Hier worden Automobielen gefabriceerd Tusschen persmachines en spuitinrichtingen Er zijn ongeveer 30.000 hande lingen noodig voor het vervaar digen van één automobiel 57 kleuren in een grot De buitenstaander, zelfs de gerou tineerde automobilist kent zijn wa gen slechts, zooals hij kant en klaar, gHmmend, gelakt uit de fabriek komt. Slechts enkelen is het vergund van den eens een kijkje in de fabriek te ne- Naast deze reuzen staan kleinere snel werkende persen, die 200 slagen per mi nuut geven. Plaatstaal in de moderne autofabricage moet gelascht worden. Vroeger werd dit geklonken en geschroefd; dat was een kost bare en tijdroovende bewerking en boven dien verzwakten de verschillende onder- deelen en maakte het den wagen niet on beduidend zwaarder. Daartegenover zijn gelaschte platen zóó stevig, alsof zij uit één stuk vervaardigd zijn. Pas door het electrisch lasschen is het mogelijk geworden, lichte wagens te ma ken, die soliede zijn bovendien. Plaatstaal, in een dergelijk grootbedrijf als hoofdbestanddeel van 't materiaal ver werkt, eischt een laschinrichting van bui tengewonen omvang. In 90 minuten kan thans een automobiel geheel en al gemonteerd worden. Hoe is dat mogelijk? Alle machines in de reusach tige fabriekslokalen zijn zóó opgesteld, dat de geheele bewerking van ruw materiaal tot afgewerkten wagen achter elkaar en zonder hapering verloopt. Nauwkeurig afgestelde loopende banden, die precies op de seconde af werken, zor gen ervoor, dat een stuk materiaal op het oogcnblik, dat het gebruikt moet worden, op de plaats van bewerking staat of op de montageband aanwezig is. Het is het veel geemade, thans echter als eenig bruikbare systeem erkende, werken aan den loopen den band. De loopende band is karakteri stiek voor deze fabricage. Overal de loopende band: transportband, werkband, montageband, banden, die over den grond lnooen. banden, die op zithoogte men, waar het voertuig uit vele dui zenden onderdeelen in elkaar wordt gezet. Om ook den leek een beeld te geven van dezen titanen-arbeid, la- ten wij hieronder een artikel over de fabricage van automobielen aan den .loopenden band" volgen. Toen jaren geleden de fabricage van automobielen ter hand werd genomen, ge schiedde dit in vele landen nog in kleine werkplaatsen. Een houten draaibank en een boormachine stonden langs den kant. In de laatste tien jaren is hierin wel groote verandering gekomen en de reus achtige fabrieken, die zoowel in ons land als overal in het buitenland uit den grond verrezen, geven op zichzelf reeds een denk beeld van de groote vlucht, die deze tak van nijverheid in zoo korten tijd heeft ge nomen. De hoeveelheden werktuigen, die thans worden gebruikt en die steeds meer wor den geperfectionneerd, brengen den leek in verwarring. Hout en ijzer waren in den kindertijd der automobielen de hoofd-bestanddeelen. De wagens van thans, vooral de personen auto's bestaan voor het grootste deel uit plaatstaal, een materiaal, dat niet alleen steviger en duurzamer, maar ook lichter en gemakkelijker te bewerken is. De machines, die dit materiaal maken, zijn persmachines. Deze persmachines staan in reusachtige werkruimten, en hebben een druk van 500 tot 900 ton. De grootste persen verheffen zich negen meter hoog in de lucht en gaan vier meter diep den grond in, terwijl zij op geweldige fundamenten gemonteerd zijn, die nog eens een dikte van zeven me ter in den grond hebben. Stalen platen, twee meter breed en 4.50 meter lang worden onder geweldigen druk in reusachtige vormen in enkele seconden tot wagendaken, spatborden en carosserie- deelen gevormd. bricageproces en daardoor kan ook de kost prijs verlaagd worden. Zoo