PORTRET DEZE WEEK c DE WERELD IN KAART DE INTERNATIONALE TOESTAND IN NEDERLAND V VAN DE WEEK DE K.L.M. IN WEST -INDIE. rHAITf PQRIQmW - 'fJAMAtCA 'juódêloupc- ZfyPom/Tfiïê - jfT J/ L uc/j r -SAffi CuPAfAO ZTóe^yo-z I^TPIHIDAO- Pop3PA1N-^= ■Lft 6.JAIBA' -V=BARPAMQU1LIA^| [MARACAIBO CARACA5 .PANAMA 'CUCUTA BOGOTi BESTAANDE KLM. rcmND/HOEN. AANSTAANDE KLM UITBPEIDINO. rOEKDMSTI6EKJ.fi. UITBKEIUNO. ROUTE COL UMOTAANXHE L UCHTKAAPT MJ Einde der begrootingscampagne. Met bekwamen spoed en met opoffering van enkele voorgenomen redevoeringen heeft de Eerste Kamer zich toch nog vóór den gestelden termijn van 1 Mei door het restant van de begrootingswerkzaamheden heengewerkt. Een op een der laatste ver gaderingen binnengekomen schrijven van den minister-president met daartoe strek kend verzoek heeft zeker tot dit resultaat nog het zijne bijgedragen. Zoo zag dan minister Van Buuren zijn begrootingen van .Waterstaat, het Verkeei'sfonds, de Staats mijnen en het Zuiderzeefonds aangenomen met slechts de tegenstemmen van de N.S.B. Bij de behandeling van de Onder wij sbegrooting dreigden de goede voor nemens nog even te zullen stranden op een langgerekt spellingdebat, doch ook al in het belang van een snelle afwikkeling werd op voorstel van den A.-R. Woltjer besloten, dit ondex-werp uit de begrooting te lichten en door middel van een inter- ellatie in een volgende vergadering te ehandelen. 700 onderwijzers weer aan het werk. Dank zij deze taktiek kon ook de Degrooting van minister Slotemaker de Bruine op tijd gereed zijn; zij werd aan genomen met aanteekening van tegen stemmen door de sociaal-democraten en de N.S.B. Hiermede is dus bekrachtigd, dat Je ergste uitwassen van de leerlingen- Jchaal zullen worden weggenomen. De minister wees er nog op, dat verlaging van de le'eriingerxschaal tot het oude peil zou neerkomen op het aanstellen van 13000 onderwijzers meer. Daaraan valt onder de huidige economische omstandig- LEVENSGEVAARLIJKE PALINGEN De Amerikaansche geleerde dr. Richard Cox van de Universiteit te New York heeft in Brazilië en aan de kust van Trinidad belang wekkende studies gemaakt van een daar vooxkomende vischsoort, die hij de „electrische paling" noemt. Hij meent te mogen vaststellen, dat een volwassen exemplaar van deze vischsoort in staat moet zijn, een electrische schok voort te brexxgen, die vijf njenschen tegelijk zou kunnexx dooden. Deze gevaarlijke vischsoort behoort niet, zooals haar naam zou doen vermoeden, tot de familie der palingvisschen, doch tot de katvisschen van de familie der meervallen. De hevigste schok moet teweeggebracht worden, als de negatief geladen kop en de posi tief geladen staart op gelijke hoogte in het water op de een of andere wijze met elkander contact maken. Tot nog toe waren alleen sidder alen en siddermeervallen bekend, ier schokken slechts doodelijk zijn 'rieine dieren. heden niet te denken. Alleen al met het wegnemen van de grootste excessen op dit gebied als waartoe thans zal worden overgegaan, is een bedrag van 1 millioen gemoeid en kunnen 100 onderwijzers weer aan het werk gaan. Rondom Oss. Wie, afgaande op de Kamei-verslagen, gemeend mocht hebben, dat de zaak-Oss na de verklaringen van minister Goseling in de Tweede Kamer nu voor goed afge daan was, zal zich door de feiten der daar opvolgende weken wel eenigszins verrast hebben gevoeld. Want op het oogenblik ziet het er eerder naar uit, of deze zaak een justitieel en parlementair „werkver schaffingsobject" van den eersten rang zal worden. Aan drie zijden heeft zij nu reeds een verlengstuk gekregen. Eerst door de aanklacht wegens een voor de minister van Justitie beleedigend artikel in de N.S.B.