PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK DE WERELD IN KAART IN NEDERLAND VAN DE WEEK EINDE VAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG Franco heeft het Catalaansche bolwerk Lerida ingenomen. Op het oogenblik, dat deze regels ge- schreven worden, scheiden hem nog slechts luttele kilometers van de Spaansche oostkust en wan neer zijn troepen deze afgelegd hebben, is het gebied der repu blikeinen in twee deelen gesple ten. Daarmede is de burgeroor log nog niet ten einde, maar ge zegd kan toch wel worden, dat de weegschaal thans definitief in het voordeel der Spaansche na tionalisten is doorgeslagen. Juist nu wordt er weer meer dan ooit gesproken over de mogelijkheid eener Fransche interventie. Men weet, dat deze In bepaalde Volksfrontkringen geëischt wordt, maar de regeering heeft tot nog toe aan dezen druk niet toegegeven en zal dit met een zekerheid van bijna honderd pro cent ook in de toekomst niet doen. De mogelijkheid eener Fransche interventie bestond inderdaad slechts eenmaal: in de allereerste dagen van den burgeroorlog. Indertijd was een minimale hulpverlee ning, waarschijnlijk slechts een honderd tal oudere vliegtuigen, voldoende geweest om den brand te blusschen; en indertijd L e Gerucht uit Oss. Naarmate in het buitenland schokkender tn opwinderder gebeurtenissen plaats pijpen, is het, of in ons eigen land het leven al vrediger en onbewogener voort glijdt zoo althans lijkt het zich af te spiegelen in de dagbladen. Doch niet zoo dra is over onze grenzen de storm eeniger- mate geluwd, zijn de hoog opgezweepte golven van den woeligen stroom in ook alweer uiterlijk kalmer bedding bezon ken of daar begint in het eigen land het rumoer. Het rustverstorende geluid komt, lis reeds menigmaal tevoren, uit het Hederlandsche Chicago, waar de nog kort /eleden zoo hoog geprezen marechaussee van hoogerhand op haar nummer werd gezet, omdat zij bij bepaalde opsporings onderzoeken lichtvaardig te werk zou zijn gegaan en ernstige fouten zou hebben ge maakte Prinses Beatrix in de Residentie. Doch voor het overige waren er deze week weinig anders dan teere, feestelijke en bedrijvige klanken in ons land te be luisteren. Teere klanken klonken uit het rieten mandje in de vorstelijke auto, waarin, veilig verpakt, Prinses Beatrix in behoedzame vaart naar de Residentie werd gereden, wier inwoners zich voor deze eerste ontvangst van de jongste der Oranje's in grooten getale voor het paleis aan het Noordeinde hadden verzameld, in de verwachting, dat Prinses Juliana haar Dochtertje bij dit eerste bezoek wel door den hoofdingang zou doen binnengaan. Weer kwam men echter bedrogen uit, want zooals meer en meer voor vorstelijke per- 36 JAAR OUD EN AL GROOTVADER 1 Het record onder de jeugdige grootvaders houdt waarschijnlijk wel een Italiaan in Tuni, een zekere Giazinto Artesi uit Palermo. Hij werd in 1902 geboren en huwde in 1916, dus op 14-jarigen leeftijd. Zijn dochter, die enkele jaren ge leden in het huwelijk trad, heeft hi Januari van dit jaar het leven geschonken aan een zoon, zoodat Giazinto Artesi thans op 36-jarigen leeftijd reeds grootvader ls Nummer twee op dit gebied is «n zekere Giovanni Pozzuoli uit Napels, die in 1901 werd geboren, vader van 13 zoons is en op 37- ■~*»r werd. viel in het Fransche volk ook nog niet de scheur waar te nemen, die het op het oogenblik in Barcelona- en Salamanca- aanhangers verdeelt. Reeds deze scheu ring schakelt de mogelijkheid tot interven tie uit. En daar er op eenigen anderen bij stand nog minder kans bestaat Rusland schijnt zich in de laatste maanden nood gedwongen meer en meer uit het