werken in de groote automobielfa brieken de machines dag en nacht, het werkvolk- werkt er in drie ploegen, iede- ren dag weer opnieuw verlaten vele hon derden wagens de fabriek. Als leek komt het ons voor, dat er zoo veel automobielen zijn, dat bijna ieder ge zin er een zou kunnen bezitten, als de fi nanciën het maar toelieten. En toch schijnt dit niet zoo te zijn, want nog steeds gaan de autofabrikanten voort, hun stroom van meer-of-minder luxueuze wagens over de wereld uit te storten en nog altijd gaat het aantal au+obezitters in stijgende lijn. Hoewel men daar ter plaatse van het be staan van een oude mijn wist, werden geen verdere onderzoekingen gedaan, totdat zich een onverklaarbare waterstroom vertoonde. Geleerden stelden een onderzoek in en het was de geoloog Dr. Hess, die in 1910 de grotten ontdekte. Evenwel het water bleef een raadsel tot 1926, toen het na bijzonder veel moeite gelukte de werkelijke bron bloot te leggen. Daartoe was zeer veel voorbereidende arbeid noodig. Maanden achtereen waren 40 personen bezig het slijk weg te ruimen. Toen drong men door in de diepten, waarvan bekend was dat er vroeger een aluinsteengroeve was geweest. Het gesteente bestaat in hoofdzaak uit schilfers aluin, die een sterk fosforizeeren- de kracht hebben, waardoor in hoofdzaak de bonte kleurenpracht ontstaat. Rechts: Een van de reus achtige persen, die met een druk van 900 ton in één seconde groo te stalen platen verandert in spat borden, deuren en autodaken. Uren, ja dagen lang zou het du ren om dezelfde bewerking met de hand uit te voe ren. I burg-Amerikalijn, worden in den laatsten tijd met dit apparaat proeven genomen. Het apparaat is op .het peildek van het schip opgesteld; door een spreekbuis kun nen de resultaten, die van de zgn. peilolaet afgelezen worden, naar de commandobrug worden doorgegeven. Het byzondere vrn dit apparaat is, dat het de geluidsgolven langs natuurlijken weg opvangt. Twee reusachtige oorschelpen van meer dan een nieter middellijn, geconstrueerd volgens t principe van het menschelijk gehoororgaan en geheel volgens het natuurlijke voor beeld nagemaakt, worden van een observa tiepost uit gericht en bediend en brengen geluiden over, die voor het ongewapende oor niet waarneembaar zijn. Het apnaraat bestaat uit twee draaibare deelen: de op- vangschelpen (rotatieparaboloïden) en ge leidingsorganen (rotatie-ellipsoïden). Eert overste van het Oostenrijksche Bondslever is de uitvinder, de bekende optische fabriek C P. Goerz te YVeenen de maker van het apparaat. De proeven werden genomen met brulboeien, kloksignalen, machinege- druisch en sirenes. De tot dusverre verkre gen resultaten schijnen de hoop te recht vaardigen, dat de scheepvaart in dit nieu we apparaat een zegenrijk instrument ter bestrijding van het mistgevaar zal vinden. De Hamburg-Amerika-lijn zet de proef ne mingen inmiddels nofl voort. en op staanhoogte loopen. Banden, die bo ven over de hoofden loopen en weer an dere, die in andere afdeelingen van de fa briek naar boven of naar beneden bewegen. En iedere band loopt volgens een speciaal uitgedacht systeem door de werkplaatsen heen. Kleinere banden grijpen in grootere, grootere in de grootste evenals de geu len naar de beek loopen, de beek naar de rivier, de rivier naar de zee. De automobielen, die den grooten loo penden band van de eindmontage verlaten, hebben 30.000 verschillende bewerkingen ondergaan. Of er per dag 4, 40 of 400 auto mobielen gemaakt worden, van deze 30.000 handgrepen kan er geen enkele vervallen. Is het machinepark klein, dan moet men aan één machine verschillende onderdee len verschillend bewerken, is echter het machinepark groot, dan