-pers, vervolgens door het enquête- voorstel van het Kamerlid Wendelaar en thans weer door de klacht, welke de zes overgeplaatste onderofficiei-en van de Ossche marechaussee bij het Ambtenaren gerecht hebben aanhangig gemaakt. In Oss zelf is men er thans slechts op uit, de rust en de orde te handhaven. Aan gezien het daar op 23 April tot wanorde lijkheden was gekomen, vaai'digde de burgemeester een bevel uit, krachtens het welk aan niet-inwoners der gemeente, ten aanzien van wie de politieernstige vrees koestert, dat zij tot stoornis der openbare oi'de aanleiding zullen geven, het verblijf binnen de gemeente Oss wordt ontzegd. Op grond van dit bevel werd reeds op den dag dat het in werking trad een groot ge zelschap, dat in auto's en autobussen naar Oss kwam en ten aanzien waarvan de politie de bedoelde vermoedens koesterde, aan de grens der gemeente aangehouden. De „Java" oefent. De kx-uiser „Java", die, vernieuwd en gerestaureerd, naar Indië is ver trokken, demonstreerde, alvorens deze groote reis te aanvaarden, haar kunnen voor drie leden der regeering, namelijk de ministers Colijn, Van Dijk en Weiter, die aan boord van dezen oorlogsbodem een oefening op de Noordzee meemaakten, waarbij de nieuwe zware machinegeweren ter afwering van vijandelijke luchtaanval len en de installatie voor het leggen van een nevelgordijn in actie kwamen. Door deze beide verbeteringen heeft het schip veel aan gevechtswaarde gewonnen Een journalistiek incident. De journalistiek is tegenwoordig door meer gerucht en sensatie omgeven dan in vroeger jaren. Kwesties, meeningsver- schillen, processen en uitwijzingen zijn haast aan de orde van den dag. Het jong ste geval is dat van een Nederlandsche journaliste, die reeds jaren in Polen woonde, doch sinds kort als correspondente van een der groote Nedexiandsche dagbla den werkzaam was en van de Poolsche regeering zonder opgaaf van redenen be vel kreeg, binnen drie dagen het land te verlaten. Men vermoedt de reden van deze plotselinge uitwijzing in een waarheidsge trouwe reportage dezer correspondente over enkele voorvallen welke tijdens het Poolsch-Litausche geschil te Warschau hebben plaats gehad. Of de Nederlandsche GEORGES BONNET. Toen na den val van het eerste kabinet-Blum de Fransche financiën in een deplorabelen toestand ver- keerden, werd Bonnet geroepen, om te redden, wat er nog te redden vieL. Weliswaar slaagde hij daarin niet ten volle, maar het gelukte hem toch het vertrouwen van het Fransche volk in de financieele leiding van den staat weer tot op 2ekere hoogt® te herwinnen. Thans is Georges Bonnet weder om geroepen, om op een ander ge bied uitredding te brengen: het ge bied der buitenlandsche politiek. En ook hier verricht Bonnet met groote bekwaamheid zijn werk. De onder handelingen met Italië en het ook voor Frankrijk gunstige resultaat van de besprekingen met Londen bewijzen dat. Bonnet, die op 23 Juli 1889 in Basillac (Dordogne) geboren werd, geldt als de grootste financieele expert van de machtige radicaal- socialistische partij. Reeds op jeug digen leeftijd bekleedde hij hoog® staatsbetrekkingen en ook stond hij in den loop der jaren aan het hoofd van verschillende departementen. De zin voor