Spaan sche avontuur te hebben teruggetrokken schijnt er voor het linksche regime in Spanje geen toekomst meer te bestaan. In deze situatie wendt zich de aandacht opnieuw op de strategische gevolgen voor Europa, die overigens in de geheele Spaan sche kwestie steeds verreweg het belang rijkst zijn geweest. Het probleem van de Pyreneeëngrens, het „derde Fransche front", meldt zich opnieuw aan en in zwakkeren graad want de vlootverhou- dingen liggen beter ook het vraagstuk van de Middellandsche Zee-routes. Wat ten aanzien van dit vraagstuk aan feitelijk materiaal ter beoordeeling staat, is eenerzijds de herhaaldelijk door Italië en Duitschland gegeven ver zekering, dat deze staten in Spanje geen territoriale winst najagen en anderzijds de steeds opnieuw en steeds in anderen vorm door de En- gelsche regeering afgelegde verkla ring, dat geen der mogendheden, die in Spanje een handje geholpen heb ben, van een overwinning der door hen gesteunde partij, voordeel zou den hebben een bewering, die naar den huidigen stand van zaken sonen gebruikelijk wordt, koos Prinses Juliana ook nu weer den tuiningang van het paleis en zoo kon Prinses Beatrix bij haar eerste bezoek aan de Residentie on opgemerkt door het publiek de grootmoe derlijke woning binnenkomen. De Raad van State jubileert. Feestelijke klanken waren deze week te hooren in en rondom den Raad van State. Dit college van 14 personen onder presidium van H.M. de Koningin, waar van zooals men weet ook Prinses Juliana en Prins Bernhard deel uitmaken en dat van advies dient bij alle wetsvoorstellen, algemeene maatregelen van bestuur en sommige Koninklijke besluiten, herdacht Donderdag zijn 350-jarig bestaan als in stelling van den Nederlandschen staats vorm. De Koninklijke Presidente bood ter gelegenheid van dit belangwekkende feit den leden van den Raad een feestmaal aan, hetgeen met grooten luister in het Paleis aan het Noordeinde werd gehouden. Bloemenweelde in Rotterdam. Ook in ander opzicht was de Donderdag de belangrijkste dag van de week. In het woelige werkzame Rotterdam ontbloeide dien dag plotseling in stralenden luister te lente, toen de jaarlijksche voorjaarsten toonstelling de „Primavera" haar poorten voor het publiek opende. Als ieder jaar hebben ook thans weer de kweekers van Aalsmeer, Boskoop, de bollencentra, uit België, enz. hier hun fraaiste producten bijeengebracht en een oogverrukkend ge heel van kleuren en vormen geschapen, dat de roezige Rottestad voor korten tijd tot een pelgrimsoord voor den bloemen liefhebber heeft gemaakt. D© Lltausch© gezant arriveerde te Warschau. slechts betrekking op de Franco- partij kan hebben. Dit is door Londen steeds op zoo'n toon van overtuigdheid herhaald, dat degeen, die uit den aard van de zaak niet in het bezit is van de informaties eener regee ring, genoodzaakt is, aan deze bewering te gelooven. En slechts zoo is ook de rust te verklaren, waarmede men in Londen zich een zaak ziet afwikkelen die onder gegeven omstandigheden voor het Britsche wereldrijk en niet minder voor Frankrijk catastrofaal zou ku-nnen zijn. Duitsche bisschoppen zeggen „ja". Nu de volksstemming in Duitschland on middellijk voor de deur staar wendt de aandacht zich vooral na de verklaring van het Oostenrijksche episcopaat meer en meer op de houding der Duitsche katho lieke kerk. Het schijnt mtusschen, dal ook de Rijksduitsche clerus niets liever wil, dan de strijdbijl met de regeering te be graven. Reeds 1.1. Zondag werden van vele kath. kansels verklaringen der geestelij- heid nopens de volksstemmingen voorge lezen. De bisschop van Fulda spoorde de geloovigen van zijn