Fotograaf DROST Gedwongen uitzending naar Duitschland. Wij exposeeren Nouveauté's „BABY'L Opnamen NOUVEAUTÉ WIE KAATST.... waarin opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad. Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. 17e JAARGANG VRIJDAG 18 MAART 1938. No. 11 S M I T 'S Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 Soest Tucht en Jeugd. Sportkroniek DESILLUSIE. Officieele kennisgevingen V* v' HET MODEHUIS voor Lente en Zomer. DE 2DE2TEB CDUQAOT ADVERTENTIEPRIJS: Yan 1<—5 tegels 10.75. .-*■» Elke regel meet 15 cent. Advertentie s tuaschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT', Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD Algemeea Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct., franco per post 65 ct.. 20 ct. per maand. Steenhoffstraat 56 - Tel. 2486 Van Nederlandsche werkelooze landarbeiders. Een soepele praktijk vereischt. Worden priocipeele bezwaren erkend Evenals het vorig jaar is er in het komende teizoen weer voor vele duizenden Nederland- ïche werkloozen, in het bijzonder voor land- irbeiders, gelegenheid om in Duitschland een. eerlijk stuk brood te verdienen. Duitschland wil zich ook op het gebied van land- en tuin bouw, van veeteelt en voor wat de zuivclvoor- ziening betreft, onafhankelijk trachten te ma ken van het buitenland en deswege is er zoo veel grond in cultuur genomen, dat er in het seizoen een groot tekort aan geschoolde ar beidskrachten is Datzelfde verschijnsel deed zich trouwens ook in de vóoroorlogsche jaren voor, land- en tuinbouw, ook de veeteelt, stonden toen in Duitschland op een nog veel lager peil dan thans het geval is en daarom was de Nederlandsche arbeider er altijd een zeer gewaardeerde hulp. Onze regeering heeft er bij de gemeente besturen op aangedrongen, dat zij de werk- loozen, die voor uitzending naar Duitschland ia aanmerking komen, zullen bewegen om inderdaad te gaan En zij gaf den gemeente besturen voor de vervulling van deze opdracht een stok in de hand, een stok, welke de bur gemeesters voorloopig achter de deur van het stempellokaal kunnen plaatsen, maar die, zoo noodig, gehanteerd zal moeten worden. Bij weigering van geschikten arbeid in Duitschland zullen de betrokken werlc- loozen van eiken overheidssteun en van uitkeering uit de werkloozenkas worden uitgesloten. A.!'s geschikte arbeid voor ongehuwde werkloozén, voor inwonende zoons en kost gangers, wordt door den minister genoemd: het werk van melkers en inwonende knechten voor allerlei arbeid. Als passend werk voor gehuwden en kostwinners noemt de minister; het werk. daT er in Duitschland is voor mel kersgezinnen en den seizoenarbeid. In beginsel is er niets in te brengen tegen dezen door de overheid uitgeocfenden drang. Negentig procent der Nederlandsche werk- loozen kan de arbeidsgelegenheid in Duitsch land beschouwen als een zegen, welke voor zc is weggelegd. Een flinke kerel pakt zoo iets aan, ook zonder aandrang van de over heid. We zijn toch waarachtig geen lummels, die niet bij moeders pappot weg kunnen! Dankbaar dient de gelegenheid te worden aanvaard om eindelijk aan het demoralisee- rende niets-doen te ontkomen, nieuwe onder vinding in het vak op te doen door arbeid in vreemde omgeving en andere omstandigheden, den geest te verrijken door het verkeer met menschen van eer. anderen landaard- En tóch.Er zijn voor sommigen in dit speciale geval bezwaren denkbaar. Men zegge niet, dat de Nederlandsche overheid er niets mee te maken heeft, of de Nederlandsche arbeider al- of niet vreemd staat tegenover de cultureele en maatschap pelijke tendenzen, welke geldend zijn in het land, waar hem arbeid wordt aangeboden. Principieel© bezwaren zijn in dit geval dan ook zeker denkbaar. Het gaat niet aan om te redeneeren: de Nederlandsche arbeider moet zich in Duitsch land schikken naar de