werkelijkheid, dien hij als econoom in hooge mate bezit, zal zeker ook van invloed zijn op zijn werkzaamheid op het terrein van buitenlandsche politiek. De Europeescha staatslieden en diplomaten zijn sinds vele weken wel uiterst actief. Enge land en Italië sloten eert. accoord. Daarop liet ook Parijs zijn zaak gelastigde te Rome voeling met de Italiaansche regeering houden. Intusschen hebben Engeland en Frankrijk een defensief verbond gesloten. En tenslotte bevindt Hit- Ier zich op het oogenblik met groot gevolg in Italië en hoewel het programma der aan dit bezoek verbonden feestelijkheden zeer omvangrijk is, zullen de Duit- schers en Italianen toch nog tijd genoeg vinden om verschillende internationale politieke problemen le bespreken. Wat zijn nu de tot nog toe bereikte re- ijmltaten van deze diplomatieke activiteit? (In de eerste plaats is door het Engelsch- Italiaansche en het te wachten staande 'jTransch-Italiaansche accoord het Spaansche '.vraagstuk zoo goed als opgelost. Het ge baar, dat deze haard van onrust geheel Europa nog eens in brand zou kunnen steken, is thans wel geweken. Dientenge volge is ook de spanning in de Middel- Jandsche Zee verminderd, terwijl boven dien de stille strijd, die tusschen Engeland en Frankrijk eenerzijds en Italië ander zijds in den Oriënt werd gevoerd, als gé- staakt mag worden beschouwd. En ten slotte is ook het Abessijnsche vraagstuk uit den weg geruimd. Dat de betrekkingen tusschen de Westersche democratieën en Rome tengevolge van dit alles weer ietwat hartelijker zijn geworden, is begrijpelijk, Het Sudeten-Duitsehe vraagstiflc. Na deze bereikte resultaten zet de Wes tersche diplomatie zich nu aan de oplos sing van een ander brandend vraagstuk: dat van de in Tsjecho-Slowakije wonende 3V2 millioen Sudeten-Duitschers. Door de verklaring van Berlijn, dat het zich de be schermheer acht van de buiten de rijks grenzen gevestigde Duitsche minderheden heeft het conflict tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers internationale betee- kerxis gekregen. Te Londen hebben de Engelsche en Fransche staatslieden lang en breed over dit probleem gesproken en daarbij is men tot deze conclusie gekomen: gk Alle vervulbare eischen van Hen- lein moeten ingewilligd worden, ook r!*r die nopens de autonomie. In dien sin ondernemen Londen en Parijs thans stappen in Praag om zich later tot Berlijn te wenden. Intusschen zijn er echter eenige Sudeten- Duitsche eischen, die men niet slechts in Praag, maar ook in Londen en Parijs on vervulbaar acht. TWEE AARDIGE KIJKJES OP DE RIJKSTUINBOUWTENTOONSTELLING WT TE ESSEN. Links Een rustieke galerij, die uitzicht geeft op de afdeeling „Het Groote Bloemen hof". Rechts Een smeed-üzeren venster in de afdeeling „Het Aardewerkhof". Dat zün de eischen, dat de Sudeten- Duitschers vrijheid moeten hebben, de nationaal-socialistlsche wereldbe schouwing te belijden en dat Tsje cho-Slowakije zijn buitenlandsch be leid in overeenstemming met de be langen van het DerSe Rijk moet brengen. Inwilliging van den eersten eisch zou beteekenen, dat de Sudeten-Duitschers vrijheid zouden krijgen, alle andersden kenden in de districten, waar zij plaatse lijke autonomie zouden verkrijgen, vol gens de nationaal-socialistische beginselen van het gemeenschapsleven uit te sluiten. In een democratischen staat is dat niet mogelijk. En inwilliging van den tweeden eisch komt niet in aanmerking, wijl dit zou be teekenen, dat een