diocees aan, op den verkiezingsdag van ganscher harte met „ja" te stemmen. Op dezelfde wijze heb ben andere bisschoppen hun houding tegenover de volksstemming bepaald, na dat zij onder elkaar overeengekomen waren, van een gemeenschappelijke ver klaring afstand te doen, daarvoor in de plaats echter ieder voor zich een opwek kend woord tot de geloovigen te richten. Daarmede is de overeenstemming van het Duitsche episcopaat met de Oostenrijksche bisschoppen principieel bevestigd. Het schijnt dus, dat de katholieke kerk in Duitschland zich in haar vaderlandslie vende gevoelens niet heeft laten beïnvloe den door zekere tendenties in Vaticaan- sche kringen. Dat is bok wel de oorzaak van het feit, dat de radio-uitzending uit Vaticaanstad, waarin de houding van In- nitzer, die thans te Rome bij den Paus is ontboden, werd gelaakt, te Berlijn slechts weinig indruk heeft gemaakt. Men heeft ten aanzien van deze gebeurtenis eenvoudig het stilzwijgen bewaard, wat men des te gemakkelijker kon doen, wijl intusschen ook de Vaticaan-zender een terugtocht op het gebied der „particuliere meeningsuiting" ondernomen heeft. Blum voor den val. Blum heeft Dinsdag in de Kamer op waarlijk hoogstaande en goedwillende wijze zijn bekende nieuwe financieele plannen verdedigd. Maar hij zelf zal zich over het lot van de machtigingswet wel geen illusies maken. Want dat zij door den Senaat, die geen vertrouwen in Blum heeft, zal worden aangenomen, is hoogst onwaar schijnlijk. Wat er na den val van Blum zal gebeu ren? Op het oogenblik is dat nog moeilijk te voorspellen, maar wellicht dat Frankrijk dan eindelijk zijn regeering van nationale eenheid krijgt. Herriot zou de aangewezen man zijn, om de leiding van een dergelijke regeering op zich te nemen. Maar of hij zijn kansen, om Lebrun aan het hoofd van den Franschen staat op te volgen door het aanvaarden van het minister-president schap in dezen moeilijken tijd op het spel zal willen zetten? Velen gelooven dan ook eerder aan een regeering Daladier. De electrische treinen. Bijzondere bedrijvigheid viel er verder dienzelfden dag waar te nemen bij de Nederlandsche Spoorwegen voor wie de zevende April eveneens een gedenkwaar dige dag was. Op dien datum toch werden de Dieseltreinen op het middennet, die op zichzelf reeds een aanmerkelijke verbete ring waren, vervangen door de veel snellere electrische treinen. Een proefrit op het traject Amsterdam-Arnhem was begin der week reeds aan de officieele openstelling voor het publiek voorafge gaan. Daar deze rit in alle opzichten gun stig verliep, zijn thans op het net Am sterdam-Eindhoven-Den Haag-Rotterdam- Utrecht-Arnhem in plaats van sommige Diesels electrische treinen ingezet, die be duidend sneller zijn dan de Diesels (120 125 km. per uur tegen 90 km. de Diesel- treinen). Voorloopig zal evenwel nog op de oude snelheid van 90 km. worden ge reden, totdat op 15 Mei a.s. op genoemd net uitsluitend het nieuwe electrische materiaal zal worden gebruikt. Welk een groote verbetering de overgang naar elec trische tractie op dit drukke net beteekent, blijkt het best hieruit, dat dan de afstand Amsterdam-Arnhem, waarvoor thans nog een uur en 20 minuten noodig is, in 58 minuten, dus binnen het uur, zal worden afgelegd. De vrijkomende Dieseltreinen zullen het verkeer over de lange trajecten ten goede komen; zij zullèn op de lijnen Utrecht-Groningen, Utrecht-Twente en Dordrecht-Maastricht worden ingezet, zoo dat ook het reizen naar de verre uithoe ken van ons land dezen zomer sneller en geriefelijker zal worden. De verduisteringsproeven. Motorengeronk klonk den eersten dag der week boven de drie