b« „DROST"- Portret Geestdrift voor de Nationale Defensie. NOUVEAUTÉ Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. <£?y' fuwfdftyn *>n kies/~M IJ N HARDTJES' f~ .":'iitsortitpis 1U ROL doet ze verdwijnen I Officieele kennisgevingen Zwijntjesjagers. Schoonmaak in Oss. Soest SOEm 1ÏIHJWSBMD waarin opgenomen De Nieuwe Soester, De Seester Post, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad. ADVERTENTIEPRIJS: v*aei££5-regelr-H]^5^ig|£$l£lke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tariet. Bij contract belangrijke korting. Advertentie'! worden in belde bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 cl., franco pet post 65 ct„ 20 et. per maand. 17e JAARGANG VRIJDAG 25 MAART 1938. No. 12 STEENHOFSTR. 56 TEL. 2486 Het bosch en de boom, Het leger en de soldaat, Er is en we zeggen met het oog op de omstandigheden, welke een versterking onzer weermacht noodzakelijk maken; gelukkig 1 een verhoogde belangstelling merkbaar voor onze nationale defensie. In alle kringen der N ederlandsche samenleving. Vaderlandsliefde was vroeger iets, dat de gemiddelde Neder lander wel in zijn hart droeg, mjaar waarvoor hij zich lichtelijk geneerde om er van te laten blijken. Ubi bene, ibi patrial zei hij. „Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland". In dien zin kon hij zich gemakkelijk 'n beetje internationalist betoonen, want m«t. geld en (of) arbeid, was het weleer betrekkelijk overól om uit te hotiden. Dat is anders geworden. Verschillende fei ten in diverse landen hebben den Nederlander leeren inzien, dat er méér in de eerste plaats zelfs iets anders noodig is om ge lukkig te zijn. De wereld kent thans vele rij ken, die met hun bezit niets weten te doen en dagelijks slaan er menschen de hand aan zich zelf, die ofschoon materieel niets te kort komende s het leven niet meer te leven waard achten, nu ze geestelijk geknecht wer den. Nóg zegt de Nederlander: ubi bene, ibi patria. Maar thans weet hij, dat dit vaderland Nederland is en voor hem alleen Nederland kón zijn. Hij heeft ontdekt, hoe rijk hij is aan het kostbaarste, dat het leven biedt: de vrijheid, zich zelf te mogen zijn. En hij offert thans met liefde een deel van zijn materieel bezit om zijn hoogsten eigendom te beveiligen. Terwijl iedereen, en niet in de laatste plaats: de bezitter, thans vervuld is van en thousiasme voor „de defensie", moest de regeering een beroep doen op de werkgevers, dat dezen zooveel mogelijk het plaatsje op het kantoor of in de werkplaats open zouden houden voor hun bediende, die werd ópgeroepen om den -duursten nationalen plicht te vervullen en toen hij dezen beëindigd meen de te hebben, onverwachts voor nóg eenige maanden aan „de defensie" van land en volk werd verbonden. Defensieplichten kunnen we niet afdoen met de betaling van een som gelds, vrijwillig of gedwongen. Onze hoogste defensieplicht is de inzet van onzen persoon voor het heil van het vaderland. We staan met z'n allen in één front, we hebben één doel, al hebben we ieder een eigen taak» De bediende, die voor den dienst wordt opgeroepen gaat niet zijn plicht, maar onzen plicht vervullen. Hij trekt zijn uniformjas aan voor onze taak, dus voor de taak mede van zijn patroon. En de patroon heeft een taak tegenover zijn bediende. N.l. om dien het vervullen van den natior.alen plicht zoo licht mogelijk te maken, de maatschappelijke zorg van hem óf te hou den. Daartoe moet de patroon zoo noodig of fers brengen. Aardglobe's, schoolagenda's, bordenkrijt, bor- detiwisschers, griffels en leien, inktlappen, kaftpapier, kleurpotlooden en