■en -wétf. is die knaa fuesjugnt Vesutjmgseiscfi Soest „M1JNHARDTJE" J> f ff Uit de Schepping. Adj. Inspecteur Van de Essenburg geïnstalleerd. Burgerlijke stand Ds Soester Courant Soester Nieuwsblad K. van Tol, Nieuwsweg 103 G, v, d. Poll, Vredehufstr. 22 prt Maatschappelijke handel en wandel aan banden. De schoenmaker moet zich voortaan aan zijn leeit hou den. In al de jaren van mijn journalistieke loop baan heeft mijn pen me nog geen ander goud aangebracht dan dat van de pen zelve, zoo idat ik er veel voor gevoel naar een nieuwe •Bron van bestaan uit te zien. Jammer is nu maar, dat minister Steen- berg he bezig is het terrein van den handel met wettelijk prikkeldraad af te zetten, j Als gevolg hiervan mag ik, na mijn pen ter ruste te hebben gelegd, het hakmes van den slager niet opnemen, noch mag ik deeg gaan kneden in den trog, noch naar leest of spanriem grijpen, teneinde de onderdanen van mijn volksgenooten te „lappen". Daartegen verzetten zich de „vestigingseischen". Ik mag ook geen drukkerijtje beginnen, want daartoe bekom ik niet de onmisbare „erkenning". Zelfs het pluimveebedrijf kan ik niet ter hand nemen, want ik mag geen broedmachine in mijn huis hebben, daar ik geen licentie rijk ben voor 't fokken van kuikens. Landbouwer kan ik niet worden, omdat ik geen „schetsen" len geen oormerken heb, de tuinbouw is voor me afgesloten, omdat ik een teeltvergunning mis. Ei zou me dus niet veel anders resten dan stempelaar te worden of mijn brood in *t vrije beroep van straatzanger te gaan verdie nen, vaderlandsche liederen kweelende als; Wij leven vrij, wij leven blij, op Neêriands dierbren grond! Nu maak ik me voor m'n zeiven nog geen bijzondere zorgen. Het stelsel van democrati sche gebondenheid-in-vrijheid zal mijn tijd nog wel uitdienen, mijn pen zal me ten slotte wel geleiden tot daar, waar ik nog niet graag wezen wil, maar onherroepelijk terecht moet komen. Niet voor iedereen zijn de per spectieven dermate gunstig Er zijn tal van bekwame vakmenschen, middenstanders, die door de moordende con currentie in htfn bedrijf, door technische evo luties. door andere, gewijzigde economische omstandigheden, dan wel om gezondheids- of andere redenen, hun broodwinning hebben zien vergaan. In een anderen tak van handel of nijverheid zien ze misschien een nieuwe kans.ware de toegang er heen niet ver sperd door eischen van vakbekwaamheid, handelskennis, credietwaardigheid, een stelsel van „vergunningen" en wat dies meer zij. Hoe waardevol vele dezer eischen inder daad ook mogen zijn voor de behoorlijke uit oefening van een nering of bedrijf, hoofd zaak is altijd de persoonlijke tact en het aan passingsvermogen van- den ondernemer, maar ket is helaas onmogelijk om hem daaromtrent een examen af te nemen. Er zijn van.die men- schen, die in dlles slagen, wat ze op touw zet ten, ook al hebben ze aanvankelijk slechts over een geringe kennis van zaken te be schikken. Hoe het zij, met deze gave van algemeene zakelijke geschiktheid zal men in de naaste toekomst weinig meer uitrichten. Maatschappelijke „overstapjes" voor handel en nijverheid worden zoo goed als niet meer beschikbaar gesteld- De economische vrijheid van hem, die ondernemer wil zijn, wordt aan korte banden gehouden; ieder zal voortaan, hongerend of welvarend, sterv® in zijn eigen Vak Degenen, die