Noordelijke pro vincies waar voor den eersten keer sedert in ons land op groote schaal luchtbescher mingsoefeningen worden gehouden, een gezamenlijke oefening door drie provincies plaats vond. De hoofdschotel vormden ook nu weer de verduisteringsproeven in de avonduren, die vooral voor de steden zoo nuttig zijn en die «dank zij de strenge in structies aan de bevolking, overal goed slaagden. AMERIKAANSCHE VERKEERS ONGELUKKEN. New York. Jaar op jaar verliest de Amerikaansche natie een oorlog op den dag, dat zij de geweldige verliezenlijst aan menschenlevens publiceert, die de ver keersongevallen onder de bevolking ge maakt hebben. Sedert 1919 zijn het jaar lijks omstreeks 40.000 dooden en tusschen de 800.000 en 1 millioen gewonden. Dat zijn ieder jaar evenveel dooden, als Duitsch land in den oorlog van 1870 op het slag veld verloor. Sedert het einde van den wereldoorlog, die de Vereenigde Staten 52.000 dooden kostte, heeft Amerika rond 750.000 men schenlevens door auto-ongevallen verloren, dat is evenveel als de stad Cleveland in woners telt of als het totale aantal immi granten in de laatste 10 jaar! Jaar in jaar uit eischt het snelverkeer 40.000 slacht offers, dat is iederen dag 110, of elke 13 minuten één. Dus eer er een kwartier ver strijkt, heeft een auto weer aan een mensch het leven benomen; dit gaat zoo door, dag en nacht, het gansche jaar door. WEER EENS OSS I Aan de te Oss gevestigde kranige brigade van de tweede divisie der Kon. Mare chaussee, die nog korten tijd geleden voor haar daar ter pkaatse zoo uitstekend ver richt werk door H.M. de Koningin gehul digd werd, is een wel zeer grievende be handeling ten deel gevallen, waarvan de rechtmatigheid van officieele zijde helaas nog geenszins aangetoond Is. Is het wonder, dat deze, na de door de Kon. Marechaussee te Oss op zoo uitmun tende wijze verrichte groote schoonmaak wel zeer opmerkelijke beslissing tot veler lei geruchten aanleiding heeft gegeven, ge ruchten, die overigens in de hand gewerkt worden door de uiterste vaagheid van het communiqué der „hoogste ter zake be voegde autoriteit Grove fouten, welke een zoo grievende desavoueering van de Kon. Marechaussee te Oss zouden rechtvaardigen, zijn, naar algemeen verzekerd wordt, niet begaan. De ontneming aan de Marechaussee van het vooronderzoek in eenige be langrijke strafzaken zou dan ook meer een gevolg zijn van "heel rr.dere belangen, welke onml -lijk menhangen met de strafzaak tegen ren der directeuren van het Zwanen- berg-eoncern, M. van Zwanenberg, die wegens het plegen van onzede lijke handelingen met minderjarigen, dank zij het kordaat optreden der Kon. Marechaussee, is ingesloten, In het officieele communiqué wordt dan ook inderdaad gewaagd van rechtmatige belangen van burgers, die op pijnlijke wijze zouden zijn geschonden. Naar „Het Vaderland" van goed inge lichte zijde zegt vernomen te hebben, kwa men bij het vooronderzoek enkele zaken aan het licht, welke den brigadecomman dant der Kon. Marechaussee te Oss aanlei ding gaven om, in verband met de door den verdachte Van Zwanenberg gepleegde mis drijven, een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van eenige vooraanstaande personen, die met Van Zwanenberg nauwe relaties onderhielden. Tot arrestaties heeft dit onderzoek niet geleid, doch wel zijn eenige der hierbij betrokken personen met medeweten van den officier van justitie, die de zaak tegen verdachte v. Zwanenberg in handen heeft, door de marechaussee ge hoord als getuigen met de mogelijkheid, dat zij verdachten zouden worden. Door dit onderzoek had de zaak tegen v. Zwanen berg het voorkomen, te zullen