Traanfabriekcn in volle zee Op jacht met de vangbooten Drijvende slachtoffers in de IJszee Verwerking van de vangst De tragedie van Birger Johnson Het werk aan boord van een walvisch- Vaarder is niet gemakkelijk. Onafgebroken moeten de mannen op deze vangbooten naar de reusachtige dieren de walvisch is het grootste zoogdier ter wereld uit kijken. Is er een gesignaleerd, dan wordt land. Toen evenwel de jachtbuit tien meer uren varens naar de stations gesleept moest worden, bedierf ondanks de ijzige koude van het water het spek en leverde minderwaardige olie. De laatste tien jaren dobberen de reus achtige moederschepen met haar kokerijen op de hooge zeeën, maar al te vaak be dreigd door ijsbergen. De mannen op deze schepen zijn niet alleen vakarbeiders, doch zeelieden tevens, want hun schip bevindt zich steeds in volle zee, en daarbij in een gebied, waar het dikwijls danig kan spoken. tweemaal tusschen de nieuw ontstane gra- versstad Cameronbay en Port -Hope. lede ren keer neemt hij in zijn toestel twee- ton waardevol gesteente mee, dat in het laboratorium der „Canadian Radium Cor poration" wordt onderzocht. Weer gaat Johnson aan het sparen, weer droomt hij van een nieuwe machine, waarmee hij kunstvluchten kan uitvoeren, maar de we- kelijksche 6000 mijlen, die hij volgens con tract heeft af te leggen, zijn zoo vervelend lang en de wereld onder hem ziet er steeds hetzelfde uit.. In Port Hope hoort John son, dat er een walvischvaarderij is, die een bekwaam vlieger zoekt. Goed betaald wordt het baantje niet, maar Johnson wil verandering. Het oude Vikingersbloed voelt Birger Johnson in zich stroomen! Walvischvangst beteekent avonturen beleven: h«t h de Aan den boeg van de walvisch vangbooten staan de kanonnen, die de harpoenen in de len denen van de walviseb schieten. De lijnen, die elk duizend meter laug zijn, loopen uit. de vangboot op schotafstand van de har poen bij het dier gebracht. Het kanon schiet de harpoen in het lichaam van de walvisch en grijpt met weerhaken in de dikke speklaag. Nu begint een zware strijd, want het reusachtige dier berust niet zonder meer in zijn noodlot. Er zitten meer dan duizend meter lijn aan de harpoen Door afrollen en inhalen van deze lijn mat de man aan de windas het dier, dat nadat het getroffen is, snel wil duiken, af. Ten slotte geeft het dier den strijd op. De buit gemaakte walvisch wordt met lucht opge pompt, waarna men het dier laat drijven, terwijl de vangboot weer op nieuwe buit uitgaat. Zijn verscheidene dieren overmees terd, dan worden zij verzameld en naar de traankokerij gesleept, die de booten tege moet stoomt en door de radio haar lig plaats meldt. Op het reusachtige dek der kokerij lig gen de gedoode walvisschen. Nog terwiil de vangbooten na elkaar komen aanstoo- men, worden op 't reusachtige moederschip trossen en windassen in gereedheid ge bracht en nauwelijks zijn de reusachtige lichamen vrij gemaakt uit de lijnen van de vangbooten, of de vanglijnen aan boord van de kokerij suizen door de lucht en worden om de walvisch heengelegd. De reusachtige staartvinnen, die het aan boord halen zeer bemoeilijken, worden nog in het water afgezaagd Als de kolos stevig in de lijnen vastzit, grijpt een geweldige ijzeren klauw om het achtergedeelte; een tros zou het vleesch doorsnijden. Dan be ginnen de windassen aan boord te steunen en stukje voor beetje wordt de reus naar boven getrokken en aan boord geheschen. Dat gaat slechts langzaam, want de assen moeten bij ieder dier ongeveer een gewicht van 20.000 kilogram aan boord hijschen. Nu wordt de buit op het daarvoor be stemde dek gelegd, de bemanning wet de messen. Maar reeds worden de trossen van de stalen masten om het doode lichaam ge legd, waarmede de walvisch, gedurende de bewerking in den juisten stand moet wor den gebracht. Het verwerken geschiedt buitengewoon vlug, want afgezien van het feit, dat de vangbooten telkens nieuwen buit aanvoe ren, moet men er rekening mede houden, dat ondanks de koude de walvisch snel tot ontbinding overgaat. Dan is alles wel niet absoluut waardeloos, maar het vet is nog slechts geschikt voor de zeepfabricage. Nu ligt de walvisch op het vette, met bloed besmeurde dek. De mannen klimmen boven op het lichaam en nu begint het werk, dat voor menschen met zwakke ze nuwen niet om aan te zien is. De vlijm scherpe messen snijden de lange zijden spek van den rug af. Om het spek precies van het vleesch af te snijden, zou te tijd- roovend zijn, daarom wordt om elke laag van een halve meter dikte een lijn gelegd, en wat anders urenlang werk van vele menschen