behoeft iedere ma chine slechts voor één enkel onderdeel in gericht te zijn. Dat vereenvoudigt het fa- Links: De eindmonteering in een autofabriek. Hangend zweven de carosserieën door de lucht en worden op de chassis neergelaten. Midden: De kop van een zes-cylinder-motor wordt er opgezet. Het zijn steeds dezelfde hand grepen, die de werklieden hebben uit te voeren. Onmiddellijk gaat de motor weer verder naar den volgenden arbeider, die den kop vastmaakt. Rechts boven: Spatborden, die naar hun plaats worden gebracht. De lange transportband brengt ae uit de lakspuiterij naar de montageband. Links midden: Zoo geschiedt in den modernen seriebouw het lakken. Uit de tunnels der droogovens glijden de carosserieën der automobielen op loopenden band, door de spuitkamers. Links: Dit is een afdeeling van de vrachtautofabri- cage. Rechts en links geflankeerd door werk banken, loopt de trans portband, die de moto ren draagt. Door een toeval werden de Saalfeldsche druipsteengrotten ontdekt, een kunstwerk, waaraan de natuur in alle stilte, ongewe ten in de laatste acht eeuwen gewerkt moet hebben. Thans rekent men deze grot ten niet alleen tot de schoonste van Thü- ringen, maar voorzoo ver bekend zijn het de eenigste druipsteengrotten in kleuren van de geheele wereld. Door een toeval heeft men die ontdekt. Na het doorgaan van een lange mijngang staan wij onverwacht voor een prachtige grot met druipsteenen, zoowel aan de zol dering als op den bodem. De vorming daar van moeten eeuwen geduurd hebben. Van binnen zijn deze kegels hol. Het water, dat daarlangs stroomt, zet zich gedeeltelijk af. Men heeft berekend, dat de aangroei in twintig jaren slechts 7 m.m. bedraagt. Vervolgens gaan wij weer een lange mijngang door, om tenslotte te komen op een plaats, waar de mijngang zich plotse ling verbreedt. Dan wenden wij ons naar links, de gids haalt een handle over en in bet helle schijnsel van een 500 kaars lamp, ligt de blauwe grot voor ons. Het water, dat hier ongeveer een meter diep is, weer kaatst de kleuren op een waarlijk sprook jesachtige wijze. Worden nu de schijnwer pers uitgeschakeld, dan wordt het schouw spel nog onwezenlijker. Daarnaast bevindt zich een grot, die niet anders dan gele kleuren weerkaatst. Zoo rijk zijn de scha keeringen tusschen het oranje-rood en het geel, dat men bij aandachtige beschouwing niet minder dan 57 verschillende kleurnu ances heeft geteld. Maar de mooiste grot vinden wij vlak voor het einde van onzen tocht, de zgn. „Sprookjesdom met de Graalsburcht". Er brandt geen enkel licht, zelfs dat in de mijngang is gedoofd. Langzaam wennen onze oogen aan de duisternis en dan ver toont zich voor onzen verbaasden blik deze sprookjesachtige grot, die waarschijnlijk wel de allermooiste ter wereld is. HET SCHIP MET OOREN. De mist is de grootste vijand van de scheepvaart. Als de dichte sluiers het zicht belemmeren en het geluid van de scheeps machines dempen, hebben de zeelieden het hard te verantwoorden. De kapitein komt niet van de commandobrug, zelfs al hoffdt de mist 10 of 20 uur aan. Officieren en ma trozen hebben een inspannenden waarne- mings- en wachtdienst, ieder staat op zijn post scherp te turen, de scheepsmachines werken op verminderde kracht. Verschil lende technische hulpmiddelen, zooals ra diopeiler, echolood, kloksignaal en sirenes, staan de scheepvaart in den strijd tegen het mistgevaar ten dienste. Thans is er een nieuw apparaat uitgevon den, dat een scherper waarnemingsvermo gen bezit dan het menschelijk gehoor en waarschuwingssignalen of naderende sche pen op grooten afstand kan hooren. Op de „New York", het vlaggeschip van de Ham-

Soester Courant | 1938 | | pagina 4