uitgroeien tot een schandaal van veel grooter omvang. Nu zou juist dit onderzoek de oorzaak zijn van de aan de brigade Oss ten deel gevallen grievende bejegening, waarbij als eigenlijk motief zou zijn aan te voeren, dat door het ingrijpen der Kon. Marechaussee de belangen van hooggeplaatste personen op het spel stonden of althans door de wijze waarop het onderzoek moest plaats vinden, zouden kunnen worden geschaad. Het schijnt ons met het oog op dit alles wel zeer wenschelijk toe, dat over deze zaak het licht opgaat. Uit het vage communiqué is geenszins op te maken, of de genomen beslissing berust op een grondig onderzoek of slechts mededeelingen van eenige per soonlijkheden. Blijkt het eerste niet het ge val te zijn, dan heeft in de eerste plaats de kranige brigade Oss en in de tweede plaats ook de openbaarheid er recht op, dat een onderzoek, dat niets te verzwijgen heeft, ook al behoeven daarvoor nog geen namen genoemd te worden, alsnog wordt ingesteld. ONTSLUITING VAN CENTRAAL- AFRIKA. Het zoeken naar de „Kaart van de Week" is waarlijk geen tijdroovend werk. Vele onderwerpen liggen zoo maar voor het grijpen. In Spanje hebben de nationalisten het Catalaansche bolwerk Lerida bezet, aan het Guadalagarafront is generaal Miaja een afleidingsoffensief begonnen, het Groote Kanaal in China ziet rood van het bloed tengevolge van de gevechten, die hier wor den geleverd, met succes voor de Chinee- zen volgens Hankau en met succes voor de Japanners volgens Tokio, enz. enz., Maar juist deze overvloed aan dramatische on derwerpen heeft ons ditmaal eens doen zoeken naar een „onbloedig" thema en het deed ons genoegen daarbij te stuiten op bijgaand kaartje, dat hoewel klein in om vang, toch getuigt van een grootsche ont plooiing van menschelijke activiteit op een heel wat nuttiger terrein, dan dat van den oorlog. Dichter en dichter spieidt zich het lucht net over onze aaarde uit. De bevlieging van het noordelijk traject over den Atlantischen Oceaan is nog slechts een kwestie van eenigen tijd en al evenmin als de zeewoes tijn is de zandwoestijn nog een bezwaar, om gebieden, die vele duizenden kilometers van elkaar verwijderd liggen, dichter bij elkaar te brengen. Nederland onderhoudt met succes reeds vele jaren den vliegdienst op Indië. Drie maal per week starten op het oogenblik de snelle vogels van de K.L.M. te Amsterdam en te Batavia. Zoo druk bevliegen onze Zuiderburen, de Bel gen, de verbinding met hun kolonie in Centraal-Afrika, de Congo, nog niet. Maar ook de „collega" van de K.L.M., de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena, laat haar toestellen met steeds korter tusschen- poozen naar de Coneö vertrekken. Zoo Dr. THEODOR INNITZER. In verband met de jongste offi cieele verklaringen van Kardinaal Innitzer, kardinaal-aartsbisschop van Weenen, staat deze Oostenrijksche bisschop thans in het middelpunt der internationale belangstelling. Kardinaal Innitzer, geboren op 25 December 1875 te Weipert in Bohe- men, werd in 1902 tot priester gewijd en was eerst studieprefect aan het Alumnaat te Weenen, later kerk- directeur van de Herz-Jesu-kerk te Weenen. In 1906 promoveerde hij tot doctor in de theologie, werd voor zijn dissertatie, een werk over Johannes den Dooper, onderscheiden en kreeg als geleerde al spoedig groote be kendheid. Kardinaal Innitzers bijzondere be langstelling geldt de wetenschappe lijke vorsching van het Heilige Land. Hij ondernam verscheidene reizen naar Palestina; het Oostenrijksche pelgrimshuis in Jeruzalem steunde hij als curator. Kardinaal Innitzers verdiensten op kerkelijk gebied werden meermalen erkend door