zou eischen, doet de kracht van de windas in enkele oogenblikken, de spek laag wordt van het lichaam afgetrokken. Deze zweeft nu in de lucht en wordt naar een andere plaats op het dek gedirigeerd. Groote luiken op het dek voeren naar reus achtige kookketels. Hier wordt onder een hitte van 150 gr. elke druppel vet uit de zijden gesmolten. Het is koud op het dek, de traankokerij ligt in de IJszee. En toch dampt het li chaam op het dek. Snede voor snede gaat door de speklaag, de trossen aan de mas ten keeren het plompe lichaam om, als het lichaam aan een kant van het spek be vrijd is. Over het dek verspreidt zich een lucht, die alleen verdragen kan worden door menschen, die er aan gewend zijn. De messen werken nauwelijks een uur, dan is de speklaag van het heele lichaam verwijderd, de bloedroode vleeschlaag ligt vrij. De plaats moet vrijgemaakt worden voor de volgende walvisch, die aan dek ge heschen wordt. Op de voorste helft van het dek is de vleeschsnijderij. Weer.grijpen de trossen de nu reeds veel lichtere kolos beet en sleepen hem daarheen. Uit oude berichten weet men, hoe moei lijk de verwerking van een walvisch in vroeger jaren, zelfs nog dertig jaar geleden was. Thans verrichten de machines het grootste deel van het werk. In de vleesch snijderij gaan de messen door de vleesch- massa, terwijl de geweldige beenderen door zagen klein gemaakt worden Niets van het dier is waardeloos. Hier is het dek rood, hier waden de mannen in het bloed, dat uit de dikke aderen stroomt. In het licht van de sterke schijnwerpers vloeit het op het dek en langs afvoergoten in de zee. Weer een uur later is ook de vleesch- en beende- renmassa ónder het dek verdwenen en wordt daar in ovens en machines verder bereid. Een andere walvisch, van zijn spek ontdaan, komt er voor in de plaats. Onafgebroken knarsen de zagen, bijna zonder ophouden vloeit het bloed Onver moeid loopen onder het dek de machines, die stoom leveren of electrischen stroom of eenig ander aandeel in het verwerkingspro ces hebben. Daar zijn de ketels van de kokerij, die regelmatig door een ruitje gecontroleerd worden, om te zien, of de olie al goed is, tegelijkertijd de bedrijfsbenoodigdheden naar het Poolgebied brengen, de ruwe olie af. Pas in Europa wordt deze reuk- en smaakloos gemaakt en geconserveerd. Toen de Noren in de zuidelijke poolzeeën met de walvischvangst begonnen, lagen hun kokerijen aan land! doch de walvis schen trokken hoe langer hoe verder, naar de open zee, om aan de harpoenen te ont komen. De kokerijen bleven echter nog aan BIJ DE ILLUSTRATIES: Rechts boven: De vangboot neemt het buitgemaakte dier langszijde. Zoodra er meer walvisschen bij elkaar zijn, stoomt het schip naar de drijvende traankokerij. Bij kalme zee le vert dit geen moeilijkheden op, maar bij onstuimig weer vereischt het transport veel zeemanskunst. Midden: De reusachtige kop wordt van het lichaam gescheiden. Men kan zich haast geen voor stelling maken van de ware grootte van de walvisch. Deze foto laat zien dat de geopen de bek inderdaad zoo groot is als een schuurdeur. Links: Op het slachtdek van de kokerij begint men met het afsnijden van de Teepen spek. De mannen snijden de speklaag los, terwijl windassen de reepen verder aftrekken. Rechts:1 De buitgemaakte walvisch wordt meestal vol met lucht gepompt om drijvende te blijven, terwijl de vangboot weer achter nieuwe buit aanzit. Een vlaggetje geeft dui delijk de plaats aan, waar de buit zich be vindt. 's Avonds worden de dieren verza meld. Voor het Gerechtshof te New York ver telde de blinde vliegenier, Birger Johnson van zijn avontuurlijk, maar tragisch leven. Men schrijft 1918; de jonge boekhouder Birger Johnson uit de stad Levanger heeft in Oslo zaken te doen en ziet voor de eer ste maal vliegtuigen, oude buiten dienst ge stelde oorlogsmachines, die op slooping wachten. Deze wrakken trekken zijn aan dacht.. Hij koopt boeken over luchtvaartwe zen en besteedt er zjjn geheelen vrijen tijd aan. Na een jaar heeft hij zooveel bijeen gespaard, dat hij een vliegtuigje kan aan schaffen. Lessen volgde hij slechts door een handleiding. Als hij zijn machine heeft af betaald gaat hij naar Amerika, wordt boek houder in Minneapolis en als nevenberoep is hij vliegenier! Een handig manager „ontdekt" hem, biedt hem 500 dollars per maand aan en engageert hem bij zijn troep kunstvliegers. Hier ontmoet Johnson Lindbergh, toen nog geen beroemd vliegenier, alleen nog maar een hard werker en een uitstekend vak man. Lindbergh zorgt, dat Johnson een be hoorlijk betaald baantje aan de film krijgt Voor 1000 dollars