omstandigheden, zwij gen over de politiek en in het algemeen even- tueele crinek voor zich houden. Wie in Duitschland gaan arbeiden, zijn nu eenmaal aangewezen op het maatschappelijk verkeer met Duitschers. In de circulaire van den minister missen, we dezen keer de aanwijzing, dat de gemeen tebesturen rekening zullen houden met reëele principieel® bedenkingen van hen, die overi gens -wat hun vakkennis en huiselijke om standigheden betreft voor uitzending iv, aanmerking zouden moeten komen. We weten, dat er practische bezwaren te gen zulke aanwijzing bestaan, ze kan. worden misbruikt door menschen, wier hoofd beginsel luidt; liever lui dan moe. Daarom is I het misschien wel beterdat zulke aanwijzing J niet nadrukkelijk is gegeven, maar het kan niet anders, of het moet de intentie van deze regeering zijn, dat de gemeentebesturen in de practijk rekening houden met principieele be denkingen, welke sommigen tegen arbeid in Duitsche omgeving hebben. Gemeentebestu ren beschikken ongetwijfeld over de informa ties, welke noodig zijn om te beoordeclen, of de meerbedoelde principieele bezwaren wer kelijk bestaand of slechts voorgewend zijn. We hopen en vertrouwen, dat de gemeente besturen de aanwijzingen in de circulaire van den minister met oordeel en met beleid zul len opvolgen. Er is voor uitzending keuze genoeg uit de tienduizenden werkloozen, die zich nooit druk plegen te maken over de po litiek, over maatschappelijke of andere prin cipes. De minister wenscht, dat de geschiktheid vaststaat van hen, die voor uitzending worden aangewezen. Welnu, die aanwijzing zal tot geen moeilijkheden in de practijk aanleiding geven, wanneer naast vakkundige geschikt heid van de geestelijke structuur van dar werklooze. VERKIEZING LEDEN COMMISSIE uit de INGE ZETENEN, bedoeld in art- 159 Gem.wet. De VOORZITTER van het HOOFD- STEMEUREAU voor de verkiezing van de leden der Commissie uit de ingezetenen, be doeld in art. 159 der Gemeentewet in verband met de voorgenomen grenswijziging tusschen de gemeenten Soest en Amersfoort, brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente voor een ieder ter inzage i£ "neder-." gelegd en tegen betaling der kosten verkrijg baar is gesteld het procesverbaal, waarbij de leden dier Commissie zijn benoemd ver- kiaard. Soest, 14 Maart 1938. De Voorzitter voornoemd, W. A- J. VISSER LEESBIBLIOTHEEK De uitgebreidste dezer gemeente. Steeds de nieuwste werken voor Oud en Jong. Halen en bezorgen zonder prijsverhooglng door Soest, Soestdijk en Soesterberg. Catalogus zonder verplichting ter inzage. STEENHOFSTRAAT 15a. TELLF. 2761, t.o. het Gemeentehuls. Sterke geplatteerde Kotren v.f 4 c1/, Heeeeacostuums AU^ICHEEREN thans f2.75 Heerencostuums OPPERSEN thans f 0.75 de prestaties van de 4 tientallen tevreden zijn. Daar de wedstrijden in de verschillende klas sen nog niet alle zijn bëeindigd, kunnen de definitieve plaatsen, welke de tientallen in nemen, nog niet worden opgegeven, uitgezon derd dan het 4e tiental, de ongeslagen kam pioen van de 4e klasse, die een eerste plaats inneemt. De leden worden eraan herinnerd, dat 5 April de promotie- en degradatie wedstrijden beginnen; men zorge er dus voor, dat men zijn partijen van d^n winterwedstrijd uiterlijk 2Q Maart heuft Uitgespeeld. Clubavond: lederen Dinsdagavond van 812 uur in hotel Carlton, Soestdijk. SLACHTOFFER VAN HET VIADUCT. Het zeer lage viaduct nabij het Kerkpad, in de wandeling „de tunnel" genaamd, heeft Maandagmorgen een argelooze vvielrijdster gevonden, die haar hoofd niet genoeg bukte, zooals dat bij de Soestenaren gebruikelijk is, als men dit viaduct onderdoorgaat. Mej. W. te Baarn n.l. reed met haar hoofd tegen een der zware ijzeren onderliggers, waardoor zij eenige hoofdwonden bekwam. Nadat dr. Rupert de eerste hulp had verleend werd zij pee auto naar Baarn vervoerd. Het Noordhollandsche dorpken Broek Waterland geniet in binnen,, en buitenland een zekere vermaardheid. v'.