bijzondere onderschei dingen. Zoo verwierf hij den titel van „Pauselijk Geheim Kamerheer". „Pauselijk Huisprelaat" en „Aarts bisschoppelijk Geestelijk Raadsheer". Kard. Innitzer is superieur van de „Schwestern vom Guten Hilten", evenals medeoprichter en superieur van de missieorde der „Königin der Apostel" te Weenen. In het derde Kabinet Schober van Sept. 1929 werd Kard. Innitzer minis ter voor sociaal beheer. Op 20 Sep tember 1932 werd de geestelijke door den H. Vader tot Aartsbisschop van Weenen benoemd, met welke benoe ming de katholieken van Oostenrijk hartelijk instemden. In Maart 1933 volgde te Rome zijn benoeming tot Kardinaal. Kard. Innitzer is eerebailli van de souvereine orde van Malta. startte zoojuist op het vliegveld te Brussel een driemotorige Junkers JU 52 met het registratieteeken OO-OGO naar Léopolds- ville in de Belgische Congo. Met dezen eer sten start van het nieuwe, speciaal voor dit traject door de Junkersfabriek geconstru eerde vliegtuig opende de Sabena, die ove rigens ook op haar Europeesche lijnen machines van hetzelfde type gebruikt, het zomer-luchtverkeer tusschen hei moeder land en de kolonie in Midden-Afrika. In de toekomst zal het traject regelmatig weke lijks bevlogen worden. Dit tegenover de oude dienstregeling wel zeer verbeterde verkeer, dat door den inzet van het nieuwe vliegtuig mogelijk werd, is geheel in over eenstemming met de groote economische beteekenis van de kolonie voor het moeder land. Het meer dan 8000 kilometer lange traject, dat in een rechte lijn over de Mid dellandsche Zee en de Sahara leidt, wordt in vijf dagen afgelegd. De .machine biedt plaats aan 17 passagiers, post, vracht en een bemanning van drie koppen. ONGEKROOND KONING VAN HET NOORDEN. Een van de rijkste rendierenbezitters van Lapland, Nils Olson-Sarri, die overal onder den naam „Koning van Lapland" bekend stond, is dezer dagen in den ouderdom van 58 jaar gestorven. Zijn bijnaam droeg hij met het volste recht, want overal, waar hij zijn tenten opsloeg, hield hij een formeele hofhouding en deed niets liever dan be zoekers ontvangen, die hij vorstelijk ont haalde. Vele toeristen kwamen naar Lap land speciaal met het doel, eens bij hem te gast te zijn. Hij was overigens ook een van de beste kenners van het land en onder zijn leiding werd de hoogste bergtop van Lapland, de Kebneykase, voor de eerste maal beklommen. Verleden jaar zond hij zijn zoon naar Londen, om hem bij de kroningsplechtigheden van den Engelschen koning te vertegenwoordigen. OP JACHT NAAR HET ONWEER. San Francisco. Een Amerikaansch wetenschappelijk instituut heeft vier auto's uitgerust, die in de komende jaren de hevigste onweergebieden van de aarde zullen afreizen, om fotografische en ge luidsopnamen van bliksem en donder te maken. Het doel van dit onderzoek is in de eerste plaats, vast te stellen of de bliksem inderdaad twee of drie maal op dezelfde plaats kan inslaan. Want tot voor kort be weerde men, dat een bepaalde plaats slechts éénmaal door den bliksem kon worden ge troffen. De auto's waarmee dit onderzoek zal worden uitgevoerd, zijn van zeer bij zondere meetinstrumenten en camera's voorzien. GEBEDEN VOOR EEN BANDIET. In het kleine Amerikaansche plaatsje Al- minta worden ieder jaar met Kerstmis en Paschen gebeden opgezonden voor een ban diet, die dertig jaar geleden aan deze ge meente de b*it van een grooten gouddief stal schonk, om hiervan geschenken uit te deelen onder de kinderen en er een school van te stichten. n van Muskat bezichtigde een tank tijdens Engelsche legeroefeningen, welke hij te Aldershot bijwoonde.

Soester Courant | 1938 | | pagina 2