minderheid, door een vreemde mogendheid gecontroleei'd, den staat, waarvan zij deel uitmaakt, haar buitenlandsch beleid zou opdringen. Nu is het niet waarschijnlijk, dat Praag zal weigëreir aan de Engelsch-Fransclie aanbevelingen gehoor te geven. Het zal zij het wellicht ook ongaarne, Herxlein's eischen, voor zoover deze door Londen en Parijs vervulbaar worden geacht, inwil ligen. Veel minder vast staat echter of d€.' Sudeten-Duitschers en Berlijn met een ge deeltelijke inwilliging genoegen zullerx nemen. Men neemt aan, dat Duitschland geen compromis zal aanvaarden, zoolang het de kans meent te hebben, zonder oor log al zijn wenschen vervuld te krijgen. Eerst indien het meent, dat een vasthou den aan alle eischen gevaarlijk voor den Europeeschen vrede wordt, zal het met minder genoegen nemen. Men ziet daaruit, dat de situatie nog dreigend genoeg is. De Italiaansche houding. In dit verband is natuurlijk ook de hou ding van Italië, dat Hitier op zoo'n feeste lijke wijze ontvangen heeft, van belang. Zegt Rome aan Berlijn zijn steun in de Sudeten-Duitsehe kwestie toe, dan zal Ber lijn zeker aan zijn eischen blijven vast houden en blijkt tevens, dat het Engelsch- Italiaansche accoord voorloopig zijn be langrijkste doel heeft gemist- Zou Rome Berlijn echter waarschuwen tegen een nieuwen coup in Midden-Europa, dan zoü het beeld ingrijpend verandex-en en het Engelsch-Italiaansche accoord zou zijn waarde ten volle bewezen hebben. Overigens schijnt het eenigszins on waarschijnlijk, dat de Italianen, die de Duitschers in Oostenrijk, dus vlak aan hun grenzen, hun gang lieten gaan, zich sterk voor de integriteit van het Tsjecho- slowaaksche gebied zouden interesseeren. In ieder geval zullen de komende dagen en weken leeren, hoe het hiex'mede staat. Van het oorlogstooneel in het Verre Oosten. Terwijl er van het Spaansche oorlogs tooneel op het oogenblik weinig belangrijk nieuws komt, blijft de ontwikkeling aan de vei'schilende fronten in het Hemelsche Rijk interessant door de wijze, waarop de Chineezen tegen alle verwachting in aan de Japanners tegenstand blijven bieden. Na de oox-spronkelijke overwinningen heeft het tempo van den oorlog zich ten sterkste verlangzaamd en het einde is nog bij lange na niet in zicht. BELANGRIJKE TENTOONSTELLING VOOR DEN TUINBOUW. Zooals bekend wordt er op het oogenblik in Duitschlaixd op vele gebieden van het economisch leven geëxperimenteerd. Vele van deze experimenten hebben resultaten opgeleverd, die ook ver buiten de grenzen van het Derde Rijk gerechtvaardigde be langstelling voor zich opeischen; andere daarentegen moeten meer worden gezien in het licht van de dwangpositie, waarin Duitschland zich bevindt en zijn derhalve voor het buitenland minder interessant. Ook op het gebied van den tuinbouw heeft men in de laatste jaren getracht de productie zoo sterk mogelijk te doen stij gen en om ook aan de openbaarheid een beeld van de bereikte resultaten te geven, wordt dit jaar in de Westduitsche stad Essen een Rijkstuinbouwtentoonstelling gehouden, die tot midden October geopend blijft. Daar onze lezers voor een groot deel sterk bij agrarische vraagstukken geïnte resseerd zijn, lijkt het ons juist, het een en axxder over deze tentoonstelling te ver tellen. De Uijkstuinbouwtentoonstelling te Es sen is in de eerste plaats voor de vaklieden gedacht. Zij geeft een uitstekend overzicht over de voortbrengselen en den huidigen stand van den tuinbouw, van