leiding hebben te geven bij de beroepskeuze «an jeugdige personen, mo gen het wél bedenken, dat deze keuze thans heel wat beslissender is voor het leven dan vroeger Wie nou schoenmaker wordt, zal zich altijd aan zijn leest hebben te houden. Er zijn menschen, die al deze dwangmaat regelen der overheid hartgrondig verfoeien en andereu, die er vreugdevol mee instemmen. Spotvogels hebben de economische verhou dingen, welke zich in de crisisjaren ontwik kelden, aldus vervoegd; Ik liberaliseer, Jij vrijhandelt, Hij concurreert zich dood Wij vragen surséance, Gij biedt vijf procent, Zij gaan op de flesch. Ik verfoei de economische dwangmaat regelen van de regeering als een kwaad, maar ik apprecieer ze als een noodzakelijk kwaad. Zonder deze soort maatregelen zou de toe stand voortduren. Wie in het eigen bedrijf van onderlingen bed rijf smoord zijn gesneefd, wer pen zich zonder geld en zonder vakkennis, maar omdat ze niets meer te verliezen hebben ook zonder risico op een ander bedrijf om te trachten door een niets ont ziende concurrentie opnieuw een been aan den grond te knieën Ald>js infecteert het zieke het gezor.a De noodloiiige vak-beuniiazcrij, waartoe de crisisomstandigheden velen dreven, is niet al leen schadelijk voor het middenstands-, maar mede voor net algemeen consumentenbelang. Niemand heeft er eenre voordeel van, wanneer b.v een oud-bakktr zich ergens als schoen maker gaat vestigen cn daar zolen gaat lap pen voor f i.wanneer de werkelijke vak man er f 1.25 voor moet berekenen. Goede kwaliteit en vakkundige bewerking, .van w ót dan ook, verhoog en weliswaar den prijs, maar bewijzen in het gebruik 't goed koopst te zijn. Het publiek weet dat wel, maar door de vele beunhazerij wist men niet meer waar men voor kwaliteit en prima be werking terecht kon en men lette nog slechts in het bijzonder of uitsluitend op z.g. „voor- deehge" prijzen. Uit het noodzakelijk kwaad van de thans dc overheid toegepaste, althans aange- kondigde dwangmaatregelen als die, welke Tr1 "inbedrijf 1937 voort vloeien fs het goede geboren van toezicht op de vakbekwaamheid, handelskennis een financieele betrouwbaarheid van hen, die han deldrijvende» of neringdoenden zijn- Of willen worden. De bona-fide middenstanders waardeeren dat alles in booge mate, omdat het een betere bestaanskans schept voor reëele zakenlieden. Alleen; men houdt z'n hart wel eens vast, tot hoever de door de overheid te stellen eischen op den duur zullen worden opge voerd. Wie de Nederlandsche practijk kenü van „examens" b v- voor wat „eenvoudige" en „eenige'' kennis betreft, op zich zelf rek bare begnppen weet, dat hier het gevaar van overdrijving in de toekomst lang niet denkbeeldig is. In het Weekblad „Economische Statisti sche Berichten werd tot uiting gebracht, dat deze overdrijving er al is De schrijver herin nert er aan, dat in het algemeen de vestiging afhankelijk wordt gesteld van een diploma, voor de verkrijging waarvan eischen gelden, die voor de uitoefening van laten we zeg gen; het slagersbedrijf wel nuttig, .maar geenszins onontbeerlijk zijn te achten Zeker, het zal den slager ten goede kunnen komen, als hij wat algemeene commercieele ontwikkeling bezit- Maar moet dat bezit als een voorwaarde in het algemeen belang gel den, zoodat dit zou worden bedreigd of ge schaad, indien