krijt, linialen, potloodslijpers, radeergummie, schooletuis, schriften, teekenschriftcn, voorzoover bestemd voor schoolgebruik- 5. Onder schrijfbehoeften worden voor de toepassing van deze beschikking verstaan de volgende artikelen: Briefkaarten (verpakt), enveloppen (verpakt), etalage eer ton, inkten, inktkokers en stellen, inktvloei, penhouders, pennen, plakkaatver ven, potlooden, schrijfpapier in bloes, pakken, mappen ot doozen, vloeidrukkers, vulpenhou ders en vulpotlooden. NIEUWE SORTEERING Dames Nachthemden en Pyama's Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. D»^0^)^^^^^^McersenDrogi!rteo Dat zien we uit den stroom van vrijwillig bijdragen, welke de regeering ten behoeve van de nationale defensie toevloeit. De directe practische beteek enis daarvan slaan we niet zóo hoog aan. Defensie verslindt zoovele mil- lioenen, dat een extra-bijdrage van tonnen en zelfs van veel méér, als een druppel op een gloeiende plaat neerkomen. Maar het moreele effect van deze geestdrift kan niet worden overschat. Ze zegt naai binnen en ook naar buiten, dat ons volk zich bewust is van de gevaren, welke het bedreigen en ook tot alle offers bereid om deze af te weren. We mo gen al een klein volk in een klein land zijn, we kunnen en zullen ons sterk betoonen door de eenheid van onzen nationalen wil, door onze paraatheid in de verdediging van onze zelfstandigheid en door de wetenschap, dat andere volken, als wij tot de verdediging worden gedwongen, mét ons zullen moeten strijden, indien hun nog eenige liefde en waar deering rest voor het „eigen" bestaan. Want zoo gauw een land wordt aangevallen, dat altijd ónrecht mijdde jegens andere vol keren en zijn eigen recht verzekerde door voor zijn zelfstandigheid alle offers te bren gen, welke mogelijk zijn, zal die aanval de inzet beduiden van een algemeen offensief ten behoeve van» de wereld-suprematie van één macht of groep van machten. Als het zóóver mocht komen, zullen andere, groote rijken mét ons moeten vergaan of overwinnen. Maar geen volk zal zijn lot aan het onze kunnen verbinden, ais we vooraf niet alles voor ons zelf hebben gedaan, wat mogelijk is. De bediagen „voor de defensie" vloeien binnen: 500 gld., 1000 gld., 1500 gld., 10000 gld., zijnde 20 pet. van het vermogen, dat de schenker van dit laatste bedrag zich verwierf. Enz. Voor „de defensie". Zal men niet vergeten, dat deze defensie moet bestaan uit-, althans steunen óp: de levende krachten van ons volk, soldaten en matrozen? Er zijn menschen, die zóo betooverd worden door de schoonheid van een bo6ch, dat ze de boomen als zoodanig niet meer zien. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van B. Tee- ken, Noorderweg 23, te Soest, om in perceel Noorderweg 23 kadastraal bekend in sectie A no. 2405 een wasscherij en strijkerij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewil ligd op iS Maart 1938. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester. W. A. J. tlSSER- De Secretaris, GROOT L s. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Minister van Economische Zaken bij beschikking van 24 Februari 1938, ingevolge artikel 1, lid 5 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, ten aanzien van de kantoorboekhandel h^t navol gende heeft bepaald: i- Het is verboden een inrichting, waarin de kantoorboekhandel al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uit oefening betreft, te vestigen zonder vergun ning van den Minister van Economische Za ken. 2. Onder die uitoefening van den kantoor boekhandel wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in verscheiden heid van artikel, soort, kwaliteit en afmeting, ten verkoop in voorraad hebben of het in het klein verkoopen van kantoor-, school-, schrijf- en/of teekenbehoeften met uitzondering van galanterieën, snuisterijen en antiquiteiten. 