de tuinarchi tectuur, van de tuintechniek en van de tuincultuur. Bovendien echter is zij ook zoo opgetrokken, dat de leek zich zeer zeker tot een bezoek aangetrokken zal voelen. Het tentoonstellingsterrein beslaat een oppex-vlakte van rond 470.000 m2, waarvan 20.000 m2 overdekt is Het interessantst voor den vakman zijn de afdeelingen met een leerzaam karakter. De hal van den Reichsnahrstand toont de belangen van den tuinbouw hoofdzake lijk van organisatorisch standpunt uit. Men beschouwt de tuinbouw in Duitsch land als brug tusschen land en stad. In onderdeelen toont de hal van den Reichs nahrstand de sociale verzorging van den tuinbouwenden mensch, opleidingswezen en bei-oepswedstrijd, inrichtingen voor eigen hulp en onderzoekingsdienst, meteo- rologischen dienst, beschei'ming vaxx plan ten en techniek in den tuinbouw. In het bijzonder worden behandeld: zaadbouw en het kweeken van groenten, fruit, hoo rnen, bloemen en sierplanten. Als prac- tische aanvulling op dit in zekeren zin theoretische onderx-icht doet de openlucht tentoonstelling dienst. Hier vindt men boomgaarden, nieuwe broeikassen met rozencultures onder glas, enz. Deze beide onderx-ichtende afdeelixxgen zijn voor den beroepstuinier gedacht. Veel grooter belangstelling zal daarentegen de afdeeling „wex-kstoffen van den tuin"vin- den, wijl deze niet slechts voor den vak man, maar voor iederen tuinvriend inte ressant is. Aarde en waters steen en hout, ijzer en glas worden hier in al hun ge bruiksmogelijkheden tentoongesteld. Het aantrekkelijkst zijn natuurlijk de vele practische voorbeelden zooals b.v. de aardewerkhof de groote bloemenhof (met een vijver ter grootte van 30.000 M2), de kleurige terrassen, de 300 m. lange pergola- tuin en de dahlia-arena. Om deze groote complexen groepeeren zich talrijke kleine tuin i, zooals de tuin voor moeder en kind, de boerentuin, de schooltuin, de tuin met geneeskrachtige kruiden, enz. enz. Een groot deel van het terrein is ter beschik king gesteld van de plantkundige maat schappij van de Duitsche tuinbouwver- eeniging. Hier komt niet slechts de tuinier, maar ook de kweeker aan het woord. Uit het vele gebodene willen wij verder nog opsommen: de afdeeling kleine tuinen, de afdeeling „moderne woonstraat", de kerkhof-afdeeling, het warmwaterbekken met Victoria regia en tropische waterplan ten, de kinder-dierentuin en de kolonialq afdeeling. POLITIECHEF MET EEN CHOCOLADESTEMPEL. Kopenhagen. Dezer dagen is hier eer van de grootste zwendelaars van Scandi navië, die reeds tientallen jaren achter de tralies heeft doorgebracht, opnieuw ge arresteerd. Deze man Mozart Lindberg heet hij bevond zich juist vier maanden weer op vrije voeten. Maar onmiddellijk na zijn invrijheidsstelling was hij weer mei zijn streken begonnen. Nu had hij een predikant in een bananenkist opgesloten en had zelf den kansel beklommen om in de kerk de preek te houden. In zijn nieuwe waardigheid-was hij van plan zich met fan tastische zwendelpraktijken bezig te hou den. Slechts aan het feit, dat de geestelijke uit zijn kist wist te ontsnappen, is het te danken, dat men den misdadiger op het spoor kon komen. Hij,bleek in het bezit te zijn van onmiskenbaar echte documenten, waarin hij als een „vooraanstaand lid van de internationale „politie" stond aange duid. Deze „echte" papieren had de man geheel alleen gefabriceerd, de bedriegelijk nagebootste stempels, die zelfs de politie op een dwaalspoor hadden