een slager zich vestigde, die niet in staat is, zijn boekhouding zélf op te zetten, die niet weet wat f.o.b. beteekent of wat de bevoegdheden zijn van den Midden- standsraad, die de intrestrekening met rente- nummers niet heeft vermogen te begrijpen, of die de spellingen-®e Vries en Te Winkel, Kollewijn, Terpstra. Marchant en Slotemaker de Bruine door elkander haalt als moest hii er gehakt van maken? Het is te hopen, dat de overheid inzake de vestigingseischen het juiste midden zal weten te vinden en naar dat midden ook verder haar koers zal bepalen. lachend en lokkend, naderbq zwevend en af zwaaiend, steeds jubelend en schaterend; kieu wiet, kieu-wiet! Wat een kracht, wat een weelde van schoonheid! Een langdurig spelen en kooz n en jubelen, waarin het haantje den boven toon voert en z'n hennetje ze lig navolgt. En eindelijk, moegestoeid van deze uitbun dige lentevreugde, glijden ze nee'r, waar de eerste speenkruidblo emen voorzichtig haar kopjes omhoog heffen. 't Nest werd gemaakt, simpel een vlak kuiltje, door hem gedraaid met z'n sneeuw witte borst; straks door haar versierd met eenige drooge stoppelstengeltjes, en een paar dagen later wef l het eerste ei gelegd, scherp -gepunt, groen met zwart. Nog in dezelfde week zat ze te broeden op het viertal, hun vreugde en schat. Maa-ar! Nergens in de schepping is het geluk volmaakt, ook deze idylle wordt verontrust door aanhoudend gevaar. Bunzing en wezel snuffelen naar kievits- spoor, en owec, het gaaike, dat niet tijdig is gevlucht. 2 Zwarte en bonte kraaien zeilen met tragen wiekslacbt door de lucht, op zoek naar eieren. In roïnder dan geen tijd stijgt de kievitsman omhoog, luid schreeuwend en waarschuwend, den vijand tegemoet Het hennetje, die dezen roep best verstaat, glijdt bijna onmerkbaar van 't nest, loopt snel een of twee akkers voort en scheert, dicht langs 't weidevlak weg, m.iatrajden om de vijanden op een dwaalspoor te bren gen liefst in vereeniging met andere weide vogels, maar anders moederziel alleen, gaat het haantje bonzend met wiek en staart, im mer schreeuwend, de belagers te lijf. En niet eerder zal hij weer rustig neerstrijken voor ze verdwenen zijn. Den eierzoekers onder de menschen gaar het niet beter.Ze mogen pogen den eier- schat den rechtmatigen eigenaars te ontfut- «n na de geboorte van Prinses Beatrix- £)e particulier Secretaris van H. M. de Koningin, wg- S- van Heemstra. *s Cravenhage, 4-3"r938- De burgemeester voegde hierbij zijn per soonlijken dank aan den Inspecteur, den adj. inspecteur en de agenten en hoopte, dat in de toekomst bij het vervullen van diensten, in het bijzonder voor het Koninklijk Paleis, deze getoonde plichtsbetrachting overtroffen zou worden. Spr. deed vervolgens mededeeling, dat hij den heer E. J. van den Essenburg heden, met ingang van 1 Jan. j.1- aLs adj. inspecteur en den heer R. C. Pais als klerk van de gemeen tepolitie had aangesteld. Spr. wilde tevens uiting geven aan zijn wensch, dat de agenten hun nieuwen chef zouden toetreden in. een geest van ontzag, gehoorzaamheid en kame raadschap. Aan den heer v. d. Essenburg voegde spr. toe; „Deze benoeming is een blijk van het vertrouwen in U mijnerzijds". Spr. wees den nieuwbenoemde erop, dat gezagsverhoudingen nooit ontaarden mochten in machtsverhou dingen en hoopte dat hij humaan, eerlijk