per maand moet hij in crimineele en avontuurlijke films optreden, natuurlijk met zijn toestel. Hij krijgt op dracht in volle vaart tegen coulissewerk op te vliegen, waardoor het publiek den in druk krijgt, als gebeurde er een vreeselijk vliegongeval. Natuurlijk moet men voor dergelijke waaghalzerij slechts ervaren pi loten hebben, die tevens een behoorlijke dosis moed bezitten. Johns'on's naam werd snel bekend. Far mers vragen hem met zijn vliegtuig oude loodsen en schuren omver te trekken. Dat spaart tijd en geld! Johnson neemt het aan bod aan, maar heeft éénmaal pech en trekt met zijn vliegtuig een gloednieuwen schoor steen mee. Dit ongelukje kost hem het grootste deel van zijn gespaard geld. De „Patricia Air Line" zoekt ervaren vliegeniers, iedere vlucht wordt met 280 dollars betaald! Johnson meldt zich en wordt aangenomen. Hij vliegt iedere week Birger Johnson zoekt daar weer naar eer betrekking, doch vindt er geen. Hij is te oud. Men vraagt hem overal: Waar is uv» vliegbrevet? En Johnson heeft er nimmei een bezeten. Zoo moet de man, die twin'ij jaar de meest gewaagde staaltjes van lucht- acrobatiek liet zien, een examen ondergaar Maar ondanks dat krijgt hij geen baantje Bij verkoopt zijn kleeren, huisraad en als het geld, hiervoor gekregen, op is, zet hij een in China gevonden pistool tegen de slaap en schiet af. Het schot was evenwel niet doodelijk. Zwaargewond komt John son in een ziekenhuis terecht, waar de dok ters constateer en, dat hij blind zal blijven. Als Johnson als „genezen" ontslagen wordt, wordt hij in hèchteois genomen, om dat hijongevraagd wapens droeg! Hij wordt voor de rechtbank gebracht en ver telt zijn levensgeschiedenis kalm en eer lijk. Birger Johnson wordt vrijgesproken. Het verhaal van Johnson komt in de pers De nuchtere Amerikanen in Hollywood vinden het leven van Birger Johnson een „knal-scenario" en koopen het van den blinden vlieger, die van dit geld voorloo weer kan leven Van groot belang voor vele winkeliers is een nieuwe technische vinding, waar door het winkelpersoneel verlost wordt van het euvel van koude voeten, veroor zaakt door het uren lange verblijf in een zaak waar niet gestookt wordt. Deze nieu we vinding betreft een mozaïekplaat, die in elk huis bij het leggen van den vloer kan worden ingebouwd. De lichtleiding krijgt dan ook een aftakking naar die plaats en zoo kan de voetwarmer voor permanent gebruik dienst doen. Heeft men hem maar af en toe noodig, dan wordt hij in anderen vorm aange bracht, namelijk los neergelegd op den vloer. De stroomtoevoer wordt in dit geval door een stopcontact tot stand gebracht. Van belang is nog, dat een vloer met een ingebouwde permanente vloerwarmer even goed nat opgenomen of geschrobd kan wor den. De plaat is nog harder dan steen, zoo dat het apparaat jaren mee kan, ja feite lijk onverslijtbaar is. om in de tanks te worden gelaten. Daar zijn de geweldige centrifuges, die de lever traan van het nog aanwezige water afschei den, zij werken automatisch en bijna zon der bediening. Daar is een wirwar van bui zen in de kokerij, waardoor de olie vloeit, om op dezen weg tot een kostbare markt waar te worden geraffineerd. De olie is het meest begeerde product, maar het vleesch wordt niet versmaad, en zelfs de beenderen leveren, gemalen, waardevol veevoeder of meststof op. Maandenlang ligt dit drijvende abattoir onder het licht der schijnwerpers, maan denlang loopen de machines. De eene wal visch na de andere wordt aan dek gehe schen en verdwijnt onder de messen en zagen. En vat na vat met de kostbare olie wordt in de ruimen opgeslagen. Daar het moederschip echter niet de heele traan- oogst kan bergen, halen tankschepen, die VLOERPLAAT MET ELECTRISCHE VERWARMING. mooiste jacht, die er bestaat! Birger Johnson onderteekent het contract voor een seizoen. Nu is hij „jachtvlieger", Vanuit Cameronbay reist hij naar Gra- hamsland aan boord van het schip „Lady Morris", tezamen met de Courtismachine, welke twee zware M.G.'s voor explosiemu nitie heeft. Roeiboot en harpoenen brengen voor de walvischvaarders niet zoo veel winsten meer, zoodat men zijn heil heeft gezocht bij de vliegtuigen, waarmee de vangst sneller gaat, Johnson is echter spoe dig teleurgesteld, wanneer hij bemerkt, dat zijn werk niets te maken heeft met jacht, met avontuur, met spanning, met gevaar of met kunst. Hij heeft slechts op commando te schieten. Zijn er eenige honderden wal visschen geschoten en naar de loodsen ge sleept, dan mag de vlieger met zijn geld huiswaarts keeren. Het seizoen is beëindigd

Soester Courant | 1938 | | pagina 4