteit te Praag tot eere-doctor van de evange lisch-theologische Husfaculteit te worden gepromoveerd. Deze eere-promotie, die door tal van hooge autoriteiten uit de Tsjechische kerkelijke en onderwijskrin gen werd bijgewoond, is, gelijk de deken van de rechtsfaculteit, in welker collegium de plechtigheid plaats vond, deed uitkomen vooral bedoeld als een uiting van dank baarheid jegens ons land, dat voor den nationalen held van Tsjecho-Slowakije, Comenius, een toevluchtsoord .is geweest. Doch tevens heeft de Tsjechische Hus faculteit met deze onderscheiding de per soon van prof. Slotemaker de Bruine wil len eeren als vertegenwoordiger van het Protestantsche geloof en wegens zijn werk als professor in de theologie aan de facul teit van Utrecht. Voor de wijze, waarop prof. Slotemaker de Bruine zijn religieu zen arbeid met dien op politiek en sociaal terrein heeft weten te vereenigen, heeft men blijkens verschillende der bij de pro motieplechtigheid gehouden redevoeringen in Tsjecho-Slowakije groote bewondering. De afkondiging van de grondwets herziening. De afkondiging van de Grondwetsher ziening, die, zooals onze lezers weten, kort geleden door de Eerste Kamer is aange nomen, zal zich ditmaal van vroegere, soortgelijke plechtigheden onderscheiden, doordat zij op éón dag in alle deelen van het Rijk tegelijk zal geschieden. De regee ring beoogt hiermede de eenheid des rijks te onderstrepen, hetgeen zij tot uitdruk king wil brengen door bij deze plechtige handeling alle gebiedsdeelen staatsrechte lijk gelijk te stellen. De afkondiging zal plaats vinden des middags om half drie Nederlandsche tijd op een nader te bepalen datum. Het uur is zoodanig gekozen, dat het dan zoowel in Suriname en Curagao als in Nederlandsch-lndië reeds of nög dag is. In Indië is het dan namelijk avond, in Suriname en Curagao morgen. Het is te hopen, dat deze demonstratie van de een heid des rijks in breeden kring zal worden begrepen en verstaan. Storm op de Noordzeekust. De laatste dagen der week kwam een hevige Westerstorm onze gansche Noord zeekust bestoken, üp verschillende plaat sen raakten verscheidene schepen in moei lijkheden, doch gelukkig is het overal goed afgeloopen en zijn er geen menschenlevens te betreuren. Wel hebben verschillende schepen ernstige materieele schade opge- loopen en werden er van de bemanning van de sleepboot „Insulinde", die ter as sistentie van het Noorsche stoomschip „Carmenfjell" in den barren storm uit voer, twee leden gewond. Op de Ooster- schelde bij Stavenisse zonk verder de sleepboot „Volharding I", die met twee sleepschepen op weg was naar Dordrecht. Ook hier liep het zonder verlies van men schenlevens af. Regeling der vlootkostenverdeeling. De wijze, waarop de kosten voor uit breiding en onderhoud van de vloot tus- schen moederland en koloniën verdeeld zullen worden, is thans bekend geworden. In het kort gezegd, komt de thans dien aangaande getroffen regeling hierop neer, dat Indië de bedrijfskosten van de vloot, althans voor zoover zij in Indië opereert, voor haar rekening neemt, terwijl Neder land den nieuwen aanbouw bekostigt. Ver der is overeengekomen, dat het moeder land voor 1938 een bedrag van 5 mil lioen in de exploitatiekosten zal bijdragen. Voor Indië beteekent de nieuwe regeling jaar 1938 een verhooging van uit- g n met ongew 1% millioen, omdat oorspronkelijk h ag der Nederland sche bijdrage Ik was vastgesteld en dit verschil niet wordt opgeheven door de vermindering der aanbouwuitgaven voor Indië. Niet alleen de vloot zal ter beveiliging van onze overzeesche gewesten worden uitgebreid, doch ook de luchtstrijdkrach ten en de landmacht vragen de aandacht. Vooral geldt dit voor Nieuw-Guinea, dat zoowel in de lucht als te land beter be veiligd zal worden. Daartoe is op de aan vullende Indische begrooting een verhoo ging van ongeveer 15 millioen in totaal aangevraagd, welke voor plus minus 2/3 ten laste van de uitgaven in Nederland en voor de rest ten laste van de uitgaven in Indië zullen komen. Ontploffingsramp op Java. Nu wij het toch over de Indische ge westen hebben, dienen wij ook de ernstige ontploffing te vermeiden, welke men zou haast zeggen natüüriijk in een Chi- neesche vuurwerkfabriek te Rembang aan Java's Noordkust plaats vond en waarbij volgens de tot dusverre binnen gekomen berichten 15 menschen den dood vonden, terwijl naar verwacht wordt nog vijf der gewonden het leven zullen laten. Arthur van Schendel candidaat. voor den Nobelprijs. Tenslotte