en rechtvaardig in zijn optreden zou zijn. De adj. inspecteur dankte den Burgemees ter voor het in hem gestelde vertrouwen en verzekerde in de hem aangegeven richting te zullen arbeiden. De Inspecteur feliciteerde de beide benoem den en hoopte op een prettige samenwerking, waarna de agenten hun gelukwenschen brach ten. Na deze korte plechtigheid werdien de uit rustingen van de agenten geïnspecteerd waarin bij wij vernamen, dat een nieuw uniform zal ingevoerd worden. De jekker zal n-1- worden vervangen door een lange jas, de lange pan talon door een rijbroek met beenstukken, ter wijl een draagriem een en ander zal com pleteer en. 1 1 i Vyzelgr. ljhuis; W M. Moesman, v. .Mui* weg 1 n. Den Haag, Dcventerschcst- Janssen, idem. VERHUISD; J- v. Hensbetgen.v. Jt> ar. k., v- Kerkpad N.Z- 2 n- Soesterb are (W). J. Robbertsen, v. Kerkstr. 7 n. NavW j j. J. F- W. Wilke, v. Mende'.ssohnl- 20 s. Pos. straat 4; H. v. d. Veer, v. Amersf-str. l!«J tt. nxaersi.str- 96; W- H. Winter m- g., v. Weteringpad 2 n. Vinkenweg 11; A. v. F.sch m. g., v. KI. Engendaalweg 3 n- Braamw. 71. J. G. v. Rouwendaal, v. Utrechtscheweg Ga n. Dorresteinw. 55; R- Nieuwenhuis, v. Braam- weg 48 n. Kon.laan 94a n. Geitenbeek, 7* ü.emstr. 1 n- 2e Heeserlaantje 6; E. A. Kok! m. vr-, v. Eemstr. 12 n* O- Utr. weg Ha; G. Valkeneer m- g-, v. L- Brinkweg 31a naar Heuvelweg 14; H, Hols, v. Kostverlorenweg 11 n. Reckeringhstr. 32a; Y. Waterlandcr, y* Kolonie weg 15 n. Kolonieweg 36- ALGEMEEN BELANG. In de Donderdag gehouden bestuursverga dering van „Algemeen Belang" werd besloten inzake den Grondverlcoop aan de Middenlaag te Soestduinen een request te zenden naar de Kroon. Met betrekking tot de stichting van een „Boschbad" door de gemeente Amersfoort! werd tevens besloten Ged. Staten te verzoeken! dit besluit niet goed te keuren, gezien het feit,' dat zich in de provincie Utrecht reeds diverse! dergelijke Natuurbaden bevinden. Uitvoering van dit besluit zal niet nalaten! de financieele exploitatie van het Souster Na^ tuurbad nadeelig te beinvloeden. Behalve deze beide punten werden nog anV dere onderwerpen behandeld, welke zich evenwel niet leenen voor publicatie. 12 ca chefs 50 cf„ P roef doosje 2 cachets 10 cf» BijApoth.enDrog. Vanellus, de luchtacrobaat. XXII. Heil, heil, jij luchtacrobaat! Heil, jij langverwachte lentebode! Welkom, welkom, vroolijkej, fleurige vogel met je dubbel.ge- spitste kuif! Welkom Vanellus, met ie blanke borst en je groen.glanzenden rug! Heil, vreugde van alle eierzoekers in de lage landen aan de zee! Welivom, mooie, heerlijke kievit! Wié is niet blij, als hij merkt, dat jij weer uit het zoele Zuiden teruggekeerd bent en hier opnieuw je luiden lachroep' doet schal len over de groene weiden en de nog don kere bouwlanden? Vertel je niet, dat de winter ons heeft verlaten en dat de lente komt Je kwam met een groote koppel soortge- nooten aangewiekt op je breede, ronde vleu gels, en hier, hier gjeed je omlaag, zoekend de plek van 't oude nest in 't vorige jaar. En ja, dóór, bij dien riet om zoomden dijk, daar moet het geweest zijn. Een oogenblik sta je stil om je te oriënteeren, of het wel wezenlijk in die buurt was. Nauwelijks heb je de hongerige maag te goed gedaan aan poppen en slakjes en wor. men, die het grasland overvloedig oplevert, of jij werpt in de wieken. Luid