3. Onder kantoorbehoeften worden voor de toepassing van deze beschikking verstaan de volgende artikelen: Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL brie {houders, briefwegers, carbonpapier, door slagpapier, hechtmachines en tangen, inktlin ten, kaartsystemen, kantoor-kalenders, kan toor- en schrijfboeken in vasten band en los bladig, kantooragenda's, kwitantiesblocs en boeken, notablocs en boekjes, nietjes, onder leggers, opbergmappen en doozen, papier voor hand- of machineschrift, papier binders, rubber stempels en numcrateurs, stencils, ze gellak, voorzoover bestemd voor kantoorge- hruik. 4- Onder school bi hoeften worden voor de toepassing van deze beschikking verstaan de volgende artikelen: 6. Onder teekenbehoeften worden voor de toepassing van deze beschikking verstaan de volgende artikelen: Conté, doezelaars, dubbele decimeters, mili- meterpapier, passers, pastels, schetsboeken en bloes, technische potlooden, teeken-, detail- en calqueerpapier, teekenhaken, hoeken, mal len en planken, teekenvoorbeelden, trekpen nen, watervaste teekeninkten. Voor het geval zich dubia met betrekking tot de uitvoering van deze regeling mochten voordoen, kan men zich te allen tijde recht streeks om inlichtingen wenden tot de af- deeiing Middenstand van 't Departement van Economische Zaken.- Soest, 18 Maart 1938. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. A. J. VISSER. De Secretaris, GROOT 1.9, SI IEREN-KEURINGEN- De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1938 de gewone voorjaarskeuring van stie ren, bedoeld in art- 4 van het Utrechtsch Stierenreglement 1936, vanwege c.e Commissie ter bevordering van de rundvee-fokkerij in' de provincie Utrecht door en daartoe be noemde Keurings-commissie, zal worden ge. houden, voorzooi eel Soest betreft, op D nt- dag 12 April 1938 te 10-15 uur, bij de boerderij van P- van den Bremer, Kerkstraat 21, alhier- De in artikel 5 bedoelde aangifte voor de keuring kan plaats vinden bij den Secretaris der Commissie, onder overlegging van de noo- dige bescheiden, hetzij schriftelijk aan zijn postadres Ir. J. S. Swiwstra, Prins Hendrik laan 39 te Utrecht, hetzij mondeling des Za terdags op de Veemarkt te Utrecht tot on geveer 11 uur en nó 11 uur in de Landbouw- beurs te Utrecht (Achter Clarenburg 27)- Gelijktijdig met deze keuringen zullen de voorjaarspremiekeuringen van rundvee worden gehouden, welke de Commissie jaarlijks pleegt te houden ingevolge het Reglement aangaande de ondersteuning van Rijkswege van de rund veefokkerij. Soest, 23 Maart 1936- De Burgemeester voornoemd, W. A. J- VISSER- Witte Purol geett een zuivere mooie huid BEKENDMAKING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest maakt bekend, dat de door den raad dier gemeente bij besluit van 21 Maart 1938 vastgestelde bebouwingsvoorschriften, als be. doeld in artikel 43 der Woningwet met bijbe- hoorende teekening gedurende veertien da gen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen, en wel ingaande 24 Maart 1938- Binnen zes weken na afloop van dien ter- mijn kunneen de belanghebbenden, die zich 't WoTdt den laatsten tijd weer erger Met de zwijntjesjagerij- Overal zijn deze knapen, Er weer als de kippen bij Argelooze fietsberijders Zijn er vaak niet op bedacht, Doch de sluwe zwijntjesjagers, Staan vaak urenlang op wacht- In 't bijzonder nieuwe