zijn er over deze week nog eenige belangrijke personalia te vermel den. Allereerst het zeer verheugende be richt, dat eigenlijk veel meer dan een per soonlijk feit een zaak van nationaal De- lang betreft de candidaatstelling van onzen grootsten modernen prozaschrijver, Arthur van Schendel, wiens omvangrijk oeuvre vooral in de laatste jaren ook in het buitenland sterk de aandacht heeft ge trokken, voor den Nobelprijs voor letter kunde. De voordracht is ingediend door drie hoogleeraren van Nederlandsche uni versiteiten, namelijk prof. Donkersloot van de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, prof. Van Eyck van de Rijksuniver siteit te Leiden en prof. De Vooys van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Mocht deze hooge onderscheiding aan onzen landge noot ten deel vallen, dan zou dit de eerste maal zijn, dat een Nederlander den Nobel prijs voor letterkunde ontvangt. Een taalkenner heengegaan. Een groot verlies leed ons land in de afgeloopen week door het plotseling over lijden op 26 Januari van den bekenden Nijmeegschen hoogleeraar Mgr, prof. dr. J. K. F. H. Schrijnen, die zich door zijn baanbrekend werk op het gebied der taal studie grooten naam heeft gemaakt. Eugène Dubois 80 jaar. Een ander groot Nederlander, wiens naam ver over onze grenzen bekend is geworden, In den kring der paleontho- logen zelfs wereldvermaardheid heeft ge kregen, vierde den 28sten dezer zijn tach tigsten verj aardas, Ziin wereldnaam dankt deze landgenoot aan de ontdekking van den Pithecaatropus erectus, den rechtop-? gaanden aapmensch, wiens foss^lé over- bUjiselen hij na Jareji vergeefsche onderzoekingen op j£va wist uit te gra- ven, daarmede, de ontbrekende schakel De 100ste Raadszitting en artikel 16. Artikel 16 van het Volkenbondspact dat de plichten der leden in geval van oor log regelt, dus de eigenlijke substantie is van hetgeen men eens onder het begrip „Volkenbond" verstond is bij de kleine staten in ongenade gevallen, wijl zij daarin een zeer ernstige bedreiging zien van hun neutraliteit en hun veiligheid en een argu ment temeer voor de stelling, dat de bond geworden is tot een ideologisch front tegen de dictatuur-staten. Al lijkt dit laatste ons ook geenszins juist, vast staat, dat de kleine mogendheden uit de Abessijnsche kwestie wel de les hebben moeten putten, dat de collectieve veiligheid een leeg be grip is geworden en dat men van een vast houden daaraan meer na- dan voordeel ondervindt. Men mag er den kleinen lan den dan ook waarlijk geen verwijt van maken, dat zij zich thans van de verplich tingen, welke dit artikel oplegt, op for- meeie wijze willen trachten te ontdoen en indien dit niet zoo goed in de kraam van Engeland en Frankrijk past, mag men in Londen en Parijs bedenken, dat dit alles tenslotte voor een groot deel de schuld is van de Engelsch-Fransche politiek, die in de laatste jaren om het zoo maar eens uit te drukken geen vieesch en geen visch was. Nadat de redevoeringen van Eden en Delbos in de 100ste raadszitting gehouden ten aanzien van een soepeler toepassing van artikel 16 voor de kleine staten niet die geruststelling inhielden, waarop zij hadden gehoopt, zuilen België, Nederland, Zweden en Zwitserland dit punt in de commissie van 28 ter sprake brengen. Men mag verwachten, dat een gemeenschappe lijke verklaring over een soepeler toepas sing van artikel 16 daarvan hpt gevolg zal zijn. Amerika gaat bewapenen. De met spanning verwachte boodschap van president Roosevelt inzake de bewape ning is ^an het Congres overhandigd. De boodschap begint met te herinneren aan de pogingen van de regeering om een weg te vinden tot beperking van de bewapening en om tenminste de waarschijnlijkheid van een wereldvrede te scheppen. Nu men dit helaas nog niet heeft kunnen bereiken zijn de Vereenigde Staten wei genoodzaakt aan eigen veiligheid te denken. Met groote droefheid en indien Roosevelt dit zegt, mag men hem ook zeker gelooven heeft de president nu de vermeerdering van de bewapening aangekondigd, welke zoo alarmeerend groot is, als nog nimmer is voorgekomen. De vloot zal met 20 wor den uitgebreid, wat ongeveer 800 millioen dollar zal kosten, voor de bestrijding van aanvallen uit de lucht zal materiaal tot een waarde van ongeveer 9 millioen wor den aangeschaft, een reorganisatie van de leger-reserve zal 450.000 dollar kosten, de aanschaffing van machinerieën voor de vervaardiging van legermateriaal 6 mil lioen dollar; voor de vervaardiging van munitie