schalt je lokkende roep over de velden; kieuwiet kieuwe.wietl En onder die vreugdevolle kre ten duikel je door de lucht, stijg je recht standig omhoog, tuimel je naar links of rechts, éen biok vroolijkheid en jolijt. Ja, 't is immers Lentemaand, en daarom moest jij toch komen, want hier, hier moet je met je witto borst een kuiltje in den bo dem draaien, als zij, zij maar wil luisteren naar je hartstochtelijke lokkende lach. En waarlijk binnen drie dagen heeft zij zich laten glijden uit een anderen koppel kieviten naar den groenen dijk, omdat zijn luidruchtige lokstem ook in haar borst wak. ker riep, wat naar Goddelijk bestel reeds eenige weken sluimerde; het verlangen naar een man en naaar kroost. Nu bewondert ze zijn sneeuwwitte borst, zijn donkere veerenpracht met blinkenden groenen en purperen glans, zijn zeldzaam mooie vogelkuif. Eenig haar manneke- En hij selen, ook tegenover hen is de kievitscnan op z'n post. Hij waarschuwt, hij schreeuwt, hij ratelt door de lucht, hij stuift op hen los; en er scheelt weinig aan of een vleugelmep is de bestraffing voor den volhar'.enden zoe ker. En wie de sport van 't eizoeken be oefend heeft, weet bij ervaring, hoe moei lijk het is, het kievitsnest te vinden, omdat de schutskleur der eieren vrijwel gelijk is aan de omgeving. Pijn. 16 dagen broedt het hennetje, nu en dan afgewisseld door 't haantje. De jon gen zijn netsvlieders, verlaten dus spoedig hun wieg. Wiet dan nog in de nabijheid vón 't kroost •komt, dat zich door z'n schutkleur gemakke lijk verbergt, wordt door de ouderen weer met groote welwillendheid ontvangen. Geen wonder! Ze hebben het gevaar zoo dikwijls onder de oogen moeten zien! Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IV/OROL Kon er ooit liever vrouwken neerstrijkan in de landen langs de Eem Was er ergens zedig er kievitswijfke dan zijn henneke? Wj© had oogjes met zoo schitterende glans als die van haar bruinomrande kijkers En als zij zich verzadigt aan den weide- overvloed, dan loopt hij met driftige pasjes rond z'n gaaike, pronkt met wïjdgespreiden. staart, vertoont naar z'n beurtelings rijzende en dalende kuif, nijgt en buigt en knielt, totdat ze samen met luidruchtig geschreeuw de lucht ingaan. Is dat vliegen? Neen, dat is op de wieken de dolste capriolen uitvoeren, een ge weldige oplaaiïng van toomelooze durf. Borst aan borst omhoog steigeren; kopje duikelen; links of rechts omlaag tuimelen; langs 't weivlak scheren; weer opwaarts stre ven; ratelen met wiek en staart door de blauwe lucht; bonzend op elkaar invliegen zonder ooit te hinderen; en al maar door Dankbetuigingen van de Koningin en Prinselijk Paar. Een nieuw uniform voor de politie. Dinsdagmiddag had in de raadszaal de in stallatie plaats van den heer E. J. v. d- Es senburg als Adj. Inspecteur van Politie en den heer R. C. Pais als klerk ten politie.bu- reele. Te 3 uur stond' het politie-corps opgesteld, toen de Burgemeester, Mr. W. A. J- Visser, door den Inspecteur van Politie, de heer A. Schreuder, werd binnengeleid in de raadszaal. De Burgemeester deelde hierop mede, dat hij om twee redenen het corps had bijeenge. roepen. Op de eerste plaats deed spr. mede deeling van de navolgende brieven DIENST VAN PRINSES JULIANA Den Heer Burgemeester der gemeente Soest. Hunne Koninklijke Hoogheden Priises Juliana