-cge dc tiouC"* ,:.d ".'pt* 7ifr». Ke\.yr»np*"cs. Thans drejgt het berucht te worden. De „Oprechte Haarl- Courant" hangt al thans op sensationeele wijze een gruwelver haal op van een Broeker jongen, die door den meester bij de keel gegrepen en op den grond geworpen werd. Het werd een mishan- delingsizaak voor de Amsterdamsche recht, bank. Eisch; f 25 boete subs. 25 dagen hech tenis. Van alle sensatie ontdaan, blijkt het geval hierop neer te komen: een veertienjarige knaap nam na een alleszins verdiende be straffing tegen den meester een tartende en spottende houding aan. De meester wilde den jongen een tik geven, deze weerde af, waarop de meester hem in den nek greep en vloerde. „Oprechte Haarl. Courant", waarom deic ernstige dingen in de sensationeele sfeer ge bracht? Dat is in strijd met het prestige van de Pers. Die moet meehelpen, om het gezag van boven af te handhaven en van onderen op voorzichtig, doch doelbewust aan te kwee ken. Laat ze een zeker publiek gnuiven door haar „voorlichting", dan baalt ze het gezag neer. Allicht hebben de klas-genooten van den „mishandelde" ook gegnuifd, toen ze onder leiding van den dorps-veldwachter alle als getuigen in de Amsterdamsche rechtzaal za ten. Is zoo'n afwikkeling noodig? Kunnen za ken als» deze niet met gesloten deuren behan deld worden? En zou er in school wel geslagen behoeven te worden, wanneer er eendrachtige samen werking was van alle gezags-instanties? Men leze maar eens het onderwijsverslag over 1937 en men zal zich kunnen overtuigen, hoe noodig het is, om eensgezind tiegen de tuchteloosheid der jeugd op te treden. 't Is in 't belang van heel ons volk te ho pen, dat de rechter den boven omschreven eisch nfet inwilligt, maar een flink geluid zal laten hooren ten gunste van het gezag. We zagen het eerder; een volk, dat geen eerbied meer heeft voor 't wettig gezag, graaft zijn eigen graf AANRIJDING Dinsdagmiddag te 1 uur, reed de jeugdige race-fiets.enthousiast W- J- H- Schl., wiens familienaam op de verschillende banen in bin ne.i- en buitenland genoegzaam bekend is, m volle vaart en ditmaal met een gewone fiets, vanaf de steile Anna Paulonalaan- Onderaan gekomen bemerkte hij plotseling een 2-tal auto's, die in de richting A dam reden. Hij remde, slipte en vloog met zijn achterwiel tegen een der auto's op zijn achterwiel werd vernield en een auto oF«tibord. 4TJ*j z.~lf kwam er heel huids af. Op mijn laatste kranten-dichtsel Werd zoowaar gereageerd; Daaruit blijkt dus, dat het waar is. Wat ik daarin heb beweerd. Het behelsde een historie Van een prachthond, zoo U weet, Die het Vrouwtje, voor haar goeddoen, Nijdig in haar handje beet. In haar antwoord zegt Mevrouwtje Deze hond mist zij niet graag, Hii bijt slechts in vreemde beenen, Doch.dat is voor mij de vraag) Dok ik wil graag reageeren Op haar vriendelijk verzoek. Om het hondje te bekijken, Loer ik wel eens om den hoek. Heusch, Mevrouw, ik ben U dankbaar: Uw verzoek vind ik heel lief, Zij 't ook, dat U mij dit aanbiedt, In een open-krantenbrief. Heusch, ik ben niet bang voor hondjes. Ook al bijt de Uwe fel. .Ik waak liever voor Iets anders. Want ook „katjes".... happen snel! E. v. E> SOESTER SCHAAKCLUB De wedstrijd van Soest I Zeist I is af gebroken in gelijke stand van 31/23 1/2, zoodat 3 partijen nader moeten worden ge- a'rbitreerd, waarvan het resultaat hopelijk ten voordeele van Soest zal uitvallen. Behalve het ze tiental zijn de overige tien tallen uitgespeeld Van den wedstrijd Denk en Zet ISoest II op Donderdag 24 Maart te spelen in Amers foort, hangt bet kampioenschap van het 2e tiental af. Over het geheel genomen mogen we over CLUBNIEUWS V. V SOF.ST- Soest I E A C. I 4o- Soest II Holland II oo. Soest III H-D'S* II 14- Zoowel Soest als