vraagt Roosevelt 2 millioen dollar en voor het bouwen van een aantal kleine schepen van een nieuw type voor proef nemingen 15 millioen dollar. Zooals men ziet kost Amerika's deel name aan den bewapeningswedstrijd een bedrag, dat met niet minder dan tien cijfers zal moeten worden geschreven. En aan de overige aan deze „liefhebberij" deelnemende groote mogendheden zal zij wel niet minder kosten. Wanneer men nu eens bedenkt, welk een zegenrijke werken men met dergelijke astronomische bedra gen zou kunnen verrichten, moet men toch wel tot de overtuiging komen, dat het ver stand in deze wereld nog ver te zoeken is. En dit klemt nog te meer, wijJ deze be wapeningswedloop zeker ge^n verande- leverend voor Darwins evolutieleer. Zijn geheele leven heeft deze onvermoeide zoeker aan de studie van den Pithecan- tropus gewijd en de jongste vondsten op Java hebben zijn hypothesen op over-1 tuigende w(jze beVestigct ring in de huidige krachtsverhouding zal brengen. Bouwt Japan twee slagschepen, Amerika zal er drie bouwen, zetten Duitschland en Italië tezamen 4 slag schepen op stapel, Engeland en Frankrijk zuilen daar 6 dreadnoughts of waaraan men zoo langzamerhand toe is super- dreadnoughts tegenover stellen. Nadat ei dus vele milliarden zijn uitgegeven zal da toestand nog precies zoo zijn als op het oogenblik. De eenige troost is dan ook, dat de bewapenmgswedstrijd de werkloosheid zal verminderen en een betrekkelijke wel vaart zal voorspiegelen, die in werkelijk heid niet bestaat. Want welvaart kan slechts tot uiting komen in een verhooging van den levensstandaard en groote uit gaven voor bewapening bewerken uit den aard van de zaak slechts het tegendeel. De landen, die dezen bewapeningswedstrijd ontketenden, zullen daarvan de bitterste gevolgen te ondervinden hebben. Japan op een langdurig-en oorlog voorbereid. De Japansche minister van oorlog Soe- gijama heeft een verklaring gepubliceerd, waaruit valt op te maken, dat de Japan- sche regeering zich op een langdurigen oorlog m China voorbereidt, zulks in tegenstelling met de wenschen van de militaire kringen, die tegen een verspil ling van krachten in de uitgebreide geDie- den van China zijn, wijl de bewapening van Rusland onder deze omstandigheden sneller toeneemt dan van Japan. Deze jonge militairen zouden met Tsjiang Kai- sjek willen onderhandelen om daarna met steun van Duitschland een krachtige poli tiek lees oorlog tegen de Sovjet- Unie te gaan voeren. De meerderheid der regeering en de omgeving van den keizer schijnen er echter meer voor te voelen, de aandacht op China te concentreeren en dit land na een geslaagden veldtocht te pacifi- ceeren en te exploiteeren. Zal het nu tot een krachtproef -tusschen de regeering en de militaire kringen komen 'l Merkwaardig is nog, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken Hirota heeft verklaard, dat Japan in de toekomst met Duitschland en Italië wellicht zou samenwerken aan de oplossing van het bevolkingsvraagstuk, een bewering, die met bekwamen spoed door het Duitsch» Nieuwsbureau is gedementeerd. Vijf jaren nationaal-socialistisch bewind. Duitschland heeft op 30 Januari met groote feestelijkheden het feit herdacht, dat Hitier 5 jaren geleden aan de regee ring kwam. Het is gebruikelijk op derge lijke dagen een blik achterwaarts te wer pen en de gebeurtenissen van de periode de revue te Laten passeeren. Daarover zou men echter boeken vol kunnen schrijven en een dergelijke poging m een kort over zicht te ondernemen, ware onbegonnen werk. in Duitschland zelf zegt men in het kort, dat men in deze jaren de eer, waar digheid, grootheid, volksgemeenschap her wonnen heeft, maar dat zijn abstracte, voor velerlei uitleggingen vatbare begrip pen, waarover men moeilijk een oordeel kan vellen. Concreet gezien zijn de be langrijkste voordeelen, die het nazi-regime aan Duitschland heeft gebracht wel de politieke rust en de opheffing der werk loosheid, al is dit laatste niet gepaard ge gaan aan een verhooging van den levens standaard. Tegenover de versterking van den staat is een verlies aan persoonlijke vrijheid getreden. Iedere natie moet daar bij maar voor zichzelf uitmaken, wat men het zwaarst wil laten wef^n De massale betooging op den Dam te Amsterdam, op den avond van den (eestelijken geboortedag gehouden. De verlichting gaf aan deze bijeenkomst een feeërieken dans. Beschuit met muisjes. De ouden van dagen te Den Haag werden er ook op getracteerd.

Soester Courant | 1938 | | pagina 8