en Prins Bernhard dragen mij, op, Uwe welwillende tussch en komst in te roepen, teneinde aan het personeel der Gemeentepolitie den zeer oprechten dank van Hunne Koninklijke Hoogheden over te brengen voor de wijze waarop, vóÓr en ma de geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, gezorgd is voor de rust in de omgeving van het Pa leis Soestdijk. Hunne Koninklijke Hoogheden heb ben de door het Politie-personeel bewe gen diensten op hoogen prijs gesteld. De kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana, w.g. W. C- Baud- 's Gravenhage, 3-3-1938- TARTlCjULlER SE CR, van H. M. de Koningin. Aan den WelEd. Gestreng en Heer Mr. W. A. J. Visser, Burgemeester van Soest. In opdracht van H. M. de Koningin heb ik de eer WelEd- Gestrenge te verzoeken, om aan Chef en Personeel van! de Gemeentepolitie te Soest, Hare Ma. jesteit's dank en waardeering te willen overbrengen voor de wijze, waarop in de omgeving van het Paleis Soestdijk allen hun moeilijke taak hebben vervuld voor GEBOREN; Erik Gerhardus, z. v- G. Wes- tra en A. Maas, Parklaan 12c; Johanna Elisa. beth Magdelena, d. v. J. J. Notebaart en E* M. du Bois, Braamweg 26; Wilhelmina Hen- drika Josephina, d. v. P. G- de Wit en C* M. Degeakamp, Kon.laan 55; Maarten Gerrit Wilhelmus, z. v. D. J. Rekké en J- v- Dors- sen, Kampweg 48cc; Klasina, d. v. K. van Sloten en D. Liebrecht, KI. Engendaalw. 17. ONDERTROUWD: S. J. Prinsenberg, 27 jr.^ vertegenwoordiger, Veldweg 8. en J- P. v. Veenendaal, 24 jr., Baarn; J. de Vièser, 36 jr., advocaat, den Haag en G- S. Land weer, 21 jr., Regentesselaan 10; W. J. Veth, 41 jr., reiziger, Julïanalaan 44 en P. Floor, 23 jr., Julianalaan 60; S. v. d. Schagt, 44 jr-, jachtopziener, Staalwijklaan 2 en J. Knapper, 39 jr., Rademakerstr. 25b; C. L. de Jeu, 23 jr., monteur, R'dam en R. v. d. Schagt, 22 jr., Staalwijklaan 2- OVERLEDEN: Godefridus Johannes Roe lof sen, 78 jr., geh. m. W. J- van Elden, Birktstr. 9; Thomas Roepers, 82 jr., wednr. v. M. W. Middelman, Amersf.str- 77a; Beren, dina van Hummel, 56 jr., Kerkstr. 26; Wil lem Frederik Bon, 58 jr., geh- m. W- J- Kat, Amersf.str. 140; Arie v. d. Wagt, 81 jr-, geh. m. J. P. v- Daelen, Nieuwstr- 35c; Her- mina van Essen, 12 dg., Hartweg 4; Willem Oostenbrugge, 57 jr., geh. m. E. J- Oos terbeek, Eigendomweg 105. GEVESTIGD: M. J. Versloot inw,, So- hialaan 15 v. Woerden; A. Reiman m. vr-, Bosstr. 61 v- A'dam; Wed. C. Hoekzema- Zweers inw., Vosseveldl- 14 v. Rheden; A. Blaauboer m. k., Hartmanlaan 12 v. A'dam; C. G. M. Smit inw., Soesterb-str- 125 van Utrecht; Wed. A. C. Loeber.Goedvolk inw., Bartolottilaan 49 v. Den Haag; P. J, Jansen inw., Steenhofstr. 57 v. Enschede; J. G- M- Hermsen, Luchtvaartafd. v- Nijmegen; B. T- M. A. Abspoel m. vr., V.erh Postweg 70 van Den Haag; J. E. M. Fugers inw., Kerkstr- 3 Nijmegen; H. C- J. Kok m.^ g-, Hartweg 22 v. Waddinxveen; J. H. A. Scheffer inw-, Ba- tenburglaan 21 v. Dortrecht; A. Brouwer inw., Soestejrb.str. 41 v. Doetinchem; F- Tijhuis inw-, K. Brinkweg 3 v. Hellendoorn; E. J. Hanique inw., Amersf.str. 2a v. Den Haag; J- van Boeyen, Kon.laan 94a v. De Bilt; R. Homan, Luchtvaartafd. v- Arnhem; G, Atsma m. g-, Nieuwstr. 48 v- A'dam; H. Slikker m. vr-, *Hartmanlaan 42 v. Alkmaar; G. C. Appeldoorn m. g., Schrikslaan 27 v. Ned. Indië; B- G- Gesink inw., Stadh-laan 17 v. Wisch. VERTROKKEN: G. H. M. Seibels m. g-, v. Beetzlaan 32 n. A'dam, Riouwstr. 