fiets n, Zijn voor hen een grage buit- Voor zoo'n mooie fonkelnieuwe, Beuren zij een flinke duit- Dikwijls ziet men, als er iemancl, In een winkel binnengaat, Dat het onbeheerde rijwiel Buiten voor het grijpen stam- Het is moeilijk, want een rijwiel. Steek je zoo niet in je zak- Doch ik vraag, houden wij fietsers Niet teveel van ons gemak Om een fietsslot te gebruiken, Is toch heusch een kleinigheid Bovendien o'tneemt U dieven Hierdoor de gelegenheid- In veel steden is het voorschr.ft, En er wordt streng op gelet, Dat men er geen „losse" fietsen, Zoomaar voor het gappen zet- Wie zijn fiets niet graag wil misse Luistere naar goeden raad: Zet Uw stalen ros dus nimmer, Ongesloten aan de straat- Anders zal U 't overkomen, Als U 't niet geregeld doet, Dat U rijdende zult uitgaan En terugkeeren te voet! E. v. E. 0$S(etisfalj slank Fabrikant wegens pressie op de in zijn fabriek werkzame meisjes en bankier wegens oplichting te Oss gearresteerd. 'Is al weer een tijd geleden, Dat de groote Toon de Soep Goed en wel werd opgesloten Met de heele boeventroep- Jarenlang was men er bezig Met de vuile Osse(n)stal En een massa „ongedierte" Liep er eindelijk in de val. Doch hoe serieus en grondig Men de boel had uitgemest: Alles zuiver uit te roeien Lukte blijkbaar niet te best, De bekende „stal" in kwestie, Maakt zich nu al weer berucht, Weer is er een schoonmaak noodig, Want er hangt een vieze lucht- iLaat ons hopen, dat men ditmaal Met de „schoonmaak" beter slaagt En het laatste ongedierte Uit z'n schuilhoeken verjaagt» Heel die Osse(n)stal-historie Is een onplezierig feit En volkomen tegenstrijdig Aan Hollandsche degelijkheid met bezwaren tot den raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen die voorschriften indienen- Soest, 23 Maart 1936- Het hoofd van het gemeentebestuur voorn^ W- A. J. VISSER. WIJZIGING IN DE SPELLING EENERi STRAATNAAM. Burgemeester en Wethouders van Soest^ brengen ter openbare kennis, dat de Raad de zer gemeente in zijne vergadering van 21; Maart j.1. besloten heeft de benaming van „Steenhofstraat" in den vervolge te doeof luiden „Steenhoffstraat". Soest, 22 Maart 1938. Burgem. en Weth, voornoemd. De Burgemeester, W. A. J. VISSER- De Secretaris, GROOT I s- VEREEN- VAN TUINBOUW-LIEF- HEBBERS OPGERICHT. Dinsdagavond kwamen in hotel „De Gou den Ploeg" verschi lende amateur-tuinders bij. een ter bespreking van de mogelijkheid tot op richting van een vereeniging voor tuinbouw liefhebbers- Onder de aanwezigen bevonden zich de hecren G- Nijhuis, tuinbouw-onder. wijzer en P. Kalkman te Amersfoort. De heer J- ten Raa open.le de bijeenkomst met 'n welkomstwoord, waarna hij mededee ing deed, dat de heer Van Stralen, die dezen avond een spreekbeurt zou houden, wegens ziekte verhinderd was- Spr. zcide vervolgens, dat de aanleiding tot het oprichten dezer vereeniging was gelegen in de snoeilessen van Ir- Leenderts- Spr. stelde zich een 3-ledig doel voor, n.l. het bevorderen van fruit-, bloe. men- en groententeelt- Nadat de hecren Nijhuis, Ferguson cn Kalkman verschillcndt zienswijzen hadden la- ten hooren, gevolgd door ampele discussie, werd tot oprichting besloten- De contributie werd bepaald op f 1 -50, terwijl leden onder de 18 jaren f 0-75 betalen. Het voorloopig bestuur werd gevormd door de heeren; Ten Raa, Blom, Ferguson, Kwik, Blom, Tijssen, Legemaat (S'herg) en Elzinga, terwijl de heeren Nijhuis cn Kalkman zich bereid verklaar en zoo noodig tcch ische ad viezen te geven. Vermelden wij nog, dat de vereenig ng wil werken op amateuristisrhen grondslag-

Soester Courant | 1938 | | pagina 1