Soest II speelde j.1. Zondag' haar laatste comp wedstrijd vah dit seizoen. Het ie elftal, dat thuis speelde tegen E.A.C., het elftal, dat een paar weken gele den nog een kans maakte voor de bovenste plaats, wist deze wedstrijd met liefst 4o te winnen, alzoo een waardig besluit der com petitie. Wanneer wij de prestatie's van ons ie en HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. H. J. Thomas, Paulus Potterlaan 1, te Soest, om in perceel Groote Melmweg 2 kadastraal be kend in sectie A no 1942 een wassmelterij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 15 Maart 1938. Soest, 15 Maart 1938. Burgem. en Wcth. voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. VISSER- De Secretaris. GROOT 1.* Nu hab ik zoolang Koor gewa.cn} .qaol hi, er noq v uaiT door ^t) k STEEN HOFSTRAAT 15 - TEL. 2137 SOEST Hiller's droom werd. tot zijn vreugde Dezer dagen werklijkheid, Trots de Volkenbond trots alles Werd de Anschluss dus een feit. Velen juichen in dit landje Velen zijn teleurgesteld, Want de Anschluss is tenslotte Toch een daad van ruw geweld. Onder de teleurgesteld en Is er ook een vorstenzoon Die sinds jaren wachtte en hoopt© Op den Oostenrijkschen kroon Met de jongste zet van Michel Gaat zijn laatste hoop teloor Want zijn medeminnaar gaat er Thans met Oostenrijk vandoor. Doch al was dan ook prins Otto Met zijn aanzoek reeds geslaagd. Dan was hij nu toch door Michel Uit zijn eigen huis verjaagd. Michel heeft aan ieder maling, Hij doet of hij alles mag En zijn sterkste tegenstanders Striiken thans voor hem de vlag' 2e elftal in de afgeioopen competitie nagaan, mogen wij niet ontevreden zijn; vooral in da 2e helft moesten verschillende vereenigmgeni het onderspit delven, waaronder Woerden op eigen veld met 3o en ook P-V.C., dat het kampioenschap behaalde, moest met „Soest'* de punten dtelen. Dit betere resultaat heb-t ben wij te danken aan de prettige geest on* der de leden en de groote animo, waarmee in den afgeioopen zomer is geoefend- Vooral dit laatste is in de competitie wel sterk naar voren gekomen Ook is dit het geval met ons 2e elftal, het-, geen met ongeveer dezelfde spelers, een veel betere plaats inneemt als het vorig sei zoen. We zullen trachten met het spelen van vriendschappelijke wedstrijd cd onze spelers fit te houden. Als straks de zomertijd er weer is, hopen wij dat er onder de bekwame lei ding van den heer Meinsma weer even trouw geoefend zal worden als het vorig seizoen. Als wij het resultaat bekijken van de vorige training, welke slechts drie maanden geduurd heeft, dan verwachten wij, dat onze elftallen als straks in September het competitie-rad weer gaat draaien, van betere voetbalcapaci- teieten voorzien, een «erieuse gooi zulleqi doen naar dc bovenste plaats Als wij er de* zen zomer weer eensgezind de schouders on* derzetten, kan resultaat niet uitblijven. Nederland Schotland- Zaterdag 21 Mei in het Stadion te A'dam. Aanvang des namiddags zes uur. Aanvraag plaatsbewijzen bij den heer W. v. d. Hoek, Oude Utr.weg ib, Soest (alleen bij vooruit-» betaling). Prijzen der plaitson f 5.h f 4. f 3f 2.Staanplaatsen f 1Jongens plaatsen f 0.50. Aanvrage tot uiterliik 1 April 3—1 1-4 2-2 1-1 E. S- V. A. C. Uitslagen gespeelde wedstrijden: E.S.V-A.C. adsp. H.V.C. adsp. E-S.V-A.C. IV Veensche Boys II E-S.V-A.C- III H-V.C. IV E-S.V-A.C. II Quick II Voor deze week een zeer belangrijk pro gramma; Soesterberg komt voor de compo- titie in het Burg. Dekethpark op bezoek. Deze ontmoeting is voor Soest altijd de at tractie van het seizoen geweest; voor beidtf partijen staat niets anders meer op het sp<4 dat de eer, zoodat a-s. Zondagmiddag oei| spannende, hoogstaande wedstrijd te wachtöw is. Het programma is ab volg: Zondag 20 Maart: 12 uur E.S.V-A.C- H Soesterberg 2 uur E.S.V-A.C. I Soeswebesg 1^

Soester Courant | 1938 | | pagina 1