2811; W. Jongsma, v. Middelwijkstr. 34 n. Stad Vollenhove, Kerkstr. 111; P. de Geus, van Plas weg 39 n. A'foort, E. Meysterweg 44; J. B. G. Croes m. vr-, v- Pelikaanweg 11 n. Den Haag, Velpschestr. 178; H- Weiermans, v. Smitsweg 23 n- Arnhem, Rozendaalschew. JJ4; R- H- Witt, v. Oranjelaan 24 n. Woer den, de Brouwstr.; Wed- A. v. Holst-Wij- brands, v. Hellingweg 4a n. Utrecht, J. W. Frisostr. 4; J- J- Grummels, v. Stadh-laan 26 n. Dordrecht, Nïcolaasstr. 3a; E. Klassser m. g., v. Plas weg 37 n. Batavia, (Ned. Indië); P. v. d. Kuy, v. Postweg 52 onbekend waar heen; D. M. F. Mulder, v. Amersf-str- 134 n. Carens ZwRue du lac 54; W. Wielenga, v. Kerkpad Z-Z. 114 n. Ned- Indië; G- A. Verdam, v. Kerkpad N-Z. 22 n. Schalkwijk C- 60; Wed. Th- de Jong-de Jong m. k., van Kolonieweg 15 n. H'sum, Eemnesserweg 43; A. F. de Haan-, v. Lindenlaan 4c n. A'dam. VRIENDEN VAN ISRAËL. Donderdagavond hield de Vereen. „Viien-» den van Israël" hare maandelijksche vergader ring in een zaal aan de Rembrandtlaan qBy waarin voorgingen de heer N- L. Berlijn, die{ sprak over: ,,'t Loten en Purimfeest" en M< j. A- Th. Knuttel, die 't onderwerp behandelde; „Palestina in onzen tijd". De eerste spreker verklaarde na gebed naW der de bekende geschiedenis van Esther, dat ster beteekent. Uit dat boek Esther blijkt dd bijzondere voorzorg, die God voor zijn uil ver-1 koren volk Israël heeft en op bijzondere wij-! ze werd een en ander behandeld, dat met dit Israëlietische gedachtenisfeest in verband stond. De tweede spreekster sprak over 't tegen-: woordige Palestina, liet een paar mooie leew keningen zien van de nieuwe Joodsche stad Tel Ariv en een luchtfoto van Palestina. D® nieuwe Engelsche plannen om Palestina crH der de Joden, de Arabieren en onzijdigen td verdeelen, vonden bij de belanghebbenden' geen bijval. Een paar dames zongen liederen en men' werd opgewekt mede te arbeiden aan de zen-i ding onde* Israël. Met gebed werd deze belangrijke vergader ring door den heer Keijne van Bussu gesloten. SOESTER SCHAAKCLUB. De wedstrijd van Soest III tegen Pion II uit Hilversum eindigde in een 61/2—31/2 overwinning voor Soest. Met dezen wedsirijd is Soest III uitgespeeld; het 3e tiental begon de competitie dit jaar niet al te best, maar wist aan 't eind veel op te halen. Indien het 2e tiental mocht promoveeren, is het volgend jaar aan het 3e tientah de taak opgelegd 10 sfrijden voor een plaats in de 2e klasse door promotie. De volledige uitslag is volgende; PION II SOEST lil. S. Harkema H- Schadee 1/21/2 A. Ockhuizen H. A. Fugers 01 G. Huizenga Ds. Wielenga 1/2—1/2 C. Honjnk E. Gillebaard 01 W. de Smalen Jac- de Bruin 0—1 P. Koole A- W. de Ruig 0—1 W. Cosker Th. de Ruig 0—1 G. Does D. Foeken 1—0 M. v. 't Hof A. v. Dijk 1/2—1/2 F. Daams C. H. Zaalberg 10 Totaal 31/2—61/2 Soest speelde aan de oneven borden met zwart. De wedstrijd van Denk en Zet I Soest II is 14 dagen uitgesteld, zoodat deze zal plaats vinden 24 Maart a.s- Voorts worden de leden eraan herinnerd, dat de promotie, en degradatie-wedstrijden aanvangen 5 April; alle partijen van den win. terwedstrijd moeten dus vóór dezen datunï zijn uitgespeeld. Advertentie's en abonnementen voof cn worden ook aangenomen bij

Soester Courant | 1938 | | pagina 2