gebracht, had Mozart Lindberg zelf in chocolade uitge sneden en er onberispelijke afdrukken mee gemaakt gezant te Warschau, die naar verwacht wordt, tegen de uitwijzing zal protestee ren, het besluit der Poolsche regeering on gedaan zal kunnen maken, moet worden afgewacht. Onthulling van Prins Hendriks borstbeeld. Vlissingen beleefde deze week zijn grooten dag, waarnaar reeds lang met spanning was uitgezien. Maandagmiddag hield onze Landvorstinne haar zegevie renden intocht in de stad van Michiel Adriaansz. de Ruyter, om er het borst beeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, dat geplaatst is in den gevel van de Zee vaartschool, te onthullen. Dit beeld, ont worpen door den Delftschen beeldhouwer H. J. Etienne, is bedoeld als een hulde van de Nederlandsche koopvaardij aan de na gedachtenis van Prins Hendrik en meer in het bijzonder als een uiting van dankbaar heid van de Vlissingsche Zeevaartschool, de De Ruyterschool, die op 23 Maart 1909 door den Prins werd geopend, onder wiens beschermheerschap zij gedurende 25 jaar heeft gestaan. De belangstelling van Z.K.H. Prins Hendrik voor de zee en voor hen, die haar bevaren, was welbekend en het is dan ook wel op de rechte plaats, dat dit huldeblijk voor den Prins-Admiraal is gesticht. Overigens hebben de Vlissingers en met hen talloozen van buiten de stad niet nagelaten, de gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan te grijpen voor een spontane en geestdriftige huldebetooging aan Haar Persoon. Bijzon der groot was de geestdrift van de menigte bij het vertrek van H.M. vóór het station. De politie kon niet verhinderen, dat het publiek op verschillende plaatsen door de afzetting heenbrak. Op het perron werd H.M. door 800 Vlissingsche schoolkinderen een zanghulde gebracht, die een waardige afsluiting vormde van dezen grooten dag. waarop Zeeland zijn Oranjeliefde weer eens kon uitspreken. De K.L.M. heeft haar luchtnet in West- Indië geleidelijk aan zien groeien en de K.L.M.-luchtweg is ook daar een onmis bare schakel in het verkeer geworden. Van de verschillende nieuwe luchtverbindin- gen, die nog op het programma staan en die reeds ten deele zijn voorbereid, is dezer dagen de lijn van Curagao naar Trinidad in bedrijf genomen, terwijl de lijn naar Maracaibo is uitgebreid tot Barranquilla en tot Cucuta. Zooals bekend worden op de K.L.M.- lijnen in West-Indië thaxxs nieuwe Lock- heed-toestellen gebruikt. Eenigen tijd ge leden heeft Geysendorffer de eerste Lock heed van Californië naar Curagao gevlo gen. Deze vlucht had een normaal verloop en de bemanning betuigde zich zeer vol daan over de vliegeigenschappen van de Lockheed Super Electra. Het laatste traject van de gekozen route, n.1. van Miami via Port au Prince naar Willemstad, bood tevens een uitstekende gelegenheid om het K.L.M.-personeel ver trouwd te maken met een luchtverbinding, welke de K.L.M. gaarne zal exploiteeren, n.1. als aanvoerlijn voor de doorverbinding naar New York. Voor dit traject heeft de K.L.M. reeds de toestemming van de Hai- tische regeering om de luchtvefbindrng tusschen Haiti en Curagao te onderhouden. In de toekomst staat verder nog te wach ten de luchtverbinding Curagao-Suriname- (Lissabon-Amsterdam). - Bovenstaand kaartje laat de beteekenis en den omvang van het K.L.M.-bedrijf in West-Indië goed uitkomen. Prinscsse-verjaardag te Soestdijk. Het défilé voor de Koninklijke Familie,

Soester Courant | 1938 | | pagina 4